'n ZOMERZOTHEID Zilveren jubileum bij 'De Zuidhoek' voor Tonnie Bil Holty's Young Shop Hartelijk afscheidsfeest voor leidster Rode Kruis Kolonne Een terugblik Mevrouw M. N. Kuyper-Vijverberg ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 3 oktober 1985 Nr. 23805 b ZIERIKZEE - Ze was een jonge ineid van bijna zestien jaar toen ze in dienst trad op de vrouwenafdeling van de toenmalige Sociale Werkplaats, gehuisvest in de Man huisstraat: Tonnie Bil (41). Heden (donderdag) is dat pre cies vijfentwintig jaar geleden en aan dat feit wordt van middag in de kantine van Werkvoorzieningsschap 'De Zuidhoek' uitgebreid aandacht geschonken. Tonnie Bil....een kwart eeuw bij Werkvoorzieningsschap ,,De Zuidhoek" „Ja, ik zal wel een beetje zenuw achtig zijn hoor", zegt Tonnie eerlijk heidshalve aan de vooravond van de viering van dat zilveren jubileum, maar ze erkent er toch eigenlijk ook best trots op te zijn, dat zij tot de langst in dienst zijnde medewerk sters van 'De Zuidhoek' behoort. De vrouwenafdeling van de Sociale Werkplaats, was - toen Tonnie er op 3 oktober 1960 in dienst trad - eigenlijk nog gloednieuw. Ze was in februari 1960 van start gegaan; een feit dat eerder dit jaar ook reeds uitgebreid werd herdacht. Voor Tonnie viel die eerste tijd niet zo mee. ,,Het waren van die lange dagen tot 's avonds half zes", herinnert ze zich en met dat in het gareel lopen, had ze het aanvan kelijk best een beetje moeilijk. Na verloop van tijd wende ze eraan, hoe wel, het ook nu nog voor haar passen en meten blijft om haar huishoudent je te regelen naast die volledige dag taak op 'De Zuidhoek'. ,,Ik doe 's avonds maar elke dag wat. Om half vijf na m'n werk ga ik eerst boodschappen doen en m'n hondje ophalen bij m'n vader en moeder", vertelt Tonnie, aangevend dat er goed georganiseerd moet wor den om alles op rolletjes te laten lo pen en in die constatering zullen ve len wellicht herkenning vinden. Maar goed, nog even terug naar dat begin op die aparte vrouwenafdeling in de Manhuisstraat. De mannen za ten in het oude schoolgebouw aan de Wevershoek, maar dat weerhield werkmeester Heijboer er niet van af en toe eens een kijkje te nemen bij de dames. Vooral aan de plagerijtjes tus sen hem en werkleidster mejuffrouw T. Flikweert kan Tonnie nog met ple zier terugdenken. Werkzaamheden Ze heeft in de afgelopen kwart eeuw zeer uiteenlopende werkzaam heden verricht. Ze begon destijds met het maken van draadbomen. ,,Voor televisies", licht Tonnie toe en ze be aamt dat zoiets inderdaad helemaal nieuw voor haar was na de schooltijd en wat werk in de huishouding. Ze maakte de draadbomen met plezier, maar dat was niet het geval met de baby-plastickbroekjes. ,,Dat was zo moeilijk, de één voor de ander zat te brullen", vertelt Ton nie en schudt misprijzend haar hoofd als ze terugdenkt aan die machines. die volgens haar die plastic-las niet goed verrichtten, zodat de broekjes, om de haverklap verbrandden. Het uithalen van de rijgsteken in de sloopjes en lakentjes van toenma lig atelier Elvi in Nieuwerkerk vond ze in elk geval leuker. Bijeen Met de ingebruikname van de rian te huisvesting van 'De Zuidhoek' op het industrieterrein kwamen ook de mannen- en vrouwenafdeling bijeen in één gebouw. Dat was voor Tonnie - en wellicht ook voor de anderen- weer even wennen. ,,Je kwam van zo'n gezellig klein clubje; plotseling in zo'n groot bedrijf terecht", memo reert de zilveren jubilaresse. Het leidt te ver een volledige bloemlezing te geven van alle werk zaamheden, die de afgelopen vijfen twintig jaar op de Vrouwenafdeling bij 'De Zuidhoek' werden verricht, maar één belangrijke opdrachtgever dient eigenlijk wel te worden ge noemd, te weten: Jamin. Inpak- werk eh, werd er veel geproefd? „Nee, hoor ik niet ik ben niet zo'n snoeper", lacht Tonnie. Jarenlang was Jamin een trouwe opdrachtgever, maar daar is dit jaar een einde aan gekomen. De jubilares se noemt verder nog het naaiwerk aan zowel bad- als boodschappentas sen, het in elkaar zetten van zeepdo- zen, het aanbrengen van plasticran- den rond kinderborden en tegen woordig het inpakken