Paauwe, uit as herrezen heropent half oktober Open dag Speel-o-theek trok veel belangstelling streeknieuws „Onveiligheid neemt toe met toename vrije tijd" MIDDEN MIDDENSTAND Bestuur tevreden met resultaat Openbare werken Westerschouwen vergadert College: ziekenhuis Hulst moet echt dicht Geslaagde lezing N C VB-vrouwen I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 24 september 1985 Nr. 23800 Even "terug naar die geden kwaardige dag toen er letterijk donkere wolken boven het bedrijf hingen: 23 augustus 1984. Vlam men deden hun alles verwoestend werk en 6000 mz meubels en alles wat daarbij hport, ^yerd mèt de hal tot éëri rokende puinhoop om gevormd. Wie zou denken dat Paauwe (vader Jo en de twee zoons Leo en Johan) behoorlijk uit het lood geslagen was, had het mis, want reeds de volgende dag ver scheen er een advertentie met de veelzeggende tekst: 'Paauwe gaat dóór!' tie en werd in containers de meu- belhandel weer opgevat. Op 17 oktober 1984 werd het noodgebouw geopend, gevolgd door dit jaar begin april met de bouw van het huidige pand, dat bijna gereed is. Aannemer Boo- gert uit Oosterland kreeg de bouwopdracht, en Paauwe wil beslist gezegd hebben, dat deze mannen er iets fantastisch van hebben gemaakt. ,,Ik ben er zeer enthousiast over, zo supersnel als Boogert gewerkt heeft. Probleem loos is alles verlopen, en dat mag ook weieens gezegd worden". Na de brand kreeg Paauwe nog twee tegenslagen te verwerken: twee keer werd er in het noodge bouw ingebroken en voor veel geld aan goederen weggenomen. De laatste keer pas nog, voor 70.000,— aan perzen. Paauwe: „Kijk, dóér ben ik nu wel echt be roerd van geweest. Dat vond ik veel erger dan de brand, want je INDE UTRECHT - Doordat de gemiddelde burger steeds meer vrije tijd krijgt, neemt ook de onveiligheid toe. „Mensen hebben meer vrije tijd en sommigen gebruiken die tijd om dingen te doen die niet door de beugel kunnen, zoals bijvoorbeeld brandstichting". Deze mening ventileerde A. Borremans van de hoofdafdeling Informatietechniek van Siemens Nederland NV, op een bijeen komst ter gelegenheid van de beurs „Security '85" in Utrecht. Volgens Siemens-directeur R. Stra to is er vanwege de arbeidstijdver korting bij het bedrijfsleven een groeiende belangstelling voor toe gangscontrolesystemen, die ook de werktijd kunnen registreren. Daar naast zijn bedrijven en woningen als gevolg van door arbeidstijdverkor ting ontstane vrije dagen vaker veria ten, zodat ook op dit gebied meer be veiliging gewenst is, aldus Strato. In het algemeen zal de behoefte aan beveiliging in Nederland blijven toe nemen, niet alleen door de gestegen criminaliteit, maar ook door het lan ger zelfstandig willen wonen van ou deren. Strengere eisen van de verze keringsmaatschappijen en vervan ging van oude installaties. Dc Siemens-directeur zei te ver wachten dat in de professionele markt de komende anderhalf tot drie SEROOSKERKE - De commissie openbare werken van dc gemeente Westerschouwen vergadert donder dag 26 september in het dorpshuis te Serooskerkc. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Op de agenda staan onder meer dc bespreking over de sanering van wo ningen tegen het verkeerslawaai, de verbetering aan het pand Klooster- weg 99 te Haamstede cn de discussie over de aanleg van een ruiterpad (Stoofweg) te Renesse. Dc commissie leden buigen zich tevens over de aan vullende voorzieningen aan de Haven Burghsluis. Wanneer er geen agenda punten meer ter aanvulling worden aangeboden, besluit de commissie met de rondvraag. De vergadering is als gebruikelijk openbaar toeganke lijk voor belangstellenden jaar zo'n 400 miljoen gulden aan be veiliging - exclusief bouwkundige voorzieningen en mankracht - wordt uitgegeven: 250 miljoen voor brand beveiliging en de rest voor inbraak beveiliging. Van particuliere zijde verwacht Strato de komende jaren een besteding van 70 miljoen gulden, voornamelijk aan inbraakbeveili ging. Momenteel hebben 45.000 par ticulieren inbraakbeveiliging, van wie 