Veel werk aan de winkel voor „Vrouwe Justitia" streeknieuws Zeeuwse Muziekschool bezocht de basisschool in Renesse Wim Janse kampioen bakker van Zeeland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 11 oktober 1985 Nr. 23810 Zitting kantongerecht Zieriksee ZIERIKZEE - Aanrijdingen (één niet dodelijke afloop), door rood licht rijden, eieren rapen in verboden gebied, onverantwoord rijgedrag, links inhalen, gele streep over schrijden en zwartkijken: de ingrediënten van de don derdagse zitting van het kantongerecht in Zierikzee, waar mr W. F. van Solinge als kantonrechter en mr J. Boogers als officier van justitie gedurende een middag de handen vol aan hadden. Veel werk aan de winkel voor Vrouwe Justitia, aangezien het geheel ook nog eens werd opgeluisterd door getuigen en raadsmannen. Erg makkelijk had het kantonge recht het met A. J. K. die al eens eer der op de zitting verscheen: hij dien de zich te verantwoorden voor het eieren rapen in de gemeente Duive- land bij het Dijkwater. Verdachte bestreed dit toen al (14 maart) en nu bleek dat het (niet bewezen feit) zich niet in de gemeente Duiveland had afgespeeld, maar in de gemeente Brouwershaven. Mr Van Solinge von niste vrijspraak van het ten laste ge legde. Eenzelfde kant wilde Van Solinge ook uit met de zaak tegen C. H. uit Bruinisse, die op 6 juli '84 zijn auto met de neus over de ter plaatse ge trokken gele streep had geparkeerd, bij de inrit van garage Z. aan de Nieuwst raat. Hij moest daar voor een servicebeurt zijn en de auto moest naar binnen. Op weg van auto naar garagehouder zagen de mannen van Hermandad kans een bekeuring op de autoruit te deponeren, en dat nam H. niet. Van Solinge vond het ook wel een beetje vreemd dat er bij de garage een gele streep is (ook bij de pompen), en neigde naar een snel le afhandeling van deze overtre ding:,,Dit is alle justitiële tijd niet waard". Mr Boogers dacht daar ken nelijk anders over en wilde de verba lisant voor een getuigenverhoor oproepen. Hij kreeg zijn zin: er wordt een aanvullend proces-verbaal ge schreven. Getuige P. Z. hoefde niet in actie te komen en liep derhalve zijn onkostendeclaratie mis. Dodelijk ongeluk De gele streep-zaak kwam na een ingewikkelde zaak tegen A. J. S. uit Amersfoort, die behoorlijk tijd verg de. Het ging om een ongeluk op rijks weg 18, gemeente Duiveland, op 1 ja nuari '85. Op de weg zou een witte Mercedes hebben stil gestaan of nage noeg hebben stil gestaan zonder drin gende noodzaak, en was de oorzaak van een achter de auto gebeurend on geluk waarbij twee auto's total-loss raakten, gewonden vielen en één in zittende aan de verwondingen over leed. De verdachte en een in zijn auto aanwezige getuige konden het ten laste gelegde emotioneel niet verwer ken en lijden nu beiden aan hartstoornissen. Reden om niet ter zitting te verschijnen. Mr H. N. nam als raadsman de honneurs waar. Voor Van Solinge stond vast dat er een ongeluk gebeurd was, maar de vraag was: was het ongeluk te wijten aan het rijgedrag van S. of niet? Ge machtigde/raadsman N. verklaarde alsvolgt. S. reed op die bewuste dag richting Rotterdam op rijksweg 18 en zag in het voorbijgaan een bord 'aar dappels te koop'. Waar het kon keer de S. vervolgens omdat hij wel aar dappels mee naar huis wilde nemen. Terugrijdend, langzaam, zocht S. het bewuste bord en vond het. Er werd ontkend dat S. zou hebben stil gestaan, wel toegegeven werd, dat hij langzaam reed. Pas op de terug weg zag S. de aanrijding (via een slip