UKumHEn Holty's Young Shop k Verdeeld advies bestemming saldo Hoge Molenstraat Belgische smeerpijp bedreigt Westerschelde Nelson Riddle overleden Eén hoeraatje voor graaf Moritz! Wie ontvangt er graag de folder E753ETSTEÏ van CSSLBJElla? 4 Woensdag 9 oktober Nederland 1 09.00 uur Wiele wiele stap, afl. 4 9.30 uur Nieuws voor doven en slecht horenden 09.35 uur Engels Basisonderwijs, klas 5, afl. 2. 10.00 uur Nieuws uit de natuur, afl. 2 10.30 uur Het Bos, afl. 2 11.00 uur Als in het Stenen Tijdperk, afl. 5. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.30 uur VARA'S filmclub: Gil en Julie; Willem Teil; 14.55 uurPippi Langkous, Zweedse kinderserie. Afl: Pippe gaat bood schappen doen. 15.20 uur Op Weg, Duitse kinderserie. Afl. 2: Alleen maar een kleine vergis sing. 16.10 uur Zo jong als je je voelt Engelse serie. Afl. Jong en oud. Willi am vindt het erg dat hij wat ouder wordt. Hester probeert hem gerust te stellen. 16.35 uur Facetten van de Nederland se Flora, filmreportage 17.05 uur VARA'S Clipparade, gepre senteerd door Adeline van Lier. 17.30 uur Journaal 17.46 uur Sportlaan 80. Dolf Brou wers vertoont opvallende wedstrijd- beelden en ontvangt gasten. 18.25 uur Voorlichtingsprogramma Ned. Literatuur na 1830 18.40 uur Voorlichtingsprogramma Grafische Technieken. 18.55 uur De Fabeltjeskrant, kinder programma. Afl. Ed heeft zich ver stopt. 19.00 uur De Snorkels, tekenfilmse rie. Afl. Tferug naar de bron 19.25 uur Zeg 'ns AAA, samenvatting van de afleveringen uit het afgelopen seizoen (2). 20.00 uur Journaal 20.28 uur Het huilde en dan was ken nelijk alles goed, (Stichting Federa tie Sociaal Pedagogische Zorg voor Zwakzinnigen). 20.33 uur Misdaadverhalen: Wat wil die blinde toch? Franse film van Ro bert Destanques. Wanneer de recla metekenaar Robert Nolan bij een aanslag zodanig gewond wordt, dat hij voor de rest van zijn leven blind is, houdt slechts de gedachte aan wraak hem op de been. 22.00 uur Achter het Nieuws. 22.40 uur Sonja op woensdag. 23.45 uur Journaal 23.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur Punky Brewster, kinderse rie. Afl. 2: Wat een leed. 15.56 uur Blikskaters! Kinderen ma ken hun eigen reportages over zelfge kozen onderwerpen. 16.12 uur Lange Jaap. Afl. 2: Kleine Sofie en Lange Wapper. 16.35 uur Theo en Thea, kinderpro gramma 16.46 uur Verhalen van de zwarte kraai, kinderserie. Afl. 1: Van de Jon geren, die niet kon griezelen. 16.55 uur Kleuterclips. Met o.a. Mees ter Warhoofd, Wie redt Joppe? Wil Kwak Kwak en de Babysitter. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal 19.12 uur Uitzending van de Centrum Partij 19.22 uur Van gewest tot gewest. Met o.a. aandacht (onder voorbehoud) voor de volgende onderwerpen: Vo geljagers op verkeerd spoor; Kees de Tippelaar; de bejaardenreis. 20.00 uur Nederland C 20.35 uur Terreur, tv-spel. Erika woont met haar zoontje in het hartje van de stad. Op een dag wordt er op begane grond een disco geopend die voor veel geluidsoverlast blijkt te zorgen. Erika komt in aktie... 21.40 uur Een andere manier van zien, documentaire over de Nieuwe Gids, het tijdschrift van de Tachti gers. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Studio Sport 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 17.30 uur De trofee van de TV, cursus over het basketbalspel in veertien wekelijkse lessen met een interscho- lenwedstrijd om de Trofee van de TV. les 5: Deinze-Mechelen. 17.55 uur Journaal 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. Afl. 56. (herh). 