Herziening opzet dorpshuizen in Westerschouwen bepleit Eindelijk schot in bouw supermarkt in Bruinisse BURGEMEESTER BAERENDS VAN THOLEN VERONGELUKT I I GROTE SHOW Open huis ISTA S3 DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ex-burgemeester van Middenschouwen Weinig schade bij frontale aanrijding MITSUBISHI NU BIJ FRANK AUTOBEDRIJF GILIJAMSE B.V. RENESSE De „NIEUWSBODE" is er natuurlijk bij! "Zïerikzeesche Nieuwsbode" itkC 'oir l-> Vs\ ^N.J Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE Sam Lama Sportdag/Feestdag Informatie-avond Overleven Bij de Heerenkeet vond een uitzonderlijke ge- De jaarlijkse sportdag van personeelsvereni- Vanavond wordt weer een informatoe-avond Onze redacteur Aad van der Wouden maakte beurtenis plaats. Marja en René Lama kregen ging Reflector van het Zweedse Rode Kruiszie- analfabetiseringscursus gehouden. Het een babbel met de overbekende broers Adrie gezinsuitbreiding met de komst van jonge kenhuis mondde ook nu weer uit in een analfabeet-zijn moet meer en meer uit de ta- Sam. (Pag. 4). feestdag. (Pag. 6). boesfeer. (Pag. 9). en Marien Moermond. Een uitvoerig relaas. (Pag. 11). DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1985 142ste jaargang Nr. 23797 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Liever het grofste werk, dat een geschiedenis vertelt of aan een gebeurtenis herinnert, dan het rijkste zonder bete kenisOp grote gebouwen mag geen enkel ornament voor komen, dat niet tot het verstand spreekt. Ruskin SEROOSKERKE - Het Westerschouwse VVD- gemeenteraadslid dr. H.J. van Zuijlen heeft dinsdag tij dens de commissievergadering Financiën een andere be- heersopzet van de gemeentelijke dorpshuizen aanhangig gemaakt. Hij deed dit naar aanleiding van de ingezon den exploitatierekeningen over 1984, waarbij hij „steeds op wonderlijke situaties stuit". Hij benadrukte niet bij voorbaat een wantrouwende houding ten opzichte van de financiële verantwoording te hebben, maar vond de mo gelijke controle wel te gering. Burgemeester J.L. Nie- mantsverdriet zegde toe met de betrokken stichting- besturen te gaan praten en tezijndertijd met een voorstel naar de raad terug te komen. ben ook hun problemen. Ik ben zeker niet tegen mancipatie, maar moet dat nu alleen voor vrouwen?". De meer derheid van de commissie zag wel heil in een combinatie van de werk zaamheden van Tegen haar Wil met de reeds bestaande Telefonische Hulpdienst in Zeeland. De socialist G. J. W. van der Salm was een duidelijk voorstander van de subsidie ter grote van 3 cent per inwo ner. „Het ons door het rijk beschik baar gestelde bedrag voor emancipa tiedoeleinden hebben we nog nooit volledig benut. Als je alle uitgegeven subsidies narekent blijkt, dat de mannen het meeste krijgen". Verder stelde hij de vraag of een gemeente wel moet bepalen of subsidie wordt gegeven, terwijl het geld door het Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Vanuit de commissie werden vraag tekens geplaatst bij de verrekening van het dorpshuis te Renesse. Niet al leen de hoge autokosten van de be heerder, maar ook de opgevoerde ac- countantskosten lokten opmerkingen uit. CDA-er L. Tieleman zei, dat der gelijke declaraties anderen ook kan uitlokken meer kosten op te geven. ,,De rekening van Renesse levert gro te problemen op. Ik ben benieuwd wat hieraan gedaan gaat worden", al dus Tieleman. Zijn collega-commissieleden wa ren het roerend met hem eens. Ge meentesecretaris J.W. de Jonge ver klaarde de hoge accountantskosten met de opmerking, dat de stichting meer door de boekhouder laat nakij ken, dan de gemeente eist. Niemants- verdriet verklaarde de benzine- kosten van de beheerder door er op te wijzen, dat de persoon in Haamstede woont, maar in Renesse werkt. „Dat hebben we indertijd geaccepteerd. Ik zeg niet dat hij maar moet gaan fiet sen, maar het kan wel natuurlijk". Hoe de opzet van de dorpshuizen er in de toekomst mogelijk kan gaan uitzien als tot verandering mocht worden besloten is nog niet duide lijk. Van Zuijlen gaf als mogelijke oplossing, om als gemeente voor de schoonmaakkosten op te draaien en de dorpshuizen verder te verpachten. Nadat de burgemeester de discussie afrondde werd besloten het bestuur van de Stichting Dorpshuis Renesse op de hoge onkosten aan te spreken en een eventuele opzetsverandering van het beheer van dorpshuizen in Westerschouwen te bestuderen. Het laatste woord is er in ieder geval nog niet over gesproken. Minder éénstemmig werd gespro ken over de