NIEUWS OP WIELEN Karet de deswfia' P O P c WH Jla»fc-iy,-.. m iM. EÊÊÊÊÊÊÊÈi^ jÉ. Technocentrum Vlissingen heeft handen vol aan APK HET CIRCUS O R N E R Nederlandse Picture in Zuidamerikaanse landen erg populair Kin'm \t Zceufase Commodores in .Amsterdam Technocentrum ANWB Auto bestaat niet 3 oktober officiële opening door burgemeester van Vlissingen VLISSINGEN - Het ANWB-Technocentrum is ver huisd. Hoewel pas op 3 oktober het nieuwe gebouw in de wijk Baskensburg officieel geopend zal wor den, gepaard gaande met enige festiviteiten, is afge lopen maandag het station officieus van start ge gaan. Direct al werden er deze week zestig APK's geboekt (Algemene Periodieke Keuring), die met in gang van 15 september verplicht is voor bepaalde oudere auto's. Over welke categorie precies voor de ze keuring in aanmerking komt, bestaan veel mis verstanden, vandaar dat een bezoek aan het nieuwe technocentrum in Vlissingen voor Nieuws op Wielen zinvol was. Chef van het nieuwe centrum (ook van het oude in Middelburg) is J. D. Koning, die dezer dagen bestookt wordt met vragen, vooral over de APK. Ko ning:,,Dat komt omdat er onvoldoende informatie verstrekt is via bijvoorbeeld de reclamespots van postbus 51. Eigenlijk is het eenvoudig: dit jaar zijn de auto's aan de beurt van 1974 of ouder, waarvan het kenteken is afgegeven tussen 15 september en 31 de cember. De datum van kenteken deel I is de datum van uiterste keuringsdatum, later mag niet, twee maanden eerder mag wel. Voorbeeld: een auto van 1970, met de datum 1 juni op deel I, is (nu) niet keu- ringsplichtig, maar een auto van hetzelfde jaar met de datum 1 oktober op deel I wèl. In 1986 zijn aan de beurt alle auto's van 1974 of ouder, met de datum tus sen 1 januari en 14 september op het kentekenbewijs deel I". Vastgesteld tarief De eigenaars van deze auto's kunnen kiezen uit drie mogelijkheden van keuring: de (erkende) gara gebedrijven, de Rijksdienst voor het Wegverkeer of de ANWB, tegen het vastgestelde tarief van 50,—. Er is ook een mogelijkheid om de keuringen 'in te pakken' in onderhoudsbeurten (garages), of uitge breide ANWB-keuringen. Wat de keuringen betreft vertelt Koning, die val len in drie onderdelen uiteen: administratief, tech nisch en afmelding. Met name bij de eerste twee on derdelen kunnen autobezitters die keuringsplichtig zijn, zélf ook wat doen. Koning: ,,Het administratie ve deel is vaak niet goed, en dat kan men zelf makke lijk controleren. De brandstof-code moet kloppen, het chassisnummer moet duidelijk te lezen zijn en ingeslagen op de plaats als aangegeven op het kente kenbewijs en uiteraard moet het kenteken kloppen. De brandstof-code blijkt nogal eens niet te kloppen: tweedehands auto's die doorverkocht worden via zwartrijders. Die hebben een B staan bij de code en rijden op gas en omgekeerd komt ook voor. Bij al zulk soort fouten volgt onherroepelijk afkeuring. Bij administratieve afkeuring wordt niets in reke ning gebracht". Ook wat het technisch deel betreft, kunnen keu- ringsplichtigen zelf wat doen. Een niet gevuld of niet werkende ruitensproeier (verplicht na 30 september '71), of een niet werkende voorruit verwarming, bete kent afkeuring. Roestige reflectoren in de koplam pen eveneens, een lekke uitlaat (moet gas-dicht zijn) ook, en met banden met een profief van minder dan 1 mm hoeft men ook niet aan te komen. Als de afdich tingsrubbers (hoezen) van de stuurinrichting ge scheurd zijn, zoals vaak voorkomt, volgt ook afkeu ring. Allemaal zaken die ook door een leek zelf zijn waar te nemen. Doorgeroeste draaggedeelte van de carrosserie gelden ook als afkeuringsnorm. Herkeuring Wordt een auto afgekeurd, dan