18.05 uur Plons, kleuterserie. Afl. 24: Plons en de worm. (herh) 18.10 uur Zeppelin, informatief kin dermagazine. Presentatie: Rafaël Troch. 18.35 uur Kapitein Zeppos, Vlaamse jeugdserie. Afl. 11: De roos van Jeri cho. Met: Senne Rouffaer, Raymond Bossaerts, Vera Veroft, e.a. (herh) (on dertiteld via teletekst pag. 199). 19.05 uur Juke Box 19.10 uur De blauwe planeet, 'documentaire-serie. Afl. 11: Het land. Deel 1: En toch drijven ze. (onderti teld via teletekst pag. 199). (herh). 19.40 uur Paardekoersen, mededelin gen en programma-overzicht. 19.45 uur Journaal 20.10 uur Politieke Tribune: SP. 20.15 uur Kijk uit! Verkeertips. Van daag: Verkeersveiligheid in de schooluitzendingen. 20.20 uur Namen noemen, spelpro- gramma waarbij twee panels samen gesteld uit bekende personen via kryptische omschrijvingen eigenna men raden. Presentatie: Kurt van Eeghem. 21.05 uur Allemaal beestjes. Afl. 190: Landbouwers, natuurbeschermer weidevogels. Wanneer een boer zich ontpopt tot een echte natuurliefheb ber varen o.m. de weidevogels daar wel bij... 21.35. uur Verrassende vertellingen. Vandaag: De Stinker. Roald Dahl pre senteert een verhaal van Julian Sy- mons. Harold Tinker werd vroeger op school geplaagd door Jack Cutler. Beide mannen zijn nu volwassen, Cutler is directeur van een groot be drijf, maar Tinkler is minder succes vol. Door een samenloop van omstan digheden neemt Tinkler een baan aan bij het bedrijf van Cutler... 21.55 uur Wie schrijft die blijft. Maandelijks boekenmagazine waar in ondermeer: Jos Borré praat met Jos Vandeloo over zijn verhalenbun del ,,Les Hollandias sont La"; Guy Posson praat met de Mexiaanse au teur Juan Rulfo over o.a. zijn roman Pedro Panamo". 22.50 uur Paardekoersen, Journaal en Coda, ,Zo ook gaat de geliefde van Paul van Ostaijen. BRT 2 19.00 ur Zonen en dochters, Australi sche tv-serie. Afl. 18. Met: Peter Philps, Alexander Fowler, e.a. Angela geeft toe dat ze zich vergist heeft. 19.25 uur Tijdrover. Zwartje, de post duif, vierde van tien programma's over duivenmelken (co-prod. TROS). 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht 19.45 uur Journaal 20.10 uur Politieke Tribune: SP 20.15 uur Videomatch, videospelletje met Marleen Gordts. 20.25 uur Kiezen of delen, politiek debat. 21.25 uur Viridiana, Spaans-Mexi- aanse speelfilm uit 1961 van Luis Bu- nuel. Met: Silvia Pinal, Fernando Rey, Francisco Rabal, e.a. Viridiana lijkt sprekend op de overleden echt genote van Don Jaime. Hij is verliefd op Viridiana, als zij hem afwijst, pleegt hij zelfmoord. Zij voelt zich schuldig aan zijn dood en wil boete doening doen. Uit liefdadigheid her bergt zij een aantal bedelaars in haar huis. Dan komt zij in conflict met Jorge, de onwettige zoon van Don Jai me. Donderdag 10 oktober Nederland 1 09.30 uur Herfst herfst, afl. 2 09.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 09.35 uur Praatpret, afl. 4 10.00 uur Het tel- en taal verhaal, afl. 4. 10.30 uur Telebord, afl. 3 11.00 uur Het Bos, afl. 5. 11.30 uur Hier en nu voor de scholen, afl 3. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur De Uitdagers, flora en fau na onder de zeespiegel. Afl.: Sylvia Earle. 15.55 uur Daktari, Amerikaanse se rie. Afl.: Stropers in Wameru. Een ge wonde stroper wordt door Dr. Tracy en Paula mee naar huis genomen om behandeld te worden. Hij weet echter te ontsnappen en neemt daarbij Pau la's Chimpansee mee. 16.50 uur EO-kinderkrant 17.30 uur Journaal 17.46 uur Tijdsein-buitenland, blik over de grenzen met Tijdsein- buitenlandcommentator Aad Kamsteeg. 