subsidie-aanvraag van het Zeeuws Platform Tégen haar Wil, een organisatie die zich inzet voor vrouwen, die met sexueel geweld in aanraking zijn gekomen. J. van den Berge (Reformatorische Unie) was erg duidelijk. Uit principiële overwe gingen kon hij zich niet vinden in een geldelijke ondersteuning van de acti viteiten. De zaak lag voor Tieleman en Van Zuijlen iéts' genuanceerder. Beiden hadden moeite met het feit, dat de nadruk lag op de situatie van de vrouw. De liberaal:,,Mannen heb- Vervolg pagina 3 Vlak voor het heuglijke feit, nog even een praatje tussen aannemer L. Boo- gert (midden, met brilen op de rug gezien het echtpaar Van Veldhuizen. Burgemeester Hekman sloeg eerste paal BRUINISSE - Eindelijk zit er schot in de bouw van de lang- verwachte supermarkt in Bruinisse. Woensdagoch tend sloeg burgemeester T. C. Hekman met veel techni sche vaardigheid de eerste van de 36 palen aan de Nieuwstraat, met welgeteld 370 klappen de grond in. Vijf jaar te laat, maar woensdag precies op tijd gleed met het grootste gemak de 17.25 m lange betonpaal de Bruse bodem is, alsof er helemaal geen voorgeschiedenis aan vooraf was gegaan. Advertentie Geprolongeerd wegens groot succes bij autobedrijf St. Joostdijk 41 Burg. v. d. Havestraat 48 4307 AR Oosterland, Dealer van Subaru, Austin Rover Land en Range Rover THOLEN - Burgemeester E. Baerends van Tholen is woensdagochtend na een verkeersongeluk in een zieken huis te Bergen op Zoom overleden. Hij werd 48 jaar, was gehuwd en had vier kinderen. De heer Baerends was van 1 september 1973 tot 1 de cember 1978 burgemeester van de gemeente Midden- schouwen. ZIERIKZEE - Een frontale aanrij ding tussen een auto van de reinigins- dienst en een personenauto bleef ge lukkig woensdag zonder persoonlij ke ongelukken. Het gebeurde op de kruising Schelphoekstraat/parkeer plaats Aldimarkt. Chauffeur J. d. H. uit Nieuwerkerk (auto Reinings- dienst) en M. v. d. K.- M. uit Brou wershaven namen beide de bocht te ruim en kwamen elkaar frontaal te gen. Advertentie 20 en 21 september Autobedrijf A.L.G. Zierikzee - 4457 Het ongeluk gebeurde 's ochtends tegen negen uur op de Postweg te Poortvliet, waar de heer Baerends een links voorgesorteerd staande auto vermoedelijk te laat heeft opge merkt. Hij is toen rechts gepasseerd, raakte in een slip en botste frontaal tegen een rechts in de berm staande boom. Huisarts R. H. Padt verleende eer ste hulp. Burgemeester Baerends overleed in het ziekenhuis Lievens- berg te Bergen op Zoom aan zijn ver wondingen. Landbouw Burgemeester Baerends, afkomstig uit Westervoort bij Arnhem, genoot een Iandbouwopleiding. Hij werd daar na het secretarisschap van de Gelderse C.J.B.T.B. secretaris/pen ningmeester van de landelijke orga nisatie. In 1968 kwam hij naar Zee land waar hij secretaris werd van de C.B.T.B. Daar begon ook zijn politieke ca- rière. Hij werd wethouder van de ge meente Borsele na de herinderling en werkte mee aan de opbouw van deze nieuwe gemeente. Hij koos voor de politiek en werd in 1973 burgemees ter van Middenschouwen, een ge meente met 2300 inwoners. Middenschouwen Tijdens zijn ambtsperiode in Mid denschouwen kwamen onder meer tot stand: de bouw van de gymzaal en gemeenschapsruimte te Scharendij ke, de jachthaven in Scharendijke, de gymzaal en de vaststelling van het bestemmingsplan Groene Wijk te Kerkwerve, de aanleg van de Bout laan. de totstandkoming van een lo kaliteit voor de jeugdsoos, de bestem mingsplannen Ellemeet en Putmeet 1, de realisering van het zomerterrein Baken en Plan West in Kerkwerve en de aansluiting van de rioleringen van Scharendijke en Ellemeet op de riole ring van Westerschouwen. Tevens zette de heer Baerends zich in voor de ontwikkeling van de re creatie als eenomische ruggesteun in de regio Schouwen-Duiveland. In zijn standpuntbepaling over de Oosterschelde toonde hij zich een groot voorvechter voor de veiligheid van de inwoners. Zijn inbreng wierp duidelijk vruchten af ten aanzien van de zware en snelle verzwaring van de dijken en het beschikbaar stellen van de gelden daarvoor, werd hem destijds bij zijn afscheid in '78 duidelijk gemaakt. Ook werden hem toen dienaangaande prijzende woor den toegevoegd over zijn stellingna- me voor de veiligheid aan de zijde van het Waterschap. Bij zijn vertrek naar Tholen gaf burgemeester Baerends te verstaan zijn nieuwe benoeming een inspire rende uitdaging te vinden en het pret tig te vinden in Zeeland te kunnen blijven. In Middenschouwen onder vond hij waardering voor