Ploeg tast in buidel voor Westerschouwse iepziekte Zierikzeese scholieren naar VN-bijeenkomst in Ridderzaal Uitslaande brand Scheepstimmerdijk ISTA tfïM. DE ZIERIKZEESCHE COURANT Noodlanding Ruzie in een bar Mast en zeil gestolen Inbraak bouwterrein AUTOBEDRIJF GILIJAMSE B.V. RENESSE Honda-dealer Inbraak Zierikzee Aanrijding Bruinisse UNiret) rsiAT FC A Brandweer vannacht in actie Politie bedreigd VA> ffir pa Bitr RIKZEESCH E NIEUWSBODE MAANDAG 14 OKTOBER 1985 142ste jaargang Nr. 23811 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Stagnatie Opening Bekerwinst Badmintonwinst De noodzakelijke economische groei van Zee- Staatssecretaris Van Zeil opende vrijdag in Tweede klasser Zierikzee bereikte zaterdag De hoofdmacht van badmintonclub Zierikzee land dreigt door korting van het rijk blijvend te Zonnemaire de nieuwe Meubelhal van woning- voor het eerst in vijf seizoenen de derde ronde boekte in Rotterdam de vierde zege in succes- stagneren. (Pag. 2). inrichter Paauwe. (Pag. 3). van het KNVB-bekertoernooi door een 1-4 zege sie in de vierde klas van de landelijke competi- op Yerseke. (Pag. 8). tie. (Pag. 9). Hij is een wijs man, die op zijn tijd zuinig en op zijn tijd vrijgevig kan zijn. Martin Opitz Advertentie Wie het verschil ziet verdient bij ons duizenden guldens Autobedrijf St. Joostdijk 41 Burg. v. d. Havestraat 48 4307 AR Oosterland Dealer van Subaru, Austin Rover, Land en Range Rover ZIERIKZEE - Op een perceel land bouwgrond van J. B. aan de Zandweg te Zierikzee, zette zweefvlieg-piloot E. d. L. uit Ouddorp zijn toestel voor een noodlanding aan de grond. Het gebeurde zaterdagmiddag. De piloot was van het vliegveld Haamstede op gestegen maar moest wegens gebrek aan termiek zijn vlucht voortijdig beëindigen. Er werd geen schade toe gebracht aan toestel of gewassen. ZIERIKZEE - In bar de V. in de Nwe Boogerdstraat ontstond van nacht omstreeks één uur onenigheid tussen de eigenaar en drie bezoekers. R. v. d. M., R. d. V. en R. M. allen uit Zierikzee werden gesommeerd de bar te verlaten omdat ze 'vervelend' bezig waren. De politie heeft het drietal verwijderd en meegenomen naar het bureau om ze te kalmeren. Dat scheen gelukt te zijn en de jongelie den werden na de babbel vrijgelaten. Binnen een paar minuten belde de ei genaar N. v. d. B. weer naar de poli tie: één van de drie had de ruit inge gooid. Nogmaals verscheen de politie op het toneel en nam het drietal weer mee. In de loop van de nacht waren ze écht rustig geworden en mochten toen naar huis. RENESSE - De Westduitser M. K. uit Manheim meldde zaterdag een diefstal van zijn surfzeil en -mast. Terwijl hij aan het eten was, tussen 19.00 en 20.00 uur werd de diefstal ge pleegd. Via verbreking van het slot waarmee het geheel op de auto was bevestigd, die geparkeerd stond op de Zeeanemoonweg, vond de diefstal plaats. ZIERIKZEE - Namens de eigenaar deed J. v. G. aangifte van diefstal van gereedschappen en kabels met-een 'nog onbekende waarde, gepleegd vanaf het bouwterrein van de nieuwe Corneliastichting. De diefstal is ge pleegd tussen vrijdag en maadagoch- tend vroeg. Het hekwerk werd ver nield en een keetwagen opengebro ken. De politie verzoekt eventuele ge tuigen zich te melden op het politie bureau te Zierikzee, telefoon 4055. uw voor Schouwen en Duiveland Telefoon 01116-1370 b.g.g. 1585 of 1385 ZIERIKZEE - In de nacht van 11 op 12 oktober werd een ruit aan digge len gegooid van Daka-centrum aan de Nwe Boogerdstraat. Via het ont stane gat werd een stereo-installatie weggenomen, bestaande uit pick-up, boxen en versterkers. W. v. d. H. deed aangifte. BRUINISSE - Vlak voor de Bruse brug botsten zondagmiddag (17.20 uur) twee auto's tegen elkaar, waarbij zware schade viel te noteren. S. L. uit Utrecht stond voor het rode licht te wachten met zijn auto, toen de achter hem rijdende P. v. d. M. uit Vlaardin- gen er boven op knalde: hij zou het ro de licht niet hebben gezien. Er werd niemand gewond. BURGH-HAAMSTEDE - Staatssecretaris A. Ploeg heeft de gemeente Westerschouwen 100.000 gulden gege ven, om voor eens en altijd een einde aan de iepziekte te maken. Bovendien zegde de bewind man een bijdrage van 75 procent toe voor de herbeplanting met niet-gevoe- lige bomen. Hij wil dit geld halen uit de terugploegrege- ling, de bal- bolsubsidiepot en de permanente bosbijdra- geregeling. Dat is bijelkaar het resultaat van een voor de gemeente Westerschou wen lucratief bezoekje van.de staats secretaris, die vrijdag met eigen ogen de iepziekte gade heeft kunnen slaan. Aan het toekennen van de