18.25 ur 'n Eigen Bedrijf beginnen, les 1 18.55 uur De Fabeltjeskrant 19.00 uur De familie Robinson, te kenfilmserie. Afl. 2. Sanne maakt plannen. 19.30 uur De Aartsvaders, serie over hoofdstuk 12 en 13 van het bijbelboek Genesis. Afl. 1 20.00 uur Journaal 20.28 uur Pozzuoli: Een Dode Stad, BBC-documentaire over het gebied in Zuid-Italië dat het meest door aard bevingen wordt getroffen. 21.00 uur De Verhuizing, serie gedra matiseerde verhalen. Afl. 1. Me vrouw Littel heeft het niet op verhui zers, ze gedraagt zich dan ook zeer vreemd tegenover hen. 21.10 uur Ronduit Gala Concert. In ternationaal muziekgala m.m.v. het Metropole Orkest o.l.v. Harry van Hoof, Berdien Stenberg, fluit, Sheila Walsh, zang en Scott Wesley Brown en Silverwind. 22.00 uur Tijdsein 22.30 uur Wat heet geluk show, praat programma. M.m.v. .Max Thilleur, Maarten Schakel en gospelzangeres Lilian Boutée en haar orkest. 23.35 uur Journaal Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.20 uur Paspoort van Turken 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal 19.12 uur Minjon magazine. Maande lijks tv-magazine voor en door jonge ren. 19.50 uur Vinger aan de pols, infor matie over medische- en gezondheids zaken. Presentatie: Ria Bremer en Peter Lens. 20.30 uur Economie voor U, economi sche column van E. Peereboom. 20.35 uur Reis om de wereld in 80 vra gen, spelprogramma. Presentatie: Pim Jacobs. 21.35 uur Opsporing verzocht, pro gramma in samenwerking met poli tie en justitie. Presentatie: Catherine Keyl en Will Simon. 22.15 uur AVRO's Commentaar. Mr. G. B. J. Hiltermann bespreekt de toe stand in de wereld. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Voorlichtingsuitzending 23.10 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie 16.00 uur 60-plus. Ouderen en hun huisdieren, reportage oVer de vriend schapsrelatie tussen oudere mensen en hun huisdieren, gesprekken met enkele bejaarden die een aantal ver laten dieren onder hun hoede geno men hebben en een gesprek met Ward Ruyslinck. Presentatie. Connie Neefs. 17.00 uur Schooltelevisie 17.55 uur Journaal 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. Afl. 57. (herh) 18.05 uur Plons, kleuterprogramma. Afl. Plons en de vogeltjes. 18.10 uur De Freggels, poppenserie van Jim Henson. Afl. 19: Radijshon gersnood. (herh). 18.35 uur Rondomons. Dat ben ik: Sa- mantha Druce. Toen Samantha 4 jaar was, kondigde ze aan dat ze ooit het Kanaal zou overzwemmen... 19.00 uur Tijdrover. Kwizien: Kippe- pastei. Tips voor koken en lekker eten. Presentatie: Etienne Cocquyt. 19.20 uur ECC 1984, terugblik op het ECC-tennistoernooi 1984 in Antwer pen. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal 20.10 uur Politieke Tribune: PVV 20.15 uur Kunstzaken 20.25 uur Hoger-Lager, spelprogram ma waarin 2 duo's gokken omtrent speelkaarten. Het koppel dat wint in de voorrondes mag in de superronde gokken om belangrijke prijzen waar onder de felbegeerde auto. Presenta tie: Walter Capiau. 21.05 uur Panorama. 21.55 uur De kracht van een vrouw, zesdelig Engelse serie van Don Sharp naar het boek van Barbara Ihylor Bradford. Afl. 4. Met: Jenny Seagro- ve, Deborah Kerr, John Duttine, e.a. Ondanks haar liefde voor David trouwt Emma met Joe Lowther. In Leeds opent zij een winkel. Dan breekt de oorlog uit... 22.45 uur Journaal en Coda, Ab- scheidslied der Zugvögel van Men delssohn door het koor Concinite o.l.v. Karal Aerts. BRT 2 19.00 uur De blauwe planeet, docu mentaire serie. Afl. 12: Het land. Deel 2. En toch drijven ze. (herh. - Onderti teling via Tfeletekst pag. 299). 