NIEUWS OP WIELEN De Nobelpoort bv showt nieuwe types Peugeot 505 Mosselkwekers ernst met levering banket Mooi weer, maar lage prijzen in landbouw berichten Hervormde vrouwen Bru zwaaien presidente uit Graanopbrengst per hectare en in totaal wat lager Hoofdmacht BC Zierikzee begint competitie met 0-8 triomf op Blauw Wit I NBvP-vrouwen Noord welle Herziening persbericht ZIERIKZEE - Automobielbedrijf De Nobelpoort bv in Zierikzee start van daag - donderdag 26 september - een tien dagen durende show, waarin on dermeer veel aandacht wordt besteed aan de nieuwe types 1986 van de Peu geot 505. De populaire serie uit de Peugeot-stal kreeg ondermeer een her- De buitenkant van de 505 sedan en break van het modeljaar 1986 on derging ingrijpende wij zigingen. Zo is er een nieuwe tot aan de wiel kast doorlopende bum per aan de voorzijde en werden de grille en de koplampomlijstingen aangepast. Ook aan de achterzijde werd de nieu we bumper aangebracht. Ook de achterlichten, met demontabele glazen, zijn nieuw, terwijl even zeer de nummerbord- omlijsting vernieuwd werd. Op alle types is het in terieur volledig ver nieuwd. Het dashboard heeft een midden console en is ultra- sonore aan elkaar gelast tot één stuk. Er is een nieuw stuurwiel geko men, alsmede een nieuw instrumentenpaneel, ter wijl er nieuwe schake laars onder het stuur wiel zijn geplaatst. De zittingen voor zijn bre der geworden. Het nieu we ontwerp van de rug leuning van de achter bank geeft 30 mm meer ruimte. De vorm van de styling van de voor- en achterzijde van alle typen. Ook is er een algemene toe passing van vijfversnellingsbakken op de handgeschakelde modellen. Ver der wordt een automatische transmis sie met vier overbrengingen toegepast en zijn er nieuwe motorische ontwik kelingen. De Peugeot 505 GTI, modeljaar 1986. uitsparingen in de vloer-' plaat is gewijzigd om meer ruimte voor de voe ten te verkrijgen. De be kleding en de kleuren zijn nieuw. De tunnel van de versnellingsbak is bedekt met schuim on der de moquette-bekle- ding om de geluiddem ping te bevorderen. De schakelaars van de luchtverdeling zijn pneumatisch en uitge voerd als drukknoppen. De schuifknop van de aanjager maakt zeven snelheden mogelijk, de gewenste temperatuur wordt verkregen door een schuifknop welke een thermostatische Bijzonder veel aandacht werd er bij de nieuwe modellen besteed aan het inte rieur van de wagens. klep bedient. De lucht- uitlaat-opening van de ontwaseming van de voorruit en zijruiten zijn vast. De luchtroosters op het dashboaïd zijn in el ke richting draaibaar en afsluitbaar, zodat de twee buitenste roosters nu verwarmde lucht kunnen verspreiden om een aangename tempera tuur in de auto te bevor deren. Alle modellen van de Peugeot 505 zijn thans uitgerust met vijfver- snellingsbakken. Wan neer een aantal model len zijn uitgerust met een automatische trans missie met vier over brengingen, wordt de koppelomvormer vanaf 85 km/uur in.de vierde versnelling geblok keerd, zodat een automa tische overbrenging wordt verkregen. Nieuw bij de motor is dat er een 1796 cm3 motor is geko men. Het vermogen van de twee liter carburateur-modellen is verhoogd tot 72 CEE-kW (108 DIN-Pk) en het ver mogen van de Turbo In jection modellen is ver hoogd tot 123 CEE-kW (180 DIN-Pk). BRUINISSE - Centraal in de bijeenkomst van de Hervormde Vrouwen Groep Helpt Elkander" stond het komende afscheid van de presidente, me vrouw P. M. Teekens-Krijgsman. Zoals