De Staatsloterij jubileert. Ik heb 6 miljoen extra aan prijzen versierd. berichten berm Knutselhuis ondervond concurrentie mooi weer visserijs ERIC DE NOORMAN Deze teer nog meer kans in de Staatsloterij. -♦< Kotter haalt lijk onbekende man uit Noordzee Ontmoetingsdag Gereformeerde Vrouwenbond in „De Burght" Visserij mosselzaad gunstig Advv rt cntic Dat wordt me een feest zeg, de 750ste Staatsloterij! Liefst 6 miljoen extra aan prijzen. Met totaal 60 miljoen in de prijzenpol Waaronder twee keer 't half miljoen. Schoon! Die kans mag u niet laten liggen. Koop daarom nu een JubileumloL De verkoopadressen staan in de Gouden Gids. En er komt een feestelijke Jubileum uitzending op TV. Dinsdag 29 oktober, NOS, Ned. n. Dat wordt me een prijzenfeest dit keer! Brouwse kinderen op 'open dag BROUWERSHAVEN - Met het ingaan van de wintertijd lijkt de zomer wel begonnen te zijn. Dat vonden blijkbaar ook vele Brouwse kinderen (die bo vendien kinderpostzegels moesten verkopen) zodat de open dag waarmee de Knutselclub woensdagmidag het winterseizoen begon maar matig werd be zocht. 22 Kinderen, alle vrijwilligsters van de woensdagmiddagclub en wet houder S. Loschacoff - de Kanter, kwamen naar de Blokkendoos om daar on der meer getuige te zijn van de officiële prijsuitreiking van de balonnenwedstrijd gehouden tijdens de Huttendorpweek door F. Slager van de RABO-bank. Vrijdag 4 oktober Nederland 1 09.00 uur Praatpret, afl. 3. 09.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 09.35 uur Nieuws uit de natuur, afl. 1. 10.00 uur Teleboerd: Bintsje, Bea, Belch en Desirée. 10.30 uur Bondsrepubliek Duitsland, afl. 3. 11.00 uur School tv-weekjournaal 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.30 uur AVRO-Service, met om: 14.30 uur AVRO's Service Salon, tv- familieblad gepresenteerd door Ed win Rutten. 15.45 uur AVRO's Tele-Keuken, re cepten van Henk Molenberg. 16.00 uur Ik zag twee beren kleu terprogramma met Hans van der Togt. 16.15 uur Ace Crawford, comedy serie rond de warrige privé-detectie Ace Crawford. 16.45 uur Wordt vervolgd, strip- en te- kenfilrft magazine. 17.10 uur Plekjepuzzel (Ontdek je plekje). Afl.: Harlingen. 17.30 uur Journaal 17.46 uur AVRO's Toppop. Presenta tie: Kas van Iersel. 18.15 uur AVRO's Bridgecursus 1-A 18.25 uur AVRO's Toppop, vervolg. 18.55 uur De Fabeltjeskrant, kinder programma. 19.00 uur Minibios. Met professor Balthasaren de kinder-consumenten- rubriek Zoethout. 19.15 uur Ruud en Leonie, Léonie Sa- zias en Ruud ter Weyden ontvangen bekende en onbekende mensen uit binnen- en buitenland. Met aandacht voor film, theater, radio en televisie. 20.00 uur Journaal 20.28 uur De Brekers, Nederlandse comedyserie geschreven door Peter Römer. Met o.a. Rijk de Gooyer, John ny Kraaykamp sr. en Adèle Bloemen- daal. Afl. 1: Een stalling om te stelen. Een kennismaking met een buitenge wone familie, waarbij het al snel dui delijk wordt dat niet alles koek en ei is 21.00 uur In de hoofdrol. Mies Bouw man ontvangt een bekende Nederlan der en confronteert hem/haar met mensen en momenten uit zijn of haar verleden. 21.55 uur AVRO's Actualiteiten: 21.55 uur AVRO's Televizier 22.25 uur Televizier Den Haag 22.35 uur AVRO's Sportpanorama 22.45 uur MASH, Amerikaanse serie. Afl.: Commandant Pierce. Kolonel Potter moet naar een bijeenkomst en Hawkeye wordt tijdelijk comman dant. 23.10 uur Karei de Graaf, praatshow waarin mensen ontvangen worden die in het nieuws staan of nieuws ma ken. 23.40 uur Tine, gedichten en verhalen gezegd en verteld door Tine Ruys- schaert. 