Kamer van Koophandel stuurt gemeenten een wensenlijst toe Bouw bibliotheek komt geleidelijk in eindfase Grote terugloop vervoersaanbod veer Vlissingen- Breskens Diefstallen uit auto Onrust over bibliotheekwet 2 BRUSSEL - Belgische bcvgevs heb ben zondag het voorschip van do Mont Louis geborgen, het Franse schip dat vorig jaar zomer voor de Belgische kust verging nadat het in aanvaring was gekomen met een veerboot. Het 60 bij 80 meter metende en 1800 ton zware voorschip van de Mont Louis is binnengebracht in de haven van Zeebrugge. Het zal daar aan land worden gebracht en ver dwijnt dan naar de schroothoop. MIDDELBURG - De provinciale Zeeuwse veerdienst Vlissingen- Breskens is de enorme terugloop in het vervoersaanbod in verband met herhaaldelijke stremmingen en repa ratie op dit veer gedurende de eerste drie maanden van dit jaar nog steeds niet te boven. In de eerste acht maan den van dit jaar werden er op dit veer 276.588 minder passagiers en 231.782 minder auto's overgezet dan in de zelfde periode van het vorig jaar. Deze terugloop werd niet volledig gecompenseerd door een groter aan bod op het veer Kruiningen-Perkpol- der. Beide veren zetten samen 1.226.000 minder passagiers over in de eerste acht maanden van dit jaar. In totaal werden er via beide veren 4.853.000 passagiers vervoerd en 2.296.658 auto's. Begin volgend jaar zal er op het veer Vlissingen-Breskens een nieuwe dubbeldeksveerboot in de vaart ko men. De directie van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland ver wacht dan dat het vervoersaanbod op dit veer weer zal toenemen. SCHARENDIJKE - In het weekein de kreeg de Rijkspolitie groep Schouwen-Duiveland een groot aan tal inbraken in en van auto's te ver werken. In Scharendijke begon de se rie met een inbraak in de auto van W. O. uit Aken. Uit de opengebroken koffer verdwenen twee surf zeilen. Te Haamstede werden maar liefst zes auto's opengebroken, allen staan de op de Groenewoudseweg bij cam ping Groenewoud. Alle auto's liepen schade op door de inbraak, slechts uit één auto verdween een portemonnaie met 125,—. Tussen 22 en 27 september werd ook de kajuitboot plus trailer en di verse hengels gestolen, ten nadele van P. d. B. uit Standaardbuiten. De trailer met boot werd ontvreemd van af camping Duin en Strand te Scha rendijke en heeft een waarde van 11.000,-. Een surfplank, twee masten, vier zeilen, een pak en een surf- vouwwagen was de buit na een diefstal van de auto van R. L. uit Frankfurt. Zijn auto stond op de Kromme Reke te Renesse, de diefstal vond plaats in de nacht van zaterdag op zondag. Ook in Renesse, aan de Scharen- dijkseweg nabij camping Internatio nal stond de auto van E. M. uit Ker- pen (Dlnd). Hier verdwenen twee surfpakken, een surf-imperial, auto papieren en surfschoenen. Tot slot van de serie auto inbraken meldde E. W. uit Siegen een diefstal:op de Torenhoeve stond zijn auto geparkeerd, waar vanaf een fiet- simperial werd gestolen. DEN HAAG - Ondernemers in de binnenvaart die hun schip laten slo pen zodat het wordt onttrokken aan de vervoermarkt kunnen een daar voor op een uitkering rekenen. Dat is het voorsel van staatssecretaris Scherpehuizen (Verkeer en Water staat) waarmee het kabinet vrijdag akkoord is gegaan. Met het oog op de komende gemeenteraadsverkiezingen ZIERIKZEE - Het bedrijfsleven in al haar schakerin gen vormt de ruggegraat van de economie. Het huidige welvaartsniveau kan alleen behouden blijven met een goed functionerend bedrijfsleven. Het is daarom