Bijdrage in Onderhoudskosten Kleine Landschapselementen Deuren Duivelands Meubelhuis met feestelijk tintje geopend SAMAN BV Opsporing verzocht Commissie financiën Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Goed onderhoud geeft een lang leven en voorkomt overlast en ongemak ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrij<laK -i oktober ms Nr. 23806 3 ZIERIKZEE Christenvrouwen De afdeling Zierikzee van de Ne derlandse Christenvrouwen Bond houdt woensdag 9 oktober een be jaardenbijeenkomst in het Hervormd Verenigingsgebouw aan het Vrije te Zierikzee. De samenkomst begint om 14.30 uur. Ouderavond Theo Thijssenschool In de gemeenschapsruimte van de Theo Thijssenschool wordt op don derdag 10 oktober de ouderavond ge houden. De avond zal in het teken staan van de kinderboekenweek. Schrijver Rindert Kromhout is uitge nodigd om een uiteenzetting te geven over zijn werk. Er kunnen ook vragen gesteld worden aan Kromhout. Ver der op de agenda: verslagen, verkie zing ouderraad, rondvraag en slui ting. Men hoopt om 20.00 uur te beginnen. Vergadering Poortambacht Op de algemene vergadering van de belangengroep Zierikzee-Poortam- bacht, op vrijdag 22 oktober, aanvang 20.00 uur in ,,'t Mierenest" wordt het voorstel besproken om de naamswij ziging van Stichting Sociaal Cultu reel Werk in Belangengroep Poortam bacht ook statutair vast te leggen. Behalve dit formele punt zal er ge sproken worden over het programma '85-86'; stand van zaken over het ver krijgen van een accommodatie in de wijk en verder voorkomende zaken. De toneelclub is inmiddels weer van start gegaan voor de jeugd in de leef tijd van 9 jaar en ouder. Na de herfst vakantie begint de toneelclub voor de jeugd van 4 t/m 8 jaar, op de eerste woensdagmiddag na de vakantie van 13.30 tot 14.30 uur. Telefonisch opge ven bij Irma Willemsen (01110-) 6040. RENESSE Commissievergadering De commissie voor de ruimtelijke ordening vergadert op 7 oktober in het dorpshuis van Renesse, aanvang 19.30 uur. Op de agenda onder meer de voortgangsinformatie V.O.P., idem betreffende de procedure Dammen- weg en verkeersvoorziening J. J. Boeij es weg-Maireweg SEROOSKERKE Ledenvergadering Het bestuur van de dorpsgemeen schap ,,Serooskerke e.o." heeft op maandag 7 oktober een algemene le- Advertentie VERWARMINGSSERVICE Telefoon 01110-2647-3909 denvergadering belegd in het Dorps huis, aanvang 19.30 uur. Belangrijk punt op deze vergadering is het bespreken van activiteiten in het winterseizoen. Er zijn nogal wat nieuwe bewoners gekomen de laatste tijd, en die zijn van harte welkom op deze vergadering. Nieuwe leden kun nen goed gebruikt worden. BROUWERSHAVEN Coöperatie De commissies van de Plattelands vrouwen en de CPB-CBTB en de ZAJ K-vrouwengroep houden de maandagen 28 oktober en 4 november twee bijeenkomsten met het thema vraagstuk ,,Wat zijn de gevolgen voor u als het niet goed gaat met uw coöpe ratie?". Aanwezige deskundigen leg gen de bezoekers een en ander uit. De informatieve bijeenkomsten in het Tonnenmagazijn te Brouwershaven beginnen beide om 13.15 uur. NOORDGOU.WE ZÏERIKZEE/RENESSE - In aan vulling op het artikel van donderdag 3 oktober, onder de kop „Poging tot moord op politieagent", kunnen we nu een compositiefoto van de dader publiceren. De foto is hedenochtend samengesteld, waarmee in de loop van de dag een buurtonderzoek zal worden gehouden. Tfen overvloede nogmaals het signa lement van de dader: lengte tussen 1.85 en 1.95 m, ongeveer 30 jaar oud, normaal postuur. De dader heeft een donkere, ruige bos haar en een volle, donkere snor. Hij droeg een bril die niet door een montuur was omlijst: een glasbril. Hij verplaatste zich in een personenauto merk Mazda, type 323, bouwjaar rond 1980. Gezinsdienst In de Driekoningenkerk te Noord- gouwe wordt zondag een gezamenlij ke dienst gehouden ter opening van het winterseizoen. Voorganger is ds. D. R. Jonker, N.H.