Twee dagen leven van alleen computer, laser en soft-ware Veel leerlingen in voortgezet onderwijs blijken problemen te hebben met lezen en spellen n 1e kwaliteit laagste prijs f 399,- DEURL00 INTERMEUBEL Uitkomst onderzoek middelbare scholieren Twee Belgen betrapt Aanrijding in de mist Inbraak in woning ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 30 september 1985 Nr. 23803 5 Eén van de doelstellingen van Electron is het uitwisselen van ervaringen. VLISSINGEN - Met de computer, de floppy-disk en de soft-ware voorzichtig ingepakt togen zaterdag ruim 35 deelnemers naar Vlissingen, om daar al haast traditiege trouw de Zeeuwse computertentoonstelling in te rich ten. Het hele weekeinde bezochten belangstellenden vanuit de gehele provincie hotel Brittania, om kennis te maken met de nieuwste snufjes op het gebied van de au tomatisering en programmering. Die verschillende richtingen waren er zaterdag en zondag in ieder geval. Nog voor binnenkomst stuitten de bezoekers al op een grote computer- bus, waar vrijblijvend mocht worden geprogrammeerd. Ook een radar met de tentoonstellingsnaam Electron '85 trok de nodige belangstellenden. Eenmaal goed en wel binnen werd het geroezemoes overstemd door bliepjes, pingeltjesen lichtseinen: De hobbyisten op hun best. Allemaal haddon zij hun eigen kraampje in verband met een wedstrijd zo mooi mogelijk ingericht en op de vele schermpjes wandelden ruimteman netjes en vlogen pre historische vo gels, die op één of andere manier veel punten binnen wilden halen. Scholen Maar naast particulieren waren er ook bedrijven en scholen vertegen woordigd op Electron '85. Wethouder Adan zei zeer verheugd te zijn met de belangstelling van de jeugdige scho lieren. Juist zij drukten de toetsen met het grootste gemak en de minste faalangst in. En beide eigenschappen kwamen nog goed van pas bij de sehaaksimultaan, die 's avonds - ui teraard op de computer - werd gehou den. De leukst ingerichte stand stond een prijs van de gemeente Vlissingen te wachten. Ondanks het provinciaal karakter van de Computerclub en de tentoon stelling lieten de Schouwen- Duivelandse deelnemers het afwe ten. Tussen de deelnemers was niet één persoon uit de regio te vinden. Dit betekent volgens Sinke zeker niet, dat de computerdrift op het ei land nog niet is doorgebroken. Zijn verklaring hiervoor is éénvoudig: het is een lange reis en eerlijk gezegd kent Electron nog niet die bekend heid, die de organisatoren willen". Maar daar komt volgens de organisa tor verandering in. „We gaan actief aan de weg timmeren met onze ver eniging, waarbij we Schouwen- Duivcland zeker niet zullen verge ten. Het is en blijft ons streven, om zoveel mogelijk leden te krijgen. Niet alleen voor onszelf, maar vooral de leden zelf", besluit de optimisti sche Sinke. Zoals de Vlissingse wethouder G. J. Adan in zijn openingstoespraak zei is er geen betere weg, om de techniek van vandaag via hobbyisten bij het grote publiek te introduceren. En dat gebeurde dan ook. Wandelend langs de standjes kreeg de bezoeker een aardig beeld van al datgene dat er te genwoordig te koop is. Niet alleen de inmiddels overbekende homecompu ter was van de partij, maar ook tal van verbindingsmiddelen, zoals de bakkies en heuse scheepvaartappara- tuur. Ook modelbouwers van schepen lieten hun resultaat van maanden knutselen aan de bezoekers zien en een ruimtevaartclub stelde zijn tele scopen op. Een van de organisatoren, Ben Sin ke, legt uit, dat het voornaamste doel van de open dag is, om de electronica- liefhebbers met elkaar ervaringen te laten uitwisselen. ,,Er zijn zoveel ver schillende systemen, maar in princi pe zijn ze allemaal gelijk. Wij van de Zeeuwse Hobby Computer Club (HCC) willen jaarlijks proberen, om belangstellenden over de drempel