van groot belang, dat bij de voorbereiding, vaststelling en uitvoering van het beleid op alle overheidsniveaus terde ge rekening wordt gehouden met de gevolgen daarvan voor het bedrijfsleven. Met deze redenering in het ach terhoofd en de gemeenteraadsverkiezingen in het ver schiet heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-en Noord-Zeeland een aantal beleidsaanbe velingen voor het bestuurlijk apparaat op lokaal niveau opgesteld. Uiteraard in de hoop, dat de nieuwe volksver tegenwoordigers hier straks hun voordeel meedoen. wordt geheven moet dit geld worden aangewend om het toerisme ter plaatse te prikkelen. De gelden mo gen niet verdwijnen in de pot alge mene middelen. In het toeristisch ge beuren vervullen de VVV's een sleutelfunctie. Vanwege hun uitge breide takenpakket op dit terrein mogen zij niet worden geconfron teerd met een afnemende subsidie. Met de richtlijnen van de kampeer- wet in de hand, moeten de gemeen ten het kamperen bij de boer voor zichtig benaderen. Ondanks de belangstelling voor deze vorm van vrijetijdbesteding dient het belang van de gevestigde ondernemers niet uit het oog te worden verloren. De gemeentelijke overheid moet in het kader van het ruimtelijk beleid de nodige souplesse betrachten in ge val van nieuwe bedrijven. Jaarlijks komen er in de regio zo'n 6 a 700 nieu we bij, die uit oogpunt van werkgele genheid en vernieuwing van de eco nomische structuur van groot belang zijn. In de lange lijst van gewenste stimulansen van gemeentewege noemt de kamer ook die van de be drijfsverzamelgebouwen. Startende ondernemers krijgen zo de kans, om goedkope en tijdelijke huisvesting te bemachtigen, om de eerste moeilijke periode op te vangen. Wanneer ge meenten besluiten om over te gaan op fondsvorming moet voor ogen wor den gehouden, dat er geen concurren tievervalsing op gaat treden met de gevestigde ondernemers. Ter verster king van het winkelapparaat, dienen dergelijke activiteiten voornamelijk in het centrum te worden geconcen treerd en niet op een afgelegen indu strieterrein. Allereerst vraagt de Kamer een po sitieve opstelling ten opzichte van het bedrijfsleven. Met deze visie moet niet alleen waarde worden gehecht aan het creëren van nieuwe arbeid, maar zeker ook aan het instandhou den van de huidige bedrijvigheid. Van de lokale bestuurders en ambte lijke diensten moet een stimulerend karakter uitgaan. De instantie denkt hierbij onder meer aan regelmatig overleg met de plaatselijke mid denstandsverenigingen, waarbij bei de partijen hun zegje kunnen doen over het plaatselijke beleid. „Door tijdig overleg wordt het bedrijfsleven de kans geboden actief mee te denken en mee te sturen", aldus de Kamer. Een van de gsprekspunten zou de gronduitgifte kunnen zijn. De voort durende rentebijschrijvingen op on verkochte gronden hindert een vlotte verkoop en is daarom bespreekbaar. Te allen tijde wil de Kamer voorko men, dat de grondprijs belemmerend gaat werken ten aanzien van nieuw- vestiging en uitbreiding. Het valt te bezien of in het kader van gemeente lijk sociaal-economisch beleid de grondprijs met een bepaald percenta ge te verlagen is. Bruinisse heeft on langs de prijs van industriegrond weer met enkele guldens naar bene den gebracht. De gemeenten dienen verder zorg te dragen voor alternatie ven, wanneer bedrijven op grond van milieuhygiënische en planologische overwegingen tot verplaatsing wor den gedwongen. Ook daarbij dient te worden gekeken naar bereikbaar heid en