Informatie, presentatie, amusement en ontmoeting ling Zierikzee waren uiteraard verte genwoordigd om nogeens te bena- «m. T wv m _m drukken, dat het bij deze organisatie JlJ 1^1 Jl. V-r XV XJ lil X-r IjlVJI STbehartiging ten behoeve van A I, Inspelend op de actualiteit deed de Corneliastichting door tijdens deze Seniorendag de maquette van het nieuw te bouwen verpleegtehuis te tonen. Zoals wellicht bekend wordt maandag 14 oktober de eerste paal geslagen voor de nieuwe Cornelia stichting. Een plechtigheid, die zal worden verricht door de staatssecre taris van Volksgezond Van der Reij- den. Vanzelfsprekend Heel vanzelfsprekend was het ui teraard ook dat de Federatie Maat schappelijke Dienstverlening verte genwoordigd was. Velen zullen op de hoogte zijn van de voorzieningen, die deze instantie aan ouderen te bieden heeft. Wie het niet wist, kon nu alle informatie inwinnen over zaken als bejaardenhulp, gezinsverzorging, al fahulp en het zojuist op Schouwen- Duiveland ingevoerde alarmerings systeem. Woningbouwvereniging 'Beter Wo nen' toonde door middel van een fraaie kaart aan, dat eigenlijk in el ke kern van Schouwen-Duiveland is voorzien in de bouw van bejaarden- of bejaardengeschikte woningen. Dit laatste zijn woningen, die bijvoor beeld ook door kleine gezinnetjes be woond kunnen worden, maar die ook geschikt zijn als bejaardenwoning. In de stand van 'Beter Wonen' werd verder een overzicht gegeven van de huidige en toekomstige woning bouwplannen door middel van de laatste twee exemplaren van de Woonkrant. Verder prijkte aan de wand een fraaie foto van het omge bouwde ketelhuisje in Oosterland, dat thans als beusje voor de ouderen dienst doet. Het ketelhuisje werd overbodig toen in de zogenaamde 338 bojaardenwoningen werd overgescha keld van het centraal gestookte sy steem naar de individuele centrale verwarming. De woningbouwvereni ging kwam tegemoet aan het verzoek van de bewoners in Oosterland het ketelhuisje wat op te knappen, zodat ze zelf de accommodatie als mini- buurthuisje verder zouden kunnen inrichten. Dit 'bejaardenvriendelijk' gebaar wilde 'Beter Wonen' tijdens deze Seniorendag natuurlijk wel even onder de aandacht brengen. Veel invalshoeken Dat de afdeling Zierikzee van de Unie van Vrijwilligers (UW) vele in valshoeken heeft naar voorzieningen voorouderen is ongetwijfeld bekend. In de speciale UW-stand werd daar woensdag nogeens extra de aandacht op gevestigd. Zo onderscheidt men de projecten: Vriendschappelijk Kon- takt, de bejaardensozen in het eigen gebouw en in de Corneliastichting, de begeleiding bij ziekenhuisbezoek en het boekenwagentje in het Rode Kruis Ziekenhuis. Samen met de Vrijwillige Hulp dienst Brouwershaven en de Rode Kruiskolonne Schouwen Westhoek trad het UW Zierikzee tijdens deze dag ook op als hulpverlenende orga nisatie, zowel op huishoudelijk vlak als voor de begeleiding van de bezoe kers. Dat de delegatie van de Nederland se Blinden Bibliotheek naast ge noemde UW stand stond opgesteld, was geen toeval. In samenwerking met de Unie van Vrijwilligers gaat men de komende tijd trachten werk en mogelijkheden van de Nederland se Blindenbibliotheek wat meer be kendheid op Schouwen-Duiveland te geven. De presentatie tijdens deze Seniorendag lag voor de hand: Oude ren kampen vaak met een teruglo pend gezichtsvermogen of met blind heid. Het gesproken boek zou enig soelaas kunnen bieden in een geïso leerde situatie, die dreigt te ont staan. De Nederlandse