i Zeeuwse leerlingen aan de slag voor leeftijdgenoten in Nepal Engelse invasie mariniers aan de kust van Schouwen in verband met legeroefening HELPT NEPAL ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 26 september 1985 Nr. 23801 5 De directeur van de Zierikzeese Theo Tkijssenschool, J. Goedhart (rechts) krijgt als eerste de werkmapScholen voor schooltjes" uit handen van Commissaris Boertien. Zierikzeese school kreeg eerste werkmap van Commissaris ZIERIKZEE Geslaagd Voor het patroonsdiploma vakbe kwaamheid slagersbedrijf is H. den Hamer uit Renesse met voldoende re sultaat geslaagd. H. Blom uit Noord- gouwe behaalde het diploma Gezel aan de school en E. Meerdink (Kerk- werve) en T. Landman (Burgh- Haamstede) voldeden aan de eisen voor het diploma ondernemer sla gersbedrijf. ZIERIKZEE EO te gast De Evangelische Omroep (EO) is woensdag 2 oktober te gast in Zierik- zee. In de Concertzaal is een familie- ontmoetingsavond, waarvan tevens opnamen worden gemaakt voor het radioprogramma „Tb gast in...", me dewerkenden zijn onder andere Geor ge Webb, EO's radio- en televisie orkest Psalter onder leiding van Har ry Govers, burgemeester Th. H. de Meester en ds. B. de Graaf. Een en an der begint om 19.30 uur. Presentator Stef Bakker praat met de burgemees ter en een min of meer bekende Ne derlander. Naast samenzang en een appelerend woord heeft de oproep ui teraard ruimte vrijgemaakt voor een EO-promotiefilmpje. BURGH-HAAMSTEDE Vrouwenbond Do afdeling van de Nederlandse Christen-Vrouwenbond in Burgh- Haamstcdc houdt dinsdag 8 oktober haar strcckvcrgadermg in De Schut- so. De bijeenkomst, waar C. van Zwcdcn-van Alkcma spreekt over ,.Do Joodse wortels en onze wortels", begint om 19.30 uur. De lezing is in medewerking van het Vlackoogkwar- tet. RENESSE Bejaardensoos Na de zomerpauze hervat de bejaar densociëteit Renesse dinsdag 1 okto ber weer haar activiteiten. Plaats van handeling is het plaatselijke dorps huis. Vanaf die datum beginnen de bejaardenmiddagen iedere veertien dagen op dinsdag om 14.00 uur. Glasactie In het kader van de actie Hulpbrug haalt CJV De Scjhakel uit Renesse za terdag 28 september vanaf 08.45 uur weer glas op. De laatste maanden heeft de glasactie er een nieuw aspect bijgekregen. Het verzamelde glas wordt geselecteerd, flessen die ge schikt zijn voor hergebruik worden uitgezocht en opgespaard. Ze worden op pallets geladen en bij een rendabe le partij naar een spoellerij in Bra bant gebracht. BROUWERSHAVEN Bejaardensoos Op dindag 8 oktober wordt vanuit de bejaardensoos Brouwershaven de langzamerhand traditionele jaarlijk se bustocht georganiseerd die de ou deren dit keer over Zuid-Beveland en langs het Veerse Meer zal voeren. In Wemeldinge wordt een 'koffiestop' gemaakt en na afloop van het mid daguitstapje wacht de reizigers in het Tonnenmagazijn een pannekoek- maaltijd Alle inwoners uit Brou wershaven (van 60 jaar of ouder) die meewillen dienen zich voor 1 oktober aan te melden- bij mevrouw C. Jonker-de Moor telefoon 1610. De bus vertrekt om 13.00 uur op de Markt. Volksdansen Vanaf 10 oktober gaan in het Ver enigingsgebouw weer de volks danslessen van start die elke veertien dagen op donderdagavond zullen worden gehouden. Evenals in vorige jaren komt ook dit zevende seizoen de nadruk te liggen op het gezellig sa men dansen>Dus op de mogelijkheid tot beweging en onderling contact. Hiervoor wordt gebruik gemaakt van muziek en dansen uit de Balkanlan- den. Israël, Engeland en Amerika. Belangstellenden worden om 20.00 uur verwacht. Open