uitbreidingsmogelijkheden. Wegenstructuur De Kamer is van mening, dat op veel plaatsen in haar regio de we genstructuur ontoereikend is af gestemd op het huidige gemotoriseer de verkeersaanbod, vooral in de zomermaanden. Bijzonder punt van aandacht vormt de parkeergelegen heid, in het bijzondèr in de grotere steden, zoals Goes, Middelburg en Vlissingen. Parkeerplaatsen op korte afstand bevorderen het functioneren van de middenstand. De Kamer vraagt een wakend oog voor het ge bruik van terreinen voor shows en dergelijke, waardoor parkeerplaat sen, zij het tijdelijk, aan het verkeer worden onttrokken. Ook is tijdig contact met de winkeliers van be lang, om de aantrekkingskracht van het lokale winkelapparaat te vergro ten door bijvoorbeeld verfraaiing en herinrichting. Zoals bij iedere verkiezing maakt de Kamer ook ditmaal weer de zoge naamde elkweervoorzieningen aan hangig. Zij ziet dit als een noodzaak, om het huidige toeristisch aanbod vast te houden. Hier ligt een geza menlijke verantwoordelijkheid van bedrijfsleven en gemeentebestuur, waarbij de laatste een stimulerende en voorwaardenscheppende taak heeft. Daar waar toeristenbelasting Dynamisch reageren De' dynamiek waarmee het be drijfsleven vaak moet reageren op veranderingen in de markt staat vaak lijnrecht tegenover de trage uit voering van het ruimtelijk ordenings instrumentarium, volgens de onder nemersorganisatie. Vandaar vraagt zij hoge prioriteit bij de behandeling van bouwaanvragen en de daar vaak uit voortvloeiende bestemmings planwijzigingen is van groot belang. In het fonds op grond van de dorps-en stadsvernieuwing zijn de gelden uit een aantal subsidieregelingen voor het bedrijfsleven gevloeid, zoals on der meer de Saneringsregeling Mi- lieuhinderlijke bedrijven in de woo nomgeving. „Financiën die gemeenten in het kader van dit fonds ontvangen, moeten daarom mede aangewend worden ten behoeve van het bedrijfsleven", schrijft de Kamer. Over de milieuwetgeving doet de organisatie ook haar zegje. Zonder af breuk te willen doen aan de milieu wetgeving moet volgens de Kamer worden gestreefd naar snelle vergun ningverlening waarbij de wettelijk vastgelegde termijnen in acht dienen te worden genomen. Verder verdie nen twee aspecten bij de zonering van industrieterreinen in het kader van de Wet Geluidhinder de aandacht: bij de vaststelling van de zone dient re kening te worden gehouden met de uitbreidingsmogelijkheden van be staande bedrijven en vestiging van nieuwe. Op de tweede plaats dienen de zogenaamde A-inrichtingen zo min mogelijk te worden uitgesloten op in dustrieterreinen ten einde aan de vestigingswensen van nieuwe bedrij ven tegemoet te komen. En de Kamer van Koophandel gaat door. Het bcdrijvenloket van de ge meenten mag niet verdwijnen. Het reeds door vrijwel alle gemeenten in gestelde aanspreekpunt voor bedrij ven (een loket of een ambtenaar be- drijfscontacten) moet blijven ge handhaafd. Dit loket of deze persoon moet kennis dragen van de specifie ke problemathiek van het bedrijfsle ven; hij moet ook bevoegdheden heb ben om de procedures te bewaken en zonodig ondernemers te begeleiden. Gelet op onder meer de concurren tiepositie is het noodzaak te voorko men, dat het Zeeuwse bedrijfsleven onder moeilijkere omstandigheden moet opereren dan elders in den lan de. Gemeenten kunnen een duidelijk steentje bijdragen in de lastenver lichting, zowel richting burgers als bedrijven. De Kamer brengt in dit verband de onroerend goedbelasting, de reinigingsheffing, de