i Hilin POSTZEGELRUBRIEK Honderd jaar regenboogforel in Europa hengelen Toernooi Bridge en Partnership bridge Brochure Interpolis Schaaktoernooi schaken Clerc vecht terug na verlies dammen Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 2li seiiteinber 1985 Nr. 23801 13 ZIERIKZEE - Dat veei Nederlanders forellen uit eigen aanschouwing kennen, komt meestal niet door de kennismaking met de Europese wil de forel, maar wél door één of andere confrontatie met de van oor sprong Amerikaanse regenboogforel. Sinds vorig jaar nu, is deze vis soort al een eeuw in Europa aanwezig. Het natuurlijke verspreidingsgebied van de regenboogforel (Salmo gairdneri) ligt langs de westkust van Noord-Afrika en Canada. Hier komt deze vissoort in verschillende vormen voor. Deze vormen zijn vergelijkbaar met die van de Europese forel (Salmo frutta). Er zijn zeegaande (anadrome) regenboogforellen (de zogenaamde 'Steelheads'), maar ook zijn er regenbogen die in me ren leven (de zogenaamde 'Kam- loops') en andere, die net als de Europese beekforel standvis in ri vieren zijn (de zogenaamde 'ShasthaV). Vanaf circa 1880 werden pogin gen in het werk gesteld om de re genboogforellen ook elders in de wereld in te burgeren. Na aanvan kelijke mislukkingen zijn deze po gingen gaandeweg met steeds meer succes verlopen, zij het dat het in verreweg de meeste geval len niet is gelukt de regenbogen met enig broedsucces langs na tuurlijke weg te laten voortplan ten. Daarom worden regenbogen vrijwel overal gekweekt, hetzij di rect voor de consumptie, hetzij ten behoeve van de sportvisserij om uitgezet te worden in daartoe ge schikte wateren. Wat precies de reden was om in de jaren tachtig van de vorige eeuw de regenboogforel helemaal uit het verre westen van Amerika naar Europa te brengen en onze beekforel naar Amerika (die daar overigens net zo goed gedijt als de regenboog bij ons!), hebben wij niet kunnen achterhalen. Maar vermoedelijk was de zucht tot na der onderzoek van de natuur, die in de negentiende eeuw hoogtij vierde. Een vaststaande melding over de invoer van regenboogforellen naar Duitsland stamt uit het jaar 1884. De toenmalige voorzitter van de Deutschen Fischereiverein, Behr von Schmolde, bracht be vruchte eieren van regenbogen uit de Sacramento-rivier in Califor- nië naar Duitsland. Het waren maar enige honderden stuks, die in de viskwekerij van de beroem de visserij deskundige Max von dem Bome uitgebroed werden (Max von dem Bome schreef een standaardwerk uit de Duitse vis serijliteratuur, het klassieke boek Angelfischerei' waarvan inmid dels reeds de zestiende druk is verschenen). Het bij Von dem Bor ne uitgekomen broed groeide op merkelijk voorspoedig op, zodat beide heren en hun kring van vak genoten groot vertrouwen kregen in 'de nieuwe forel'. Zo is men doorgegaan met de re genboogforellen, met steeds toe nemend succes. De regenboogforel is thans in vrijwel alle delen van de wereld te vinden. Met uitzonde ring van de tropische gebieden, omdat de watertemperaturen daar te hoog zijn (deze typische 'koud- watervis' verdraagt meestal geen hogere watertemperatuur dan 22°C). Zoals uit het voorgaande valt af te leiden, is de regenboogforel in Nederland niet een van nature voorkomende vissoort. Er zijn in ons land slechts weinig wateren te vinden die qua karakter als 'forel- lenstroom' kunnen worden aange duid. Toch is de regenboogforel door uitzetting in nogal wat klei ne wateren in ons land aanwezig. Daarnaast is de regenboogforel van belang voor de zoutblijvende afgesloten