20.000 zijn aangesloten op een alarmcentrale. Van de bejaarden komen volgens Strato op dit moment zo'n 40.000 mensen in aanmerking voor een zoge noemd noodroepsysteem. Dat sy steem bestaat bij Siemens uit een om de hals te dragen zendertje, dat in een noodgeval wordt ingeschakeld. De zender activeert de telefoon, die auto matisch het nummer van de centrale kiest. Daarna kan de bejaarde on geacht de plaats in huis aan de cen trale melden wat er loos is. Siemens ziet vooral mogelijkheden voor de aanleg van dit systeem bij nieuwbouw en renovatie van bejaar denhuizen. Per aansluiting kosi het eenmalig 1.300 gulden en per maand 20 tot 25 gulden per persoon. UTRECHT - Het college voor zie kenhuisvoorzieningen blijft erbij, dat het St. Liduina ziekenhuis in Hulst (117 bedden) moet worden ge sloten met het oog op dc voorgeno men nieuwbouw van het streekzie kenhuis Midden Zecuwsch-Vlaande- ren in Terneuzen. Staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) en dc provincie Zeeland vinden dat ook cn het college heeft sluiting van bet ziekenhuis in Hulst in 1983 ook al geadviseerd, maar het heeft dc zaak opnieuw hekeken. Leo en Johan Paauwe (de motoren vav het Paauwe-concern volgens vader Jo) voor het nieuwe complex te Zonnemairedat half oktober officieel geopend wordt door staatssecretrais P. van Zijl. Staatssecretaris Kin Zijl komt naar Zonnemaire BRUINISSE - De eerste bijeen komst van de NCVB, afdeling Brui- nisse stond grotendeels in het teken van de lezing die ds. Q. de Vrie uit Middelburg hield over de Pastorale zorg. De vergadering werd met gebed door de presidente, mevrouw Rouke- ma, geopend en het zingen van Ge zang 227 1. Aan de hand van het ge lezen Bijbelgedeelte Jozua 24 14-19 werd een meditatie gehouden die in het teken stond van de nieuwe start in het verenigingsjaar. Na enkele huishoudelijke punten werd het tweede deel van de avond geheel gevuld door de boeiende le zing van ds. De Vrie, geestelijk ver zorger van het Rust- en Verpleeghuis „Der Boede" in Koudekerke. Hij on derstreepte de belangrijkheid bij zijn werk om een goede relatie met de be woners op te bouwen om zo een goed geestelijk contact te krijgen om zo weer verder uit te kunnen bouwen in de vorm van Bijbelkringen en ge spreksgroepen. Ook zijn die goede contacten beslist noodzakelijk om la ter een goede stervensbegeleiding te kunnen geven. Van de mogelijkheden om vragen aan ds. Dc Vrie te stellen werd druk gebruik gemaakt. Met dankgebed werd dc avond besloten. BORSELE Ploegwedstrijden Het Nationaal Kampioenschap Ploegen wordt 4 en 5 oktober gehou den op het terrein van het havenschap in dc gemeente Borsele. De tweede dag staan er traditiegetrouw weer een groot aantal nevenactiviteiten op het programma. Een trekkertrekvvedstrijd onder toezicht van het NTTO vormt hierbij ongetwijfeld een hoogtepunt. Ook een trckkerbehendighcidswedstrijd staat op de agenda van de organisa tie. Ook de oude ambachten ontbre ken deze keer niet en zo zal een ouder wetse dorsmachine wintertarwe gaan dorsen. De hiervoor benodigde tar- weschoven zijn al gemaaid. De aan vangstijden zijn vrijdag om 10.30 uur cn zaterdag om ongeveer 09.00 uur. ZONNEMAIRE - Zoals de vele voorbijgangers reeds hebben kunnen constate ren, is het woninginrichtingsbedrijf Paauwe te Zonnemaire geheel uit de as her rezen. De nieuwbouw is klaar (op een paar kleingheidjes na) en men is druk be zig met de verhuizing van het noodgebouw naar het nieuwe gebouw. Vanaf deze week is Paauwe gesloten tot aan de officiële opening half oktober, waarvoor staatssecretaris P. van Zijl (economische zaken) naar Zonnemaire zal komen voor de openingshandeling. „Helaas kunnen we niet al onze klanten persoon lijk uitnodigen", zegt Jo Paauwe, „omdat tijdens de brand ook het klanten bestand verdween". Speciaal voor de vele vaste klanten organiseert het bedrijf 'iets speciaals", maar daar wil Paauwe nog niet op vooruitlopen. „Dat merken ze vanzelf wel". kunt er niets tegen doen. Daarbij komt, dat je je daartegen