Werelddierendag ....een strikje of stukje worst is niet genoeg 4 NIEUWERKERK - Een huisdier is geen ding, dat je in een onbezonnen bui aanschaft, om het enige tijd later weer op straat te zetten. Wie een hond, kat, konijn of hamster in huis haalt moet zich goed laten informeren over de voors en tegens van het dier, zo dat zowel baas als dier niet voor onplezierige verras singen komen te staan. Het is allemaal al honderden keren gezegd en toch blij ven zich vervelende situa ties voordoen. Maar vrij dag is het, Werelddieren dag; een unieke gelegen heid, om het dier toch weer en „gaat een stevig gesprek aan met de persoon in kwestie". Heijboer:,, Gelukkig is een goede woordenwisse ling meestal voldoende en hoeft de inspectie geen proces-verbaal uit te schrijven. Een boete kan' het effect hebben, dat de verwaarloosde hond of kat achteraf nogeens een trap na- krijgt, omdat het de schuld van de be keuring zou zijn". Vijanden Zoals met alles maken mensen, die zich voor iets inzetten ook weieens ongewild vijanden. Ook Heijboer heeft bedreigingen gehad en tele foontjes met de melding, dat zijn rui ten ingegooid worden. Het laat hem koud. Zolang hij iets voor dieren kan doen, ondanks dat dit weieens men sen tegen de borst stuit blijft hij doorgaan, en dat niet alleen op die rendag. Hij staat een beetje sceptisch tegen over dierendag. Natuurlijk prijst hij de grote aandacht voor de dieren en hun beschermers op iedere vierde ok tober van het jaar. „Ik heb ook geen problemen met een extra stukje worst of een vette kluif, maar eigen lijk moeten de dieren elke dag vol doende aandacht krijgen", legt hij uit. Tbch heeft een speciale dag voor beesten wel positieve gevolgen ach teraf. Het helpt belangstellenden soms over de beroemde drempel, zo dat de Sophiavereeniging wat leden kan bijschrijven. Dit geldt uiteraard ook voor andere belanghebbende or ganisaties. Aandacht En die aandacht grijpen de dieren beschermers meteen aan, oni toehoor ders hun ervaringen te vertellen en hier een mening over te vormen. Zo zijn er ook mensen, die hun dier te veel als naasten beschouwen en het een jasje aandoen of een strik in het haar. „Ik denk dat je hiermee rede lijk ver kunt gaan en de dieren er weinig of geen last van hebben, maar er is een grens. Hetzelfde gaat voor tentoonstellingen op. Maar ieder ge val moet goed bekeken worden. Spe ciaal getrimde honden kunnen meest al geen kwaad, maar een kat 3 dagen in een kooitje stoppen voor een wed strijd gaat voor mij duidelijk te ver". Wie over dergelijke zaken vragen heeft kan te allen tijde bij Heijboer om advies komen vragen. Ook voor de opvang van beesten (zolang het geen tijdelijke vakantie-opvang be treft) is Heijboer de aangewezen per soon. Om dit laatste goed te laten ver lopen heeft hij een klein asiel achter in de tuin, dat momenteel verbouwd wordt. De zes hokken en een grote ren worden afgebroken en maken plaats voor metalen kooien. Maar ook tij dens deze verbouwingstijd, die nog enkele weken duurt, blijft het werk gewoon doorgaan. De Sophiavereeni ging heeft nog een hondenpension in Kerkwerve, waar Tineke Bogh de scepter zwaait. Daar krijgen alle an dere huisdieren ook tijdelijk een slaapplaats. Het beantwoorden van vragen kan vanzelfsprekend gewoon doorgaan En dat er behoefte aan goede voor lichting op het gebied van dicrcnver- zorging is staat buiten kijf. Woens dag trok een speciale middag in clubhuis De Lichtboei te Zicrikzcc maar liefst 40 kinderen, die hun dier Onbesuisd Maar de bijeenkomst gaf een rede lijk beeld van hoe jeugdigen soms met hun troetelbeestjes omgaan. Hoewel de meesten het zeer veilig in de arm hielden konden enkelen het niet nalaten om onbesuisd rond te rennen, waarbij sommige konijnen, katjes en hamstertjes ietwat be nauwd uit de ogen keken. Ook in dit opzicht kunnen ouders dus nog veel aan hun kinderen leren of om met de woorden van Heijboer te spreken ,,geef de dieren een kans", om bij voorbeeld zichzelf te zijn. Voordat de dieren een keuring on dergingen liet begeleider Rudy Pra- ger de kinderen wat ervaringen over hun huisdier vertellen. Een van de jonge spreeksters was Simone Kie- vits, die een en ander over haar hond Kenny verhaalde. Zo springt haar hond over de bank, rent de trap op en af en gaat diep de zee in achter een bal aan. Op alle ogenblikken van de dag vraagt het dier aandacht, die hij dan ook van Simone krijgt. Ook an dere kinderen deden hun zegje, waar uit mag worden opgemaakt, dat de nodige tijd aan de beesten moet wor den besteed. Dat geldt wel in minde re mate voor enkele aanwezige die ren, zoals een tortelduif, een muis en nog enkele knaagdieren, zoals de hamster en het konijn, waarvan er zelfs een met een grote rode strik rondliep. Voortplanting Maar hoe leuk dieren ook zijn, vele soorten zien voortplanting