Deltawateren zoals het Veerse Meer en het Grevelingen- meer. Enkele viskwekerijen kweken regenbogen voor consumptiedoe leinden. In toenemende mate ex ploiteert men daarbij - of los daar van - ook speciale hengel vijvers voor de forelvisserij. Fiasco in hengelwedstrijd BURGH-HAAMSTEDE - De voorlaatste hengelwedstrijd van hengelsportvereniging De Krabbe uit Burgh-Haamstede, gehouden onder bar slechte omstandigheden in Westenschouwen, werd een fias co. De 28 hengelaars vingen in to taal twee vissen, waarvan een on dermaatse. Ondanks deze slechte vangst verloor G. Kruithof zijn eerste plaats en staat hij nu derde. Chr. de Graaf klom naar de eerste plaats en J. A. Wandel bezet de tweede plaats. Achter G. Kruithof bezetten M. A. van de Wielen, P. de Rijke, J. de Blonde, D. van de Bijl, W. Ackema, A. van de Bos en C. Hart de volgende klasseringen in de tussenstand. De laatste wedstrijd is vastge steld op 13. oktober aan de.Brou- wersdam (voorzijde) en geldt te vens voor de kampioens-wissel- beker. Voor deze trofee heeft A. van de Bos de beste papieren met tien punten. Hij wordt op de voet gevolgd door A. de Rijke en D. van de Bijl met beiden elf punten. M. van de Wielen heeft twaalf pun ten, C. Hart veertien, A. J. Deur- loo zestien, W. Ackema, zeventien, A. de Rijke negentien en G. Kruit hof twintig. fTTTTTTT* I I V VTTTTTt BKU1NISSE - De Bruse postzegelvereniging „G. J. Peelen", houdt weer clubavond op donderdag 3 oktober. Op die avond zullen o.a. de ac tiviteiten voor het winterseizoen besproken worden. De avond begint voor de jeugd om half acht en voor de senioren om acht uur. Vuurtorens Vele zeelieden hebben hun leven te danken aan het op tijd waarne men van het licht van een vuurto ren, voordat ze te pletter zouden slaan op de rotsen of vast zouden varen op het strand. Dat gold al voor de scheepvaart uit het grijze verleden, zonder nautische hulp- middelen maar dat geldt heden Het bekendste kustlicht uit de ten dage nog, ondanks radar en °"dheid is de tot de zeven wereld- geavanceerde plaatsbepalingsap- wonderen behorende vuurtoren paratuur op het voor Alexandne gelegen ei landje Faros. Voorts werden vele aan de Griekse god van de zeeën Poseidon gewijde tempels op vooruitspringende kapen en land tongen gebouwd, waardoor hun- altaarvuren bij nacht door de zee-? man herkend konden worden. De lichtbron van een vuurtoren bestond aanvankelijk uit een open hout- of kolenvuur. De toepassing van olie en later van optiek waar door het lichtschijnsel gebundeld en versterkt kon worden, nog weer later van gas en electriciteit, gaf de stoot tot de verdere ontwik keling van de kustverlichting. De bekendste vuurtoren in ons land is de Brandaris op Terschel ling en wat dichter bij huis de to ren van Westerschouwen. De rechtsom draaiende optiek van Westerschouwen, vanaf heel Schouwen-Duiveland te zien, heeft een groeps-schitterlicht van totaal 15 seconden: 0,2 sec. licht, 2,4 sec. donker, 0,2 sec. licht, 6 sec. donker, Vuurtorens zijn oriëntatiepun ten voor de scheepvaart. Daartoe is de geografische plaats van kust lichten precies op de zeekaarten aangegeven, terwijl hun karakter in de lichtenlijst van het desbe treffende land is te vinden. 