23.47 uur Journaal 23.52 uur Geen genade voor rivalen (Play misty for me). Amerikaanse speelfilm uit 1971 van Clint East wood. Dc discjockey Dave Garner (Clint Eastwood) wordt dagelijks ge beld door een zeker Evelyn. Telkens vraagt ze met verleidelijke stem: ,,Play Misty for me". Hij maakt ken nis met haar en wordt dan in een web van verleiding en intrige getrokken. Nederland 2 15.30 uur Studio Sport. Atletiek om de wereldbeker in Canberra. Samen vatting van de internationale atle tiekwedstrijden die hedenochtend in Australië plaatsvonden. 17.00 uur Vloedlijn, gevarieerd live programma dat inspeelt op de actua liteit. Afl. 1: Gezondheid. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.20 uur Paspoort voor Spanjaarden 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal 19.12 uur De Leeuw moet los, musical ter gelegenheid van de kinderboe kenweek. Met o.a. Ted de Braak en Daniëlle van der Kolk. 20.00 uur KRO's Wereldcircus, hoog tepunten uit de voorstelling van het Ringling Bros, and Barnum Bailey Circus. 20.50 uur Hints, spelprogramma ge presenteerd door Frank Kramer. 21.20 uur Lou Grant, Amerikaanse tv-serie: Afl.: Verdacht. De journalist Lance komt op het spoor van een moord. Lou Grant vindt dat Lance zich daar niet mee bezig moet hou den. Lance denkt daar anders over 22.12 uur Praten met de minister president, gesprek .met minister president Lubbers. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Daar sta ik voor, discussie programma. Vanavond: De kernwa pens in de kerken. Gespreksleiding: mr. Erik Jurgens. 23.28 uur Een bericht van de Wilde Ganzen 22.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 23.35 uur Studio Sport: E.K. Volley bal: een samenvatting van de van daag gespeelde wedstrijden voor da mes en heren. BRT 1 14.00 en 17.00 uur Schooltelevisie 17.55 uur Journaal 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. Afl. 51. (herh.). 18.05 uur Emma en Opa. Afl. 10: Ok tober. (herh.). 18.15 uur Bassie en Adriaan, kleuter serie. Afl. 5. (herh.). 18.20 uur Start Trek, Amerikaanse science-f iet ionserie over de belevenis sen van de USS Enterprise. Afl.: De volmaakte computer (The ultimate computer.), met: William Sthanter, Leonard Nimoy, De Forrest Kelley e.a. 19.10 uur De blauwe planeet, docu mentaire-serie. Afl. 9: Rusteloze aar de (1.). (herh.) (ondertiteld via tele tekst p. 199.). 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht 19.45 uur Journaal. Aansl.: Weerbe richt. 20.10 uur Politieke tribune: PVV. 20.15 uur De slag om de Ardennen (La Bataille des Ardennes), vijfdelige se rie van Luc River en Yvan Sevenans. Afl. 4: Gestopt aan de Maas. De 116de en 2dde pantserdivisie bereiken op 20 december Celles aan de oever van de Maas nabij Dinant. Het eerste doel wit is bereikt. 21.25 uur Mobiele mensen. 150 jaar Spoorwegen in België. Feestprogram ma boordevol informatie t.g.v. 150 jaar Spoorwegen in België. Tegen de achtergrond van het stoomtijdperk treden op: Het orkest Theo Mertens, Sabine Seghers, Yvette Rayel, Lia Linda, Jimmy Frey, Joe Harris, Willy Sommers, Bob Davidse, Benny Ney- man, Adamo en Mieke. Presentatie: Liliane de Wever en Gil Claes. 