Ars Musica concertserie gaat vierde seizoen in Toneelgezelschap Ivonne Lex opent theaterseizoen Wereldwinkel verkoopt bananen uit Nicaragua Ook poezen vergiftigd! Eerste slik-ongeluk Diefstal gereedschap Surfspullen gestolen Gevaar voor schapen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 8 oktober 1985 Nr 28808 3 ZIERIKZEE - In aansluiting op ons bericht van maandag, dat er in de Zierikzeese wijk Poortambacht honden met de vergiftigingsdood worden be dreigd en dat er reeds enkele gevallen bij de politie gemeld zijn, kunnen we nu melden dat ook katten een dergelijk ge vaar lopen. Waren tot nog toe geen dode katten gemeld bij de politie, naar eerst nu bekend is geworden overleed de kat van mevrouw A. M. uit de Vla- kestraat vorige week aan ver giftiging en zijn er meer dieren met dergelijke verschijnselen bij de dierenarts gebracht. Honden- en poezenbezitters in de omgeving Schouwen- bank/Steenbank zijn bij deze nogmaals gewaarschuwd. MIDDENSCHOUWEN - Op de Pro- vincialeweg Zierikzee-Haamstede in de gemeente Middenschouwen vond maandagmiddag 17.10 uur waar schijnlijk het eerste slik-ongeluk van dit seizoen plaats. Bij de aanrijding werden de twee betrokken auto's zeer 2waar beschadigd: één is zelfs total-loss. E. A. uit Renesse en W. K. uit Oud Beijerland kwamen niet zachtzinnig met elkaar in aanraking, maar hoe is moeilijk te achterhalen. Waarschijn lijk door de hevige regenval op dat moment en de aanwezigheid van gro te hoeveelheden landbouwslik is een van beiden in een slip geraakt met de botsing als gevolg. De Rijkspolitie groep Schouwen-Duiveland verzoekt eventuele getuigen zich te melden op het politiebureau, telefoon 01110- 4055. ZIERIKZEE - Namens de eigenaar, de PZEM deed J. v. V. uit Hulst aan gifte van diefstal door middel van braak van gereedschappen en metaal- afval, uit auto's en van het terrein van de PZEM aan het Groeneweegje. De diefstal moet in het weekeinde hebben plaatsgevonden. Het slot van het hek werd vernield, waarna drie bestelauto's werden gekraakt. Met het gereedschap uit de auto's Werden stukken metaal opJ maat geknipt en meegenomen. De totale schade be draagt 700, ZIERIKZEE Collecte De Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren op Schou wen-Duiveland heeft weer gecollec teerd. De geldinzameling heeft het volgende opgebracht: Zierikzee ƒ2193,10, Duiveland ƒ540,50, Bruinis- se ƒ304,30, Middenschouwen ƒ219,70, Brouwershaven ƒ1080,85 en in Wester- schouwen ƒ1062,31. De rommelmarkt vulde de kas aan met 2135,15 gulden. De VVD en het regiobeleid Arnoud Cevaal, kandidaat Kamer lid voor de WD komt op donderdag 10 oktober naar het Huis van Nassau een spreekbeurt vervullen voor de Ondercentrale WD Schouwen-Dui veland. Het onderwerp zal zijn: Re giobeleid op de rand van het faillisse ment? De aanvang is 20.00 uur. Cevaal is nauw betrokken bij de actuele poli tiek als ambtelijk secretaris en hoofd van de staf WD-fractie, Hij is gebo ren en getogen te Serooskerke (Wal cheren) en heeft ook geruime tijd op Schouwen-Duiveland gewoond. Ambtenaren De leden van de Christelijke Fede ratie voor Overheidsambtenaren (CFO) houden 22 oktober in de boven zaal van de Gereformeerde Kerk te Zierikzee hun vergadering. Het gaat hier dus niet zoals eerder gemeld om de Christelijke Fruittelers Organisa tie. Naast huldiging van vier jubila rissen, namelijk J. Bil, C. L. van Zwaarden, C. Bin en J. P. Willemse is er ook nog een bestuursverkiezing, waarbij de heren Schraa en Tuitman van verdere bestuurstaken afzien. De heer Schietekatte stelt zich herkies baar. Bondspenningmeester K. Kruithof geeft voorts een inleiding over actuele zaken. Collecte In de week van 14 tot en met 19 okto ber wordt in Zierikzee en Duiveland gecollecteerd voor de reformatori sche hulpactie Woord en Daad. De op brengst komt ten goede aan het geza menlijke project van Zuidwest-Ne derland: Voedsel en medicamenten voor Haïtie. De gemeente Wester- schouwen staat een zelfde geldinza meling te wachten in de week van 21 tot en met 26 oktober. OOSTERLAND Geslaagd De heer J. J. de Jonge nam vorige week in Goes het einddiploma in ont vangst voor eerste gezel brood- en banketbakker. 