„Nieuwe basisschool is alleen nog maar juridisch in werking" /OPEN HUIS RABOBANK IN SCHARENDIJKE Zorgen over voorgestelde verhoging opheffingsnorm 3 Medewerker Besturenraad Prot. Chr. Onderwijs: Ter gelegenheid van de opening van ons volledig nieuwe bankgebouw aan de Ingridstraat 30A te Scharendijke, houden wij op zaterdag 28 september een open huis. Gaarne nodigen wij leden, kliènten, relaties en belangstellenden uit om op deze dag een kijkje te komen nemen in de nieuwe bank van 10.00 tot 16.00 uur. Aansluitend bent u welkom in Dorpshuis „De Putmeet" waar een feestelijk drankje en hapje voor u klaar staan. In verband met de opening is ons kantoor Scharendijke op vrijdag 27 september vanaf 12.00 uur gesloten voor bankzaken. Onze kantoren te Renesse, Haamstede en Brouwershaven blijven de gehele dag geopend. Kinderzegels in aantocht ZIERÏKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERÏKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 24 september 1985 Nr. 23800 ZIERIKZEE - „Integratie duurt een generatie". Deze uitspraak deed de heer C. Langstraat, medewerker van de Besturenraad Prot. Chr. Onderwijs, maandagavond tijdens de algemene ledenvergadering van de Vereniging tot bevordering van het Chr. Schoolonderwijs te Zierik- zee, in de aula van de Chr. Scholengemeenschap. Advertentie GEEN BANKZAKEN OP VRIJDAG 27 SEPTEMBER VANAF 12.00 UUR. De heer Langstraat hield een inlei ding over 'De Nieuwe Basisschool' en stelde daarin vast, dat die per 1 au gustus dit jaar wel juridisch in wer king is getreden, maar dat het reali seren van de doelstellingen van het basisonderwijs nog een fiks aantal jaren in beslag zal nemen. Hij memoreerde nog eens de om schrijving: „Een gigantische opera tie, die zijn weerga in de onderwijs- historie niet zou kennen". Woorden, die bij het aannemen van de Wet op het Basisonderwijs werden gespro ken. Tbrecht, vond Langstraat en hij wees erop, dat bij die gigantische ope ratie: 16.000 scholen, 70.000 onder wijsgevenden en anderhalf miljoen kinderen tussen vier en twaalf jaar waren betrokken. Doelstelling Het wezenlijke van de nieuwe ba sisschool was volgens spreker niet het ineen vloeien van twee schoolty pen, maar het mogelijk maken van een ononderbroken ontwikkeling voor elk kind. De consequentie daar van diende te zijn, dat kinderen op zeer verschillend niveau worden af geleverd aan het einde van die basis school. Een gegeven, waarop, volgens Langstraat, dus ook het voortgezet onderwijs dient in te spelen. Met twee voorbeelden gaf hij aan, dat er over de doelstellingen van het basisonderwijs zeker nog geen alge hele overstemming bestaat. Zo ver wees hij naar de voorontwerp wet uit 1970, dat nog uitging van een basis school voor kinderen van zes tot twaalf jaar en - veel recenter - naar het instellen van de Werkgroep Iden- titeit Kleuters, die bepleitte de kleu terschool als aparte school te laten bestaan. Een werkgroep, die, volgens de inleider, pas actief was geworden nadat de Wet op het Basisonderwijs al was aangenomen en dus te laat. Vervolgens ging hij in op de belang rijkste argumenten, die golden tot in voering van de basisschool. Als eer- De heer Van Drie wees op de huidi ge situatie, die uitgaat van een op heffingsnorm van gemiddeld zestien leerlingen per leerjaar voor MAVO en twaalf voor LHNO in gemeenten met minder dan vijftigduizend inwo ners. De terugloop van het leerlin genaantal, zoals de lagere scholen, die de afgelopen jaren heeft gekend, zal zich in de komende jaren tot 1990 ook in het voortgezet onderwijs gaan voordoen. Men verwacht een daling van de leerlingenaantallen met ge middeld vijfentwintig procent. Hierdoor zou, naar verwacht een koude sanering in het voortgezet on derwijs kunnen optreden. De huidige voorstellen van de staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen me vrouw drs. N. J. Ginjaar-Maas om de opheffingsnorm op te trekken tot ge middeld zestig leerlingen per leer jaar zag de heer Van Drie bepaald ZIERIKZEE - Vanaf woens dag 2 oktober komen de scho lieren