streeknieuws Veerdienst Zijpe onderwerp expositie Bru's gemeentehuis Evangelische Omroep maakt sfeervolle Zierikzeese opname DAG VOOR GEHANDICAPTEN TREKT STEEDS MEER BELANGSTELLENDEN 'Omni c en vromme9 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 3 oktober 1985 Nr. 23805 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee: postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719, 01110-4669. 01110-5396. Fotograaf (na 1730 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 38.70: per jaar f 147.80: losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 50/0 BTW Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm, ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% BTW. Burgemeester Th H. de Meester wordt geïnterviewd door EO-presentator Steffe Bak. Gospelzanger George Webb trad op met een oackinggroup. DE1L - Het autoverkeer kan vanaf zaterdagmorgen negen uur op het verkeersknooppunt Dei] gebruik ma ken van een nieuwe tijdelijke krui sing. De bestaande rotonde bij Deil wordt vrijdagavond na de spits defi nitief afgesloten, het verkeer wordt 's nachts omgeleid. Dit heeft het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat meegedeeld. ZIERIKZEE Zangdienst Gasthuiskerk BROUWERSHAVEN Collecte De collecte voor de Nierstichting Nederland heeft in de kern Brou wershaven het bedrag van 541,90 op gebracht. Een bedrag waarmee de or ganisatie zich zeer tevreden toonde. Alle collectanten en gevers wordt hartelijk dank gezegd. Oud papier ZIERIKZEE - De Evangelische Omroep (EO) heeft woensdagavond vanuit de Concertzaal te Zierikzee een sfeervol programma opgenomen, waarbij zo'n 200 Schouwen-Duivelanders acte de présence hebben gege ven. Een van de regionale gasten was de plaatselijke bur gemeester Th. H. de Meester, die de gelegenheid vanzelf sprekend aangreep, om 'zijn' Zierikzee bij de luisteraars te promoten. Het programma wordt aanstaande zater dag via de ether uitgezonden. 'Dc EO te gast in Zierikzee' werd muzikaal bijgestaan door het radio- en tel^isie-orkest Psalter, dat voor de eerste maal in nieuwe kledij een optreden gaf. Het ensemble bestond uit een tiental muzikanten, dat onder meer de piano, keyboards, strijk instrumenten en blaasinstrumenten bespeelde. Het openingsnummer was Prelude, waarna gospelzanger Geor ge Webb Down by the Riverside ten gehore bracht. Een radioprogramma ontstaat ui teraard niet vanzelf. Niet alleen het EO-team heeft aan het uurtje radio enkele weken werk. maar ook het aanwezige publiek moest enkele mi nuten voor de uitzending nog een sa menzang doornemen voor de NOS- technici in de radiowagen. Toen dat erop zat kon de uitzending beginnen. De christelijk-gereformeerde predi kant in Zierikzee, ds. B. de Graaf beet het spits af met een welkomstwoord aan de omroep en een gezamenlijk ge bed. Webb is van origine afkomstig uit Trinidad en woont al bijna 18 jaar in Nederland. Hij oogstte met zijn swingend optreden veel succes onder de Zeeuwen. Presentator Steffe Bak ging hierna een kort onderhoud met De Meester aan. De opmerking van Bak, dat Zierikzee op het eerste ge zicht weinig monumenten lijkt te hebben op de Nobelpoort na, werd door de eerste burger met kracht bestreden. Deze hield meteen een be toog, dat Zierikzee maar liefst 600 monumenten telt en hiermee tiende op de ranglijst van Nederlandse mo numentensteden staat. Bak zei hier na voorzichtig te concluderen, dat hij dan blijkbaar in de verkeerde straat had gereden, waarop De Meester in stemmend knikte. Hierna was enige minuten inge ruimd voor Psalter, dat onder leiding van Harry Govers Trusting speelde. Toen was het de beurt aan dc zaal, die een 7 minuten durende medley zong, genaamd Door de wereld. Hoewel het publiek wat aarzelend inzette, werd dit binnen luttele minuten dik goed gemaakt en zongen de meesten uit volle borst mee. Oud-secretaris van het College van Programmaleiders Cees van Rhoden vertelde wat over zijn werkzaamheden, waarna een ta lentenjacht begon. De zeventienjarige Annemarie Ezinga zong Climb every Mountain. Ze kwam bij de eerste tonen ietwat onzeker over, maar evenals het pu bliek leek ze een aanloopje nodig te hebben. Op de vraag hoelang zij nog denkt te moeten studeren antwoord de zij pessismistisch ,,heel mijn le ven", maar de jury gaf haar deson danks een acceptabel aantal punten. Het was voor de tweede keer de beurt aan George Webb, die met Psal ter nog een nummer opvoerde. En met een