bekend heeft haar man, de Hervorm de predikant dominee W. F. Teekens het beroep naar Hien-Dodewaard aange nomen, zodat niet alleen de domineesplaats vacant is geworden maar ook het voorzitterschap van dè vrouwenvereniging. Na het zingen van Ps. 95 4 heette de presidente voor het laatst de vele aanwezigen welkom. Ze sprak haar blijdschap uit dat mevrouw P. Kik- Boudeling haar functie als bestuurs lid had aangenomen. Mevrouw A. v. Oeveren-Zondervan hield een medita tie naar aanleiding van Openbaring 3 20-22: „Jezus klopt aan de deur, zullen wij in vertrouwen Hem binnen laten?". Na de pauze las de'presidente een deel uit het boekje van ds. A. K. Straatsma, „Uit de kamferkist". Speciaal voor haar afscheid had mevrouw Teekens een verhaal ge schreven over de periode dat ze vijf jaar samen met haar man in de vis sersplaats had gewoond. „Een dorp van wolken, water en wind", was de titel van het verhaal. Voor ze in Bru kwam wonen wist ze niets van water, schepen en de mosselcultures was haar vreemd. De mentaliteit van de NOORDWELLE - De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afde ling Noordwelle en omstreken kwam in het dorpshuls te Noordwelle bij een voor de openingsavond van het nieuwe seizoen. De presidente, me vrouw N. de Hamer-de Jager kon een 50-tal leden verwelkomen. Verder deed zij enkele huishoudelijke mede delingen die betrekking hadden op bijeenkomsten en cursussen, die door de diverse commissies worden georganiseerd op Schouwen- Duive- land en daarbuiten. Vervolgens werd een mosselmaal tijd met daarbij een glaasje wijn ge serveerd met als dessert een vruch- tencompóte. Het geheel viel bij de aanwezigen bijzonder in de smaak. bevolking kende ze niet. In haar ver haal vertelde ze haar ervaringen en belevenissen aangaande mensen en hun werkomstandigheden. Vij jaar Bru passeerden de revue. Het bleek dat ze was gaan houden van de mensen in de specifieke vis sersplaats, van het Zeeuwse land, het water en de luchten. De vice- presidente, mevrouw B. de Waal- Jumelet sprak in een mooi gedicht haar dank uit voor het vele werk dat mevrouw Teekens voor de vereniging heeft gedaan in de vijf jaar dat ze presidente was. Daarna werd ze toe gezongen door de leden. Mevrouw De Waal overhandigde haar een aanden ken in de vorm van een pentekening van Zeeland, zoals dat aardrijkskun dig nu is. Na het zingen van Gez. 231 en dankgebed werd deze gedenk waardige avond besloten. MOSKOU - De Sovjetunie heeft de spanning terug gebracht in groep 6 van de Europese voorronden van de wereldtitelstrijd voetbal. Het Russi- che elftal versloeg woensdag in het met 100.000 toeschouwers volgepakte Lenin-stadion in Moskou rang lijstaanvoerder Denemarken met 1-0. Bij rust was de stand nog gelijk. Oleg Protasov zorgde vijf minuten na rust voor de beslissende treffer. PRAAG - Het Portugese voetbalelf tal heeft zich woensdag van zijn lafste kant laten zien in Praag. In de interland tegen Tsjechoslowakije, tel lend voor de Europese groep 2 van de voorronden van de wereldtitelstrijd, beperkte Portugal zich tot verdedi gen. Die weinig positieve uitgangstel ling werd door een matig opererend Tsjechoslowaaks elftal, dat voor zijn laatste kans voor „Mexico" streed, met minimaal verschil (1-0) af gestraft. TAMPERE - Finland heeft door een zege van 1-0 op Turkije zijn laatste theoretische kans op deelneming aan de eindronde van de wereldtitelstrijd voetbal behouden. In Thmpere