-predikant te Drei- schor en Noordgouwe. Aan deze dienst werkt mee: het interkerkelijk koor uit Zierikzee onder leiding van Liesbeth Franken. Na de dienst wordt er gezamenlijk koffie gedron ken. KERKWERVE Kleding- en speelgoedbeurs De Oudercommissie van de Christelijke Nationale school in Kerkwerve houdt zaterdag 12 okto ber een kleding- en speelgoedbeurs. Het evenement, waarbij ook een rommelmarkt-bazaar is betrokken, is om en rond de school aan de Bea- trixstraat en begint om 09.30 uur. Kleding, speelgoed, laarzen, schaat sen, boeken enzovoort kunnen door belangstellenden te koop aangebo den worden voor een vastgestelde prijs. Na verkoop krijgt de school een deel van de verkoopsom. De spulle tjes worden vrijdagavond tussen 19.00-21.00 uur ingeleverd. In Kerk werve worden de zaken voor de rom melmarkt zaterdag 5 oktober huis- aan-huis opgehaald. Wie geen ver voer heeft voor de verkoopwaar kan contact opnemen met L. Rijstebil- Cappelle, 01110-4864 of de heer Hage, 01117-1867. BRUINISSE Oud papier Tbn bate van dc Mbuma-zending wordt zaterdagochtend vanaf half ne gen weer oud papier opgehaald in Bruinisse. Medewerking wordt ver zocht door het mee te geven papier vroegtijdig gereed te zetten. Inlichtingen omtrent de identiteit van de dader, zijn verblijfplaats of genoemde automobiel worden inge wacht door de groepscommandant van de Rijkspolitie, groep Schou- wen-Duiveland te Zierikzee, telefoon 01110-4055. ZIERIKZEE - De commissie finan ciën van de gemeente Zierikzee komt maandagavond 7 oktober in openba re vergadering bijeen in dc raadzaal van het stadhuis, aanvang 20.00 uur. Hoofdmoot van de agenda vormt de bespreking van de concept-meerja renplanning 1986 tot en met 1989 en de behandeling van de concept-beste dingsplannen voor genoemde jaren. Verder zal de commissie advies uit brengen over dc tarieven voor de onroerend-goedbelasting 1986. over de tarieven havengelden 1986 en over aanwending van het batig saldo deel- plan Hoge Molenstraat. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 38,70; per jaar 1 147,80; losse nummers 1 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6.04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% BTW neemt. Een gemachtigde kan een par ticulier zijn, maar ook een natuurbe schermingsvereniging, een vrijwilli- gersgroep of een baanlozenproject. De vergoeding dekt dan de onkosten van zo'n groep. Knotbomen, hoogstamfruitbomen, leibomen, heggen, houtwallen, hak houtbosjes en drinkputten komen ze ker in aanmerking. Andere elemen ten komen alleen in bijzondere gevallen in aanmerking. Dit zal door SLZ van geval tot geval beoordeeld worden. Hieronder vallen onder an dere bomen, bosjes, rietlanden, dij ken en cultuurhistorische elemen ten. Het onderhoud dat plaats moet vin den is over het algemeen het vanouds gebruikelijke onderhoud: knotten van knotbomen, snoeien van hoog stamfruitbomen, af en toe opschonen van drinkputten en dergelijke. Daar naast kan een bijdrage gekregen wor den voor herstel van een landschaps elementen, bijvoorbeeld door bijplanten van bomen om in het ver leden ontstane gaten op te vullen en voorhet beschermen van een element tegen bijvoorbeeld veevraat. Bijdrage Voor enkele elementen kan van te voren een bedrag genoemd worden. Voorbeelden: voor het knotten van een knotwilg kan men 5,— krijgen; voor het snoeien van een hoogfruit- boom eveneens 5,—. Wanneer bij- planten of beschermen noodzakelijk is dan worden de materiaalkosten vergoed en wordt voor het werk ook nog een kleine bijdrage van enkele guldens per boom gegeven. Voor veedrinkputten geldt een an dere regeling. Wanneer