Nostalgie in Zierikzee Granaat gevonden bij graafwerk Pieterseliestraat Brouwershaven naar de Kroon voor uitbreiding Paauwe bv Bezoek onze meubelshow DEURL00 ZIERIKZEE Nog slechts 10 dagen Rijkswaterstaat krijgt nieuw onderzoeksschip DE ZIERIKZEESCHE COURANT AUTOBEDRIJF GILIJAMSE B.V. RENESSE Honda-dealer De twee gravers, die gelukkig weer kunnen lachen na hun angstig avontuur. ZIERIKZEE Een grote consternatie ontstond vrijdagmid dag bij rioleringswerkzaamheden in de Pieterseliestraat, toen R. S. op iets hards stootte met zijn schop. Niemand dacht in eer ste instantie aan een granaat, maar het bleek later wel degelijk een projectiel uit de Tweede Wereldoorlog te zijn. S., wonend in pand 33, alarmeerde ijlings de politie, die na onderzoek op haar beurt de Explosieven Opruimings Dienst (EOD) te Culemborg waarschuwde. Waarschijnlijk betreft het hier een vliegtuigbom. Het projectiel is dertig cm lang en tien cm doorsnee. De emotio nele taferelen van vrijdag zijn inmiddels tot bedaren gekomen, nu de EOD in de loop van vandaag (dinsdag) de granaat onscha delijk zal komen maken. Ibch voorzichtig zijn met graafwerk zaamheden! De granaat uit WO II. zoals die werd aangetroffen in de Pieterse liestraat. ERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 1 OKTOBER 1985 142ste jaargang Nr. 23804 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Om wel te varen moet men goede vrienden of verbitterde vijanden hebben: de eerste leren ons, de laatsten wijzen ons terecht. Diogenes Boerinnen De Wereldvoedseldag, die traditiegetrouw wordt gehouden op 16 oktober, staat in het te ken van de boerinnen van de Derde Wereld. (Pag. 2). Kerk De Nederlands Hervormde Kerk in Dreischor staat momenteel voor een opknapbeurt in de steigers. Een impressie over de fraaie kerk. (Pag. 3). Highland Reprise Momenteel is op Schouwen-Duiveland de mili taire oefening Highland Reprise bezig. Het heeft allemaal wat weg van de oorlog op de Falkland Islands (Pag. 5). ZIERIKZEE - Bij het havenhoofd in Zierikzee was maandag een nostalgische activiteit gaande. Een vis sersboot fungeerde als onderwerp voor een film. De fraaie schepen met hun schitterende tuigage en groot se zeilen lenen zich immer uitstekend voor de mooiste plaatjes, zoals fotograaf Joh. D. C. Berrevoets hier bij ook aantoont. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Verwachting tot woensdagavond: Nog vrij warm Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog; minimumtempera tuur rond 13 graden; middagtempera- tuur omstreeks 21 graden. Tot matig en aan de kust later mogelijk tot krachtig toenemende zuidenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 5 okt.: Donderdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 21 graden Windkracht: zuid 5 Vrijdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: zuidwest 4 Zaterdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 2 okt. Zon op 6.43, onder 18.15 Maan op 19.23, onder 10.23 3 okt. Zon op 6.45, onder 18.13 Maan op 19.42, onder 11.36 Laatste Kwartier: 7 oktober (05.04) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 2 okt. 5.24 16.55 10.36 23.02 3 okt. 5.51 17.32 11.10 23.31 Doodtij: 9 oktober HET WEEKOVERZICHT DE BILT - De perioden met zonnig en vrij warm weer lijkt op zijn eind te lopen. Morgen zijn er nog perioden met zpn, en de temperatuur kan op nieuw oplopen tot middagwaarden tussen 18 graden in het Waddenge bied en 24 graden plaatselijk in het zuiden van het land. Vannacht is er weer hier en daar mist, bij een mini mumtemperatuur van ongeveer 13 graden. De wind waait uit richtingen tussen zuid en zuidwest. Hij is matig, maar morgen later op de dag aan de kust nu en dan krachtig. Het hogedrukgebied dat ons het mooie weer heeft gebracht verliest langzaam terrein. Donderdag is er al meer bewolking, en ook kans op een regen- of onweersbui. Het wordt dan nog wel vrij warm. Vanaf vrijdag komen we in de in