Illustrator Wim Hofman exposeert in Bewaerschole Schouwen-Düivelandse vrouwen hielden lezing ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 1 oktober 1985 Nr. 23801 3 DREISCHOR - De Nederlands Hervormde Kerk van Dreischor ondergaat momenteel een opknapbeurt. De kerk staat gedeeltelijk in de steigers. De kerk in het schitterende ringdorp Dreischor is eèn tweeschepige hal lenkerk, waarvan het oorspronkelijke deel is gebouwd in de veertiende eeuw (vermoedelijk 1342). Zij was ge wijd aan Sint Adriaan. het zuiderpand en de toren zijn uit de latere veertiende eeuw. De kerk was voor de kerk hervorming van 1572 een parochiekerk. Dat is ook de re den, dat het gebouw zo groot is in verhouding tot de be scheiden dorpse omgeving. De kerk werd oorspronkelijk gebouwd als katholieke kerk. Voor ceremonieel van de eredienst was veel ruimte nodig. Vooral processies verg den veel ruimte. In de kerk kwamen ter gelegenheid van kermissen en andere heilige dagen vaak bedevaartgan gers van elders tezamen. Jan van Bloois, die tijdens de herbe dijking: ambachtsheer van Dreischor was, in oude luister hersteld. De algehele restauratie is in 1967 gereed gekomen. In dit gebouw, nu van grote afmetingen, was geen ruim te voor het eigenlijke kerkewerk. Daarom is aan de noordzijde tegen de kerk aan, een apart gebouw gezet. In de wintermaanden wordt hierin ge kerkt. Tijdens de restauratie zijn en kele muurschriften gevonden. Helaas kon slechts een enkele behouden wor den. Zij vermeldden grafschriften uit de periode 1580-1600 met toevoeging van volledige bijbelteksten. Deze bij belteksten zijn niet uit de Staten bijbel, maar uit de Deux Aes-bijbel. In de kerk zijn tegen de noordelijke muur opgestelde banken, die be stemd waren voor de schout en de ze ven schepenen en voor de ambachts heer en gezworenen van de polder. In de muren van het koor zijn openin gen. Verondersteld wordt, dat die dienden als klankbord voor de akoestiek. Als steun voor de dakspanten zijn er gebeeldhouwde fi guren. De betekenis is niet met zeker heid te zeggen. De kerk is vermoede lijk in 1573 als hervormde kerk na ontruiming door de katholieken inge- bruik genomen. De eerste predikant was Robertus de Ridder, voorheen pastoor te Oostburg. Tot op heden hebben 38 predikanten de kerk van Dreischor gediend. Grafkapel In het zuidkoor werd in de achttien de eeuw een grafkapel ingericht door de ambachtsheren van Dreischor. In het midden bevindt zich tegen de muur het grafmonument van de ge broeders Ockerse, links dat van Pie- ter Mogge. Het marmeren grafmonument van Cornells (1728) en Johan Ockerse (1742) is opgetrokken in Lodewijk XIV-stijl. Johan was de opdrachtge ver, de Haagse beeldhouwer Nicolaas Seuntjes de uitvoerder. De sarcofaag, die te zien is, is een schijnsarcofaag, want in feite zijn beide broers in de grafkelder - onder de kapel - bijgezet. Onder de portretovalen van de beide broeders bevindt zich een vreemd symbool: een gevleugelde zandloper, omgeven door een slang, die in zijn eigen staart bijt. De zandloper ver wijst naar de tijd en de vergankelijk heid. Aan de ene kant is de vleugel van een voel te zien, aan de andere kant de vlerk van een vleermuis: de tijd vliedt heen bij dag en bij nacht. De slang die in zijn eigen staart bijt, vormt een cirkel. Deze verwijst naar de eeuwigheid. Pieter Mogge was een neef van Jo han Ockerse. Toen deze laatste in 1742 stierf, erfde Mogge de heerlijkheid Dreischor. Als afgevaardigde van Zeeland in de Staten-Generaal woon de hij in Den Haag, waar hij stierf in 1756. Mogge die niet getrouwd was, liet anderhalf miljoen gulden na. Een bedrag van 420.000,- was bestemd voor een in Zierikzee, zijn geboor testad, te stichten universiteit. Ver der stond in zijn testament dat er voor hem een grafteken moest wor den opgericht van minstens 12.000,-. Beide monumenten zijn rijk aan sym boliek. De gewelfschilderingen date ren van ongeveer 1750 en zijn van de hand van Pieter Bossenblij. Weerge geven wordt: tijd, dood en verganke lijkheid tegenover voorzichtigheid, overvloed en overwinning. De deugd en het geluk overwinnen de vergan kelijkheid en de dood. De kerk was vroeger tevens be graafplaats. Een dertigtal grafzerken in het koor en de wandelkerk getui gen hiervan nog. In 1486 waren er in Dreischor zes priesters voor de bedie ning van de altaren. Deze waren ge wijd aan Sint Adriaan, Sint Jacob, Sint Antonius, Johannes de Doper, de Maagd Maria, de Heilige Geest, Sint Ursula, Sint Barbara en Sint Catheri- na. Een altaarsteen, herkenbaar aan vijf kruisjes, ligt in het koor. Restauratie In 1959 is begonnen met een algehe le restauratie van het gebouw. Het verkeerde toen in een vervallen staat, door jarenlang gemis aan het nodige onderhoud. Het gebouw is onder su pervisie van de Rijksdienst voor Mo numentenzorg in de oorspronkelijke vorm