Voorstel tot voortzetting van Werkloosheidsproject Grote belangstelling voor korenavond in Dreischor Gemeenteraad Brouwershaven praat over garantiesubsidie festiviteiten eeuwfeest Laat baanlozenproject blijven bestaan 4 Tijdens raadsvergadering op maandag 30 september Bewoners protesteren CNV en FNV tot Middenschouwen: Afscheid van Roon en Landegent Gemeenteraad Duiveland I BROUWERSHAVEN - Wanneer de gemeenteraad er mee instemt, kan de Stuurgroep 700 jaar Brouwershaven rekenen op een garantiesubsidie van 5.000 gulden. Het college stelt het ter beschikking stellen van dit bedrag voor tijdens de raadsvergadering van maandag 30 sep tember. Hoewel reeds eerder door de raad is besloten geen uitgebreide activiteiten op touw te zetten ter gele genheid van het 700-jarig bestaan van de smalstad in 1987, mede omdat pas in 1977 het feit is herdacht dat Brouwershaven 500 jaar eerder stadsrechten kreeg, is het college van mening dat aan het door de Stuurgroep geno men initiatief alle mogelijke medewerking moet worden verleend. In do Stuurgroep 700 jaar Brou wershaven, die in 1984 door het VVV werd ingesteld, zijn een groot aantal verenigingen uit de gemeente verte genwoordigd. Men is bezig met de voorbereiding van een aantal evene menten die een sociaal-cultureel ka rakter dragen en gericht zijn op de promotie van Brouwershaven ten be hoeve van het toerisme. De Stuur groep gaat er hierbij vanuit dat de he le bevolking van de gemeente aan de festiviteiten kan deelnemen. De kos ten die zo laag mogelijk worden ge houden komen voor rekening van de deelnemende verenigingen en organi saties, terwijl tevens wordt getracht eigen inkomsten te verwerven. De te maken kosten waarvoor geen dek king aanwezig is worden door de Stuurgroep geraamd op 8.000 gulden. Hoewel de subsidie-aanvrage ook dit bedrag behelst, wil het college van burgemeester en wethouders niet verder gaan dan 5.000 gulden. Zij denken dit bedrag te bekostigen uit de verwachtte opbrengst van 7.000 gulden van de uitgave en verkoop van een bundel historische artikelen over Brouwershaven. De enige activiteit waartoe de gemeenteraad besloot om het historische feit van het 700-jarig bestaan te herdenken. B. en w. vragen de raad ook om nu de 20.000 gulden beschikbaar te stellen die indertijd voor de uitgave van het boek zijn ge reserveerd. De bijdragen van de beroeps- en amateur historici en des kundigen zijn namelijk zover gereed dat de eindredacteur van het boek streekarchivaris H. Uil de artikelen persklaar kan maken. Op 19 novem ber 1985 wordt het eerste exemplaar aangeboden aan de Commissaris der koningin in Zeeland de heer C. Boer- tien. Verdeeld Het collegevoorstel omtrent het al of niet voortzetten van de samenwer kingsovereenkomst werkloosheids projecten in de regio Schouwen-Dui- veland omvat door de gestegen kos ten een verdeeld advies. Wethouuer S. Loschacoff-de Kanter vindt de voor werklozen opgezette projecten en cur- DEN HAAG - Het openbaar mini sterie stelt in samenwerking met de Fiscale Inlichtingen- en Opsporings dienst (FIOD) een onderzoek in naar mogelijke zwendel met belastingvri je artikelen bij het NAVO-hoofd- kwartier in Brunssum. Vervolg van pag. 1 Van der Salm bracht ook nog do nieuwbakken sociaal-rechercheur van de Intergemeentelijke Sociale Dienst Schouwen-Duiveland te ber de. Deze functionaris is belast met het opsporen van fraudegevallen bin nen het uitkeringswezen. ,,Ik heb geen principiële