zorgde Rantanen in de 37e minuut voor de belangrijke treffer van de Finnen. Finland in groep 3 uitgespeeld, bezet met acht punten uit acht wedstrijden de voorlopige tweede plaats achter leider Engeland en moet op misstap pen van de concurrentie hopen om Mexico te halen. Naar aanleiding van het persbe richt van dinsdag 24-9-85 met betrek king tot vernieling c.q. diefstal in jon gerencentrum De Kêête te Nieuwerkerk deelt de politie het vol gende mede. De in het bericht genoemde jonge lui waren bij het centrum aan het voetballen en hadden hierbij met de bal een niet goed afgesloten luik ge raakt. Toen zij dit terug wilden han gen werden zij door de aangever aan getroffen, die vervolgens bij de politie melding maakte van vernie ling c.q. poging tot diefstal. De poli tie betreurt het dat van haar zijde dit bericht aan de pers is doorgegeven zonder dat een verder onderzoek was ingesteld. Veel belangstelling voor zuivelavond BROUWERSHAVEN - Ruim zeven- tig belangstellenden kwamen dins dagavond naar het Brouwse Tonnen- magazijn voor een avond die helemaal in het teken stond van zui- velprodukten. Het betrof de eerste seizoensbijeenkomst van de afdelin gen Brouwershaven en Noordgouwe van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen die voor de invulling daarvan in eendrachtige samenwer king het Nederlands Zuivelbureau hadden uitgenodigd. Nadat mevrouw Oene en de heer Heimans van het N.Z.B. de aanwezi gen via diabeelden kennis hadden la ten maken met allerlei recepten en variaties die mogelijk zijn met zui- velprodukten, konden de dames zelf aan de slag. Met veel enthousiasme werd van ingrediënten als kaas, kip, ei, chutney, rozijnen en zuurkool een kaasgebakje gemaakt door deze té mengen en te verwarmen in schelpen die in een hapjespan werden ge plaatst. In een 'zuivel-kwis' testten de medewerkers van het bureau de kennis van de aanwezigen over dit on derwerp. Sari Hanse won daarbij de hapjespan die de eerste prijs vormde, maar ook voor alle andere deel neemsters was er een attentie. De avond werd besloten met een film over de bereiding van verschillende soorten kaas waarna de presidente van de afdeling Noordgouwe me vrouw C. Mol de medewerkers van het N.Z.B. bedankte met bloemen en een fles wijn. DEN HAAG - De opbrengst van een aantal graansoorten in ons land is dit jaar zowel per hectare als in to taal lager dan in 1984. Hetzelfde geldt voor een aantal soorten peul vruchten en handelsgewassen. Dit blijkt uit de eerste voorlopige oogstraming van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. De lagere hectare-opbrengsten zijn vooral het gevolg van de slechtere weersom standigheden dit jaar. De gemiddelde opbrengst van win tertarwe wordt geraamd op 7.100 ki logram per hectare, elf procent min der dan vorig jaar. De opbrengst van zomertarwe wordt net als vorig jaar geraamd op 5.700 kilogram per hecta re. De totale produktie van tarwe komt waarschijnlijk op 895.000 ton tegen ruim 1,1 miljoen vorig jaar. (min 21 procent). Toen werd op 143.000 hectare tarwe verbouwd, dit jaar op bijna 128.000 hectare. De gerst-opbrengst wordt geschat op bijna 200.000 ton totaal, vier pro cent meer dan vorig jaar. De winter- gerst-opbrengst ligt door inkrimping van het areaal en een ruim tien pro cent lagere opbrengst per hectare (1985 5.600 kilogram) 43 procent lager. De produktie van zomergerst is 29 procent hoger uitgevallen als gevolg van areaaluitbreiding (per hectare