NIEUWS OP WIELEN P O P c ïttvóoaM De Vespa bromscooter begint aan een stormachtige opmars Arendsoog ziet Abraham O R N E R Pandora's Music Box Festival in Rotterdam weer baanbrekend ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 1 „ktobcr 1985 Nr. 23896 13 pen", kortom voor ieder een die jong en energiek leeft in de jaren tachtig, maar die dat vleugje comfort best weet te waarderen. De bromfiets te snel, te agressief of te omslach tig? Vespa heeft het ant woord, het definitieve antwoord op de nieuwe Nederlandse wetgeving: de PK. 50 S. Nogmaals, het is even wennen, dat gerief lijke-sportieve, technische hoogstandje van Vespa. Niet voor de berijders natuurlijk, die hebben de geneugten binnen een minuutje door, maar voor de om geving, want tja, zo'n echte bromscooter, zo'n stuk modieus comfort, kweekt natuurlijk wel een tikkeltje jaloezie Beproefde techniek Deze Vespa PK. 50 S wordt aangedreven door een 1-cylinder tweetakt- motor van 49,8 cc, met een roterende inlaat en ventilatorkoeling. De ontsteking is elektro nisch en de motor kan met een simpel trapje op de kickstarter (of via een elektrische starter) tot leven worden gebracht. De ophanging vóór is van het befaamde schommelarm-principe dat bekend is geworden van de beproefde, zwaar der gemotoriseerde Ves- pa-scooters. De PK. 50 S is voor zien van een voortreffe lijke verlichtingsinstal latie, met een helder stralende koplamp, die zowel stadslicht, als (via een eenvoudige schake laarbediening) gedimd groot licht geeft. Het achterlicht is robuust uitgevoerd en geeft een helrode beveiliging en richtingsverandering wordt kenbaar gemaakt door in het oog springen de clignoteurs. De brandstoftank kan 5,8 liter bevatten, vol doende voor aan actiera dius van ver over de tweehonderd kilometer. De maximumsnelheid ligt (wettelijk) op 40 ki lometer per uur en om dat veilig te vertragen onder alle omstandighe den is deze Vespa-scooter voorzien van degelijke trommelremmen voor en achter. Het gewicht van de Vespa PK. 50 S be draagt iets meer dan tachtig kilo. De Vespa bromscooter: binnenkort niet meer weg te denken uit het verkeer. Engeland en Duitsland mag deze Vespa zich al langer in een zeer grote populariteit verheugen, Geen rijbewijs Waarom zou je de Vespa PK. 50 S zonder rijbewijs mogen bestu ren? Dat is eenvoudig: deze scooter kan en mag nu veertig kilometer per uur rijden. Is het dan gek dat Vespa, met zijn jarenlan ge ervaring op scooter- gebied het antwoord op die Nederlandse wet al klaar had? Daar stond hij al, die PK. 50 S, uit gevoerd met een elektri sche starter (hij kan ook met een simpele voetbe weging worden gestart), en voorzien van een hel- derstralende, veilige koplamp, een robuust achterlicht en niet te ne geren clignoteurs. Hand uitsteken is er natuur lijk niet bij op deze Vespa-brommer, rich ting veranderen maak je elektronisch kenbaar via de knipperlichten. Voor wie de nieuwe Vespa is? Voor iedereen die zich economisch en comfortabel wil ver plaatsen; voor de scho liere), die zijn of haar knieën droog wil houden tijdens de dagelijkse rit naar MAVO of Athe neum, voor de huis vrouw die lekker spor tief de boodschappen wil doen, voor de hockeyer, die na een zware wed strijd niet hoeft na te denken ,,en nu dat hele eind nog naar huis trap ZIERIKZEE - Hij was er natuurlijk al een tijdje, de Vespa „bromscooter", alleen kende Nederland hem niet. Sterker nog: mocht hem niet kennen. Maar daar komt binnen zeer korte tijd verandering in, want nu de verkeers- wetgeving in ons land is gewijzigd en bromfietsen niet langer pedalen moe ten hebben en de wielmaat is vrijgege ven, is de Vespa bromscooter aan een stormachtige opmars begonnen. Een comfortabele, zuinige, milieuvriende lijke tweewieler. Dag rijbewijs, dag trappers heerlijk vrij en onbelem merd scooteren op een nieuw, modieus vervoermiddel: de Vespa PK 50 S, de soepel-swingende brommer. ve, peperdure auto en ze ker als zo'n sportieve tante, op zo'n Vespa- brommer, even nadruk kelijk duidelijk maakt dat haar vrijheid een heel bijzondere is. Het zat al even in de pen: de bromfietswetge ving in Nederland zou gewijzigd worden. Dat werd natuurlijk hoog tijd, want het verouder de wetsartikel ,,dat