bezwaren hiertegen, maar hoop dat de rechercheur zich niet alleen gaat toeleggen op de zoge naamde kleine gevallen. Ook de gro te fraudezaken zijn van groot be lang", aldus de socialist. Hij sprak een lichte vrees uit, dat een sociaal rechercheur in zijn streven naar re sultaten de weg van de minste weer stand zou kiezen en zich zou kunner. gaan toeleggen op de kleine frau deurs. Hij droeg hierbij het voor beeld van de tandenborstelcontrole aan. Dr. H. J. van Zuijlen (VVD) was het in zoverre met Van der Salm eens, dat volgens hem de kleine fraudegeval len net zoveel aandacht dienen te krijgen als de grote en dat onder scheid hierin niet rechtvaardig is. Wethouder A.J. Padmos stelde bei den gerust door toe te zeggen, dat de raadsleden middels een werkverslag van de rechercheur op de hoogte blij ven van diens werkzaamheden én re sultaten. Verder stond onder meer nog do vaststelling van hot scholenplan voor dc periode van 1986 tot en met 1989 op de agenda. Wil Westerschouwen er nog een basisschool bij. dan dient voor 1 oktober een plan te worden op gesteld. Maar de gemeente heeft vol doende onderwijsvoorzieningen op basisschoolniveau, zodat de raad het indienen van een plan overbodig achtte. Voorts werden T. van der Schaaf uit Renesse en PvdA-raadslid J. C. Hendrikse benoemd tot bestuurslid van de Stichting Renesse. Hendrikse was dit al langer en Van der Schaaf volgt A. C. W. van der Vet op. J. Jansc heeft afstand gedaan van zijn functie als bestuurslid van dc Stichting Dorpshuis Renesse en wordt derhal ve met ingang van 1 oktober van dit jaar vervangen door Van der Salm. Alle verkiezingen werden met una nieme goedkeuring van de raad be handeld. sussen een goede zaak omdat ze een zinvolle tijdsbesteding bieden waar uit mede de kans op het verkrijgen van een vaste baan wordt vergroot. Een projectleider voor de begelei ding acht zij hierbij noodzakelijk. Mede gezien het aantal deelnemers uit de gemeente Brouwershaven (16) acht zij het benodigde bedrag van 2,13 per inwoner voor 1986, terwijl in de begroting 1,98 was gepland toch nog verantwoord. Dit is niet de mening van wethouder Ph. J. van Ast die niet verder wil gaan dan een maximale bijdrage per inwoner van ROTTERDAM De polikliniek voor geslachtsziekten van het Dijk- zichtziekenhuis in Rotterdam is zon der medeweten van de patiënten na gegaan of er antistoffen tegen aids vorkomen in de bloedmonsters van een paar honderd personen. Het zie kenhuis heeft dinsdag bevestigd dat het onderzoek heeft plaats gehad. DEN HAAG - Minister Smit (Ver keer en Waterstaat) heeft dinsdag ge zegd de indruk te hebben dat men in brede kring naar uitvluchten zoekt om echte beslissingen over grote pro jecten te ontlopen. Zij doelt hiermee onder meer op het besluit van het ka binet om de aanleg van de Marker waard aan de volgende regering over te laten. 2,—. Hoewel hij het nut van de rege ling onderschrijft vindt Van Ast dat de financieel-economische situatie waarin ook de gemeente verkeert aanleiding moet zijn voor 'een pas op de plaats'. Hij wijst er in het collegevoorstel op dat de bijdragen voor de werkloos heidsprojecten sinds 1983 jaarlijks zijn verhoogd waarbij men met de nieuwe bijdrage meegerekend uit komt op een totale stijging van 233%, Van Ast stelt de raad voor om de sa menwerkingsovereenkomst per 1 ja nuari op te zeggen tenzij de bijdrage kan worden gehandhaafd op maxi maal 2,— per inwoner. Omdat de voorzitter van het