streeknieuws berichten Geslaagde proefvaart Padmos-Eurokotter TH 42 Jacomina Carolina Keisbureaus organiseren informatie-avond Canada reserve bezorg(st)er Inventarisatie-avond behoefte kinderopvang Boer moet boeten voor overschrijden melkquota ERIC DE NOORMAN Musicus - medicus - mens ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 15 oktober 1985 Nr. 23812 5 Woensdagavond verzorgt een groep mensen uit Afrika een optre den in de Gasthuiskerk te Zierikzee. 'Als ze maar wat mensen trekken", denk je in jezelf; het zal niet de eerste keer zijn dat er een buitenlands koor optreedt met een schitterend reper toire, maar het publiek is er niet, schitterend doorafwezigheid. Ik weet niet of je de groep uit Afrika kunt vergelijken met de Amerikaan se, Engelse en Poolse koren die we de afgelopen jaren ontvangen hebben. Zij komen niet om zichzelf te laten horen, zij komen voor ónderen. Zij zingen ten bate van doodzieke mensen in Lambarene. En wie 'Lam- barene' zegt denkt onmiddellijk aan één man: Albert Schweitzer. De ency clopedie vermeldt achter zijn naam: theoloog, filosoof, medicus, organist en orgelbouwdeskundige. Al jarenlang heb ik in mijn boe kenkast het boek van Emil Lind staan 'Albert Schweitzer'. Ik heb het deze week weer eens doorgelezen. Al lezend val je van de ene verbazing in de andere. Als hij op dertigjarige leeftijd hoogleraar is in de theologie, meesterlijk orgel speelt als de besten van Europa, als muziekpedagoog hoog wordt aangeslagen, een monu mentale levensbeschrijving geeft van Bach neemt hij een totaal onver wacht besluit: hij verlaat Europa, waar hij zich niet genoeg ten nutte kan maken, om in Centraal Afrika een hospitaal te stichten, dat 'voor de armsten der armen, de meest ver laten van de veriatenen, voor de on der de beruchte slaapziekte en ande re tropische kwalen wegkwijnende zwarten uitkomst zal brengen.' Hans Bouma beschrijft in 'Leven en laten leven' een bezoek aan het Albert-Schweitzer Museum in Güns- bach. 'Nu en dan kijk ik naar Schweit- zers in brons gegoten handen, die links naast me liggen. Het zijn even sensibele als krachtige handen. Met deze handenverbond hij wonden, opereerde hij, bouwde bij barakken, schreef hij zijn magistrale boek 'Kul- tur und Ethik' én speelde hij Bach - de meest zangerige en poëtische Bach die zich denken laat. Ik zie die handen ook weer in films, onder an dere in de muziekfilm 'Bach- Schweitzer'. Gefascineerd volg ik hun bewegingen wanneer ze thuis over de pianotoetsen en in de kerk over de klavieren van het orgel gaan. Handen, die weten wat leven is - en respect voor het leven. Handen die weten wat muziek is.' Al zoekend naar meer gegevens over het werk van Schweitzer stuit je spoedig op weer zo'n ongelofelijk bericht. Het archief in Günsbach her bergt 9000 brieven van Albert Schweitzer. En dat zijn de brieven die bewaard zijn gebleven. Stel je eens voor: als je elke week één brief zou schrijven, dus zo'n vijf tig per jaar, dan zou je er 180 jaar over doen om er 9000 te schrijven. Schweitzer schreef ze: aan kinderen, gevangenen, theologen, uitgevers, staatshoofden. Schweitzer, mens medicus, musicus. Vanuit Lambare ne bleef Schweitzer met belangstel ling de ontwikkelingen in de Europe se orgelbouw volgen. Hij trachtte de Duitse orgelbouwers te overtuigen dat zij met hun fabrieksmatige ro mantische orgels, zoals die