precario rechten en de kortingen op het ge meentefonds te berde. Economisch verkeer Tenslotte, maar voor de organisatie zeker niet het minst belangrijkste on derwerp, is het ordelijk economisch verkeer. Gemeentelijk beleid schept voor een belangrijk deel het kader waarbinnen het bedrijfsleven, met name het voorzieningenapparaat, functioneert. Continu aandacht hier voor acht de Kamer van groot belang en er dient gewaakt te worden, dat de marktverhoudingen ingrijpend ver stoord worden. Uitgifte van vent-en standplaatsen kan grote gevolgen hebben voor de bestaande winkels, zeker in kleinere kernen. Het Distri butie Planologisch Informatie systeem kan uitstekende diensten be wijzen bij het verrichten naar onderzoek ten behoeve van de ver gunninguitgifte. Bij de uitvoering van de Win kelsluitingswet moeten gemeenten en plaatselijke winkeliers goed op el kaar zijn afgestemd. Zeker moet wor den voorkomen, dat er voor de consu ment onduidelijkheden ontstaan. Verder moet het gemeentebestuur paal en perk stellen aan zogenaamde .para-commerciële horeca-activitei- ten. Een mond vol voor de kantines en barretjes bij sportvelden en derge lijke. Laatsgenoemden zullen het hiermee, gelet op hun, vaak benauw de, financiële posities, niet helemaal eens zijn. Tfen aanzien van fabrieks- verkopingen in dorpshuizen en schouwburgen moet de gemeente een uiterst voorzichtig beleid voeren. „Bij dergelijke evementen wordt in enkele dagen de markt afgeroomd. Voor de plaatselijke ondernemers zijn die verkopingen sterk concurren tievervalsend, omdat hierbij geen winkel hoeft te worden ingericht en allerlei lasten niet hoeven te worden betaald. Al met al een aardige waslijst, waar de gemeenten op verzoek van de Kamer van Koophandel rekening mee dienen te houden. Maar ook an dere organisaties schrijven-hun wen sen op papier en sturen ze de lokale bestuurders toe. Aan de plaatselijke volksvertegenwoordigers, om alle belangen zorgvuldig af te wegen en een keuze te maken. Vervolg van pag. 1 Uit de woorden van Vis mag worden opgemaakt, dat de bouw zeer voor spoedig verloopt. Door een bezuini gingsoperatie met het dakoverstek is( echter wel een vertraging van onge veer twee weken ontstaan, waardoor medio december de oplevering plaats heeft. „Het uitleencentrum is dan ongeveer een week gesloten, hetgeen enig ongemak betekent voor de be zoekers", aldus het bestuurlid. Na de heropening biedt hei interieur en de grote ruimte de cliënten echter weer volop mogelijkheden, om op een leu ke en vlotte manier aan de boeken te komen. Ir. J G. Gerritsen, de architect, ver- ..de vlag in top.. telde dat cliënten vaak verrast zijn als de eerste tekening definitieve vor men gaat aannemen. „Maar dat geldt ook voor de bouwer en de architect. Ik kan niet anders dan plezierig te rugkijken op de eerste bouwmaan den. Vooral de samenwerking ver loopt heel prettig", vertelt Ir. Gerrit sen. Gastheer Gastheer tijdens de bijeenkomst en tevens aannemer H. Röctger (bouw bedrijf Prince) verkondigde dat tij dens een bouw nooit en te nimmer problemen met de mantel der liefde mogen worden bedekt. Hij dacht hierbij aan vragen, die de kop opste ken bij de financiële haalbaarheid van bouwplannen. Hij kon niet an-1 ders concluderen dan dat tijdens de bibliotheekbouw de onderlinge rela tie tussen aannemer-architect en op drachtgever erg goed was. Zoals gemeld wordt de bibliotheek dus medio december opgeleverd en hebben de medewerkers van het boe- kcnuitlcenccntrum een week nodig over 