Emancipatie is bespreekbaar geworden, behalve op Schouwen-Duiveland? Waar heeft het Jaar van de Vrouw hier en daar toe geleid? 4 Een terugblik na tien jaar. ZIERIKZEE -„Emancipatie is nu overal bespreekbaar geworden. Je bent ervoor of je bent er tegen, er kan openlijk over gediscussieerd worden. Toen niet, toen was je ge woon gek". Aan het woord Charlotte van Hoorn, regionaal emancipatiewerkster in Zeeuws-Vlaanderen, die woensdagavond in het Vrouwenontmoetingscentrum in Zie- rikzee een inleiding hield over de landelijke ontwikkelingen in tien jaar emancipatie. „Overal bespreekbaar.....". Die term moet emancipatiewerkster op Schouwen- Duiveland/Sint Philipsland Ineke Sturm wat wrang in de oren hebben geklonken, want zij had juist vierentwintig uur tevoren moeten ervaren, dat emancipatie op Schouwen-Duiveland helemaal nog niet bespreekbaar is. Tot welke conclusie kon ze anders komen toen zij dinsdagavond tijdens een speciaal belegde informatie-avond in het 'Huis van Nassau' slechts één welzijnscommissieslid en de wethouder welzijn van ide gemeente Zierikzee kon begroeten. Alle overige uitgenodigde bestuurders, ambte naren en leden van de welzijnscommissies in de andere gemeenten op Schouwen- Duiveland lieten het zonder enige opgave van redenen afweten. ,,Je kunt het misschien niet zo aan me zien, maar ik ben nu echt ontzet tend kwaad", liet Ineke Sturm woensdagavond in het Vrouwenont moetingscentrum weten. Zij nam het initiatief tot deze - besloten- infor matiebijeenkomst speciaal om men sen, die ten aanzien van subsidie aanvragen voor emancipatie activiteiten advies moeten uitbren gen of besluiten moeten nemen, eens duidelijk op de hoogte te stellen van doelstellingen en werkwijze van die diverse groeperingen. Het ging hier om het Vrouwenont moetingscentrum, de Werkgroep Vrouw en Geloof en de Werkgroep Th- gen Haar Wil. In het kader van de Rijksbijdrageregeling Emancipatie activiteiten kunnen deze groeperin gen via de gemeenten een beroep doen op de speciaal daarvoor bestem de subsidiepot. Het rijk adviseert de gemeenten om voorafgaand aan de subsidieprocedure onderling overleg te plegen met betrokkenen van nieu we vormen van vrouwenwerk. Ineke Sturm moest constateren, dat de ge meenten op Schouwen-Duiveland dat advies zeker niet opvolgen. Veel ver der dan een informatief telefoontje van de betrokken welzijnsambtenaar, komt het volgens haar meestal niet. Zelf doen „Als de gemeenten dan geen over leg op touw zetten, dan zal ik het zelf maar doen", dacht de emancipatie- werkster. Temeer, daar, volgens haar vaststelling, tijdens discussies in welzijnscommissies of raadsvergade ringen vaak gepretendeerd wordt door de leden, dat ze veel afweten van emancipatie. De daar geplaatste op merkingen en gestelde vragen, bewij zen volgens Ineke Sturm echter het tegendeel. Hoog tijd dus, om de be trokkenen eens wat nader op de hoog te te stellen van wat al die vrouwen groepen nou willen en hoe ze dat willen bereiken. Een tweede argument voor de emancipatiewerkster een dergelijke informatie-avond te beleggen, vorm de het feit, dat reeds driemaal een Zeeuws overleg heeft plaatsgevon den tussen ambtenaren met de sector emancipatie in hun takenpakket, maar dat geen enkele ambtenaar van de gemeenten op Schouwen- Duiveland daarin is vertegenwoor digd. Informatie, die aan dat provin ciaal ambtcnarenoverleg wordt ver strekt, dreigde volgens Ineke Sturm, derhalve ook niet door te druppelen naar deze regio. Inmiddels lagen bij alle gemeenten op Schouwen-Duiveland subsidie aanvragen voor het Vrouwenontmoe tingscentrum, de Werkgroep Vrouw en peloof en de Werkgroep Tbgen Haar Wil. Een goed tijdstip derhalve om eens uitgebreid informatie