of herpakken van predictors. Veel variatie in het werk dus in de afgelopen jaren en ui teraard ook wisseling van de wacht bij de leiding. Na het vertrek van juf frouw Flikweert, kreeg Tonnie me vrouw Pekaar als haar directe chef, kortweg aangeduid als 'de juffrouw'. Vrienden Tonnie zegt met haar collega's vriendschappelijk te kunnen om gaan. Gedurende het half uurtje schafttijd tussen de middag worden in de kantine gezellig wat wetens waardigheden uitgewisseld. „Ja, er wordt natuurlijk ook weieens gekib beld, maar dan maakt 'de juffrouw' meestal dat het weer goed komt", al dus Tbnnie. Ze is lid van de personeelsvereni ging binnen het bedrijf. Een trouw bezoekster van de jaarlijkse feesta vonden mag ze niet genoemd worden, maar met het jaarlijkse reisje is ze, als het enigszins kan, wel van de par tij. Dit jaar nog werd een bezoekje aan het openluchtmuseum in Arn hem gebracht. Ze is het eens met de constatering, dat ze op 'De Zuidhoek' best weten wat feestvieren is. Met duidelijk ple zier denkt ze terug aan die viering van vijfentwintig jaar vrouwenafde ling op 'De Zuidhoek'. Tonnie was één van de vrouwen, die gedeelten van de tekst voordroegen over de geschiede nis van die vrouwenafdeling. Een pri ma presentatie destijds van de vrou wen op 'De Zuidhoek. Belangen Ter behartiging van de eigen belan gen van geestelijk gehandicapten werd op Schouwen-Duiveland begin dit jaar de vereniging 'Onderling Sterk' opgericht. Tbt de spontane deelnemers behoorden vooral ook medewerkers(sters) van 'De Zuid hoek'. Zij ervaarden dat vaak over hun hoofden heen beslissingen wer den genomen, waar ze zelf inspraak in hadden willen hebben. Ook Tonnie werd benaderd met de vraag of ze zich bij 'Onderling Sterk' wilde aan sluiten. „Och", Tonnie is duidelijk wat minder strijdbaar. Ze heeft niet zo het gevoel, dat alles achter haar rug om wordt geregeld en als het wel zo mocht zijn, gaat ze er in elk geval niet onder gebukt. Ze zegt blij te zijn met het bestaan van 'De Zuidhoek'. In het vrije be drijfsleven zou Tonnie nooit een po ging hebben durven ondernemen. Ze heeft via 'De Zuidhoek' een ei gen volledige baan, een inkomen en daarmee de mogelijkheid zelfstandig te leven. Niet zonder trots vertelt ze juist de afgelopen dagen te zijn ver huisd van een huurhuis naar een ei gen gekochte woning aan het Gat van West/Noodwesten. Ze is blij met die zelfstandigheid en met het werk op 'De Zuidhoek' hoopt ze nog wel een aantal jaartjes door te gaan. Dam 15 - Zierikzee door CISSY VAN MARXVELDT In de zitkamer stonden de ramen wijd open. Tante Melie liet de krant zakken. „Wat wordt het donker, jongens." Robbert, die tegenover haar zat in een enorme Chesterfield, zei: „Er komt onweer. Het heeft de hele mid dag al gedreigd." Gerrit Jan, gehuld in een slobberig grijs pak met een vuurrode das. die hem helemaal niet kleurde, stond op, slenterde naar het raam. „De lucht ziet er uit als een vrouw, die gloeiend uit haar humeur is. Brr. om bang van te worden. Kunnen jul lie 'aar in die hoek nog wat zien?" „Nee, niets meer," zei Paul, „Ik ge loof zelfs, dat ik met Rceps koningin aan het manoeuvreren ben." Hij schoof het schaakbord weg. liep ook naar het raam. „Mensen, mensen, wat een lucht," zei hij. „Originele opmerkingen," vond Reep, die op de leuning van Robberts stoel ging zitten. „Ik heb zo'n idee" - tante Melie keek wat angstig - „dat een onweer hier. zo boven de hei. gevaarlijk zijn zal." „Welnee." zei Robbert. „Er komt al wind opzetten. Misschien drijft het nog over." De gordijnen woeien naar buiten. „Zouden we de ramen niet slui ten?" stelde tante Melie voor. „Alstublieft niet," zei Robbert. „Dan wordt het hier om te stikken Dat kan altijd nog. als het onweer bo ven ons losbarst." Gerrit Jan, zijn schouders wat op getrokken, zijn handen in zijn broek zakken gedoken, zei: „Ik heb eens een onweer meegemaakt thuis, toen was het vuur niet van de lucht." „Hé. wat een wonder," hoonde Reep. Onverstoord ging Gerrit Jan vorder. „De bliksem sloeg bij ons in de hooischuur, we zagen het allebei, de oude heer en ik... en..." „En is de schuur