raakte een achterligger op de andere rijbaan met het falate gevolg) en pas bij thuiskomst in Amersfoort werd hij van zijn aandeel in het ongeluk in kennis gesteld. Getuige W. A. de. W. uit Scharendij- ke reed op dat moment ook op de weg, de witte auto tegemoet. Hij ver klaarde dat de wagen stil stond op de rijbaan en bij het passeren keek hij in zijn achteruitkijkspiegel en zag het ongeluk gebeuren. Hij was absoluut zeker dat de auto stil stond of uiterst langzaam reed. Een moeilijkheid voor kantonrechter Van Solinge was het ontbreken van zowel verdachte als zijn passagiere plus nog een opge roepen getuige, die wegens drukke werkzaamheden verstek moest laten gaan. „Ik vind toch dat deze getuige moet komen, of hij wil of niet, des noods bedreigen we hem met hel en verdoemenis", waarmee de zaak voorlopig werd verdaagd tot 14 no vember. Oranje-rood 't Is oranje, 't blijft oranje dit vers moet verdachte H. I. v. d. K. uit Bruinisse door het hoofd gespookt hebben: ze moest zich verantwoorden voor het door rood verkeerslicht rij den. De overtreding was begaan op 29 november van het vorig jaar bij de verkeerslichten De Val. Het was en bleef volgens haar oranje en was geen rood licht. Toch lag er een proces verbaal op het kantongerecht dat be weerde dat het licht rood was. „Kijkt u eens, èlle strafzaken beginnen met een proces-verbaal. Alles tussen een f ietsachterlicht je en de moord op tan te Bedje begint met een proces verbaal. Als we daar niet meer op kunnen vertrouwen kunnen we het hele strafrecht aan de kapstok han gen", aldus Van Solinge in beeldige beeldspraak. Hij wilde maar zeggen dat verdachten iets moeten meebren gen dat hem van gedachte doet veran deren. Alleen maar volhouden dat een verkeerslicht op oranje stond is niet voldoende tegenover een ambtse- dig proces-verbaal. Kantonrechter en officier waren over de strafmaat het snel eens: 130,of drie dagen ver vangende hechtenis. Onverantwoord rijgedrag Een aangehouden zaak was die van A. V. V. uit Zierikzee die op 14 juni '84 met zijn auto op onverantwoorde wij ze op het Havenpark had gereden en daarbij wielrijders en voetgangers in gevaar had gebracht. Nu was getuige A. G. op de zitting om als verbalisant opheldering te geven. Volgens opper wachtmeester G., die op dat moment juist ter plekke dienst deed, was V. wel degelijk veel te snel weg gereden en had genoemde weggebrui kers onnodig in gevaar gebracht. Hij had pen en papier bij de hand en kon zo precies het kenteken noteren, daarover bestond geen twijfel. Ver dachte sputterde nog tegen," dat het geen Havenpark maar Havenplein zou zijn, en dat de wielrijders daar niet eens mogen rijden, maar officier Boogers wilde daar niet van weten. Ook hij twijfelde niet aan het proces verbaal en op hem maakte opper G. 'een betrouwbare indruk'. AI met al eiste hij 120,— of drie dagen, waar op verdachte zei: „Als het moet dan moet het maar Van Solinge had de indruk dat verdachte het niet goed wist waarom het ging en vonniste overeenkomstig de eis. „IJ hebt het niet eens gemerkt denk ik, u reed ge woon te hard". Nog een aangehouden zaak op het kanton: die tegen A. C. P. uit Burgh- Haamstede, wie verweten werd de veiligheid van het verkeer in gevaar gebracht te hebben op 10 juli '84 op de kruising Weeldeweg/Krayestein- seweg. Hij zou geen voorrang ver leend hebben aan voorrang hebbend verkeer van links. Verdachte beweerde evenwel eerst voor het fietspad gestopt te zijn, ver volgens tot de haaietanden van de weg