'De opleiding werd verzorgd door de Stichting Vakoplei ding in het Bakkersbedrijf. De heer De Jonge kreeg tevens een beker uit gereikt voor het slagen met het hoogste aantal punten. Hij is werk zaam bij v. d. Est te Sint Philipsland. Opbrengst collecte Nierstichting De collecte ten bate van de Nierstichting Nederland heeft opge bracht 1652,45. De gevers en collec tanten worden hartelijk dank gezegd. BRUINISSE PTT-vrouw Joianda Fluyt gaat de Bruse ge schiedenis in als de eerste vrouwelij ke postbesteller. Sinds vorige week duwt ze in haar stageperiode de PTT- kar vol gewichtige brieven langs de Bruse dreven, hier en daar nog vreemde blikken ontmoetend. Het is de bedoeling dat Joianda na het af ronden van haar stageperiode in Zie rikzee zal worden ingezet. Reanimatie-cursus Wederom zal er in Bruinisse bij vol doende deelname een reanimatie- cursus worden gehouden. Deze cur sus, die drie avonden omvat, begint op 24 oktober. Opgave en inlichtingen zijn te verkrijgen bij mevrouw R. Steketee-de Later, telefoon 2267. RENESSE - Twee Duitse gasten de den maandag aangifte van diefstal van (beiden) een surfzeil plus -mast. Met sloten verzekerd waren de zeilen en masten op hun auto bevestigd die op de Zoom te Renesse werd gepar keerd. H. A. uit Hertzogenrath en F. J. uit Baesweiler zagen bij terug komst de sloten verbroken en de spul len verdwenen. Totale waarde 1600,-. ZIERIKZEE - De Rijkspoli tie stelt een onderzoek in naar de eigenaar van een zwarte hond, welke hond maandag twee schapen van veehouder V. O. van de Altekleinseweg te Zierikzee deerlijk had toegeta keld. De dienstdoende veearts heeft het schapenduo ver pleegd, bij één stak zelf het bot door de poot heen. Een woord voerder van de politie deelde mee dat dergelijke gevallen weer schering en inslag zijn. Afgezien nog van het leed en de angst van het vee voor jagende honden, zijn de hondebezitters wettelijk aansprakelijk voor de aangerichte schade. Volgens de A.P.V. (Algemene Politie Verordening) is het trouwens verboden om honden te laten loslopen. ROTTERDAM - De „gemiddelde" Rotterdammer heeft dertig vierkante meter openbaar groen tot zijn be schikking. Om meer bekendheid aan dit „kostbare bezit van een grote stad" te geven heeft de dienst Ge meentewerken de tentoonstelling „groen in Rotterdam" ingericht, die van 8 oktober tot 3 november in de oude bibliotheek aan de Nieuwe Markt te bezichtigen is. DORDRECHT/ROTTERDAM - Bij het zeehavenbedrijf Dordrecht, een overslagbedrijf voor kolen en ertsen, heeft het personeel (80 werknemers) maandag het werk vier uur neerge legd uit protest tegen het, volgens de werknemers om discriminerende re denen, ontslag van een Turkse colle ga. De directie heeft het ontslag als gevolg van de staking in de loop van de dag weer ongedaan gemaakt. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaal Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee: postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 1730 uur). 01110-6719, 01110-4669, 01110-5396 Fotograaf (na 1730 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 38.70; per jaar f 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) 1 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% BTW. op 24 mei vormt uiteraard weer aan leiding voldoende de 'Sint Lievens Cantorij' weer bijeen te brengen voor een fijn optreden. De abonnementen bieden als van ouds de mogelijkheid voor een zeer beperkt bedrag alle zes de concerten te kunnen bezoeken. Bovendien biedt een abonnement het gemak niet meer achter de toegangskaarten aan te moeten, die overigens wel in een be perkt aantal voor elk concert be schikbaar blijven. De abonnementen zijn niet persoonsgebonden, met an dere woorden: ze zijn onderling uit wisselbaar. De vorig jaar ingevoerde jeugdabonnementen bleken een groot succes, derhalve wordt die mogelijk heid wederom geboden. De abonnementen zijn vanaf 11 ok tober tot 1 november te verkrijgen aan de Zeeuwse Muziekschool, Post- straat 43 Zierikzee, op vrijdagoch tend tussen 11.00 en 12.00 uur. Op dat tijdstip kan ook telefonisch