Oesterkwekers in het geweer tegen stropers Johan Bokelaar vijftig- jaar in dienst van een loondorsbedrijf Kamer morrelt aan beheer justitieminister over Rijkspolitie ELEKTRO LIEVENSE weekend servicedienst installatiebedrijf DEUR! 2 DEN HAAG - Een kamermeerder heid vindt dat het beheer over de Rijkspolitie kan worden overgehe veld van de minister van Justitie naar zijn collega van Binnenlandse Zaken. Minister Korthals Altes (Justitie) heeft daartegen grote be zwaren, zo bleek donderdag tijdens een uitgebreide commissievergade ring over de plannen voor regionale samenwerkingsvormen van Gemeente- en rijkspolitie. CDA en VVD vragen in een geza menlijke motie om een notitie waarin de voor- en nadelen van verhuizing van het beheer over de Rijkspolitie van Justitie naar Binnenlandse Za ken worden uiteengezet. Die notitie is door de regering toegezegd. Bij het beheer over de rijkspolitie ambtenaren die opereren in kleine gemeenten en op het platteland gaat het in de visie van de kamer om za ken die variëren van benoeming van korpschef tot aanschaf van automo bielen en gebouwen. De minister van Justitie vreest dat als hij daar geen directe zeggenschap meer over heeft, hij zijn verantwoordelijkheden voor handhaving van de openbare orde niet meer waar kan maken. Steeds meer oesters verdwijnen illegaal uit de Grevelingen naar België YERSEKE - De rijkspolitie op Schouwen-Duiveland en de Rijkspolitie te wa ter in Bruinisse hebben de controle op het stelen van oesters uit de Grevelingen sterk opgevoerd. Dat heeft er al toe geleid dat diverse, voornamelijk Belgische, stropers in de kraag gevat konden worden. De politie heeft daarbij zelfs enkele malen beslag gelegd op auto's die speciaal voor het vervoer van deze gestolen oesters waren verstevigd en ingericht. In de Grevelingen liggen diverse oesterpercelen van kwekers uit Yerseke. De diefstal berokkent vooral schade aan deze oesterkwe kers die aangesloten zijn bij Ver- voex (Vereniging van oesterexpor teurs), die in de Grevelingen hun percelen hebben. Daar liggen ver spreid over een paar honderd hec tare 12 a 13 miljoen Zeeuwse oesters. Bij de diefstallen gaat het om duizenden Zeeuwse oesters te gelijk die op illegale wijze naar B^Jgië verdwijnen. Volgens de voorzitter van Ver- voex, de heer P. Verwijs, is er een levendige handel ontstaan in Bel gië met deze gestolen Zeeuwse oesters. Ze worden rechtstreeks aan restaurants geleverd en vaak nog op bestelling ook. De oester kwekers hebben het ministerie van Landbouw en Visserij om maatregelen gevraagd. Maar dat ziet geen kans om dit grote gebied dag en nacht te laten bewaken. Intussen hebben de oesterkwe kers zelf plannen ontwikkeld die de diefstal van oesters moet te gengaan. De heer Verwijs wilde niet zeggen welke maatregelen men overweegt, maar hij zei wel te verwachten dat zeer binnen kort actie te verwachten is van de zijde van de oesterkwekers. Het gaat vaak om dezelfde die ven, die steeds weer terugkomen om bij nacht en ontij de zaak leeg te roven. Daarom lopen ze nu ook de kans om tegen de lamp te lo pen. Hoe die lamp er uit zal zien wilde Verwijs niet meedelen, ,,maar dat hij warm zal zijn dat staat als een paal boven water". Vroeger was het een jakkerig leven en dat is het nog Corrie dikwijls van 5 uur 's morgens tot 11 uur 's avonds en onder barre weersomstandigheden. Hierna keer de hij terug op zijn oude standplaats Brouwershaven om als loondorser voor Van der Wekken,het land te be werken met de tractor, combine, bieten- of aardappelrooien. Naar zijn zeggen had Bokelaar geen moiete met de mechanisatie in de landbouw die vooral toen na de oorlog snel doorzet te. Om gezondheidsredenen mag de Brouwenaar sinds de laatste jaren nog maar voor 50% werken. Toch is hij nog zo intensief bij zijn werk be trokken dat hij volgens zijn vrouw elke dag zo'n acht uur bezig is. ,,Maar ik doe het rustiger aan", werpt Johan tegen. Een woordenwisseling die te- BROUWERSHAVEN - De 64-jarige Johan Bokelaar uit Brouwershaven