dit biedt de beeldbuis Afdeling vooral van belang door deelname in 'grote bond', die sociale zaken behartigt COR DE JONGE - als fysio-therapeut naar IJsland n Gedeputeerde Staten van Zeeland ontevreden over de kabinetsplannen ANBO afdeling- Brouwershaven herdenkt 35-jarig bestaan Zeeuwse delegatie aanwezig bij uitreiking Four Freedoms Awards ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 2G september 1985 Nr. 2J80X 11 BROUWERSHAVEN - Muziek, volksdansen en zang vormen de ingrediënten waarmee tijdens een feestelijke middag op zaterdag 12 oktober het feit zal worden her dacht dat 35 jaar geleden de afdeling Brouwershaven van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen werd op gericht. Hoewel het gezelligheidsaspect waarmee de her denking wordt ingevuld tekenend is voor de meeste acti viteiten van de afdeling, zijn voorzitster mevrouw C, Ringelberg-Kerkhoff en penningmeester C. van Laten het er over eens dat het belang van de afdeling Brouwers haven er vooral uit bestaat dat zij een onderdeel vormt van 'de grote bond'. De 180.000 leden omvattende, lande lijk georganiseerde ANBO die de sociale belangen voor bejaarden behartigt. „Met zijn allen sta je sterker dan al leen", vindt de presidente, die in dit verband ook de samenwerking van de ANBO met de landelijke katholie ke en protestants christelijke oude renbonden toejuicht. Zij vertelt dat de bond sinds enkele jaren deskundi ge (betaalde) krachten in dienst heeft genomen om de belangen van oude ren zo goed mogelijk te behartigen. Een initiatief dat bij het huidige re geringsbeleid niet overbodig is, zoals blijkt uit een notitie van het lande lijk bestuur waarin de afdeling Brou wershaven erop wordt gewezen dat het ouderenbeleid zoals dat uit de troonrede naar voren kwam volstrekt onvoldoende is. Geen klachten „Je kunt wat dat betreft zelf haast niets doen in Brouwershaven", vin den de penningmeester en de voor zitster. „De mensen komen weinig met klachten waar je op in zou kun nen springen. Ze zoeken vooral gezel ligheid". De afdeling speelt daar dan ook op in met het organiseren van spelmid- dagen waar beweging en gezelligheid voorop staan. Maar op de halfjaar lijkse ledenvergaderingen wordt naast het spelletje bingo ook plaats ingeruimd voor sprekers die het be wustwordingsproces van ouderen stimuleren. Een belangrijk aandeel in dat bewustwordingsproces wordt volgens de bestuursleden ook gele verd door de bondskrant 'Samen op weg' die regelmatig onder de leden wordt verspreid en de media. Zij ver tellen de indruk te hebben dat er een algemene tendens is dat ouderen meer opkomen voor hun belangen, dat ze niet meer 'betuttelt' willen worden. De afdeling Brouwershaven van de 'Algemene Bond van Ouden van Da gen' zoals dat toen nog plechtig heet te, werd (vijf jaar na de landelijke bond) opgericht op 6 oktober 1950. Uit verslagen van de eerste jaarver gaderingen in 1951, geschreven door secretaris J. van Donge blijkt dat er toen zo'n elf leden waren. Een aantal dat in 1991 34 bedroeg en sindsdien sterk groeide tot 130 leden nu. de bij eenkomsten die volgens de nauwkeu rig bijgehouden verslagen door de verschillende secretarissen en secre taressen werden gevuld met toneel, film, muziek, spel en voorlichting over produkten, bereikten op 28 de cember 1979 een hoogtepunt toen men op de bres sprong voor het behoud van het Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee. Handtekeningen