daalde de opbrengst met 300 tot 5.000 kilogram). Bij rogge heeft een areaalinkrim ping en een 200 kilogram lagere op brengst per hectare (4.100 kilogram) geleid tot een geraamde totaalpro- duktie van 19.042 ton (1984: 24.600 ton). De haverproduktie daalde per hectare met 100 kilogram tot 4.700 ki logram. Mede door areaalinkrim ping ligt de totale produktie dit jaar naar verwachting op 53.000 ton (57.000). Bij de peulvruchten daalde de op brengst van groene erwten per hecta re van 5.200 naar 3.750 kilogram maar door een verdubbeling van het areaal tot ongeveer 18.500 hectare is de totale opbrengst gestegen met 38 procent tot bijna 70.000 ton. Van schokkers werd per hectare ongeveer twintig procent minder geoogst en omdat ook het areaal sterk afnam is de totaalopbrengst met 672 ton BRUINISSE - Dat het alle mosselkwekers nu ernst wordt met de levering was deze week al te zien aan de le ge haven. Vorige week werden maar 25.150 netto-tonnen aangevoerd met een gezamenlijke waarde van 1.477.986,25 gulden. Tot en met woensdag kwamen er vanuit de Waddenzee en Zeeland in totaal 47.384 bruto- tonnen mosselen (90 partijen). Er waren 10 partijen, die minder dan 40 gulden opbrachten. Gerekend mag worden dat bruto deze week zeker 60.000 ton wordt aan gevoerd met als bijzonderheid dat nog steeds geen mosselen in het Mos selfonds verdwijnen. Volgende week is de aanvoer weer wat minder, om dat dinsdag en woensdag (1 en 2 okto ber) op de Waddenzee naar mossel zaad wordt gevist. Afgelopen maan dag arriveerden drie auto's met bui tenlandse mosselen, terwijl dat er za terdag zeven waren en vorige week vrijdag 22, die voor meer dan 90% be stemd waren voor de conservenfa- briek. BRUINISSE - De uiterst gunstige weersomstandigheden van de laatste we ken komen in de landbouw bijzonder goed van pas, want de boer krijgt nu ge legenheid de aardappelen te rooien en de bieten gereed te zetten die door de auto's die ze naar de fabriek rijden worden opgehaald. De aardappelen zullen voor 1 okto ber voor het grootste deel wel van het land verdwenen zijn, maar dat bete kent nog niet dat ze verkocht zijn. De opbrengst is namelijk bevredigend, maar de prijs is veel te laag, zodat er veel aardappelen in de schuur of in de koelcellen worden opgeslagen. Ook de uien laten een uitstekende op brengst zien maar. evenals bij de aardappelen zijn de prijzen die de handel betaalt uiterst laag. Aardap pelen en uien zijn speculatieve gewas sen, die bepalen of de landbouwer een goed of een slecht jaar heeft. Als de prijzen niet veranderen staat vast dat de akkerbouw ook dit jaar met verlies zal eindigen, de prijzen van aardappelen en uien liggen ver bene den de kostprijs. Wie in de afgelopen natte maanden weinig of niet gespoten heeft om de Phitoftera te bestrijden, heeft veel uitval wegens met deze ziekte aange taste knollen. Wie op tijd een bestrij dingsmiddel gebruikt heeft, heeft weinig uitval, maar de rekening we gens het bestrijden van het 'kwaad' is hoog geworden. Er moest wekelijks gespoten worden. Door de tarweverkopen van Ameri ka aan Rusland ging de tarweprijs enkele centen naar boven. Men kwam daardoor ongeveer op het peil van verleden jaar en een vetpot is de graanverbouw ook al niet omdat de opbrengst per ha onder die van het vorige jaar ligt, maar 1984 was wat opbrengst betreft dan ook een top jaar. Mevrouw A. van Boven-Cornelis declameerde het gedicht: „Wat is nu eigenlijk een huisvrouw?" van me