Middenschouwen blijft baanlozenproject steunen Middenschouwen in teken van bouwactiviteiten Rederij Den Breejen breidde uit met schip 'Christiaan B' MIDDENSCHOUWEN PROBEERT OP ANDERE POLITIEPOST BESLAG TE LEGGEN Collegevoorstel weggestemd Diefstal uit bungalow Gemeentehuis, dorpshuis en scholen Diepvries artikelen ontvreemd Belgische duikers op oesterpad I ZIEKIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 26 september, 19^5 Nr. 23801 3 MIDDENSCHOUWEN - Middenschouwen blijft ook in 1986 deelnemen aan het project voor haanlozen van de re gionale stuurgroep werkloosheid „Schouwen-Duive- land". De drie van de vijf aanwezige raadsleden stemden te gen het voorstel van het college dat de samenwerkingso vereenkomst wilde beëndigen. De beide wethouders ble ven bij hun standpunt. Van den Bosse: „Wij hebben altijd volledig achter het project gestaan." B. en W. wilden de overeenkomst niet verlengen, omdat zij van mening zijn dat het gehele project duidelijk op zijn retour is. De projecten vinden zij (op het groenproject Kop van Schouwen na) niets voorstellen en de belangstelling gering. Nieuwe projec ten zijn sinds maart niet aangemeld. In het raadsvoorstel vragen zij zich tot slot af of de geringe belangstel ling uit Middenschouwen de gemeen telijke bijdrage (ongeveer vijfdui zend gulden) wettigt. Burgemeester W. den Boer meldde een aantal reacties, van C.N.V. en F.N.V., de stuurgroep werkloosheid, telegrammen van andere instanties, die verlenging van de overeenkomst bepleitten. De reactie van de raadsleden (J.M. van Langeraad (VVD) en mevrouw J.Kloet-Schellingerhout waren afwe zig) lagen eveneens in de sfeer van verlenging. W. G. Renden (PvdA), mevrouw P. W. Berrevoets - Ringelberg (CDA) en W.C. van den Bosse (SGP/RPF) gaven er duidelijk blijk van het project van belang te vinden voor de haanlozen. Renden:,,Als we niet verlengen, brengen we de samenwerkingsove reenkomst een doodssteek toe. Werk loosheid moet geen algemeen aan vaardbaar iets worden. Het project probeert iets te doen om de band met de werkgelegenheid te behouden." Mevrouw Berrevoets: ,,De opmer king dat het project niets voorstelt, komt wat elitair over. Baanlozen wil len graag een baan, maar voor vijf duizend gulden kun je niet voor werkgelegenheid zorgen." Zowel Renden als mevrouw Berre voets vonden de cursussen van het project (zoals de computer-cursus) wel degelijk van belang voor de baanlozen. ,,De mensen zijn bezig met iets zinnigs voor de toekomst", aldus Renden. Middenschouwen moet blijven meedenken ten aanzien van de werkloosheid en daarom in de stuurgroep blijven", meende me vrouw Berrevoets, die een lans brak voor liet plegen van acquisitie om be drijvigheid, dus werkgelegenheid, naar Schouwen-Duiveland te halen, ook met het oog op het gereedkomen van de Oosterscheldewerken. Waarin burgemeester Den Boer overigens weinig heil zag. Wethouder C. Hart gaf toe, dat het niet populair overkomt om ermee te stoppen, maar „Het stelt echt weinig voor en waar besteed je dan je goede geld aan. Je moet gewoon nee durven zeggen." Met welke woorden wethou der C. Padmos zich verenigde. Burgemeester Den Boer legde nog uit, dat het niet bijwonen van de ver gadering van de Stuurgroep Werk loosheid waarop unaniem tot voort zetting van de samenwerkingsover eenkomst met het daaraan gekoppel de baanlozenproject werd geadvi seerd, een gevolg was geweest van het feit, dat deze een week was ver vroegd. Een tijdstip waarop hij ande re verplichtingen had. In een (niet openbare) vergadering van de bege leidingscommissie had hij wel laten blijken van de gevoelens die in het college leven, van de nadrukkelijke twijfels over het project. Hij gaf die uitleg naar aanleiding van een mede deling daaromtrent in de reactie van F.N.V. en C.N.V. en de vragen uit de raad daaromtrent, Middenschouwen blijft het baanlo zenproject dus minstens nog voor een jaar steunen. „Commeriële markt" In de rondvraag vroeg mevrouw Berrevoets aandacht voor de markt die voor de tweede keer binnen korte tijd in Garage Hendrikse te Kerkwer- ve was georganiseerd. „Puur com mercieel", noemde zij die, „en een concurrentie voorde rommelmarkten die door