streeknieuws Minder vaak schoolzwemmen voor kinderen in de gemeente Brouwershaven Controverse gebruik zolder scholencomplex Brouwershaven ff ÉINwsi Op de bres voor vogels Zeeuwse onderwijsdag in de Stenge Heinkenszand Slotconcert Brouw 'h 6 Bezuinigingen noodzaken gemeente te snoeien in onderwijsbegroting BROUWERSHAVEN - De adviescommissie voor on derwijs van de gemeente Brouwershaven staat achter de plannen van b en w om het mes te zetten in het school zwemmen voor de basisscholen. Dit bleek bij de behan deling van het onderdeel onderwijs van de ontwerp begroting 1986 waarover de commissie zich maandag avond in een openbare vergadering uitsprak. De post onderwijs levert al jaren achtereen grote tekorten in de begro ting op die door de gemeente moeten worden bijgepast. De steeds verder gaande besnoeiingen door het Rijk die daarbij komen zijn er, volgens wethouder van onderwijs S. Loscha- coff - de Kanter, de oorzaak van dat het college alle posten moest doorne men waar op zou kunnen worden be zuinigd. Men kwam daarbij uit op het energieverbruik op scholen en het schoolzwemmen. Wat dit eerste be treft zal men de onderwijsgevenden verzoeken om kritisch om te gaan en toe te zien op het gebruik van verwar ming en verlichting. Terwijl op het schoolzwemmen (dat al jarenlang een vast onderdeel op het lesrooster van de twee of drie hoogste klassen is) zal worden bezuinigd door met twee in- plaats van drie bussen naar Zierikzee te rijden en eens per veertien dagen inplaats van eens per week te zwem men. De kinderen krijgen dan wel 45 inplaats van dertig minuten les. Jonger leren zwemmen Commissielid P. van der Meide lan ceerde het voorstel om de kinderen op jongere leeftijd te laten school zwemmen, waarbij aan de ouders een geldelijke bijdrage gevraagd zou kunnen worden omdat zij hun kinde ren dan niet meer particulier op zwemles hoeven te doen. Dit is vol gens voorzitter Loschacoff echter niet haalbaar, vanwege de voor het perso neel van Onderdak te grote groep kleine kinderen, waarvoor een tus senpoos van telkens veertien dagen bovendien te lang zou zijn om het zwemmen aan te leren. Na nog enkele verduidelijkingen over andere pun ten, besloot de commissie positief te adviseren over het aan de orde zijnde onderdeel onderwijs van de ontwerp begroting. Snel reageren Dat was ook het geval bij dè ge plande procedure, volgens welke de .verbouw van de bijzondere basis school te Zonnemaire nog in 1985 zal worden begonnen en in 1986 gereed zal zijn, zodat het volgende school jaar in Zonnemaire kan worden ge start met een 'piekfijn' schoolge bouw. Iets meer bedenkingen werden te berde gebracht tegen het plan van b en w om (volgens de nieuwe wet ba sisschool) het benoemen, ontslaan en schorsen van personeel aan deze scholen voortaan via het college en niet meer als voorheen via de raad te laten verlopen. Het voordeel hiervan is volgens Loschacoff dat er sneller gereageerd kan worden, terwijl er in houdelijk niet veel verandert. De commissieleden en met name P. van der Meide zagen echter meer heil in de 'oude' manier omdat dan, met name bij een schorsing, door de be trokkenheid van meer mensen een objectievere kijk op de zaak verkre gen zou worden. Beide andere com missieleden stemden wel positief Vergadering adviescommissie voor onderwijs BROUWERSHAVEN - „Moeten wij overpad eisen of de zolder sluiten was de vraag die wethouder van on derwijs mevrouw S. Loschacoff - de Kanter maandag avond