Tekort zoet water kost Zeeland jaarlijks zo'n 80 miljoen gulden n dit t h HahdSMl n - Volkstuinen in Nederland krijgt 300.000 gulden subsidie om te starten B hag wan rekent af met zijn religie Een lied voor de lezer 6 Woensdag 2 oktober Nederland 1 09.00 uur Wiele wiele stap, afl. 3. 09.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 09.35 uur Brandpunt in de school, afl. I. 10.00 uur Nieuws uit de natuur, afl. 1. 10.30 uur Het bos, afl. 4. II.00 uur Als in het stenen tijdperk, afl. 4. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.30 uur De film van ome Willem. Afl.: „Ome Willem de moeder". 15.00 uur Pippi Langkous, Zweedse kinderserie. Afl.: De nieuwe be woonster van Villa Kakelbont. Villa Kakelbont krijgt nieuwe bewoners: Een meisje met één zwarte en één bruine kous, een aapje dat meneer Nilson heet en een wit paard met stippels. 15.25 uur Op Weg, Duitse serie over de mannen van de grote weg. Afl. 1: Plankgas. Franz Meersdonk is zojuist teruggekeerd van een vermoeiende reit naar Syrië. Hij denkt een paar dagen te kunnen uitblazen. Op de zaak echter, wacht hem alweer een nieuwe klus. 16.15 uur Zo jong als je je voelt Engelse comedyserie rond een echt paar van middelbare leeftijd. Afl. 1: Dag! schotel Twintig jaar zijn Hester en William Fields getrouwd, de kinderen zijn uit huis en Hester wil dolgraag weer aan het werk. Een nieuw te openen restaurant zoekt nog een kok of kokkin 16.40 uur VARA's Filmnieuws, maan delijkse agenda. 17.05 uur VARA's Clipparade 17.30 uur Journaal 17.46 uur Je ziet maar, magazine met popmuziek en informatie. Presenta tie: Hanneke Kappen en Michiel Praal. 18.25 uur voorlichting Engels voor gevorderden 18.40 uur Voorlichting kind en basis school, deel 2. 18.55 uur De Fabeltjeskrant, kinder programma. Af.: Het bevel. 19.00 uur De Snorkels, tekenfilmse rie. Afl.: Tferug naar de bron: Buren gerucht. 19.23 uur Zeg 'ns AAA, samenvatting van de belangrijkste gebeurtenissen van het afgelopen seizoen (1). 20.00 uur Journaal 20.28 uur Stichting Nederlandse Vrij willigers 22.33 uur Misdaadverhalen, serie Franse tv-films waarin de misdaad centraal staat. Vandaag: De schilde rijenroof (J'ai bien l'honneur), film met o.a. Eddie Constantine en Mylène Demongeot. De zestigjarige Mike Parker loopt aan het eind van zijn misdaad-carrière. Ineens zit hij weer midden in het vak. Een oude vriendin vraagt hem zijn oude specialiteit van schilderijenroof weer op te nemen. 22.00 uur Achter het nieuws 22.40 uur Sonja op woensdag. Een uur Sonja Barend met gasten recht streeks vanuit het Hulstkampge bouw in Rotterdam. 23.45 uur Journaal 23.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden ±15.30 uur Punky Brewster, Ameri kaanse kinderserie. Afl. 1: Punky zoekt een thuis. De 7-jarige Punky heeft samen met haar hondje Bran don een flat gekraakt. Nadat de be heerder haar heeft ontdekt mag zij nog één nachtje blijven ±15.56 uur Achterwerk in de kast, kinderprogramma. 16.12 uur Lange Jaap, jeugdserie. Afl. 1: De Stoorworm van Wim Hofman. ±16.35 uur Theo Thea, kinderpro gramma. ±16.46 uur Toen de egels groter wer den, tekenfilm. ±17.07 uur Kleuterclips. Met: Wie redt Joppe!, kinderserie. Afl. 1: De lift; Weide wereld, tekenfilm; De Ba bysitter, kinderserie. Afl.: Apekop- pen. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal 19.12 uur Uitzending van het Christen Democratisch Appèl 19.22 uur Van gewest tot gewest, regi onaal magazine met o.a. (onder voor behoud) de volgende onderwerpen: Spookstad inDelden; bejaardente huis voor honden; Brabant van A tot F en Congres in de fles. 20.10 uur Nederland C, een program ma over kunst en cultuur in binnen- en buitenland met informatie over re cente ontwikkelingen op het gebied van film, literatuur, beeldende kunst, theater, architectuur, etcetera. 