rond 1900 werden gebouwd op het verkeerde spoor zaten. Een bekend gezegde uit die tijd was: In Afrika redt hij ne gers, in Europa orgels van de onder gang. Regelmatig was Schweitzer ook in Nederland. Hij zei: 'Aan prachtige orgelarchitectuur is Holland wel zo rijk als geen ander land.' Wanneer Schweitzer op verlof in Europa was gaf hij zijn wereldberoemde orgel concerten. De kerken liepen vol. Maar hij gaf ze ten bate van zijn werk in Centraal-Afrika, ten bate van Lambarene. Wellicht ontmoet u woensdag avond niet de muziek van Schweit zer, maar wel is deze avond in de geest van Schweitzer. Muziek om te léven! Marzas BRUINISSE - Tot grote tevredenheid van de heer P. Kegge uit Tholen vond zaterdag 12 oktober de geslaagde proefvaart plaats van de Euro kotter TH 42, de „Jacomina Carolina". De kotter werd in Bruinisse ge bouwd door machinefabriek Padmos en is de 17e uit de serie Eurokot ters die Padmos bouwde. De lengte is 24.40 m, breedte 6 m en de holte 2.70 m. De kotter is uitgerust voor zowel bokken-, rond- en spanvisserij. Het ontwerp is inmiddels weer geheel aangepast aan de laatste eisen. Zo is de opbouw 30 cm verhoogd wat een veel beter uitzicht vooruit bete kend. ]Er is een stalen vloer in het visruim en de kiel is zo berekend dat het schip geen ballast meer nodig heeft. De speciaal door Padmos voor de Eurokotters ontwikkelde vislier heeft als bijzonderheid een laag ge wicht, een laag zwaartepunt terwijl de trommels zo zijn berekend dat ze voor alle visserijen geschikt zijn. De hoofdmotor is een 300-pk sterke Mitsubishi en de BRT is 70 ton zo dat de kotter aan de EEG-normen voldoet en binnen de 12-mijlszone mag vissen. Bijzonderheid is wel dat de heer Kegge de kotter liet bou wen zonder subsidie van de EEG, wat voor kotters van dit type uniek te noemen is. Aan de totstandkoming van dit geslaagde project werkten onder ande re mee de regionale bedrijven C. Bal voor het timmerwerk, Deurloo Zie rikzee voor de C.V., Westhoeve Ouddorp voor het electrisch gedeelte, Duivelands Meubelhuis voor de stoffering, Timmerman Zierikzee voor de keukeninventaris terwijl I.C.Z. Bruinisse het stralen voor z'n reke ning nam. Aan de toch al moderne vloot heeft Tholen weer een prachtig schip toegevoegd. ZIERIKZEE - Onder het motto „Win een reis naar Canada" organiseren de samenwerkende ANVR-reisbureaus in Zeeland een film- en informatie-avond over dit steeds meer in de belangstelling gerakende land. Met name in de pro vincie Zeeland zijn onnoemelijk veel mensen die familieleden in Canada heb ben, zodat er een druk reisverkeer is tussen Zeeland en Canada. Teneinde potentiële Canada-gan gers enigszins vertrouwd te maken met dit „continent" hebben de 17 ANVR reisbureaus in Zeeland con tact gezocht met het Nationaal Cana dees verKeersbureau, een op Canada gespecialiseerde reisorganisatie: Holland Overseas Travel en Canada's nationale luchtvaartmaatschappij CP-AIR, teneinde een grootse Canada manifestatie op te zetten. Gratis vervoer De avond zal worden gehouden op maandag 28 oktober in de Schouw burg in Middelburg. De aanvang is 20.00 uur. De kaarten voor deze avond kunnen op Schouwen-Duiveland wor den gekocht bij Reisbureau Van Oeve- ren te Zierikzee, die voor gratis ver- Wij vragen op korte termijn een Bezit van bromfiets noodzakelijk. Aanmelden: Zierikzeesche Nieuwsbode Jannewekken 11, Zierikzee