KERKWERVE KRIJGT EIND OKTOBER DE ROLEMMER Maak ik met mijn kenteken kans op een Kadett GSi of een Commodore homecomputer? Projectgroepen Westerschouws VOP Kind en dier centraal tijdens Wereldspaarweek Voorlichtingsavond Autobedrijf Akkerdaas B.V. SPAARBANKKALENDER J9S6 2 KERKWERVE - Een stuk of twintig belangstellenden woonden maandag in het Verenigingsgebouw de voor lichtingsavond over de invoering van de rolemmers bij. In Kerkwerve zullen de rolemmers op dinsdag 29 okto ber in het dorp worden uitgezet. De bewoners van buiten het dorp komen op een later tijdstip aan de beurt voor de nieuw ingevoerde manier van vuilaanbieden. moeilijkheden ken. oplossingen te zoe- In de wijk Poortambacht te Zierik- zee wordt er nu sinds een week of vijf mee gewerkt. Alleen nog met de ge bruikelijke emmer van 240 liter, om dat de kleinere van 120 liter nog niet voorradig waren. Voorzitter W. den Boer van de Reinigingsdienst vertel de, dat van degenen die in eerste in stantie een aanvraag voor een kleine rolemmer hadden gedaan er verschei dene op hun besluit zijn teruggeko men. Het grote formaat blijkt qua in houd toch beter te voldoen. Twee aanvragen voor de kleine emmer zijn inmiddels gehonoreerd. Dagelijks bestuurslid P. de Rijke van de Reiniginsdienst meldde ver heugd, dat er daar nu reeds dertig procent minder aan plastic zakken wordt aangeboden. Uit oogpunt van milieu een goede zaak, hoewel er geen verbod bestaat op het gebruik ervan. Uit Poortambacht, waar 1100 em mers werden uitgezet, kwamen 38 verzoeken van uiteenlopende aard bij de Reiniginsdienst binnen, waarvan de meeste nog bij de dienst in onder zoek zijn. Bejaardentarief mag niet meer Ook in Kerkwerve waren er uiter aard vragen, zowel van financiële als praktische aard. Onduidelijkheid bestond er bij voorbeeld over het lagere tarief voor bejaarden, dat tot op heden op Schouwen-Duiveland werd gehan teerd. Dat is straks niet meer moge lijk, omdat het rijk voortaan één ta rief wil hanteren. Dagelijks bestuurslid J. van Bommel gaf aan, dat de Reinigingsdienst deze korting als billijk ziet, maar zich moet hou den aan de voorschriften van de over heid. Het afschaffen van de korting voor bejaarden en het invoeren van de rolemmer zijn twee verschillende zaken, die losstaan van elkaar. ,,Het is ongelukkig dat de invoering van dit nieuwe tarief precies samenvalt met de invoering van de rolemmer'', vulde voorzitter W. den Boer aan. Andere vragen betroffen het ver schil in heffingen tussen bedrijven en particulieren (te onderscheiden aan de verschillend gekleurde deksels op de rolemmer) en de werkwijze bij de minicampings. Bij die kleine cam pings wordt per vijf eenheden één emmer verstrekt, die tussen maart en oktober één rol als gebruikelijk we kelijks wordt geleegd. In het hoogsei zoen kan (tegen extra betaling) een tweede emmer worden aangevraagd. Container verdwijnt Met klem werd er aandacht op ge vestigd dat de container bij de be graafplaats, waarin veel tuinafval wordt gestort, gaat verdwijnen. Overal op Schouwen-Duiveland wor den deze verzamelcontainers wegge haald, waar ook nogal eens vuil naast wordt gestort. ,,We willen van die troep af", aldus Den Boer. Klein tuinafval kan voortaan in de rolem mer worden aangeboden, voor grover en grof vuil is een telefoontje naar de Reinigingsdienst voldoende om ver zekerd te zijn van gratis ophalen daarvan. Voorlichting per video Behalve een overzichtje van direc teur Landman over de manieren van vuilverwerking vroeger en nu, werd via video-films het functioneren van de Reinigingsdienst op zich en het werken met de rolemmer uit de doe ken gedaan. Videobeelden uit andere steden in Nederland maakten de werkwijze met de rolemmer duidelijk, met daarin verwerkt de voordelen ten aanzien van milieu (geen openge scheurde zakken op straat), terwijl het personeel van de diensten minder lichamelijke klachten kennen we gens het niet meer behoeven te tillen van de zakken. De rolemmer wordt tegen de speciaal ingerichte vuilnis auto gereden en mechanisch geleegd. Na de inwerkperiode zal ook het op halen minder tijd gaan kosten. Ook de nadelen werden in de video film niet uit de weg gegaan, zoals wanneer er door woningen moet wor den gereden om de rolemmers aan de stoep te zetten. In Den Haag, waar wijken met veel flats zonder lift zijn, wordt daarom nog steeds gecombi neerd opgehaald: per mini-container (zoals de rolemmer daar wordt ge noemd) en op de oude manier met plastic zakken. Op Schouwen-Duive land waar slechts met één systeem - de rolemmer - gaat worden gewerkt, probeert de Reinigingsdienst bij Zoals bekend wordt de rolemmer in bruikleen gegeven, maar het is toegestaan daarop door middel van een sticker of het aanbrengen van het huisnummer een herkennisteken aan te brengen. Grotere wielen Weinig of geen inwoners van Kerk werve zullen het probeelm kennen van het ontbreken van een achteruit gang bij hun huis, maar vooral in het buitengebied zijn er bijvoorbeeld landbouwers wier woning vrij ver van de weg af ligt. Deze kunnen dan een aanvraag doen voor grotere wie len, zodat de rolemmei^ gemakkelij ker te verrijden is. Ook is het moge lijk een standaard aan de weg te zetten en daarin de rolemmer vast neer te zetten. Gescheiden afval Een video-film van de Reinigings dienst maakte het belang van het ge scheiden aanbieden van afval duide lijk. Met het oog op de toekomst is het belangrijk de afvalberg te ver kleinen, hetgeen kan geschieden door geen glas, kleding en papier in de rol emmer te deponeren. Tbn aanzien van glas gaat de Reinigingsdienst - buiten de al 35 geplaatste glasbakken op Schouwen-Duiveland - op korte ter mijn inzamelbakken plaatsen bij bij voorbeeld restaurants, schilderbe- drijven en grootwinkelbedrijven. Voor het chemisch afval zijn er de bekende gele tasjes voor particulier gebruik en zijn er regelingen voor be drijven getroffen. Een inwoner van Kerkwerve toonde zich milieubewust door voor zijn vele bedrijfsafval (ver ven) een inzamelton thuis te vragen. Deze werd hem terstond toegezegd en zal eens in de zoveel tijd worden op gehaald. Directeur Landman maakte op deze bijeenkomst bekend, dat er binnen kort een inzamelingsactie van land bouwplastic zal worden gehouden. Advertentie 't Grote Opel-Prijzen-Festival tot 28 oktober. Kloosterweg 2 4317 AL Noordgouwe Tel. 01112-1347 Vervolg van pagina 1 ganisatie in het uiterste geval een AROB-procedure aanspannen tegen de plannen, hetgeen een vertraging van enkele maanden kan hebben. Een protest tegen het gehele plan be tekent wellicht een beroep bij de Kroon en dat houdt mogelijk een ver traging van enkele jaren in. Hopen Niemantsverdriet zei te hopen dat het zover niet zal komen mede gelet op het belang van de weg, om de toe- ristenstroom van en naar Neeltje Jans in goede banen te leiden. „Ook de plaatselijke bevolking heeft geen baat bij een langdurig uitstel". Hen- drikse toonde zich enigszins ver baasd over de protesten van het Land bouwschap, omdat de boeren zelf in stemmen met compensatiegronden, waarvoor de gemeente zich als'be middelaar heeft aangeboden. Maar het doorzetten van de bezwaren door het Landbouwschap is nog niet zeker en daarom kan de gemeente slechts een voorlopige afwachtende houding aannemen. Tbr informatie kregen de commis sieleden ook al de plannen voor de Karolingische Burght op het Burgh voorgeschoteld. Dit toeristisch plan houdt onder meer enkele gebouwen, één goede sportaccommodatie en een groot overdekt zwembad in. Door af spraken in de privaat-rechtelijke sfeer met de exploitant wil de