vrouw M. E. A. Hartenhof-Weyer. In dit gedicht wórdt antwoord gegeven op de vraag in de titel: een huisvrouw is iemand die werk doet dat pas ge zien wordt zodra het niet meer wordt gedaan. Na de koffiepauze werden twee films vertoond. De eerste film gaf een beeld van de mosselcultuur. De twee de film, over de Deltawerken, had daar indirect mee te maken. Beide films werden met veel belangstelling bekeken. Aan het eind van de gezellige avond deelde de presidente mee dat de vol gende bijeenkomst op 22 oktober in Zierikzee zal worden gehouden. Op deze bijeenkomst zal het Bedrijf schap Groente en Fruit een voorlich tingsavond verzorgen voor de geza menlijke afdeling Schouwen en Noordwelle e.o. ROOSENDAAL In sporthal De Lecde in Roosendaal speelde de hoofd macht van badmintonvereniging Zierikzee de eerste wedstrijd in de vierde klasse van de landelijke competitie. Het Zierikzee-tcam onderging in verge lijking tot het vorig jaar geen verandering, zodat Blauw Wit uit Roosendaal te maken kreeg met Corry Keizer. Sacha Vuijk, René Schimmelpennink en Rernco Vuijk. Het werd meteen een daverende start, want Zierikzee won met de maximale score van 0-8. René Schimmelpennink boekte in de openingspartij een uiterst simpele 3-15, 4-15 overwinning. Rcmco Vuijk won de eerste set ook vrij gemakke lijk (6-15), maar in de tweede set had hij wat meer moeite en won hij uit eindelijk pas na verlenging 15-18. Corry Keizer pakte haar partij met twee keer 8-11 en Sacha Vuijk won nog ruimer. I-11. 4-11. Ook het herendubbel draaide goed. Er werden weinig fouten gemaakt en er werd in hoog tempo gespeeld: 8-15, 8-15. Het damesdubbcl zorgde voor het zesde punt. Sacha Vuijk en Corry Keizer pakten na een gelijkopgaand duel de eerste set met 12-15 om de tweede set afgetekend binnen te ha len: 6-15. De beide mixedpartijen brachten Blauw Wit al evenmin het eer reddende punt. Corry Keizer en Rcmco Vuijk wonnen met 9-15, 2-15 en Sacha Vuijk en René Schimmelpen nink trokken met 12-15. 8-15 aan het langste eind. Tbtaal uilslag derhalve 0-8. De eerste twee punten zijn binnen voor Zierikzee, maar het zal verder wel moeilijk worden. Het kwartet is immers in oen sterke klasse inge deeld met ondermeer het Helle- voetsluise Meteoor en het Haagse DKC. Zaterdagochtend wordt in sporthal Onderdak tegen Avanti uit Middelburg gespeeld. slechts de helft van vorig jaar. Kapu cijners en grauwe erwten hadden eveneens een ongeveer twintig pro cent lagere opbrengst per hectare. De totaal-opbrengst lag met 4.154 ton tien procent lager. Bij de handelsgewassen steeg de opbrengst van karwijzaad met 73 procent per hectare. Omdat ook het areaal werd uitgebreid steeg de totale produktie met 123 procent tot 3.218 ton. De koolzaad-opbrengst steeg met tien procent per hectare tot 3.100 kilo gram, maar daalde in het totaal door. areaalinkrimping met 17 procent tot 31.000 ton. De totale produktie van blauwmaanzaad is slqphts een kwart van vorig jaar met 878 ton als gevolg van een inkrimping van het areaal van bijna 2.400 tot ruim 700 hectare en een daling van de opbrengst per hectare met 250 tot 1.200 kilogram. De vlasproduktie stijgt met negen procent tot 35.000 ton. Het areaal steeg met 800 tot 4.388 hectare, waar van gemiüdeld 8.000 kilogram kwam tegen 9.050 vorig jaar. Alnati, 25-9 120 N Madeira naar Rio de Janeiro. Nedlloyd Dejima, 25-9 van Rotterdam naar Le Havre. Kan de mossel worden geroemd voor haar kwaliteit, hetzelfde is