22.55 uur Journaal en Coda: 'k hoore tuitend hoornden, van Guido Gazelle. BRT 2 18.30 uur Wereldbeker Atletiek uit Cambcrra 19.15 uur 1 Week sport (19.30 uur Juke Box vervalt) 19.42 uur Mededelingen en program ma-overzicht 19.45 uur Journaal en weerbericht 20.10 uur Politieke Tribune: PVV. 20.15 uur Videomatch. Videospelletje met Marleen Gordts. 20.25 uur Dc eenzame wreker (High Plains Drifter). Amerikaanse speel film uit 1972 van Clint Eastwood. Met: Clint Eastwood. Verna Bloom, Marianne Hill, Mitchell Ryan c.a. (Originele versie met tweetalige on dertiteling.) Het stadje Lago wordt bedreigd door drie gewapende ban dieten. Op een dag rijdt een vreemde ling het stadje binnen en de bewoners van Lago geven hem de opdracht de stad te beschermen. 22.10 uur Première extra, filminfor matie met Jo Röpcke. Slager stelde hierbij vast dat de ballon van de 6-jarige Alexandra Par son uit Cyprus, die tijdens haar deel name aan de Huttendorpweek op va kantie was bij haar oma mevrouw Anker - Verheul uit Zierikzee, de langste afstand aflegde. H^ar ballon vloog van Brouwershaven naar Apel doorn. Alexandra, die inmiddels al weer terug is in Cyprus, zal hiervoor een attentie ontvangen die door de kinderen van de Knutselclub ge maakt gaat worden met als thema Brouwershaven. Eveneens tot in Gelderland, maar dan Nijkerkerveen vloog de ballon van Hilde Katsman uit Brouwersha ven. Zij ontving hiervoor een yaht- zeespel. Ivo Soeters wiens luchtvaar tuig tot Westbroek in Utrecht kwam kreeg uit handen van Slager een werphengel en Angelique Lukus evenals Ivo wonende in Brouwersha ven een master mindspel. Haar bal lon kwam tot Maarssenbroek (Utrecht). Overigens ontvingen slechts zestien van de ruim honderd deelnemende kinderen hun aan de ballon bevestigde kaart /terug. Creatief Als vervolg op deze eerste 'open dag' staat de Blokkendoos vanaf nu weer wekelijks op woensdagmiddag open voor kinderen van zes tot twaalf jaar. De vrijwilligsters van 'Het Knutselhuis' zijn hier bij toerbeurt aanwezig om de kinderen mogelijk heden te bieden om de vrije middag op een leuke en creatieve wijze door te brengen. In de schoolvakanties is er geen 'knutselclub' en uiteraard is ook iedere volwassene die als vrijwil liger wil komen helpen welkom. STELLENDAM - De Noordzeekot- ter „Klaartje" heeft maandag het stoffelijk overschot van een nog on bekende man op de Noordzee aange troffen op 50 mijl noordwest uit de kust van Stellendam. Dit heeft een woordvoerder van de rijkspolitie te water in Dordrecht bekendgemaakt. De reddingsboot „Zeemanspost" is na de vondst naar de kotter uitgeva ren en heeffr het lijk geborgen. Het stoffelijk overschot werd vervolgens overgebracht naar Goedereede. Het is nog niet bekend hoe de man te water is geraakt. Het onderzoek naar de identiteit van de man zal worden voortgezet door de rijkspolitie te wa ter in Stellendam. ASSEN - Een opgraving die uit moet wijzen of de amateur- archeoloog Tjerk Vermaning destijds prehestorische stenen heeft vervalst dreigt niet door te gaan omdat Ver maning niet akkoord gaat met het on derzoeksplan zoals dat door de Stich ting Nederlandse Archeologie (SNA) is opgesteld. Vermaning deelde dit op een persconferentie in Assen mee. DEN HAAG - Jongeren van 14 tot en met 25 jaar krijgen 50 gulden in- leggeld als ze bij een kunstuitleen centrum of artotheek gaan sparen voor de aankoop van een kunstwerk. Ruim honderd uitleencentra door het hele land zullen deze mogelijkheid zeker twee jaar lang bieden. Een be- paad percentage van het abonne mentsgeld wordt dan op de rekening van de jongere gezet. Pap 'k Bin, om 't zöma's te zéggen, nie zö pap-achtig mi. 