college burgemees ter Slabbekoorn met vakantie is, zal hij tijdens de raadsvergadering zijn voorstel in deze naar voren brengen. In de raadsvergadering komt ver der aan de orde het verlenen van een eenmalige bijdrage van vijf cent per inwoner ten behoeve van een beroe- penmanifestatie in Goes voor school kinderen, het opnieuw vaststellen van het voorbereidingsbesluit be stemmingsplan Noordgouwe en Drei- schor ter inwilliging van bouwaan- vragen en het al of niet door de raad in beroep gaan bij de Kroon tegen een beschikking van GS waarin deze goedkeuring weigeren voor uitbrei dingsmogelijkheden voor meubelbe drijf Paauwe te Zonnemaire. Vliegtuig De jaarlijkse inspectietocht waar mee het bestuur van de reddings maatschappij het afscheid combi neerde, wees overigens uit dat deze 'Koningin Beatrix' en ook de 'Grient' van het reddingstation Ouddorp zich in goede staat bevinden. President- directeur Leis toonde zich ook en thousiast over de 'Condor'. Het een- motorige hulpvliegtuig dat sinds een jaar vanuit Ouddorp ingezet kan worden bij hulpacties. Als een 'ver hoogd kraaiennest' tussen Hoek van Holland en Burgh. Overigens is dit nog niet nodig geweest, omdat de ple- ziervaart weliswaar veel werk gaf, maar het wat grote reddingen betreft een rustig jaar was. MIDDENSCHOUWEN - C.N.V. en F.N.V. dringen er bij de raad van Middenschouwen op aan te blijven deelne men aan de samenwerkingsovereenkomst regionale stuurgroep werkloosheid Schouwen-Duiveland. Burgemeester en wethouders van Middenschouwen leggen de raad aanstaande woensdag 25 september een voorstel voor, waarin wordt gevraagd de subsidie aan het baanlozenproject stop te zetten, omdat zij menen dat dit op zijn retour is. C.N.V. en F.N.V. betreuren die ziens wijze zeer en herinneren de raad per brief aan het unanieme positieve ad vies van de stuurgroep werkloosheid (op 2 september) tot voortzetting van de samenwerkingsovereenkomst en het daaraan gekoppelde baanlozen project. Een vertegenwoordiger van de gemeente Middenschouwen was daarbij niet aanwezig, aldus C.N.V. en F.N.V. ,,Het is onjuist te stellen dat het project op zijn retour is',' vermeldt de brief, „Uit de cijfers van het baanlo zenproject blijkt dat er op dit mo ment al meer deelnemers zijn dan over heel 1984. Naast het al in het col legevoorstel genoemde groenproject zijn er andere geslaagde als het com puterproject (meer dan vijftig deel nemers), de cursussen Engels (onge veer twintig deelnemers), het ont moetingscentrum Manhuisstraat, waarvan steeds meer mensen gebruik maken en het werkervaringsproject op de secretarie te Zierikzee. Op dit moment telt het project (voor 1985) al meer dan 130 deelnemers." In de brief wordt toegegeven dat de animo van haanlozen om met behoud van uitkering vrijwilligerswerk te doen vrij gering is op Schouwen- Duiveland. Over de verwachtingen ten aanzien van de klussendienst wordt positief geoordeeld, hoewel continuïteit niet kan worden gewaar borgd. „Het in het collegevoorstel gestelde rond het subsidiebeleid van het mini sterie van Sociale Zaken en Werkge legenheid is, wat betreft 1986, on juist. Er is goedkeuring voor de begroting ontvangen. Juist nu lijkt het voorbarig af te haken, omdat over een nieuw beleid nog niets definitief bekend is. Wel is bekend dat de voor stellen een grotere doelgroep betref fen, namelijk: alle uitkeringsgerech tigden, dus ook mensen die een WAO-uitkering ontvangen (ruim dui zend inwoners