0,2 sec. licht en weer 6 sec. donker, een cyclus die zich elke 15 sec. her haalt. De bemanning van de to rens vormt een deel van de Kust wacht, ter bevordering van de veiligheid van de scheepvaart. Ze verstrekt nautische informatie en verleent radarassistentie. Bij het signaleren van in nood verkerende schepen waarschuwen ze direct de reddings- en hulpverlenende in stanties. Als onderdeel van een nautische verzameling kunnen vuurtorens natuurlijk niet ontbreken. Ver schillende landen gaven dit jaar vuurtorens als thema op zegels uit, waaronder Engeland, Viet nam en Noord-Korea. ZIERIKZEE - Een aantal leden van bridgeclub Zierikzee neemt op za terdag 28 september deel aan het ABC-toernooi in Middelburg. In to taal treden 56 paren aan. Wedstrijdleider is W. F. van den Berg. Het spe len van toernooien of deelnemen aan districtseompetities is zeer goed voor het bridgepeil. Het kan daarmee met sprongen omhoog gaan. Oor zaak hiervan is, dat men met andere biedsystemen en tegenspelconven- ties te maken krijgt. Hierdoor wordt men niet alleen meer alert, maar het verrijkt ook de bridgekennis. Het is natuurlijk wel noodzaak, dat men voor de kennis open moet staan en dat er in de toekomst meer met de partner overlegt moet worden. Ook zullen er meer boeken of bridgebladen nagesla gen moeten worden om een betere kennis, maar in ieder geval inzicht in de biedsystemen en conventies te verkrijgen, die de tegenstan ders gebruiken. Meestal is dit een van de oorza ken, dat vastgeroeste paren uit el kaar gaan, omdat blijkt, dat de partner er niets bij kan of wil le ren, of dat een nieuw biedsysteem qua karakter hem of haar niet ligt. Dit laatste lijkt vreemd, maar een speler die graag iets pro beert, zal nooit een strak bied systeem moeten aanleren, want dat is desastreus voor het part nership en een speler, die graag een rustig avondje bridget, moet niet onder spanning aan een com petitie meedoen. De karakterei: genschappen zullen veelal zorg dragen voor goed of slecht partnership, want de wisselingen in het leiderzijn bij biedingen en af- en tegenspelen, dus ook de mindere van je partner zijn, speelt een grote rol bij goed BRIDGE. Op toernooien komen vaker an dere biedsystemen voor dan op de club. Als daar voldoende wapens, dus kennis, tegenover staan, zal men redelijk kunnen scoren. Bij een beetje gunstige uitslag, waar bij wat toppen kunnen worden verdiend, wordt dan menigmaal een prijsje weggesleept. Hierbij nog enige suggesties, die van belang kunnen zijn: 1. Wanneer er een goede score op een spel is behaald, verdient het aanbeveling bij de volgende spel len 'normaal' te blijven doen. Meestal worden vier spellen ge speeld, waarbij een goed spel gro te invloed kan hebben: 100% 3 x 50% betekent wel een totaalre sultaat van 62V2%. 2. Kom goed uit in het tegenspel en zorg dat de partner precies weet, wat de uitkomst van een kleintje of een plaatje betekent. 3. Wanneer men goed kan afspe len, is het gunstig eentje meer te bieden, want de beloning is hoog. Als de kunde wat minder is, niet getreurt, wie weet gaan de hoge bieders down en krijgt men de top. In ieder geval doet men mee met het gemiddelde veld. 4. Wanneer de tegenspeler een voor u vreemd biedsysteem heeft, spreek dan iets af, bijvoorbeeld dat elk volgbod sterk is, dan bete kent een doublet in die kleur te gen te zitten en een pas, dat u of een opening of weinig heeft. Een voorbeeld: 2R (multi-coloured) opening en u doubleert, dan hebt u Ruitens. Volgt u met 2H (min stens 5-kaart), dan hebt u sterk en past u, dan kunt u dus nog een opening hebben of niets. Na een IK opening (sterk), betekent dou blet Klaveren, een volgbod is sterk en een pas is een opening of niet veel. Dit laatste, pas is een opening of niet veel, zal voor de partner veel opletten betekenen. Elke afspraak is goed, hoe eenvou dig die ook is, maar houdt u er aan. 