'k Èbb't, in m'n jonge jaeren, te dikkels, tegen eug in meug, op motte éte. In, je ad wat sóórten pap! Bróódpap: oud bróód (d'r wier niks weggegooid) - soppen - in wèrreme mèllek, versiert mit boerebutter in suuker. Kaernemèllekse- blompap (wat 'n woord) mit stroope. Dae ad je 'n leu tig verzetje bie: Je naem prebêêre te schrieven mit stroope, die van je lepel afliep 'k Ad mêêsta stroope tekort ma, dae viel nie mï over te praeten. J'ad grutte-brie, dan déé je 'n kuultje in '^midden maeke vó de butter in dan ad je oak nog aever- moutpap Dat was 'n sliemerige toestand op je nuchtere mae- ge, dat kon'k bekant nie deu m'n strotte kriege. Dat stong, as beton, in je maege. Zöós je tegenwoordig „maeltiedsoepen" eit, zö ad je toe „maeltiedpappen". Noe ka je, noch op die soep, noch op die pap, 'n schoft gae spitte, ma, mit zö'n bord pap achter je kraege gieng je wè „gevuld" van uus! 'n Sóórt „sub pap" was vó mien: Riest mi krenten. Noe waere die krenten, bie mien tuus, leek 't wè, d'r mit 'n geweer ingeschóte. 't Zag t'r nie zwart van Ma, 't ad toch 'n bitje sjeu, mit butter in suuker in 'n vleugje ka- nêêl. Tegenwoordig bin die pappen gedegenereerd tot „toetjes". In aollerlei kleuren bin't noe vló's geworre, verpakt in „pakgraege" kartonnetjes mit koeien d'r op, butterblommen, in landelijke taferêêlen om de rotten an 't spek te kriegen. Je mot de invloed van pap overigens nie wegciefere. Verschillende uutdrukkingen wieze daer op. ,,'t Zout in de pap niet verdiene", ,,'t Is 'n mit de paplepel inge- géé", „Pap éte, in nae bed!". Oe is 'n noe op zö'n „papverael" gekomme, dien Ar- jaon?! Noe, 'k èbbe laost 'n verael in d'êén of andere kran- te geléze, dae èbbe d'ónden g'n bróöd(pap) van g'éte D'r was 'n stamleider over twêêönderd man op de Philippijnen. Die knaap ad z'n volgeliengen op dracht gegéve, de wacht te ouwen, bie 'n omgekapte boam. Want, zei t'n, as de blaeren verdroogd bin, ver- andere ze in geld. Tjah, wat doe je? De gróöte man ei gesproke, in ei aoltied geliek, niewaer? Dat is mit on ze kruusraketten oak zö!? Afijn, aolles wat gebeurde: gin geld! Dae maek die vent z'n eige kwaed - ie stong natuurlijk vó joker - zö kwaed, dat 'n pap gieng koo- ke. Noe za je zégge: „Dat liep dan nog mee!". Ja wacht even! Wat déé dat éér in die pap? 'n Insectever- delgingsmiddel! Niks g'n butter, suuker, krenten in kanêêl! Ma, ie gaf 'r 'n gróóte tróóst bie: As je van de ze pap eet, dan za je Onzelievenêêr zie! Dat bleek zó an te spreken, dat achtenzestig man, 'taerdse vó 't êêuwige omruilde. Alléén z'n vrouwe ad zö d'r bedienkingen. Die kende d'r pappeneimer bliekbaer. Dat probleem loste 'n op mit 'n kapmes. Of 'n zèllef mit z'n volgelingen is meegegae vertelt de istorie nie 'k Dienke van nie! Mêêsta bin zukke gasten: „pap ventjes"! ARJAON BURGH-HAAMSTEDE - De Gere formeerde Vrouwenbond in Zeeland heeft haar 38ste ontmoetingsdag ge houden in het evangelisch ontmoe tingscentrum „De Burght" te Burgh- Haamstede. Ongeveer 200 leden woonden de dag bij. A. Urbanus-Burger, presidente van Zeeland, sprak een openingswoord waarna de vereniging van Haamste de de openingsliturgie verzorgde. M. Toren-Slager te Bennekom hield een lezing onder de titel; „Vrouw waar ben je", waarin zij wees op