kort gesprek met de hoofd programmaleiding van de EO, Dirk- Jan Bijker, die Zeeland als de mooiste provincie omschreef nader de de uitzending haar einde. Psalter speelde nog Ik verhoog U, waarna Bak het programma afkondigde, maar dat deed hij niet zonder eerst gastvrij Zierikzee te bedanken. Na de pauze hadden de aanwezigen de gelegenheid om met programma makers van de EO te praten en toon de deze omroep nog een promotie film. Zowel de technici, als de programmamakers en het publiek kunnen terugkijken op een sfeervolle avond, die zeker voor herhaling vat baar is. In de Gasthuiskerk te Zierikzee wordt op zondag 6 oktober weer een zangdienst gehouden. Een dienst, waarin oude en vertrouwde psalmen, gezangen en liederen worden gezon gen. Els van Splunder en Petra van Damme uit Ouddorp zullen solozin gen, terwijl organist Mar van de Veer en het Hervormd Kerkkoor ook hun medewerking verlenen. Ds. C. L. de Rooij zal een korte meditatie houden. De organiserende zangdienstcommis sie heeft getracht het geheel af te stemmen op het thema „Op weg naar een nieuw Jeruzalem". Aanvang: 19.00 uur. WESTERSCHOUWEN Opbrengst collecte De opbrengst van de landelijke col lecte voor de Nierstichting bedraagt in: Haamstede; 1.343,90; Burgh: 765,15; Noordwelle: 251,85 en Se- rooskerkc: 260,30. Samen 2.621,20. Dank wordt gezegd aan alle gevers en collectanten, die meewerkten om dit resultaat te behalen. SEROOSKERKE Ouderavond ,,De Schelphoek" In het schoolgebouw ,,De Schelp- hoek" werd maandag de jaarlijkse ouderavond gehouden, geopend door mevrouw De Rijke, voorzitter van de ouderraad. Na enkele huishoudelijke zaken volgde een bestuursverkiezing; na zes jaar trad de secretaresse, me vrouw Van de Stolpe af. Mevrouw Bom werd met algemene stemmen in haar plaats gekozen. De scheidende secretaresse kreeg een cadeaubon en bloemen voor het vele werk. Direc teur Schreurs meldde dat thans 26 leerlingen de school bezoeken, een duidelijke vooruitgang. Ook werd stilgestaan bij de start van het basis onderwijs en bracht Schreurs enkele activiteiten uit het afgelopen school jaar in herinnering. Tot slot ontspon zich een levendige discussie over de wijze van rapportage. Na de pauze werd een video-opname bekeken van de afscheidsavond van de zesde klas. De vrijwilligers van de sportver eniging A.S.V. Brouwershaven staan alweer in de startblokken om zater dagmorgen oud papier op te halen in de smalstad. Ze rijden rond tussen 9.00 en 10.30 uur, maar omdat ze in el ke straat maar één keer komen wor den de bewoners verzocht hun papier vooral tijdig buiten te zetten. OOSTERLAND Oud papier-actie Ten bate van de zending van de Ge reformeerde Gemeente wordt op za terdag 5 oktober oud papier en vod den opgehaald. De actie start om 9.30 uur. Verzocht wordt het papier gebun deld gereed te zetten. De gehandicapten toonden zich bijzonder belangstellend voor al hetgeen er in het informatiecentrum te zien en te ho ren was. NEELTJE JANS - Vierhonderd belangstellenden (bijna twee keer zo veel als verle den jaar) maakten dinsdag gebruik van de ,,dag voor gehandicapten" op het Werk- eiland Neeltje Jans. Het ZWN-personeel in het Informatiecentrum (met zeven extra krachten aanwezig) had voor deze dag geen boekingen voor toeringcars aangenomen, waardoor voor de ge handicapten (onder wie veel rolstoelgebruikers) ruimte werd geschapen om film en tentoonstelling op een rustige wijze te kunnen bekijken. Op andere dagen is dat, vanwege de grote toeloop van bezoekers, voor mensen met een handicap om praktische redenen vrijwel niet mogelijk. Er werden deze dag twee groepen ontvangen, waardoor het gebruikelij ke programma van drie kwartier (tentoonstelling, film plus busrit) kon uitlopen tot drie uren. Het toenemend aantal bezoekers maakt duidelijk, dat het initiatief op prijs wordt gesteld. Deze speciale dag werd nu voor de derde keer gehouden en het pakket voorzieningen steeds uitgebreid. Een touringcar met liftinstallatie werd voor de derde achtereenvolgen de keer gehuurd, maar de reliëfkaart met toelichting in braille behoort tot de vaste onderdelen van de expositie. In de filmzalen ligt een ringleiding om de verstaanbaarheid voor gebrui kers van een gehoorapparaat te be vorderen. Tevens was nu - voor het eerst - een doventolk aanwezig en wel Hennie Oele uit Goes. Zij werkt bij de afdeling Tolkendienst van de Ne derlandse Dovenraad. Zowel bij de vertoning van „Delta-finale" als de rondleiding