Rabobank schenkt banken voor Scharendijke en Ellemeet Braamfeest 'De Dobbelsteen' was weer een enorm succes Informatie-ochtend over cursus 'Vrouw en Werk' Rolemmer in geBRUik Verkiezing sterkste man of vrouw van Brouwershaven Rijverbod opgelegd Aanrijding Bruinisse Loopstratengebied 4 Nieuw gebouw geopend SCHARENDIJKE - Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe kantoorgebouw bij De Putmeet in Scha rendijke heeft de Rabobank Schouwen twee zitbanken aan de gemeente Middenschouwen cadeau gedaan. De ene bank zal worden geplaatst in een plantsoentje tegenover de ingang van het nieuwe gebouw, de andere komt op het dorpspleintje van Ellemeet te staan. Burgemeester W. den Boer van Mid denschouwen nam deze giften vrij dagmiddag namens de gemeente symbolisch in ontvangst. Via de tekst op een „perkamenten rol" maakte de Rabobank er melding van op deze wijze de betrokkenheid met de ge meente te willen onderstrepen. Het voorlezen van deze „proclama tie" door burgemeester Den Boer be tekende tevens de officiële openings handeling van het bankgebouw, dat door hem tevoren - tijdens een bijeen komst in het naastgelegen dorpshuis De Putmeet - was gekenschetst als een fraai ogend gebouw, in de geheel eigen stijl goed aansluitend aan de aangrenzende bebouwing. Twee centra Over die lokatie zei architect Jobse: „Scharendijke heeft nu twee centra: één voor winkels en uitgaansleven en deze andere (rond de vijver) is het „machtscentrum", met kerk, stad huis en bank..." Burgemeester Den Boer sprak van een aanwinst voor de gemeente: „Het beschikbare voorzieningenpakket is een zaak van voortdurende zorg en bovendien belangrijk voor de leef baarheid. Met het volledige diensten pakket kan de bank hier een breed publiek van dienst zijn, prettig voor eigen inwoners en recreanten." Kleuren Het - vooral door het gebruik van felle kleuren - in het oog springende bankgebouwtje is nauwelijks meer te vergelijken met de huisvestingen van de coöperatieve banken in de vijfti gerjaren. „Die waren destijds op het platteland nauwelijks te vinden", dook burgemeester Den Boer in de herinnering, „Hoewel iedere dorps gemeenschap zijn eigen boerenleen bank had. Maar die stelden uiterlijk niet veel voor en lagen verscholen achter de gevel van een boerderij of van een huis aan de dorpsstraat. De kassier had er meestal geen volledige dienstbetrekking aan en de bank was slechts enkele uren per week open." Deze gegevens van nog maar dertig jaar geleden, door de burgemeester ontleend aan het boek Man en Paard (een uitgave van Rabobank Neder- Voorzitter J. D. Priemis van de Rabobank Schouwen overhandigt burgemees ter W. den Boer van Middenschouwen (rechts) de perkamentenrol die de schenking van de twee banken vermeldt. land), wijzen op do stormachtige ont wikkeling die de organisatie sinds dien heeft meegemaakt. Eikerzee Voorzitter J. D. Priemis van het be stuur van de Rabobank Schouwen dook nog verder terug in de tijd toen do service voornamelijk boeren en tuinders betrof. In 1912 ontstond de bank in do regio in Eikerzee, ten hui ze van do kassiers. Jaren later, in 1957, werd er ver huisd naar Scharendijke, aan de El- kerzeeseweg. „Die handeling werd niet door iedereen in dank afgeno men. Alle openbare gebouwen ver dwenen uit Eikerzee en Scharendijke werd centrumgemeente." Nadat in 1965 de fusie plaatsvond tussen de banken Eikerzee, Noord- welle en Haamstede (uiteindelijk lei dend tot de huidige Rabobank Schouwen), vond in 1970 nog een in grijpende verbouwing plaats aan de Elkerzeeseweg: het kantoor werd het eerste op Schouwen-Duiveland met een kogelvrije balie. In dat kantoor werkte tot het vori ge jaar de heer L. A. Bakker, die zijn werkzaamheden zag verveelvoudigen naarmate Scharendijke uitgroeide van een plattelandsdorpje tot een re creatiegemeente („met gelukkig toch nogal wat agrarische bedrijven", al dus de heer Priemis). Als tweede vaste kracht werd Peter van Velthoven aangetrokken, die nu - samen met twee assistentes - het nieuwe gebouw gaat beheren. Dat aan de Elkerzeeseweg leende zich niet meer voor verbouwing, vandaar het besluit tot nieuwbouw op een an dere lokatie. Goed zichtbaar „Het staat er goed zichtbaar", zei architect Jobse van zijn ontwerp. Vo rige sprekers hadden zich er schert send over uitgelaten, dat men wel even moest wennen aan vormgeving en kleurstellingen. Jobse ging er vlot op in: „Mooi of niet, het gebouw brengt de primaire uitgangspunten tot uitdrukking. De architectuur is goed en mooi vinden komt wel", voor spelde hij. De architect liet zich uitermate lo vend uit over de bouwer, aannemers bedrijf Braber en personeel: „Een fantastisch stukje werk. Ik kan mij niet herinneren een bouwwerk zo perfect tot in detail'te hebben zien af gewerkt." Hij bleef bij de kleuren die hij in zijn ontwerp had aangegeven door een wandversiering in dezelfde tinten aan te bieden. Regiodirecteur K. J. Merk uit Ber gen op Zoom vond Scharendijke een voorbeeld van de kracht van zijn or ganisatie: goed geoutilleerde vesti gingen ter plekke. „De sterke bindin gen met de gemeenschap moeten worden uitgebouwd." Dezelfde mening was de heer L. A. M. Elenbaas (sprekend namens de Deltakring) toegedaan: „Aandacht voor het bijkantoor is zeer belang rijk. Het is prettig als een bank meer poten heeft om op te staan." Ere-voorzitter K. J. v.d. Slikke maakte al voor de tweede keer een opening in Scharendijke mee, twee van de zes die hij in deze regio bij woonde. Deze nieuwste aanwinst in Scha rendijke werd na de officiële opening in eerste instantie door de genodig den bezichtigd, 's Avonds kwamen de personeelsleden van de andere kanto ren een kijkje nemen en zaterdag stelde de bank de deuren open voor het publiek. Film 'Niet Bemiddelbaar' ZIERIKZEE - In het pand van de Stichting Vrouwen emancipatie, Visstraat 5, wordt vrijdag 4 oktober, aan vang 9.30 uur, een informatie-ochtend gegeven als voor bereiding op de cursus 'Vrouw en Werk', die deze herfst in Zierikzee van start zal gaan. Het is een nieuwe cursus, die spe ciaal, is bedoeld voor vrouwen, die overwegen om een baan te gaan zoe ken en al lang geen baan meer heb ben gehad. Deze vrouwen moeten dan vaak heel wat hindernissen overwinnen voor ze zover zijn dat ze aan de slag kunnen. Zo kunnen ze een verouder de of niet voldoende opleiding en/of ervaring hebben. Ze kunnen tegenge houden worden door de vraag of er ei genlijk wel werk voor hen is in deze tijd. Hoe kan je buitenshuis werken combineren met een gezin? Welke ZIERIKZEE - Op de Laan van St. Hilaire te Zierikzee werd in de nacht van zondag op maandag (03.00 uur) automobilist L. v. d. M. uit Ooster- land van de weg geplukt. Een blaas- en bloedproef wees uit dat V. d. M. te veel alcohol had bebruikt. Hij kreeg naast een proces-verbaal een rijver bod opgelegd. rechten en plichten heb je als werk neemster? Ruimte Misschien wordt overwogen om een eigen bedrijfje op te zetten. Is er ge BRUINISSE - Bru heeft z'n eerste rolemmer, zij het dan in miniatuur formaat die zeker in Miniatuur Walcheren niet zou misstaan. Vrijdag avond kreeg de