kerken en scholen (zorgvul dig gepland om elkaar niet in de weg te staan) in het dorp worden georga niseerd. Zij vroeg deze markten voor taan niet toe te staan. Burgemeester Den Boer was zich de laatste keer persoonlijk op de hoogte wezen stellen en zegde een nader on derzoek toe. Een toezegging tot wei geren kon hij in dit stadium niet doen. Begroting '86 De raadsleden kregen deze woens dagavond - in een vroeg stadium - de begrotingsbrief 1986 aangeboden, met waarderende woorden van bur gemeester Den Boer voor de secretarie-medewerkers. De algemene beschouwingen van de fractievoorzitters komen aan de orde in de raadsvergadering van woensdag 30 oktober en het antwoord van het college op donderdag 14 no vember. Aan het begin van de raadsverga dering werd met een toespraak van burgemeester Den Boer en enige ogenblikken stilte het tragisch over lijden herdacht van de heer E. Bae- rends, burgemeester van Tholen en voordien van Middenschouwen, die op 48-jarige leeftijd als gevolg van een verkeersongeluk om het leven kwam. MIDDENSCHOUWEN - Via het district Middelburg gaat de gemeente Middenschouwen proberen beslag te léggen óp een bureau-unit in containeruitvoering voor een politiepost, ter vervanging van het huidige in een oud pandje. Naar een geschikte plaats ervoor wordt nog gezocht. Ook, schrijven B. en W. in de begrotingsbrief 1986 die woensdagavond aan de raad werd aangeboden: „Of het idee van „strandpolitie" in deze regio ooit realiteit zal worden, is nog zeer de vraag." Voor het, zoveelste jaar achtereen werd ook dit keer weer de aandacht gevestigd de noodzakelijke uitbrei ding van de politie tijdens het recrea- tiéöeizoen. De sterkte van de groep voor het werk is dan beslist onvol doende, aldus het college van Mid denschouwen. „De inzet die nodig is voor'het „project Renesse" legt een zware claim op de aanwezigheid van de politie-ambtenaar op de eigen post", schrijven B. en W. die overigens de noodzaak erkennen om de zaken daar goed aan te pakken. Het college spreekt zijn erkente lijkheid uit over de wijze waarop het politiepersoneel zich van zijn moeilij ke taak kwijt. Een hernieuwde algemene Politie verordening, een voorstel om te ko men tot een commissie algemeen bestuurlijke zaken en een nieuwe kampeerverordening zullen aan de raad worden voorgelegd. Recreatie Ten aanzien van de recreatie wordt in de begrotingsbrief meegedeeld, dat begin december duidelijkheid wordt verwacht over de voortgang van plan De Bout. De ontwikkeling daarvan is medebepalend voor het bijstellen van de inmiddels twee jaar oude recreatienotitie, waarover in het voorjaar 1986 een voorstel ter tafel komt. In overleg met enige recreatie ondernemers hééft de raad besloten enkele bestemmingsplanprocedures te doorlopen, hetgeen in het komend begrotingsjaar zal gaan gebeuren. Woningbouw Het college gaat alle mogelijkhe den bekijken ten aanzien van wo ningbouw in Ellemeet, zowel binnen het bestaande plan als daarbuiten, beloven B. en W. nadat van de raad uit daarop was aangedrongen. Afgezien BURGH-HAAMSTEDE - In de nacht van woensdag 25 september hebben onbekenden voor ruim 2500 gulden aan sieraden en cheques ont vreemd uit een bunglow op bunglow- park De Bohemen te Burgh-Haam- stede. De benadeelde W. W. uit Til burg mist tevens een polshorloge. De Rijkspolitie heeft een onderzoek in gesteld naar de inbraak. daarvan zal in incidentele gevallen bezien kunnen worden of medewer king kan worden verleend aan be stemmingsplanwijzigingen. De vraag naar woningen in de koopsector in Middenschouwen blijft achter, zodat,een overschot van daar voor beschikbare gronden ontstaat. Over die problematiek zal men zich gaan buigen. In het kader van de stads- en dorps vernieuwing, een oude problematiek ineen nieuw jasje, staan vooral in de sector huurwoningen plannen op sta pel. Voor particulier bezit hangt dit van de eigenaren zelf af, maar de ge in het gemeentehuis van Scharendijke (foto) tobt men al geruime tijd met ruimtegebrek. Begin 1986 wordt aan de raad krediet voor een (ver)bouwplan gevraagd, evenals voor de bouw van een dorpshuis in Kerkwerve. meente zal de burgers op de hoogte houden van