werden verzameld en samen met andere afde lingen ging men 'zingen' in Den Haag. „En het heeft geholpen", zegt de voorzitster stralend. Zij betreurt het dat dit niet het geval lijkt te zijn met de recente actie van de ANBO- afdelingen tegen de invoering van de rolemmer. Afscheid De herdenkingsbijeenkomst op 12 oktober betekent tevens het afscheid van een trouw lid die zich vele jaren, vanaf 1978 als secretaresse, inzette voor de ANBO-Brouwershaven me vrouw C. de Bruin-Rietveld. Wegens verhuizing moet zij af scheid nemen. Een feit dat het be stuur niet ongemerkt voorbij zal la ten gaan. De feestelijke middag wordt bijgewoond door gasten uit het hoofdbestuur, het gewestelijk be stuur en van de vier zusterafdelingen op Schouwen- Duiveland. De bijeen komst vindt plaats in het Vereni gingsgebouw aan de Nieuwstad en begint om 14.30 uur. ZIERIKZEE - Al zouden in Neder land de banen als fysio-therapeut voor het opscheppen liggen (en niets is min der waar), dan nog zou de 23-jarige Cor de Jonge uit Zierikzee naar IJsland vertrekken. Hij had het altijd al in zijn hoofd om na zijn studie in het buitenland te gaan werken, maar IJsland is in feite niet het eerste land dat je daarbij in valt. Cor de Jonge uit Zierikzee gaat als fysio-therapeut naar IJsland toe. Dat kwam pas in hem op nadat hij een paar maanden geleden een advertentie las in het vakblad fysio therapie. Eigenlijk had hij Amerika in gedachten, omdat daar een broer van hem woont met connecties in zijn vakgebied. Of Zwitserland, waarvan hij weet dat daar best plaats is. Maar nu de kans IJsland zich aandiende springt hij daar liever op in. Het onbeken de lokt kennelijk. Tekort Het wachten is nog op het afkomen van de werkver gunning, maar gezien het tekort aan fysio therapeuten in dat hoge noorden (hij kon zelfs kiezen uit drie banen) zal dat weinig problemen opleveren. En dan vertrekt Cor, vermoedelijk begin november. Voor onbepaalde tijd, maar wèl minstens voor een jaar. „Ik wil iets van het land zien, het leren ken nen", zegt hij, „en daar heb je minstens een jaar voor nodig." Toen Cor solliciteerde, wist hij zo goed als niets van IJsland af. Eigenlijk nog steeds niet zoveel, geeft hij toe, hoewel hij stukje bij beetje wordt geïnformeerd door de aan het land gewijde kranten-artikelen in verband met het recente bezoek aan Nederland van de IJslandse vrouwelijke president. Uitdaging Daarom is het juist een uitdaging, zegt hij lako- niek, hoewel hij wel van plan is het IJslandse consu laat in Rotterdam te bezoeken voor wat informatie over de winterse temperaturen daar. Met het oog op mee te nemen kleding toch wel handig... Hij laat het zo te zien allemaal rustig en kalm op zich af komen. Zo van „We zullen wel zien wat het wordt" ondanks zijn toch ondernemend en eën beetje avontuurlijk karakter. Daarop wijst ook zijn nieuwe hobby: parachutespringen, bij de Vliegclub Roosen daal. Over die mogelijkheden in IJsland heeft hij zich wel degelijk op de hoogte gesteld en die zijn er: in Reykjavik. Cor komt daar (met de bus) drie kwartier vandaan te zitten: in Keflavik, waar de IJslandse luchthaven zich bevindt. Hij gaat in een verpleeghuis voor ge handicapte kinderen en bejaarden werken, waar hij intern wordt ondergebracht. Nauwelijk afgestudeerd (aan de academie in Vlis- singen) heeft hij zodoende meteen een vaste baan, ge woon met een opzegtermijn van drie maanden. Na