nestor van de Bruse gemeenteraad, de fractievoorzitter van de SGP. de heer L. J. v. d. Bos. de omstreden rolemmer in vestzak formaat aangeboden van de voorzitter van de Reinigingsdienst, de heer J. Landman. Het was allerminst een hoorzitting of een informatie-avond in het verenigingsgebouw waar maar liefst 170 gasten aanwezig waren, onder wie burgemeester T. C. Hekman en vele raadsleden, maar de viering van het 40-jarig huwelijk van het echtpaar V. d. Bos. Een hoogtepunt op de gezellige receptie was een uitvoering van het Duivelands Man nenkoor onder leiding van de dirigent H. Weekhoud, een uit 40 leden bestaand koor waar ook de heer V. d. Bos al jaren lid van is. Enkele prachtig uitgevoerde liederen waren o.a. "9c Sla 'd ogen naar 't geberg te heenen Vaste rots uan mijn behoud". BRUINISSE - Bij een aanrijding op de Staphorsterkruising bij Bruinisse, zaterdagmiddag 18.00 uur, werd een persoon licht gewond Uit richting Zijpe kwam B. H. uit Zierikzee en reed de procinciale weg op. Hierbij verleende hij geen voorrang aan de uit richting Zierikzee komende A. v. P. uit Oud Beijerland. Beide auto's werden zwaar beschadigd en weg gesleept door Ista. De gewonde (aan de knie) zat als passagiere in de auto van v. P. maar kon na plaatselijke E.H.B.O.-hulp naar huis. ZIERIKZEE - Tijdens een routine controle in het Zierikzees loopstra- tengebied, bleek, dat bijzonder veel wielrijders niet hebben begrepen dat het loopstratengebied ook na 15 sep tember dit jaar van kracht blijft. De wielrijders werden door de politie tot afstappen gemaand, maar waren overwegend niet bewust van hun overtreding, 't Is maar dat men het weet! In het kader van de week van het brood BROUWERSHAVEN - De week van het brood die plaatsvindt van 5 tot en met 12 oktober aanstaande en dit jaar in het teken staat van sport, inspireerde de Brouwse bakker Hans Kik tot het organiseren van een wed strijd „bloembalen drukken" waar mee vastgesteld kan worden wie de sterkste is in de smalstad. Het evene ment vindt plaats op woensdag 9 ok tober vanaf 's avonds zeven uur voor de winkel van Kik. Iedere Brouwenaar die dat wil, man of vrouw jong of oud, kan zich tot vijf minuten voor de wedstrijd aanmelden om mee te doen in het strijdgewoel waarbij het er om gaat om zo vaak mogelijk een (door Kik hoogstpersoonlijk uit zijn bakkerij ter beschikking gestelde) baal bloem vari 25 kilo op te heffen. De resultaten van deze krachtsinspanningen zullen door Hans Kik met behulp van enige omstanders nauwkeurig worden bij gehouden, want de krachtpat(st)er die de baal bloem het vaakst omhoog krijgt, kan gedurende twee maanden elke zaterdagmorgen rekenen op een uitgebreide luxe ontbijtbroodmaal- tijd die door Kik gratis wordt thuis bezorgd. Bij de tweede prijswinnaar gebeurt dat gedurende vijf weken en bij de derde gedurende drie weken. Tot nu toe hebben zich zo'n twaalf deelnemers voor het evenement aan gemeld. De week van het brood, zoals die sinds enkele jaren door de gezamen lijke bakkers wordt georganiseerd, is volgens Kik in de plaats gekomen van het vroegere oogstfeest. Behalve de ludieke wedstrijd die voor het eerst in Brouwershaven wordt geor ganiseerd, is er tijdens de broodweek elke dag een bijzondere broodsoort te koop die normaal niet in het assorti ment zit, terwijl het zogenaamde oogstbrood gedurende de hele week in de winkel ligt. NOORDGOUWE - E. J. uit Wil lemstad (Curacao) reed zondagmid dag in de sloot naast de Groeneweg te Noordgouwe. De oorzaak is onbe kend, maar J. raakte in de linker berm en na