F 2000,- Grootse plannen op stapel voor recreatief maken van gebied Karolingische Burcht Commissie financiën in grote lijnen eens met bestedingsplan £2 Gemeente-ambtenaren als depothouders van chemisch afval ISTA H c DE ZIERIKZEESCHE COURANT Autobedrijf A.L.G. Slag om de arm tot beleidstoelichting Wh Pt Bitr AUTOBEDRIJF GILIJAMSE B.V. RENESSE Honda-dealer Autobedrijf ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vijftig jaar in dienst Kwijtschelding Plan ,,Buijse" Zwemvierdaagse Johari Bokelaar uit Brouwershaven is een hal- Kwijtschelding van de reinigingsheffing is een Het plan tot verbetering van de woonomgeving In twee van de drie Schouwen-Duivelandse ve eeuw in dienst bij een en dezelfde werkge- zaak van de gemeenten, aldus het dagelijks van plan „Buijse" en omgeving ligt gereed. zwembaden wordt de volgende week de Natio- ver. (Pag. 2). bestuur van de Reinigingsdienst. (Pag. 3). (Pag. 4). nale Zwemvierdaagse afgewerkt; in Bruinisse en Zierikzee. (Pag. 6). VRIJDAG 11 OKTOBER 1985 142ste jaargang Nr. 23810 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De wetenschap van ontwerpen bestaat in het voorkomen van de moeilijkheden der uitvoering. Vauvenargues Dit nummer bestaat uit 16 pagina's r.yr; Sportcentrum Krayestein staat een forse uitbreiding te wachten. ZIERIKZEE - Medewerkers van 25 Zeeuwse gemeenten zullen in de week van 14 oktober deelnemen aan een cursus voor depothouders van klein chemisch afval. De cursus wordt georganiseerd door de provin cie; hij duurt twee en een halve dag. Het ministerie van VROM subsi dieert de cursus voor de helft. Het is de bedoeling dat de (toekom stige) depothouders na de cursus goed toegerust zijn voor hun taak en op een veilige en verantwoorde wijze het aangeboden chemisch afval kun- Advertentie boven de ANWB inruilprijs voor uw auto bij aankoop van een nieuwe MITSUBISHI (t/m 12 oktober '85) Zierikzee - Tel. 01110-4457 MITSUBISHI-dealer Zwembaden, extra bungalows, museum en sportaccommodatie Advertentie NIEUW.... Alle aanbiedingen en Jast minute" reizen N(J op computer bij «van oeveren"..!! Alle mogelijkheden direkt zichtbaar. Daar bent u vast blij mee zo'n eigentijds reisburo bij u in de buurt. BURGH-HAAMSTEDE - Het Archeologisch monu ment de Karolingische Burcht in Burgh-Haamstede moet beter benut worden als recreatieve voorziening. Al sinrT- 1969 spreken de Westerschouwse bestuurders over de mogelijkheden van het stuk grond, maar pas nu lijken serieuze uitgewerkte plannen op tafel, te komen. Deze liegen er niet om, want er wordt gesproken over een over dekt zwembad, de burcht zelf als elk-weer-voorziening, extra vakantiebungalows en een zogenaamd agratrisch park. Hoewel een en ander zich nog in een pril stadium bevindt liggen de bouwtekeningen en de papierstapels toch al op het gemeentehuis ter bestudering voor het ambtenarenapparaat. van ©eveifen mizetn REISBURO: APPELMARKT 21 ZIERIKZEE - TEL. 01110-5036 In de gemeente Westerschouwen be vindt zich tussen de kern Burgh, de Kraaijesteinseweg, de Daleboutweg en de bebouwing van Haamstede een gebied, waarvoor tot op heden nog geen bestemmingsplan is opgesteld. Wel vallen enkele delen van de Karo lingische Burcht onder juridische re gelingen. Een gedeelte van het gebied - direct grenzend aan de bebouwing van de Weeldeweg en de Dreef - valt buiten de recreatieve plannen, omdat dit in de toekomst benut gaat worden voor uitbreiding van de woningbouw voor de kern Burgh. Deelgebieden Dan resteren drie deelgebieden van de Karolingische Burcht; te weten de Burcht zelf, het oostelijk deelgebied en het westelijk deelgebied. De burcht is van grote archeologische waarde en maakt onderdeel uit van een lange reeks burchten langs de Noordzee en het Kanaal. -Deze vestingvormen moesten indertijd de geweldlustige Noormannen op af stand houden. De burcht van Wester schouwen is vooral door haar gaaf heid van groot historisch belang. Juist hierom ziet het gemeente bestuur het als haar taak, om de burcht gedeeltelijk te restaureren en deze als elk-weer-voorziening dienst te laten doen. „Een dergelijke restauratie zal in nauw overleg met en onder primaire verantwoordelijkheid van de Rijks dienst voor Oudheidkundig Bodem onderzoek plaats moeten vinden. Op deze wijze kan de burcht een bijdra ge leveren aan de verbreding en ver sterking van de toeristische