een rijwiel-met hulpmotor van deugdelijke trap pers diende te zijn voor zien" was al lang achter haald. Nu is de nieuwe wet er en de Italiaanse Vespa- fabrieken waren er zeer snel bij om hun beproef de, geavanceerde twee- wielers te introduceren. Geen echt nieuwe con cepten (kinderziekten zitten er dus niet in), want in de ons omrin gende landen als België, Het wordt natuurlijk even wennen voor de au tomobilisten, motorrij ders, bromfietsers, scoo terrijders enfietsers in Nederland. Rijdt me daar een vrijwel geruis loos, rankgestroomlijnd, in fraaie, moderne mode kleuren uitgeruste scoo ter over 's Heren wegen. Even wennen inderdaad, zoals die automobilist in Haarlem, die bij het stoplicht abrupt zijn por tierraam opendraaide en tegen de hoogblonde schone (die hebben ze nog steeds in Haarlem) riep: ,,Ben jij niet te jong voor die scooter, schat". Hij bleef verbouwe reerd staan staren toen het aangesproken meisje op haar Vespa PK. 50 S hem een kushand toe wierp en flitsend vooruit schoot. Het leven kan hard zijn, zelfs voor de eigenaar van een sportie Witte hoed, geel hemd, rode halsdoek en blauwe broek. Aldus het signalement van een dwars door re cessies en wisselende tijdgeesten voortgalopperende held. Een ongrijpbaar fenomeen dat de jeugd al vijf tig jaar boeit. De Haagse hoofdonderwijzer J. Nowee kris-kras door Noord- Amerika om, met als wa pens zijn fantasie, de pen en landkaarten, verslag te doen uit het land van lasso's en wigwams. Heel spannend omdat er fikse vecht- en schietpar tijen kunnen uitbreken, hoewel verwondingen worden de volgende dag zelden meer gevoeld. De avonturen en de manier waarop Paul No- wee ze vertelt, vormen het geheim van het suc ces van de Arendsoogse rie. Daardoor krijgen de wereldse geesten geen kans. De geesten name lijk die het niet eens zijn over de opvoedkundige waarde van Arendsoog, blijken altijd bui tenstaanders te zijn. Ze kunnen niet op tegen de duizenden opa's, oma's, vaders en moeders die ze soms twee keer kopen (met een exemplaar voor zichzelf) en die in de kin derboekenheld een stoer cadeau zien voor een zacht prijsje. Toen Nowee onlangs voor de laatste bespre kingen over deel 55 on derweg was naar Den Bosch, begon hij alweer te denken aan de volgen de titel. Hij zat in de trein, verplaatste zich in de tijd dat de telegraaf nog maar net functio neerde en er spoorlijnen werden aangelegd. „Want dat is ongeveer de tijd van Arendsoog. Mijn vader heeft ook in dat opzicht weinig ach tergelaten, maar al re construerende, kom ik vanzelf terecht in de ja ren tussen 1864 en 1870, toen de rust na de burge roorlog was weerge keerd in het land". Soms levert het chec ken van details heel wat problemen op. Nowee: „Een heleboel dingen uit die tijd zijn nauwelijks te achterhalen. Als je praat over een grote vee diefstal, over hoeveel dieren praat je dan? Met hoeveel dollars was je echt rijk? Hoe groot was een gemiddelde ranch?". Overigens: de kinder boekenweek is weer in aantocht. In deze periode geven veel onderwijzers hun leerlingen opdracht een boek te lezen, daar van een uittreksel te ma ken en te proberen iets meer over de schrijver te weten te komen. Dan re gent het post bij Paul Nowee. „Als ik terug schrijf, en dat kost me soms hele middagen, dan plaats ik een stem pel naast de postzegel. Een stempel met Arends oog erop. Kinderen schrijven dan soms terug om te bedanken, doen er een foto bij: Kijk dat ben ik met mijn nieuwe fiets, meneer Arendsoog". „Leonard Roggeveen heeft eens, gezegd, dat het niet te zien was, waar ik verder ben ge weest. Voordat ik de eer ste regel op papier had staan, besefte ik dat het levenswerk van mijn va der in één keer vernield zou kunnen worden. En ik bleef zitten met de vraag: waar zou die Per cy naar toe zijn ge gaan?". (1901-1958) schreef vanuit zijn bibliotheek- ervaringen het eerste boek, getiteld „Arendsoog", waarmee hij tegemoet wilde komen aan de talloze vragen van kinderen naar spannende eomboyboe- ken. Want die waren er in de jaren dertig niet zoveel. En Nowee hield niet van teleurgestelde kinderge zichten... herinnert Paul Nowee zich, „want ik moest meteen op het niveau en in de denktrant van mijn vader gaan schrijven en dan