Westerschouwen krijgt gevraagde opwaardering Minister Brinkman op 30 oktober in Zierikzee Kunstbeurs voor groter publiek ISTA DE ZIERIKZEESCHE COURANT Wachten is op handtekening koningin Autobedrijf A.L.G. Kennis maken met Zierikzee Dorpelbalk licht beschadigd Vergadering van adviescommissie verkeer Bruinisse Poging tot inbraak Bru Presentatie eerste exemplaar Kunstreisboek WA> P£ fl tr NIEUWSBODE Geen uitstel Premier Lubbers weigert het 1 november- besluit inzake de plaatsing van de kruisvlucht- wapens uit te stellen. (Pag. 2). Waterschappen Ook de Kamer van Koophandel in Noord- en Midden-Zeeland is het niet eens met een con centratie van waterschappen. (Pag. 3). Kapverordening De gemeente Westerschouwen gaat een eigen kapverordening voor bomen op haar grondge bied instellen. (Pag. 3). Afdeling Zeeland Ondanks ondermeer een teleurstellende op brengst van toto en lotto draaide de afdeling Zeeland van de KNVB het afgelopen seizoen toch met een batig saldo. (Pag. 6). DONDERDAG 17 OKTOBER 1985 142ste jaargang Nr. 23813 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Het verstoken blijven van verdiende waardering is even gevaarlijk voor iemands karakter als het verkrijgen van te veel lof en bewieroking. Wijnaendts Francken Advertentie Nu bij de nieuwe BURGH-HAAMSTEDE - Westerschouwen is slechts nog een handtekening van de koningin verwijderd van de opclassificatie tot een gemeente tot 14.000 inwoners. Een formele handeling, want de minister van Binnen landse Zaken heeft inmiddels mondeling ingestemd met het verzoek van Gedeputeerde Staten, die een en ander op verzoek van Westerschouwen bij de rijksoverheid aanhangig hebben gemaakt. Over de datum van inwer kingtreding van de opwaardering moet nog gesproken worden door de provincie. De gemeente diende gelijk na de maanden een enorm drukke toe- herindeling haar eerste verzoek tot ristenplaats is met alle gevolgen voor opclassificatie in. Het argument, dat het ambtenaren-en bestuursapparaat Westerschouwen juist in de zomer- vandien heeft tot op heden geen ge hoor gevonden bij het beslissend ge zag. Pas in 1969 vond een opwaarde ring plaats van 4-5 naar 5-6 (cijfers geven hoeveelheid inwoners maal 1000 aan). Niet uit bol Het toenmalige gemeentebestuur kon echter niet uit haar bol van en thousiasme springen en het volgende verzoek ging al snel de deur uit. Nu pas, zoveel jaren later, lijkt er dan niets meer in de weg te staan voor de herclassificatie tot een gemeente met uiterlijk 14.000 inwoners. Een status, waarmee de gemeente uiterst tevre den kan zijn, zeker gelet op het feit, dat in het Middelburgse provincie huis niemand te vinden is, die zich een dergelijke opclassificatie in Zee land kan herinneren. Westerschouwen is in 1981 finan cieel iets wijzer geworden door de in voering vran de zogenaamde Ubink- normen, maar het landelijke karak ter hiervan leverde relatief gezien ei genlijk weinig op. Maar nu dan toch wel en volgens verwachting treedt het besluit met terugwerkende kracht in tot 1 januari 1981. Wat houdt deze opclassificatie ei genlijk precies in? Het betekent een erkenning van de gemeente Wester schouwen door de vele extra zware werkzaamheden van het hogere per soneel en bestuurders. Een statusver hoging, die nu vertaald kan worden in een betere salariëring. „Het perso neel heeft de laatste jaren gelet op het toeristische karakter van de ge meente duidelijk een te laag salaris ontvangen. Nu kan eindelijk een be loning naar prestatie gegeven wor den", stelt gemeentesecretaris J. W. de Jonge tevreden vast. Hij benadrukt dat de opwaardering dus niet betekent, dat er nu 'beter' personeel aangetrokken moet wor den, maar dat het al jaren aanwezige geclassificeerde apparaat gepast be taald kan gaan worden. „Het al heb ben van hoger opgeleid personeel was een voorwaarde voor de opclassifica tie. We voldeden dus al aan de nor men, die gelden voor een grotere ge meente", aldus De Jonge. Hieruit mag geconcludeerd worden, dat er door de opwaarding geen personeel bij hoeft te komen. Direct en indirect Direct heeft de gemeente - en dus de bevolking - geen financieel voordeel aan de nieuwe regeling. Indirect kan de classificatie wel geld in het laadje