een half jaar krijgt hij een enkele vliegreis Neder land vergoed, na een jaar een retour-ticket. Delta Sport Voorlopig is hij echter geenszins van plan daarvan gebruik te maken door op korte termijn op vakantie te komen. Hij zal ze best missen, vermoedt hij, zijn atletiek-vrienden van Delta Sport, waar hij als ju nior doordrong tot de strijd om het landelijk kam pioenschap. Maar die zag hij al vijf jaar lang uitslui tend in de weekenden, want zo lang woont hij al op kamers in Vlissingen. Ook daar kon hij het uitste kend aarden, evenals op zijn stageplaatsen zoals bij fysio-manueel therapeut Platier in Goes, waar hij bo vendien zes weken als invaller in de vakantieperiode werkte. Contact met mensen Het contact met mensen vindt Cor een van de pluspunten van zijn vak. Ook daarbuiten trouwens, zo blijkt, want behalve sport vindt hij uitgaan een aangename vorm van vrijetijdsbesteding. Hij heeft inmiddels begrepen dat de mogelijkheden daarvoor in IJsland niet voor het opscheppen liggen... Zonder dat overigens een probleem te vinden. Informeren bij zijn voorganger, ook een- hem over igens onbekende - Nederlander, doet hij niet. „Ik wil daar in geen geval met vooroordelen heengaan", oor deelt hij. Hij ervaart het zelf wel en gelijk heeft hij. Joke van der Klooster LEEUWARDEN - De CDA-fractie in de Friese Provinciale Staten gaat niet naar do gala-première van de Friese speelfilm „Do Dream" van Pietcr Verhoeff zondag in Leeuwarden. In een persverklaring zegt de fractie uit principe niet aanwezig te zullen zijn omdat de première op een zondag plaatsvindt. AMSTERDAM - Het Jongeren Ad vies Centrum (JAC) in Amsterdam vindt dat Justitie niet langer gege vens over isolatie van jongeren in kindertehuizen achter moet houden. In een dossier van het JAC en de Be langenvereniging Minderjarigen dat deze week is verschenen wordt boven dien gepleit voor de afschaffing van het isoleren van minderjarigen. MIDDELBURG - Een delegatie van het provinciaal bestuur van Zee land zal vrijdag aanwezig zijn bij de uitreiking van de Four Freedoms Awards in het Bard College in Annandale-on-Hudson in de staat New York. De Four Freedoms Awards worden sinds 1951 jaarlijks toegekend aan personen die zich ver dienstelijk hebben gemaakt op een of meerdere terreinen, die president Roosevelt in 1941 proclameerde tot essentiële grondslagen voor de na oorlogse wereld: vrijheid van me ningsuiting, vrijheid van gods dienst, het vrij zijn van gebrek en het vrij zijn van vrees. Tot 1982 werden de Awards alleen aan Amerikanen toegekend, onder wie bijvoorbeeld de presidenten Truman en Kennedy. Prinses Juliana was de eerste niet- Amerikaanse die in 1982 de Award ontving tijdens een plechtigheid in Middelburg, waar ook andere Neder landers met Awards werden onder scheiden zoals bijvoorbeeld Max van der Stoel, dr. H. J. Witteveen, dr. J. H. van Royen en dr. W. A. Visser 't Hooft. Sinds '82 vindt de uitreiking beur telings plaats in de Verenigde Staten en in Middelburg. Dit jaar heeft de organiserende stichting, de Franklin D. Roosevelt Four Freedoms Founda tion, de volgende kandidaten voor een Award geselecteerd: Claude Pep- pei; lid van het Huis van Afgevaar digden en het oudste lid van het Ame rikaanse congres. Hij krijgt de Four Freedoms Medal. Dr. Kenneth B. Clark, socioloog. Hij krijgt hem voor Freedom of speech. Eli Wiesel, schrij ver voor Freedom of Worship. John Kenneth Galbraith, Econoom voor Freedom from Want en ten laatste Isi- dor Rabi, kernfysicus voor Freedom from Fear. Vrijdag 27 september 09.00 uur Praatpret. Afl, 2. 