'over te gaan'. Als een en ander naar wens verloopt kunnen de bezoe kers omstreeks half januari op een officiële opening rekenen SCHIEDAM - „Ik ben zeer ongerust over het ontbreken van een duidelijk overheidsbeleid. Dat zou moeten be ginnen met een wettelijke erkenning van de openbare bibliotheek als in formatiebemiddelaar binnen een ei gen. aan de tijd aangepaste, biblio theekwet". Directeur D. Reumer van het Nederlands Bibliotheek en Lck- tuur Centrum (NBLC), de vereniging van openbare bibliotheken, zei dit za terdag in Schiedam bij de opening van de eerste landelijke bibliotheek- idag. Iedere dinsdag Zicrikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Tevens bureau voor rechtshulp. UVV-gebouw. Seniorensoos voor da mes van 13.30-16.30 uur. Gymzaal Manhuisstraat. Repetities Oratoriumvereniging Zierikzee. 20.00-22.00 uur. Borrendamme. Volksdansen voor ou deren. 10.30-11.30 uur. Burgh-Haamstede Gymnastiekzaal. Recreatieve condi tietraining. 20.00-21.00 uur dames, 21.15-22.15 heren. Haamstede Dorpshuis De Schutse. Jazzgym. 9.15 tot 11.15 uur. Duinoord. Volksdansen voor oude ren. 14.00-15.00 uur. Renesse Fiets en wandelpuzzeltochten. Start en inschrijving bij V.V.V. Renesse tus sen 14.00 en 14.30 uur. Elf dorpen fietstocht. Start tussen 13.30 en 14.00 uur bij V.V.V.-kantoor te Renesse. Brouwershaven Gymnastiekzaal. Damesgymnastiek. 19.30 tot 20.30 uur. Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00- 22.00 uur. Oosterland Verenigingsgebouw Oosterhof. Meer bewegen voor ouderen. 14.00-15.00 uur. Bruinisse Strip-O-Theek. 18.30-19.30 uu;r. Oude Raadhuis. Teken en schilder club „De Tekenaars". 19.00-21.30 uur. Iedere woensdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Raamstraat. Klassiek ballet. 13.00- 16.00 uur. UVV-gebouw. Seniorensoos voor da mes en heren van 13.30-16.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities. Herv. Chr. gemengd koor. 19.30-21.30 uur. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Nieuwsmagazine. 20.15-21.45 uur. Burgh-Haamstede Rusthuis Duinoord. Bejaardensoos om 14.30 uur. Haamstede Dorpshuis. De Schutse. Jazzgym. 19.30 tot 20.45 uur. Renesse Fiets- en puzzeltochten. Start en in schrijving bij V.V.V.-kantoor te Renes se tussen 14.00 en 14.30 en 19.00 en 19.30 uur. Scharendijke Gymzaal. Gym voor dames van 14.00 tot 15.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.15 tot 20.00 uur. Verenigingsgebouw. Dameskoor. 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje. 14.00-16.00 uur, kinderklub. Nieuwerkerk „Rehoboth" Strip-o-theek. 18.30- 19.30 uur. Ons Dorpshuis. Volksdansen voor ou deren. 10.00-11.00 uur. Dorpshuis. Bejaardensoos. 14.30 uur. Bruinisse Bibliotheek. 14.00-15.30 en 19.00-20.15 uur. Iedere donderdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Pand Visstraat 5. Koffie-ochtend voor vrouwen. 09.30-11.00 uur. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Herha ling nieuwsmagazine, 10.00-11.30 uur. Verzoekplatenprogramma, 20.15- 21.45 uur. Burgh-Haamstede Christinastraat 21. Bidstond steun groep voor de verdrukte christenen en joden. 20.00-21.15 uur. Haamstede Gymzaal Julianastraat. Klassiek Ballet. 15.30 tot 18.30 uur. Brouwershaven Tbnnenmagazijn. Kinderkoor. 18.30 tot 19.15 uur. Tonnenmagazijn. Smalstads ge mengd koor. 19.45-21.45 uur. Noordgouwe Hotel café-restaurant v. d. Weijden. Bridgen. 13.30-17.00 uur. Dorpshuis. Kaartavond. 20.00 uur. Oosterland ..Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30-19.30 Eerste dinsdag van de maand Zierikzee Kreeftstraat 60. Spreekuur Gehandi capten Advies Bureau. 16.00-17.00 uur. Elke maandag en woensdag Zierikzee Onderdak. Zaalvoetbalkompctitie. 19.00 tot 23.00 uur. Maandag 30 september Brouwershaven Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Dinsdag 1 oktober Kerkwerve Verenigingsgebouw Bejaardensoos. 14.30 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. Ned. Ver. v. Huisvrou wen. Start poppen maken. 14.00 uur. Renesse Dorpshuis. Bejaardensoos. 14.00 uur. Brouwershaven Garage Slager. Pech onderweg cur sus. 20.00 uur. Woensdag 2 oktober Zierikzee De Lichtboei. Keuring van huis (en knuffel-)dieren. 13.30 uur. De Concertzaal. EO-programma met opnamen. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Recreatiecentrum Krayestein. Senio rendag, 10.00-16.30 uur. Brouwershaven Blokkendoos. Open dag Knutselhuis. 13.30 tot 15.30 uur. Donderdag 3 oktober Bruinisse Nederlandse Hervormde kerk. Af scheid echtpaar Téekens. 20.00 uur. Middelburg Loskade. Stille tocht voor Dwaze moeders. 10.15 uur. Goes De Villa. Informatieve avond van FIOM over gezinszorg. 19.30 uur. Vrijdag 4 oktober Zierikzee Kleuterschool De Speeldoos. Inleve ren kleding voor kledingbeurs. 19.30- 21.30 uur. Graanbeurs Huis van Nassau. Dans avond met Schelde Trio. 20.30 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Uitvoering Culturele Ver eniging; toneelopvoering Toneel groep Ouwerkerk 'Plaza Hotel'; bal na. 19.30 uur. Zaterdag 5 oktober Zierikzee Speurtocht bovenbouw openbare ba sisschool door straten Zierikzee. 10.00 uur. Kleuterschool De Speeldoos. Kinder- kledingbeurs. 10.00-11.30 uur; afhalen niet-verkochte kleding 14.00-15.00 uur. Brouwershaven Oud papier ophalen. Van 9.00 tot 10.30 uur. De Blokkendoos. Winterkleding- en speelgoedbeurs. 9.30 tot 12.00 uur. Bruinisse Clubgebouw De Nachtegaal. Ruil- en verkoopbeurs. 10.00 uur. Maandag 7 oktober Kerkwerve Verenigingsgebouw. Voorlichtings avond Reinigingsdienst over rolem- mers. 20.00 uur. Dinsdag 8 oktober Burgh-Haamstede De Schutse. Ned. Ver. v. Huisvrou wen. Mosselmiddag. 14.00 uur. De Schutse. Streekvergadering NCVB. 19.30 uur. Brouwershaven Markt. Vertrek bus rondrit bejaar den. 13.00 uur. Garage Slager. Pech onderweg cur sus. 20.00 uur. Woensdag 9 oktober Brouwershaven Blokkendoos. Knutselclub. Van 13.30 tot 15.30 uur. Markt. Wedstrijd bloembalen druk ken. Vanaf 19.00 uur. Donderdag 10 oktober Brouwershaven Verenigingsgebouw. Volksdansen. 20.00 uur. Vrijdag 11 oktober Zierikzee Reisje naar Rotterdam van NBP, af deling Schouwen. Ouwerkerk Dorpshuis. Uitvoering Culturele Ver eniging; toneelopvoering Tbneel- groep Ouwerkerk 'Plaza Hotel'. 19.30 uur. Zaterdag 12 oktober Kerkwerve Chr. Nat. School. Bazar/rommcl- markt. 9.30-15.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Feestmiddag 35- jarig ANBO. 14.30 uur. Dinsdag 15 oktober Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Dinsdag 22 oktober Burgh-Haamstede Reisje Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Ver trek 8.00 uur te Burgh. Donderdag 24 oktober Noordgouwe/Schuddebeurs Verenigingsgebouw. Voorlichtings avond Reinigingsdienst over rolem- mers. 20.00 uur. Zaterdag 26 oktober Zierikzee Graanbeurs. Computergebruikers bijeenkomst. Van 10.00 tot 16.00 uur. Dindsdag 29 oktober Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Woensdag 30 oktober Renesse Dorpshuis. Voorlichtingsavond Rei nigingsdienst over rolemmers. 20.00

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 2