Blindenbiblio theek biedt keuze uit 25.000 titels op cassette. Tbezending geschiedt via de post. De woordvoersters achtten het van belang te benadrukken, dat de Nederlandse Blindenbibliotheek zich niet uitsluitend richt op blinden of slechtzienden, maar ook op mensen, die door andere omstandigheden niet in staat zijn een boek te lezen, zoals Inzet van die werkgroep werd 's ochtends reeds geprezen door me vrouw J. L. Niemantsverdriet-L^en- hcer. Zij opende de Seniorendag zo wel in haar functie als voorzitter van de Stichting Welzijn Ouderen als in hoedanigheid van burgemeester van de gemeente Westerschouwen. Ook mevrouw Niemantsverdriet onder streepte het belang van de onderlin ge ontmoeting tussen de ouderen, die elkaar tijdens deze dag in Krayestein zouden treffen. Het initiatief tot dit gebeuren komt van de Stichting Welzijn Ouderen, die het in samenwerking met de ANBO. de 22 bejaardensozen op Schouwen- Duiveland en met Caritas verder gestalte gaf. De werkgroep, die ten behoeve van een goede organisatie werd gevormd, bestaat uit: Ruud van der Weide (functionaris SWO); me vrouw C. S. Mandemaker-Penning (secretaris SWO), mevrouw E. J. Poelman-van 'Leeuwen (bejaarden- soos Oosterland), het echtpaar Meijer (ANBO Zierikzee), mevrouw T. Slab- bekoorn-Rijn (bejaardensoos Brou wershaven), mevrouw L. C. Lokker (bejaardensoos Noordwelle), de heer Abrahamsc (bejaardensoos Bruinis- Woningbouwvereniging Beter Wonen" gaf antwoord op vragen betreffende de bouw van bejaardengeschikte woningen op Schouweii-Duiveland. te maken hebben, en wie heeft dat niet? Voorzieningen, die reeds lang hun bestaansrecht hebben bewe zen. werden nogeens nader onder de aandacht gebracht. Verder werd de aandacht gevestigd op nieuwe ont wikkelingen en mogelijkheden, waar specifiek ouderen hun nut mee kun nen doen. Tfen slotte werden ook en kele bijzonder aardige voorbeelden gegeven van manieren, waarop oude ren hun vrije tijd zouden kunnen besteden en welke resultaten met be paalde hobby's bereikt kunnen wor den. De Kruisvereniging op Schouwen- Duiveland gaf acte de présence met foldermateriaal en voorbeelden van uitlcenartlkelen. ..Vele ouderen we ten niet wat ons werk precies in houdt", liet één der woordvoersters weten. „Mensen zeggen hun lidmaat schap van de Kruisvereniging vaak niorendag nogeens extra onder de aandacht gebracht. De Kruisvereniging verleende in haar stand ook gastvrijheid aan de adviseuse van Ancilla Disposables, een producent van hulpartikelen voormensen die kampen met inconti nentie. ..Ik probeer een taboe te ver breken door zoveel mogelijk informa tie over dit probleem te verstrekken door middel van videoband en bro chures". liet Ank Mulder-van den Berg weten. Incontinentie (de ver minderde of ontbrekende controle over de urine) is een kwaal waar ou deren vaak mee te maken krijgen en waar men niet of nauwelijks over durft te spreken. ANBO Leden van de Algemene Nederland se heren De Vin (r.) en De Rijke geven een demonstratie stoelenmatten. JI m m Ijl T W #m m echt niet alleen om de gezelligheid Ff 1 m I I I M gaat maar in de eerste plaats om de fifeffeniging voorn! j;nf C.M VI HFNTtf f tv» <JM sefieute aancl»cUt U9MC uit* iiimtntm'é? De Stichting Vrijwillige Hulp dienst Brouwershaven meende op de ze Seniorendag niet te kunnen ont breken. Negentig procent van het vrijwilligerswerk door deze sinds tweeëneenhalf jaar draaiende stich ting bestaat uit hulpverlening aan ouderen. Huisbezoeken