worden gereserveerd., Speciale actie ZIERIKZEE - De Vereniging Wereldwinkel Schou wen-Duiveland houdt op vrijdag 11 en zaterdag 12 okto ber aanstaande een verkoopactie van bananen uit Nica ragua. De actie heeft tot doel te protesteren tegen het handelsembargo van de Verenigde Staten tegen Nicara gua. De actie is een initiatief van NO VIB, Stichting Ideële Import. SOS- Wcreldhandel en het Nicaragua Ko- mitee Nederland. Vrijdag worden de bananen uit Nicaragua verkocht in de Wereldwinkel aan de Melkmarkt. Zaterdag is er van tien tot half vijf een stand van de Wereldwinkel te vinden onder de Beurs. De verbouw en export van bananen is een b. '-^«riike steunpilaar van de Nicaraguaanse economie. Het han delsembargo van de Verenigde Sta ten. afgekondigd in mei 1985, was dan ook een zware slag; voor dit em bargo verkocht Nicaragua het groot ste gedeelte van haar bananenpro- duetie aan de Verenigde Staten. Daarom probeert Nicaragua nu haar bananen in West-Europa aan de man te brengen. En dat moet snel gebeuren want ba nanen verrotten snel en Nicaragua beschikt niet over installaties om ze te conserveren. De Wereldwinkel wil daarom Nicaragua helpen een afzet markt voor haar bananen te vinden. Het gaat om een eenmalige actie. Betrokkenen van de Wereldwinkel wijzen erop, dat men Nicaragua nu kan helpen door bananen te kopen. Op lange termijn kan het land ge steund worden door er bij de groente boer of supermarkt op aan te dringen de bananen uit Nicaragua te bestel len, zodat Nicaragua verzekerd wordt van een vaste verkoop in Nederland. De Sint Lievens Cantorij tijdens het Ars Musica optreden vorig jaar in de Dikke Toren. Zeer gevarieerd programma ZIERIKZEE - ,,Ja het vergt veel voorbereiding en ad ministratief is er ook heel wat af te werken", beamen El lengard Jense en Mar van der Veer. Samen met Willie Bil, Dik de Koning en Bram de Wolf vormen zij de stuwende krachten achter de Ars Musica concertserie, die nu al weer het vierde seizoen in gaat. Het vele werk vormt voor de werk groep echter geen enkele belemme ring om met veel enthousiasme de schouders te zetten onder de organi satie van de Ars Musica concerten, die als belangrijkste doel hebben zo'n breed mogelijk publiek te trekken. Terugblikkend op de afgelopen drie jaren lijkt men daar volledig in te slagen. Variatie in het programma vormt een belangrijk element en ook voor het komend seizoen blijkt het gelukt een zeer afwisselend aanbod samen te stellen. Opening De opening van het Ars Musica winterprogramma zal worden ver richt door het Brabants Saxofoon kwartet op zaterdagavond 2 novem ber in de Lutherse kerk. Een nieuw gegeven, want de combinatie van saxofoons kwam nog niet eerder in het programma voor. Ook nieuw is de locatie van De Vierschaar in het Zierikzeese stad huis. Inspelend op diverse verzoe ken, besloot de Ars Musica werk groep op zaterdagavond 21 december een Kerstconcert met de titel 'Van Kerstavond tot Driekoningen' in Dè Vierschaar te organiseren. Door mid del van zeer oude Nederlandse en Franse liederen zal het Kerstverhaal worden verteld, afgewisseld door in strumentale muziek voor luit, gam ba en blokfluit. Het volledige programma zal wor den uitgevoerd door Marie Anne Kloosterman, Henriëtte Gorthuis en Dieuwke Berkelaar. Educatief concert Om het publiek de bouwstenen te bieden eens vanuit verschillende in valshoeken een concert te beluiste ren, zal op zaterdag 25 januari in de Lutherse Kerk een zogenaamd 'edu catief concert' worden gegeven onder de titel 'Hoor meer in muziekMusici uit genoemde werkgroep zullen op di verse wijze uitleg geven aan de con certgangers, onder meer door middel van dia's en uiteraard ook door het spelen van concertstukken. Op zaterdagavond 22 februari zal onder leiding van Peter Arts in de Lutherse Kerk een concert worden gegeven door het Middelburgs Ka merkoor. In samenwerking met de Zeeuwse Muziekschool zal op vrijdagavond 25 april in de Concertzaal een program ma worden verzorgd. Docenten van de Muziekschool brengen onder lei ding van Freddy Arteel het 'Carnaval des animaux' van Saint-Saëns. „Een plan wat er eigenlijk