te zijn gereden en weer gestopt, toen de weg vrij was is hij gaan rijden en kwam toen in aanraking met auto van A. L. uit Renesse. Verdachte P. beweerde dat L. bij zonder hard gereden zou hebben, an ders had hij hem moeten zien. L, als getuige opgeroepen, hield vol onge veer 80 km/u gereden te hebben en op het moment dat hij de kruising na derde P. zag rijden en niet stil staan. Hij aarzelde nog: wat doet hij, rijden of stoppen. Er werd toch doorgereden met een auto die total-loss was en ge broken ribben van L. onder meer als resultaat. Een tweede getuige, M. B. uit Haamstede die in de auto van P. zat, beweerde evenwel dat P. toch zou zijn gestopt voor de kruising. Klopt niet Officier van justitie Boogers was kort in zijn oordeel: hij achtte bewe zen dat P. geen voorrang verleend had aan B. maar vond 'iets niet kloppen' in de afstand die B. gereden heeft in relatie met het stoppen van P. Enige schuld was er volgens hem zeker, van daar zijn milde eis: 75,— of twee da gen. Billijk in de ogen van Van Solin ge die conform vonnis wees. V^egens gebrek aan bewijs werd R. V. uit Oosterland vrijgesproken van het hem ten laste gelegde: op de Mo lenweg in Oosterland een auto met aanganger links inhalen. Het gebrek aan bewijs zat in het proces-verbaal, waarin opgetekend stond dat de chauffeur van de bewuste combinatie tijdens het naar rechts gaan de rich tingaanwijzer in werking stelde. De officier gaf verdachte het voordeel van de twijfel en vroeg vrijspraak, waar Van Solinge het mee eens was. Rood licht Het door rood verkeerslicht rijden van J. B. uit Zierikzee, op 26 augustus van het vorig jaar op de Laan van St. Hilaire werd door hem bestreden. Het gaat hier om een aanbod-licht, dat in werking gaat als er vereers- anbod is. Als vele anderen weet B. hoe zo'n licht werkt en had uitgevon den dat hij nooit door rood licht gere den kon zijn en trachtte dat met een situatietekening te staven. Van Solin ge vond er in ieder geval aanleiding in om de verbalisant op te roepen voor getuigenverhoor. Zwartkijker Ook zwartkijkers komen geregeld voor de kantonrechter. Donderdag viel E. S. uit Zierikzee deze eer te beurt. Hij ontkende helemaal niet zwart te hebben gekeken: hij had de betaling laten versloffen. De contro leur van de luister- en kijkdienst had zijn t.v. toestel afgesloten tot hij be taald heeft. Daar komt nu dus een boete bij: standaard tarief 35,—. Aanrijding- bij inrit Namens de Belg H. v. H. voerde raadsman H. het woord. De Belg werd verweten dat hij op 14 juli '84 op de Rampweg links een campinginrit was ingereden op het moment dat een motorrijder hem aan het inhalen was. Bij de aanrijding die toen volgde werd de motorrijder gewond. De Belg heeft ondanks in de spiegel kijken niets gezien en stond op dat moment stil. De raadsman vroeg dan ook in hoeverre H. de aanrijding verwijt baar was. Officier Boogers vond het ten laste gelegde bewezen, maar ook hij vond de verwijtbaarheid mini maal. De eis daaraan gekoppeld was de helft van het normale tarief: 150,— of drie dagen. Mr Van Solinge wilde daar niet bovenuit gaan en nam de eis over in zijn vonnis. ZIERIKZEE Speurtocht VOO Zaterdag heeft de Vereniging voor Openbaar Onderwijs een ochtend ge organiseerd voor kinderen uit de ho gere groepen van het basisonderwijs. Uitgezet was een speurtcfëht langs de belangrijkste historische plekjes in Zierikzee, waarbij de kinderen - en enkele ouders - een aantal vragen moesten beantwoorden. Dat er nog het een en ander te