19.25 uur Juke Box 19.40 uur Mededelingen en program- ma-ovërzicht 19.45 uur Journaal 20.10 uur Politieke tribune: PVV 20.15 uur Videomatch. Videospelletje met Marleen Gordts. 20.25 uur Kiezen of delen. 21.40 uur Stromen, Japanse zedenko- medie uit 1981 van Shoichiro Sasaki. Met: Sachiyo Nakao, Lorenzo Cigolo, Guido Guiseppe Gatagni, e.a. Eiko gaat naar Cremoma aan de Po om daar een viool te bouwen. Daar leert zij de mensen uit de Po-vlakte ken nen. AMSTERDAM - De FNV heeft mi nister De Koning van Sociale Zaken en Werkgelegenheid laten weten zit ting te willen nemen in de project groep, die zich met de opzet van een nieuwe arbeidsvoorziening (arbeids- bureau's) en dergelijke) gaat bezig houden. GOES - De Nederlandse en Vlaam se overheden zullen gezamenlijk druk moeten uitoefenen op de Belgi sche regering om te voorkomen dat de smeerpijp Hasselt-Antwerpen, die sterk vervuild ongezuiverd nij verheidsafvalwater in de Wester schelde gaat lozen, in gebruik wordt genomen. Aldus maandag de Zeeuw se Milieufederatie (ZMF) naar aan leiding van een uitgelekt geheim rapport van de Belgische minister van Volksgezondheid. De ingebruikname van deze afval waterlozing zou het toch al niet schone water van de Westerschelde onaan vaardbaar belasten met de radioac tieve stof radium 226, kwik, gechloo- reerde koolwaterstoffen, cadmium en andere metalen, aldus de milieufede ratie. De meeste afvalstoffen zijn af komstig van Tesserderlo Chemie in Tesserderlo en Ham. Dit bedrijf be hoort tot de grootste Europese produ centen van fosfaat, kunstmest en or ganische chloorverbindingen. Het be drijf loost nu nog steeds ongezuiverd op twee riviertjes de Laak en de Win- terbeek, die daardoor biologisch vol komen dood zijn. Via deze smeerpijp die volledig ge bruiksklaar is maar die nu al bijzon der veel mankementen vertoont, zou al dit vervuilde industriewater recht streeks op de Westerschelde worden geloosd, aldus ZMF. LOS ANGELES - Op 64-jarige leef tijd is zondagavond de Amerikaanse componist, arrangeur en dirigent Nelson Riddle overleden. Hij was» eind vorige maand in het ziekenhuis opgenomen. Nelson Riddle is vooral bekend ge worden door zijn nauwe samenwer king met zanger Frank Sinatra. Voorts schreef hij de muziek voor te levisieseries als ,,The Untouchables" en voor een groot aantal films. Zijn muziek voor de film ,,The Great Gats- by" werd in 1975 onderscheiden met een Oscar. nationale kallekte geestelijk gehandkapten giro II22 22 2/M5^utredtt, bonk 707D70331iiw Vervolg van pagina 1 Van der Wekken zag derhalve met het batig saldo van het deelplan Ho ge Molenstraat een goede mogelijk heid de noodzakelijke aanpassingen aan de gemeenschapsruimte van 't Kofschip snel te realiseren. Hij wees erop, dat de aanleg van het Baden Po wellterrein in vergelijking met het meerjarenperspectief van vorig jaar toch al ver in tijd naar voren was ge haald. Toen stond het namelijk nog opgevoerd op het bestedingsplan voor 1988 voor een investering van 680.000,—. Commissievoorzitter wethouder L. J. van Gastel verwees daarop naar ontwikkelingen op de hoek van 't Vrije (bouw servicewoningen) die de ze zaak in een stroomversnelling had den gebracht. Hij wees op de nood zaak het desbetreffende bouwterrein tijdig gereed te hebben en het daaruit voortvloeid gevolg de aanleg van het Baden Powellterrein in twee fasen te moeten uitvoeren. Bottle-neck Voor de uitvoering van de tweede fase geldt thans het gereedkomen van het schoolgebouw in de Raamstraat als bottle-neck. Als de Raamstraat- school gereed is, zal de voormalige Nutskleuterschool zich daar als on derdeel van de nieuw gevormde ba