op Schouwen- Duiveland)", beklemtonen de vakve renigingen, die besluiten niet: „Wanneer u negatief zou beslissen, zou dat de beslissing de deelname aan het project stop te zetten voor an dere gemeenten vergemakkelijken. Met andere woorden: er kan een sneeuwbaleffect optreden juist op het moment dat steeds meer mensen, van wie er velen toch al geïsoleerd zijn door hun uitkeringssituatie, de weg naar het baanlozenproject vin den." „Samenvattend: CNV en FNV dringen er bij u op aan de samenwer kingsovereenkomst te continueren. Voor die paar duizend gulden op jaarbasis laat uw gemeente het baan lozenproject toch niet verdwijnen?", wordt de Middenschouwse raad voorgehouden. DEN HAAG - B. en w. van Den Haag hebben het faillissement aan gevraagd van de Haagse zakenman in onroerend goed H. W. M. Hilders. De gemeente heeft volgens wethouder Adri Duivesteijn (Stadsvernieuwing) meer dan zes ton tegoed voor verricht achterstallig onderhoud aan de hui zen van Hilders of een van zijn BV's. Vervolg van pag. 1 ten verliep. Hij sprak zijn vreugde uit over de onlangs in Westerschouwen (en binnenkort ook in Ouddorp) geïn stalleerde marifoonapparatuur, die de samenwerking zeker nog verder zal vervolmaken. Namens alle boot vissers en de Delta Vissers in het bij zonder bood hij de scheidende be manning 'als kleine blijk van grote waardering', een envoloppe met in houd aan. Herinneringen De opvolger van Landegent, op stapper-stuurman M. K. Overbeeke, die momenteel samen met schipper I. Breen de bemanning van de Burgh- sluise reddingsboot 'Koningin Bea trix' vormt, haalde herinneringen op aan enkele reddingsacties die onder leiding van het duo Roon/Landegent werden uitgevoerd. Met het aanbie den van een foto van het schip waar mee het merendeel van deze reddin gen werd uitgevoerd, de nu 55 jaar oude 'President Jan Leis' raakte hij duidelijk een gevoelige snaar bij dc vertrekkenden. Zoals bekend werd deze oude motorreddingsboot in 1984 vervangen door de 'Koningin Bea trix', een type dat tot de snelste en modernste reddingsboten ter wereld wordt gerekend. DUIVELAND - Het college van b. en w. van Duiveland stelt de gemeenteraad voor te besluiten tot verlenging van de looptijd van het Werkloosheidsproject Schouwen- Duiveland met de periode van één jaar en wel tot 1 ja nuari 1987, onder de voorwaarde, dat alle deelnemende gemeenten eveneens besluiten tot verlenging van de overeenkomst. Tevens stellen b. en w. voor in ver band met die verlenging een bijdrage beschikbaar te stellen voor het werk- loosheidsprojcct voor 1986 van 2,33 per inwoner. Het voorstel komt aan de orde in dc gemeenteraadsvergade ring op donderdagavond 26 septem ber in de raadzaal van het gemeente huis te Nieuwerkcrk. aanvang 20.00 uur. De raadsagenda vermeldt verder twee voorstellen tot het ongegrond verklaren van bezwaarschriften van de heer A. G. Bos te Ouwcrkerk en de heer J. Stuij te Oosterland. Beide be zwaarschriften werden ingediend in verband met het weigeren van een bouwvergunning. De weigering van de bouwvergunning aan de heer Bos heeft betrekking op het vergroten van een landbouwschuur aan de Ko ningin Julianastraat te Ouwerkcrk. De gevraagde wijziging betrof het toepassen van zogenaamde II' colorsteel damwand profiel (rood) als dakbeplating, in plaats van de in de bouwvergunning geëiste asbest/ce ment golfplaten. Bij toetsing is, volgens b. en w. ge bleken, dat de gevraagde wijziging van het bouwplan, gelet