ook nog in een onaf gemaakt avontuur, waarvan de laatste woorden waren „De vol gende dag was Percy ver dwenen..." Wat zinder zorgen over de kansen van die geest maakte men zich in de bisschopsstad, Den Bosch,en. -dus- viert Malmberg nu een gou den jubileum met de vijfenvijftigste afleve ring: Arendsoog en het FRAME-komplot. Arendsoog-vertallingen zijn er in het Duits, Zweeds, Italiaans (ille gaal) en het Fins. Op de nominatie staat ook Noorwegen. En onder tussen blijkt de naambe kendheid van Arendsoog bij jongens en meisjes zo hoog dat die door grote merkartikelfabrikanten zelden wordt benadert. De Hagenaar nam ech ter in 1958 onverwacht afscheid van zijn held, die hij inmiddels 19 avonturen had laten be leven. De uitgever ging uit- Arendsoog, zoals altijd onafscheidelijk van india- kijken naar een bekend nen en cowboys. Bovendien had ik nau welijks schrijf ervaring. Ja, ik had wel aan schoolkrantjes meege werkt en gelukkig kreeg ik bij de dagbladcombi natie G.P.D. (Grote Pro vinciale Dagbladen) meteen na militaire dienst een baan als leerling-journalist, zo dat ik snel dat vak kon leren. Maar toch was het niet eenvoudig. Mijn va der had namelijk geen enkele aantekening na gelaten. Alleen maar een schrijfmachine met daarnaast tachtig volge- typte vellen". Nowee jr. was graag reis-redacteur geworden. Maar Arendsoog begon te veel tijd op te eisen. Sindsdien, en dat is nu al meer dan vijfentwintig jaar geleden, reist Paul Nowee in gedachten Schrijver Paul Nowee is nog volop bezig met Arendsoog. Maar de eerste uitge ver die door hem bena derd werd, zat een beetje tegen. In een brief, die zwaar de sfeer ademt van dik eikehout en kringelende sigarenrook worden wenkbrauwen gefronst vanwege het „opwindende en verru wende" karakter van Nowee's teksten. Er zou toch op zijn minst een „opvoedkundige strek king in katholieken geest" in moeten zitten. Met tot slot: „tegenover het knallen van zoveel schoten heeft 'de Geest' geen kans. Hoogach tend....". Nederlands auteur voor de voltooiing van deel 20. Maar tenslotte viel aan zoon Paul de eer te beurt om te zorgen voor een happy end. Want wie kan buiten de Nowee- familie nou meer weten van de omstandigheden waarin Arendsoog zijn avonturen beleefde? „Toch was dat voor mij ook niet gemakkelijk", ROTTERDAM - De Zeeuwse popliefhebbers, die het ko mende Pandora's Music Box Festival bezoeken zullen de zon dag erna goed kunnen gebruiken om bij te komen van het gi gantische programma van de grootste Nederlandse popmarathon van het jaar, dat voor de derde maal in succes sie zijn beslag vindt in de de Rotterdamse Doelen. Het evene ment wordt volgende week vrijdag en zaterdag, 11 en 12 okto ber, gehouden. Nick Cave, Lee Pierce, Neubauten en Nico zijn enkele van de vele topattrac ties voor dit festival. Pandora's Music Box (PMB) is het belangrijkste Neder landse festival op het gebied van de vooruitstrevende popmuziek. Drie jaar geleden werd dit project door de organi satoren Willem Venema en Berry Visser opgezet om nieuw en veelbelovend muzi kaal talent buiten het clubcircuit te kun nen laten zien aan het grotere publiek. Het festival werd vorig jaar een onge kend publiek succes en trok meer dan 10.000 bezoekers. Een van de grote namen van vorig jaar was Bronski Beat. Het evenement is on derverdeeld in vier ruimtes, waar tezelf dertijd wordt gespeeld. De big Hall. danshall, smallhall en de minibox. Trek dus geen ongemakkelijk zittend schoei sel aan, want je loopt de blaren op de voeten als je niks wilt missen. Hier volgt een kleine greep uit het overdadige re pertoire. Dc Wooden Tops ook in Pandora's Music Box. Nick Cave De uit Australië afkomstige Nick Cave gaf in juni van dit jaar een concert voor een uitverkocht Paradiso. Hoewel dat optreden in Amsterdam qua repertoire geen verrassingen kende, toonde Cave zich in de uitvoering een artiest, die zich blijft ontwikkelen. Ruim een jaar gele den debuteerde 'Caveman Nick' met zijn nieuwe band Bad Seeds overrompelend op het Nederlandse concertpodium. Na het uiteengaan van Birthday Party, een groep die zich door de beperkte muzika le armslag staande moest houden met steeds verdergaande chaos en extremi teiten. bleek Cave zijn