weer langs, om de kin derpostzegels aan de man te brengen. De kinderzegcis dra gen dit jaar het thema Kind en Verkeer. De afbeeldingen heb ben dan ook driehoekige vor men van sommige verkeers borden en ze wijzen op de bedreiging, die het verkeer voor kinderen vormt. Hoewel het bestellen van kindcrzegels en ansichten met een aan dc deur geschiedt wordt de betaling pas achteraf geregeld. Dat gebeurt op 13 no vember, de emissiedatum van de kindcrzegels. Met de aan schaf van de zegels helpt de ko per honderdduizenden andere kinderen in binnen- en buiten land. ste noemde hij de te hoge drempel tussen kleuter- en lagere school. Het hoge aantal zittenblijven; in de eerste klassen zag hij als een duidelijk ken merk van die te hoge drempel. Als tweede argument gold volgens hem het feit, dat het lager onderwijs ten gevolge van de verlenging van de leerplichtwet allang geen eindonder wijs meer is, zoals vroeger wel het ge val was. Verdere argumenten, die hij noemde, betroffen: de achterstandsi tuatie voor kinderen uit arbeiders wijken en uit culturele minderheden en de toename der medezeggenschap van de oudere in de school. Inhoud Verwijzend naar de in de zeventiger jaren ingestelde Innovatiecommissie ter advisering aan de minister, ging Langstraat in op de zes belangrijkste uitgangspunten om inhoud te kunnen geven aan de nieuwe basisschool. Zo noemde hij het belang van de ontwik keling van elk kind; het rekening houden met de verschillen tussen kinderen, dus het streven naar het zo individueel mogelijk lesgeven; het rekening houden met de eigen aard van de kleuters en de wat oudere leer lingen; meer aandacht voor de crea tieve aspecten; zorgverbreding, dus rekening houden met leerlingen, die niet reageren op het normale onder wijsaanbod en rekening houden met kinderen uit sociaal achtergestelde milieus. Misverstanden bestaan, volgens spreker, nog over het punt, dat de ba sisschool dient uit te gaan van het feit, dat kinderen heden ten dage op groeien in een multi-culturele sa menleving. Hij achtte het een mis vatting, dat dit uitgangspunt alleen zou gelden voor basisscholen, die ook werkelijk bezocht worden door buitenlandse kinderen. Vervolgens ging hij in op de nieuwe elementen in de basisschool in verge lijking met de vroegere situatie. Zo wees hij erop, dat naast het vak reke nen ook wiskunde is ingevoerd. Ver der noemde hij het verplichte vak En- niet als een goede mogelijkheid om die koude sanering tegen te gaan. HEFVO-norm Hij ging in dit verband nader in op deze zogenaamde HEFVO-norm (Her schikking en Fusie Voortgezet Onder wijs). 'Rekening houdend' met de si tuatie op het platteland wordt in de vooretellen verder uitgegaan van een norm van 192 leerlingen als zich bin nen een straal van twaalf tot achttien kilometer nog eenzelfde school voor voortgezet onderwijs bevindt. Bin nen een straal van achttien tot zesen dertig kilometer komt die norm te liggen op 180 leerlingen en ligt een zelfde school op een afstand verder dan zesendertig kilometer dan wordt de norm 168 leerlingen. Bij doorvoering van de plannen tot optrekking van de opheffingsnorm verwacht de heer Van Drie dat in to taal duizend - dat is ongeveer eender de - van alle scholen voor voortgezet onderwijs zullen verdwijnen. De zwaarste klappen zullen, naar zijn verwachting, vooral op het platte land vallen. Hij betreurde het zeer, dat als be langrijkste argument voor de verho ging van de opheffingsnorm een besparing van 58,— miljoen lijkt te gelden. ..Met die 58.