09.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 09.35 uur Kinderen en echtscheiding. Afl. 2. 10.30 uur Bondsrepubliek Duitsland. Afl. 2. 11.00 uur School tv-weekjournaal. Afl. 2. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur Grote wereldrivieren, docu mentaire serie. Afl. 6: De Murray in Australië. 16.30 uur NCRV-Jeugd-Matinee, met: 16.30 uur De zomer van Lilith, Ameri kaanse jeugdfilm. 17.00 uur Vrouwtje Theelepel, teken filmserie. 17.30 uur Journaal 17.46 uur De Carsons, Australische serie. Mrs. Brookes krijgt een brief van Archie Douglas, waaruit ze af leidt dat hij zelfmoord wil plegen. 18.50 uur Voorlichtingsprogramma m.b.t. TEMA. 19.00 uur Mijn idee, serie korte films geschreven door kinderen. Vandaag: 1. Poes kado, van Mariska Rengelink (11 jaar). 2. Silvin, van O'Brian Hooi (12 jaar). 19.25 uur De Ark van Noach, pro gramma over het nieuwste boek van schrijver/illustrator Rien Poortvliet. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Chimps onder elkaar, film van Bert Haanstra over het sociale le ven van een groep chimpansees in Burgers' Dierenpark (herh.). 21.25 uur Hier en Nu, actualiteitenru briek. 22.00 uur Hill Street Blues, Ameri kaanse politieserie. 22.45 uur Cheers, Amerikaanse comedy-serie. 23.10 uur Postludium. Werken van Handel gespeeld door Brassband De Waldsang o.l.v. D. Lautenbach. 23.25 uur Journaal 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.20 uur Paspoort voor Spanjaarden 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal 19.12 uur Tom Jerry, tekenfilm. 19.35 uur De KRO-Miniplayback- show. Henny Huisman presenteert zes jeugdige play-back kandidaten. 20.25 uur KRO's Countryclub. He dendaagse countrymuziek van Ground Speed, Joni de Boer en Lee Towers die live optreden met de Tulsa Band. Presentatie: Ruud Hermans. 21.15 uur Het meisje dat teveel wist, Engelse thriller. Ann Rogers is de enige die een psyehopatische moorde naar kan identificeren, nadat zij oog in oog met hem heeft gestaan na de moord op één van haar buren. Detec tive Mark Thnner roept haar hulp in. 22.30 uur Journaal 22.45 uur De Zee van Geloof. Afl. 6: De nieuwe wereld. De denkbeelden van Friedrich Nietzsche (1844-1'JUÜ). 23.33 uur Een bericht van de Wilde Ganzen 23.35 uur Slotavond „De Nederland se Filmdagen", rechtstreeks vanuit de Jaarbeurs te Utrecht. Interviews, filmfragmenten en een discussie over de stand van zaken in de Nederlandse filmwereld. BRT 1 14.00 en 17.25 uur Schooltelevisie 17.55 uur Journaal 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. Afl. 44. (herh.). 18.05 uur Plóns, kleuterserie. Afl. 19: De glimwormpjes, (herh.). 18.10 uur Prikballon, magazine voor kleuters over het maken van allerlei voorwerpen, over de dingen in omze omgeving, afgewisseld met leuke ani matiefilms. Presentatie: Francis Ver doodt. (herh.). 18.25 uur Bassie en Adriaan, kleuter serie. Afl. 4. (herh.). 18.30 uur Juke Box 18.50 uur Star Trek, Amerikaanse seience-fictionserie over de belevenis sen van de USS Enterprise. Afl.: Be stemming: Aarde (Assignment Earth). Met: William Shatner, Leo nard Nimoy, DeForrest Kelley e.a. 19.40 uur Politieke tribune: Agalev. 20.15 uur De slag om de Ardennen, (la Bataille des Ardennes), vijfdelige se rie van Luc River en Yvan Sevenans. afl. 3: Vastgelopen. 