te ver schaffen; informatie, die je in een be groting noch in de toelichting daarop kwijt kunt. De emancipatiewerkster besloot tot het opzetten van een besloten bij eenkomst, tijdens welke toelichtin gen zouden worden gegeven, over en weer vragen gesteld zouden kunnen worden, maar tijdens welke uiter aard geen beslissingen afgedwongen zouden worden. Uitnodigingen Up 4 september werden uitgenodi- gingen voor de informatie-avond ge zonden naar de wethouders welzijn, de ambtenaren welzijnszaken en naar de leden van de welzijnsadvieskom- missie in alle zes de gemeenten op Schouwen-Duiveland. De response was deerniswekkend: één lid van de welzijnscommissie in Zierikzee gaf te kennen niet aanwezig te kunnen zijn, de welzijnsambtenaar liet weten met vakantie te zullen zijn; één welzijn- scommissielid van Zierikzee was aanwezig en wethouder van welzijns zaken de heer J. Groen gaf, zij het la ter op de avond, ook acte de présence. Op de overige ruim vijftig uitnodi gingen werd geen enkele reactie ont vangen. Blijkbaar bestond geen enkele be langstelling voor hetgeen de leden van bovengenoemde vrouwengroepe ringen te vertellen hadden, evenmin als voor de toelichting van mevrouw J. Boonman, ambtenaar van het bu reau Zeeland van het ministerie van WVC, die informatie zou verstrekken over het rijksbeleid, toegespitst op de ontwikkelingen rond de rijksbij drageregeling emancipatiewerk. „Ik stel va$t, dat de uitnodiging is genegeerd en daardoor trek ik het fatsoen van de bestuurders in twijfel, men had minstens het fatsoen kun nen opbrengen iets te laten horen", al dus Ineke Sturm. Zij acht het heel kwalijk, dat bestuurders blijkbaar informatie-aanbod van burgers wei geren en ze vraagt zich dan ook af of die bestuurders de belangen van de burgers wel serieus nemen. Boven dien vindt ze, dat de Stichting Vrou wenemancipatie hiermede op een grandiose manier wordt onderschat. Kenau's Het gevolg van deze gebeurtenis is volgens haar, dat de bij genoemde werkgroepen betrokken vrouwen, ontzettend kwaad zijn geworden en dat niet onder stoelen of banken ste ken. Daardoor dreigen vrouwen in Met echte harde acties meent de vrouwenbeweging op Schouwen-Duiveland in de toekomst niet veel te zullen berei ken. De voorkeur gaat uit naar de weg der geleidelijkheid, hoewel soms impulsen nodig zullen zijn om de discus sie weer op gang te brengen. Een demonstratie zoals dit jaar tijdens 8 maart werd eerder als ludiek dan als harde actie bestempeld. deze regio actief betrokken in eman cipatorische werkgroepen, weer in toenemende mate bestempeld te zul len worden als 'kwaad gebekte ke nau's'. Maar Ineke Sturm zegt desge vraagd niet te zullen blijven stilzit ten bij deze bittere ervaring en de vrouwen in de diverse werkgroepen ook niet. De emancipatiewerkstcr is overigens nog wel van plan eens na te trekken wat er nou met die uitnodi gingen aan de diverse gemeenten voor deze informatie-avond is ge beurd. ZIERIKZEE - In het Vrouwenontmoetingscentrum werd woensdagavond alle teleurstelling van de voor gaande avond ten spijt, uiteraard toch het seizoen 1985/1986 geopend met een thema-avond. Aansluitend op de wereldvrouwenconferentie in juli dit jaar werd eens teruggeblikt op tien a vijftien jaar vrouwenemancipatie, zowel in den lande als op Schouwen-Duiveland. Voorafgaand aan een levendige dis cussie over dit onderwerp hield, Charlotte van Hoorn, zoals gezegd, een inleiding op grond van haar erva ringen binnen het vrouwenwerk. In een met humor, maar ook met veel bezieling doorspekt betoog blik te zij uitgebreid terug op de tijd van de Dolle Mina's, destijds tot stand ge komen op een zoldertje in Amster dam en uitgegroeid tot een voorhoe