krijgt de bezitter van de ANWB een lijst met gebreken mee plus een be wijs van afkeuring. Koning adviseert ook of het zin vol is de betreffende auto te laten repareren of niet. Is de auto in orde bevonden, moet de keuring direct worden gemeld bij de Rijksdienst voor het Wegver keer, welke dienst steekproef gewijs herkeuringen verricht, binnen anderhalf uur na melding. De auto moet dan in de werkplaats blijven tot de controleur er is. Na goedkeuring en eventuele herkeuring krijgt de wagen een sticker op de kentekenplaat, waar van af te lezen is wanneer de auto weer voor een keuring aan de beurt is. Een bewijs van goedkeuring moet bij het voeruig aanwezig zijn, verplicht. ANWB 'nieuwe stijl' Het nieuwe ANWB-technocentrum in Vlissingen ligt in de proefregio, samen met dergelijke centra in Rotterdam (twee) en Breda. De vier centra voorzien in velerlei behoeften op voertuig-technisch gebied, als aankoopkeuringen, garantiekeuringen, schade- controles, caravan- en bootkeuringen en de APK. Ver der geeft de ANWB 'nieuwe stijl' alle zogenaamde eerstelijns-informatie. Koning zegt dat daar erg veel gebruik van wordt gemaakt, er komen vanuit het he le land telefoontjes. De proefperiode van de nieuwe technocentra begon in januari '84 en geleidelijk zul len alle ANWB-stations die vroeger alleen keuringen verrichtten, worden omgedoopt tot technocentrum. Tot slot wat de APK betreft: de eerste resultaten geven te zien dat (in volgorde van meest voorkomen de gebreken) 1 de remmen, 2 roestvorming op draag- gedeelten, 3 carrosserie en ruitensproeier en 4 de verlichting, reden voor afkeuring zijn. Koning vult nog aan dat de drie man van het station Vlissingen een speciale opleiding voor de APK hebben gevolgd en dat ook de (nieuwe) werkplaats door de Rijks dienst werd gekeurd. Het nieuwe telefoonnummer voor een afspraak is: 01184-10810, voor overige tech nische informatie: 01184-10871. VLISSINGEN - Een aardig voorbeeld van het be langrijke werk van het ANWB-technocentrum is het volgende voorval. Een van de drie medewerkers kreeg een telefonische vraag voorgeschoteld, wat een Opel-Kadet 1000 S van 1982 volgens de ANWB zou mogen kosten. De man aan de telefoon las de adver tentie van een handelaar voor maar de ANWB-man was niets bekend van een 1000 S. „Zo uit m'n hoofd denk ik dat die auto helemaal niet bestaét" was het eerste antwoord. Allerlei naslagwerken bevestigde dit vermoeden, maar de man aan de andere kant van de lijn wilde daar kennelijk niet aan en had z'n zin nen gezet op de 1000 S. „Misschien bedoelt men een Corsa", probeerde de ANWB-man, maar daar wilde men niet van horen. Het moest een 1000 S zijn, anders zou men er toch niet mee adverteren? De praktijk leert echter anders: er worden genoeg auto's ter keu ring aangeboden, die in feite niet bestaan volgens het boekje. Daar is mee geknoeid, of in het gunstigste ge val een vergissing mee gemaakt. In dit geval was de ANWB zeker dat de Kadet niet in Nederland is ver kocht. Het zou dus om een ingevoerde auto kunnen gaan. De les is voor de telefoonvraag: wees voorzich tig met deze auto, er zou wat mee kunnen zijn. Toch handig deze vraagbaak! Koning Karei de Kleine zou eens op bezi>k gaan bij buurman Peter de Grote. Het was natuurljk geen echte buurman, want ze woonden een heel e^d van elkaar vandaan en er stonden een heleboel \uizen tussen hun paleizen. Koningen praten altij over buurmannen en daarmee bedoelen ze dan de Uning van het land naast hun eigen land. De bediende van Karei de Kleine maakten alles voor de reis in rde. De schoenen van de koning werden gepoetst, dipo- ny's voor de koets werden geroskamd, de kaj>er kwam, de kleermaker