PATRICIA heeft de zaakjes voor de BAKKER aan met Annabel de dressuurtop en Grashopper 6 „Het was best wel een voordeel, dat ik de pony reeds enige tijd kende, toen Patricia Bakker erop ging rij den", vertelt Kees-Jan van de Graaf. „Annabel is een heel gewone pony. Het dier heeft goede gangen, maar de ruiter moet er verschrikkelijk goed zijn best op doen. Hij doet het beslist niet vanzelf. Hij heeft evenwel een groot voordcel: hij heeft een goud ka rakter. Het is een pony, die ver schrikkelijk nuchter is. Je kunt hem het ene moment keihard aanpakken, maar een rondje later is hij dat weer vergeten. Dat is de beste mentaliteit van een pony. Karakter is heel be langrijk. Als je dat vergelijkt met andere pony's, die een beetje gauw paniekerig en schrikkerig zijn. Dat wil niet zeggen, dat je met een derge lijke pony niet ver kunt komen, maar dan moet je hem wel extra on der controle houden in de proef. Dat is alleen maar een extra belasting voor de ruiter. Vooral met die jonge kinderen". der de loupe genomen, „maar", zo stelt Kees-Jan van de Graaf. „Zij krijgt dan 'huiswerk' mee, dat zij moet maken buiten de privélessen om. Er moet dus ook nog meer gere den worden. Omdat ik haar toch steeds bezig zie, weet ik hoe de zaken ervoor staan". De RSG-studente-in- de-dop is eerlijk genoeg om te onder kennen, dat de ponysportbeoefening wel eens de voorkeur krijgt boven het huiswerk. „Dat is verkeerd, maar ik probeer het zo goed mogelijk beide te doen", stelt ze snel. Patricia Bakker is redelijk presta- tiegevoelig, maar zij kan behoorlijk relativeren. „Het is een tegenvaller als ik tijdens een wedstrijd laag ein dig, al lig ik er niet echt van wakker", stelt zij. „Als ik evenwel laag eindig en ik weet, dat ik niet best heb ge presteerd, dan ben ik dusdanig eer lijk, dat ik mezelf voorneem er weer eens extra tegenaan te gaan tijdens de trainingen". Kees-Jan van de Graaf onderschrijft haar bewering. „Zij is wel zo fanatiek, dat ze baalt als ze slecht heeft gereden, maar een kwartier later is dat weer over. Dan moet het ook voorbij zijn. We pakken dan een paar dagen de draad weer op en de volgende keer rijden we ze alle maal voor de bliksem", concludeert hij. Onwillekeurig komt de felheid van de instructeur weer ter sprake. „Mijn fanatisme is soms wel eens overdreven, maar het bevordert wel de doorstroming, ojiidat ik geen twij felaam heb. Ze gaan volledig met me door, of ze haken af. Ik heb ruiters ge had, die niet bij me wilden lessen. Trouwens Patricia Bakker heeft ook een periode gehad, dat ze bij Antonie Sandei's wilde gaan lessen, omdat die een stuk rustiger te werk gaat. Ik heb oudei's van kinderen gesproken, die zeiden dat ze het prima vinden, dat hun kind bij me rijdt, maar ze voeg den er dan aan toe. dat als zij in de schoenen van de kinderen zouden staan, mijn laatste uur wel eens snel geslagen zou kunnen zijn", erkent hij lachend. Bevestiging Voor Kees-Jan van de Graaf tellen de successen van zijn pony-pupillen aardig mee. „Het is voor mij een be vestiging, dat ik goed bezig ben. Ik heb er niks aan als do mensen zeggen 'die Kees-Jan is een leuke vent' of zo. Het is voor mij veel belangrijker, dat wc er zijn. en dat er rekening met ons wordt gehouden". Kees-Jan van de Graaf besluit zijn betoog met een geheide waarheid. „De kinderen moeten naar mijn me ning respect hebben voor degene van wie ze les hebben. Misschien dwing ik door het strenge lesgeven het res pect af. Het zou beter zijn, als