— miljoen zou minister Deetman allerlei leuke plannetjes voor het onderwijs heb ben. maar daarvoor zou wel eerst een derde van de scholen moeten verdwij nen". aldus de directeur van de CSG in Zierikzee. Hij wees erop. dat provincies en ge meenten direct hebben geageerd te gen de voorgestelde verhoging van de opheffingsnorm. Het parlement moet zich er nog over uitspreken. Daar het de laatste tijd vrij stil is rond deze vooretellen, verwachtte de heer Van Drie. dat er of heel hard aan de voor stellen wordt gewerkt binnenska mers. of dat men de hele zaak 'over de verkiezingen wil heen tillen'. Ten aanzien van de politieke opvattingen verwees hij naar de duidelijke stel- lingname van het CDA. Deze partij heeft zich uitgesproken tegen de zestignorm en heeft als alternatief de dertig-norm gelanceerd. gels. Overigens geldt die verplichting van het Engels pas met ingang van 1 augustus 1986. Een kromme redene ring ligt daar, volgens Langstraat, aan ten grondslag: Elke leerkracht is bevoegd tot het geven van Engelse les op de basisschool. Het Engels mag echter pas worden onderwezen als twee leerkrachten van een school daarvoor nascholing hebben gevolgd, maar de nascholing wordt daarente gen weer niet verplicht gesteld. Een nieuw kennisgebied in de ba sisschool betreft verder het vak gees telijke stromingen, over de invulling waarvan nog veel vragen voor lig gen. Zoals: in welke groepen dit vak onderwezen dient te worden. Dient het als apart vak gedoceerd te wor den of moet het door verschillende vakken worden verweven en wat ver staat men precies onder 'geestelijke stromingen'. Spreker achtte het juist, dat eerst antwoord op die vragen zal worden gegeven, voordat daadwerkelijk in houd aan dit vak zal worden gegeven. Hij achtte het voor bijzondere scho len onmogelijk, dat geestelijke stro mingen als apart vakgebiedje behan deld kan worden. Als protes tants-christelijke leerkracht zal de relatie tussen godsdienst en andere geestelijke stromingen gelegd dienen te worden, naar zijn mening. Schoolwerkplan Spreker rondde zijn inleiding af met enkele woorden te wijden aan het schoolwerkplan. Als belangrijk ste functie daarvan zag hij het inzicht van een duidelijk beleid, zowel voor de school zelf als naar buiten toe. Ver der dient het schoolwerkplan als ver antwoordingsinstrument naar de overheid toe, op grond waarvan de school door het rijk bekostigd wordt. Langstraat was ervan overtuigd, dat er zeker tot het jaar 2000 toe steeds extra ondersteunende maatre gelen getroffen moeten worden voor het inhoudelijk realiseren van de doelstellingen der basisschool. Die maatregelen zullen, naar hij ver wacht, echter met kleine stapjes, ver strekt worden. Als lichtpuntje zag hij het groeiend besef bij de overheid, dat de basis school pas werkelijk gestalte zal kun nen krijgen nu de wet zelf geregeld is en er rust aan het onderwijsfront zal kunnen komen. PvdA en VVD hebben zich, volgens de toelichting van Van Drie wel te gen de zestignorm uitgesproken maar noemden geen alternatieven. Dit, volgens hem, naar aanleiding van het feit, dat in deze gehele dis cussie ook de zogenaamde verzuiling in het voortgezet onderwijs een rol speelt. PvdA en VVD zijn geen voor standers van die verzuiling, die bij de door het CDA voorgestelde dertig norm wel grotendeels gehandhaafd zou blijven. Zich beperkend tot de eigen situa tie van de CSG in Zierikzee merkte de directeur op, dat nog niemand ont slag is aangezegd in verband met de voorstellen tot normverhoging. Voorshands is de zestignorm. zoals gezegd, nog niet goedgekeurd door het parlement. Daarna zal een school nog gedurende drie jaar onder de ver hoogde norm mogen draaien, voordat geen toestemming voor het vormen van een brugklas meer gegeven zal worden. „Voor de huidige leerlingen, die de school bezoeken behoeft er dus geen zorg te bestaan", aldus Van Drie. HEMA-beleid Hij wees erop, dat de zogenaamde HEFVO-normen van de staatssecre taris, volgens deskundigen zou kun nen uitpakken als een 'HEMA-beleid' voor het platteland. Met andere woorden: alleen in gemeenten, die groot genoeg zijn voor een HEMA- vestiging zou ook een school voor voortgezet onderwijs kunnen blijven, bestaan. Eerder droevig dan grappig in dit verband uiteraard. Van Drie liet weten vooral moeite met de pi- „nen te hebben met het oog op het voornemen tot integratie van de huidige HAVO met het Voort gezet Wetenschappelijk Onderwijs (VWO). Er zou een zesjarige school voor Voortgezet Hoger Onderwijs ontstaan. Daarbij zou, volgens hem, een schifting optreden ten aanzien van de leerlingen, die