op dc vorm, kleur en materiaalkeus, niet voldoet aan de redelijke eisen van welstand. Door J. Stuij in Oosterland werd een aanvraag ingediend om vergun ning voor het oprichten van een schuur op het perceel Koninginne- plein 3 te Oosterland. Ook in dit ge val luidt het oordeel, dat het bouw plan niet voldoet aan de redelijke eisen van welstand, gelet op de hoofd vorm en de materiaalkeus. Schoolartsendienst Voorgesteld wordt verder als raad akkoord te gaan met de notitie rela tie DGD-Schoolartsendienst. De si tuatie met betrekking tot de Schoo lartsendienst is. dat van de elf samenwerkende gemeenten er vijf besloten toe te treden tot de Districts gezondheidsdienst (Duiveland, Goes, Middenschouwen. Westerschouwen en Brouwershaven). Met name ten be hoeve van de overige zes gemeenten, te weten Bruinisse, Kapelle, Reimers- waal, Sint Philipsland, Tholen en Zierikzee, is een aantal gesprekken gevoerd. Getracht is te komen tot een oplos sing, die voor de niet bij de DGD aan gesloten gemeenten acceptabel is. De oplossing is, naar de mening van het bestuur van de Schoolartsendienst, gevonden in die zin, dat de niet aan gesloten gemeenten een pakket jeugdgezondheidszorg bij de DGD kunnen afnemen, welk pakket voor elke gemeente binnen bepaalde mar ges kan verschillen. De eerste drie jaar zal dit pakket gelijk zijn aan het huidige takenpakket van de school artsendienst. De raadsagenda vermeldt verder voorstellen tot: vaststelling van een voorbereidingsbesluit ten behoeve van wijziging bestemmingsplan bui tengebied: verstrekking subsidie Stichting Bcroepenmanifestatie Zee land en beschikbaarstelling krediet vervangng kopieer apparaat. ROTTERDAM - De prijs van benzi ne wordt met ingang van woensdag met twee cent per liter verlaagd tot 185 cent voor super en 179 cent voor normale benzine bij de zelftank- pomp. Dit is maandag in Rotterdam bekend gemaakt. DREISCHOR - De afgelopen zaterdag gehouden con certavond in de Nederlands Hervormde Kerk te Drei schor heeft maar liefst 200 belangstellenden getrokken. Naast het optreden van drie koren speelde de plaatselij ke muziekvereniging Crescendo haar repertoire. De gro te opkomst bewijst, dat de eilandelijke koren nog steeds zeer geliefd zijn bij de bevolking. Na een samenzang beet het Neder lands Hervormd kerkkoor uit Drei schor het spits af met Ave Verum Cor pus van Mozart en het stuk Troost, mijn volk van C. Palmer en S. Stra- ting. De zangers stonden onder lei ding van J. Knuist. De gemeentelijke zangvereniging Een naam is onze ho pe uit Nieuwerkerk kon ook de goed keuring van de aanwezigen wegdra- gen met onder meer psalm 96 van 1 Heinrich Schüts en Allein zu dir, Herr Jesu Christ van Seth Calvisius. De laatste psalm, nummer 116, werd gezongen in wisselzang met de aan wezigen. Muziekvereniging Crescendo stond als derde op het programma en bracht de stukken Halleluja (Handel) en Deutsche Messe (J. van Beekum) ten gehore. Hierna was het de beurt aan het laatste gezelschap, het Neder lands Hervormd Kerkkoor uit Zie rikzee, onder leiding van J. Knop. Op het repertoire voor die avond stonden onder meer Bezingt de macht van Je zus Naam van H. Boelee en Elk uur, elk ogenblik van R. Ix>wry. Na het op treden was er een pauze. Nadat de koren en Crescendo hier na nog éénmaal optraden werd een slotwoord gesproken en rondde een slotzang (lied 393) de geheel geslaag de avond af.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4