kan vanaf 5 oktober jongstleden terug zien op vijftig werkjaren in dienst van het Brouwse loon dorsbedrijf J. R. van der Wekken. Een uniek jubileum dat heden ten dage al niet vaak en in de toekomst wel licht nooit meer voor zal komen, gezien de huidige leer plichtige leeftijd en arbeidsvoorwaarden. Bokelaar was dan ook slechts veertien jaar oud toen hij in 1935 als „draadsteker" in dienst kwam van het oude Brouwse fa miliebedrijf en tijdens de vijftig jaren die volgden zag hij de mechanisatie in de landbouw ontwikkelen. De ju bilerende loondorser is een man van de praktijk. Want hoewel hij in al die jaren als „bijscholing" slechts een la scursus volgde, werkte hij in de loop der jaren met ken nis en inzet aan het onderhoud van het groeiende land bouwmachinepark en kan zelfs overweg met de nieuwste electronische „computer"-combine van de firma. ,,Ik heb dit werk altijd graag ge daan. Zowel het onderhoud plegen in de garage als het werk op het land met wat voor machine dan ook", al dus de geboren en getogen Brouwe naar. Toch heeft hij indertijd niet be wust voor dit beroep gekozen. „Daar vroegen ze toen niet naar. Je was blij dat je werk kreeg want de meeste jon gens liepen op straat". De jonge Bo kelaar die tot dan toe meeging met zijn vader die landarbeider was, greep de kans dan ook met beide han den aan en werkte de eerste 6 jaar bij Van der Wekken als draadsteker". Het met draad bijeenbinden van ba len stro. ,,Wel leuk maar stoffig en zwart werk waar je in de zomer van 's morgens 5 uur tot 's avonds 6 uur mee bezig was", herinnert hij zich. Houten dorsmachine Hierna 'werd Johan Bokelaar be vorderd tot machinist van de dors- kas. Toendertijd nog een houten en later een metalen apparaat waarmee tijdens de wintermaanden in de schu ren het graan werd gedorst. „Overal waren mensen voor nodig wanneer dat apparaat draaide. We waren meestal met zo'n tien man om het stro van de pers te halen en de zakken waar het koren in stroomde tijdig te vervangen". Hij herinnert zich de 20 jaar waarin hij dit werk deed dan ook als een gezellige tijd waarin veel gelachen werd. Al vanaf alle vroegte wanneer men gezamenlijk op de fiets uit Brouw vertrok, want het loon dorsbedrijf verleende toendertijd zijn diensten over heel Schouwen- Duiveland. „Maar we moesten hard werken, 12 uur per dag, 6 dagen per week". Het loon werd in die tijd za terdagsavonds „in de hand" uitbe taald en Bokelaar herinnert zich dat het soms erg laat werd als je eerst nog op de fiets vanuit Nieuwerkerk moet komen, eten en je wassen. „Vroeger was het een jakkerig le ven en dat is het nog", vindt hij. Want hoewel er nu veel meer machi nes zijn die het werk doen, moet je toch altijd zo snel mogelijk zien dat de oogst van het land komt. En daar na komt het ploegen en het rooien. Alleen vanaf Kerstmis tot maart is het een beetje rustig, dan worden de machines onderhouden". Hoewel „het jakkerige" is gebleven, vindt Bokelaar dat er tegenwoordig min der gelegenheid is voor plezier met elkaar omdat de moderne combines maar door één of twee man worden bediend. Vrachtwagenchauffeur Na zijn periode als dorsmachinist tijdens welke hij voor het bedrijf ook in Zeeuws-Vlaanderen en de Noord- Oostpolder werkte, werd Johan Bo kelaar vrachtwagenchauffeur waar bij hij voor Vander Wekken pakken stro van de boeren door heel Neder land vervoerde. Vaak stond hij daar bij lang te wachten voor het pontje van Zijpe dat toendertijd nog „dwars" werd geladen. Ook kwam het vaak voor dat hij met zijn vracht wagen het stro naar schepen in de Brouwse Haven bracht om het daar over te laden voor verder vervoer over water. Dit werk deed Johan Bo kelaar 18 jaar. Volgens zijn vrouw Op deze van voor de ramp daterende foto is te zien hoe een schip in de Brouw se haven met stro wordt geladen. Vooraan in het midden zit Johan Bokelaar. OSLO - De Nobelprijs voor de Vre de 1985 is toegekend aan de Internati onale Artsenorganisatie ter Voorko ming van Kernoorlog (IPPNW), zo heeft