zijn open manier van werken, het goede sa- Advertentie TOP ELPEE VAN OE WEEK 19 95 EN NATUURLIJK OOK CD EN MC uw Honda-dealer voor Schouwen en Duiveland Telefoon 01116-1370 b.g.g. 1585 of 1385 WA> lS6f PE Bltr Na het klaren van het karwei, over igens vakkundig ter zijde gestaan door de vakmensen M, Merkus en M. C. Hogerwerf van heibedrijf Ouden- allen te Wilnis, zei Hekman bij 'buurman' Storm, dat de voorge schiedenis snel vergeten zal zijn: al leen het resultaat telt. Hekman hield zijn toespraak onder het mot to:'Lang gewacht, stil gezwegen, nooiii gedacht, en toch gekregen'. Uiteraard begon Hekman met het uitspreken van felicitaties aan het adres van J. M. A. van Veldhuizen en sprak van het afgezaagde gezegde: het bereiken van een mijlpaal. „Als er ooit echter terecht van het berei ken van een mijlpaal kan worden ge sproken, is het déze paal wel, een paal die minstens vijf jaar praten heeft gekost. De overheid krijgt wei eens het verwijt dat die traag werkt. Dat er niet tijdig wordt ingespeeld op nieuwe ontwikkelingen. Dat er niet alert wordt gereageerd op nieuwe mogelijheden. Ik heb er vandaag geen enkele moeite mee als vertegen- Vervolg pagina 4 Advertentie Verwachting tot vrijdagavond: Koeler In de nacht en ochtend een enkele bui en minimumtemperatuur om streeks 13 graden; overdag af en toe zon en middagtemperatuur ongeveer 18 graden; matige westelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 23 sept.: Zaterdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: zuid 2 Zondag: Af en toe zon Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: zuid 4 Maandag: Af en toe zon Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: zuid 4 ZON- EN MAANSTANDEN 20 sept. Zon op 7.22, onder 19.45 Maan op 15.13, onder 22.17 Eerste Kwartier: 21 september (12.03) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 20 sept. 7.32 19.40 1.02 13.21 Doodtij: 23 september HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het mooie nazomerweer van vandaag duurt maar een dag. Over de Britse eilanden nadert een front, dat de voorste begrenzing vormt van koele lucht. Voorafgegaan door enkele buien zal het in de avond en nacht over ons land naar het zuid oosten trekken. Achter het front zijn morgen vooral in het noorden opklaringen te ver wachten. Boven het zuiden van het land kunnen nog geruime tijd wol kenvelden blijven. Morgenmiddag is het 4 5 graden minder warm dan vandaag. Doordat depressies een vrij noorde lijke koers volgen, zij trekken langs Schotland naar Scandinavië, zal er na vannacht voorlopig geen regen van betekenis meer vallen. In midden en zuid-Europa duurt het mooie nazo merweer onverminderd voort. In het Alpengebied wordt het 's middags 20 tot 25 graden, in zuid-Europa wijst de thermometer 's middags aan tussen de 25 en 30. Vrachtwagenkraan gestolen SEROOSKERKE - M. v. d. M. uit Vianen deed woensdag bij de politie aangifte van de diefstal van een hy draulische kraan, die op vrachtwa gens gebruikt worden. De kraan stond op de loswal van de haven, merk HIAB, kleur rood. De waarde is 3.000,-. Burgemeester E. Baerends. menspel tussen gemeentebestuur en medewerkers en zijn zeer voortvaren de, zakelijke, snel reagerende per soonlijkheid. Die karaktereigenschappen maak ten hem ook in Tholen zeer geliefd, zowel bij het gemeentepersoneel als onder de bevolking. Tholen Evenals in Middenschouwen ver vulde de heer Baerends in Tholen verscheidene functies op provinciaal en landelijk niveau. Hij was onder andere lid van de stuurgroep Ooster schelde, voorzitter van de Zeeuwse bestuursacademie en van het psychi atrisch ziekenhuis Vrederust in Halsteren en lid van het algemeen be stuur van de regionale brandweer zuidwest Noord-Brabant en van de centrale post ambulancevervoer in Roosendaal. De begrafenis zal zaterdag 21 sep tember plaatsvinden op de algemene begraafplaats in Tholen, voorafge gaan door een rouwdienst die om 13.30 uur begint in de Hervormde Kerk te Tholen. Neem een abonnement op die aktuele krant; wij maken het nu al heel aantrekkelijk; Een jaar lang de krant voor de prijs van 10 maanden! Uw voor deel bijna f 25,00. Vul snel onderstaande bon in en stuur die naar Antwoordnummer 12 4300 VB Zierikzee Een postzegel is niet nodig. I Ja, ik maak gebruik van uw aanbod. Noteer voor mij een I jaarabonnement, twee maanden zijn voor uw rekening; ik I betaal dus geen I 147,80 doch slechts I 123,16. Naam I I Adres i I Plaats postcode I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1