stelde aan de leden van de adviescommissie voor onderwijs bij de behandeling van het agendapunt 'ge bruik bovenzolder scholencomplex te Brouwershaven'. De meningen ovej deze zaak, die ontstond naar aanlei ding van de recente (door tussenkomst en advies van het ministerie tot stand gekomen) wisseling van schoolloka len tussen de openbare en bijzondere basisschool, bleken bij de commissieleden nogal verdeeld te liggen. Wat on der andere tot uiting kwam door de tegenvraag van R. J. van der Wekken (CDA): „Hebben wij wel iets te eisen?". Van der Wekken" èn~Van der Meide bleven bij hun standpunt dat de christelijke school recht heeft op de zolder. Zij gingen akkoord met het voorstel van Hellendoorn om aan b en w het advies uit te brengen dat de partijen nog eens met elkaar moeten praten om tot een redelijke oplossing te komen. Mèt commissielid P. van der Meide (GPV/SGP/RPF) was hij van mening dat de politieke consequentie gedra gen dient te worden van het in de raadsvergadering van 20 mei jongst leden als compromis aanvaarde 'spie- gelingsvoorstel', waarin sprake is van wisseling van lokalen mèt de bij ruimten. Volgens Van der Meide geeft dit raadsbesluit de christelijke basis school het zakelijk en juridisch recht op het gebruik van de zolder, waar van de toegangstrap is gelegen in hun huidige hal. Extra ruimte De andere twee commissieleden; wethouder Loschacoff en PvdA- vertegenwoordiger M. E. Hellen doorn (de VVD was maandag door omstandigheden niet vertegenwoor digd) hadden echter een heel andere Grote Herfst-markt in Kerkwerve KERKWERVE - In navolging van de succesvolle zomermarkt wordt op za'terdag 21 september de Noord- Zeeuwse Hcrfstmarkt georganiseerd in en om garage N. K. Hendrikse aan de Zandweg te Kerkwerve. De Hcrfstmarkt is groots opgezet en zal worden bezet door meer dan 40 kra men, die een veelzijdig assortiment zullen aanbieden. De markt onderscheidt zich van de normale (rommel)markten, omdat er ook verscheidene (verse) produkten van particulieren aangeboden zullen worden. Een greep uit de veelheid van aanbod zijin antiek, curiosa en verkoop van oliebollen. Verder vindt men stoelen-matters, het wolspinnen, een kaasmakerij (met boerenkaas), de bijenclub met produkten als ho ning en aanverwante artikelen, zoals stuifmeelkorrels. bonbons en sham poo. Bovendien zullen ook de verko pers van diverse soorten fruit verte genwoordigd zijn. Een demonstratie van oude landbouwmachines zal van het geheel een aantrekkelijke markt maken, waar men geruime tijd kan vertoeven De Herfstmarkt is groter en verscheidener van opzet als de on langs gehouden zomermarkt. even eens gehouden in garage Hendrikse aan de Zandweg te Kerkwerve. kijk op de zaak. Loschacoff: „De zol der is indertijd bij de bouw op ge- meentekosten ingericht voor gebruik door beide lagere scholen. Het is dus geen schoolruimte, maar een extra ruimte waarvoor door de gemeente ook geen rijksvergoeding wordt ver kregen". Zij achtte het een kwalijke zaak voor de onderlinge goede betrekkin gen tussen beide scholen dat de christelijke school deze ruimte nu „opeist" en als gevolg daarvan wei gert om de openbare school doorgang te verlenen naar de zolder. Spreekrecht De meningen die (via het onlangs ingevoerde spreekrecht) door het pu bliek naar voren werden gebracht, vormden een afspiegeling van het meningsverschil in de commissie. Me vrouw A. Plu en C. Bakker, beiden ouder van kinderen op de openbare basisschool, wezen erop