streeknieuws Rijksnota regionaal beleid biedt weinig Verkeersmaatregels zitten Bruse pomphouders dwars Beter Wonen in de weer voor 47 wooneenheden Corneliastichting Verdeeld advies over gemeentegarantie-lening 3 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Met verzoek aan overheid voor geldelijke steun Bewoners Corneliastichting vieren nieuwbouw ZIEKIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 18 oktober 1985 Nr. 23814 Reactie Kamer van Koophandel ZIERIKZEE - „De onlangs verschenen Rijksnota over het regionale beleid heeft voor het district van de Kamer van Koophandel weinig te bieden. Zeeland blijft versto ken van enige vorm van regionale investeringssteun. Het zogenaamde Fonds Voorwaardenscheppend Beleid, waarmee onder andere enkele omvangrijke havenprojec ten gerealiseerd zijn, zal spoedig worden opgeheven. Vanuit het Zeeuwse is verontwaardigd gereageerd op de ze voorstellen." Dit waren enkele kanttekeningen uit het beleidsplan 1986 van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland, dat dinsdagochtend werd besproken tij dens een openbare Kamervergade ring in restaurant 'Mondragon'. Ten aanzien van de regionale econo mie werd aangevoerd, dat van alle be trokken partijen in de regio een grote zelfwerkzaamheid en inspanning zal worden gevraagd, gericht op verster king en uitbouw van de regionale economie. Ook de Kamer van Koop handel gaf te kennen daarin een bij drage te willen leveren. De inventarisatie bij een aantal grote ondernemingen naar de regio nale uitstraling van investeringspro jecten is dit najaar afgerond. In sa menspraak met belanghebbende on- dernemers(organisaties) zal bespro ken worden op welke wijze de uit komsten van dit onderzoek ten nutte gemaakt kunnen worden. Naar aanleiding van enkele, ver kennende rapportages over starten de bedrijven in Midden- en Noord- Zeeland zal volgend jaar nader on derzoek verricht worden naar de pro blemen en knelpunten waarmee be ginnende ondernemers geconfron teerd worden. Daarbij zal de aan dacht vooral uitgaan naar perspec tiefvolle bedrijstakken. Op provinciaal niveau vragen de ontwikkelingen rond de Sociaal- Economische Consultatiegroep Nieu we Stijl de aandacht van de Kamer. De Kamer van Koophandel neemt in de persoon van secretaris mr. R. de Blij als vaste adviseur deel aan de vergaderingen. Naar aanleiding van mededelingen in de provinciale begrotingsbrief 1986 verwacht de Kamer, dat volgend jaar het (voorontwerp) Streekplan Zeeland en het nieuwe sociaal- economische beleidsplan van het pro vinciaal bestuur om commentaar voorgelegd zal worden. Klankbord In het kader van de voorbereiding en opstelling van standpunten vormt de commissie Regionale Economie, die begin dit jaar iS geïnstalleerd, volgens de Kamer, een waardevol 'klankbord'. BRUIN1SSE Opbrengst collecte De ook in Bruinisse gehouden col lecte ten bate van de geestelijk ge- handicaten, heeft het fraaie bedrijf van 1385,80 opgebracht. Allen die hieraan hebben meegewerkt in welke vorm dan ook: hartelijk bedankt. Uitgever: BV. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719, 01110-4669. 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 38,70; per jaar t 147,80; losse nummers f 0.75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) 1 6.04 Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% BTW BRUINISSE - Op het eerste gezicht is men geneigd om te zeggen „Typisch Bru's", bij het zien van een stopverbods-bord bij een benzinepomp. Het lijkt ook niet verkoopbevorderend te kunnen werken, im mers: degene die het waagt bij Connie de Groot te gaan tanken met zijn auto, loopt volgens de wet ge heid de kans die daad met een bekeuring te bekopen. Hoe kan de Bruse bordenplaatser een middenstan der op een dergelijke manier in de wielen rijden? De verklaring is eenvoudig: sinds jaar en dag geldt er een stopverbond in de Kerkstraat. Sinds jaar en dag is er ook een benzinepomp, hetgeen nooit tot moeilijkheden is gekomen, omdat de pomp op parti culier terrein stond waarvoor het stopbord niet gold. Onlangs nam Connie de Groot echter een nieuwe pomp in gebruik die nu voor een deel op gemeente grond staat en daar geldt het stopverbod wèl. Ze heeft er overigens geen last van gehad, maar toch is deze vreemde situatie opgevallen. De adviescommis sie verkeer van de gemeente Bru zal in de eerstvol gende vergadering (dinsdag 22 oktober) een voorstel behandelen om het stopverbod te veranderen in een parkeerverbod. Als dat zo zal zijn mag er voortaan ook wèttelijk worden