leren viel over de historie van Zierikzee bleek uit de niet altijd juiste antwoorden. Nadat de ca. 40 kinderen de speurtocht met veel enthousiasme hadden gelopen, wachtte hen nog een videofilm met li monade en koek. Adviescommissie financiën (besloten?) De adviescommissie financiën ver gadert woensdag 16 oktober (16.30 uur) in het stadhuis. Het enige agen dapunt betreft het adviseren over het verlenen van gemeentegarantie voor de financiering van de stichtings- kosten van 32 servicewoningen aan het Vrije/Jannewekken te Zierikzee, waarvoor de stichting Woningen eni Woongebouwen voor Bejaarden op' Schouwen-Duiveland twee geldlenin gen wil afsluiten. De voorzitter van de commissie is van plan voor te stel len dit agendapunt in beslotenheid te behandelen. De grootte van deze leningen be draagt ƒ4.850.000.- voor de bouw van 'de servicewoningen en. 800.000.- voor de bouw van algemene ruimten bij de servicewoningen, alsmede de warm watervoorziening en de garages. Voor het sluiten van deze leningen heeft de stichting een aantal beleggers, ban ken en makelaars benaderd. Men bleek echter niet bereid genoemde le ningen zonder gemeentegarantie te verstrekken. NIEUWERKERK Collecte De collecte ten bate van de Nierstichting heeft in Ouwerkerk en Kapelle 514,85 opgebracht en in Nieuwerkerk 1690,15. Tezamen een totaal van 2205,—. De collectanten worden evenals alle gevers en geefsters hartelijk bedankt. Derde keer de wisselbeker RENESSE - Deze week legde bakker Wim Janse uit Renesse voor de derde maal beslag op de eerste plaats in de regio Zeeland, bij de broodkeuring die jaarlijks wordt georganiseerd door de B.C.O.B. (Bond van Christelijke Ondernemers in het Bak kersbedrijf) afdeling Zeeland. Kampioensbakker Wim Janse uit Renesse achter zijn bekers. Aangesloten bakkers kunnen "bij deze keuring produkten door een deskundige jury laten beoor delen. Het brood wordt door deze jury zorgvuldig bekeken op kwa liteit. In het bijzonder wordt gelet op smaak, kleur, volume en mals heid van het brood. Wim Janse wist met zijn pro dukten een eerste prijs te behalen met zijn wit brood en een tweede prijs met zijn volkoren. De geza menlijke punten waren goed voor de totaaloverwinning, zodat bak ker Wim zich kampioen van Zee land mag noemen. Wisselbeker Dinsdagavond mocht hij, in Ho tel Lbrminus in Goes, zijn prijzen in ontvangst nemen. Omdat dit de derde achtereenvolgende maal was, dat de Renesser bakker met de hoogste eer ging strijken, mag hij de wisselbeker nu definitief in zijn bezit houden. Daarnaast kreeg hij ook nog twee bekers voor zijn wit- en volkorenbrood en een nieuwe wisseltrofee mee naar huis. Bij de prijsuitreiking verklaar de bakker Janse dat hij niet van plan is volgend jaar weer deel te nemen aan de jaarlijkse brood keuring van de B.C.O.B. Hierop werd hem verzocht in de jury te willen plaats nemen, een uitnodi ging die hij graag wilde accepte ren. Overigens is Wim Janse niet de enige bakker in de bakkerij die zich heeft onderscheiden. Deze zo mer werd het personeelslid Ron van Nieuwenhuize, die vorige week aan de scholengemeenschap Groot Stelle te Goes zijn diploma 1ste gezel in ontvangst mocht ne men, bij zijn opleiding regionaal kampioen brood- en banketbak ker in Zeeland. In kader van Jaar van de Muziek RENESSE - In het kader van de landelijke muziek- week brachten medewerkers van de muziekschool te Zie rikzee, op uitnodiging van het personeel van de OBS ,,'t Staepel'of" donderdagochtend een bezoek aan deze school. Op