dat tijdens de afgelopen zes jaar bij het gezamen lijk gebruik van de zolder door de openbare school nooit geïrriteerd is gereageerd en drongen er op aan om het belang van de kinderen te laten overwegen. Tferwijl de voorzitter van het bestuur van de christelijke basis school J. van der Weele benadrukte dat uit het spiegelingsvoorstel duide lijk bleek dat (in dit geval door de openbare school) zou moeten worden afgezien van de zolder. Nog eens praten Voorzitter Loschacoff achtte de ge rezen controverse uitermate betreu renswaardig en zeer kwalijk voorde goede onderlinge betrekkingen tus sen de scholen. Zij vroeg de commis sieleden advies over de door b en w te volgen handelswijze wanneer de christelijke school in zijn standpunt volhardt. Dc voorzitter was daarbij van me ning dat gekozen diende te worden tussen het eisen van 'overpad naar dc zolder' voor de openbare school of het afsluiten van de zolder zodat er helemaal geen gebruik meer van kan worden gemaakt. Persoonlijk zei ze een tegenstandster te zijn van de eer ste mogelijkheid omdat daardoor de verhoudingen nog verder zouden ver slechteren. In een heel goed gevulde Grote Kerk in Brouwershaven heeft zater dagavond het laatste concert plaats gevonden van het seizoen 1985. Alle kaarsen waren aan en dat is steeds weer opnieuw een fascinerend ge zicht. Er waren veel eilandbewoners, on der wie nogal wat leden van verschil lende koren. De uitvoerenden waren het „Helvoets Dameskoor", het „Voornes Mannenkoor", organist Leo Hans Koornneef en twee trompet tisten, alles o.l.v. Willem Meyboom. Ook zij werden gegrepen door de sfeer in de kerk, zodat het ope ningslied al direkt enthousiast door de ruimte schalde. Het programma was zeer afwisse lend; bovendien voor elk wat wils: zo wel populaire als moeilijke werken werden uitgevoerd. Het mannenkoor klonk o.m. erg mooi in de „Deutsche Messe" van Schubert. Veel koren zin gen dit gemengd, maar nu was duide lijk te horen dat dit veel indringen der overkomt. Ook het dameskoor zong alleen, zonder de mannen. De dameskoren van ons eiland hadden beslist ideeën opgedaan voor hun eigen repertoire. Naast het bekende „In Walde" en „Hebe deine Augen" van Mendes- sohn zongen ze ook een moderner stuk van Heinrichs. Moeilijk, maar mooi. De organist Leo Hans Koorn neef speelde drie orgelsoli tussen door, waaronder de bekende „Toccata en Fuga in d moll" van J. S. Bach. In een razend tempo liet hij dit feeste lijk stuk muziek passeren. Wat voor het publiek waarschijn lijk heel leuk was om te horen, is de „Koekoek en de Nachtegaal" van Handel. De vogels waren heel duide lijk te onderscheiden. Jammer is. dat de organist geen ge bruik pleegde te maken van een re gistrant. Hij heeft gelijk dat het een factor van onzekerheid vormt, (en dus van zenuwen) maar aan de andere kant wist men toch bepaalde echo effecten. Een goede registrant is zijn gewicht in goud waard, maar zijn blijkbaar spaarzaam. Tot slot van de boeiende avond had dc dirigent een heerlijke uitsmijter op het programma gezet: het „Halle luja" van Handel. Allen zongen en speelden, het or gel, de zangers de trompettisten, en dc hele kerk vulde zich met klanken. Een schitterend slot. waarbij de zwakke plek gevormd werd door de trompettisten. Wat het koor betreft, zou men kunnen adviseren wat extra oefeningen te geven voor de sopranen om ze beter de hoogte in te krijgen, en in totaliteit zouden resonantie oefe ningen het volume nog vergroten. Een