ge meente het openbaar karakter van de voorziening garanderen. Dit bete kent, dat voor de inwoners van Westerschouwen ook mogelijkheden open blijven, om gebruik van de voorzieningen te maken. Alle aanwe zige leden pleitten voor een goede aankleding van het plan met groen voorzieningen. RU-lid J. van de Ber ge stond vooralsnog sceptisch tegen over de plannen, omdat het volgens hem om een vanuit natuuroogpunt een zeer kwetsbaar gebied gaat. De term economische haalbaarheid als voorwaarde voor het plan vond hij mooi gezegd, maar de natuurwaarde woog voor hem minstens zo zwaar. Tbch waren er nog geen leden die zich bij voorbaat tegen de plannen kant ten. Alle partij vertegenwoordigers nemen de plannen mee naar hun frac tie, om binnen afzienbare tijd met een advies op de proppen te komen. DEN HAAG - De oud-staatssecreta ris van Buitenlandse Zaken dr. E. H. van der Beugel, tevens oud hoogleraar in het internationaal recht en oud-voorzitter van het insti tute of strategie studies in Londen, is onderscheiden met de „Atlantic Award", zo heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag meegedeeld. SCHIPHOL - De NV Luchthaven Schiphol heeft een commissie van deskundigen geformeerd die de ont wikkelingsmogelijkheden van de na tionale Luchthaven in kaart mogen gaan brengen in de relatie met de na tionale economie. ZIERIKZEE - De Wereldspaarweek staat weer voor de deur. In de komende wereldspaarweek van maandag 14 tot en met vrijdag 18 oktober staat alle cliënten van de 'Spaarbank met de S' een fraaie kalender te wachten, waarop het thema Kind en dier centraal staat. De bank heeft er maar liefst een miljoen laten maken. Kinder», titer en spaarplc^er Dr kjrxirm «Ti iV Arren V Mfecr ifr-n «rvnuicm» fc ui gen «trKrmigh'ff'n Ie prNirio Vil :r(i ih p >lr-«Kuc k •rpu *vt ljuf srlunwwii u «ft M hcw.SrvKt nu hl spaarbank Een van de kdlenderprenten. die Francien van Westering voor de We reldspaarweek heeft gemaakt. Wellicht kan met de volgende voor beelden een idee worden gevormd over wat een miljoen kalenders in houden. Benodigd was 140.000 kilo papier, oftewel zeven grote vracht auto's. Alle kalenders op elkaar vor men een stapel van meer dan ander? halve kilometer; bijna zes Eifeltorens op elkaar. Wie alle kalenderblaadjes achter elkaar legt komt in het Midden-Oosten uit en wie ze allemaal telt in het tempo van een per seconde is zeven volle werkweken bezig. Tfeke- nares Francien van Westering heeft de tekeningen verzorgd en gebruikte hiervoor slechts kleurpotloden en heeft hiermee een zeer gedetailleerd en levensecht kind en dier op papier gezet. In petto Maar de kalender is niet het enige dat de bank voor haar cliënten in pet to heeft, want het sparen stond en staat uiteraard centraal. Vandaar dat de onderneming de gebruikelijke spaarpremie bij een minimuminleg handhaaft. In tegenstelling tot wat de zomer heeft gebracht kan macro- economisch gezien op spaargebied worden gesproken van zonnige perio den. Het ziet er volgens de organisa toren naar uit, dat de Wereldspaar week onder een gelukkige gesternte geboren gaat worden. Vorig jaar was al waarneembaar dat het beginnend herstel van de eco nomie gunstig op de totaliteit van het sparen zou uitwerken. Het totaal van de aan banken toevertrouwde spaargelden nam met 4,6 procent toe tot 141,5 miljard, hetgeen een sterke verbetering ten opzichte van 1983. Eind juni was het totale spaartegoed opgelopen tot 146,3 miljard, wat slechts in een half jaar tijd een toena me betekent van 4,8 miljard. In de vakantiemaanden zal traditioneel meer geld zijn opgenomen dan inge legd, maar de structurele verbete ring op spaargebied blijkt uit het feit, dat het verschil tussen inleg en terugbetaling in de eerste helft van dit jaar, vergeleken met dezelfde pe