al heel lang lag en dat we nu in uitvoering gaan bren gen", vertelt Ellengard Jense. Er zul len allerlei dieren in worden uitge beeld en er worden talloze hints naar de mensen toe gegeven. Het tweede deel van deze avond zal worden verzorgd door het Strijkers- ensemble van de Zeeuwse Muziek school uit Middelburg onder leiding van Marinus Hillebrand met werken van onder andere Elgar en Britten. Torenconcert Werd vorig jaar een proef genomen met een concert in de Sint Lie- vensmonster, dit seizoen prijkt deze locatie wederom op het programma. Als laatste onderdeel van de Ars Mu- sicaserie zal op zaterdag 24 mei in de Dikke Tbren het programma 'Dansen uit oude tijden' worden gebracht, met medewerking van het Historisch Dansensemble 'Volta' onder leiding van Vera Baris. De groep bestaat hoofdzakelijk uit studenten van de Dansacademie. Het toeval wilde, dat een samen werking bleek te bestaan tussen dit dansensemble en de speelgroep 'Pal lieter', een duo dat al eerder een op treden in de Ars Musica concertserie verzorgde, te weten in de Nobel- poort. Ook op 24 mei zal 'Pallieter' wederom van de partij zijn. Verder zal ook het gelegenheids koor 'De Sint Lievens Cantorij' we derom acte de présence geven. Dit koor onder leiding van Mar van der Veer werd vorig jaar tijdelijk ge vormd ten behoeve van genoemd con cert in de Dikke Tbren. Het succes tij dens dit optreden leidde onder meer tot een heroptreden in de Concertzaal ten bate van de actie 'Eén voor Afri ka' enkele weken later. Het concert Tiet deksel op de neusvan Georges Feydeau In dit blijspel uit 1891 neemt Fey deau op kluchtige wijze de huwe lijksontrouw op de korrel. Het Belgi sche toneelgezelschap Ivonne Lex brengt de voorstelling in de kledij en decors van zijn tijd. Alles draait om de amoureuze peri kelen van het echtpaar Valentin. Bei den zijn eigenlijk hondstrouwe en dolverliefde echtelieden, maar min naars in spê wakkeren allerlei mis verstanden aan, die al snel leiden tot jalouzie.Alles ontaardt dan in een knotsgekke samenloop van omstan digheden. Kamer- en bedvergissin- gen, verdwenen kledingstukken, opengerukte en weer dichtgemepte deuren, vormen de belangrijkste in grediënten. Waarom? Waarom Feydeau nu? Deze vraag stelt Ivonne Lex zich in een nota van de regie in het programmablad. De vraag wordt uiteraard ook meteen beantwoord. Door de grote verschui ving onder invloed van de mechani satie de technologie én het socia lisme is het lompenproletariaat verdwenen. In de plaats daarvan is er, volgens Ivonne Lex, naast de 'bourgeoisie' een hele klasse van pseudo- bourgeois onstaan, met andere woor den: de grote massa van onze heden daagse consumptiemaatschappij. Met als hoofdbekommernis het ma teriële welzijn, het amusement en sex in alle mogelijke vormen en uit ingen. Precies dezelfde levensinhoud - of leegte - als die van de 'desoeu- vrés' bij Feydeau. „De vergelijking gaat helemaal op. Het zou volgens mij verkeerd zijn die vergelijking ook door te trekken naar de uiterlijkheden en Feydeau in modern kostuum of decor te spelen. De liflafjes, de franjes en volants van de 'Belle-époque' zijn ingebouwd in het werk van Feydeau. Maar dat zijn slechts uiterlijkheden, die niets af doen aan de herkenbaarheid", aldus de regisseur. Het Concertzaal publiek in Zierikzee kan zaterdag na het zien van de voorstelling daar wellicht een eigen oordeel over vormen. 'Le dindon' In 'Le dindon' (de Franse titel) zul len vijftien acteurs en actrices aan het werk te zien zijn. Het blijspel werd vertaald door David Cohn en het decor- en kostuumontwerp zijn van Andrei Ivaneanu. ZIERIKZEE - Het theaterseizoen van de Stichting Uit op Schouwen-Duiveland wordt zaterdagavond 12 okto ber geopend met een bruisende voorstelling van Georges Feydeau's blijspel 'Het deksel op de neus' door het to neelgezelschap Ivonne Lex. De voorstelling begint om 20.00 uur in de Zierikzeese Concertzaal. Johan Rouffaer en Annemieke Ruyten spelen onder anderen in het toneelge zelschap Ivonne Lex met het blijspel ,,Het deksel op de neusvan Georges Feydeau.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 3