zij al hij voorbaat respect voor je hadden. Ik wil de kinderen leren ponyrijden zonder poespas". Tot slot nog dit. „Hij kan kwaad zijn", zegt Patricia Bakker. „Als ik bij Kees-Jan niet doe wat hij wil. dan wordt hij kwaad, maar hij stimuleert ons enorm. Veel van de successen heb ik aan hem te danken. Zijn harde aanpak nemen wij op de koop toe. We kiezen er be wust voor". In de komende periode zullen de namen Patricia Bakker, Annabel en Grashopper nog herhaal delijk opduiken in de top van de uit slagen... Tekst: Peter Wijnen Foto's: Johan Junior Patricia Bakker en haar kampioenspony Grashopper. aantal gevestigde combinaties, die veel hoger genoteerd stonden op de kandidatenlijst voor de titel", voert Patricia Bakker aan. Met 118 punten kwalificeerde de combinatie zich direct voor de finale. „Dat betekende, dat we eigenlijk al niets meer te verliezen hadden. Er kon vrijuit gereden worden, ondanks de pech, dat Patricia Bakker als eer ste moest rijden. Je hebt dan geen vergelijkingsmateriaal. Dus het werd gewoon een kwestie van alle registers open en maar zien waar we uit zou den komen. Alles maar geven, wat ze dacht dat goed was". De missie slaag de perfect, maar uiteindelijk werd duidelijk, dat de spontane deelname aan het NK in Apeldoorn een belang rijke invloed had, „want de combina- tie had al een keer zo'n groot gebeu ren achter de rug. Het nam een belang2'ijk deel va'22 de spanningen weg", constateert Kees-Jan van de Graaf. Natuurlijk houdt de hippische loopbaan 2net het behalen van het kampioenschap 221 de M-klasse met Grashopper voor Patricia Bakker 2iiet op. „Je zou geneigd zij22 te zeg gen, dat we nu gaan werken naar het kampioenschap in de Z-klasse, maar dat vind ik gevaa2'lijk om te zeggen. Ik geloof, dat het belangrijk is om er varing op te gaan doen. Lukt het het volgend jaar niet, dan misschien het jaar daarna". Om te voorkomen, dat het kam pioenschap van het volgend jaar niet bij voorbaat een teleurstelling op zou leveren, lijkt het zowel Patricia Bak ker als Kees-Jan van de Graaf het beste om niet specifiek naar die kam pioenschappen toe te werken. „Je kunt altijd proberen om zo hoog mo- gelijk te komen, maar we zien heel die ponyspo2't toch voo2'2ia2nelijk als basis om mettertijd in de paar densport door te gaan". Natuurlijk hoort bij de successen van Annabel en Grashopper ook 'der Dritten im Bunde': de amazone. Pa tricia Bakker is zich ervan bewust, dat er heel wat oefening komt kijken om goed mee te draaien in het pony- gebeuren. Vandaar, dat na de komst van Grashopper een andere trai- ningsaanpak werd ontwikkeld. In plaats van speciale trainingen voor een wedstrijd, lest de Zierikzeese amazone nu consequent twee uur per week met Kees-Jan van de Graaf pri vé: een uur met Annabel en een uur met Grashopper. Tijdens die lessen worden de nodige zaken driftig on- Van de Graaf is ervan overtuigd, dat het niveau bij de pony combinaties net zo hoog is, als bij de paarden. „Het grote nadeel is, dat het voor de kinderen allemaal veel moei lijker te begrijpen is", stelt hij vast. „Je praat natuurlijk wel over aanleu ningen en schouder binnenwaarts, voor hun eigen begrip is het 'ik moet een beetje scheef'. Het is ook veel moeilijker les geven. Als je een paar- deruiter zegt, dat er wat meer bui ging moet zijn, dan weet hij waar je over praat. De communicatie loopt dan parallel, maar bij die kinderen moet je dat allemaal extra uitleggen, wat ze eigenlijk zouden moeten voe len. Dat