als een aangename bezigheid, hetgeen grote nesten tot gevolg heeft, waar de baas of bazin vaak geen raad mee weet. Een of twee jonge katjes kunnen meestal nog wel naar een kennisje, maar een groot deel krijgt het be ruchte 'inslaapspuitje* of belandt er gens in een asiel Om dit te voorko men heeft de Sophiavereeniging voor haar leden een stcrilisatie- casteratiefonds in het leven geroepen. Tegen 60 procent korting ondergaan de beesten de kleine ingreep. „Dat is geen cadeautje, maar bittere nood zaak, om zo een overbevolking van katten en honden tegen te gaan", legt Heijboer uit. Iedereen weet. dat dieren in alle soorten en maten gevoelens hebben, waar net als bij mensen voorzichtig moet worden omgesprongen. Toch ko men er dagelijks nog erge en minder erge wantoestanden voor in de we reld. maar ook dicht bij huis. De Ne derlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren heeft een alternatief wetsvoorstel ingediend bij de Tweede Kamer, waarmee zij hoopt dat de die renrechten in een echte wet worden vastgelegd. Maar als die regels niet worden nageleefd, of mensen uit on wetendheid niet goed met de dieren omspringen, dan heeft het allemaal weinig zin. Dierendag is een geschikt moment om eens na te gaan of alle dieren hel wel zo hebben als hel ei genlijk hoort. En dat is dan ook met een het doel van de dag. Tekst: Aad van der Wouden Foto's: Joh. D. C. Berrevoets eens in het middelpunt van de belangstelling te plaat sen en aandacht te vragen voor de vele vrijwilligers, die zich 365 dagen per jaar actief opstellen. P. I. Heij boer is zo iemand, die ach ter in de tuin een klein op vangcentrum heeft gebouwd en al 26 jaar bezig is met het dierenleed. En dat dit dichter bij huis is, dan vaak gedacht wordt maakt Heijboer graag dui delijk. „Het is zo, dat 95 procent van de dierenbezitters zich met veel verve inzet voor hun dier. Mishandeling of verwaarlozing komt bij deze mensen gelukkig nauwelijks voor. Maar een goede en optimale verzorging van kat en hond is een tweede", begint Heij boer. Je kunt nogal wat in onwetend-1 heid verkeerd' doën; zoals bijvoor beeld een hond te weinig uitlaten of een konijn in een evengroot hokje te plaatsen. Heijboer weet daar uren over te praten. De dierenbeschermer, die Zeeuws contactpersoon van de landelijke Sophiavereeniging tot be scherming van dieren is, maakt het dagelijks mee. Hij krijgt in zijn Nieu- werkerkse woning constant tele foontjes van mensen, die in het be lang van hun beest de meest uiteenlopende vragen stellen en dat doet Heijboer goed. Onder het motto Geef het dier een kans, grijpt hij iede re gelegenheid aan, om een goede daad te verrichten. Maar zelf spreekt hij niet van goede daden: „Als je met dit werk wan toestanden 2iet, dan kun je het ge woon niet laten hieraan iets te doen. Ik word zeker niet immuun voor mis handeling of slechte behandeling, maar wordt er zelfs een beetje droe vig van. En deze emotie zet ik dan om in verontwaardiging en ga aan de slag". Dat lijkt heel simpel. De mees ten kijken met afgrijzen naar onder voede dieren en aan een boom vastge zette honden. Toch keren zij liever het hoofd om en proberen de gedachte uit het hoofd te zetten. Hetzelfde geldt voor afschrikwekkende televisie beelden. voor een nadere inspectie meebrach ten. Dierenarts E. Wondergem be keek de beesten nauwkeurig en voor zag de kinderen zonodig van een advies. Toch komen dergelijke situaties in verhouding niet zo veel voor en heb ben Heijboer en zijn collega- vrijwilligers. meestal met huis-tuin en keukenproblemen te maken. Een gezin schaft zich een kater aan, die binnen enkele weken zes bloempot ten omgooit, twee keer in de gordij nen hangt en zijn nagels scherpt aan het bankstel. Scheldkanonnades van baas of bazin halen meestal niet veel uit en de poes moet dan maar weg. „Als iemand zijn partner of kind op straat zet, kan die persoon naar de rechtswinkel. Een huisdier kan dat niet en moet maar hopen, dat iemand zich over hem of haar ontfermt. Daar om is het zo belangrijk, dat de men sen dieren als een huisgenoot gaan zien en niet als opvuling van de huis kamer", aldus Heijboer. Het werk van de Sophiavereeni ging in Zeeland is veelomvattend en de organisatie telt al ruim 1000 le den. Met de inkomsten uit contribu ties, donaties en legaten bekostigt de organisatie de opvang van de dieren en neemt zij ze mee naar de dieren arts. Op het Nieuwerkerkse giro nummer 375150994 wordt regelmatig geld gestort, waarmee Heijboer aan de slag kan gaan. Een andere taak van de organisatie is het uitoefenen van controle op de naleving van de rechten van het dier. De leden houden allemaal de ogen open en melden Heijboer indien no dig, dat er iets niet in de haak is. De vrijwilliger gaat dan meteen op pad fj

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4