5. Roep bij elke vermeende onre gelmatigheid de arbiter, die is er voor u. Laat hem beslissen bij 'voor de beurt kiezen', 'voor de beurt uitkomen', 'verzaken', 'onno dig lang denken' of 'bieden door partner bij lang denken'. Ga niet, zoals op de club vaak wordt ge daan, zelf beslissen. Dit is niet 'met het mes op tafel spelen', zoals vaak wordt gezegd, maar bridgen, zoals het hoort. Als men bij voet ballen een onnodige schop tegen de benen krijgt, is men ook blij wanneer de scheidsrechter fluit. VEEL PLEZIER. Volgende keer: Gebruik van ar bitrage. Zierikzeese Bridge Club ZIERIKZEE - Omdat zich vol- doende bridgeliefhebbers hebben aangemeld is de Zierikzeese Brid ge Club begonnen met een compe titie op de zogenaamde 'vrije' dinsdagavond. Op dé openingsa vond werden twee groepen ge vormd. In de ene groep was de eer ste plaats voor het echtpaar Akerboom met een score van 60,19%; in de tweede groep werd het echtpaar Becu eerste met 63,69%. Waar moet dat heen? De totaaluitslag is: Groep groen: 1. ep Akerboom 130 pnt.; 2. ep Eekman 129 pnt.; 3. ds Does/Van der Valk 118 pnt.; 4. ds Van 't Leven/Schaalje 112 pnt.; 5. hrn Hendrikse/Sweere 110 pnt.; 6. hrn Besamusca/Meulstee 101 pnt.; 7. hrn Kloet/De Vlieger 100 pnt.; 8. ds Van Oeveren/Tennekes 95 pnt.; 9. ep Pomper 93 pnt.; 10. ep Schults 92 pnt. (108 pnt is 50%). Groep grijs: 1. ep Becu 107 pnt.; 2. ds Hendrikse/Van de Zande 95 pnt.; 3. ds Kops/Tuinman 89 pnt.; 4. mw Terwisscha/hr Van den Berg 85 pnt.; 5. hrn Turel/Vierge- ver 76 pnt.; 6. ds Besamusca/Lie- vense en hrn 't Hart/De Vries 75 pnt.; 8. mw Heuser/hr Boot 70 pnt. (84 is 50%). ZIERIKZEE/TILBURG - Dit jaar wordt naar aanleiding van het ne gende Interpolis Schaaktoernooi in Tilburg geen toernooiboek uitgege ven. In plaats daarvan verschijnt er een toernooibrochure. Voor de vele schaakliefhebbers wordt deze brochure rijkelijk voorzien van gegevens omtrent bijzonderheden van het toernooi. Ook worden alle partijen af gedrukt met diagrammen en zijn er de gebruikelijke statistieken. De brochure verschijnt medio oktober en is uitsluitend verkrijgbaar op het adres Interpolis Denksporten, Tilburg onder vermelding 'Toernooi brochure 1985'. De kosten bedragen vier gulden en kunnen worden over gemaakt op girorekening 44.90.467. SV Zierikzee ZIERIKZEE - Tijdens de club avond van schaakvereniging Zie rikzee werden elf partijen ge speeld uit de tweede ronde van de clubcompetitie. Hierin won titel houder Martin Krijger onder an dere van Richard van der Veken, die hem het vorige seizoen lange tijd bedreigde voor de titel. M. M. Krijger-R. van der Veken 1-0; A. M. van de Westen-J. A. J. van der Made xh-xh\ J. van Loon-J. T. M. van der Veer 1-0; J. M. Bevelander-H. Uil V2-V2; P. Wiebols-J. J. Hoogstrate 1-0; S. J. Stoel-J. Verkerk 0-1; O. E. Vleeshouwer-J. L. Bom 0-1; F. H. Baakman-B. S. Spiegels sr 0-1; P. van de Zwan-J. Vos 1-0; C. van Eldik-P. J. Legerstee Vi-'A; D. P. van Wijck-J. Koster 0-1. SV TOG BRUINISSE - In de senioren competitie van schaakvereniging TOG uit Bruinisse zijn inmiddels drie ronden afgewerkt. A. van de Berge kwam in alle drie ronden in actie en bleef daarin zonder ver lies. Na een overwinning tegen A. Knop kwam hij in de volgende ronden remise overeen met achter eenvolgens J. van den Bos en K. van den Bos. M. In 't Vèld-A. Versendaal Vi-Xh\ L. Houkamp-M. Houkamp 0-1; A. van de Berge-A. Knop 1-0; J. Reurich-K. van den Bos 0-1; M. van Driel-J. de Korte lA-lh. J. van den Bos-A. van de Berge Xh-Vi\ A. Knop-M. van Driel af- gebr.; J. de Korte-A. Versendaal 