deze wijze werd gestalte gegeven aan de be doeling, contact tot stand te brengen tussen basisschool enerzijds en muziekschool anderzijds. De directrice van de school. Ellengard Jense, vergezeld van haar mede werkster Henny van Eersel brachten eerst een bezoek aan de 7-8 combinatie van de basisschool en later op de ochtend waren ze te gast in de klas 5-6. De leiding bij de lessen was in han den van Ellengard Jense, terwijl Henny van Eersel op klarinet voor muzikale begeleiding zorgde. Het was jammer dat Pierre de Nijs - die voor gitaarbegeleiding zou zorgen - wegens ziekte verstek moest laten gaan. Niettemin werden de lessen in beide klasse een succes. Als voorbe reiding had het personeel van de ba sisschool voor elke groep twee liedjes ingestudeerd. Eigen instrumenten In de hoogste groep vertelde Henny van Eersel als inleiding iets over haar instrument. Hierna werd gepraat over het verschil harmonie-fanfare, waarna gewerkt werd met het in gestudeerde liedje „Fanfare". Omdat de kinderen van deze klas eigen in strumenten hadden gemaakt werd hierop ingespeeld. De „instrumen ten" werden ingeschakeld bij de be geleiding van het liedje. Directrice Jense had overigens zelf een begelei ding geschreven voor de aanwezige blokfluiters en cornettist. Het werd een leuk geheel. Het uur werd afge sloten door het zingen en begeleiden van het tweede liedje „Katinka de Zeemeermin". Hierna verzorgden de dames een les in de 5-6 combinatie van de school. Daar stond de beweging meer centraal en het duurde dan ook niet lang of de kinderen waren uit de ban ken. Via deze beweging werden rit miek en daarmee ook de aangeleerde liedjes verder geoefend. Ibrugziend op deze ochtend vond mevrouw Jense dat men zeer nuttig was bezig geweest. Er was duidelijk contact geweest tussen het muziek school-gebeuren en de lesmethodiek van het basisonderwijs. Er waren nieuwe dingen, maar toch ook veel punten van herkenning geweest. Tijdgebrek Mevrouw Jense was van mening dat intensivering van de contacten wenselijk zou zijn. Ze onderkende echter meteen de moeilijkheden die dit, door tijdgebrek van vooral het muziekschoolpersoneel, zou opleve ren. Een dergelijk contact zou dan ook selchts voor enkele scholen en dan maar voor hoogstens twee keer per jaar zijn weggelegd. Bovendien zou het gebeuren zich dan niet zoals nu, tijdens de muziekweek, in één week moeten concentreren. Het feit dat de kinderen donder dagmorgen duidelijk veel plezier hadden in het zingen werd van de zij de van de muziekschool ook als zeer positief ervaren. Het biedt hoop voor de toekomst voor zowel onderwijs op de basisschool als het gespecialiseer de muziekschool gebeuren. Eén deelnemer De muziekweek is gehouden in het kader van het Europees Jaar van de Muziek, waarin ook het muziekon derwijs extra aandacht krijgt. Doel is onder meer de afstand basisschool muziekschool te overbruggen. De ba sisschool in Renesse is de enige school op Schouwen- Duiveland die heeft gereageerd op een landelijk verspreid boekje, waarin onder meer de doelstellingen van deze activiteit werden kenbaar gemaakt. Vandaar dat ,,'t Staepel'of" ook de enige school was, die bezoek kreeg van de Zeeuwse Muziekschool. De leerlingen aan het werk op hun zelf gemaakte instrumenten. Henny van Eersel (midden) zorgt voor begeleiding. Opperste concentratie.. Ellengard Jense reentsin actie tijdens haar les op 't Staepel'of in Renesse. Ze had aandacht genoeg!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 5