20.45 uur Ik red me wel, tv-film uit 1984 van Feliks Arons. De vader van Sylvia wordt thuisgebracht om te overlijden. Dit is voor haar de laatste mogelijkheid om met haar vader in contact te komen. Mat zij hem nu nog ter verantwoording roepen? 21.25 uur Beeldspraak: Een diner in München. Portret van de 70-jarige, in Rusland geboren schilder en beeld houwer Gabriël Glikman. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag Vandaag 23.00 uur Studio Sport 23.55 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 17.30 uur De trofee van de TV, cursus over het basketbalspel in veertien wekelijkse lessen. Les 4: Oostende- Wilsele. 17.55 uur Journaal 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. Afl. 49. (herh.). 18.05 uur Zeppelin, informatief kin dermagazine. Presentatie: Rafaël Troch. 18.30 uur (ZW) Kapitein Zeppos, Vlaamse jeugdserie. Afl. 10: Boor meester Post. Met: Senne Rouffaer, Raymond Bossaerts, Vera Veroft, e.a. (herh.) (ondertiteld via teletekst pag. 199.). 19.00 uur Gezondheid, magazine met de nadruk op gezondheidsopvoeding en -voorlichting. 19.40 uur Paardekoersen, mededelin gen en programma-overzicht 19.45 uur Journaal 20.10 uur Kijk uit! Verkeerstips. Het Vlaamse congres over de verkeersvei ligheid en -leefbaarheid. 20.15 uur Namen noemen, spelpro- gramma waarbij twee panels, samen gesteld uit bekende personen via kryptische omschrijvingen, eigenna men raden. Presentatie: Kurt van Eeghem. 21.00 uur OMA, Office for Metropoli tan Architecture. In de actuele ont wikkelingen van de architectuur neemt de Rotterdamse architect Rem Koolhaas een heel eigen plaats in. Na zijn studies aan de Londense Archi tectural Association stichtte hij, o.a. met Zenghelis, het Office for Metro politan Architecture (OMA). Na aan vankelijk bekendheid te hebben ver worden met zijn projecten blijkt nu het ogenblik aangebroken waarop hij effectief kan gaan bouwen. De bebou wing van het IJ-plein te Amsterdam is een eerste voorbeeld. 22.15 uur Paardekoersen, Journaal en Coda: 'Egidius' waar best u ble ven? anoniem. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische tv-serie. Afl. 15. Met: Rowena Wallas, Brian Blair, Tbm Richard e.a. Susan maakt kennis met de onaangename kant van Bills karakter. 19.25 uur Tijdrover. Zwartje, de post duif, derde van tien programma's over duivenmelkcn. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht 19.45 uur Journaal en programma- overzicht 20.10 uur Videomatch. Videospelle tjes met Marleen Gordts. 20.20 uur Paleisconcert. Rechtstreek se uitzending inaanwezigheid van de koning en de koningin. Het program ma onder het thema „Prinsen van de muziek" wordt uitgevoerd door het Telemanconsort en het koor ,,Le Petit Orgue" o.l.v. Florian Heyerick, m.m.v. Greta de Reyghere, sopraan. 21.05 uur (ZW) Man uit Philadelphia (Young Philadelphians), Amerikaan se speelfilm uit 1959. Met: Paul New man, Barbara Rush, Brian Keith e.a. Regie: Vincent Sherman. (Originele versie met Nederlandse ondertite ling.) Tbny Lawrence heeft zich met veel ambitie opgewerkt tot één van de beste advocaten van Philadelphia. Dan wordt hem gevraagd of hij de verdediging van Chet, een aan lager wal geraakte studievriend, op zich wil nemen Donderdag 3 oktober Nederland 1 09.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 09.35 uur Praatpret, afl. 3. 