maakte mooie kleren en og veel meer andere dingen werden door nog veel m^r andere mensen gedaan. Eindelijk was het dan zov^. De koning stapte in zijn koets en de koetsier ging b de bok. De pony's draafden er lustig op los. Het wa eenlange weg naar buurman Peter de Grote. En daai om deden ze er ook een paar dagen over, voor ze aai: de grens kwamen van buurman Peter de Grote. Toen Karei de Kleine de grens over was, keek hij zijn ogen uit. hij was nog nooit bij zijn buur man op bezoek geweest en hij had zijn land nog nooit gezien. Wat een land! De huizen waren net zo groot als zijn pa leis en de mensen waren ook al zo reusachtig groot. Koning Karei de Kleine werd een beetje bang, want hoe groot moest koning Peter de Grote dan wel zijn? Na nog een hele tijd rijden stopte de koest met Karei de Kleine voor het paleis van Peter de Grote. Peter kwam de deur uit om Karei een hand te geven. Wat schrok hij. Hij wist niet, dat Karei zó klein was. Alle bedienden van Pe ter de Grote schrokken ook, want hoe moest dat met die kleine koning Karei de Kleine in het grote paleis van hun ko ning Peter de Grote! 'Dag buurman,' zei Ka- rel en keek omhoog. 'Dag buurman,' zie Pe ter en keek omlaag. Dat was me even een afstand! Peter moest heel erg bukken, om bij Karei z'n uitgestoken hand te komen en Karei rekte zich zo ver hij kon naar boven uit. In de eetzaal kwam het eerste probleem. Er stond een grote tafel met grote stoelen er omheen. Op de tafel stonden gro te borden, met grote le pels en vorken en mes sen er naast. Er werd gegeten, maar je moet niet vragen hoe! Koning Karei de Kleine stond op z'n stoel en at met z'n handen. Het bestek was te groot. Alles was te groot voor de kleine ko ning Karei. De volgende morgen kwamen alle ministers van koning Peter de Gro te bij elkaar, om over de moeilijkheden te praten. De minister van vervoer bracht tenslotte uit komst. Er werd een luchtschip naar het land van koning Karei de Kleine gestuurd en die haalde allemaal kleine dingen uit het paleis van Karei op en leverde die af bij het paleis van Pe ter. En zo gebeurde het, dat als er gegeten werd, er een grote en een klei ne tafel in de eetzaal stonden. Er stonden gro te en kleine stoelen aan die tafels en grote en kleine borden er op. Zo werd het een heel prettig bezoek, want ko ning Karei de Kleine sliep zelfs in z'n eign bed! Ben jij wel eens naar een circus geweest? Het is daar altijd een dolle boel, hoor. Er is een clown en een leeuw en muziek en paarden Boven in de top van de tent maken mensen knappe kunsten. 'Het is een fleurig ?n kleurig geheel. \4aak jij de kleurplaat ook kleurig? ROTTERDAM - Stel je voor: je zit heerlijk in het Brazili aanse zonnetje en je luistert naar de radio op een terras in Rio. Met een Pina Colada voor je geniet je van het zwoele stemgeluid van Astrud Gilberto, waarvan een verzoekplaatje wordt gedraaid. Kijk er dan niet vanop, dat het volgende ver zoekje een oer-Hollandse rock and roll band betrefd; de Ro- zenburgse band Picture. „Het is nog een onwerkelijk idee", zegt de nieuwe gitarist Andre Wullems, wanneer hij het over het succes van de band in Zuid-Amerika heeft. De nieuwe aanwinst van PictureAndré Wullems. de naam Picture definitief gevestigd zien in de bladzijden der roem. Binnen twee maanden komen er een LP en een single uit, die de laatste schijf Traitor opvolgen. Picture, die ook al verschil lende Zeeuwse ccntr.a aan heeft gedaan, presenteert zich als een nieuw muzikaal exportprodukt, waar Nederland trots op kan zijn. „Sinds onze LP's ook te vinden zijn in de importzaken daar, is het plotseling enorm snel gegaan en verheugen we ons in een steeds groter wordende be