getankt in de Kerkstraat. Gele streep Een ander geval is in de Nieuwstraat te bespeuren bij garage Zuidgeest. De Nieuwstraat wordt ge plaagd door een gele streep die aanleiding is voor misverstanden. Zuidgeest vertelt dat er potentiële klanten zijn die niet durven te komen tanken uit angst voor een bekeuring. Vorige week werd er op het kantongerecht nog een Bruënaar ter verantwoording geroepen voor het feit dat hij zijn auto te lang (vol gens de politie) bij Peter's gele streep had staan en kreeg daarvoor een papiertje tussen de ruitenwisser geklemd. De man was even binnen om de garagedeu ren te openen Peter Zuidgeest is in het geheel niet te spreken over de streep die hem van z'n klanten scheidt. ,,Ik vind dat alle parkeerverboden bij de Bruse winkels en bedrijven weg moeten. Men moet risicoloos boodschappen kunnen doen," is zijn stel ling. Wat mag wel en wat niet? Volgens de zin der wet mag men bij een gele streep, die gelijk geschakeld is met een parkeerverbod, „onmiddellijk in- en uit stappen of laden en lossen". Benzinetanken is „la den" en mag dus. Maar of daar ook een praatje bij het afrekenen bij hoort ZIERIKZEE - Woningbouwvereniging Beter Wonen gaat de komende tijd extra hard werken aan de realisatie van 47 zogenaamde beschermd-wonen-appartementen in het oude gebouw van de Corneliastichting te Zierikzee. Maar niet alleen de concrete bouwplannen zijn er nog niet, ook het financiële plaatje is nog nog niet helemaal ingekleurd. Het pand aan het Havenpark is ei gendom van het ministerie van Wel zijn, Volksgezondheid en Cultuur. Vanzelfsprekend probeert dit depar tement zoveel mogelijk te krijgen voor grond en opstallen. Anderzijds is Beter Wonen bij de bouw gebonden aan tal van regels, die het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu haar oplegt. Hierdoor is in het plan een discrepan tie ontstaan, want enerzijds moet Be ter Wonen de huren betaalbaar hou den en anderzijds zou het prijskaart je aan de Corneliastichting weieens hoog kunnen zijn. Geen concrete bedragen Omdat hierover nog geen concrete bedragen zijn genoemd blijft het ook voor Beter Wonen-directeur ing. Ph. H. van Doorne vooralsnog een vraag hoe een en ander ingevuld gaat wor den. „Ik hoop dat een overheid - lo kaal of rijks - ons tegemoet kan ko men met een geldelijke steun. Dat kan Volksgezondheid zijn, maar dat kan bijvoorbeeld ook de gemeente Zierikzee zijn", aldus Van Doorne. Omdat hij nog maar net in een on derhandelingsfase verkeert met de betrokken instanties vindt hij het moeilijk om al verwachtingen uit te spreken. Ook de gemeente Zierikzee zelf wil in dit stadium nog niets kwijt over het wel of niet toezeggen van een subsidie. Zoals bekend heeft de gemeente 'slechts' 900.000 gulden om jaarlijks in de stadsvernieuwing te steken en de Corneliastichting is uiteraard niet het enige project. De directeur van de woningbouw vereniging is er van overtuigd, dat de wooneenheden ook in het belang van Zierikzee zullen zijn. De bouwplan nen passen volgens Van Doorne hele maal in de stijgende behoefte aan kleinere wooneenheden. „Ik denk dat alle instanties zich ook kunnen vinden in de plannen. Het feit, dat de monumentale gevel van de Cornelia stichting bovendien bewaard blijft kan ook alleen maar tot tevredenheid stemmen", zegt de directeur. Het pand moet in de toekomst (streefdatum van oplevering is 1988) voorzien zijn van drie entree's, waar van er twee voorzien zijn van een lift. Dit is nu ook al het geval. In het voor lopige schetsplan wordt een aantal woningen voorzien van enige service, waaronder dus de lift, schoonmaak- werkzaamheden van de gangen en een afstand-alarmsysteem. Ook wordt al gedacht aan een zogenaam de beheerder-op-afstand. Beter Wo nen is echter voorzichtig met het creë ren van teveel service, omdat dit vanzelfsprekend wordt verwerkt in het huurbedrag. „We willen eigenlijk voor jong en oud, in alle inkomenscategorieën, ge paste woningen bouwen. Zo zijn de servicewoningen aan het Jannewek ken prijzig en willen we de huren van de Corneliastichting aanzienlijk la ger houden", legt Van Doorne uit. Hij verklaart de toch aanwezige service met de opmerking, dat volgens plan éénderde van de wooneenheden met twee en vier kamers waarschijnlijk voor bejaarden zullen zijn. Verder is het gebouw voor alle leeftijden. Pas nu de Corneliastichting daad werkelijk aan de nieuwbouw begon nen is heeft Beter Wonen een hogere prioriteit gegeven aan het project 'Havenpark'. Het opstellen van de bouwplannen vergt tot waarschijn