ook niet kunt verzekeren, want dat kan niet in een noodgebouw. Speciaal voor de opening had ik wat leuke en aparte dingen gekocht, en dat is allemaal weg. Ik heb ondanks goed en veel zoeken op beurzen, nog niets vervangends kunnen be machtigen". Toekomst optimistisch Ondanks de zware tegenslagen ziet Paauwe de toekomst met ver trouwen tegemoed. „Ondanks de brand draaien we verschrikkelijk leuk, zoals we altijd al deden, al dertig jaar lang. En met de twee jongens, die de motor zijn in feite, kan ik een optimistische kijk op de toekomst hebben". Kaf en koren Niet overal gaat het de wonin- ginrichtingsbedrijven voor de wind, als je daarvan mag spreken tenminste na de brand en inbra ken. „De tijd is geweest dat ieder een een tapijthal begon en meu bels verkocht. Er zijn meubelfa brieken verdwenen, ach, het sa neert zichzelf. Het kaf wordt van het koren gescheiden", klinkt het overtuigd. „De hele tendens is toch meer in de richting van kwa liteit en service. Dat zijn nu juist de pilaren van ons bedrijf. Tijden van snelle wisselingen van meu bels, om de twee, drie jaar nieuwe meubels in huis hebben, dat kan gewoon niet. Men is weer op de duurzame toer, want 'ons Zeeuwen bij zunig voegt Paauwe er schalks aan toe. De foto die landelijke bekendheid kreeg: een sproeivliegtuig van T. Prince helpt een handje bij de blussingxwerkzaamheden in Zonnemai re. Wat de nieuwe mode in meubels betreft, zag Jo Paauwe -die de in koop verzorgt en derhalve bijna alle Europccse beurzen afreist- op dc laatste beurs dc moderne meu bels weer terugkomen. Eiken blijft wel, maar zal minder de smaak bepalen. Ook nieuw is het gekrijt-eiken, dat vrij licht van kieur is. Kortom: er komen meer duurzamer meubelen in trek. mo dern van vormgeving en eiken blijft. Nog een paar weken ge duld. voor alles bij Paauwe in vol le glorie te bewonderen is. peld diende te worden. De praktijk heeft geleerd, dat allerlei soorten speelgoed vaak met slechts hele klei ne aanpassingen ook geschikt ge maakt kunnen worden voor kinde ren, die zich andere ontwikkelen. Medewerking van vrijwilligere is in dezen uiteraard wel vereist, maar de Speel-o-theek kan zich in dit opzicht nog steeds verheugen in veel enthou siasme en inzet, hoewel nog meer hulp uiteraard welkom blijft. Extra aandacht blijft overigens wel gericht op de doelgroep. Via huisartsen, wijkverpleging, maat schappelijk werk, RIAGG en derge lijke instanties zendt de Speel-o- theek zoveel mogelijk signalen uit. Op de vraag of het openbreken van het lidmaatschap geen nadelig effect zal hebben op de belangstelling van de doelgroep, erkent Lukkie Neder- hoed zelf daar aanvankelijk ook wel enige zorg over te hebben gehad. Ze koestert thans echter de hoop, dat de integratie ook stimulerend kan wer ken. Drempelvrees bij ouders van li chamelijk of verstandelijk gehandi capte kinderen bestond ook toen het lidmaatschap nog besloten was. De leden van het Speel-o-theek-bestuur willen er alles aan doen die drempel vrees weg te nemen en betrokkenen te overtuigen van het feit, dat het te lenen speelgoed de kinderen heel veel fijne uurtjes kan bezorgen. Door mid del van lezingen, publicaties en open dagen wordt daar dan ook de aan dacht op gevestigd. Cassetteproject Het cassetteproject waar enige tijd geleden mee werd gestart, blijkt ook een succes. Er bestaat veel vraag naar de gesproken verhalen of naar de mu ziek en liedjes, die door de cassette werkgroep op bandjes zijn vastge legd. „Er wordt intensief naar geluis terd", aldus de voorzitster. Een ander punt, waar binnen het Speel-o-theek-bestuur veel aandacht aan besteed dient te gaan worden be treft de huisvesting. De Speel-o- theek is, zoals bekend, thans nog ge huisvest in de voormalige kleuter school in de Mosselstraat. In verband met de overname van de Cornelia- stichting door Woningbouwvereni ging 'Beter Wonen', komt aan die si tuatie echter een'einde. Het bestuur van de Speel-o-theek weet inmiddels, dat men het ge bouwtje uiterlijk in augustus vol gend jaar moet