langstelling". Picture verschijnt inder daad regelmatig in blaadjes met grote kolommen en foto's, dagelijks zijn de muzikanten op de radio en ontvangen zij veel fanmail uit Mexico. De Promoter zit vanwege het feit, dat de vijfmansformatie is uitgenodigd voor het grote Rio Festival in Rio de Janero, op het zuidelijk halfrond om de zaak af te ronden. Bovendien is er een LP ver schenen in de Verenigde Staten. Ton van ZIERIKZEE - Enkele weken nadat de Zierikzeese jongeren weer terecht kun nen in centrum Brogum, gaan de activi teiten voor de jeugd van 12 tot 15 jaar ook weer van start. Belangstellenden zijn zaterdag 21 september en 5 oktober van harte welkom en de bijeenkomsten duren zoals voorheen van 19.00-21.00 uur. de Breemer, de manager, had daar vorige week een half uur durend interview met radio Kansas. Wat zo aanslaat is het ty pische Hollandse geluid. In de wereld is zo'n eigen stijl te herkennen. Niet al te rauw en niet te 'afgeproduceerd'; simpel, maar wel pakkend en dansbaar. De kracht van de hard-roekformatie schuilt niet in een pijngrens overschrijdend vo lume of een buitennissige presentatie, maar in sterke melodieen en het strakke afwisselende gitaarwerk van onder an dere Chris van Jaarsveld, die samen met Wullems een sprankelend gitaarduo vormt. Niet ieder gat automatisch dichttokke- lend, niet alle effect-apparatuur tegelijk gebruiken en zonder-voortdurend snel heidrecords td" willen vestigen impo neert de groep door de intensiteit van het spel In een wereld van voortdurende con currentie en ééndagsvliegen houdt Pic ture het al acht jaar vol. Nu met Wul lems als nieuwe aanwinst wil de groep Stevie Wonder weer naar Zuid-Afrika JOHANNESBURG - De Zuid- afrikaanse radio heeft woensdag een punt gezet achter haar maan denlange boycot van de zwarte Amerikaanse popzanger Stevie Wonder. De radio sprak zelf niet van een boycot maar van een „re geling" die was bedoeld als pro test tegen het openlijk politiseren van muziek. De SABC stopte met het draaien van platen van Stevie Wonder in maart jl. toen hij een onderschei ding die hij kreeg opdroeg aan de Zuidafrikaanse nationalistische leider Nelson Mandela die sinds 1964 gevangen zit. Sozen- agertda Big „S", Burgh-Haamstede Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur; zon dag van 14.30 tot 18.00 uur. De Pul, Bruinisse Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 19.30 tot 24.00 uur; zon dag van 14.00 tot 17.30 uur. The Well, Noordwcllc Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur en zondag van 14.30 tot 17.30 uur. Brogum, Zierikzcc Vrijdag van 20.00 tot 24.00 u*'**; "Verdag van 20.0 ot 01'.Oi'. uur; zon dag van 15.00 tot 18.00 uur Trace, Scharendijke Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur. zon dag van 14.30 tot 17.30 uur; woensdag van 19.00 tot 23.00 uur spellen- avond. De Kccte. Nicuwerkcrk Vrijdag van 19.30 tot 23.00 uur. AMSTERDAM- Wim Bosman Promotions b.v. heeft de .Anerikaanse superformatie The Commodore gecontracteerd voor een éénmalig concenin de Amsterdamse Jaap Edenhal. Woensdgavond 16 oktober spelen de makers van he nummer 'on the nights- hift', een ode aan IV\rvin Gay, de sterren van de hemel. De kaartrerkoop is in volle gang bij de bekende voor^rkoop-adressen en alle VVV-theaterbespree'bureaus. The Commodores maa).en indertijd furore met de spil van het gezelscl&p Lionel Ritchie. Deze zanger ging op de solo-tor met nummers als Hel lo. The Commodezes ble>n echter niet lang ach ter en hebben de liefhebbrs van de funk en de ballades weer aan hun vofen. Dus met z'n allen de bus in, op naar Amsteram. .On the nightshift..

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 6