te helpen". Maar zoals bekend kent Zee land en dus ook Schouwen-Duive- land al verschillende hobbyvereni gingen voor computers. Rijden al die verenigingen elkaar dan niet in de wielen? Volgens Sinke niet, die vermeldt dat de meeste or ganisaties één merk of type compu ter hebben. „Wat wij willen is al die mensen via de HCC bij elkaar te krij gen, om zo een breed scala van rich tingen te krijgen", aldus Sinke. In trans achter de schermen. Is het programma gelukt BUJtGHSLUIS - Twee Belgen, R. K. en A. D. uit Luik, werden zater dagochtend 11.00 uur betrapt bij het krabben vissen in de Oosterschelde. De dieren werden terug gezet en de duikvergunning van beiden werd in getrokken. De Belgen kregen een proces-verbaal mee naar huis. HOEVELAKEN - Veel leerlingen in het voortgezet on derwijs blijken moeilijkheden te hebben met lezen en spellen. Vooral de spellingsproblemen zijn zeer groot. Belangrijkste oorzaak is falend onderwijs op de basis school. Dat betekent niet dat de leerkrachten in het ba sisonderwijs de vakdidaktiek niet zouden beheersen. Maar klaarblijkelijk wordt meer de nadruk gelegd op spreekvaardigheid en uitdrukkingsvermogen dan op het aanleren van de technische aspecten van de taal. Dit zijn de voornaamste conclusies uit een onderzoek dat dr. J. Hamers (Rijksuniversiteit Utrecht) en drs. D. Visser (onderwijsadviescentrum Zwolle) onder middelbare scholieren hebben gehouden. Hierbij waren 520 leerlingen uit vijf brugklassen van Advertentie 100% massief 94-45-60 cm Ook andere maten leverbaar Meelstraat 31 - Zierikzee verschillende schoolsoorten in de ge meente Utrecht betrokken. Toen het onderzoek werd uitgevoerd verbleven zij ongeveer vier maanden in het voortgezet onderwijs. De onder zoeksresultaten zijn gepubliceerd in het jongste nummer van het blad „School en begeleiding". Omdat er geen geschikte toetsen voorhanden waren gebruikten de on derzoekers toetsen voor het basison derwijs. Bij het lezen ypldeed gemid deld eenderde van de leerlingen niet aan de toetsingsnorm voor eind zesde klas. Dertien procent haalde zelfs de eind-derdeklas-norm niet. De spelling is beoordeeld aan de hand van een dictee, waarbij een zo genoemde half-zesdeklas-norm (11W jaar) werd gehanteerd. Dit betekent dat het dictee onvoldoende wordt ge acht als er meer dan vijf fouten zijn gemaakt. Gemiddeld tweederde (67 procent) van de leerlingen voldeed niet aan de norm. Moeilijkheden Wat de spelling betreft kwam de bij het onderzoek betrokken openbare scholengemeenschap met een onvol doende voor 43 procent van de leer lingen als beste tevoorschijn. Het minst scoorde de Eerste Algemene Technische School met 92 procent uit vallers. Omdat de meeste leerlingen uit het gewoon lager onderwijs komen zijn daar dc moeilijkheden ontstaan, al dus de onderzoekers. Maar zij wijzen er ook op dat een aantal leerlingen in het lager beroepsonderwijs van scho len voor buitengewoon onderwijs komt. Een bepaalde groep kinderen gaat naar het buitengewoon onder wijs. juist omdat zij taal-, lees- en spcllingsprohlenien hebben. De aan leiding tot de leerproblemen ligt dan vaak in het kind zelf, bijvoorbeeld als gevolg van taal- en/of neurologi sche problemen, aldus de onderzoe kers. Zij merken tenslotte op dat het aan grijpingspunt voor onderzoek naar de aanpak van de lees- en spel lingsmoeilijkheden bij het basison derwijs moet liggen. Ook dient te worden nagegaan op welke wijze kan worden gezorgd voor een geleidelijke overgang van basis ar voortgezet onderwijs. Er zal bijvoorbeeld moe ten worden bepaald welk deel van de spelling tot de leerstof van de basis school behoort en welk deel tot het voortgezet onderwijs, zo menen de onderzoekers. Ook uit een deze maand gepubli ceerd onderzoek van de universiteit van Amsterdam kon worden