gerestaureerd. Voor de restauratic bestond de preekkerk uit het koor en een gedeel te van het schip. Voorts was in het ge bouw een consistoriekamer en een oude bewaarschool van de burgerlij ke gemeente aanwezig. Dit wordt nu de zuidelijke beuk of wandelkerk ge noemd. Verder is er een opslagruim te, nu het schip met orgelgalerij, als mede de zuidelijke kapel de sacristie - die eveneens diende als opslagruimte. Deze kapel wordt te genwoordig gebruikt als consistorie kamer voor de kerkcraad. Tijdens de restauratie is de aan de zuidgevel ge legen Van Blooiskapel. gesticht door BURGH-HAAMSTEDE - De Zeeuwse illustrator Wim Hofman exposeert vanaf woensdag 2 oktober in de Bewaerschole te Burgh-Haamstede. De exposi tie heeft in verband met de kinderboekenweek alles met dit onderwerp te maken. De tentoonstelling duurt tot 19 oktober en is dagelijks met uitzonde ring van de zondagen geopend van 13.30-16.30 uur. Vrijdag 11 oktober is de Bewaerschole eveneens ge sloten. Een van de pentekeningen van illustrator-schrijver Wim Hofman. Wim Hofman is een bekende Zeeuwse illustrator-schrijver van kinder boeken. Hij creëerde onder meer Koning Wikkepokluk. Voor de illustra ties kreeg hij ooit een gouden penseel. Andere typetjes van Hofman zijn tovenaar Wel Wel, Ansje Vis en Matje Klop, Van A tot Z en Aap en Beer voor de allerjongsten. In de Kinderboekenweek verschijnt er op de basisscholen een kinder boekenkrant. Hierin staat een geïllustreerd vers in van de schrijver, ter wijl aanstaande woensdag een van zijn verhalen op de televisie wordt uitgezonden. Omdat Hofman juist werkt voor de jeugd, hangen al zijn produkties op „kindhoogte" zodat de ouders door de knieën moeten. Van 12 tot en met 19 oktober is in de Bewaerschole tegelijkertijd een expositie ingericht met kunstwerken van de leerlingen van de basis scholen in Westerschouwen. In het kader van de Werelddierendag staat het dier hierbij centraal. ZIERIKZEE - De eerste bijeenkomst van de Christelijke Plattelandsvrou wenbond afdeling Schouwen-Duiveland, stond in het teken van een lezing door mevr. Brandsma. Omdat ds. Brandsma verhinderd was, wilde zij deze taak overnemen. Zij hebben 9 jaar in Indonesië gewoond. De vergadering werd geopend door de presidente mevrouw Op 't Hof-De Rijke. Zij begon met het zingen van Psalm 139 vers 1-2, gevolgd door het lezen van Joh. 18 vers 33 tot 36, hierover had de presidente een meditatie. Na enkele mededelingen, waaron der een vergadering op 27 november in de Putmeet in Scharendijke geza menlijk met de CBTB en CPB. Rikstelien Botje zal spreken over ,,De vrouw in de landbouw i.v.m. de wet op de tweeverdieners". Mevrouw Mol had nog enkele me dedelingen van de agrarische com missie. Een schapencursus, Wat is coöperatie en 14 november wordt de Boerinnendag gehouden, het onder werp is „De meewerkende agrarische vrouw en de fiscus". Hierna kreeg mevrouw Brandsma het woord. Zij begon met: „Wat u hoort is een verhaal niet het ver haal". Zij hebben gewoond en ge werkt in het heuvelland van Celebes, Toradjaland. Na de machtoverdracht was er een machtsvacuüm. De streek had erg te lijden van groepen, die plunderden en moorden. „Ik kan u", aldus mevrouw Brandsma, „geen spectaculaire ge beurtenissen vertellen. Wij kwamen niet als zendelingen, maar als part ners om samen te werken met de lei ding van de jonge kerk om het toe- rustingswerk op te zetten en les te geven aan een nieuwe op te richten school". Het echtpaar had verschillende pleegkinderen in hun gezin opgeno men en mevrouw Brandsma was druk met het opzetten van een boe kenwinkel, ziekenbezoek en het hou den van Bijbelstudie voor vrouwen. Na de pauze verduidelijkte zij dit met dia's die het voor de dames nog DEN HAAG - Nederland heeft de wetgeving betreffende de bescher ming van uitheemse dier- en plant soorten op een aantal punten aange past. Dit is een uitvloeisel van een bijeenkomst in Buenos Aires van lan den die zijn toegetreden tot de zoge heten Conventie van Washington. De conventie heeft betrekking op de in ternationale handel in bedreigde dier- en plantsoorten. boeiender maakte. En ging n.a.v. de dia's ook soms nog iets dieper op de gebeurtenissen in. Tenslotte dankte de presidente me vrouw Brandsma voor de fijne en in teressante avond en overhandigde haar een cadeaubon. Daarna sloot mevrouw Op 't Hof-De Rijke de ver gadering met gebed. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551 Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719, 01110-4669. 01110-5396 Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 38.70; per jaar I 147.80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5°/o B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; ..succesjes" t/m 4 regels) f 6.04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% BTW.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 3