Telefoon 01110-6551 t.a.v. de heer J. van Loon In Beatrixschool ZIERIKZEE - De Stichting Jeugd Schouwen- Duiveland, de Stichting Vrouwenemancipatie Zierikzee en de Stichting Overleg Kindercentra Zeeland organise ren op woensdag 30 oktober in de Beatrixschool te Zie rikzee een inventarisatie-avond ove'r de behoefte aan kinderopvang, aanvang 19.30 uur. De bijeenkomst is be doeld voor ouderen en geïnteresseerden, die zich betrok ken voelen bij kinderopvang. vrouwen zijn gaan studeren of heb ben een baan. Tijdens deze inventarisatie-avond zal een globaal overzicht van de stand van zaken met betrekking tot de kinderopvang worden gegeven zo wel op plaatselijk als op provinciaal en landelijk niveau. STRAATSBURG - Europees landbouwcommissaris Frans Andriessen heeft in het Europees parlement aan gekondigd dat veehouders die meer melk produceren dan volgens de quotaregeling is toegestaan hiervoor ook gaan betalen. Maar Andriessen zei erbij dat con trole op eventuele fraude een groot probleem is. „Eigenlijk is supranati onale controle onontbeerlijk, want ik zie nauwelijks kans méér te doen dan nu gebeurt", aldus Andriessen. De landbouwcommissaris verde digde zich tegen kritiek van de Ne derlandse socialist Eisso Woltjer. De ze vindt het onaanvaardbaar dat de Europese Commissie ermee heeft in gestemd dat lidstaten overproduktie regionaal mogen compenseren. Bij veehouders die zich keurig aan hun voer naar Middelburg zorgt. De bedoeling is dat om 19.00 uur een bus vanaf het ZWN-station Zierikzee ver trekt. Gedurende de avond worden een film en een multi-dia show getoond die verschillende aspecten van Cana da belichten. In de pauze bestaat de mogelijkheid gedetailleerde infor matie te verkrijgen bij de stands van de deelnemende organisaties. Als speciale attractie treedt tijdens de pauze het huisorkest van CP-AIR: „the CP-AIR House Band" op. Tijdens het programma wordt on der de bezoekers een prijsvraag ge houden, waarvoor de deelnemende bedrijven enige fraaie prijzen ter be schikking hebben gesteld. DEN HAAG - De werkgelegenheid in de bouw zal volgend jaar verder af nemen. Dit zal het gevolg zijn van de eveneens nog steeds teruglopende produktie in deze sector van het be drijfsleven. Dit valt op te maken uit de jaarlijkse nota bouwprognoses van het ministerie van Volkshuis vesting. ZIERIKZEE Plattelandsvrouwen De afdeling Schouwen- Duiveland van de Nederlandse Vereniging van Plattelandsvrouwen houdt dinsdag 22 oktober in de Graanbeurs een groente- en fruit-show, die wordt ver zorgd door de Stichting Propaganda Groente en fruit. De bijeenkomst be gint om 19.30 uur. Knutselen De Schouwen-Duivelandse platte landsvrouwen hebben dinsdag 19 no vember een knutselmiddag in het Huis van Nassau, die om 14.00 uur be gint. De leden brengen zelf hun plak- en knipspullen mee, om on der leiding van mevrouw Voorhuis een en ander in elkaar te zetten. Bindo-dansant De vereniging Bond van Opzich- zelfstaanden organiseert op vrijdag 18 oktober een Bindo-dansant in het Huis van Nassau, Lange Nobelstraat 1 te Zierikzee. Aanvang 20.00 uur. Er blijkt nog steeds een mis verstand te bestaan dat men van deze vereniging lid moet zijn. Alle al leenstaanden en echtparen die graag willen dansen kunnen aan deze avon den deelnemen en zijn van harte wel kom. Er is geen lidmaatschap aan verbonden. Inlichtingen bij mevrouw Van An- del, tel. 01110-3679. Ondernemers De Zierikzeese Ondernemers Cen trale houdt maandag 28 oktober haar najaarsledenvergadering in restau rant Mondragon. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur. Op de agenda prijkt onder meer een bestuursver kiezing, waarbij A. Deurloo wordt voorgedragen om J. Littooy op te vol gen. Voorts moeten twee vacatures in de evenementencommissie worden opgevuld en houden de heren Kort en Verton een lezing. Deze handelt over de aankleding van het centrum, die alle aandacht verdient. De beide ar chitecten geven hun visie hierover. NIEÜWERKERK Najaarsreisje ANBO De afdelingen Nieuwerkerk en Oosterland van de ANBO hebben vrijdag het najaarsreisje gehouden. De voorzitter heette een ieder wel kom en wenste een plezierige dag toe, waarna het gezelschap vertrok met een bus van de fa. Van Oeveren. Via Hellegatsplein werd eerst Klaaswaal aangedaan voor koffie en gebak. Daarna langs Lopik en Schoonhoven naar Montfoort waar in hotel „De Gouden Leeuw" een voortreffelijk diner wachtte. De reis ging verder langs de Loosdrechtse plassen naar kasteel Sijpestein waar een rondlei ding volgde. Oude schilderijen, wa pens, porselein en heel oud mooi zil ver werden met grote aandacht bekeken. In Harmeien werd de laat ste koffiestop gehouden en aan het einde van de reis dankte de voorzitter in het bijzonder de chauffeur voor'de leerzame uitleg onderweg. quotum hebben gehouden, heeft dit kwaad bloed gezet. Zij zullen in de toekomst zeker over hun quota heen gaan omdat zij niet nog een keer ge pakt willen worden, zo zei Woltjer. Superheffing De socialist maakte zich zorgen over het feit dat de ministers van Landbouw er inmiddels voor hebben gezorgd dat een deel van de op brengsten van de superheffing op na tionaal niveau mag worden aange wend voor een opkoopregeling. Dit gaat ten koste van de EG-begroting, omdat aanvankelijk was vastgelegd dat dit geld aan de EG zou toevallen. Daar komt nog eens bij, aldus Wolt jer, dat het Europees parlement over deze gang van zaken niet is geraad pleegd. Andriessen erkende dat het mis schien vreemd lijkt dat superhef- fingsgelden op nationaal niveau mo gen worden gebruikt, maar volgens hem was een andere oplossing poli tiek niet haalbaar. De commissie werkt overigens aan een Europese opkoopregeling die zal leiden tot een serieuze beperking van de melkpro- duktie. Begin november moet deze regeling klaar zijn. Boterproduktie verminderd Woltjer en Andriessen waren het er over eens dat de superheffing aan zijn doel beantwoordt. Naar Andriessen zei is de produktie van boter in een jaar tijd met 11 procent verminderd en die van mager melkpoeder zelfs met 20 procent. Het Europees parle ment stemt vandaag over een ont werpresolutie van Woltjer. De land- bouwcommissie van het parlement wil dat de Europese Commissie de mogelijkheid onderzoekt de medeve rantwoordelijkheidsheffing af te schaffen en de melkquota te vermin deren. Veemarkt Leiden LEIDEN, 14-10. Prijzen per kg ge slacht gewicht en ontvet: Extra kwa liteit dikbillen 9,00-f 14,00, stieren le kw. 8,20-/ 9,00; 2e kw. 7,10- 8,20; vaarzen le kw. 7,20-/ 8,60; 2e kw. 6,20-/ 7,20; koeien le kw. 7,20- 8,45; 2e kw. 6,25-f 7,20; 3e kw. 5,70-f 6,25; worstkoeien f 5,30- 6,25. Prijzen per kg geslacht gewicht: Schapen 4,75-/ 6,75; lammeren (rammen) 10,00-/ 11,00. Prijzen per stuk: Schapen 195- 235; lammeren (rammen) 220- 265. Aanvoer: Totaal 1353 stuks, waar onder slachtvee 920, stieren 250, slachtschapen en lammeren 183. Overzicht: Slachtvee en stieren: handel matig, en prijzen moeilijk te handhaven; slachtschapen en lamme ren: handel redelijk, en prijzen ge lijk. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 14-10. Op de paarden markt in Utrecht zijn maandag 232 paarden aangevoerd. De prijzen luidden als volgt per stuk: Luxe paarden 2600-/ 5000; werkpaarden 2150-/ 3200; oude paarden 1700-/ 2700; 3-jarige 1600- 2750; 2-jarige 1450-/ 2400; veulens 450-/ 1400; hitten 700-f 1600; po ny's 250-/ 1100. Prijzen per kg: Oude slachtpaarden 4,85-/ 6,50 en jonge slachtpaarden 4,75-/ 6,25. Handel matig. Aardappelbeurs ROTTERDAM, 14-10. Consumptie aardappelen, los verladen af bedrijf, per 100 kg, exclusief B.T.W. Klei-aardappelen: Bintje 35-50 mm 9,00-/ 10,00; Bintje 35-55 mm 11,00-/ 11,50; Bintje 50 mm opw. 13,00-/ 13,50; Bintje 50 mm op waarts voor frites 13,00-/ 13,50; Ei genheimer 35 mm opwaarts in zak ken 24,00-/ 26,00. Zandaardappelen: Bintje 35-50 mm 9,00-9,50; Bintje 50 mm opwaarts 12,00-/ 13,00. Exportaardappelen: Bintje klei 45 mm opwaarts 13,00. Aardappeluitval, geschikt voor in dustrie 6,00-/ 7,50 en voeraardappe- len f 6,00-f 7,50. De stemming: flauw. DEN HAAG - Het compromisvoor stel van premier Lubbers ter verzach ting van de stapsgewijze verminde ring van werkloosheidsuitkeringen zal op den duur 600 miljoen gulden per jaar minder opleveren aan bezui nigingen. Dat blijkt uit de brief met de voorstellen die de premier ver trouwelijk aan de ministers heeft gestuurd op 8 oktober. GRONINGEN - Mevrouw Aouicha Taouzani (36) uit Marokko zit sinds zondagavond in de San Salvatorkerk in Groningen. Met haar vier kinderen en zo'n twintig sympathisanten wil zij op die manier voorkomen dat zij dinsdag 15 oktober het land wordt uitgezet. Een woordvoerder van het comité'„Mevrouw Thuozani en haar kinderen moeten blijven", heeft dit maandag meegedeeld. DEN HAAG - De provincie Brabant heeft maandagmiddag een stuk van het terrein van het Industrie- en Ha venschap Moerdijk officieel overge dragen aan het rijk. De provincie krijgt daar 75 miljoen gulden voor. Het rijk kan er nu een kerncentrale bouwen en radio-actief afval opslaan. Brabant is voor deze overeenkomst overstag gegaan, omdat er geen ande re oplossing was om de schulden van het Industrie- en Havenschap in te lossen. Acmaea, 14-10 345 zzo Port Victoria naar Mina al Fahal Aldabi, 14-10 1140 no St. Maarten naar Le Havre Nedlloyd Dejima, 14-10 400 w Sabang naar Singapore Nedlloyd Houtman, 15-10 te Ham burg Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Venlo (toez.): T. A. D. W. Aris te Ammerstol; te Oude water: A. Langerak te Lopikerkapel en Jaar- vel derkapel. Tbegelaten tot Evangeliebediening en beroepbaar: mevr. M. J. van den Beld-Rijfkogel, Stoelweide 17, 5761 CH Bakel (part-time): mevr. I. den Ouden-Ligtelijn, Romeinenstraat 139, 5935 SE Steyl; W. van Weelden, Zuideriingedijk 169, 4211 BD Spijk. Gereformeerde Kerken Bedankt voor de benoeming tot zie kenhuispredikant (Bleulandzieken- huis) te Gouda: B. J. G. Roolvink te Hee rhu gowaard Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Veenwouden: D. J. Steensma, kand. te Hierden. Bedankt voor Bunschoten: C. Westerink te Den Helder. Gereformeerde Gemeenten Beroepn