10.00 uur Het tel- en taalverhaal, afl. 3. 10.30 uur Telebord. Afl. 1: Wonen. 11.00 uur Het bos, afl. 4. 11.30 uur Hier en Nu voor de scholen, afl. 2. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur De Fauna van Noord- Amerika, natuurfilm met beelden van het Yellowstone National Park en het Arkansas National Park. 15.55 uur Corrie ten Boom, opname van een kort toespraakje van de in 1983 overleden evangeliste. Onder werp: Het zorgenkoffertje. 16.00 uur Daktari, Amerikaanse se rie. Afl.: De olifantdieven. Er wordt een jong olifantje in het park aange troffen. Dr. Tracy en zijn medewer kers gaan op zoek naar de ouders van het dier. 16.50 uur D'r kan nog meer bij, kleu terprogramma. 17.14 uur Tom was liever tien geble ven, Zweedse tekenfilmserie. 17.30 uur Journaal 17.46 uur Tijdsein-Buitenland, blik over de grenzen met Tijdsein-buiten landcommentator Aad Kamsteeg. 18.25 uur Voorlichting eigen bedrijf 18.40 uur Voorlichting Engels in het basisonderwijs 18.55 uur Fabeltjeskrant 19.00 uur De familie Robinson, te kenfilmserie. Afl. 1: een onverwachte uitnodiging. 19.30 uur Brood en banket, gesprek met bakker Barendsen in Hattem over zijn hulp aan ontwikkelingslan den. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Op de grens van twee werel den, documentaire over het thema: Hoe komt het dat zowel West-Europa als Amerika snel bezig is hun christe lijke wortels kwijt te raken? 21.40 uur Metterdaad. Goed nieuws over zee. Film over een evangelisatie project waarbij twee grote schepen alle wereldcontinenten aandoen. 22.00 uur Muzikale ontmoeting. Ma rieke Lindeman, fluit en Aad van der Hoeven, orgel. Werken van Bach, Mendelssohn en Dvorak. 22.20 uur Tijdsein, actualiteitenma gazine. 22.50 uur Mag ik 's met je praten?, ge sprekken met mensen die hun levens verhaal vertellen. Presentatie: Feike ter Velde. 23.25 uur Journaal Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.20 uur Paspoort voor Turken 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal 19.12 uur De eerste de beste, een pro- grama over spectaculaire records en opmerkelijke prestaties. Presentatie: Tom Blom en Walter Tiemessen. 20.00 uur Kieskeurig, consumenten rubriek. 20.25 uur Rollercoaster, Amerikaan se film uit 1977 van James Goldstone. De Amerikaanse lunaparken worden, bedreigd door een onbekende afper ser. Om zijn bedreiging kracht bij te zetten laat hij een torenhoge acht baan exploderen. Het hoofd van de Veiligheidsdienst denkt aan een on geluk, totdat er zich in het pretpark Wonderworld opnieuw een ramp voordoet. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag Vandaag 23.00 uur Studio Sport: E.K. Volley bal: een samenvatting van de van daag gespeelde wedstrijden voor da mes en heren. 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 14.00 en 17.00 uur Schooltelevisie 17.55 uur Journaal 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. Afl. 50. (herh.). 18.05 uur Plons, kleuterserie. Afl. 21: Plons en de stadsbussen, (herh.). 18.10 uur De Freggels (Fraggle Rock), poppenserie van Jim Henson. Afl. 18: De minstrelen (The Mistrals). 18.35 uur Rondomons. Dat ben ik: Nicki Christian. Nicki is pas 9 en be seft zoals de meeste circuskinderen dat het circus haar leven is en zal blijven. 19.00 uur Tijdrover. Kwizien: Tips voor koken en lekker eten. Vandaag: Fileren van vis. Presentatie: Etienne Cocquyt. 19.20 uur Juke box 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht 19.45 uur Journaal 20.10 uur Politieke tribune: SP 20.15 uur Kunstzaken 20.25 uur Hoger-Lager, spelprogram- ma. Presentatie: Walter Capiau. 