dag bij 'het Knutselhuis' Het winterprogramma van de woensdagmiddagclub voor kinderen van zes tot twaalf jaar 'het Knutsel huis' gaat op woensdag 2 oktober van start met een open dag waarbij kin deren in die leeftijd en hun ouders kennis kunnen maken met de activi teiten van het knutselhuis. De vrij willigsters die de club leiden, hebben voor het nieuwe seizoen een aantal nieuwe materialen en attractaties be dacht om kinderen vertrouwd te ma ken met diverse mogelijkheden van vrijetijdsbesteding. Hieronder be vind zich het zelf vervaardigen van puzzels en creatief bezig zijn met koud emaille en kurk. Dc vrijwil ligsters van de woensdagmiddagclub De collecte ten bate van het Koning in Wilhelmina Fonds heeft in Ouwer- kerk 865,20 gulden opgebracht. NIEUWERKERK Oud papier Ten bate van de zending van de Ge reformeerde Gemeenten wordt in Nieuwerkerk vrijdag 27 september van 18.00-21.00 uur oud papier opge haald. Op genoemd tijdstip kunnen bewoners buiten de kern het papier ook brengen bij gebouw Salem. Braamfeest Op basisschool De Dobbelsteen in Nieuwerkerk wordt op vrijdag 27 september het jaarlijkse braamfeest gevierd. De festiviteiten beginnen 's morgens al om kwart voor negen en ze lopen door tot in de avonduurtjes. Het is een open dag voor iedereen en 's avonds wordt er tevens een rad van avontuur gedraaid, waarbij de op brengsten bestemd zijn voor de aan schaf van speelwerktuigen op de speelplaats. Lampionoptocht Op zaterdag 28 september wordt er in Nieuwerkerk een lampionoptocht gehouden. Deze wordt begeleid door de muziekverenigingen Oefening en Uitspanning en Nu met Hope. Het vertrek is om acht uur bij het Dorps huis. TERNEUZEN Zelfhulp De landelijke zelfhulporganisatic Ouders van een overleden kind houdt zaterdag 13 oktober vanaf 13.30 uur open huis in Pro Rego te Tbrneuzen. Het pand is te vinden in De Jon- gestraat, dichtbij de parkcergelegen- heden naast de markt. Rectificatie ZIERIKZEE - In verband met on juiste inlichtingen is er in het bericht over de korenavond te Dreischor in de krant van dinsdag 24 september, een storende fout geslopen. Muziekver eniging Crescendo heeft in tegenstel ling tot werd gemeld niet gespeeld. Dit in verband met het plotseling overlijden van de heer A. L. Wallen burg. Middelburgse scholieren spelen een toneelstuk gestoken in Nepalese kledij onderwijsproject voor het voortgezet onderwijs. Onderscheid Er wordt namelijk een duidelijk onderscheid gemaakt tussen de basis scholen en het voortgezet onderwijs. Voor de onder-en bovenbouw van de basisscholen is een Unicef-boekje 'Waar de goden onder de mensen le ven' genaamd samengesteld. Op een simpele maar doeltreffende wijze maken de jongste schoolgangers ken nis met Nepal. Het zelf maken van dingen, zoals poppen en speelgoed (naar Nepalees idee uiteraard) vor men een wezenlijk onderdeel van de map. „Hoepelen bijvoorbeeld is een erg populair spel in Nepal. De kinderen zijn er enorm bedreven in en halen al lerlei kunstjes uit. Ze maken spron getjes door de rollende hoepel of gooien er stokken en stenen door heen." Met een dergelijke uitleg kun nen de Zeeuwse scholieren een beeld krijgen van hun leeftijdgenoten in het ontwikkelingsland. Na het ver haaltje volgt een met tekeningen voorziene uitleg, om de hoepel zelf in elkaar te zetten. Niet verstoken Maar ook de basisschoolleerlingen blijven niet verstoken van belang rijke informatie over de leefsituatie in Nepal. Per slot van rekening is het project daarvoor bedoeld. Naast de schrijnende voedselproblemen en het