subsidiemogelijkheden. Middenschouwen heeft, in vergelij king tot de omringende gemeenten, door de grote oppervlakte ruim twee maal zoveel wegen in beheer en on derhoud. :Het is financieel niet haalbaar alle asfaltwegen in een optimale conditie te brengen, respectievelijk te-houden. Daarom is het noodzakelijk ten aan zien van het onderhoud prioriteiten te stellen. De technische dienst heeft de staat van de wegen bekeken om tot een planmatig onderhoud te komen. Op korte termijn kan de raad daar over voorstellen verwachten. De Technische dienst gaat in 1986 beginnen met ook de bestratingen te inventariseren, maar door de vele ta ken kan niet aaneensluitend worden gewerkt, zodat het wel enige jaren zal duren voordat dit kaartsysteem ge reed is. Daarna kan ook voor het on derhoud van bestratingen een be heersplan worden opgesteld. Het rioleringsstructuurplan Midden schouwen is na vijf jaar aan herzie ning toe. In overleg met het Water schap Schouwen-Duiveland zal de gemeente zich nader beraden over de fasering van de nog uit te voeren rio leringswerken, hetgeen onder andere afhankelijk is van financiële moge lijkheden en subsidies, van de onder- houdstoestand en de eventuele sa menhang met reconstructie van wegen. MIDDENSCHOUWEN - Het komende begrotingsjaar zal voor Middenschouwen in het teken staan van de bouwactiviteiten, vermeldt de aanbiedingsbrief voor 1986. In Kerkwerve zal een nieuw dorpshuis worden ge bouwd, al dan niet gekoppeld aan de gymzaal „De Wer- ve". Daarnaast worden aan de beide openbare basisscho len aanpassingen gepleegd voor het huisvesten van de onderbouw (in Kerkwerve en Ellemeet). Tot slot zal een begin worden gemaakt met de noodzakelijke uitbreiding van het gemeentehuis te Scharendijke. iichte verruiming van het budget op treedt. Dit is voornamelijk het gevolg van het uitblijven van kapitaalswer- ken. De kapitaalswerken die het af gelopen jaar toch zijn uitgevoerd kon den veelal binnen de begroting wor- derj gepleegd, hetgeen te danken was. aan bijdragen van* provincie' en/of rijk eri'órittrekking aan de reserves. Hoewel verruiming van de reserves daardoor gewenst is, zal er in 1986 dus nog een beroep op worden gedaan voor het gemeentehuis en het dorps huis Kerkwerve. Met de vervanging van materieel van gemeentewerken is in de budget prognose voor het eerst rekening ge houden en dat zal geen financiële pro blemen opleveren. Het machinepark is in 1985 gedeeltelijk vernieuwd, be houdens onvoorziene omstandighe den zal dat in 1986 niet nodig zijn. De nieuwe medewerker (opvulling van de vacature per 1 maart) zal wor den ingezet voor alle voorkomende werkzaamheden, waarbij onderhoud openbaar groen de belangrijkste zal zijn. Tot een concreet voorstel over de uitbreiding van het gemeentehuis is het tot nu toe nog niet gekomen. Pro bleem hierbij is, meldt de begrotings brief, dat zowel het nieuwe dorpshuis in Kerkwerve als de verbouw ,van het gemeentehuis bekostigd mqq$en wo$- - den uit de reserve,, openbare gebou wen, kosten di'e nauw verband met el kaar houden. Begin 1986 hoopt het college voor beide bouwplannen kre dieten aan de raad te kunnen vragen. Onderwijs Zoals bevend zal de minister van onderwijs voor 1 oktober een beslis sing nemen over de definitieve huis vesting van de beide openbare basis scholen en de bijzondere basisschool in Kerkwerve. Het ziet er naar uit, dat deze drie scholen op korte ter mijn elk over een eigen aangepast ge bouw zullen kunnen beschikken. Op dit moment bestaat nog ondui delijkheid over de hoogte van de ver schillende rijksvergoedingen ten aanzien van het onderwijs, vandaar dat in de begroting 1985 de huidige begroting is overgenomen. Reserves De budgetprognose tot en met 1989 laat zien dat er bij handhaving van het huidige voorzieningenniveau een Brandweer De weerslag van de reorganisatie van de vrijwillige brandweer is in de begroting terug te vinden, hoewel de ze nog niet direct geleid heeft tot ver mindering van de uitgaven. Het peri odiek overleg met de korpsleiding Voormalige veerboot Holwerd-Ameland ZIERIKZEE - Voor Astrid en Teun den Breejen betekende de aanleg van hun nieuwe schip 'Christiaan B' woensdagochtend aan het