sisschool kunnen vestigen en zal het Baden Powellterrein verder gereali seerd kunnen worden. Wethouder Van Gastel achtte het logisch, dat een batig saldo van een deelplan uit hetzelfde gebied (Hoge Molenstraat) in dezelfde omgeving geïnvesteerd gaat worden. ,,Dat is geen wet van Meden en Perzen", was daarop de reactie van Van der Wek ken. Van Gastel verwees bovendien nog naar het feit, dat de door Van der Wekken bepleite aanpassingen aan de gemeenschapsruimte van 't Kof schip reeds staan opgevoerd op het bestedingsplan 1986, zodat het. vol gens hem, misschien maar enkele we ken zou schelen als het advies van de PvdA-woordvoerder zou worden op gevolgd. Advies Van der Wekken hamerde nogeens op het unaniem advies van de com missie onderwijs om zodra de midde len daarvoor beschikbaar kwamen de aanpassingen aan 't Kofschip te realiseren. „Noblesse oblige", vond hij nu deze financiële middelen zich aandienden. Hij kreeg de overige commissieleden er echter niet mee mee en er werd een verdeeld advies uitgebracht. Een positief advies bracht de com missie uit betreffende het voorstel een aanvullende subsidie van 80.000 te verstrekken ten behoeve van de -reeds lange tijd afgeronde - restauratie van het exterieur van de Grote Kerk. Waarderende woorden werden in dit verband gesproken aan het adres van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken, die zich heel veel moeite getroost het oude kerkge bouw volledig gerestaureerd te krij gen. De commissieleden achtten het van belang, dat de financiële afwik keling van de buitenrestauratie snel rondkomt, zodat de tweede fase - het interieur - ter hand genomen kan worden. In dit verband werd ook de hoop uitgesproken, dat een goede functie voor het gebouw gevonden zal kunnen worden. Ten aanzien van het voorstel de ta rieven van de onroerendgoed be lasting in 1986 niet te verhogen, rea geerde de commissie unaniem positief. De heer Bij de Vaate maakte de kanttekening, dat Zierikzee toch al een behoorlijke belasting heft en vooruitlopend op een eventuele dis cussie in de toekomst verwees hij naar voorbeelden waarin een zoge naamde 'vrije ruimte' ten aanzien van die onroerendgoed belasting in aanmerking wordt genomen. Van der Wekken sloot zich daarbij aan en lanceerde bovendien het voor stel in de toekomst eens te bezien of ook onderscheid gemaakt kan wor den naar gebruikersdeel en eige- naarsdeel. Volgen? hem een moge lijkheid om iets te doen aan de woonlasten voor de mensen met lage inkomens. „Op dit punt zullen wij ongetwijfeld van mening verschil len", kondigde de wethouder finan ciën daarop reeds aan. Voorgesteld werd ook de tarieven van de hondenbelasting te handha ven. De heren Geleijnse en Bij de Vaate brachten een positief advies uit, maar Van der Wekken wilde ten aanzien daarvan nog een slag om de arm houden. Zijn fractie had zich eens gebogen over het probleem van de hondenoverlast. Als dit eens aan gepakt zou moeten worden, zou een verhoging van de hondenbelasting misschien het gevolg kunnen zijn, meende hij. De heer Bij de Vaate toonde -zich daar geen voorstander van, omdat een dergelijke verhoging - naar zijn mening - vooral ouderen zou kunnen treffen, die een hond bezitten om de eenzaamheid wat te verdrijven. Een positief advies werd uitge bracht ten aanzien van de handha ving van de tarieven havengelden 1986 en de overige tarieven. Wel werd aanbevolen eens na te gaan, welke ta rieven meer kosten aan administra tieve afwikkeling, dan dat ze aan op brengst opleveren. Het is een rustige dag geweest in herberg 'Zum Schütsen. De herber