ernstig tekort aan alles, dat Neder landers vanzelfsprekend aanwezig achten, komen ook verschillende cul turele onderwerpen ter sprake. Zo besteedt het Unicef-boekje twee pagina's aandacht aan de kleding van de Nepalesen. Een groep scholie ren in Middelburg heeft deze uitleg inmiddels aangegrepen, om te ver werken in een toneelstuk, waar de kleding uit het verre land zo goed mogelijk is nagemaakt. Kortom de eerste symptomen zijn er, dat de nieuwe impuls van de actie voet aan de grond krijgt. De eerste reacties zijn in ieder geval positief. Het ligt in bedoeling dat iedere school de informatiemap krijgt toe gestuurd, maar de dependances moe ten via het hoofdgebouw hun be langstelling kenbaar maken. De koffer met een diaserie is voor de Schouwse scholen te huur bij het stadhuis te Zierikzee. ZIERIKZEE - Wie maandagmorgen 30 september zijn of haar hond uitlaat op het strand aan de Kop van Schou wen moet niet versteld staan van de plotselinge aanwe zigheid van zo'n 600 Engelse mariniers. De buitenlandse militaire eenheid landt daar dan in verband met de legeroefening Highland Reprise; een samenwerking tus sen de Engelse en Nederlandse mariniers. Het is voor de eerste keer, dat Zeeland een dergelijke oefening mee gaat maken en mede daarom zijn de voorbereidingen voor een en ander zeer uitvoerig doorgesproken. In plaats van de traditionele sa menwerking komen de Engelsen nu tegenover de ongeveer 200 Nederland se militairen te staan. De Iaatsten 'spelen' de vijand, die door de Engel sen buiten spel moeten worden gezet. Maar voordat de strijd kan beginnen is het eerst zaak, om de legereenheid aan land te krijgen. Het 45e comman do van de Britse Royal Marines komt met de landingschepen HMS Intrepid en Sir Percival naar de kust ter hoog te van Haamstede. Landingsbootjes Met behulp van landingsbootjes ko men de soldaten aan wal, om vervol gens de Nederlandse vijand te lijf te gaan. Die Nederlandse mariniers zijn verdeeld over het eiland en zitten ook op de eilanden in de Grevelingen. Twee Engelse compagnieën splitsen' zich en gaan proberen beide groepen uit te schakelen. Een Engelse com pagnie blijft achter aan boord, om iets later tot de ontdekking te komen, dat zich op Noord-Beveland ook nog een clubje Nederlanders bevindt. Het heroveren van Schouwen- Duiveland duurt volgens het op gestelde schema tot ongeveer dins dagnacht, zodat woensdagmorgen al le militairen weer verdwenen zijn. De mariniers gaan dan naar Noord- Brabant om op legerterreinen verder te strijden. Hoewel het schema een vrij strak karakter draagt is het niet ondenkbaar dat de operatie hier en daar een vertraging krijgt. Bij wind kracht zes zeven of meer gaat de landing niet door, maar varen de schepen naar Vlissingen, alwaar de militairen in bussen worden gezet. Zij worden dan vervolgens gedropt op het Schouwse strand, om daar de oefening voort te zetten. Jammer ,,Als de landing niet door kan gaan is dat erg jammer, want dat is nu juist het belangrijkste voor de mariniers. Maar er zijn zoveel voorbereidingen aan vooraf gegaan,, dat .afzeggen niet meer mogelijk is", legt majoor J. Jon kers van het Marinierskorps uit. Zo als gezegd gaan de plannen op het vaste land van Schouwen-Duiveland ook bij slecht weer gewoon door. De militaire werkzaamheden zijn in tweeën te verdelen. De Nederlan ders op de Grevelingse eilanden wor den overmeesterd met landingsvaar tuigen. Die op het vaste land met voornamelijk helicopters; voor mari niers de snelste manier om verplaatst te worden. Deze strijd gaat dag en