21.05 uur Panorama 21.55 uur De kracht van een vrouw (A Woman of Substance), zesdelige En gelse serie van Don Sharp naar het boek van Barbara Taylor Bradford. Afl. 3. Met: Jenny Seagrove, Deborah Kerr, John Duttine, e.a. Emma is door Edwin in de steek gelaten en vlucht naar Leeds. Na de geboorte van haar kind keert zij terug naar huis, waar ze hoort dat haar vader is omgeko men in een poging om Edwins leven te redden. Emma wil wraak! 22.45 uur Journaal en Coda: Killer Joe, van Benny Golson. Uitgevoerd door Mare Matthys, piano. BRT 2 19.00 uur Villa Tempo. Torhout - Werchter 1985 (1). Interviews met en fragmenten van live-optredens van: Dépêche Mode, Ramones, REM, Style Council, Lloyd Cole and the Commo tions en Joe Cocker. 19.30 uur Juke Box 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht 19.45 uur Journaal 20.10 uur Politieke tribune: SP. 20.15 uur Videomatch. Videospelletje met Marleen Gordts. 20.25 uur Richard III, toneelstuk van William Shakespeare. Met: Ron Cook, Brian Protheroe, Julia Foster e.a. ZIERIKZEE - De strop, die de Zeeuwse landbouw jaar lijks moet incasseren door het tekort aan voldoende zoet water loopt in de 60 tot 80 miljoen gulden. Het ontbreken van het zoete water is voorts een ernstige beperking voor het proces van intensivering en diversificatie van het grondgebruik. Globaal kan worden gesteld dat een half tot een-derde van de achterstand op dit terrein in de Zeeuwse agrarische sector aan deze handicap kan wor den toegeschreven. Een betere zoet watervoorziening is dus niet alleen gewenst maar ook een noodzaak. Dit staat te lezen in het concept van de Provinciale Landbouwnota, waar over de Provinciale Staten zich nog moeten uitspreken. In vrijwel alle Zeeuwse regio's is er in de zomer maanden een tekort aan zoet water. Het ontbreken hiervan leidt tot min dere beheersmogelijkheden van de groeiomstandigheden van Zeeland ten opzichte van andere gebieden in het land. Tbrwijl in Nederland zo'n 20 tot 25 procent van de landbouwgron den wordt beregend of bevloeid, ge beurt dit hier nog niet voor een half procent. Wel moet gezegd, dat Zee land minder droogtegevoelig is in verband met de veelvuldig voorko mende kleigrond. Stimulans Die veelbesproken zoetwatervoor ziening kan volgens de provincie vooral een stimulans zijn voor de vol- legrondgroenteteelt, de boomkweke rij, de bloembollensector, de klein schalige glastuinbouwcultuur en de fruitteelt. Daarnaast is een adequate voorziening ook voor de afweging van de vestigingslocaties van verwer kende industriële bedrijven in de voedings-en genotmiddelenbranche geen onbelangrijk gegeven. De provincie acht in dit kader het onderzoek naar lokale opslag van overtollige neerslag van groot be lang, omdat die tijdens het groeipro ces goed opnieuw te benutten is. Ge dacht kan worden aan infiltratie mogelijkheden en het benutten van zoetwatervoorraden in kreekruggen. Overigens is het zoetwaterinfiltratie- proces van de Commissie Waterbe heersing en Ontzilting in Kapelle van zodanige omvang, dat aanvullende onderzoeksprojecten momenteel overbodig lijken. De mogelijkheden en de technische vormgeving van zoetwatervoorziening uit het Zoom meer en de omringende wateren is sterk afhankelijk van de waterkwali teit en de kostenfactor in verband met de pijpleiding. Vanzelfsprekend is een goede zoet watervoorziening juist voor Schou- wen-Duiveland van groot belang. De ze kan worden gerealiseerd via de aanleg van een pijpleiding vanuit