1-0; L. Houkamp-J. Reurich 0-1. K. van den Bos-A. van de Berge Vz-Vz; M. In 't Veld-M. van Driel 0-1; A. Versendaal-mevr. Op 't Hoff 1-0; A. Knop-J. van den Bos 0-1. Competitie ZIERIKZEE - De schaakhoofd macht van TOG en het tweede team van SV Zierikzee openen vrijdag 27 september hun compe titie en wel in een duel in de eerste klas van de Zeeuwse Schaak Bond en tegen elkaar. In Bruinisse. Oplossing ZIERIKZEE - De oplossing van ons tweezetje van de vorige week was als volgt: 1. g2-g3f Kh3-h2; 2. Pdl-f2mat. Dit keer een eindspel letje als opgave. Wit geeft mat in twee zetten. Hoe gebeurt dat. De oplossing geven we de volgende week weer. ZIERIKZEE - Men hoort vaak spreken over een patstelling bij onderhandelingen van politieke aard. Met deze schaakterm wil men zeggen, dat geen der partijen enig voordeel kon behalen. Ook bij het schaken geeft een patstel ling geen winnaar, al is de pat- gestelde speler vaak blij met het halve punt, want pat is remise. Pat wil zeggen, dat het spel niet kan worden voortgezet, omdat de aan zet zijnde speler geen regle mentaire zet kan doen en zijn ko ning niet schaak staat. Op pat spe len is vaak een laatste middel om de nederlaag te voorkomen. In bovenstaande stelling dacht zwart op rozen te zitten. Hij heeft immers een toren en een pion meer. Wit speelt echter 1. Df4-h6|. Zwart heeft geen keus en moet de witte dame nemen. 1Kh7xh6. Wit kan nu alleen zijn g-pion spe len. 2. g4-g5t- Zwart moet met zijn koning achteruit naar g7 of h7 en wit kan niet meer zetten. Hij staat pat. Het is niet altijd zo geweest, dat een patstelling remise was. In de vorige eeuw schijnt het in Enge land gebruikelijk te zijn geweest de pat gezette partij de overwin ning te geven. mc\o DORDRECHT - Na de verrassénde nederlaag van Rob Clerc in de eer ste partij om de wereldtitel tegen Anatoli Gantwarg vocht de Nederlan der in de tweede partij fiks terug om zo Snel mogelijk het verloren ge- gane terrein weer goed te maken. Clerc toonde zich zeer vechtlustig, maar slaagde er toch niet in om de Rus te verschalken. Na 43 zetten werd tot remise besloten. Rob Clerc heeft in de tweede partij van de match om de wereld titel dammen geen kans gezien zijn achterstand weg te werken. Na ruim drie en een half uur spe len zag de uitdager het nutteloze van zijn pogingen om tot winst te komen in en bood hij titelverdedi ger Anatoli Gantwarg remise aan. De wereldkampioen gaat daar door de eerste rustdag van deze tweekamp in met een voorsprong van 3-1. Ook in het tweede duel schuwde Clerc de strijd niet. Zijn antwoord op de openingszet van Gantwarg bood in ieder geval interessante perspectieven, al kwam de Neder landse uitdager al spoedig iets op zijn uitgangspunt terug door een driedubbele vereenvoudiging uit te lokken. ,,Het valt natuurlijk niet mee om na twintig jaar opeens van speelstijl te verande ren", merkte Clerc al eens eerder op. De invloed van zi)n op veel spec taculairder spel uit zijnde secon dant Van der Wal was in de eerste ontmoeting al merkbaar en hoe wel bepaalde varianten zeer diep zijn uitgedokterd en bestudeerd, Clerc blijkt achter het bord toch nog zijn twijfels over de door Van der Wal aanbevolen spelsystemen te hebben behouden. Hij wil dan wel wat agressiever spelen, maar gebruikt voor de realisering dik wijls nog veel tijd, waarin hij een gevecht tegen zichzelf voert om zijn onzekerheid te overwinnen. ,,Ik wil natuurlijk niet altijd de op een na beste blijven. Alleen als je de wereldtitel eens hebt vero verd, tel je volwaardig mee. Nog