afgebrand?" vroeg tante Melie. „Nee," zei Gerrit Jan. „Nee dat niet." „Wat wou je dan eigenlijk bewe ren'.'" vroeg Reep. „Ik beijver me om jullie aange naam bezig te houden." „Gezellige kerel ben je." De gordijnen wapperden weer naar buiten. Paul boog zich uit het raam. „Nu. maar daar zwaait wat." zei hij- Robbert leunde ook zijn ellebogen op het kozijn. „Ik ga eens even in de tuin poolshoogte nemen," zei hij. „Och nee, jongen, blijf nu hier," ver zocht tante Melie. Ze sloot haar ogen bij de eerste felle bliksemstraal. „En doe de ramen dicht. Bobbie, alsje blieft." Gehoorzaam haalde Robbert - hij wist, dat tante Melie bang voor on weer was - de gordijnen naar binnen, sloot de ramen. „Een prachtig gezicht," vond Gerrit Jan, toen de tweede bliksemflits de hei in gloed zette. „Het is zeker pal boven ons?'"Ihnte Melie zat met de rug naar het venster. Ze vond het een heerlijk-veilig idee, dat tenminste alle vier de jongens thuis waren. „Ik geloof er niets van," zei Rob bert diplomatiek. Maar Gerrit Jan schudde zijn beni ge hoofd: „Er zitten twee buien tegen elkaar." Hij wees naar het oosten. „Zien jullie wel? Dat zal gaan spoken aanstonds." „Een opwekkende vrijer ben jij," vond Robbert. „Maar tante Melie is toch zeker niet bang voor onweer, als ik bij haar ben?" Gerrit Jan boog zich naar haar over. „Ach nee. bang niet. Als er maar geen ongelukken gebeuren," hoopte tante Melie onlogisch. „Is Jane ook bang?" vroeg Gerrit Jan. „Anders zou ik die best een beet je gezelschap willen gaan houden." „Nee, die is immuun." zei Robbert. „Maar daarom mag je je toch wel in de keuken terugtrekken. Ze zal het buitengewoon op prijs stellen." „AUemensen. wie hebben we daar?" riep Frits, toen een nieuwe lichtstraal tot zelfs de top van de kastanjeboom rossig verlichtte. Twee meisjes holden het hek bin nen; drie meisjes volgden dravend. (wordt vervolgd) ster, de heer W. A. Kuyper werd dank gezegd voor de steun, die hij zijn vrouw bij dit vrijwilligerswerk had verleend en hij mocht daar een sma kelijk uitziende taart voor in ont vangst nemen. „Afscheid nemen is nooit prettig", constateerde de heer J. M. P. Stan- daert, chef staf van het Provinciaal Commando Rode Kruiskorps in Zee land. Hij benadrukte, dat mevrouw Kuyper zich destijds had leren ken nen als 'een echte verpleegkundige', vasthoudend van aard. „U gelooft in het Rode Kruis en in het belang van het eerlijk tegenover elkaar staan", aldus de heer Standaert. Hij stelde vast, dat mevrouw Kuyper op een moeilijk moment vertrekt. Juist nu structurele wijzigingen binnen het Rode Kruis staan te gebeuren. Medische pelotons Hij wees in dit verband op de vor ming van de zogenaamde medische pelotons, waarvan er in Zeeland twee zullen komen. Ook Schouwen- Duiveland zal aan de vorming van de groepen daarvoor medewerking die nen te verlenen. ,,U was zo goed inge voerd in de materie, dat het bijzonder jammer is, dat u nu meent te moeten weggaan", aldus de spreker. Op geheel eigen wijze verzorgde voormalig kolonneleidster mevrouw L. van der Sluis-Bij de Vaate een af scheidswoord in dichtvorm. Zij be lichtte daarin het drukke leven van mevrouw Kuyper, als moeder van drie kinderen en als medewerkster op het gemengd boerenbedrijf van haar echtgenoot, naast het vele werk voor de kolonne. Verder liet me vrouw Van der Sluis enkele prettige en wat minder prettige ervaringen uit de Rode Kruisperiode de revue passeren. Kolonne-commandant de heer N. ten Wolde, bleek, zoals verwacht mocht worden, een gevoelige snaar te raken, met een toespraakje recht uit het hart. „Zeventien jaar in een vrij willigersorganisatie zitten, waar haal je ze vandaan de mensen, die dat nog willen", aldus Ten Wolde. Ook hij bedankte de heer Kuyper voor het af staan van zijn vrouw aan het Rode Kruis gedurende al die jaren. Rommelig jaar Tussentijds werd ook de jaarlijkse vergadering van de Rode Kruis Ko lonne afgewerkt. Afdelingsvoorzitter Hoekman stelde in zijn openings woord vast, dat dc vereniging een rommelig jaar achter de rug heeft, voornamelijk ten gevolge van dc in spanningen, die geleverd moesten worden in het