de Krammer, het Volkerak. het Zoom- 9 DEN HAAG - De Stichting Volkstuinen in Nederland (VIN) heeft van het ministerie van Landbouw en Visserij een startsubsidie gekregen van 300.000 gulden. De stichting is opgericht door het Algemeen Verbond van Volkstuin ders Verenigingen in Nederland (AVVN) voor de aanleg en het beheer van nieuwe volkstuincomplexen. De komende tien jaar wil zij minimaal tien nieuwe complexen per jaar uitvoeren. De startsubsidie is bedoeld voor het eerste jaar. Daarna wordt beke ken of voortzetting van de subsidië ring per jaar mogelijk is. Uit een re cent onderzoek van de AWN en de Vereniging van Nederlandse Ge meenten is gebleken dat er de komen de jaren in ons land behoefte is aan ongeveer 50.000 nieuwe volkstuinen. Minister Braks van Landbouw en Visserij ziet daarvoor vooral moge lijkheden in stadsrandzones in de randstad. Tijdens overleg met de AVVN heeft Braks verklaard voorlichting over kwaliteit en deskundigheid van het volkstuinieren te zien als een taak voor de vereniging, zonodig met steun van het ministerie. Al eerder sprak de bewindsman zijn bezorgd heid uit over het gebruik van bestrij dingsmiddelen in volkstuinen. RAJNEESHPURAM - Op symboli sche wijze is met een boekverbran ding maandagavond te Rajneeshpu- ram in de Amerikaanse staat Oregon een eind gemaakt aan het „Rajnees- hisme", de religie waarvan de grond beginselen waren vervat in een in ro de kaft gestoken boekje. De vroegere secretaresse van de Indiase Guru Bhagwan, Ma Anand Sheela, had het boekje samengesteld uit de leringen van de Guru en onder diens volgelin gen over de hele wereld verspreid. Nu zij met veertien medeplichtigen van misdaden en verduistering van een aanzienlijk geldbedrag wordt be schuldigd en de wijk heeft genomen naar de Bondsrepubliek Duitsland, werden als symbolisch vuuroffer op een van de met 2.000 boekjes vol- gestapelde houten palletten en satij nen en zijden gewaden meeverbrand, die Sheela tijdens religieuze plech tigheden heeft gedragen. „Vandaag vieren wij de dood van het Rajneeshisme", verkondigde de nieuwe persoonlijke secretaresse, Ma Prem Hasya, aan een in extase verke rende schare die de boekverbranding bijwoonde. Sommigen verklaarden altijd al een afschuw te hebben gehad van het boekje met als titel „Rajnees hisme: een inleiding tot Bhagwan Shree Rajneesh en zijn religie", en het nooit te hebben gelezen. „Ik ben tegen alle religies omdat die de mensheid alleen maar kwaad hebben bezorgd", verklaarde Bhag wan na afloop. „Dit is een historische gebeurtenis, want voor de eerste maal in de geschiedenis van de mens heid is een religie gestorven", voegde de 53-jarige Guru hieraan toe. Vol gens zijn zeggen had hij nooit gewild dat van zijn leringen een religie was gemaakt, „maar hebben kwaadwilli ge elementen tijdens mijn zwijgende periode zich er meester van ge maakt". In Oregon zijn ongeveer 4.000 exem plaren van het 77 pagina's tellende boekje in vlammen opgegaan, waar bij 2.000 aanhangers van Bhagwan luide van hun instemming blijk heb ben gegeven. Terzelfdertijd werd in Amsterdam commune van Bhagwan een klein aantal boekjes aan de vlam men prijsgegeven. TERNEUZEN. In haar woning aan het Wilgenplantsoen in Terneuzen is maandagmiddag de 27-jarige M. Har te dood aangetroffen. meer, de Schelde-Rijnverbinding of het Haringvliet. Maar de provincie wijst er in haar nota met nadruk op alleen mee te willen gaan, wanneer het rijk de aanleg volledig betaald en bovendien nogeens de helft bijdraagt in de kosten voor de veranderingen van de infrastructuur