infra structuur van de gemeente en tevens een educatieve functie krijgen", zo staat in de inventarisatiestukken van de gemeente te lezen. Maar het eerste deelgebied kent ZIERIKZEE - De leden van de commissie financiën konden tijdens een openbare vergadering in het stadhuis in grote lijnen akkoord gaan met het bestedingsplan 1986 en het verdere meerjarenperspectief tot en met 1989, echter met de kanttekening, dat ten aanzien van sommi ge zaken een nadere standpuntbepaling in beraad wordt gehouden in afwachting van de beleidstoelichting bij de begroting. Dit de toelichting bij het concept meerjarenperspectief bleek, (fat de post onvoorzien op die begroting 76.637,zal bedragen, oftewel 7,82 per inwoner. Financieel hoofdambtenaar de heer G. J. Dijkstra lichtte toe, dat lande lijk gezien een bedrag van f 5,— 6,— per inwoner gemiddeld als on voorzien in aanmerking wordt geno men. In Zierikzee zit men meestal rond de 8,—. Bij een goed opgestel de begroting, dient dat volgens hem, zeker voldoende te zijn. Onzekere factoren Dijkstra gaf in het kort een over zicht van de vele onzekere factoren, die van invloed kunnen zijn bij de opstelling van een gemeentebegro ting. Hoewel niet in de begroting 1986 verwerkt, bestaat de verwachting dat de algemene uitkering uit het ge meentefonds ongeveer f 75.000,— ho ger zal uitvallen dan aanvankelijk verwacht. In het bestedingsplan 1986 wordt met die verhoging wel reke ning gehouden. Onzekerheid bestaat onder meer ten aanzien van de rijks- compensatie in de meerkosten van de bijstandsuitkeringen. Inmiddels zijn geluiden vernomen, dat het rijk twee derde van die meerkosten zal vergoe den als ze landelijk de grens van 20,— miljoen zullen overschrijden. Ten aanzien van de overige mate riële uitgaven wordt in de gemeente een stijging van 2% aangenomen; door het rijk slechts Een bijzon der moeilijke factor vormt verder de salariscompensatie in verband met de voorgenomen daling van de af dracht voor het pensioenfonds van 21 naar 14,4%. Een wat gunstige uitwerking zou het hanteren van het begrip wooneen heden in plaats van woningen voor Zierikzee kunnen hebben, hetgeen ook weer in de algemene uitkering tot uiting zou komen. Verder dient re kening te worden gehouden met de kortingen in verband met de zoge naamde profijtgedachte. Dat wil zeg gen; korting op de uitkering uit het gemeentefonds om te bewerkstelli gen. dat gemeenten de tarieven van bijvoorbeeld de openbare voorzienin gen opschroeven. Landelijk bedroeg die korting 417,— miljoen, voor Zie rikzee kwam ze neer op ongeveer drie ton. Deze korting is inmiddels echter wat verlaagd, hetgeen resulteert in het feit, dat Zierikzee 65.000,— 'minder minder' zal krijgen. Inwonertal De heer C. Bij de Vaate kreeg desge vraagd te horen, dat de ontwikkeling van het inwonertal wat achter blijft bij de verwachting. In de begroting zal worden uitgegaan van 9800 inwo ners, maar de heer Dijkstra vreesde, dat dit aantal niet zal worden ge haald. Reeds bij het doornemen van het activiteitenprogramma en later bij bespreking van het bestedingsplan 1986 werden door de heren J. J. Gc- leijnse en D. van der Wekken kantte keningen gezet bij de voorgenomen aanschaf van een Magirus hulpverle ningswagen voor de brandweer voor 105.000,—, in plaats van de eerder genoemde Mercedes voor 60.000, Beiden wilden nader hierover geïn formeerd worden, hetgeen door voor zitter L. J. van Gastel werd toege zegd. De heer C. Bij de Vaate verwees naar de restauratie Varreput, die voor een bedrag van 330.000,— op het bestedingsplan 1987 staat opge voerd. Hij wilde niet beweren, dat restauratie niet nodig zou zijn, maar hij wees er wel op, dat twintig jaar geleden ook reeds over instortingsge vaar werd gesproken. Voor dergelijke grote posten wilde hij. in afwachting van nader fractieberaad, dan ook een voorbehoud maken, omdat er zich tussentijds wellicht nog dringender zaken kunnen aankondigen. Ontwikkeling De heer Van der Wekken stelde vast, dat in het meerjarenperspectief nen inzamelen, opslaan en laten af voeren, Het Veiligheidsinstituut te Amsterdam verzorgt het praktische gedeelte van de cursus. Op dit moment beschikken 22 van de 30 gemeenten in de provincie over een depot waar particulieren en klei ne bedrijven klein chemisch afval zo als verf- en lijmresten, batterijen, fo- tochemicaliën, spuitbussen