gier is nog bezig iuat vuile kopjes naar achteren te brengen. Opeens wordt hij opgeschrikt door een luid getrappel van paarden. Een deftige koets stopt juist voor zijn herberg. Wie zou ddt nu kunnen zijn? Opeens gaat de deur open en iemand roept: 'Landgraaf Moritz von Hessen- Kassei!' Het hart klopt de herbergier in de keel. Zo'n hoge gast in zijn her berg en dan zo onverwacht? Het blijkt dat graaf Moritz toeval lig in Weissenfelds is terecht geko men en dat hij de nacht in deze her berg wil doorbrengen. In ijltempo wordt er voor gezorgd dat het de vorst aan niets ontbreekt. De graaf blijkt echter een heel aardige man die met name voor kunst grote be langstelling heeft. 'Herbergier!', roept hij ineens. Herbergier Schütz snelt toe. 'Wat is er, hoogheid?' 'Wie hoor ik daar steeds in die andere ka mer zingen?' De herbergier schrikt. 'Neemt u mij niet kwalijk, hoogheid, het is mijn zoon. Ik zal onmiddellijk zeggen dat hij er mee moet ophou den.' 'Ophouden?' Welnee, beste man. Laat die jongen eens hier komen en wat voor ons zingen. Uw zoon heeft een prachtige stem.' Zoon Heinrich wordt gehaald. 'Wacht', roept moe der, 'eerst nog even een kam door je haren. Zijn je handen schoon? En zul je beleefd zijn?' Heinrich luistert maar half naar zijn nerveuze moeder en gaat naar de graaf toe. Heinrich zingt, de graaf luistert. Hij geniet. 'Maar jongen', roept hij uit, 'jij moet musicus worden! Wacht, ik heb een idee Dan doet graaf Moritz inderdaad een vorstelijkaanbod. Heinrich mag op zijn kosten worden opgevoed aan het grafelijk Hof in Kassei. Een 'opvoeding in alle goede kunsten en lofwaardige deugden' heette het la ter. Op dertienjarige leeftijd, we schrijven het jaar 1598, verlaat Hein rich Schütz de herberg van Weissen felds om ingeschreven te worden als leering van het 'Collegium Mauritia- num', een school voor adellijke zonen en getalenteerde burgerkinderen. Een opleiding waar muziek in zit. Tien jaar later komen we Heinrich weer tegen. Echter niet als een stu dent aan een conservatorium, maar als student in de rechten aan de universiteit te Marburg. Pa Schütz zag een beroep als musicus niet zo zitten. 'Leer eerst maar een goed vak, jongen. Die muziek doe je maar in je vrije tijd!' Heinrich luistert naar zijn vader en het zal niet lang meer duren of hij zal als jonge jurist afstuderen. Op een dag gaat het gerucht door de universiteit dat er hoog bezoek op komst isgraaf Moritz von Hessen-Kassei. Na zoveel jaren staan op die dag Heinrich Schütz en graaf Moritz weer oog in oog. 'Ben jij niet Heinrich Schütz! Maar joegen wat doe jij hier. Je druk maken over Ro meins recht? Je moet Romeinse mu ziek gaan studeren. Ik heb een idee Voor de tweede keer doet graaf Mo ritz een 'vorstelijk' aanbod. Op zijn kosten mag Heinrich in Italië gaan studeren bij de wereldberoemde or ganist Giovanni Gabrieli. Een stu diebeurs voor vier jaren muziekstu die in Venetië. Je denkt wel eens: Stel je voor dat graaf Moritz nu eens niet toevallig in Weissenfields was geweest. Stel je voor dat graaf Mo ritz Heinrich Schütz niet had ont moet op de universiteit Hadden we hem leren kennen als een van de grootste componisten uit de 17e eeuw? Hadden we dan die schitterende composities gehad waarbij hij op meesterlijke wijze het 'woord' tot klank bracht? Hadden we deze 'Musicus excellen- tissimus', zoals zijn tijdgenoten hem noemden leren kennen? Zou er in de Zierikzeesche Nieuws bode een stukje aan hem gewijd zijn? Heinrich Schütz. Het is vandaag, dinsdag 8 oktober, precies vierhon derd jaar geleden dat Heinrich Schütz werd