genoemde ton kleeft wel een voorwaarde en die luidt, dat Westerschouwen zelf ook een gelijk bedrag voteert. Volgens directeur-gemeentewerken J. van Meerten lijkt dit geen bezwaar, gelet op de gelden, die de gemeente nu al steekt in de bestrijding. Duidelijk Ploeg heeft duidelijk gemaakt wei nig te voelen voor het koste wat kost in stand houden van de iepen. Het is en blijft een jaarlijks terugkerend probleem en daardoor is vervanging van de iepen door andere boomsoor ten beter. Daar hoorde het gemeente bestuur niet van op, omdat zij de laat ste maanden ook meer en meer aan vervanging van zieke iepen denkt, al thans voor wat betreft de houtwallen. „Het is jammer dat het behoud van de iepen onmogelijk is, maar het is iets waarmee we moeten leren leven", reageert burgemeester J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer. Zij is zeer tevreden met de toezeggingen van Ploeg. Naar het zich nu laat uitzien blijft de iepenpartij in de kern van Renes- se wel bewaard. Ook Ploeg liet zijn oog vallen op dit stukje natuur schoon en kon volledig met de ge- Vervolg pagina 3 Woensdag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 14 graden Windkracht: noord 3 Donderdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 14 graden Windkracht: west 3 Vrijdag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 14 graden Windkracht: west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 15 okt. Zon op 7.05, onder 17.46 Maan op 8.43, onder 18.19 Eerste Kwartier: 20 oktober (20.13) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 15 okt. 3.52 15.39 9.19 21.35 Springtij: 16 oktober HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Een hogedrukgebied waarvan het centrum boven de Britse Eilanden ligt, beheerst de komende dagen het weer in een groot deel van West-Europa. Storingen op de Oceaan kunnen dan ook niet doordringen tot onze omgeving, maar volgen een noordelijke koers waarbij ze naar Scandinavië trekken. Aan de oostflank van het hoge drukgebied dringen via de Noordzee wel wolkenvelden tot ons land door. De kans op regen blijft echter klein. Eerst in de tweede helft van de week neemt de betekenis van het hoge drukgebied af. Hierdoor draait de wind naar het westen en worden de temperaturen 's nachts minder laag. «ff-** A AcTTX W1 Samen met koningin, premier en Schmelzer VN-jubileum vieren ZIERIKZEE - Het overkomt een jeugdige scholier niet iedere dag een uitnodiging in de bus te krijgen, om sa men niet de koningin en de minister-president een bij eenkomst bij te wonen. Maar 45 leerlingen van de Zierik zeese rijksscholengemeenschap Professor Zeeman is dit wel overkomen. De twee brugklassen worden donderdag 24 oktober verwacht in de Ridderzaal te Den Haag, waar de Nederlandse afdeling van de Verenigde Naties (VN) het 40-jarig jubileum viert. Reden van de uitnodiging is het feit, dat bij de landelijke tekenwedstrijd van de VN maar liefst een kwart van de inzendingen van deze school kwam. Initiatiefneemster hiervan is tekenlerares C. L. Euwe-Poppe. V.l.n.r. de leerlingen Barbara van de Schraaf en Fiona Visser met hun tekenlerares C. L Euwe-Poppe. Zij las in mei van dit jaar een be richt over de VN, die alle 158 lidsta ten opriep om aan een jubileumte kenwedstrijd deel te nemen. Per land zouden drie inzenders (ongeacht de leeftijd) meedingen naar de eerste prijs van de wereldomvattende com petitie. De Zierikzeese scholenge meenschap heeft het op landelijk ni veau lang volgehouden, maar viel uiteindelijk niet in de prijzen. Maar de enthousiaste deelname van de leerlingen, die garant stond voor 43 tekeningen van de in totaal 186 Ne derlandse inzendingen, was voor de organisatie voldoende reden het ge hele gezelschap met een uitnodiging te vereren. Spelenderwijs ,,Ik zag de wedstrijd als een unieke manier, om spelenderwijs iets van de doelstellingen van de VN op de scho lieren over te brengen. Het is voor de meesten gemakkelijker iets op pa pier te zetten aan de hand van een doel. De wedstrijd gaf deze keer de inzet", legt Euwe uit. De leerlingen waren gebonden aan de reglementen, die slechts vier kleuren toestonden en een formaat van 42 bij 49.4 centi meter. Dit in verband met de poster, die van de winnende inzending wordt gemaakt. De acht aan het onderwerp bestede tekenlessen hebben hun doel niet ge mist. Twee willekeurige deelneem sters, Barbara van de Schraaf (Zie rikzee) en Fiona Visser (Ouwcrkerk) weten nu aardig mee te praten over het werk van de VN. „Ik wist voor de opdracht eigenlijk niet veel van de organisatie, maar door gesprekken