gecon cludeerd dat er in het basisonderwijs nog wel het een en ander valt te ver beteren. Van de zesdcklasscrs bleek negen procent niet echt goed te kun nen schrijven. Zeven procent is vrij wel niet tot lezen in staat en is func tioneel analfabeet, zo kwam uit het onderzoek naar voren. HAAMSTEDE - Dichte mist was do oorzaak van een aanrijding zaterdag ochtend (8.15 uur) op de Provincia.o- weg Haamstede-Scrooskerkc Vier voertuigen liepen schade op. Uit een landbouwpercecl kwam een trekker met volle vracht aardappels dc weg op, die niet werd opgemerkt door J. B. uit Kapellc aan de IJssel. De trek ker, bestuurd door A. v. S. uit Zonne- maire, werd aan dc voorzijde ge raakt. de auto werd aan de voorzijde geheel vernield. Op dat moment pas seerde een wagen van de Koninklijke Marechaussee, die met blauw en oranje zwaailicht de overige wegge bruikers trachtte te waarschuwen. Te laat zag dit de uit Kerkwerve afkom stige J. B. die tegen de waarschuwen de wagen botste Er werd niemand ge wond. wel kon behoorlijke materiële schade genoteerd worden. RENESSE - Tussen 25 en 27 septem ber werd er ingebroken in de woning van J. L. aan de Hogezoom te Rcnes- se. Dc woning werd geheel en grondig doorzocht, na binnenkomst via een raam. Er werden onder meer ont vreemd: tien bank-chcques en tien giro-cheques plus pasje. Dinsdag' I oktober Nederland 1 09.30 uur Nieuws voor doven en .slechthorenden. 10.00 uur Plaatjes kijken (prenthock- jes), afl. 1. 10.30 uur Randstad, afl. 3. 11.30 uur It-Brigade: over rolpatro nen, afl. 3. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 14.30 uur De Carsons, Australische serie. Als Amy terugkomt van vakan tie zet ze alles op alles om zo snel mo gelijk het geld van haar erfenis te krijgen, zodat ze naar Sydney kan vertrekken. 15.15 uur Zingt een nieuw lied, com pilatie van liederen uit U zij de glo rie, door kinderen gezongen. 15.35 uur Welles, nietes, live discus sieprogramma, waarin een hoofdgast en een vast panel samen met voor- en tegenstanders praten over een actueel onderwerp, aan de hand van een stel ling. Presentatie: Legien Kromkamp. 16.20 uur De Kameel, gefilmd por tret. 16.27 uur Het sprookje van Tsaar Sul tan, Russische tekenfilm. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Los-Vast-TV-Kuipspekta- kel, hoogtepunten uit het Kuipspek- takel dat op 10 augustus j.l. gehouden word. 18.25 uur Voorlichting Supermach ten. 18.40 uur Voorlichting Planten ver zorgen in huis en tuin. 18.55 uur De Fabeltjeskrant, kinder programma. Afl. 2: Spanborden. 19.00 uur Thomas en Senior, jeugdse rie van Karet van der Meulen en Piet Geelhoed. Afl. 1: De 12-jarige Tho mas verhuist in de zomervakantie naar oen andere woonplaats. Alle kinderen uit de buurt zijn op vakan tie, zodat het er naar uitziet dat het een saaie vakantie zal worden. 19.25 uur The Cosby Show, Ameri kaanse comedy-serie. Het echtpaar Huxtable probeert samen hun vijf kinderen op te voeden en de baas te blijven. Maar ook het omgekeerde komt soms voor. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Schatten en schieten, spel- programma tegen de achtergrond van een stripachtig decor, met Eddy Bec ker en Wouter Stips. 21.20 uur Farce Majeure, Fred Bena- vente, Jan Fillekers, Henk van dei- Horst, Alexander Pola en een specia le gast reageren op toestanden van vandaag de dag. 21.50 uur Rondom Tien: Is een slecht geheugen te genezen? Thema programma van Henk Mochel. 22.35 uur Hill Street Blues, Ameri kaanse politieserie. De eerste zaak die Joyce als officier van justitie be handelt, is juridisch èn emotioneel een vuurproef. 23.20 uur Majoor Bosshardt 50 jaar officier, special van Ander Nieuws t.g.v. het feit dat „de majoor" deze maand haar 50-jarig jubileum bij het Leger des Heils viert. 23.50 uur Journaal. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 14.00 uur Skoalle-teleboerd: Bintsje, Bea, Belch en Desirée. 17.00 uur Levensloop. Afl. 7: De gene ratie die „in het volle leven staat". 17.30 uur Voorlichtingsprogramma over de komende cursussen seizoen 1985/86. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.20 uur Paspoort voor Italianen. 18.30 uur Sesamstraat. 19.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Familie Wijntak, tv-seric. Afl. 1: De dubbele bodem. De familie Wijntak is druk bezig met de verhui zing naar het pand, waar vader zijn eenmansbedrijf begint. Vader maakt zich druk over het gebrek aan mede werking. 19.38 uur Kenmerk, actualiteitenru briek. 20.00 uur Denkbeeld: Leven en laten 35 „Och waarom? Je zegt toch altijd, dat zc van een jonkheer alles slikken? Ze zullen hoogstens denken, dat ik een excentrieke kaercl ben." „Nee." zei Robbert, „we moeten ze niet op eigen terrein aanvallen. Wacht dc gelegenheid maar af. Ze worden ons vanzelf wel in de armen gevoerd." Gorrit Jan klakte met zijn tong. Hij opende wijd zijn armen. „Ik ben in een stemming om een hele revue aan mijn hart te drukken," zei hij. Robbert keek hem eens van opzij aan. „Zeg. je gaat toch hoop ik onder de dekmantel van mijn naam, geen sen timentele dingen doen?" „Tk zal sterk staan le midden van de branding mijner gevoelens," zwoer Gerrit Jan. „En Janus, wat zeg je van het weer?" vroeg Pit. Janus was op een zeer melancholie ke manier bezig met een tuinslang het gras te besproeien. Hij keek ter nauwernood op. „Onweer," zei hij. „Waarom spuit je dan. Janus?" vroeg Pit. „Orders van het huis," gromde Ja nus. „Zou er werkelijk onweer komen?" vroeg Dot. die met Pit was blijven staan Mia en Lenie waren al bij het hek leven, serie van vier programma's over sexuuliteit, voortplanting, ou derschap, kinderen. Afl. 1: De loskop peling van scxualiteit en voortplan ting. 20.55 uur Panoramiek, informatie over de actuele ontwikkelingen in de internationale politiek. 21.30 uur De Tiendepenning. Facet- tenreeks 4, filmdocumentaire ovei een dag in het Turkse dorpje Kara- eaören, 22.30 uur Journaal. 22.45 uur Den Haag Vandaag. 23.00 uur Studio Sport: E K. Volley bal. Samenvatting van de wedstrij den Hongarije-Nederland dames, en Bulgarije-Nederland heren. 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 14.00 en 17.00 uur Schooltelevisie. 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. Afl. 48.. (herh. 18.05 uur Plons, kleuterserie. Afl. 20: Plons en de schat. (herh.). 18.10 uur Emma en Opa. Afl.: Okto ber. 18.20 uur Candy, Candy, Japanse te kenfilmserie over de lotgevallen van een weesmeisje Afl. 21: Een teken van vriendschap. 18.40 uur Juke Box. 19.00 uur Uit je doppen. Afl. 4. (herh.). 19.15 uur Veilig en zuinig autorijden, achtdelige serie. Afl. 3: De onderde len van uw auto. Presentatie: Jessie de Caluwé en Emiel Goelen. (herh.). 19.40 uur Lotto-winnaars, medede lingen en programma-overzicht. 19.45 uur Journaal en Weerbericht. 20.10 uur Politieke Tribune: VU. 20.15 uur Kunstzaken. 20.25 uur I.Q., Kwis met denk- en weet vragen gepresenteerd door Her man van Molle. 20.55 uur Labyrint. Afl.: Geneeskun de voor het volk. Wat gebeurd er als de gemiddelde Chinees ziek wordt? Een BBC-ploeg filmde in Zuid-West- China en kwam tot verrassende in zichten. Bij de Chinese gezondheids zorg hoort ook de verplichte contra ceptie, want de slogan „één koppel, één kind" wordt streng nageleefd. 21.45 uur Last Night of the Proms (deel 1). Het Koor en het Symfonie Orkest van de BBC o.l.v. Vernon Handley, m.m.v. solisten. Werken van Holst, Gershwin en Sir William Tur ner Walton. 