nacht door en krijgt hierdoor een rea listisch tintje. Uiteindelijk komen al le militairen woensdagmorgen aan bij Bruinisse, waar de oversteek naar Noord-Brabant wordt gemaakt. Er staat de Schouwse bevolking dus iets te wachten. De Schouwena- ren zullen voornamelijk veel helicop ters zien vliegen en licht materieel zien rijden, zoals landrovers en vrachtwagens. Omdat de gehele oefe ning met lichte wapens wordt uitge voerd komen er geen tanks aan te pas. Hierdoor kan de schade aan de omgeving beperkt blijven. Mochten particulieren of bedrijven toch blij vende schade ondervinden aan High- land Reprise dan is het Provinciaal Militair Commando (PMC) te Mid delburg de aangewezen weg voor schadeclaims. Toeloop Maar ook de militairen zelf kunnen hinder ondervinden van de plaatse lijke bevolking, wanneer deze en masse naar de kust trekt, om het schouwspel gade te slaan. Volgens majoor Jonkers hoeft dit geen proble men op te leveren. De plaatselijke po litie en marechaussee houden in de gaten of de eventuele toestroom niet de spuigaten uit loopt. Voordat de oefening daadwerkelijk op poten kon worden gezet moesten eerst de betrokken civiele instanties hun toestemming hieraan geven. Zo hadden de Dienst der Domeinen, Rijkswaterstaat en Staatsbosbeheer uiteraard hun zegje te doen. Voorna melijk de eilanden in de Grevelingen - onder beheer van Staatsbosbeheer - zijn tijdens de oefeningen onder strenge voorwaarden 'vrij gegeven' in verband met het waardevolle natuur- karakter van het gebied. Losse flodders Maar een oefening zonder schieten (losse flodders) kan volgens de mili taire leiding niet en daarom kan zo wel mens als dier hier alvast reke ning mee houden. Of de invasie nog een vervolg krijgt valt te bezien. Dit is mede afhankelijk van het slagen van de oefening. Het gehele gebeuren kost de Neder landse defensie ongeveer 100.000 gul den en die van de Engelsen een half miljoen. Het is niet zo, dat Nederland als gastheer ook vooi* de kosten op gaat draaien. Ook de eventueel door de Engelsen veroorzaakte schade komt ten laste van het Verenigd Ko ninkrijk. Vrijdag moet de voor Mari niersbegrippen kleine oefening ge beurd zijn. De soldaten staat dan een bezoek aan Amsterdam te wachten, wanneer met de schepen, die dan in middels in Vlissingen liggen afge meerd, weer terug naar Engeland gaan. Het is de eerste keer dat de Engel sen naar Nederland komen voor een dergelijke invasie. Tot op heden wer den de Nederlanders altijd in Enge land uitgenodigd of trokken zij geza- melijk met de Engelsen naar de fjorden van Noorwegen. Vermeldens waard nog is, dat na het aflopen van het Zeeuwse gedeelte nog wel Reke ning dient te worden gehouden met militaire transporten van voedsel, benzine en dergelijke van de schepen voor de Schouwse kust naar Brabant. De helicopters, die al voor het gebeu ren op vliegveld Haamstede staan op gesteld zullen met het vertekken van de Engelsen naar het Oosten ook ver dwijnen. zijn ook de initiatiefneemsters tot de huttendorpweek zoals die de laatste tijd jaarlijks in de grote vakantie wordt gehouden in Brouwershaven. Het is dan ook niet vreemd dat tij dens de open dag tevens de prijsuit reiking zal plaatsvinden van de bal lonnenwedstrijd die plaats vond op de laatste dag van de huttendorp week. De leidsters verzoeken tevens aan iedereen die foto's heeft van het evenement om deze mee te brengen. Aanvang 13.30 uur in de Blokkendoos aan de Haven Zuidzijde. Pech onderweg Op dinsdagavond 1 en 8 oktober wordt in Garage Slager een cursus 'Pech