geboren. Marzas Advertentie Dan even naam en adres opgeven bij Dam 15 - Zierikzee 40 Weer een bescheiden tikje. Robbert bracht plechtstatig het kokende wa ter binnen. „Alstublieft, juffrouw," zei hij. Pit knikte tegen hem. Nauw merk baar aanvaardde hij die groet. „Nog iets van uw dienst, juf frouw?" Een even gebogen hoofd, een blik van grote dienstbaarheid in zijn ogen... „Nee, dank je wel jongen," zei tante Melie. Zelfs Paul vond het nodig eens even naar het weer te kijken en Gerrit Jan begon een overdadig geanimeerd ge sprek over de prachtige omstreken en de buitengewone vergezichten. Pit gaf de thee rond; ze porde Dot even in de zij met een blik naar Ella's ver heerlijkte blikken. Dots grijns spleet haar gezicht in tweeën. „En tannist u ook, meneer Van Hei- jcndaal?" vroeg Ella. „Nee." zei Gerrit Jan. „Ik bedoel een beetje. Niet de moeite waard." „Kom, kom, niet te bescheiden." zei Reep, die met een laaiend genoegen dacht aan Gerrit Jans onbevallige drives en zijn altijd glorierijk ge miste ballen. U hebt hier een prachtig tennis veld," zei Lenie. Misschien kunnen jullie eens ko men tennissen," stelde tante Melie, de naïve, voor. „O, leuk." zei Pit. „Bij Lenie slaan we maar zo'n beetje op het grasveld." door CISSY VAN MARXVELDT „Dan zul je er aan moeten geloven, Robbert," snoof Reep. „Ik zal geen oog voor de ballen heb ben, als zoveel lieve, jonge dames..." begon Gerrit Jan. „Kom Don Juan," zei Reep. „Schep niet op alsjeblieft." Ella keek misprijzend naar Reep. Ze vond hem een vulgair jongetje. „Het is helemaal droog," zei Mia. „Het onweer is overgedreven." Lenie keek ook in de tuin, die voch tig geurde. De ramen had Reep net wijd opengegooid. „Laten we er dan maar vandoor gaan," stelde Lenie voor. „Ik zal u even met mijn wagen thuis laten brengen zei Gerrit Jan. „O. maar meneer Van Heijcndaal, dat is toch niet nodig..." weerde Ella af. „Ik zou het niet kunnen aanzien, dat uw lieve voetjes bezoedeld wer den door het natte gras," dweepte Gerrit Jan. Hij belde. „Breng je direct de wagen voor om de dames thuis te brengen?" „Zeker jonker." Dot snoot met wijd open neusvleu gels de gezuiverde lucht. „O. wat heerlijk." zei ze. „Pit kom eens hier. Je ruikt de zomer." Tante Melie was ook bij het raam komen staan. Ze had wel graag even haar arm om die smalle schoudertjes gelegd. Lieve kinderen leken het. Ge ronk in de garage, de auto. die voor het huis zwenkte. Robberts beschei den stem, die nog ten overvloede zei: „De wagen staat voor, jonker." „Eh... goed... goed," zei Gerrit Jan. Hij voelde zich omzwermd door Mia en Lenie en Ella. Hij drukte koele, blanke handjes. Hij keek in vriende- lijk-lachende ogen. Nou die acht we ken konden goed worden, dacht hij. Thnte Melie was bezorgd voor kou vatten. Maar Pit riep: „Het is nog lauw buiten." Gerrit Jan liep mee naar de auto, schikte de plaids. Een prins was hij, die edelvrouwen uitgeleide deed. Nog eens drukte hij koele, blanke handjes en achter de uilebril keken zijn ogen dwepend. „Tbt spoedig ziens," zei hij. „Zul je voorzichtig rijden... eh... chauffeur?" „Ja, jonker." De wagen zwenkte behoedzaam om het gazon heen. Door de open ramen kwam Reeps bulderende lach. Ella fluisterde: „Die kleine zwarte was nogal ordinair, vonden jullie ook niet?" „Niet op gelet," zei Pit onverschil lig- „Maar o, de jónkheer," zei Ella - ze boog zich wat voorover, de chauffeur mocht niets verstaan - „wat een char mante jongen, zeg." Dot schaterde. „Ik vond letterlijk niets aan hem. Niéts." (wordt vervolgd) 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4