is wel eens moeilijk. Daarom ben ik ook erg blij, dat ik een aantal kinderen heb, waar ik mee door kan werken". Patricia Bakker startte met Annabel helemaal van onderaf aan, in de B(eginners)-klasse. „We wisten natuurlijk wel. dat Annabel enige wedstrijdervaring had. In het begin had Patricia Bakker heel wat oppep ping nodig. Ik wil niet zeggen dat ze lui is, maar ze moest toch behoorlijk achter de broek gezeten worden, dat ze wel aan de nodige rijuren kwam" Patricia Bakker op haar pony Annabel aan het werk met instructeur Kees-Jan van de Graaf. Juist toen het echt goed begon te gaan met de combinatie, kwam Gras- hopper erbij. „Dat is voor een in structeur ook leuk. Je hebt dan mate riaal waar je lekker mee kunt werken. Dat zie je ook met een Peter Pan en Sandra van Dijk. Dat is mate riaal en dat zijn kinderen, waar je wat mee kunt bereiken. Dat geeft bij zonder veel bevrediging. Het geeft je de mogelijkheid om op een bepaald niveau door te dreunen". Zoals ge steld werd Gi'ashopper door Leen Bakker aangekocht, omdat het er naar uit begon te zien, dat Annabel op vrij korte termijn te klein zou zijn voor de amazone. „Als je niet oppast, dan is Annabel op een gegeven mo ment te klein, dan gaat Annabel weg en is er geen vervolg. Die fout zie je ook regelmatig paarderuiters maken. Ze hebben een paard dat het goed doet, maar op een bepaald moment is het dier te klein en dan is er niks om op hetzelfde niveau mee door te gaan. Als het wat tegen zit, hoor je nooit meer van zo'n ruiter of amazone", legt Van de Graaf uit. „We gokken erop, dat ik nog een jaar met Annabel kan blijven rijden", zegt Patricia Bakker. „Dan zal het wel afgelopen zijn, maar dan heb ik in ieder geval meteen Gi'ashopper achter de hand". Verrassend Dat Patricia Bakker reeds nu kam pioen werd met Grashopper tijdens de NPC-finale in Kaatsheuvel was re-, delijk verrassend. „Eigenlijk is dat gekomen, omdat ik op aanraden van Kees-Jan naar de Nederlandse kam pioenschappen in Apeldoorn ben ge gaan", herinnert de Zierikzeese ama zone zich. „Ja, waarom niet. Het was vrij in schrijven. Als je niet gaat, dan weet je niks. Met thuisblijven haal je de punten niet. Iedereen, die vindt, dat hij of zij kansen heeft, gaat er naar toe. Wij dachten niet dat we kansen hadden, maar het pakte uiteindelijk wel verrassend uit, want wat blijkt: de winstpunten vlogen om onze oren. Dat begon al gelijk met 133 punten, de tweede proef 123 punten en de vol gende dag weer een eerste plaats met weer 130 punten. Alles bij elkaar dus vijf winstpunten. Toen ging bij mij een lichtje op van, kijk als we dit nou uit kunnen breiden, kunnen we mis schien wat presteren op de kam pioenschappen van Zuid in Kaats heuvel en dat wil wat zeggen, want het rayon Zuid staat kwalitatief het hoogste aangeschreven in Neder land", vertelt Kees-Jan van de Graaf. -Overigens leefde nog allerminst het idee, dat Patricia Bakker en Gras hopper zo maar eventjes kampioen zouden worden, „want er waren een BRUINISSE/ZIERIKZEE - De ruitersport heeft op Schouwen-Duiveland de laatste jaren onbetwist enige prestatieve progressie doorgemaakt. Diverse combina ties drongen door tot de Z-klasse dressuur of dezelfde status bij het springen, al valt de belangstelling voor het springgebeuren helaas nog wat tegen. In het dressuurge- beuren zijn evenwel momenteel aardig wat combinaties op het hoogste niveau geraakt. De afgelopen weken zorg de een dertienjarige Zierikzeese amazone evenwel voor een