brengen, doordat de status van Westerschouwen iets opgeschroefd is. Een minister luistert, zo leert de praktijk, eerder naar problemen van een gemeente met 14.000 inwoners, dan naar een met bijvoorbeeld 6000 ingezetenen. HAARLEM - De Laurens Jansz Costerprijs 1985 is toegekend aan de schoolboekenuitgever Meulenhoff Educatief wegens de „jarenlange zorg voor de inhoudelijke en uiterlij ke vormgeving van schoolboeken" van de uitgeverij. Dit heeft de Stich ting Laurens Jansz Coster Prijs don derdag bekendgemaakt. De prijs zal op 1 november worden uitgereikt. ZIERIKZEE - Het gemeente bestuur van Zierikzee organiseert op dinsdag 12 november weer een ken nismakingsbijeenkomst voor de nieuwe bewoners van Zierikzee, in het stadhuis, aanvang 20.00 uur. De nieuw ingezetenen zijn hier van harte welkom op deze informele bijeen komst. Kennis maken met het college zowel als met leden van de raad is een onderdeel van het programma, waar ook vragen kunnen worden gesteld. Ook wordt de film „Zierikzee, stad als een kasteel" vertoond, gevolgd door een rondleiding door het stad huis en stadsmuseum. NEELTJE JANS - Bij het in varen in de stroomgcul van het sluitgat Roompot, is vorige week donderdag tijdens de voorbereiding tot plaatsing een dorpelbalk beschadigd. Dat is gebleken tijdens de ge bruikelijke eindinspectie van de balk door duikers. Vermoedelijk heeft de Taklift 4 een verkeerde manoeuvre ge maakt waardoor de balk over de bodem is geschuurd. Het ge volg was dat één van de rubbe ren oplegblokken aan de on derzijde van de balk werd beschadigd. Dergelijke opleg- blokken zijn steunblokken, waarop de dorpelbalk op de pijlers rust. Het euvel werd door duikers verholpen, nadat de dorpel balk was teruggebracht naar het bouwdok. De oplegblok ken werden op de pijlervoet ge monteerd, waarna de dorpel balk alsnog op zijn plaats Werd gebracht. Aan de plaatsing van de dor- pelbalken is overigens voorlo pig een eind gekomen in ver band met andere werkzaamheden, die de Taklift 4 moet uitvoeren. Er zijn tot op heden tien dorpelbalken in de Roompot geplaatst en in het voorjaar van 1986 volgen de resterende balken. In de sluit gaten De Hammen en De Schaar zijn alle dorpelbalken geplaatst. Aldus een woord voerder van Rijkswaterstaat. Gemeentesecretaris J. W. de Jonge: nu kan eindelijk een beloning naar prestatie worden gegeven...". BRUINISSE - De Verkeersadvies- commissie van de gemeente Bruinis se vergadert op dinsdagavond 22 ok tober, in het openbaar ten gemeente huize, aanvang 19.30 uur. Na opening door voorzitter M. Meeuwsen notulen en ingekomene stukken, komt nog aan de orde: de mogelijkheid tot ontheffing van het parkeerverbod Korte Ring, de omzet ting van het stopverbod Kerkstraat in een parkeerverbod, de wenselijk heid van aanleg parkeervoorziening in de Weststraat, de rondvraag en sluiting. BRUINISSE - Inbrekers werden in de late avond van dinsdag door de ei genaresse van de Mikromarkt aan de Nieuwstraat in Bruinisse gestoord bij hun poging tot inbraak. Via een achterdeur te forceren kwam men binnen, waar op dat moment ook de eigenaresse, T. S. van G. binnen kwam. De daders sloegen op de vlucht en konden niets meenemen. Advertentie Wie het verschil ziet verdient bij ons duizenden guldens Autobedrijf St. Joostdijk 41 Burg. v. d. Havestraat 48 4307 AR Oosterland Dealer van Subaru, Austin Rover, Land en Range Rover ZIERIKZEE - De Commissaris der koningin in Zeeland, dr. C. Boertien, en burgemeester Th. H. de Meester van Zierikzee, zullen op woensdag 30 oktober uit handen van minister mr. drs. L. C. Brinkman van WVC het eerste exemplaar van een deel van het Kunstreisboek ontvangen. Dit zal gebeuren in het stadhuis van Zierikzee om 14.00 uur. Deze presentatie zal bestaan uit de overhandiging van het eerste exemplaar van het deel Zeeland van het Kunstreisboek voor Ne derland. Het Kunstreisboek, dat in 11 delen zal gaan verschijnen en een volledig herziene en totaal aangepaste uitgave is van deze standaarduitgave die sedert 1940 verschijnt, wordt uitgegeven door P.N. van Kampen Zn. in op dracht van de minister onder su pervisie van de Rijkscommissie voor de Monumentenbeschrijving en de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg. Tijdens