het geval met de Grevelingen-oester. Er wordt nu al enkele weken druk ge vist, vooral door de Vervoux-leden, maar ook door de palingvissers, die er enkele jaren geleden immers in slaagden hun aandeel in deze oester visserij te krijgen. De Bru 11, het oesterschip vaïi de palingvissers vaart niet alleen voor zichzelf, maar ook voor de overige bezitters van oesterpercelen in de Grevelingen. Beursbericht Markt Goes dinsdag 24 september 1985 Aardappelen Bintje, veldsgewas, directe leve ring, op auto geleverd 9-11 cent per kg; voeraardappelen 8 cent per kg. Notering Rotterdamse Beurs d.d. 23 september 1985: Bintje 35-50 mm 11-12 cent per kg; Bintje, 50 mm opwaarts, 15¥2-16 cent per kg. Uien Directe levering, geloof klapt, op auto geleverd, plantuien 4-6 cent per kg, zaaiuien 7-10 cent per kg. Exclu sief B.T.W. Vlas Ongerepeld, op auto geleverd, 35-45 cent per kg. Exclusief B.T.W. Granen, zaden en peulvruchten Alle prijzen per 100 kg en exclusief B.T.W.: Thrwe, basis 16% 44,75 - 46,50; brouwgerst, boerenschoon, basis 16% 50,—; voergerst 42,—; haver, basis 16%, 44,25; erwten, kleine groene 75,81,—; Capu- cijners 75,80,—; Karwij, boe renschoon 260,345,—; Karwij, prima doorsnee 355,—; Blauw maanzaad, boerenschoon 132,50- 157,50; Blauwmaanzaad, prima doorsneekwaliteit 185,00. Hooi en stro Alle prijzen per 1000 kg, op auto ge leverd en exclusief B.T.W.: Weidehooi, le snede, 325,— - 375,—; weide hooi, 2e snede, 250,300,—; dijk- hooi 225,— - 275,—; lucernehooi 375,425,—; veldbeemd 200, 275,—; roodzwenk 120,170,—; raaigrassen 110,195,—; zomcr- gerststro 175,200,—; tarwestro 140,160,—; erwtenstro 175, 200,—; haverstro 150,175,—. Veemarkt Den Bosch DEN BOSCH, 25-9. Prijzen per ki logram geslacht gewicht en ontvet: Extra kwaliteit dikbillen 9,60- 12,60; stieren: le 8,20-/ 8,75, 2e 7,30-ƒ 8,20; vaarzen: le 7,45 8,35. 2e 6,65-/ 7,45; koeien: le 7,20- 8.30.2e/ 6,40-/ 7,20,3e/ 5,75-/ 6,40; worstkoeien 5,35-/ 6,35. Prijzen per kilogram levend ge wicht: Vette kalveren: le 6,25-/ 6,50, 2e 6,00-/ 6,25; zeugen le 2,95-/ 3,10 en 2e 2,80-f 2,95. Prijzen per stuk: Schapen 160- 225, lammeren (resp. rammen en ooien) 140-/ 220; melk- en kalfkoci- en: le soort 2100-/ 2850, 2e soort 1600-/ 2100; melk- en kalfvaarzen: le soort 2000 2800, 2e soort 1500- 2000; guste koeien 1550-/ 2150; en terstieren 1200-/ 1850; pinken 700- 1800; graskalveren 500-/ 750; nu ka's voor de mest, roodbont, stieren 300-/ 650, roodbont vaarskoeien 150 400, nuka's voor de mest zwartbont stieren 180 515, zwart bont vaarskoeicn 100 315; fok schapen 100 230; weidelammeren 100 170; biggen 25 80 Aanvoer: totaal 7725 stuks, waaron der: slachtvee 1140, stieren 207, ge- bruiksvee 1143, jongvee 397, nuka's roodbont 1374, nuka's zwartbont 1258, slachtschapen en lammeren 624, gcbruiksschapen en lammeren 532, varkens 971, biggen 79. Overzicht: slachtvee: handel rede lijk. en prijzen gelijk; stieren: handel willig, en prijzen iets hoger; ge- bruiksvec: handel traag, en prijzen lager; jongvee: handel redelijk, en prijzen prijshoudend; nuka's: handel stroef, en prijzen lager; schapen, lam meren, varkens en biggen: handel rustig, en prijzen gelijk. Ei cr vei ling Eiveba b.v. BARNEVELD. 25-9. Aanvoer 2.241.000 stuks. Stemming: zeer flauw. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 50-51 gram 7,90; van 55-56 gram 8.25 8.85; van 60-61 gram 9.00 10.80; 65-66 gram 10.40 10,85.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 6