fraai persoonlijk succes. Met een tussenpoze van veertien dagen stapte zij achtereenvolgens met haar po ny's Annabel en Grashopper de Z-klasse binnen. Of dat allemaal nog niet genoeg was liet Patricia Bakker de dubbele overstap vergezeld gaan van een NPC- kam pioenschap in de M-klasse met Grashopper, waarmee de amazone van de Paarden- en Ponyclub Schouwen- Duiveland het kampioenschap wegkaapte voor de over het algemeen favoriete Brabantse neuzen. Patricia Bakker beoefent de hippi sche hobby inmiddels al weer vier jaar, ondanks haar nog jeugdige leef-' tijd. Zij belandde voor het eerst op de rug van een pony, doordat zij zich door Maruja Speelman mee liet lok ken naar manege De Korenzolder in Bruinisse. De toen negenjarige Zie rikzeese had meteen de smaak te pakken en zij kreeg, na enige tijd op een manegepony de basisbeginselen onder de knie te hebben gekregen, haar eerste eigen pony: Piccolo. Later werd deze vervangen door Annabel eenunmiddels elfjarige .pony. .Enkele maanden geleden kwam naast Anna bel ook de befaamde pony Grashop per van Mireille Broekx in een van de boxen van manege De Korenzolder te staan. Grashopper werd aangekocht, omdat het niet zo ver meer is, vooral eer Patricia Bakker uit Annabel is gegroeid. Het nu met zowel Annabel eri Grashopper uitkomen voorkomt dat de amazone een periode mee zou maken, waarin opnieuw zou moeten worden opgebouwd. Wanneer Anna bel binnen nu en een jaar niet meer ter beschikking staat voor Patricia Bakker, is Grashopper meteen een volwaardige opvolger, hetgeen in middels - veel vlugger dan verwacht - reeds wordt aangetoond. Annabel Voordat Patricia Bakker op Anna bel ging rijden kwam de pony met Jasper Ouwenbroek uit. In die perio de was de combinatie Anna bel/Jasper Ouwenbroek reeds onder de hoede van instructeur Kees-Jan van de Graaf. Volgens het oude dres- suursysteem reed Ouwenbroek de po ny naar de M-klasse. Kees-Jan van de Graaf heeft de naam, dat hij bijzonder fanatiek is. Mede daardoor is hij bepaald geen 'gemakkelijke' instructeur. „Ik ver lang van de kinderen, dat ze ook fa natiek zijn. Dat botst best wel eens, omdat het voor de kinderen in feite een hobby is". Dat Patricia Bakker uiteindelijk zo ver is gekomen met haar pony's bewijst, dat zij op de goede momen ten het benodigde fanatisme oppak te. Het verliep evenwel lang niet al tijd vlekkeloos. „We hebben ook weken gehad - dat weet ze zelf ook - dat ik zei 'daar komt niks van te recht'. 'Stop er maar mee', gaf ik haar dan mee, en 'ga maar recreatierijden, want dit wordt niks'. Dan was ik laaiend en dan ging ik ook met haar vader en moeder praten. Dan moest er weer eens overlegd worden wat ei genlijk de bedoeling was", vertelt de Bruse manegehouder/instructeur. Van de Graaf is na de intrede van de combinatie Patricia Bakker en An nabel in de B-klasse niet bij voor baat van het idee uitgegaan, dat het duo het wel eens zou gaan maken en in een vloek en een zucht Z-klasser zou worden. „Je kunt weliswaar re delijk vlot zien wat de kwaliteiten van een pony zijn, maar of het ook klikt tussen het dier en de berijder, dat is een ander verhaal. In principe is iedere pony geschikt om in de Z- kl^sse te komen, maar bij de een moet je veel meer je best doen, dan bij de ander. Pas toen de combinatie het vorig jaar in het L-team zat, toen ben ik er bewust aan gaan werken. Toen ben ik in een toekomst gaan ge loven, waar perspectief in zat".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 6