op Schouwen- Duiveland. Alleen dit laatste kost al zo'n 24 miljoen gulden. m UIT DE BOL bankrekening 70.70.70.554 jubileum-infolijn: 020-326272 Postbus 323, 3500 AH Utrecht •kj frëéo' nationaal revalidatie -jtcösj fonds 'Ben jij soms die Marzas die in de Nieuwsbode schrijft?' De aanval die per telefoon werd gelanceerd trof mij diep in de ziel. Ik uitte wat merk waardige hakkel- en pruttelgelui- den. Het was echter laat. De ander had mij door. Ik had natuurlijk mijn antwoord klaar moeten hebben. Ik had moeten zeggen: 'Het gaat er niet om wie Marzas is, maar wat een Mar zas is. Volgens mij is Marzas niet in de eerste plaats een persoon, het is meer, het is een lied.' Kijk, dat is andere taal. Maar gek genoeg kom ik daar pas dagen later op. Vandaag zal ik het geheim van 'Marzas' maar ontsluieren. Een Mar zas heeft iets van een serenade. On langs zag ik nog een foto waarop 'Kunst en Eer' voor een bekend plaatselijk restaurant een serenade gaf. Het is een muzikale hulde voor iemand die je wilt eren of iemand die je lief is. Een jnuzikaal gebeuren in de avonduren. Waar is de tijd geble ven dat de ridder voor het raam van de jonkvrouwe op zijn luit of gitaar zijn minnelied liet horen? De ridders van tegenwoordig lopen met Walkman's op en hooguit zullen ze bij een glas spiritueel vocht het André Hazes-lied meelallen een béétje verliehiefd! Maar een serena de? Ho maar. Hoewel drie jaar geleden heb ik nog zpiets gesigna leerd. Het was bij ons in de straat. Er zat een jeugdige ridder op zijn stalen ros vrij hoog te paard. Met dat ros maakte hij onder het raam van de jonkvrouw enige geluiden HWRANNNG HWRANNNNG. Het dreunde door de straat. Het meiske klik-klakte naar buiten, sprong achterop en HWRANNNNG daar gingen ze. Het was een rudiment van wat eens een serenade was. Maar als je vroeger nu eens niet muzikaal was? In dat geval verricht te je een daad voor het muzikaal ge slacht. Je ging op bezoek bij Mozart of Haydn en zei: 'Beste Joseph, wil jij over twee weken met een orkestje een serenade brengen voor mijn al lerliefste. Je krijgt er tweehonderd gulden voor.' Joseph componeerde een werk dat nu nog op het concert programma staat en het meisje werd nog verliefder dan ze al was. Een Marzas is een dergelijk iets. In sommige Spaanse steden is het ge bruikelijk dat groepen jongeren zin gend en spelend door de straten trek ken en hier en daar een lied voor een bepaald huis zingen. Het lied gaat over de maanden van het jaar. En el ke maand heeft zijn eigen kenmer ken. Nadat de twaalf maanden be zongen zijn krijgt de toegezongene ook nog een geschenk, dat eveneens Marzas heet. Wellicht begrijpt u nu de diepe zin van het woord Marzas. In dit hoekje volgen we op een licht voetige manier de muzikale kenmer ken van elke tijd in het jaar in de hoop dat u met nog meer plezier onze Nieuwsbode leest en met nog meer plezier naar muziek luistert of mu ziek beoefent. Het woord Marzaszegt dus wel iets van de schrijver maar het is meer een lied voor u, lezer van de Nieuwsbode. Tenslotte een kort verhaaltje. Het speelt zich af in de tijd dat Joseph Haydn nog niet zo'n beroemd compo nist was. Hij speelde mee in een or kest. Op een avond toen de jonge Haydn, vermoeid van veel studeren, zich naar bed wilde begeven, hoorde hij beneden op straat zijn naam roepen. Hoewel hij al uitgekleed was stak hij zijn hoofd door het raam en riep: 'Wat is er'. 'Kom gauw beneden, we moeten een serenade spelenmaak voort. 'Een serenade?' roept Haydn. 'Voor geen miljoen!' 'Sufferd, we krijgen ieder één gulden dertig'. 