Luitje te Zierikzee een belangrijke uit breiding van hun rederij. Het echtpaar Den Breejen maakte de afgelopen jaren talloze tochten met hun 'Stad Zierikzee'; het schip dat ze destijds kochten van de ZWN. Met de 'Christiaan B' hopen ze dat ook te gaan doen. De voormalie veerboot ..Prinses Maria Louiseligt aangemeerd aan het Luitje. Na ombouw en schilderiverk zal het schip verder als de ..Christiaan B" door het vaarleven gaan. Overigens wil de aankoop van de 'Christiaan B', een formidabel schip met een capaciteit voor ongeveer dui zend passagiers niet zeggen, dat de 'Stad Zierikzee' aan het einde van haar vaarloopbaan is gekomen. Ook dit schip blijft in gebruik van Rede rij Den Breejen. Vooral de steeds groeiende be langstelling voor de specifieke toch ten rond de Oosterscheldewerken vormde aanleiding voor deze be- drijfsuitbreiding. De 'Christiaan B' zal dan ook tussen april en oktober afgemeerd liggen in de haven van Neeltje Jans en zal van daaruit haar passagiers langs het gigantische wa terbouwkundig project voeren. De 'Stad Zierikzee' zal in genoemde maanden aan het Luitje afgemeerd liggen en de tochten van het bestaan de vaarprogramma verzorgen. Meer mogelijkheden Naast de vaartochten bood de 'Stad Zierikzee' ook altijd gelegenheid voor het organiseren van een party op het water. Ook dat blijft uiteraard van kracht. De 'Stad Zierikzee' biedt plaats aan ongeveer driehonderd pas sagiers en dat betekent dat Rederij Den Breejen door de nieuwe aankoop nu ook meer mogelijkheden heeft voor hel verzorgen van grotere feesten. Voor zeer grote partijen kan nu immers ook de 'Christiaan B' wor den ingezet. Gedurende de wintermaanden zul len beide schepen afgemeerd liggen aan dc vaste steiger in haven 'De Val'. Het nieuwe schip van Rederij Den Breejen heeft voorheen dienst ge daan als veerboot tussen Ameland en het Friese Holwerd onder de naam 'Prinses Maria Louise', echtgenote van toenmalig stadhouder Johan Wil lem Friso in Friesland. begint vorm te krijgen en verloopt in goede sfeer. Naast de reservering voor de vervanging van het verbin dingsmateriaal wordt het vormen van een fonds voor de vervanging van een brandweerauto aanbevolen. De brandweerpreventze, met name op bedrijven waar recreanten verblij ven, kreeg de nodige aandacht. Voor de nieuwe hulpverleningsor ganisatie, waarbij de B.B. (ook waar mogelijk de medewerkers) bij de Re gionale Brandweer Nieuwe Stijl wor den ondergebracht, wordt voor 1986 voorshands uitgegaan van een bedrag van 2,75 per inwoner. ZIERIKZEE - Onbekenden vêr4- schaften zich woensdagnacht toegang tot een opslagplaats aan de Platteweg te Zierikzee en namen daar voor en kele duizenden guldens aan diep vriesartikelen mee. De dieven ver voerden de artikelen met een aan hangwagen, die enige tijd na de in braak werd teruggevonden in een Zierikzeese sloot. Gedupeerde is P. K. uit Zierikzee. ZIERIKZEE - De rijkspolitie van Schouwen-Duiveland heeft de afgelo pen nacht de Belg W. J. de J. aange houden, die in zijn voertuig voor ruim 4000 gulden aan oesters had ver borgen. Na kort onderzoek bleek, dat De J. gezamenlijk met enkele vrien den op strooptocht in het Grevelin- genmeer was geweest. Tbgen alle me deplichtigen is proces-verbaal opgemaakt en de wagen van de dader-bestuurder is in beslag geno men. De oesters zijn in het water te ruggezet. De Belgen zijn lid van een duikvereniging en moeten nu hun duikvergunning inleveren. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man (e Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Cbef-redaktie: M. Kaal. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon. 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18,30 uur). 01119-1660 Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719. 01110-4669. 01110-5396 Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 38.70; per jaar f 147,80; losse nummers f 0.75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5 o/o BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm: „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04 Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% BT W 4.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 3