21.55 uur Journaal en Coda: Ab- scheidslied der Zugvögel, van Men delssohn. Uitgevoerd door het koor Concinité o.l.v. Karei Aerts. BRT2 19.00 uur Zonen en dochters (Sons ans daughters), Amerikaanse tv- serie. Afl. 14. Met: Rowena Wallas, Brian Blair, Tom Richard e.a. Bepaal de uitlatingen van Patricia jagen John op stang en hebben ook hun uit werking op Angela. 19.25 uur Tijdrover. Doe-heLzclf. Vandaag-.JElectrisch lassen. Paesenta- tie: Paul de Bolle. 19.42 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal en Weerbericht. 20.15 uur Videomatch. Videospelle tjes gepresenteerd door Marleen Goi-dts. 20.25 uur De kleine waarheid, tv- serie naar de trilogie van Jan Mens, Afl. 5. Met: Willeke Alberti, Emmy Lopes Dias, Jacques Commandeur e.a. Marleen ontmoet de Belg Jefke Verpoorte. Al gauw blijkt dat Jefkc een ander idee over vriendschap heeft dan Marleen. Meer daarover leert Marleen bij professor Buwnldn, (herh.). 21.30 uur De Octopus (La Piovra), Ita liaanse tv-serie van Damiano Damia- ni over de mafia. Met in de hoofdrol len: Michele Placido, Nicole Jamet en Cariddi Nardulli. Deel 5. De ontvoer ders van Paola dwingen Corrado in een benarde positie. Hij laat Cirinna met een vals medisch attest over plaatsen naar een privéklinick. Als hij hem vrijlaat zal hij Paolo terug zien HOOGEVEEN Een eenmotorig vliegtuig van het type Cessna 152 is zondagmiddag kort na de start van het vliegveld bij het Drentse Hoogc- veen door een motorstoring in een maïsveld geland en daar over de kop geslagen. door CISSY VAN MARXVELDT Hierop verwaardigde Janus zich niet nóg eens te antwoorden. „We gaan naar dc Duivelsberg om de zon tc zien ondergaan," zei Pit. „Zouden we het halen, denk je?" Janus liet even de tuinslang rusten. Hij keek eens naar de lucht, schoof zijn hoed achterover. „D'r zitte mirakelse donderkop pen," zei hij. „Je mot 't zelf wctc, 't ken mij niks schele." Pit keek naar boven. „Die paar wolkjes?" snoof ze. Janus zette zijn hoed.weer in zijn ogen, spoot een nijdige'straal in het rozenbed. „Ja. juist, die paar wolkjes," zei hij en keerde zijn zwartvcrschoten grijs en bruin gelapte rug kwaadaardig naar de beide meisjes. „Dag Janus," zong Pit. „Zul je aan ons denken als hot onweert „Bretaal ding", beleed Janus dc tuinslang, die hij nu als een karwats over het dorstige gras zwaaide. „Komen jullie nog?" vroeg Mia. „We hadden even een apartje met Janus, 'k Ben dol op Janus," zei Pit. „Daar komt Ella ook al aan." zei Lenie. die in de verte tuurde „Gelukkig, anders was stellig van avond de zon niet ondergc gaan "zuchtte Dot. „Kom Pit, reik mij een arm. Wij lopen vast vooruit." Door de smalle, slingerende heide paadjes liepen ze Heel in de verte verhief zich dc Duivelsberg als een vreemde grote knobbel. Pit keek eens achterom. Ella had Mia en Lenie elk aan een arm bungelen. Ella schreed met een fiere tred over het heidepad. Dot keek ook eens om. „Ze lijkt net een zure onderwijze res, die een paar kinderen laat mar cheren," schamperde Dot. ,,'t Is zo gek. Pit, maar als Ella in dc nabij heid is, voel ik me zo kattig en snau werig." „Ja. ze heeft op mij ook die verve- lende invloed." bekende Pit. „Vind je niet, dat het donker wordt. Dot9" Dot keek eens omhoog. „Welnee kind. Je staat onder de invloed van Janus." „Best mogelijk. Stel je voor. dat dié Duivelsberg opeens vuur spoog." griezelde Pit. Ze waadden nu door mul. wit zand Pit stond stil. „Even uitblazen, 't Is zeldzaam broeierig. Dot." „Ja dat wel. Maar de lucht is blauw..." „En groen het dal. dc viooltjes bloeien overal Komen jullie nog?" Lenie. Mia en Ella waren nu ook dichterbij gekomen. „Hoe ver zijn wc van huis?" vroeg Mia. „Ruim een half uur. Wc zijn er zo." Door het mulle zand en dan weer langs een heidepad naar de Duivels berg Pit plofte neer aan de voet. „Kan ik hier de zon ook zien onder gaan? Nee? Nu. ik kom direct wel." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 5