afgezien van het financiële voor deel, dat zo'n titel je in de jaren daarna oplevert", meende de Ha genaar, die er weinig voor voelt om de ,,Joop Zoetemelk van de damwereld" te worden. Clerc, die voor de openingsfase nauwelijks enige bedenktijd no dig had, heeft in ieder geval in het Sovjet-kamp de nodige verwar ring gesticht. Gantwarg speelde de beginfase van het tweede duel ook wel vrij snel, maar moest toch terdege rekening houden niet al in een heel vroeg stadium in een soort omsingeling terecht te ko men. Nadat de zwarte voorpost op veld 27 twee keer tevergeefs was aangevallen, besloot de wereld kampioen rond de 25e zet tot een definitieve liquidatie van deze post. Gelijkertijd probeerde hij het positionele evenwicht te her stellen door zijn schijven op de lange vleugel te activeren. De Nederlandse uitdager in vesteerde in zijn 29c zet evenveel bedenktijd als in zijn vorige 28 te- zomen (26 minuten), maar dat was niet voldoende om Gantwarg te misleiden. Terwijl na ruim drie uur spelen oud-wereldkampioen Ton Sijbrands tegenover de toe schouwers al liet doorschemeren, dat er in deze ontmoeting vermoe delijk geen echt schokkende ge beurtenissen meer mochten wor den verwacht, kwamen de beide WK-kandidaten in de op enkele tientallen meters van de oud wereldkampioen verwijderde ..glazen zaal" tot dezelfde conclu sie. Na drie uur en 36 minuten spe len. liet Clerc zijn 43e zet verge zeld gaan van een remise-aanbod, dat zonder nadenken door de titel houder werd geaccepteerd. De Sovjet-secondanten waren echter zichtbaar opgelucht dat ..hun" meester ook deze Nederlandse va riant met goed gevolg had ver werkt. De zetten van de tweede partij: wit: Gantwarg, zwart: Clerc. 1. 32-28 16-21; 2. 31-26 11-16; 3. 37-32 7-11; 4. 36-31 19-23; 5. 28x19 14x23; 6. 33-28 21-27; 7. 31x22 18x27; 8. 28x19 13x24; 9. 32x21 16x27; 10. 39-33 10-14; 11. 44-39 9-13; 12. 50-44 1-7; 13. 41-37 4-9; 14. 46-41 5-10; 15. 37-32 11-16; 16. 32x21 16x27; 17. 41-37 7-11; 18. 37-32 11-16; 19. 32x21 16x27; 20. 33-28 6-11; 21. 39-33 11-16; 22. 44-39 17-21; 23. 26x17 12x21; 24. 34-29 2-7; 25. 40-34 7-12; 26. 38-32 27x38; 27. 43x39 12-18; 28. 48-43 14-19; 29. 49-44 20-25; 30. 29x20 25x14; 31. 42-37 15-20; 32. 34-29 20-24; 33. 29x20 14x25; 34. 44-40 19-24; 35. 39-34 10-15; 36. 34-30 25x34; 37. 40x20 15x24; 38. 45-40 13-19; 39. 40-34 18-23; 40. 37-31 9-13; 41. 43-39 8-12; 42. 31-27 12-17; 43. 27-22 3-9. Remise op voorstel van zwart. Bedenktijd: 1 uur 47 voor wit en 1.49 voor zwart. Damclub Zierikzee ZIERIKZEE - Het nieuwe dam- seizoen is voor damclub Zierikzoc niet al tc voorspoedig begonnen. Noodgedwongen moest het tiental teruggetrokken worden uit de hoofdklasse, omdat geen represen tatief tiental meer kon worden op gesteld. Damclub Zierikzee speelt nu met een achttal in dc eerste klasse. Een en ander hangt samen met het vertrek van twee sterke spe lers. waarvoor meteen geen ver vangers voorhanden waren. Anton Saman verhuist binnenkort uit Zierikzee en Sjaak Douw moet verzuimen door tijdgebrek. In het Zeeuws kampioenschap individucel is dc Zierikzeese club in de hoofdklasse vertegenwoor digd met Cor Boot en Jos de Wild. In de eerste klasse zijn geen Zierikzee-spelers. De onderlinge competitie ging bescheiden van start met drie par tijen. Tijdens de vaste clubavond in het Hervormd Verenigingsge bouw op de vrijdagavond won J de Wild van A. J. Flik weert en ein digden de partijen C. L. Boot-J M Honig en M. de Wild-J. L. Smal- hecr in remise.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 13