onderweg' gehouden, waar ie dereen die dat wil zijn licht kan opsteken over hoe te handelen wan neer de auto 'het niet meer doet'. Per avond is hiervoor 2 uur uitgetrokken. Aanvang 20.00 uur. Nadere informa tie en opgave bij Garage Slager. OUWERKERK Toneelstuk De culturele vereniging Ouwerkerk begint vrijdag 4 oktober om 19.30 uur haar jaarlijkse uitvoering in het plaatselijke dorpshuis. De club brengt het stuk Plaza Hotel in drie bedrijven van de schrijver Neil Si mon. In de pauze worden er loten ver kocht en er is bal na. Collecte Naast de map kunnen de scholen ook een koffer met informatiemateri aal bestellen, dit alles met het doel de jongeren kennis te laten nemen van de situatie, waarin de Nepalezen van daag de dag leven. Uiteraard hoort hierbij een actieve geldinzameling, die de scholieren op verschillende manieren kunnen uitvoeren. De Ne- palmap biedt hen voldoende ideeën, zoals spaarpotten in de vorm van een vis, een hoofd en een simpel conser venblik. Een korte uitleg hierbij sti muleert de jongeren, öm aan de slag te gaan. En het uiteindelijke doel; zoveel mogelijk geld inzamelen, is hard no dig. Omdat de provincie zich voorna melijk richt op het onderwijs en de ontwikkeling van Nepal krijgen deze twee zaken ruimschoots aandacht. Zo staat te lezen dat een twee- klassige school in Nepal 11.000 gul den kost. Voor Nederlandse begrip pen een schijntje, maar voor dat land een erg hoog bedrag. Aleen goed on derwijs kan volgens de initiatiefne mers van de actie Zeeland helpt Ne pal verandering brengen in de leefsituatie. Momenteel kent Nepal het fenomeen televisie niet, telt het land slechts 102 kilometer spoorlijn, 4600 kilometer weg, één radiostati on, nog geen 10.000 telefoons en bijna 15.000 personenauto's. Het land is gelegen in het over gangsgebied van Zuid- naar Centraal Azië tussen China (Tibet) in het noor den en India in het oosten, westen en zuiden. Ongeveer 89 procent van de bevolking is Hindoe en het resteren de deel hangt het Boedisme en de Islam aan. Er bestaat een opmerkelij ke verdraagzaamheid tussen de on derlinge groepen, die gezamenlijk voor het grootste deel werkzaam zijn in de landbouw, visserij, jacht en bos bouw (maar liefst 94 procent). Dit is slechts een greep uit de informatie, die de leerlingen tegenkomen bij het ZIERIKEE - De succesvolle actie Zeeland helpt Nepal heeft met de start van een groot opgezet scholenproject een nieuwe dimensie gekregen. Onder het motto Scholen voor schooltjes heeft het provinciebestuur van Zeeland alle scholen aangeschreven met een documentatiemap over de leefomstandigheden in het Derde-wereldland. De zogenaamde eerste Nepalmap heeft Commissaris van de koningin dr. C. Boertien deze week overhandigd aan J. Goedhart van de Theo Thijssenschool te Zierikzee. Deze school zet zich al jaren in voor het werk van Unicef. De actie Zeeland helpt Nepal heeft tot doel om met geld vanuit Zeeland kinderen op het platteland van West- Nepal goed onderwijs te kunnen ge ven. De vanzelfsprekendheid waar mee kinderen hier in Nederland naar school gaan, zou in Nepal net zo moe ten worden. De actie wil in dit ven meedoen en wel door geld zamelen, waarvoor schooltjes kun nen worden gebouwd en ingericht. Het initiatief komt van de provincie en daarom legt het provinciaal be stuur bij iedere gulden die binnen komt nogeens een kwartje bij. Som mige gemeenten hebben inmiddels hetzelfde toegezegd voor het geld, dat binnen de gemeentegrenzen wordt in gezameld. Koffer

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 5