iemand zijn put wil laten onderhouden dan wil SLZ trachten dat door middel van het inschakelen van een loonwerker te doen. Vaak zal, naar verwachting van SLZ. een hydraulische kraan on ontkoombaar zijn. In dit geval neemt SLZ de volledige kosten voor haar rekening. Indien men meer wil weten over de ze bijdrage, kan men contact opne men met SLZ, Grote Markt 28, Goes, tel. (01100-30936) of Sjaak Hermans. Kloosterstraat 16. Sluis, tel. (01178) 1744. De SLZ benadrukt, dat contact tot niets verplicht. „Onderhoud is niet een zaak, waarmee u allerlei langdu rige verplichtingen aangaat, maar een zaak waarmee u bijdraagt aan de waarde van het landschap in Zee land", aldus de SLZ. Voor land schapselementen geldt, volgens deze stichting, hetzelfde als voor gebou wen: goed onderhoud geeft een lang leven en voorkomt overlast en onge mak. Zelfwerkzaamheid, tsja dat is me wat zeg. Wat zullen er op die 16e november straks veel lovende woor den gesproken worden tot CJV en Rode Kruis. Op die zaterdag zal de gerestaureerde oude Bakkersschool officieel worden geopend en dan kan de loftrompet geblazen worden over het feit, dat die gebruikers het toch maar voor elkaar gekregen hebben om een ton (honderdduizend gulden dus!) aan zelfwerkzaamheid te leve ren. Tsja ze moesten wel, veel ande re keus was er niet. De verenigings accommodaties liggen in Zierikzee nou eenmaal niet voor het oprapen. Maar... ik vind zelfwerkzaamheid niet echt een vies woord hoor, alleen de mate waarin het gevergd wordt, maakt het soms wat onelegant. Die wrevel voelde ik jaren geleden ten aanzien van de Brogumboerderij ook al een beetje. Tuurlijk, mensen, die hart voor hun club of vereniging heb ben, zijn best tot prestaties in staat. Je kunt van de gemeente toch ook niet verwachten dat zij de htiis- vesting als hapklare brok op een gouden schaaltje komt aanbieden. Tuurlijk niet. Alleen kun je je wei eens afvragen of gemeentebestuur ders helemaal beseffen waar vereni gingen nou eigenlijk mee opgezadeld worden. Voor de ene club zal het ge makkelijker vallen dan voor de an dere. Het voorbeeld van de Bakkers- school is overduidelijk. Een jonge renvereniging zal wellicht meer mo gelijkheden hebben het opgelegde karwei te klaren, dan een geheel an ders georiënteerde club. Toch zal ook daar het werk moeten gebeuren en dat kan spanningen binnen de groep te weeg brengen. Want wie niet komt meehelpen, om welke reden dan ooic, krijgt wellicht de indruk daarop te worden aangekeken. Maar goed die spanning komt mén wel weer te boven. De financiën zou den weieens voor grotere problemen kunnen zorgen. Spaarpotjes, die ge durende vele jaren gevormd werden, zullen geïnvesteerd moeten worden. Daar zijn spaarpotjes uiteindelijk natuurlijk wel voor, maar misschien had het wat meer voldoening gege ven als het spaargeld wat directer aan het eigen verenigingswerk be steed had kunnen worden. Ten be hoeve daarvan kun je toch ook niet om de haverklap met oliebollen of chrysanten blijven leuren. Als vereniging zou je natuurlijk bij de gemeente kunnen aankloppen met het verzoek om een activiteiten subsidie. Tsjamaar daar zit de ge meente misschien helemaal niet op te wachten, want die vereniging krijgt immers al een paar duizend gulden subsidie? O,ja? Ja...huursub sidie. O, huursubsidie, maar daar staat toch ook een gelijkluidende huurschuld tegenover voor dat ge bouw, waarin je je het afgelopen jaar hebt krom gewerkt? Jahet zou misschien best elegant zijn als de ge meente dat onderscheid tussen huur- en activiteitensubsidie ook eens zou willen maken. Daar heb je als ver eniging misschien veel meer aan dan dat blazen op die loftrompet, hoewel hij als instrumentale begeleiding na tuurlijk niet mag ontbreken op die 16e november. Want dat er goed