vloedsfeer van Oceaandepressies te recht. De regenkans neemt toe, en de temperatuur gaat terug naar onge veer 17 graden. Heimwee Bert Oosterbosch heeft al jaren last van kwel geest, die heimwee heet. Een anesthesist moet de Brabander daar nu vanaf helpen. (Pag. 7). steunt het evenement met 5 cent per inwoner. Goemans wilde zelfs nog verder gaan, door voor te stellen ook geld voor het vervoer van de Brouw- se scholieren te regelen, maar dat vond wethouder Loschacoff duide lijk te ver gaan. Zij kwam in zoverre het raadslid tegemoet, daar zij bij eventuele probleemgevallen rond de tafel wil gaan zitten. Eensgezind Maar niet de gehele raadsvergade ring verliep éénsgezind. De voortzet ting van de geldelijke steun aan de Stuurgroep Werkloosheid Schouwen- Duiveland stuitte vooral bij de VVD- fractie op grote bezwaren. Wethouder P. van Ast was meer dan duidelijk in zijn standpunt. ,,De respons op de ac tiviteiten van de stuurgroep valt erg tegen en de beoordelingscommissie is al lange tijd niet meer bijeen ge weest. Ik heb sterk de indruk, dat het werkloosheidsproject de deelnemers niet stimuleert om aan het gewone ar beidsproces deel te nemen. Ik vind dat het geld beter kan worden be steed", vertelde Van Ast. Zijn fractie stemde dan ook als enige tegen, het geen betekent dat Brouwershaven als laatste Schouwse gemeente akkoord is gegaan met de voortzetting van het project. Maar het is de afgelopen maanden wel duidelijk geworden, dat met (le nieuwe bijdrage per inwoner van maximaal 2,33 gulden (eventueel minder met WVC-subsidie) voor de meeste gemeenten de grens is be reikt. Steeds vaker steken de gelui den de kop op, dat het met de on kosten de spuigaten uitloopt. Zelfs Slabbekoorn die sterk pleitte voor voortzetting van het project zei va,n mening te zijn dat voor wat betreft de geldelijke steun nu' de grens be reikt is. Van der Meide vulde dit aan met de opmerking dat de gemeente raad de politieke moed moet hebben, om te zeggen tot hier toe en niet ver der. Maar laatstgenoemde was naast de CDA en PvdA-fracties er van over tuigd dat zoals de zaak er nu voor staat moet worden doorgaan. Ten slotte kreeg het college van de raad de bevoegdheid om buiten de raad om zelf benoemingen, schorsin gen en ontslagen van personeel aan de openbare basisscholen in Brou wershaven te regelen. Wethouder Lo schacoff wist de aanwezigen te over tuigen van het belang van een snelle procedure. Wachten op een zitting van de raad kost teveel kostbare tijd, bo vendien voldoet het college met het voorstel geheel aan de Nederlandse wetgeving. BROUWERSHAVEN - De gemeente Brouwershaven gaat met een beroep bij de Kroon de beslissing van Gede puteerde Staten van Zeeland aanvechten, die afwijzend hebben gereageerd op de uitbreidingsmogelijkheden van meubelbedrijf Paauwe bv te Zonnemaire. Dit besloot de gemeenteraad van Brouwershaven maandagavond tij dens de maandelijkse raadsvergadering in het plaatselij ke stadhuis. Als bezwaren tegen de uitbreiding voert de provincie onder meer de niet-agrarische bebouwing in het lan delijke gebied en de zogenaamde pre cedentvorming voor andere onge wenste bebouwingen. Maar de fracties in Brouwershaven kunnen zich hierin niet vinden. Als voor naamste punt werd de belangrijke werkgelegenheid voor de gemeente genoemd. Raadslid R van der Meide (SGP, GPV en RPF): .Uiteraard met het in acht nemen van de natuur- en milieuwaarden moeten wij als Brou wershaven toch streven naar behoud van bestaande werkgelegenheid in verband met de toenemende werk loosheid". Nog drie wijzigingen vraagd voor de activiteiten van de Stuurgroep 700 jaar Brouwershaven. We geven de laatste jaren aan de kernen ook geen geld meer voor jubi lea van de dorpen", aldus Hellen- doorn. De liberaal M. C. J. Mol dacht er anders over, omdat hij in de activi teiten wel positieve gevolgen voor de toeristische promotie voor Brouwers haven zag. Burgemeester C. Slabbe