stuurcorrectie in de rech ter sloot. De auto werd rondom gedeukt. Ter nagedachtenis aan Maximiliaan Braam Gegeten moest er natuurlijk ook worden... NIEUWERKERK - Het schoolbestuur van de openbare basisschool „de Dobbelsteen" in Nieuwerkerk kan te rugzien op een zeer geslaagd Braamfeest, dat op vrijdag werd gehouden als jaarlijks terugkerend evenement. Een traditionele gebeurtenis, waarvan de geschiedenis terug gaat naar Maximiliaan Braam, die 1850 werd gebo ren in Nieuwerkerk als zoon van een landarbeider. schikte bijscholing of omscholing? Wil je eigenlijk wel weer terug in het werk dat je misschien vroeger ge daan hebt of wil je iets heel anders proberen? In de cursus zal zoveel mo gelijk gerichte informatie gegeven worden over deze onderwerpen. Daarnaast zal er veel ruimte worden geboden om met de deelneemsters te zoeken naar mogelijkheden voor ie der individueel. Om een beeld te geven van de hin dernissen waar deze zogenaamde 'herintredende' vrouwen mee kam pen, zal de film 'Niet Bemiddelbaar' van Cinemien gedraaid worden. In deze film komen ook de oplossingen naar voren, die diverse vrouwen hiervoor gevonden hebben. Naast het vertonen van deze film, zal ook verdere informatie over de cursus worden verstrekt. Op deze in troductiebijeenkomst is iedereen welkom, zonder verdere verplichtin gen. Knikkerbaan Bloklopen Het feest in september heeft dus niets te maken met de in deze tijd rij pende bramen, maar met de per testa ment bepaalde, en door een legaat ge financierde instelling van de dochter van de later zo succesvolle Braam: dochter Louise. In overleg met haar vader schonk Louise een bedrag aan de lagere school van Nieuwerkerk, de school waar vader Braam z'n eerste onderwijs genoot. Aan dit legaat de bepaling dat jaarlijks in september een groot feest georganiseerd moest worden van de rente-opbrengst. Wat dat laatste betreft: inflatorische krachten maakten dat het feest niet zo groots kan worden opgezet als wel eer de bedoeling moet zijn geweest, maar de traditie wil men in Nieuwer kerk graag in ere houden. Klassewedstrijd Vrijdag was het weer zo ver en hield De Dobbelsteen het Braamfeest. Al om kwart voor negen in de ochtend begon de klassewedstrijd met de wis selbeker als fel begeerde trofee. Spel- onderdelen: bloklopen, balgoien en knikkerbaan. Onder grote aanmoedi ging van belangstellende ouders werd klas 6 winnaar. In de rust wer den pannekoeken gegeten, die er in gingen 'als koek'. Avondfeest Het avondprogramma werd met een feestelijke opening gestart, waar bij verscheidene hobby's werden ge toond. als: vliegtuigmodelbouw, stoommachines, tekenen en schilde ren, kantklossen, spinnen, poppen maken en het maken van wijn. Ver der hield men zich bezig met spelle tjes als touwtjetrek, bussengooien en het rad van avontuur. Gedurende het feest werden tevens de werkstukken tentoongesteld van de wedstrijd 'Wie maakt thuis het leukste toekomst- voertuig, mens of robot''' Bij de 'grotere' werd winnaar van klas 3 Bernard van Staveren, van klas 4 Daniël Paicroux, van klas 5 Kees van Westen en van klas 6 Wou ter van de Zwet. Tot slot van liet Braamfeest werd een film uit 1965 met Nieuwerkerk als onderwerp ver toond. aangevuld met tekenfilms. Blokhut De opbrengst van het avondfeest zal worden bestemd voor - door vrij willigers gemaakte - speelwerktui- gen voor de speelplaats en daarnaast gaan de gedachten uit naar het bou wen van een soort blokhut met glij baan. wanneer de opbt*engst daartoe reikt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4