de huidige HAVO bezoeken. Voor een deel van hen zouden de ei sen te hoog komen te liggen, zodat een groep zou verschuiven naar het Middelbaar Beroepsonderwijs en an deren voor de MAVO zouden dienen te kiezen. Een grotere toevloed van leerlingen derhalve naar scholen voor MAVO/LHNO. In dit licht ge zien achtte Van Drie de HEFVO- normen wel zeer onzinnig: „Je zou er nu scholen mee gaan opheffen, die je later misschien weer nodig zult heb ben", aldus de directeur. Hij achtte het dan ook van het grootste belang, dit ook duidelijk in de politiek te la ten doorklinken. ZIERIKZEE Kinderboekenweek In de week van 2 tot en met 12 okto ber is het weer kinderboekenweek. De Stichting Gemeenschappelijke Bibliotheekvoorziening Schouwen- Duiveland heeft voor de jonge lezers op woensdag 2 oktober een speciale dag georganiseerd. Mevrouw De Ligt vertelt de kinderen over de dieren om ons heen. Mevrouw Kleemans licht aan de hand van een diaserie een en ander toe over het asiel in Zierikzee. Ook dierenarts Bergsma is van de partij. De bezoekers mogen hun klei ne huisdiertjes meenemen naar de bijeenkomst, die om 13.30 uur begint. Tot 16.45 uur is de bibliotheek geslo ten voor het gewone uitleenverkeer. Volksdansgroep De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen gaat op woensdag 25 september van start met een volks dansgroep in gymzaal De Kluut in Zierikzee. De groep is om de veertien dagen tussen vier en vijf uur bezig. Nieuwe leden zijn welkom. Inlichtin gen bij mevrouw Dey, telefoon 01110- 2690. BROUWERSHAVEN Couperus De leeskring Brouwerehaven be handelde maandagmiddag onder lei ding van studente Nederlands Eve lien Boom het boek Eline Vere van de schrijver Couperus. De leeskring is een onderafdeling van de Nederland se bond voor Plattelandsvrouwen die regelmatig, moderne of oudere,. lite: ratuur leest en bespreekt. KERKWERVE Bloemschikken bij N.C.V.B. De Nederlandse Christen Vrouwen bond afdeling Kerkwerve kwam weer voor de eerste vergadering van het seizoen bijeen in het Verenigings gebouw. Na de opening met samen zang, gebed en schriftlezing hield de presidente, mevrouw Huigens, een meditatie getiteld: „Vrede". De spreekster mevrouw Hanse-Verton vertelde de dames eerst iets over het verzorgen van snijbloemen. Ze toon de ook de bloemstukjes en verschil lende vormen, die ze had meege bracht. Daarna gingen de dames zelf aan het werk, mevrouw Hanse gaf de nodige aanwijzingen en aan het eind van de avond kon ieder toch een mooi bloemstukje mee naar huis nemen. Nadat mevrouw Hanse was be dankt, werd de avond besloten met gebed. De volgende maand, op 8 oktober, is de Streekvergadering die wordt ge houden in Haamstede. Dames die niet aanwezig waren en daar mee naar toe willen kunnen zich opgeven bij de dames Huigens, tel. 3514 of Landman, tel. 2850. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719. 01110-4669. 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur). 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 38.70; per jaar i 147.80; losse nummers f 0.75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W. Hoewei hij begin september al zijn ere-medaille in zilver in de orde van Oranje Nassau kreeg, werd het heuglijk feit voor O. Vleeshouwer uit Zierikzee vrijdag nog eens dunnetjes herdacht. Voor zijn 40-jarig dienstverband bij Zeelan- diawaar hij een deel van de administratie op poten heeft gezet, kreeg hij van zijn baas een receptie in restaurant Mondragon aangeboden. Vleeshouwer kon zich verheugen op veel belangstelling Christelijke Scholengemeenschap MAVO/LHNO ZIERIKZEE - De voorgenomen verhoging van de op heffingsnorm vóór scholen voor het voortgezet onder wijs laten ook de Christelijke Scholengemeenschap voor MAVO/LHNO in Zierikzee niet onberoerd. Dat bleek uit de toelichting, die directeur de heer A. van Drie maan dagavond gaf tijdens de algemene ledenvergadering van de Vereniging tot bevordering van het Chr. Schoolonder wijs te Zierikzee, in de aula van de CSG.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 3