werk geleverd is in die oude Bak kersschool staat buiten kijf. A.P. Burgemeester J. van Bommel verricht de openingshandeling in Oosterland. ZIERIKZEE - De provincie Zeeland stelt aan de Stich ting Landschapsverzorging Zeeland (SLZ) gelden be schikbaar ten behoeve van het onderhoud van kleine landschapselementen. SLZ heeft als doel het propage ren, stimuleren en coördineren van de verzorging en de ontwikkeling van natuur en landschap. Het gaat daarbij vooral om de kleine landschapselementen die eigendom zijn van particulieren. Om dit doel zo goed mogelijk te be reiken, werken allerlei groeperingen samen in het bestuur van SLZ: ge meenten, landbouworganisaties, na tuurbeschermers en waterschappen zijn erin vereend. Kleine landschapselementen zijn. knotbomen, heggen, hoogstamfruit bomen, veedrinkputten, rietlanden. Vrijwel al deze elementen verraden een grote menselijke invloed: drink putten zijn gegraven, knotbomen en hoogstamfruitbomen geplant en ge knot of gesnoeid. Ze hadden indertijd ook allemaal een functie voor de mens. Deze functie is nu nog nauwelijks aanwezig, gevolg is geweest dat het vanouds gebruikelijke onderhoud achterwege bleef en dat elementen verdwenen zijn. De kleine land schapselementen hebben echter ook waarde voor natuur en landschap. Ze verhogen, volgens SLZ, de aantrek kelijkheid van het landschap en vor men toevluchtsoorden voor planten en dieren. Behoud en onderhoud wor den dan ook belangrijk geacht. Om het provinciegeld verantwoord te kunnen besteden, heeft SLZ een eenvoudig systeem ontworpen. Aan eigenaren/gebruikers van landschapselementen wordt een fi nanciële bijdrage gegeven wanneer zij hun landschapselement onderhou den of laten onderhouden. Evenzo kan een bijdrage aan een door eige naar of gebruiker gemachtigde per soon verstrekt worden, wanneer deze het onderhoud voor zijn rekening In bijzondere gevallen komt ook het maaien van rietlandjes in aanmerking zoals hier in de Sasput nabij Schudde- beurs. hij bij de ingang van het bedrijf nooit meer een spinneweb tegen zou ko men. De burgemeester vertelde in een paar minuten de geschiedenis van dc twee meubelhandelaren M. C. Bolle en G. Bal, die al zo'n 22 jaar sa men meubelen verkopen op Schouwen-Duiveland. Medewerker Bolle nam als medewerker van Deurloo's meubelzaak in Oosterland het bedrijf in 1955 over. Vier jaar la ter voegde compagnon Bal zich erbij en het duurde niet lang, of de onder nemers openden een nieuwe zaak in Bruinisse. „Ik vind het een heel moe dige zaak, dat u in deze tijd zo'n ge weldig groot bedrijf heeft opgezet. Maar de families kennende zal deze beslissing zeker weloverwogen zijn genomen", aldus Van Bommel. De burgervader verrichtte de ope ning niet helemaal alleen. Twee zoontjes van Bolle, William en Leon, droegen de sleutel en de schaar op een rood kussen aan, waarna Van Bommel aan de slag kon. Duiveland's Meubelhuis is modern ingericht, waar eigenlijk mensen van alle pluimage terecht kunnen. Naast blank grenen, witte meubelen en va zen en snuisterijen staan er uiteraard ook tal van eiken spullen in de grote showroom. Met speciale aanbiedin gen proberen de ondernemers de ko mende tijd de aandacht van de consu ment te trekken. OOSTERLAND - Duivelands Meubelhuis heeft haar deuren voor het publiek geopend. De eerste burger van Duiveland, J. van Bommel, knipte donderdagmiddag met een schaar een spinneweb weg, waarna de ingang vrij was en de vele belangstellenden uit Oosterland en omgeving het bedrijf konden gaan bezichtigen. Dat spinneweb was symbolisch be- uit, dat een rag bij gebouwen voor doeld, uiteraard. Van Bommel legde verval staat en sprak de hoop uit, dat .De jonge generatie draagt de schaar en de sleutel aan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 3