de verant- v&ordelijkheid die Christenvrouwen dragen in de wereld van vandaag". Wij hebben een geweldige opdracht en onze taak houdt niet op bij de voordeur van ons huis", zo stelde zij. Hoe belangrijk zijn geloof en Bijbel in ons omgaan met de grote vragen van deze tijd? Om die vraag te kun nen beantwoorden is studie en bezin ning nodig, en de Bond is daar voort durend mee bezig. Na de lunch was er gelegenheid vragen te stellen over het onderwerp terwijl ter ontspanning door een groep vrouwen een toneelstukje werd opgevoerd. TILBURG - Het Tilburgse Gemeen telijk Energie Bedrijf (GEB) gaat een onderzoek instellen naar de moge lijkheid om de energienota's van alle kleinverbruikers vooraf te innnen. Dat heeft het bedrijf dinsdag bekend gemaakt. ZIERIKZEE/BRUINISSE - De mosselzaadvisserij op 1 en 2 oktober kon dit keer plaatsvinden onder de meest gunstige weersomstandighe den. Omdat sinds enkele weken gele den door het uitwisselen van ervarin gen en resultaten bij de eerste zaad visserij op het Wad, wat meer bekend was geworden over de vindplaatsen van mosselzaad, had deze visserij een bevredigend verloop. Afgewacht moet nu worden, of schadelijke dieren (vogels, krabben enz) veel schade aan het op de perce len uitgezaaide zaad zullen toebren gen. In vorige jaren was dat nogal eens het geval en het nadeel van het nu geviste zaad is dat het klein van stuk is. Een voordeel als het zich voorspoedig ontwikkelt, maar een buitenkansje voor genoemde dieren, die gewoon zijn om mosselzaad op hun dagelijks menu te zetten. Beursbericht Markt Goes dinsdag 1 oktober 1985 Aardappelen Bintje, veldsgewas, directe leve ring, op auto geleverd 8-10 lh cent per kg; voeraardappelen 8V2 cent per kg. Notering Rotterdamse Beurs d.d. 30 september 1985: Bintje 35-50 mm IOV2- 11 cent per kg; Bintje, 50 mm op waarts, 14V2-15V2 cent per kg. Uien Directe levering, geloofklapt, op auto geleverd, plantuien tot 4 cent per kg, zaaiuien 7-10 cent per kg. Ex clusief B.T.W. Vlas Ongerepeld, op auto geleverd, 35-45 cent per kg. Exclusief B.T.W. Granen, zaden en peulvruchten Alle prijzen per 100 kg en exclusief B.T.W.: Tarwe, basis 16% 45,00 - 46,75; brouwgerst, boerenschoon, basis 16% 50,—; voergerst 42,—; haver, basis 16%, 44,25; erwten, kleine groene 75,81,50; Capu- cijners 75,79,—; bruine bonen, vrij van grond en halve, basis 18% 170,—; Karwij, boerenschoon 260,— - 350,Karwij, prima doorsnee 360,Blauwmaanzaad, boerenschoon 132,50-f 152,50; Blauwmaanzaad, prima doorsnee- kwaliteit 180,00. Hooi en stro Alle prijzen per 1000 kg, op auto ge leverd en exclusief B.T.W.: Weidehooi, le snede, 350,— - 375,—; weide hooi, 2e snede, 275,300,—; dijk- hooi 250,— - 275,lucernehooi 400,425,—; veldbeemd 200, 275,—; roodzwenk 120,170,—; raaigrassen 110,195,—; gerste stro 185,— - 210,—; tarwestro 150,175,—; erwtenstro 175, 200,—; haverstro 160,185,—. TILBURG - Actievoerders tegen apartheid hebben in Tilburg de ge vels van de hoofdkantoren van de Al gemene Bank Nederland, de AMRO Bank en het reisbureau Holland In ternational met leuzen beklad. Bij het reisbureau werden twee ruiten in gegooid. Alleen het reisbureau heeft van de vernieling en bekladding aan gifte gedaan bij de politie. Dat heb ben woordvoerders van de banken en van de politie bevestigd. DEN HAAG - Het ministerie van Landbouw en Visserij heeft een merkstof laten uittesten die achteraf aan boter kan worden toegevoegd. Daarmee kan mogelijk worden voor komen dat goedkope Europese boter op plaatsen terecht komt waar deze niet hoort. Door deze controlemoge lijkheid zouden naast de zeer grote bakkerijen voortaan ook kleinere af nemers van deze goedkope boter kun nen profiteren. NIJMEGEN - Een volgens de poli tie vrijwel zeker aangestoken brand heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een kantoorpand in Nijme gen volledig in de as gelegd. De scha de bedraagt ongeveer een miljoen gulden. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. DEN HAAG - De belastingtelefoon, via welke vragen over belastingen kunnen worden gesteld, is dinsdag een blijvend onderdeel van de be lastingdienst geworden. Voorlopig zullen tien informanten op werkda gen van acht tot vijf vragen op het terrein van de inkomstenbelasting, de loonbelasting en de premieheffing volksverzekeringen behandelen. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen door de Generale Synode der Nederlandse Hervormde Kerk tot predikant voor buitengewone werk zaamheden, belast met de arbeid ten dienste van de prot. geestelijke ver zorging bij de Kon. Marine: J. Mooij, kand. te Leiden. Aangenomen naar Oosterend en Itens en Hennaard (Herv. Geref. S.O.W.): C. R Wijnberg te Gendringen. Gereformeerde Kerken Beroepen te Apeldoorn (als miss. predikant voor Soerabaja): drs. A. Verburg te Garrelsweer, die dit be roep heeft aangenomen. Aangenomen naar Nieuwegein- zuid (S.O.W. met Herv. gemeente Dijkveld): drs. M. C. Mook te Rheden- De Steeg. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepbaarstelling: J. Zwart, Ou destraat 225, 8261 CN Kampen. 05202-12594 (tussen 19.00 en 20.00 uur). Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Huizen: L. W. Bilkes te Ermelo. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Boskoop: H. Paul te Vlissingen. Nederlands Hervormde Kerk Beroepen: te Vlaardingen dr. W. de Greef te Amsterdam; Bedankt voor Emmeloord (NOP) L A. Nell te Mid delburg Gereformeerde Kerken Aangenomen: naar Drachten (Zuid- erwijk) drs. M. J. Koppe te Tbr Apel. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen: te Alphen a.d. Rijn L. W. van der Meij te Zaamslag. Gereformeerde Gemeenten Bedankt: voor Goudswaard en voor Veen Chr. a.d. Poel te Yerseke voor Grand Papids (USA) C. Harinck te Oostkapclle. Het ivolvenjong 9. Met een zucht wendt Eric zich tot Thorfinn. „Ik voel er niets voor om voor deze jonge blaag nog langer de reis uit te stel len," zegt hij. „Wij moeten thuis zijn voor het weer omslaat. Blijf jij dus hier achter. Ik twijfel er niet aan of je zult er in slagen dc knaap te vinden." „Ge kunt mijn gast zijn. jagerman." vult Ion bereidwillig aan en Thorfinn buigt glimlachend. Dan wordt alles snel voor het vertrek gereed gemaakt en enkele uren later stuiven de drie schepen op een krachtige bries het kleine haventje uit. Vanaf de achtersteven ziet Eric het land langzaam achter de horizon ver dwijnen. Met een tevreden zucht wendt hij zich om en het eerste wat hij bemerkt is een opgewonden samenscholing van mannen nabij de voorplecht. Maar reeds komt hem een krijger tegemoet. „Het deugt niet, heer, dit schip stamelt de man. „Rare geluiden horen we van benden komen. Er schuilt iets on der dc dekplanken." „Iets?" bromt de Noorman „Ie mand zul je bedoelen vriend en ik denk dat ik weet wie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 8