riode in 1984, met bijna een half mil jard is gestegen. Uit regelmatig gehouden onder zoek door het Centraal Bureau Sta tistiek naar houdingen en verwach tingen van de Nederlandse consu ment, blijkt dat bijna tweederde van de geênqueteerden het zinvol acht om te sparen. Ongeveer de helft denkt ook daadwerkelijk in staat te zijn om de komende twaalf maanden geld op zij te leggen. De ouderen zijn hiertoe veel minder in staat, want met het in komen dalen ook de spaarmogelijk- heden. „Het is van belang dat die groepen in de samenleving, die spa ren nuttig achten, maar nauwelijks de kans zien geld opzij te leggen, niet van het sparen vervreemden", schrijft de organisatie. De Wereldspaarweek kan hier een bijdrage aan leveren, door de aan dacht op het sparen te vestigen en ook kleinere spaarders vele aantrek kelijke spaarmogelijkheden te bie den. De kalender is er naast de ver schillende premies een van. Iedere woensdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Raamstraat. Klassiek ballet. 13.00- 16.00 uur. UW-gebouw. Seniorensoos voor da mes en heren van 13.30-16.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities. Herv. Chr. gemengd koor. 19.30-21.30 vur. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Nieuwsmagazine. 20.15-21.45 uur. Burgh-Haamstede Rusthuis Duinoord. Bejaardensoos om 14.30 uur. Haamstede Dorpshuis. De Schutse. Jazzgym. 19.30 tot 20.45 uur. Scharendijke Gymzaal. Gym voor dames van 14.00 tot 15.00 uur Brouwershaven Tbnnenmagazijn. Majorettes. 18.15 tot 20.00 uur. Verenigingsgebouw. Dameskoor 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje. 14.00-16.00 uur, kinderklub. Nieuwerkerk „Rehoboth". Strip-o-theek. 18.30- 19.30 uur. Ons Dorpshuis. Volksdansen voor ou deren. 10.00-11.00 uur. Dorpshuis. Bejaardensoos. 14.30 uur Bruinisse Bibliotheek. 14.00-15.30 en 19.00-20.15 uur. Iedere donderdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Pand Visstraat 5. Koffie-ochtend voor vrouwen. 09.30-11.00 uur Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Herha ling nieuwsmagazine, 10.00-11.30 uur. Verzóekplatenprogramma, 20.15- 21.45 uur Burgh-Haamstede Christinastraat 21. Bidstond steun groep voor de verdrukte christenen en joden. 20.00-21.15 uur. Haamstede Gymzaal Julianastraat. Klassiek Ballet. 15.30 tot 18.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Kinderkoor. 18.30 tot 19.15 uur. Tbnnenmagazijn. Smalstads ge mengd koor. 19.45-21.45 uur. Noordgouwe Hotel café-restaurant v. d. Weijden. Bridgen. 13.30-17.00 uur. Dorpshuis. Kaartavond. 20.00 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30-19.30 uur. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Herha ling verzóekplatenprogramma: 10.00- 11.30 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30-20.30 uur. Goes Cafér-restaurant Ruimzicht te 's-Heer Hendrikskinderen. Ruilbeurs voor verzamelaars. Vanaf 19.15 uur. Iedere maandag en donderdagochtend (behalve in de schoolvakanties) Brouwershaven In de „Blokkendoos". Peuterspeel zaal. Van 9.00 tot 11.30 uur. Iedere woensdag en donderdag Zierikzee Visstraat 5. Stichting Vrouweneman cipatie Zeeland, regio Schouwen-Dui veland en St. Philipsland. Woensdag van 14.00-17.00 uur en van 19.00-20.00 uur en donderdag van 9.00-12.00 uur. Elke maandag en woensdag Zierikzee Onderdak. Zaalvoetbalkompetitie. 19.00 tot 23.00 uur. Elke vierde donderdag van de maand Burgh-Haamstede Christinastraat 21. Bidstond en geza menlijke bespreking steungroep voor de verdrukte christenen en joden. 20.00-22.00 uur. Iedere derde dinsdag van de maand Scharendijke Restaurant „de Koepel". Bijeen komst Modelbouw- en hobbyvereni ging. 19.30 uur. Elke derde vrijdag van de maand Zierikzee Uitzending kerktelefoon van Her vormde Gemeente Zierikzee. 