in de expositie stond zij de slechthorenden optimaal ter zijde. vaak vaste bezoekers van de gehandi- captendagen die hun kennis weer ko men uitbreiden. Medewerker Hans Noordhoek van de Deltadienst, zelf gehandicapt, was wederom mede-organisator van het gebeuren. Evenals vorige keren maakte hij gebruik van zijn contac ten bij de A.N.I.B. om de uitnodigin gen voor deze dag op de juiste plaat sen van bestemming te laten komen. De genodigden werden in de film zaal ontvangen met een kopje koffie en kregen als extra'tje bij de rondrit het inwendige van het Topshuis te 1988 uit de vaart Hekman onthulde ook al vast, dat in het nog te verschijnen en veel besproken boek van S. A. Jumelet (een beetje P.R.-werk kan geen kwaad, zo dacht de burgemeester) het veer ook uitgebreid ter sprake komt. „Als de schema's van onze waterstaat kloppen, zal het veer in de loop van 1988 uit de vaart worden genomen, na gereedkomen van de Philipsdam. Het is vooral daarom, dat ik het een uit stekende greep vind deze expositie te houden en het veer in de belangstel ling te brengen, nu het nog in de vaart is". Duur kaartje Veel hulp werd ook ditmaal weer ontvangen van de afdeling Westhoek van het Rode Kruis, waarvan vijf vrijwilligers aanwezig waren. De bezoekers kwamen veelal uit Zeeland en naaste omgeving, meestal in groepsverband (tehuizen en instel lingen).' Dagverblijf Brugzicht uit Zierikzee was er ook weer en uit de Corneliastichting werd eveneens be langstelling getoond. Particulieren kwamen tot uit Noord-Holland en Overijssel toe, De expositie, die als gewoonlijk op werkdagen tijdens de openingsuren van het gemeentehuis te bewonderen is, is in z'n soort klein te noemen. Ge markeerd door attributen van de ZWN (rechts in de hal) en een door De Keijzer in miniatuur gebouwde „Zij pe",(links) wordt op panelen een blik in de historie van het veer gegeven. Oude dienstregelingen, kaartjes- boek, foto's (strenge winter van '62/'63) en een foto van de legendari sche schipper Bram Westbroek. Ook de strijd om het behoud van de veer dienst tot de Philipsdam gereed is ontbreekt niet. De openingshandeling was histo risch, omdat de vroegere kapitein van de „Zijpe", C. de Keijzer, geheel in stijl nog eenmaal zijn oude stiel opvatte en de burgemeester een kaar tje 'verkocht'. Was de ludieke hande ling historisch, de prijs die daarvoor betaald moest worden niet: voor de vermeende fiets-met-aanhanger van Hekman diende vijf harde Hollandse guldens betaald te worden, hetgeen een der genodigden de uitspraak ont- C. de Keijzer, de vroegere kapitein van de Zijpe", verkoopt hier burgemees ter T. C.. Hekman een kaartje voor de veerdienst, waarmee de opening van de expositie ,,Heen en Weer" een feit was. De vele bejaarden werden met diverse speciaal aangepaste auto's aangevoerd. LEEUWARDEN - De zeillogger Vo- lo Nevanco is uit Leeuwarden ver trokken met aan boord zes Friese be manningsleden, die het in 1979 bij Bonaire gezonken vlot Sterke Yerke III willen lichten. Het vlot ligt 45 me ter onder de zeespiegel. Onderhande lingen zijn baande met de bergings- maatsschappij Smit Tak in Rotterdam voor assistentie bij deze operatie, aldus een van de opvaren den voor het vertrek. BRUINISSE - Burgemeester Hekman had het woens dag druk met openen:'s ochtends de EZKO en 's middags de 29ste editie van de kleinschalige en driemaandelijks wisselende expositie in de hal van het gemeentehuis. Dit keer met als onderwerp de veerdienst Zijpe, onder de ti tel Heen en Weer, of op z'n Bru's: Omme en vromme. De expositie werd verzorgd door het streekarchivariaat on der verantwoording van H. Uil. In aanwezigheid van twee erebur gers van Bru (Kik en Krepel), en een klein aantal overige genodigden ver kondigde Hekman als altijd weer verbaasd te staan dat gemeentesecre taris B. de Groot er telkens in slaagt iets nieuws, iets bijzonders in de hal tentoon te stellen. Bruser dan het veer Anna Jacobapolder-Zijpe kan het haast niet. Een overbekende ver binding, al was het alleen maar door het feit dat bij slechte weersomstan digheden het veer veelvuldig via de radio ter sprake komt. De rijke histo rie van het veer is nu aanschouwelijk in beeld gebracht, en de burgemees ter vond het de moeite waard om aan de vergetelheid ontrukt te worden. Hij complimenteerde streekarchiva ris Uil met deze expositie. lokte dat Zijpe altijd al duur is ge weest

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 3