debeweging, die met grote woorden zaken aan de paal bond, zonder zich ook maar enige zorg te maken over hetgeen anderen daar nou wel van vonden. Leuzen als: „Baas in eigen buik", „Onbetaalde Crèches" en „Abortus Vrij", waren typerend voor de Dolle Mina-beweging. Herkenning Charlotte van Hoorn liet weten des tijds herkenning te hebben gevonden in hetgeen die vrouwen uitdroegen. Ze was aanwezig bij de oprichtings vergadering van de afdeling Rotter dam en zelf nog in keurige plooirok, gekapte haren en tasje onder de arm, raakte ze onder de indruk van die zelfvertrouwen uitstralende vrou wen, die het hoog tijd vonden om de maatschappij te gaan vernieuwen en daarvoor een extreme strategie had den gekozen. De spreekster was ervan overtuigd, dat de omschrijving 'Dolle Mina' ook nu - vijftien jaar later - nog steeds sy noniem is aan vrouwen in corduroy- broeken, zonder b.h.'s en met grote bekken. Eerlijkheidshalve liet ze uit eigen ervaring weten, dat er best een dosis moed voor nodig was om toen- dertijd met de buik bloot op een art sencongres binnen te stappen of om appels te verkopen ten behoeve van de Stimezokliniek, terwijl je de kans liep die appels zelf naar je hoofd te krijgen. Charlotte was ervan overtuigd, dat zowel de Dolle Mina-beweging als de invloed van Man/Vrouw/Maatschap pij hebben geleid tot het 'Jaar van de Vrouw' (1975) en dat had weer tot ge volg dat eigenlijk geen enkele rege ring meer om een emancipatiebeleid heen kon. „Het heeft in elk geval op geleverd, dat we er nu met z'n allen over kunnen praten, dat je geen ap pel meer naar je kop krijgt als je over abortus praat en dat je niet meer met het zweet in je handen je kind naar de crèche hoeft te brengen. Emanci patie is bespreekbaar geworden", stelde ze vast. Tbch moest ze anderzijds erkennen, dat de strijd voor een gelijkwaardig bestaan van vrouwen in eén nieuwe maatschappij nog lang niet is gestre den en dat een nieuwe voorhoedebe weging analoog aan Dolle Mina wel licht dezelfde discussies als toen zou opleveren. „Misschien moet er ook weer eens wat actie gevoerd worden" constateerde Charlotte van Hoorn en ze erkende daar zelf best weer aan toe te zijn. Want....bespreekbaar maken, Emancipatiewerkster Ineke Sturm: „Ik ben mi echt ontzettend kwaad houdt niet direct in, dat er ook daad werkelijk iets verandert ten gunste van vrouwen. Opvattingen als „de vrouw hoort achter het aanrecht" en „als vrouw moet je niet gaan werken als je buurman werkloos is, dan moet je hem die baan gunnen",, zijn wel ge wijzigd, maar anderzijds moest Charlotte vaststellen, dat er in de economische positie van vrouwen nog heel wat te verbeteren valt. Situatie ter plekke Na de inleiding van Charlotte van Hoorn spitste de onderlinge discussie zich vooral toe op de situatie op Schouwen-Duiveland. Gezien de ge hele samenstelling van bevolking en politieke verhoudingen werd vastge steld dat er in de afgelopen tien jaar toch wel het een en ander tot ontwik keling is gekomen. Zo werd als voor beeld genoemd de strijd om subsidies voor de peuterspeelzalen, die destijds gevoerd moest worden. Anderzijds werd opgemerkt, dat die strijd toch ook weer oplaait nu leidsters bijvoor beeld min of meer gedwongen wor den onder het minimumloon te gaan werken. De weg naar subsidie voor het Vrouwenontmoetingscentrum had velen geleerd, dat je een lange adem moet hebben voor dit soort zaken op Schouwen-Duiveland. Steeds maar weer de kracht opbrengen om het waarom en het hoe uit te leggen en als vrouw een voorhoedepositic in te nemen, werd dan ook van belang ge acht. Unaniem was men het erover eens dat het initiatief tot de VOS- cursussen op Schouwen-Duiveland een ware golfbeweging tot gevolg