en bestrijdingsmiddelen naar toe kun nen brengen. In de resterende acht ge meenten wordt er aan gedacht een de pot op te zetten. nog twee onderdelen, namelijk de be graafplaats en het parkeerterrein. In de afgelopen jaren is de burcht hier voor gedeeltelijk gebruikt. Om aan de behoefte van een begraafplaats te voldoen - de huidige heeft haar uiter ste capaciteit bereikt - wil het ge meentebestuur de rustplaats uitbrei den. Voor de parkeerplaatsen zijn geen plannen. Hoewel deze voorzie ning eigenlijk niet in het historische karakter van de Karolingische Burcht past heeft het toenmalige be stuur het toch nog enigzins weten te combineren met de omgeving. Agrarisch Het oostelijk deelgebied, gelegen tussen de burcht en de bebouwing van Haamstede, omvat de niet- bebouwde ruimte tussen Burgh en Haamstede. Voor een deel is dit stuk agrarisch in gebruik en voor een an der deel is het ingericht voor veldsport met onder meer een hoofd- veld een oefenhoek en een kantine. "Voor het toeristisch accent d^nkt het gemeentebestuur vooralsnog alleen aan een nieuwe opzet van de beplan ting. De oude tramhalte op het ter rein van de ZWN is een historisch mo nument en kan derhalve prima dienst doen als een recreatief aantrek- kingspunt. Tbt zover lijkt het ooste lijk deelgebied van ingrijpende ver anderingen verstoken te blijven, maar niets is minder waar. De hier staande korenmolen 'de Graanhalm', waar een pannekoeken- huis is gevestigd - staat, mits de ge meente er iets voor voelt, aardig wat te wachten. De eigenaar heeft name lijk zijn plannen bij de lokale over- V«m'vt>l« pagina 4 bepaalde zaken hun beslag gaan krij- nen een duidelijke ontwikkeling van gen en hij constateerde, dat de plan- beleid te zien geven. Verwachting tot zaterdagavohd: Zonnige perioden Droog en perioden met zon; mini mumtemperatuur omstreeks 9 gra den; middagtemperatuur rond 15 gra den; matige noordwestelijke wind, ongeveer kracht 3. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 15 okt.: Zondag; Zonnige perioden Kans op neerslag; 10%. Min.temp.; 6 graden Middagtemp.: 14 graden Windkracht; noordoost 3 Maandag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 10% Min.temp.; 6 graden Middagtemp.; 13 graden Windkracht: noordoost 3 Dinsdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 10% - Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht: noordwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 12 okt. Zon op 7.00, onder 17.53 Maan op 04.10, onder 17.33 13 okt. Zon op 07.01, onder 17.51 Maan op 05.39 onder 17.47 14 okt. Zon op 07.03, onder 17.49 Maan op 07.10, onder 18.01 Nieuwe Maan: 14 okt. (4.33) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 12 okt. 13 okt. 14 okt. 1.42 13.33 2.31 14.11 3.12 14.51 7.17 19.50 8.05 20.28 8.43 21.00 Springtij: 16 oktober HET WEERO VERZICHT DE BILT - Vanaf morgen bepaalt een hogedrukgebied boven de Zuide lijke Noordzee het weer in ons land. Er zijn dan flinke perioden met zon, en het blijft droog. Doordat de kern van het hogedruk gebied ten noorden of noordwesten van Nederland ligt, krijgen wij te maken met een meest matige noord westelijke wind. Deze verhindert dat de temperatuur 's middags hoger wordt dan een graad of vijftien. Al leen in het zuidoosten kan het wat warmer worden. Zondag, en ook maandag wordt de wind noord tot noordoost. Hierdoor loopt de tempe ratuur nog wat terug, tot 14 of moge lijk zelfs 13 graden als maximum waarde. 's Nachts wordt het ook een stuk kouder: de minima liggen rond de 9, vanaf zondag rond de 6 graden. Op beschutte plaatsen in het binnenland zou de temperatuur vlak aan de grond misschien zelfs tot even onder nul kunnen dalen. Verder bestaat er kans op mist in de vroege ochtend uren. Advertentie uw voor Schouwen en Duiveland Telefoon 01116-1370 b.g.g. 1585 of 1385 Advertentie De voormalige drinkwaterput in de Korte Nobelstraat is aan restauratie toe. Het metselwerk van de put is. voor zover waarneembaar, in een slechte staat van onderhoud. Een grondige restauratie, geraamd op f 150.000.— staat in het meerjarenperspectief genoemd in het bestedingsplan 1989. Wie het verschil ziet verdient bij ons duizenden guldens St. Joostdijk 41 Burg. v. d. Havestraat 48 4307 AR Oosterland Dealer van Subaru, Austin Rover, Land en Range Rover

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1