de presentatie in het Zierikzeese stadhuis zullen enkele sprekers het woord voeren, waar na het gezelschap genodigden een rondwandeling door Zierikzee zal maken. Aansluitend zal in het restaurant Mondragon een slotbij eenkomst worden gehouden. Later op de middag zal minister Brinkman doorreizen naar Veere, waar hij het ontwerp van de nieu we Monumentenwet zal presente ren op het stadhuis. Twens zal hij de bij het stadhuis aangebouwde archiefbewaarplaats officieel ope nen. Deze archiefbewaarplaats zal de mogelijkheid bieden om het zeer waardevolle historische ar chief van Veere op verantwoorde wijze op te slaan. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Verwachting tot vrijdagavond: Weinig verandering Veel bewolking en af en toe motre gen; later op de dag in het noorden van het land enkele opklaringen; mi nimumtemperatuur omstreeks 10 graden en middagtemperatuur onge veer 13 graden. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak uit noordwest. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 21 okt.: Zaterdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht: noordwest 3 Zondag: Perioden met zon Kans op neerslag'. 10% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 14 graden Windkracht: variabel 2 Maandag: Veel bewolking Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht: zuidoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 18 okt. Zon op 7.10, onder 17.40 Maan op 13.16, onder 19.58 Eerste Kwartier: 20 oktober (20.13) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 18 okt. 5.08 17.52 11.26 23.40 Doodtij: 23 oktober HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het sombere weer houdt in elk geval nog een dag aan. Een zwakke stroming uit het noorden voert veel bewolking aan die boven de Noordzee ontstaat. Uit de bewol king valt af en toe motregen. Even ten noordwesten van Schot land is drogere lucht aanwezig. De drogere lucht komt onze kant op. Het is mogelijk dat deze morgen tegen of in de avond het noorden van ons land bereikt, zodat daar dan enkele opkla ringen kunnen arriveren. De komen de nacht daalt de temperatuur tot een graad of 10. Morgenmiddag wordt het 13 graden. Het ziet er naar uit dat de drogere lucht, die morgenavond het noorden van het land bereikt, zaterdag over het hele land uitstroomt. Daarom wordt voor het weekeinde vriendelij ker weer verwacht met perioden met zon. 's Nachts wordt het dan wel kou der, maar overdag blijft de tempera tuur rond de 13 graden. NEW YORK - In de zaal van de al gemene vergadering van de Verenig de Naties zal op 26 oktober de we- relspremière plaatshebben van een film over Nobelprijswinnares Moe der Tbresa uit Calcutta. Advertentie PHILIPS MATCHLINE KLEUREN T.V. DEZE WEEK SCHERP GEPRIJSD ZIERIKZEE - De ééndaagse expositie van schilderijen in het Hervormd Verenigingsgebouw te Zierikzee heeft ruim 300 kunstliefhebbers getrokken. De organisatie was in handen van de Leidse G. Vegter-Muntzberg, die vandaag, donderdag en vrijdag en zaterdag weer een kunstgalerie houdt in de Goese Lange Voorststraat 11-19. Voor een ieder, die de bijeenkomst in Zierikzee had wil len bezoeken nu dus de gelegenheid, om alsnog kennis te maken met het werk van jonge schilders. iedere koop-galerie is samenge steld uit ongeveer 300 werken van 35 verschillende nationaliteiten. Voor de kunstenaars een unieke kans, om het werk bij een breder publiek aan de man te brengen. Veel schilders ge bruiken dergelijke galerieën, om het hoofd boven water te houden en leve ren daarom wat meer commercieel- getinte stukken, als zeegezichten, landschappen en stillevens. Dit bete kent echter niet, dat zij hiervoor on der hun kwaliteiten gaan werken. maar moderne kunst ligt over het al gemeen wat moeilijker bij het pu bliek. Opvallend tijdens de Zierikzeese bijeenkomst was. dat er bezoekers van alle pluimage waren, waarvan velen voor de eerste maal in aanra king met kunst kwamen. Nu een tweede kans dus. Vandaag is de ten toonstelling te bezoeken tot 21.00 uur, zaterdag en zondag van 10.00-17.00 uur. Belangstellenden zoeken in het Zierikzees Hervormd Verenigingsgebouw iets van hun gading.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1