hebben verlaten. Bij de gemeente Zierikzee ligt inmiddels een aanvraag voor om huisvesting in de binnenkort leegkomende lokalen van het semi-permanente schoolge bouw van 'Binnen de Veste' aan de Mosselboomgaard. Samen met de Fe deratie van ouders en vrienden van geestelijk gehandicapten zal overleg plaatsvinden over het toekomstig ge bruik van die ruimte, zodat men zich met een duidelijk plan tot de gemeen te kan richten voor verdere bespre kingen. Reacties klanten Waar haalt iemand de kracht vandaan om nog tijdens het na- bluswerk plannen te smeden voor algeheel herstel? Jo Paauwe: „Dat kwam onder meer door de reacties van klanten. Toen die advertentie verscheen met Paauwe gaat door, kregen we brieven met: we hadden niet an ders verwacht! Op die avond zijn we bij elkaar gekomen (we, zijn de drie al genoemde mannen met hun vrouwen, red.) met maar één vraag: gaan we door of stoppen we. Als je dan bedenkt dat we een familiebedrijf zijn met zes man en vrouw in de zaak, dan moet je toch wat gaan doen. Stoppen met werken kan niet, dus vroegen we ons alleen af: op dezelfde plaats of beginnen we ergens anders? We hebben toen besloten om gewoon door te gaan", is de 'eenvoudige' verklaring achteraf, waarvoor beslist moed voor nodig was. Terug denken aan 23 augustus 1984 doen ze zelden al wordt het uiteraard niet vergeten „We heb ben die bladzijde omgeslagen en kijken weer vooruit", is het motto nu. Direct na die rampdag werden alle fabrieken aangeschreven met de vraag om nieuwe documenta- Rolstoelgeschikt De nieuwe meubelhal is vergele ken met de oude iets naar achter geplaatst en heeft over de hele op pervlakte twee verdiepingen. Di rect bij binnenkomst komt er een informatie-balie met kinderop vang, een bar voor vooral ver moeide mannen (die zijn het meu bels kijken gauw zat, is Paauwe's ervaring), is er ook een keuken, toiletten (ook voor rolstoelgebrui kers) en is het personeelsverblijf. Verder beneden uiteraard al meu bels wat de klok slaat, maar op dit moment zijn die er nog niet. Wel is al voor een vermogen (6.000 m2) vloerbedekking gelegd en is men bezig om van de enorme hal een doolhof te maken, geheel volgens eigen ontwerp. Op de verdieping komt nog een aparte 'slaapstudio': alles wat met het slapen te maken heeft, ook de verschillende manieren van slapen op diverse soorten ma trassen en bedden. Boven zijn ook de kantoren en in het nieuwe ge bouw uiteraard ook een maga zijn. Dat magazijn is in feite te klein, reden waarom het noodge bouw tot magazijn zal worden omgevormd. ZIERIKZEE - „Het was een gezellige dag; we hadden de gelegenheid veel informatie te verstrekken en de meesten van de bezoekers zijn ook lid geworden". Dat zei Lukkie Nederhoed-Zijlstra, voorzitster van de Speel-o- theek Schouwen-Duiveland, over de open dag, die zater dag in de voormalige kleuterschool achter de Cornelia- stichting werd gehouden. Met het organiseren van een derge lijke open dag tracht het Speel-o- theek-bestuur weer eens een wat bre der publiek te bereiken en duidelijk te maken welke mogelijkheden de Speel-o-theek te bieden heeft. Aanvankelijk richtte het beleid van de Speel-o-theek Schouwen-Duive land zich op kinderen, die zich op eni gerlei wijze anders ontwikkelen. Het lidmaatschap was eerst dan ook voor behouden aan deze doelgroep. Na ver loop van tijd werd dit voorzichtig open gebroken door ook kinderen van vrijwilligers van de Speel-o- theek als lid te noteren. Met het oog op het streven naar integratie werd vervolgens besloten stapsgewijs ver der nieuwe leden toe te laten. Inkoop Meer leden betekende uiteraard ook aanschaf van wat meer speel goed, maar het hield niet in dat er een geheel apart inkoopbeleid uitgestip- In de Speel-o-theek. thans nog gevestigd in de voormalige kleuterschool ach ter de Corneliastichting kan men elke zaterdagochtend van 10.30 uur tot 11.30 uur en elke woensdagmiddag van 14.00 uur tot 15.30 uur terecht voor het le nen van speelgoed. 4 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 5