passie voor lelijk heid en existentiële wanhoop opeens op veel subtielere wijze vorm te kunnen ge- Het album From here to Eternity dat daarna verscheen werd door de geza menlijke Nederlandse roek-critici tot plaat van het jaar verkozen. Met de plaat The first born is dead wordt duide lijk, dat hij zijn expressie nog verder in songstructurén weet in de passen, zon der dat dit ten koste gaat van dc emotio nele lading. Diezelfde ontwikkeling is ook van toepassing op zijn concerten. In Rotterdam zal blijken, dat Cave is uitge groeid tot de absolute superster van de underground. Voormalig lid van The Gun Club, Jef frey Lee Pierce, die prachtige platen ver vaardigde met deze formatie speelt op vrijdag. Een aantal maanden terug is Pierce's eerste solo-album op do markt gekomen. Wild Weed is geproduceerd door Craig Leon, bekend van onder meer Blondic. Ramones en The Tought. Deze LP bestaat uit een collectie mooie en beeldende songs. Zijn muziek is glashel der en adembenemend, omdat hij zo echt zijn gedachten verwoord. Zijn vervreem ding, zijn wanhoop en zijn gevecht met lust en liefde zijn uit het leven gegrepen. En zo zingt Pierce ook, met veel tremo lo in de hoge passages net naast de toon en togen het valse aan. Zijn band klinkt zakelijk en onderkoeld als de begelei ders. waarmee Lou Reed zich pleegt te omringen. Soms doorbreekt hij die vor melijkheid van zijn makkers. Op die momenten is hij zo vertederend, dat je echt met hem te doen hebt. The Gun Club is verleden tijd. Zijn voormalige kameraden begeleiden the Legendary Stardust Cowboy en die geven op 14 ok tober een eenmalig concert in het Patro naat te Haarlem Een veelbelovend Nederlands duo op PMB is The Plastic Dolls. De dames voltooiden onlangs hun LP Boys are worse than girls en mocht dat be loond zien met super-enthousiaste recensies. Live is de band, ondanks haar minimale line-up (gi taar, drum en zang) met hun ruige, trash-punky muziek zo mogelijk nog opwindender. Een van de meest belovende groepen van nu is de Amsterdamse formatie Fatal Flowers. In min der dan een jaar tijd heeft de groep aandacht ge had in alle muziekbladen, zijn ze op de radio ge weest, traden ze op en verscheen er een mini debuut-LP onder de productionele leiding van de al eerder genoemde Craig Leon. Hun muziek is een zeer prettig in het gehoor liggende mix van Velvet underground, The Byrds en The Doors. Een van de beste sixties georiën teerde bands in ons land, die tot heel wat meer in staat is dan copiërcn. Twee muzikale toppers op hetzelfde tijdstip, mits er geen wijzigingen zijn, dat wordt dus kiezen of delen. In de Bighall Die Einsturzende Neubauten en in de danshall Pier ce. Die Einsturzende Neubauten uit Berlijn is ex pressionistisch in de ware zin des woords. Haar muzikale uiting hangt af van het instrument, van de stemming der muzikanten en de omgeving. De muziek klinkt als de hoogovens op volle toeren'. Toen ze vier jaar geleden op het idee kwamen eens een concert onder een brug van een snelweg te geven, vonden ze daar hun hoop metaal, stan gen, buizen en ketels. Bij een van hen ging een lampje branden en de Stahlmuziek was geboren. Denk maar eens aan onze eigen band Kiem. Mist Amsterdam heeft het. maar in Rotterdam ge beurt het, zou je kunnen zeggen. Mocht je er dit jaar niet bij zijn, dan kan je altijd nog een LP in huis halen. Maar onder de Rotterdamse industrië le mist kan er in ieder geval weer een grote hoe veelheid cultuur gesnoven worden. Sozen- agenda Big „S", Burgh-Haamslcde Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur; zon dag van 14.30 tot 18.00 uur. De Pul, Bruinisse Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 19.30 tot 24.00 uur; zon dag van 14.00 tot 17.30 uur. The Well, Noordwelle Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur en zondag van 14.30 tot 17.30 uur. Brogum, Zierikzce Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 02.00 uur; zon dag van 15.00 tot 18.00 Trace, Scharendijkc Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur; zon dag van 14.30 tot 17.30 uur; woensdag van 19.00 tot 23.00 uur spellen- avond. De Kêête, Nicuwerkerk Vrijdag van 19.30 tot 23.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 13