koorn zei het begrijpelijk te vinden, dat de groep geld probeert te krijgen en wilde haar daarbij een steuntje in de rug geven. De eerste burger: ,,Het gaat om een redelijk bedrag en we hebben nadrukkelijk gezegd, dat de viering niet zo'n groots karakter als 500 jaar Stad Brouwershaven kan krijgen". Er werd besloten het bedrag beschikbaar te stellen. Het uitbreidingsplan van Paauwe bv is opgenomen in de eerste planver andering van het bestemmingsplan Landelijke Landbouwconcentraties. Hierin staan nog drie wijzigingen met betrekking tot de landbouw in Brouwershaven. GS hebben ook deze punten afgewezen, maar de gemeente wil vooralsnog tegen deze aspecten geen beroep aantekenen. VW- raadslid J. K. Goemans pleitte toch voor een actief beleid voor de land bouwers, omdat zoals hij verwoordde „natuur en milieu al paal en perk stellen aan de agrarische sector". Hij was van mening, dat Brouwershaven op financieel vlak weinig voor deze sector kan doen, maar dat het ge schikt maken van bestemmingsplan nen wel tot de mogelijkheden beho ren, die moeten worden uitgebuit. De lokale volksvertegenwoordigers besloten verder een bedrag beschik baar te stellen van ongeveer 20.000 gulden voor het vervaardigen van het boekwerk 700 jaar Brouwershaven. Op de vraag of het college al wist hoeveel de uitgave voor het publiek gaat kosten, antwoordde wethouder S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter (PvdA), dat het in de bedoeling ligt het absoluut niet duurder te maken dan 25 gulden. Socialist M. E. Hellen- doorn zei verbaasd te zijn met het agendapunt, waarin een garantie subsidie van 5000 gulden werd ge- Wethouder Van Ast:Werkloosheids project stimuleert deelnemers niet voor het gewone arbeidsproces". De raad was unaniem in de goed keuring van de Zeeuwse Beroepen Manifestatie in Goes, waarbij scho lieren kennis maken met vele onder wijsvormen en takken van het be drijfsleven. Brouwershaven onder- Advertentie uw voor Schouwen en Duiveland Telefoon 01116-1370 b.g.g. 1585 of 1385 Advertentie en win 1 2500,- aan meubelen zonder koopverplichting. Aktie loopt tot 19 oktober a.s. Meelstraat 31-33 voor de gigantische heropening bij Het grootste interieurcentrum van de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden ZUIDWEG 20A - ZONNEMAIRE TELEFOON 01112-1318 Vrijdag koopavond Ruime parkeergelegenheid P.S.: Zie onze speciale uitgave van 10 oktober a.s. ZIERIKZEE - De directeur- generaal van Rijkswaterstaat, ir. J. Advertentie van Dixhoorn, stelt donderdag 3 ok tober een nieuw onderzoeksvaartuig voor water- en bodemonderzoek in gebruik. Het schip ligt dan op het Veersemeer. Met dit vaartuig, de Ar gus, dat zowel op de binnenwateren als op de kustwateren kan worden gebruikt, kunnen talloze metingen zeer nauwkeurig en snel worden uit gevoerd. Dc Argus, die zes miljoen gulden heeft gekost, is te gebruiken bij (mi- lieu)rampen of voor inspectie van lo zingen. maar zal vooral wetenschap pelijke informatie verzamelen als bijdrage aan een verantwoord beleid voor het beheer van de Nederlandse wateren. Dc Argus, in dc mythologie uitge beeld als zinnebeeld der waakzaam heid, kan continue informatie inwin nen over onder andere zoutgehalte, zuurgraad, temperatuur en troebel heid Daarvoor wordt een speciale „meetvis" neergelaten tot een maxi male diepte van honderd meter; in la boratoria aan boord worden water en bodemmonsters onderzocht. Men maakt daarbij gebruik van nieuw ontwikkelde bemonsteringsmetho den. Het onderzoeksvaartuig heeft ook een eigen meteostation aan boord. Voorts kan 1500 liter water per uur aan boord worden gecentrifugeerd, zodat slib voor onderzoek wordt op gevangen. Verontreinigingen op en in het water kunnen worden op gespoord, gemeten en gevolgd. Om ook in ondiep water te kunnen meten heeft de Argus, die 28 meter lang is, een diepgang van slechts 1.60 meter.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1