18.30- 20.00 uur. Verzoekjes week vaïi tevo ren doorbellen of even afgeven op vol gende adressen: mevr. T. Wesscls. Stormvogelstraat 6, tel. 6059; mevr. V. Koster, 't Vrije 1, tel. 2291; mevr. H. Kelder. Scheepstimmerdijk 42, tel. 4317. Iedere maandag en donderdag Zierikzee Seniorensoos voor heren in UW- gebouw van 13.30-16.30 uur. Zaterdag, elke veertien dagen Kerkwerve Pniëlkerk. Bijbelschoolactiviteiten vanaf 14 september, 09.30-11.30 uur. Van 8 september tot en met 13 oktober Zierikzee Oude Haven 48. Expositie Gerrit van der Ven. Van vrijdag tot en met zon dag tussen 11.00-17.00 uur en na tele fonische afspraak. Week van 7 tot en met 12 oktober Schouwen-Duiveland Geldinzameling door medewerkers Nationale Collecte Geestelijke Ge handicapten 1985. Woensdag 9 oktober Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw. Be jaardenbijeenkomst. 14.30 uur. Gebouw ISD, Oude Haven 54. Bestuursvergadering Intergemeente lijke Sociale Dienst, Schouwen-Dui- veland/Sint Philipsland. 19.15 uur. Brouwershaven Blokkendoos. Knutselclub. Van 13.30 tot 15.30 uur. Markt. Wedstrijd bloembalen druk ken. Vanaf 19.00 uur. Donderdag 10 oktober Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw. Ver koopdag dameskrans „Tryféna". 13.30-21.00 uur. Theo Thijssenschool. Ouderavond. 20.00 uur. Huis van Nassau. Arnaud Cevaal, WD-ondercentrale. 20.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Volksdansen. 20.00 uur. Blokkendoos. Ouderavond peu terspeelzaal. 20.00 uur. Vrijdag 11 oktober Zierikzee Reisje naar Rotterdam van NBP, af deling Schouwen. Huis van Nassau. Bond van Opzich- zelfstaanden. 20.00 uur. Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Aanvang expositie Westerschouwse leerlingen. 16.30 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Uitvoering Culturele Ver eniging; toneelopvoering Tbneel- groep Ouwerkerk 'Plaza Hotel'. 19.30 uur. Zaterdag 12 oktober Zierikzee Concertzaal. Tbneelgezelschap Ivon- ne Lex met 'Het deksel op de neus' van Georges Feydeau. 20.00 uur. Kerkwerve Chr. Nat. School. Bazar/rommel- markt. 9.30-15.00 uur. Christelijk Nationale School. Kleding- en speelgoedbeurs. 09.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Feestmiddag 35- jarig ANBO. 14.30 uur. Sirjansland Verenigingsgebouw. Verkoping vrou wen- en jeugdvereniging 14.25 tot 17.30 en 19.00 tot 20.00 uur. Maandag 14 oktober Zierikzee Huis van Nassau. Verenigingsraad- vergadering Beter Wonen. 19.30 uur. Dinsdag 15 oktober Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Brouwershaven Stadhuis. Openbare vergadering ad viescommissie voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. 20.00 uur. Woensdag 16 oktober Zierikzee De Lichtboei. Creatief project: „Wie helpt de ark van Noach bouwen?", voor kinderen van 4-12 jaar. 10.00- 12.00 uur. Donderdag 17 oktober Zierikzee De Lichtboei. Creatief project: „Wie helpt de ark van Noach bouwen?", voor kinderen van 4-12 jaar. 10.00-12.00 uur. Vrijdag 18 oktober Zierikzee De Lichtboei. Creatief project: „Wie helpt de ark van Noach bouwen", voor kinderen van 4-12 jaar, 10.00- 12.00 uur. Van 14.00-15.00 uur bezichti ging ark door ouders. Zaterdag 19 oktober Renesse Le Rabot. Bowlingavond PJZ. 20.00 uur. Dinsdag 22 oktober Zierikzee Gereformeerde kerk. CFO-ledenver- gadering. 19.30 uur. Kleuterschool 't Mierenest. Vergade ring Belangengroep Poortambacht. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Reisje Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Ver- 3.00 uur te Burgh. trek 8.( Woensdag 23 oktober Bruinisse Gemeentehuis. Hoorzitting en com missie welzijn. 19.00 uur. Donderdag 24 oktober Noordgouwe/Schuddebeurs Verenigingsgebouw. Voorlichtings avond Reinigingsdienst over rolem mers. 20.00 uur. li

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 2