lijk eind november van dit jaar. Of dan ook al meer duidelijkheid is over eventuele subsidie van de overheid staat nog niet vast. Nieuwstraat, gele streep. Stopverbod Kerkstraat. De Corneliastichting staat een verbouwing te wachten. Vervolg van pagina 1 stichting een aantal beleggers, ban ken en makelaars benaderd. Men bleek echter niet bereid zonder ge meentegarantie genoemde leningen te verstrekken. Grote risico's Na afloop van de besloten vergade ring van de commissie werd woens dagmiddag in een openbare voortzet ting het advies van de commissie bekendgemaakt. Zowel de heer C. Bij de Vaate (CDA) als de heer D. v. d. Wekken (PvdA) besloten om een ne gatief advies uit te brengen. Aanleiding tot een dergelijk ad vies was voor de heer Bij de Vaate het feit dat de gemeente grote finan ciële risico's zou lopen als straks in de praktijk blijkt dat er leegstand optreedt. Hij maakte tevens bezwaar tegen het feit dat in geval van leegstand de benodigde inkomsten zullen worden gehaald uit reserve fondsen, die zijn gevormd uit de op brengsten van bestaande bejaarden woningen en die bedoeld zijn om voor die bejaardenwoningen te wor den aangewend. De heer V. d. Wekken kon zich in de ze argumenten heel goed vinden; hij had bovendien bedenkingen tegen de garantieverlening omdat er geen sprake is van een rijks-contragaran- tie. Volgens V. d. Wekken zou de ge meente Zierikzee bij een tegenvallen de exploitatie van de servicewonin gen dan in een financieel penibele si tuatie kunnen komen te verkeren. De socialist was tevens van mening dat de constructie van de financiering van de stichtingskosten veel te opti mistisch was opgesteld, niet in het minst door het aangaan van een zoge naamde klimlening. Hij stelde dat het stichtingsbestuur hierbij de reali teit uit het oog had verloren. Een positief advies werd uitge bracht door de heren J. J. Geleijnse (WD) en K. T. de Jonge (RU). Ge leijnse lichtte toe dat hij van mening was dat de bouw van 32 servicewo ningen voorzag in een bepaalde wo ningbehoefte op Schouwen- Duive- land. Gezien het feit dat de stichting de laatste jaren steeds beter floreert en omdat de nodige waarborgen vol doende zijn gegarandeerd, zag hij geen beletsel om een positief advies uit te brengen. De heer De Jonge, die als vervanger van fractiegenoot W. F. Sprengelmeijer optrad, sloot zich bij het liberal0 advies aan. Het besloten gedeelte van de verga dering werd overigens gehouden zon der de aanwezigheid van PvdA-verte- genwoordiger Van der Wekken. Toen de vergadering in besloten beraad besloot om het agendapunt in beslo tenheid te behandelen, verliet Van der Wekken de vergadering. „Ik zie geen enkele reden om deze zaak in beslotenheid te behandelen. Het is een puur financiële aangelegen heid", zo lichtte hij zijn handelswijze toe. Beter Wonen-directeur Ph. H. van Doorne, die samen met bestuurslid J. Pomper en een staflid ter vergade ring was uitgenodigd door voorzitter L. J. van Gastel, sprak later van een jammere beslissing van Van der Wek ken. „Wij waren door wethouder Van Gastel uitgenodigd om aanvullende toelichtingen te geven op de stukken. Deze toelichtingen zullen evenwel aan alle raadsleden ter beschikking worden gesteld; we hopen dat ook de PvdA inziet dat de bouw van deze servicewoningen wel degelijk in het belang van de sociale woningbouw is", aldus Van Doorne. Vervolg van pagina 1 kan beginnen. En de feestmiddag was dan ook niet meer dan een eerste heuglijke bijeenkomst. Als eerste stond het onthullen van de maquette door Van Geesbergen op het program ma. Het is te hopen, dat deze hande ling niet het tempo van de daadwer kelijke bouw symboliseert, want bij het wegtrekken van het verhullende laken brak het koord en werd de voorzitter gedwongen eigenhandig het doek weg te halen. Na het middageten togen de bewo ners naar de kapel, waar conferen cier Stijn van Soest en zijn assistente Cristina de Leeuw het gezelschap aangenaam bezig wist te houden. Tussen de anekdotes door zette Van Soest een orgelband aan en zette uit volle borst oud-Hollandse liedjes in. De olieman, kleine Greetje uit de Polder, Zoek de zon op en een reisje langs de Rijn ontbraken uiteraard niet op zijn repertoire. Ook met goo cheltrucs en enkele sketches wist de entertainer zijn 'klanten' op zijn hand te krijgen. Met een tevreden gevoel konden de bewoners 's avonds op de feestdag te rugkijken. Met z'n allen uit volle borst net Oudhollandse liedjesrepertoire zingen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 3