21.30 uur timless sax en Seis, een hommage door Griffin. Muzikale hommage van saxofonist John Grif fin aan de Antwerpse jazz-tenorist Jacques Seis. 22.15 uur Journaal en Coda: 'De droefheid is in handbereik', van Gwij Mandelinck. BRT 2 19.00 uur 1 week sport 19.30 uur Juke box 19.42 uur Mededelingen en program- ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. Aansl.: Weerbe richt 20.10 uur Politieke Tribune: Agalev 20.15 uur Videomaths. Videospelle tjes met Marleen Gordts. 20.25 uur Recht voor allen (And Justice for all), Amerikaanse speel film uit 1979. Met: Al Pacino, Lee Strasberg, jack Warden e.a. Regie: Norman Jewison. (Originele versie met tweetalige ondertiteling.) 22.20 uur Première, filminformatie met Jo Röpcke. MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn bijzonder ontevre den over de kabinetsplannen ten aanzien van het regionaal economisch beleid voor de jaren '86 tot en met '90. Het Rijk wil namelijk de gelden van het voor waarden scheppend beleid met 40 procent verminderen en over drie jaar zelfs volledig afschaffen. In een brief aan de Vaste Kamercommissie voor Econo mische Zaken zeggen G.S., dat een dergelijk beleid desastreuze gevolgen zal hebben voor het sociaal-economisch beleid in deze provincie. Via deze regeling zijn in het verle den met medewerking van de provin cie, de gemeenten en de havenschap-x pen diverse projecten tot stand' gebracht ter versterking van de eco nomische structuur. Dit soort activi teiten heeft duidelijk geleid tot be- drijfsuitbreidingen en vestigingen van nieuwe bedrijven. G.S. zeggen in hun brief dat deze rol nooit door de provincie kan wor den overgenomen. Daar ontbreekt eenvoudig het geld voor. Het Zeeuwse college vindt dan ook dat de omme zwaai van het kabinet niet te verdedi gen is. G.S. van Zeeland uitten ook kri tiek op het reorganisatiebeleid ten aanzien van de rijksdiensten. Er ver dwijnen zeven rijksdiensten uit Zee land, wat gepaard gaat met het ver lies van 900 hoogwaardige arbeidsplaatsen en nog eens 900 in de toeleveringsbedrijven Ook is er kritiek op het feit dat de aanleg van de vaste oeververbinding Westerschelde (VOW) nog steeds niet op het lijstje van de infrastructurele overheidsinvesteringen staat, terwijl het Nederlands Economisch Instituut heeft aangekondigd dat er grote eco nomische voordelen te halen zijn uit de realisering van dit project. Boosheid is er ook over de verde ling van de provinciale budgetten voor het taakstellend beleid. De geld middelen zijn voor Zeeland over de periode van 1981 tot en met 1986 ver laagd van bijna 11 miljoen gulden tot bijna 6 miljoen: een daling van 45 procent, terwijl de werkloosheid in het dienovereenkomstige tijdvak met 80 procent is gestegen. Op zijn minst zou het beschikbare budget moeten worden bevroren op het niveau van 1982, aldus G.S. van Zeeland, erop wijzend dat de toevloed van jongeren op de Zeeuwse arbeidsmarkt drie maal zo groot is als het landelijk ge middelde. LOS ANGELES - Zondag wordt in Los Angeles een door de televisie uit te zenden concert gegeven waarvan de baten zijn bestemd voor de slacht offers van de aardbeving in Mexico. Tot sterren die gratis hun medewer king geven, behoren Julio Iglesias, Herb Alpert, Placido Domingo, Ste- vie Wonder en James Brown. EMMELOORD - In de Noordoost polder hebben een jonge archeoloog en archeologiestudenten van de ge meentelijke universiteit van Amster dam deze week overblijfselen gevon den van bewoning die dateren van ongeveer 60.000 jaar voor Christus, het zogenoemde oude steentijdperk. 