mooie avond van een achteraf toch nog niet zo'n slecht seizoen. WILLIE BIL 1 mits (op verzoek Van Hellendoorn) wordt vastgelegd dat de commissie' van onderwijs te allen tijde wordt ge raadpleegd. Bij de behandeling van de aanstel ling van een groepslerares in het ka der van het werkgelegenheidsproject onderwijs, waarvoor te elfder ure in augustus toestemming werd verkre gen van het ministerie, uitte CDA- cornmissielid R.J. van der Wekken scherpe kritiek op wethouder Lo schacoff. „U hebt mij tijdens de vori ge raadsvergadering (op 26 augustus) vals voorgelicht en leugens verteld, want de beslissing om mevrouw Ge luk in het kader van dit project in Dreischor te benoemen was toen al genomen", aldus het verbolgen com missielid, die hierover in de betref fende vergadering aan de wethouder van onderijs vragen had gesteld. Loschacoff stelde echter dat de beslissing pas dinsdagochtend na de raadsvergadering door het college werd genomen omdat zij niet eerder in de gelegenheid was om het in die kring aan de orde te stellen. Zij acht te de aantijging van Van der Wekken dan ook niet passend, maar die wei gerde zijn uitspraak terug te nemen omdat naar zijn zeggen: „Mevrouw Geluk de morgen van de 26e al aan het werk was in Dreischor". Overi gens stonden alle commissieleden positief tegenover de benoeming. Arbeidsduurverkorting In het kader van de voorgeschreven arbeidsduurverkorting voor onder wijzend personeel, volgens welke on derwijsgevenden tussen 32 en 55 jaar met een volledige baan per week twee uur minder moeten werken, werd positief geadviseerd over de aanstelling van enkele leerkrachten die deze 'vrije' uren moeten komen invullen. De bedoeling van het mini sterie hiervan is om meer mensen aan werk te helpen. Hierbij wordt 'voor rang' gegeven aan onderwijsgeven den die op wachtgeld staan. Na het verdiepen van de geul wordt de Flaauioersinlaag weer een eiland en kan het vee geen rustverstoorder meer zijn. Vervolg van pagina 1 loopt vanaf iets na de Heerenkeet tot aan de Schelphoek; het stuk, waar de inlagen liggen. Omheining Met het raster komt de situatie er als volgt uit te zien. Mensen, die langs het strand lopen en de buiten- ZIERIKZEE Brommer gestolen en gevonden M. S. uit Zierikzee deed maandag avond aangifte van de diefstal van zijn (niet afgesloten) brommer bij zwembad Onderdak. Een klein uurt je later hield de politie twee jonge mannen aan, die in het bezit van be doelde brommer waren. De twee, M. K. en P. R. uit Zierikzee hebben een nachtje bjj de politie doorgebracht in verband met het onderzoek. S. kreeg zijn brommer terug. RENESSE Opbrengst collecte In Renesse heeft de collecte voor de kankerbestrijding van het Koningin Wilhelmina Fonds 2.297,95 opge bracht. Een mooi resultaat, waarvoor hartelijk dank wordt gezegd. DEN HAAG - De PvdA voelt er niets voor Friesland een uitzonde ringspositie te geven bij een landelijk verbod kievitseieren te rapen. SCHIPHOL - Aan de nooduitgang- sadeur van de Boeing 737 moeten en kele veranderingen worden aange bracht, zo moet worden geconclu deerd uit de uitslag van een onder zoek naar de oorzaak van het vlieg tuigongeluk met een 737 in Man chester. dijk opklimmen, komen voor het hoogtepunt een één-meter hoge om heining tegen. Hierdoor is er geen mogelijkheid meer, om de buitendijk over te gaan en zo de inlagen te berei ken. Beijersberg wijst er op, dat er wel enkele uitspanningen worden ge maakt, waar natuurliefhebbers zicht krijgen op