het Noorse Nobelcomité vrijdag in Oslo bekendgemaakt. UTRECHT - De Vervoersbonden van FNV en CNV dreigen met prikac- ties en werkonderbrekingen in het streekvervoer, wanneer er gedwon gen ontslagen vallen bij de reorgani satie van de in Utrecht gevestigde centrale werkplaats van de busbe drijven. VLISSINGEN - In de nacht van donderdag op vrijdag hebben vier grote zeeschepen bestemd voor Ant-' werpen een ankerplaats moeten zoe ken op de rede van Vlissingen in ver band met het feit dat er geen loods aan boord kon worden gebracht. Dat is gevolg van de actie van het perso neel van de Belgische redediensten die woensdagavond van start is ge gaan. kenend is voor de mentaliteit en in zet waarmee Johan Bokelaar, die over zes maanden de pensioengerech tigde leeftijd bereikt, 50 jaar lang als loondorser functioneerde. Receptie Volgens Nico van der Wekken die momenteel aan het hoofd staat van het uit ongeveer 1930 daterende be drijf zal het jubileum op passende wijze worden gevierd. „Johan Boke laar is een van onze trouwste mede werkers die de techniek van de land bouw van het begin tot het eind heeft meegemaakt en daar liefhebberij en hart voor heeft. Het is een erg wer klustig persoon en we hebben altijd goed met hem kunnen opschieten", aldus Van der Wekken. Namens het bedrijf krijgt Bokelaar een envelop pe met inhoud aangeboden en een re ceptie die op 25 oktober plaats vindt in de Zeeuwse Stromen. Advertentie Aanleg Elcktr.- cn waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. 01114-1368 01119-1634 Advertentie tel. (01110) 6255 Johan Bokelaar met zijn onafscheidelijke pet op zoals hij deze week bieten rooide op een akker nabij Brouwershaven. Iedere zaterdag Zierikzee Beatrixschool. Klassiek ballet. 13.00 tot 17.30 uur. Bruinisse Bibliotheek. 16.30-18.00 uur. Iedere zondag Zierikzee Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Mu ziek onder woorden. 20.15-21.45 uur. Iedere maandag Zierikzee Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Herha ling muziek onder woorden. 10.00- 11.30 uur. Concertzaal. Klassiek ballet. 16.00 - 21.15 uur. Gymnastiekzaal, Raamstraat. Delta Sport, Jazz-gymnastiek. 20.30-21.30 uur. Serooskerke Dorpshuis. M.B.v.O. 15.00-15.45 uur. Haamstede Duinoord. M.B.v.O. 14.00-14.30 uur. Gymzaal. M.B.v.O. 16.00-16.45 uur. Renesse Dorpshuis. Meer Bewegen voor Oude ren. 16.00-16.45 uur. Brouwershaven Groene Kruisgebouw. Handwerken voor het welfarewerk van het Rode Kruis. 14.00 tot 16.00 uur. Zonnemaire Verenigingsgebouw. Volksdansen voor ouderen. 10.30-11.30 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. M.B.v.O. 14.00-15.00 uur. Bruinisse Jeugdsoos De Pul. Speel- en strip-o- theek. 18.30-20.00 uur. Iedere dinsdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Tfevens bureau voor rechtshulp. UW-gebouw. Seniorensoos voor da mes van 13.30-16.30 uur. Gymzaal Manhuisstraat. Repetities Oratoriumvereniging Zierikzee. 20.00-22.00 uur. Borrendamme. Volksdansen voor ou deren. 10.30-11.30 uur. Burgh-Haamstede Gymnastiekzaal. Recreatieve condi tietraining. 20.00-21.00 uur dames, 21.15-22.15 heren. Haamstede Dorpshuis De Schutse. Jazzgym. 9.15 tot 11.15 uur. Duinoord. Volksdansen voor oude ren. 14.00-15.00 uur. Brouwershaven Gymnastiekzaal. Damesgymnastiek. 19.30 tot 20.30 uur. Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00- 22.00 uur. Oosterland Verenigingsgebouw Oosterhof. Meer bewegen voor ouderen. 14.00-15.00 uur. Bruinisse Strip-O-Theek. 18.30-19.30 uur. Oude Raadhuis. Tbken en schilder club „De Tekenaars". 19.00-21.30 uur. Elke vierde donderdag van de maand Burgh-Haamstede Christinastraat 21. Bidstond en geza menlijke bespreking steungroep voor de verdrukte christenen en joden. 20.00-22.00 uur. Iedere derde dinsdag van de maand Scharendijke Restaurant „de Koepel". Bijeen komst Modelbouw- en hobbyvereni ging. 19.30 uur. Elke derde vrijdag van de maand Zierikzee Uitzending kerktelefoon van Her vormde Gemeente Zierikzee. 