en het met regelmaat doorbreken van de een zaamheid vormt daar een belangrijk aandeel in. ,,Je moet ons zien als een aanvulling op de professionele hulp verlening", lichtte één der woord voersters toe. Welfare Nut? ,,Wij willen laten zien, dat je op la tere leeftijd nog best aan een hobby kunt beginnen en daar nog hele leuke resultaten mee kunt bereiken", aldus één van de cursisten van kunstenaar Hans van Bloois, die les geeft aan de Amateur Schilders Schouwen- Duiveland. De cursus is niet speci fiek voor ouderen opgezet, maar in de praktijk blijkt, dat vooral mensen op wat latere leeftijd ruimte vinden voor deze hobby en aan die creativi teit veel plezier beleven. Een groot aantal mooie werkstukken werd woensdag tentoon gesteld. Wat koop je daarvoor? Zou je je misschien met de inmiddels breed ge promote Zeeuwse zuunigheid kunnen afvragen. Antwoord: veel. Het feit, dat er woensdag zowel van Schouwen-Duiveland als van Goeree- Overflakkee vier bussen met bezoe kers naar Krayestein togen en daar naast nog tientallen de Seniorendag individueel bezochten, toont onom stotelijk aan. dat de belangstelling van vele ouderen verder gaat dan het wekelijks potje klaverjassen en het uurtje breien op de bejaardensoos. Het frequente bezoek aan alle infor matiestands, de gretige aftrek van folders en brochures over zeer uiteen lopende activiteiten en voorzienin gen onderstrepen dat alleen nog maar. Wat dat betreft kan de Werk groep Seniorendag ongetwijfeld te vreden zijn: de inspanning is niet voor niks geweest. De Kruisvereniging presenteerde zich met informatiemateriaal en hulp artikelen. Ruim zevenhonderd ouderen bezochten de Seniorendag in sportcentrum Krayestein". BURGH/HAAMSTEDE - „De on.tmoeting tussen de ouderen zelf blijft één van de belangrijkste aspecten", zegt de functionaris van de Stichting Welzijn Ouderen Schouwen-Duiveland/Sint Philipsland (SWO) Ruud van der Weide over de Senioren dag, die woensdag op Schouwen-Duiveland werd gehouden. Tevreden blikt hij door de grote hal van sportcentrum Krayestein, waar op dat moment ruim zevenhonderd be zoekers genieten van de declamatie van Joop Volkeri en vervolgens van het optreden van het Seniorenorkest onder leiding van Daan Burger. Later zullen deze honderden zich weer door de hal verspreiden om hun licht op te steken bij de vele informa tiestands, die rondom in de hal staan opgesteld. De Seniorendag: een manifestatie, die voorziet in informatie, presentatie, amusement en uiteraard ontmoeting voor, door en tussen ouderen. De Welfare-afdelingen van Duive- land en Brouwershaven presenteer den zichzelf in een gezamenlijke stand. ,,Wij richten ons voornamelijk op individuele bezoeken in onze ge meenten", deelden de woordvoersters mede. De leden van de Welfare leggen regelmatig bezoekjes af bij mensen, die daar prijs op stellen. Uiteraard bieden zij indien gewenst een keuze uit een breed scala aan handwerk en handenarbeid-artikelen, maar daar naast wordt ook weieens hulp ver leend in de vorm van begeleiding als een oudere dorpsbewoner voor een onderzoek naar het ziekenhuis moet. Een nieuw initiatief deze mani festatie? Eigenlijk wel, leert een gesprekje met de organiserende werkgroep in één van de kleedka mers van Krayestein. In de afgelopen twee jaar werden wel twee groot op gezette middagbijeenkomsten voor ouderen georganiseerd, maar daarbij lag het accent toch vrijwel alleen op ontspanning. Die bijeenkomsten, tij dens welke het