te Oosterland: J. W. Ver- weij te Ridderkerk; te Meliskerke en te Nieuwdorp: A. Bac te Bodegraven. Bedankt voor Alblasserdam: E. Ve- nema te Middelburg-Centrum; voor Clifton (USA) en voor Kapelle-Bieze- linge: J. J. van Eckeveld te Zeist; voor Spijkenisse: R. Boogaard te Leiden; voor Krimpen a.d. IJssel en voor Meeuwen: M. Mondria te Waarden- burg; voor Hilversum: A. Moerker ken te Nieuw-Beijerland. Oud Gereformeerde Gemeente in Nederland ZIERIKZEE - Vrijdag 18 oktober, 19.30 uur ds. A. D. Muilwijk te Dor drecht, bediening Heilige Doop. Het ivolvenjong Deze inventarisatie-avond wordt gehouden om de behoefte te peilen aan kinderopvang op Schouwen- Duiveland. Vragen over kinderop vang kwamen tot nu toe versnipperd bij genoemde instanties terecht. Op deze avond wil men mensen met vra gen rondom kinderopvang bij elkaar brengen. Toegenomen Uit de gegevens van de drie instan ties blijkt, dat de behoefte aan op vang de laatste jaren sterk is toegeno men. Dit wordt toegeschreven aan de veranderingen in de maatschappij: Men is anders gaan denken over op voeding. De gezinnen zijn kleiner ge worden. Er zijn steeds meer alleen staande ouders. De rolpatronen tussen mannen en vrouwen zijn de laatste jaren ook gewijzigd. Veel Verder zal een overzicht van diverse vormen van kinderopvang worden gegeven. De directrice van het kin derdagverblijf Dreutelhonk te Goes zal het een en ander over een kinder dagverblijf vertellen. De consulente van de Stichting Overleg Kindercen tra Zeeland zal een globaal overzicht geven van andere vormen van kinder opvang. Met name zal er aandacht be steed worden aan gastouderprojec ten. Na het informatief gedeelte zal er gelegenheid zijn voor het stellen van vragen en eventueel voor discussie. 16. Ziedend van woede aarzelt Erwin even, wanneer hij drijfnat cn bijkans verkleumd van koude uit zee gekomen is. Maar het kan nog wel even duren, voor de vier krijgers zich bij hem ge voegd hebben en Egil's voorsprong wordt steeds groter. Dus raapt hij een sterke tak van de grond op en stormt vooruit, langs het spoor van de gevluch te jongeling. Het is niet moeilijk het spoor in de sneeuw te volgen en Erwin, die steeds doller wordt, stoot een wraakzuchtig ge brul uit. als hij Egil weer in het oog krijgt. „Wacht mispunt, misbaksel." schettert de Noorse prins, zicht tot het uiterste in- spanende. „Sta of ik schiet Egil's enige antwoord is een schril mekkerlachje. Als een eekhoorn wipt hij over rotsblokken en omgevallen woud reuzen verder en verder omhoog langs de steile helling en in machteloze woede smijt Erwin hem de stok achterna, waar na hijzelf hijgend en heel wat minder vlug volgt. Maar toch „Ha! Schurk!" brult Erwin, „krijgen dóe ik je!" Het schijnt dat de knaap aan het einde van zijn krachten begint te raken, want nabij dc top van de steile helling geko men, kruipt hij meer dan hij loopt ver der en hoewel hij zelf hijgt als een karre- paard doet deze aanblik Erwin zijn eigen vermoeidheid vergeten Schommelend als een oude beer ver dwijnt Egil over de kam van de heuvel en snakkend naar wraak stijgert Erwin er achteraan. Tbt ook hij de kam van de heuvel bereikt heeft. Maar dan is het te laat om te beseffen, hoe lelijk hij beetgenomen is. Levens groot rijst Egil eehsklaps voor hem over eind en stort zich bovenop hem

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 5