18.30- 20.00 uur. Verzoekjes week van tevo ren doorbellen of even afgeven op vol gende adressen: mevr. T. Wessels, Stormvogelstraat 6, tel. 6059; mevr. V. Koster, 't Vrije 1, tel. 2291; mevr. H. Kelder, Scheepstimmerdijk 42 tel 4317. Zaterdag, elke veertien dagen Kcrkwerve Pniëlkerk. Bijbelschoolactiviteiten vanaf 14 september. 09.30-11.30 uur. Van 8 september tot en met 13 oktober Zierikzee Oude Haven 48. Expositie Gerrit van der Ven. Van vrijdag tot en met zon dag tussen 11.00-17.00 uur en na tele fonische afspraak. Week van 7 tot en met 12 oktober Schouwen-Duiveland Geldinzameling door medewerkers Nationale Collecte Geestelijke Ge handicapten 1985. Vrijdag 11 oktober Zierikzee Reisje naar Rotterdam van NBP, af deling Schouwen. Huis van Nassau. Bond van Opzich- zelfstaanden. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Krayestein. Start wekelijkse bad- mintonmorgen voor ouderen. 09.30- 11.30 uur. De Bewaerschole. Aanvang expositie Westerschouwse leerlingen. 16.30 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Uitvoering Culturele Ver eniging; toneelopvoering Tbneel- groep Ouwerkerk 'Plaza Hotel'. 19.30 uur. Zaterdag 12 oktober Zierikzee Concertzaal. Toneelgezelschap Ivon- ne Lex met 'Het deksel op de neus' van Georges Feydeau. 20.00 uur. Kerkwerve Chr. Nat. School. Bazar/rommel markt. 9.30-15.00 uur. Christelijk Nationale School. Kleding- en speelgoedbeurs. 09.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Feestmiddag 35- jarig ANBO. 14.30 uur. Sirjansland Verenigingsgebouw. Verkoping vrou wen- en jeugdvereniging 14.25 tot 17.30 en 19.00 tot 20.00 uur. Maandag 14 oktober Zierikzee Huis van Nassau. Vergadering Ver enigingsraad Beter Wonen. 19.30 uur. Dinsdag 15 oktober Zierikzee Mondragon. Vergadering Kamer van Koophandel Noord- en Midden-Zee land. 10.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Brouwershaven Stadhuis. Openbare vergadering ad viescommissie voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. 20.00 uur. Woensdag 16 oktober Zierikzee De Lichtboei. Creatief project: „Wie helpt de ark van Noach bouwen?", voor kinderen van 4-12 jaar. 10.00- 12.00 uur. Stadhuis. Adviescommissie finan ciën. 16.30 uur. Chr. Geref. kerk. Informatiebijeen komst bijbelverspreiding. 19.30 uur. Gasthuiskerk. Optreden Jongeren koor uit Lambarene. 20.00 uur. Donderdag 17 oktober Zierikzee De Lichtboei. Creatief project: „Wie helpt de ark van Noach bouwen?", voor kinderen van 4-12 jaar. 10.00- 12.00 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Adviescommissie openbare werken. 15.30 uur. Bruinisse Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Ver koping Tryfosa. Van 14.00-17.00 en van 19.00-21.00 uur. Vrijdag 18 oktober Zierikzee De Lichtboei. Creatief project: „Wie helpt de ark van Noach bouwen", voor kinderen van 4-12 jaar, 10.00- 12.00 uur. Van 14.00-15.00 uur bezichti ging ark door ouders. Zaterdag 19 oktober Renesse Le Rabot. Bowlingavond PJZ. 20.00 uur. Dinsdag 22 oktober Zierikzee Gereformeerde kerk. CFO-ledenver- gadering. 19.30 uur. Hervormd Verenigingsgebouw. Ge combineerde bijeenkomst N.C.V.B./ C.RB. 19.30 uur. Kleuterschool 't Mierenest. Vergade ring Belangengroep Poortambacht. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Reisje Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Ver trek 8.00 uur te Burgh. Woensdag 23 oktober Bruinisse Gemeentehuis. Hoorzitting en com missie welzijn. 19.00 uur. Donderdag 24 oktober Noordgouwe/Schuddebeurs Verenigingsgebouw. Voorlichtings avond Reinigingsdienst over rolem- mers. 20.00 uur. Zaterdag 26 oktober Zierikzee Graanbeurs. Computergebruikers bijeenkomst. Van 10.00 tot 16.00 uur. Maandag 28 oktober Brouwershaven Tbnnenmagazijn. Coöperatiemiddag Z.L.M. 13.15 uur. Dindsdag 29 oktober Zierikzee Stadhuis. Afscheidsrecepties ge meentebodes. 16.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Woensdag 30 oktober Renesse Dorpshuis. Voorlichtingsavond Rei nigingsdienst over rolemmers. 20.00 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 2