optreden van het Se niorenorkest de hoofdmoot vormde, kunnen beschouwd worden als een soort aanloop naar het evenement van woensdag: de Seniorendag in Krayestein. Amusement vormde ook nu een be langrijk onderdeel met optredens van het ouderenkoor uit Zonnemaire onder leiding van C. de Vlieger, van de volksdansgroep voor ouderen uit Nieuwerkerk onder leiding van Joke Oele, met voordrachten door de da mes A. Stuik-Dijke en M. de Jonge- Bolle uit Sirjansland, met een optre den van het Ouderenkoor Westelijk Schouwen onder leiding van M. Ho- gestein, met een presentatie van ac cordeonist Van Almenkerk uit Oos terland en zoals gezegd met declamatie van Joop Volkeri en uiter aard ook weer het Seniorenorkest, dat voor de finale zorgde. Een belang rijke pijler vormde echter ook de in formatiemarkt, die het geheel om lijstte: een gevarieerde presentatie van instellingen, vrijwilligersgroe- pen en professionele voorzieningen ten behoeve van ouderen. op zodra ze uit de kleine kinderen zijn." Dat de Kruisvereniging echter op veel breder gebied hulp en advie zen kan bieden onder meer op pre ventief gebied werd tijdens deze Se- „Rheuma is een volksziekte waar ieder in zijn eigen of zeer naaste om geving weieens mee te maken krijgt", stelde mevrouw T. van Dijk- Nijpels, vertegenwoordigster van het Nationaal Rheuma Fonds vast. Zij gaf tijdens deze dag in haar stand een indruk van de mogelijkheden, die deze instelling rheumapatiënten voor hulpmogelijkheden te bieden heeft. se) en de heer H. A. Klatten (bejaar densoos Scharendijke). De informatiemarkt bood zeer veel wetenswaardigheden voor ouderen, maar ook voor hen, die met ouderen rheumapatiënten of mensen, die lij den aan de ziekte van Parkinson. „Wij willen elke verdere inbreuk op de pensioenen voorkomen", gaf de woordvoerder van de Nederlandse Bond van Gepensioneerden te ken nen. De Bond telt op Schouwen- Duiveland een afdeling met 130 le den. Doelstelling en werkwijze wil de men op de Seniorendag eens wat nader toelichten. De Stichting Huishoudelijke Voor lichting ten Plattelandè was verte genwoordigd met foldermateriaal over het grote aanbod cursussen, dat deze stichting te bieden heeft. Niet expliciet op ouderen gericht, maar ui teraard wel voor ouderen geschikt en dat wilde de HVP de bezoekers van de Seniorendag uiteraard graag laten weten. Abrahamfiets Heel veel belangstelling trok de stand van Veilig Verkeer Nederland. Die aandacht was vooral te danken aan een noviteit: de Abrahamfiets; een rijwiel met bijzondere voorzie ningen voor ouderen. Martin Pieter man wees op de lage instap, het spe ciale stuurnivo waardoor met een rechte rug kan worden gereden; het wat gewijzigde systeem in de stand van zadel ten opzichte van pedalen, zodat het voortbewegen gemakkelij ker gaat; een richtingaanwijzer, een achteruitkijkspiegel en een door een dynamo oplaaiende accu, waardoor voor- en achterlicht van de fiets ook blijven branden bij langzaam rijden of stilstaan. De Abrahamfiets is ook reeds voorzien van reflecterende ban den, hetgeen voor elke fiets vanaf 1 januari 1987 verplicht zal zijn. De Abrahamfiets is thans nog niet in produktie, de prijs zal rond de 1.000,— komen te liggen en wie er meer over wil weten, of over andere zaken betreffende Veilig Verkeer Ne derland, kan zich richten tot Martin Pieterman, tel. (01115)-2255. Jan Eversdijk, consulent van de Dienst Meer Bewegen voor Ouderen (MBvO) trok veel belangstelling van de bezoekers met zijn