kader van de zelfwerk zaamheid in de oude Bakkersschool. Het speet hem bijzonder, dat sommi ge kolonneleden, die niet in staat wa ren daarin een bijdrage te leveren, ook tijdens deze avond niet aanwezig waren. „Ook de mensen, die niet aan dc inrichting van het gebouw hebben meegewerkt, zullen daar hun redenen voor heblen gehad", stelde hij vast Binnen het afdelingsbestuur von den in het afgelopen jaar ook enkele mutaties plaats. Mevrouw P. W. J- Alofsen-Hillobrand nam de functie van secretaresse op zich; dc heer A. van Noord werd kolonne-administra- teur en de heer H. van Urk werd pen ningmeester. Het speet de heer Hoek man zeer, dat geen der benaderde huisartsen bereid bleek de taak van kolonne-commandant op zich te ne men. Tot slot van zijn openingswoord sprak de voorzitter zijn dank uit tot de docenten voor hun inzet bij het cursuswerk. Spreker hoopte, dat nu hel nieuwe onderkomen in gebruik is genomen, ook weer wat meer speci fiek Rode Kruis-activiteiten ont plooid zullen worden. Onderscheidingen Na het overzicht van de financiën, dat sloot met een batig saldo 'van 4.943,66, was er nog een korte plech tigheid in verband met de uitreiking van de Rode Kruisonderscheidingen en oorkondes wegens het tienjarig lidmaatschap. Ze vielen ten deel aan mevrouw J. de Loof-Kloet, die tijdens deze bijeenkomst echter niet aanwe zig was en aan de heer Ten Wolde. De heer Hoekman sprak zijn gelukwen sen uit met deze onderscheiding en toonde zich zeer erkentelijk voor de inzet, die steeds opnieuw voor het Ro de Kruis wordt betoond. Na afwerking van het huishoude lijk gedeelte, was de avond verder in handen van de kolonneleden, die hun vertrekkend leidster/helpster nog een ludiek programma voorzetten. Namens de gehele kolonne mocht' mevrouw Kuyper een fraaie antieke weegschaal in onvangst nemen. De stafleden van de kolonne huldigden haar met een bijzonder aardig ge schenk: een fotoboek met plaatjes herinnerend aan vele Rode Kruisop- tredens van mevrouw Kuyper en met de handtekeningen van de gasten, die deze avond de receptie bezochten. De afscheidnemend leidster/helpster raakte zeer onder de indruk van dit alles en gaf er blijk van bijzonder warme herinneringen aan haar ze ventien jaar Rode Kruiskolonne te hebben overgehouden. Mevrouw M. iV. Kuyper-Vijverberg; zeventien jaar lang trouw kolonnclid, waarvan tien jaar als leidster/helpster. In verband met reorganisatie bin nen het Rode Kruis is de functie leid ster/helpster als zodanig vervallen. Het werk van mevrouw Kuyper zal derhalve worden voortgezet door het staflid opleidingen, te weten me vrouw A. Sluis-van der Klooster, die daarbij terzijde zal worden gestaan door mevrouw J. van der Schelde- Dool, die gedurende een jaar op proef zal meedraaien. Tijdens de receptie drukten velen de kolonneleidster de hand als dank voor haar inzet gedurende een groot aantal jaren. Namens het afdelings bestuur richtte voorzitter J. Hoek man het woord tot mevrouw Kuyper. Hij toonde zich verheugd over het ge reed komen van de nieuwe huis vesting. die op zaterdag 16 november samen met de overige gebruikers van de voormalige Bakkersschool, offi cieel geopend zal worden. De heer Hoekman memoreerde de intensieve wijze waarop mevrouw Kuyper zich altijd voor de kolonne had ingespannen. „Ze kon er soms niet van slapen", aldus dc voorzitter. Als dank namens het afdelings bestuur overhandigde hij haar een fraai geschenk: het bock over de Haagse School. Ook dc echtgenoot van de vertrekkend leidstcr/hclp- ZIERIKZEE - De eerste officiële bijeenkomst dinsdag avond in de gerestaureerde Bakkersschool; het nieuwe onderkomen voor het Rode Kruis, afdeling Zierikzee, had een wat weemoedig tintje. Hoewel de receptie voor afgaand aan de jaarvergadering van de kolonne, gelegen heid bood tot ontmoetingen tussen vele huidige en voor malige Rode Kruisleden, bestond er spijt over de aanlei ding van deze receptie: het afscheid van mevrouw M. N. Kuyper-Vijverberg, zeventien jaar trouw lid van de Rode Kruis Kolonne, waarvan tien jaar als leidster/helpster. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 5