het natuurgebied. Maar er staat nog meer op het werkschema, dat past in het provin ciale beleidsplan Oosterschelde. Zo als gemeld ligt het eiland in de Flaauwersinlaag niet langer los. Met een kraan en enkele vrachtauto's wordt de zeer ondiepe geul tussen de hil en het 'vaste land' langs de bui tenzijde van de binnendijk dieper ge maakt, waardoor het eiland zijn naam weer eer aan kan doen. Drs. Anton van Haperen van het bureau Natuur en Landschap van de Provin ciale Planologische Dienst bena drukt, dat alleen op die manier de oude broedsituatie weer kan terug keren. „Wij maken het gebied weer geschikt en met een goed beheer er van krijgt het weer de oude waarde terug". De inlagen van Schouwen zijn van nationale allure samen met de waddeneilanden. Het stemt beide provincie-medewerkers tevreden, dat de werkzaamheden dan nu echt van de grond zijn gekomen en het be nodigde geld vrij is gemaakt. Het bijzondere karakter van de in lagen ligt in het feit, dat het, mits goed beheerd, een oase van rust is en de vogels maar even de dijk over hoe ven voor het voedsel. Van Haperen legt uit, dat momenteel nog niet pre cies is te overzien hoe het te voeren beheersbeleid er uit komt te zien. Binnen afzienbare tijd verwacht hij echter wel een concreet plan. Gelet op de tijd, die de werkzaamheden in beslag nemen - slechts een week tot 10 dagen - mag het beheersplan niet te lang op zich laten wachten. Het is juist nu van groot belang, dat de inlagen verbeterd worden. Vooral nu het toerisme steeds grotere vor men aan gaat nemen komt de rust van de vogels steeds meer in het ge drang. En rust is nu zo ongeveer het belangrijkste, dat de gevleugelde tweevoeters wensen. Maar aan het verkeer op de binnendijk - de binnen grens van de inlagen wordt niets ge daan. Volgens de biologen is dit nie.t_. alleen erg moeilijk - je kunt het ver keer niet lam leggen - maar ook geen vereiste. Immers de waterafscheiding biedt een goede barrière. De beheer der van de inlagen, het Waterschap Schouwen-Duiveland heeft in gestemd met de verwezelijking van het project. Woensdag 25 september: HEINKENSZAND - De Vereniging 'Het Schoolmuseum' organiseert op woensdag 25 september de jaarlijkse onderwijsdag voor het Zeeuwse basis onderwijs in ontmoetingscentrum 'De Stenge' te Heinkenszand. De onder wijsdag is opgezet rond twee thema's: basisonderwijs in een multi-etnische samenleving en de computer in het onderwijs. Vast onderdeel is elk jaar een grote expositie van onderwijs-leermidde- len, waarnaa dit jaar vijfendertig uit geverijen, instellingen en firma's meewerken. Twee werkgroepen be reiden de dag voor, in samenwerking met de beide Zeeuwse Pedagogische Academies en het Regionaal Pedago gisch Centrum Zeeland. Multi-ctnisch Wat dc 'multi-etnische samenle ving' betreft, staan onder meer de volgende onderdelen op het program ma: een interculturele musical, workshop over racisme in schoolboe ken, een foto-expositie, de films Ber- tus of Achmed en Derrière la fenêtre, werken met prentenboeken, presen tatie Zeeuwse PABO's en een stand van de projektgroep Ondersteuning Onderwijs Molukse Leerlingen. De computer in het onderwijs krijgt aandacht bij de onderdelen: kritische benadering, toepassing, in formatiestand met cursusaanbod, computer ondersteunend onderwijs en via de gelegenheid tot het uitwis selen van ervaringen tot nu toe opge daan met een computer in het onder wijs. De Zeeuwse Onderwijsdag, begint om 8.30 uur en duurt tot 