33 door CISSY VAN MARXVELDT Hoofdstuk 5 De volgende dag - het was broeiend heet - hadden ze de hangmatten tus sen de sparrebomen, die op een kluit je bij het voorhek stonden, vastge knoopt. Ella lag in een rood-zijden hangmat met een zwartzijden kussen onder haar hoofd, waarop een pauw een weelderige staart uitspreidde. Pit, die, zoals ze schertste, met Dot in een tweepersoons hangmat heen en weer slingerde, zei: „Ella, je lijkt pre cies Cleopatra. Zo aanstonds komt Antonius met een slang achter de boom vandaan. En hoe je in deze broeihitte handwerken kunt, is mij een raadsel. Ik zou overal aan vast kleven." „Ik wou dat je stil bleef liggen," verzocht Dot. „Zo meteen vlieg ik er uit." Lenie. die een boek in haar handen had, waarin ze niet las, zei: „Er komt vast onweer vanavond. Janus zei het ook." „Hecht je nog waarde aan wat Ja nus zegt!" vroeg Pit. „Ik wist niet, dat je zo naïef was Lenie lachte: „Janus is een ouwe brombeer, maar nu kan hij toch wel gelijk hebben." „Tbch is het hier heerlijk," zei Mia. „Hoewel ik me werkelijk te lui voel om te praten." Pit zwaaide heen en weer. Het touw knarste langs de bast van de sparre bomen. „Schommel me dan een klein beetje hoger. Toe mijn engel, toe. Schommel me dan een klein beetje hoger „Wat is dat nu weer voor een gek liedje," vroeg Ella. „Uit een Engelse revue. Hoogheid," zei Pit. „Guus is er mee uit Londen gekomen verleden jaar. Het is door mij vrij vertaald. Zal ik het origineel voor je kwelen?" „Spaar me alsjeblieft." weerde Ella af. Toch begon Pit: „Swing me just a little bit higher Ella knipte omzichtig een draadje af. „Zeg, toen ik hier straks naar toe kwam. reed de chauffeur van 'Sonne- wende' me voorbij. Hij had de bruta liteit om me te groeten nota bene." „Waarom zou hij niet groeten?" vroeg Pit. „Hij kent je nu toch?" „Kénnen," smaalde Ella. -Rij heeft een brutaal gezicht, vind ik." „Hij heeft een leuk gezicht," vond Dot. Pit gaapte. „Ik kan me niet opwin den over Ella's vlam. Swing me just a little bit higher „Vlam"" Ella's schaartje rolde uit de hangmat „Geen vlam dan Do my darling do „En naast hem." zei Ella, „zat een lange, jonge man, die me zo onderzoe kend aankeek." „Dat zal de jonkheer geweest zijn," jubelde Pit. „Heb je tegen hem ge lonkt?" Hierop verwaardigde Ella zich niet te antwoorden. Ze boog zich ver uit de hangmat om het schaartje op te ra pen. Het geronk van een auto werd in de verte hoorbaar, kwam dichterbij. „We liggen hier erg opzichtig," ont dekte Dot. „Iedereen kan ons van de weg af zien." „Ze zullen alleen op Ella letten," zei Pit. „Haar hangmat is zo buiten gewoon opvallend. Daar kan óns tweepersoons bedje het niet bij ha len." „O lala, schone bloem, nauwelijks ontloken. U. die mijn hart en ziel is toegewijd," zong ze dan met een dra matische intonatie. „Tralalala, 't hart mij gebroken Het geronk kwam dichterbij. Lang zaam zagen zc een auto de hoek om zwenken. „Ik geloof warempel, dat het onze chauffeur is." Pit hing bijna op de grond. Als een drenkeling hield Dot zich aan haar vastgeklemd. „Ja, hij is het. En zou dat de jonkheer zijn, die naast hem zit? Die lattige jongeling?" „Schreeuw niet zo," siste Ella (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 11