demonstratie koersbal. Wellicht bestaan er moge lijkheden op twee locaties met dit spel te starten. Materialen kunnen thans voor de helft van de prijs wor-' den aangeschaft en de consulent zal gedurende enkele weken het spel ter plekke begeleiden. Badminton Nieuw in het pakket van MBvO zijn ook de plannen van badminton voor ouderen (vanaf ongeveer 55 jaar). Vanaf vrijdag 11 oktober kan men daarvoor terecht bij sportvereni ging DFS van 9.30 tot 11.30 uur in sportcentrum Krayestein. De belangstelling voor volksdan sen blijkt bij ouderen nog steeds groeiend. Thans heeft MBvO plannen ook in Bruinisse met een volksdans groep van start te gaan. De Vrijwerk Centrale gaf tijdens deze Seniorendag acte de présence om de bezoekers opmerkzaam te ma ken op de mogelijkheden van de Klussendienst. Verder werd in de stand van rusthuis 'Duinoord' een in druk gegeven van hetgeen t: idens de bezigheidstherapie aan aardige din gen gemaakt kan worden. In het kader van het nieuwe rijks beleid ten aanzien van de rusthuizen zal meer nadruk worden gelegd op de wijkfunctie van een dergelijke instel ling. Meer openheid naar buiten toe, dus bijvoorbeeld de mogelijkheid voor niet-bewoners 's ochtends eens gezellig op de koffie te gaan in het rusthuis. Ook deze ontwikkelingen werden in de stand van 'Duinoord' nader onder de aandacht gebracht. Presentatie Naast al deze informatie trof men in de hal van Krayestein ook presen taties van ouderen zelf aan. Zo expo seerde de heer Jacob Hienstra uit Borrendamme te Zierikzee een grote collectie eigen gemaakte schilderij en. De heer N. de Vin, eveneens bewo ner van Borrendamme, zorgde voor een demonstratie oude ambachten door zijn hobby stoelenmatten ter plekke uit te voeren. De Vin liet we ten op 52 jarige leeftijd invalide te .zijn geworden. Zijn loopbaan als schipper kreeg een vroegtijdig einde en De Vin zocht nuttig tijdverdrijf. De keus viel op stoelenmatten, een ambacht dat hij zestien jaar heeft on derwezen tijdens de cursussen van het Leger des Heils. Eén van zijn leer lingen, de heer De Rijke uit Seroos- kerke flankeerde hem tijdens deze dag. Beiden trokken met hun werk zeer veel belangstelling. De heer De Vin werkt op bestelling. Hij doet het bijzonder graag: „maar", voegt hij er aan toe; „Ik blijf er niet voor thuis". De heer S. Boot uit Zierikzee pakte breed uit met een opmerkelijke ex positie van blocmsierkunst: kleurrij ke schilderijen vervaardigd van ge droogde bloemblaadjes, takken en bladeren in verrassende schakerin gen. De heer Boot is de nieuwe voor zitter van de vereniging 'Groei en Bloei' en hij is van plan voor die club enkele cursussen op touw te zetten. Tijdens deze dag wilde hij ouderen tonen, dat aan een dergelijke hobby heel veel plezier te beleven is. Niet al leen door de resultaten, maar ook door de voorbereiding: het zoeken van de materialen in de natuur. Financiën De kosten voor organisatie van de ze Seniorendag waren geraamd op 6.000,—. Uit de zogenaamde Witte Vlekkenpot voor het gecoördineerd bejaardenwerk werd van het ministe rie van WVC een subsidie van 2.000,— ontvangen. De entrée inclu sief een consumptie bedroeg 5,—. Verder werden er tweeduizend loten verkocht en had de werkgroep de ver wachting, dat een en ander financieel goed zal uitpakken. Inhoudelijk was over het succes van deze dag woens dag reeds geen twijfel meer. Foto's: Johan D. C. Berrevoets Tekst: Ali Pankow

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4