13.00 uur. 28 „En ik heb mijn ziel onderzocht," bekende Gerrit Jan. „Dat zal wel eens hard nodig ge weest zijn," zei Robbert. „En u, tante Melie?" „Ik heb maar wat geluierd. En ik ben een eindje de hei op geweest. Naar die heuvel daar. Wat is het hier overal mooi." „Niet eenzaam geweest?" vroeg Robbert zacht. „Maar jongen Ze keek teder naar zijn lieve, knappe gezicht. „En Paultje heeft nog een brief ge schreven," zei Gerrit Jan. „Ja!!!" Paul bloosde donkerrood. „Kaffer," zei hij „waar bemoei je je mee?" „Je hoeft je niet zo op te winden," vond Gerrit Jan. „Ik weet best. dat het een brief voor je humm, humm voor je jongste zusje was." „Maar waar bemoei jij je mee?" hield Paul, die een lange brief aan Hetty begonnen was. koppig vol. „Ik vind die broederliefde van jou zo nobel. Daarom stipuleer ik het even. Anders nergens om. Wat smaakt die cake als een gedicht. En hoe is het jou vergaan, Robbert?" „Ik kreeg een defect aan mijn mo tor. Een uur rijden hier vandaan." „Blij. dat ik niet met je mee ben ge gaan," zei Gerrit Jan. „Wacht maar ventje, als je alles hoort, dan trek je je haren uit je hoofd van spijt. Want ik heb een ont- door CISSY VAN MARXVELDT moeting gehad. Een ontmóéting Robbert wreef zijn handen. Gerrit Jan sperde zijn ogen wijd open. „Je hebt een meisje zien han gen tussen twee sparrebomen." „Vijf meisjes bedoel je." „Vijf?!" „Da's van het goeie teveel," vond Reep onverschillig. „En hingen ze allemaal?" „Nee, ze zaten in het gras. En ze aten koude kip en sandwiches." ,,'t Klinkt als een sprookje," zuchtte Gerrit Jan. „Vertel op Robbert. Dat ik, rampzalige kerel, hier thuis geze ten heb, terwijl jij .tante Melie, ik kan wel huilen." „Kom dan maar." Tbnte Melie ging overal zo begrijpend op in, vonden de jongens altijd. „Als jij nu zo bulkt, kan ik niet ver tellen," zei Robbert. „Ik zei me trachten te beheersen. Maar maak het niet tè aandoenlijk." „Nu, ik kreeg een defect aan mijn motor „Ja, dat weten we al lang," zei Reep. „Hou je kop nou," vinnigde Gerrit Jan naar Reep. „En ik zat onder de wagen, toen ik stemmen hoorde. Meisjesstemmen." Gerrit Jan drukte zijn hand op zijn hart. „Ik had wel een auto aan de kant van de weg zien staan, maar daar ver der niet bij nagedacht „Nee natuurlijk niet. Zo ben je." „Nu, eerst interesseerde het me ab soluut niet, waar die kinderen over kakelden. Maar opeens hoorde ik, dat ze het hadden over 'Sonnewende'." „Hé, dat is ook toevallig," zei tante Melie. „Ja. En het was gewoon kostelijk om die conversatie aan te horen. Ze gaven zich natuurlijk echt zoals ze waren. En één, zo'n lange, knokige, verkondigde theorieën. Misselijk ge woonweg." „Ah jóng, wat kun je anders van meisjes verwachten," knorde Reep. „Kom, kom," zei tante Melie „Nee heus tante," zei Robbert. „U weet best, dat ik het goeie in meisjes wel weet te waarderen, maar zoals dié wichten vanmiddag aan 't zwam men waren, dat was meer dan bar." „Waar hadden ze het dan over?" vroeg Gerrit Jan ongeduldig. „Nu, onder meer, dat ze altijd en overal de man van standing konden herkennen en dat ze zich nooit met ie mand beneden hun stand zouden kunnen encanailleren en al dat fraais meer." „Koren op jouw molen," plaagde Paul. „Die lange was zo'n beetje de voor vechtster en de anderen leuterden mee. Ze schenen, en toen kreeg ik he lemaal schik in het geval, ook erg ver langend te zijn om jonkheer Padt van Heijendaal te leren kennen." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 6