heeft gehad. Vele huidige activiteiten op het gebied van vrouwenwerk heb ben een lijntje naar vroegere VOS- cursisten. Charlotte van Hoorn bleek moeite te hebben met het vrijblijven de karakter van de VOS-cursussen destijds en zag daarin ook de oorzaak van het feit, dat vele vrouwen, die de VOS-cursus volgden nadien voor de vrouwenbeweging toch verloren zijn gegaan. Doel? „Het hangt er maar vanaf welk doel je je stelde bij het organiseren van die VOS-cursus", vonden enkele aanwezigen en zij verschilden daarin wat van mening met Charlotte van Hoorn, die het VOS-werk duidelijk meer gericht had willen zien op de vrouwenbeweging. De meeste aanwe zigen achtten het echter van belang dat vele individuele vrouwen steun hebben geacht aan de VOS-cursus. Sommigen stroomden door naar het tweedekans-onderwijs, anderen wer den wel actief in diverse vrouwen groepen. Eensgezind was men in de opvat ting. dat het te betreuren is. dat de VOS-cursus op Schouwen-Duiveland destijds geen vervolg heeft gehad, zo dat de kontakten die toen waren ge vormd. snel uitéén vielen. Emancipatiewerkster Ineke Sturm stelde vast, dat er toch in vergelij king met tien jaar geleden heel wat activiteiten worden ontplooid en zij noemde: het Vrouwenontmoetings centrum, een zeer actieve werkgroep Vrouw en Geloof, de werkgroep Tb- gen Haar Wil, het Acht Maart Komi- tee, de werkgroep Vrouwenleerjaai en de cursus voor vrouwen, die in het arbeidsproces willen herintreden. Blauwe nota Geconstateerd werd ook, dat vrou wen op Schouwen-Duiveland actief zijn geweest voor de vorming van een regionaal emancipatiebureau en in dit verband werd verwezen naar de zogenaamde Blauwe Nota, waarin duidelijk werd verwoord hoe men een en ander tot stand wilde zien ko men. „Maar hoe gaan we verder?", was de volgende vraag, die aan de orde kwam: met harde acties of langs de weg der geleidelijkheid? Hier en daar werd nog even gegniffeld bij de gedachte aan het luidkeels zingen van een protestlied in de Zierikzeese raadzaal jaren geleden en aan de Acht Maart demonstratie dit jaar. Over het algemeen echter was men er van overtuigd, dat Schouwen- Duiveland geen gebied is waar je met een radicale aanpak moet beginnen. Als er werkelijk op geen enkele manier meer iets te bereiken lijkt te zijn zou volgens de aanwezigen al tijd nog een hardere strategie geko zen kunnen worden, maar, vonden de meesten, dan wel wat ludiek verpakt. Vooralsnog hielden de aanwezigen in het Vrouwenontmoetingscentrum het op de weg der geleidelijkheid en op het hebben van een lange adem. Aan het praten Charlotte van Hoorn maakte echter de kanttekening, dat soms wel tot hardere acties moet worden besloten, omdat dat dan de enige manier nog hinkt te zh'n om de boel weer aan het praten te krijgen. Ineke Sturm vroeg zich af of op sommige terreinen initiatieven van vrouwen niet gebundeld moeten wor den en ze dacht zelf in dit opzicht bij- oorbeeld aan zaken als volwassene- ducatie, kinderopvang, gezondheids zorg, overblijfmaatregelen op scho len en dergelijke. Charlotte van Hoorn was persoon lijk van mening, dat het streven naar een nieuwe maatschappij het uit gangspunt zou moeten zijn van alle vrouwen, actief in het vrouwenwerk. Ze erkende echter, dat die totale ver nieuwing velen te ver gaat en dat heel veel vrouwen alleen maar verbeterin gen aangebracht willen zien. „Het zou heel vervelend worden als ik die vrouwen mijn mening weer zou wil len opdringen", aldus Charlotte, „maar ik blijf vrouwen wel door hun strot duwen, dat ze moeten nadenken over hun eigen situatie en dat ze met treurig doen en met mopperen hele maal niks bereiken". Tekst: Ali Pankow

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4