in de klas is me wel meer duidelijk geworden", zegt Fiona. Barbara vult dit aan met de opmerking, dat alle leerlingen het zichtbaar leuk gevon den hebben. De teken-en plakuurtjes draaiden om twee thema's, namelijk de Ver enigde Naties voor een betere wereld en de Verenigde Naties 40 jaar. Uiter aard stonden vele inzendingen bol met het bekende VN-embleem, de vredesduiven en lauwerkransen. Tbch wisten velen een origineler uit beelding te geven. Vuurwerk, dat het jubileum symboliseert en een grauwe wereldbol, waaronder vrolijke kleu ren vandaan komen, die een betere wereld uitbeelden. Euwe is van mening, dat de teken les nogal eens onderschat wordt, maar dat het volgens haar een ideale manier is voor leerlingen, om gevoe lens uit te drukken. Rector R. Soes man onderschrijft dit met „je kunt op deze wijze moeilijke onderwerpen gemakkelijker onder de aandacht brengen van de brugklassers. De bo venbouw kun je benaderen in de les sen geschiedenis en maatschappij leer, maar de onderbouw is gevoeli ger voor onder meer de tekenles". Onwennig Het is voor zowel leerlingen als be trokken leerkrachten allemaal nog wat onwennig, om een uitnodiging voor de bijeenkomst te krijgen. Het is nu eenmaal iets dat niet alle dagen voorkomt en de school grijpt het dan ook met beide handen aan. Soesman ziet hierin zelfs nog een aardig lesje gedrag inzitten, want het bijwonen van zo'n 'hoge meeting' vraagt om een aangepaste houding van de scho lieren. Naast koningin Beatrix en prins Claus geeft ook premier Lubbers acte de présence. Nog enkele deskundigen op het gebied van de VN, waaronder drs. W. K. N. Schmelzer, voeren het woord. Het beloofd dus een leerzame dag te worden voor de Zierikzeese leerlingen; ongetwijfeld een ervaring om nooit te vergeten. Of het muzikale intermezzo van het klassieke kamer- ensemble Arion ook een diepe indruk bij de jeugdige kunstenaars zal ach terlaten is te betwijfelen. Met het 'bezoekje Den Haag' is het project voor de scholengemeenschap nog niet ten einde. Tfegen de kerstva kantie hopen de leerlingen de inzen dingen terug te hebben, om hiermee een tentoonstelling in te richten voor alle belangstellenden. Ook zullen de klassen in enkele lesuren meer infor matie over de VN krijgen. In welke vorm een en ander gegoten gaat wor den staat nog niet vast. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - De Zierikzeese brandweer rukte vannacht uit voor een uit slaande brand aan de Scheepstimmerdijk nummer 20, de woning van A. E., die op dat moment niet thuis was. De melding kwam bij de politie binnen om 04.56 uur, twee minuten later was de brandweer ter plaatse. Vanwege het ka rakter van de brand werd groot alarm gegeven, hetgeen inhoudt dat alle be schikbare manschappen plus al het materieel werden ingezet. Bij aankomst van de brandweer sloegen de vlammen reeds uit het dak, het vuur is op nog niet opgehelderde wijze ontstaan op de bovenverdieping. Behalve brand- rook- en waterschade aan deze verdieping liep ook de overige woning veel schade op, zo zelfs dat vanochtend opdracht werd gegeven om de voorgevel te slechten. Brandweercommandant H. Fierens kon om 5.30 uur het sein brand meester geven en omstreeks 8.00 uur was men klaar met nablussen. Het vuur bleef tot perceel 20 beperkt, volgens Fierens ook omdat er weinig of geen wind was vannacht. Het hele pand moet als verloren worden beschouwd. De Technische Recherche van de Rijkspolitie stelt vandaag een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. BRUINISSE - Tijdens een wilde rit, zaterdagavond in en om Bruinisse werden twee politieagenten met een mes bedreigd. Omstreeks 22.15 uur zagen de twee agenten over Rijksweg 18 twee motoren met zeer grote snel heid over de weg rijden, waarbij ze over de streep reden en bijna met de surveillancewagen in aanraking kwa men. De wagen zette de achtervolging in. Bij het kruispunt met Zijpe zag de politie dat al rijdende de kenteken platen werden omgebogen die hier mee onleesbaar werden. Bij de Bruse brug, toen één motorrijder bijna kon worden gepasseerd, trok de bewuste snelle rijder een mes en bedreigde de achtervolgers. Vervolgens reed het duo met gedoofde lichten, nog steeds met grote snelheid Bruinisse in, waar de agenten het spoor bijster raakten. Advertentie Verwachting tot dinsdagavond: Aanhoudend droog Wolkenvelden en droog; minimum temperatuur ongeveer 6 graden; mid- dagtemperatuur 15 graden. Matige noordwestenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 18 oktober: A i 1 i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1