'Wacht even, ik kom dadelijk!' schreeuwt Haydn en is in een mini mum van tijd beneden om zijn 1,30 te verdienen. Marzas 36 Zc hoorde, terwijl ze in de warme hei lag, uitroepen van bewondering en een kreet, ,,'t Is net een vuurrode gloeiende bal." Ze sprong overeind, klauterde tegen de helling op. Dot stak haar een hand toe. Ja. dat was mooi, de zon langzaam te zien weg zinken in een bed van rood en goud en oranje... Een onverwachte windvlaag woei Pits haar omhoog. „He, wat gek." zei ze. „Zo pas was het bladstil." ..Lekker fris," vond Dot. ..'Sonnewende' ligt hier betrekke lijk dichtbij." ontdekte Ella. Pit keek naar de lucht. „Zeg jon gens. die lucht vertrouw ik niet. Zie je wel. daar in het oosten. Zo blauw als een lei." Maar Lenie die was gaan zitten en haar kin leunde op haar opgetrokken knieën, zei: 't Is hier zalig. Ik voel me voor het eerst sedert dagen koel wor den." ,,'t Kan mij ook niets schelen," zei Pit onverschillig. „Voor mijn part gaat het onweren, dat de stukken er afvliegen. Ik ben er niet bang voor." „Eng kind." vond Ella Pit strekte haar benen langs een kant van de Duivelsberg. „Ik lig hier best." zei ze. „En ik zal het onweer wel in de gaten houden." Weer streek een windvlaag over de hei. ,,'t Kon best gaan aardbeven." zei Dot. die een verdieping hoger lag dan door CISSY VAN MARXVELDT Pit. Pit hees zich wat omhoog aan Dots been. Ze zat nu rechtop. Ze keek eens naar Ella, die ook kritisch naar de lucht tuurde. „Je bent precies de Lorelei. Ella, zoals je daar boven ons troont." „Ga alsjeblieft niet zingen," ver zocht Ella, die Pit in staat zag om de drie coupletten van de Lorelei over de hei te galmen. Pit begon al: Ich weiss nicht was soil es bedeuten Dass ich so trau-aurig bin..." „Wat wordt het donker." zei Mia. die ook rechtop was gaan zitten. „Ty pisch." „Helemaal niet typisch. Wc krijgen onweer zo vast als een huis." Pit sprong overeind. „Griezelig." Mia huiverde. „Zouden we dan maar niet liever direct opstap pen'7 Lenie. Slaap je Lenie'7" Lenie opende wijd haar ogen. „Ik soesde zo heerlijk. Wat is er?" „Zie je de lucht?" „Ja. Nogal donker. Zullen we naar huis gaan. Ella"7" „Natuurlijk." riep Pit in Ella's plaats en racete met Dot al naar bene den. „Dezelfde weg terug''" riep ze. „Ja Maar ze hadden nog geen twintig meter gelopen of een venijnige blik semstraal spleet de wondere wolken berg. En pal daarop rolde de donder over de hei als een grommende uitda ging. „Wat moeten we doen?" jammerde Ella. Ze keek om zich heen als een verschrikt paard. „Hollen. Naar huis gaan natuur lijk." Pit, ongeduldig, rende al voor uit. 't Was bladstil opeens, alsof de natuur zei verschrikt wachtte. „We zijn veel te ver van huis." Le- nics stem klonk angstig als van een kind. „Waarom zeur je nu zo?" drong Pit. „Ik heb aldoor wel gezegd, dat er on weer zou komen. Toen deden jullie of dat niks was. Zanik dan nu ook niet zo. Vervelend." Weer een bliksemstraal. De lucht stond in brand. ,,'t Licht aan drie kanten," ontdekte Dol. „Kunnen we dan nergens schui len"7" vroeg Mia. Ella, die de handen voor haar ge zicht had geslagen om het felle lich ten niet te zien, hield nu de handen voor haar oren voor de donder. Mia zei nog eens: „Kunnen we dan ner gens schuilen?" Geheimzinnig leefde Ella plotse ling op. ..'Sonnewende'," zei ze. „Daar zijn we vlak bij. Laten we op 'Sonnewen de' gaan schuilen." „Waar zo'n onweer al niet goed voor is." zei Pit filosofisch en stormde met Dot vooruit... (wordt vervolgd) I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 6