Meerderheid raad voor bouwplan Schouwenbank Raad Westerschouwen herdacht overlijden raadslid S. Roos Serenade voor zilveren" J. van Urk Jan Bil gaat in de VUT NOG VRAGEN OVER HET FISCAAL NUMMER BELGEWOON 06-0543 DE BELASTING TELEFOON i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 17 september 1985 Nr. 23796 3 Teleurstelling op publieke tribune ZIERIKZEE - „Ik ben niet tegen bouw van woningen aan de Schouwenbank, maar ik wil minder woningen, meer lucht, meer ruimte en ineer groen", zei CDA- wethouder P. de Rijke maandagavond tijdens de Zierik- zeese gemeenteraadsvergadering in het stadhuis en dat leverde hem een open doekje op van de hoofdzakelijk door Poortanibachtbewoners gevulde publieke tribune. twee persoonshuishoudens en bejaar- denwoningen. Hoewel gehoopt zou mogen worden op integratie, voorzag mevrouw Bij de Vaate eerder moei- lijkheden door de grote leeftijdsver schillen, die er door samengebracht zullen worden. Haar :fractie had ge hoopt, dat bedoelde bejaardenwonin gen op een lokatie in de binnenstad gebouwd zouden kunnen worden. ZIERIKZEE - Het feitdat de heer J. van Urk maandag 2 september Koninklijk werd onderscheiden ere medaille in zilver behorende bij de Orde van Oranje Nassau), werd intern vrijdagavond nog eens extra gevierd. Zeelandia, de werkgever van J. van Urk, al meer dan veertig jaar, bood hem een diner aan in Mondragon, waar zoals op de foto te zien is, ,,Rust Roestvoor een serenade zorgde. Van Urk is bestuurslid van ,,R.R.", vandaar. Ait L. J. van Gastel (VVD): ,,We kunnen braakliggende terreintjes als ge meente maar beter niet mer inzaaien en maaien". Het enthousiasme daalde echter snel toen bleek, dat de meerderheid van de raad zich wel kon verenigen met de plannen van woningbouwver eniging 'Beter Wonen' om aan de Schouwenbank 23 woningen in twee bouwlagen te laten verrijzen. De raadsvoorstellen hierop betrekking hebbend werden dan ook allen in de stemverhouding 8 5 aangenomen. Hoewel zuiver formeel beschouwd geen direct verband gelegd mocht worden tussen de raadsvoorstellen betrekking hebbend op het bestem mingsplan Poortambacht VII en die ten aanzien van de voorgenomen wo ningbouw, was de verwevenheid dui delijk en gevoelsmatig bestond die relatie,uiteraard toch. Volgorde PvdA-fractievoorzitter D. van der Wekken had dan ook wat moeite met de naar'zijn mening wat onlogische volgorde van de raadsagenda. Zo werd de raad eerst voorgesteld ac- coord te gaan met de financiële af wikkeling betreffende het beschik baarstellen van 2.000,— per te bouwen bejaardenwonmg. Daarna kwam een voorstel aan de orde ten aanzien van de verkoop van grond in 'Poortambacht VII' aan 'Beter Wo nen' voor de bouw van genoemde 23 woningen aan de Schouwenbank, waarvoor reeds een artikel 19 proce dure van kracht is. Vervolgens kwam het voorstel tot vaststelling van de tweede partiële herziening van het bestemmingsplan 'Poortambacht VII' aan de orde en tot slot de daaruit voortvloeiende wijziging van de ex ploitatieberekening. Van der Wekken stelde voor deze voorstellen logischerwijs om te draaien. Loco-burgemeester de heer L. J. van Gastel, die burgemeester Th. H. de Meester tijdens diens va kantie vervangt, voelde daar echter niet voor, omdat hij het formeel on juist achtte onderling verband te leg gen tussen de voorstellen. Hij voorzag hierdoor ook preceden ten in de vorm, dat voortaan dan ook geen artikel 19 procedure in gang ge zet kon worden of grond verkocht kon worden voordat de partiële herzie ning van een bestemmingsplan van kracht zou zijn. ,,Dan wens ik u het beste", gaf hij zijn VVD-fractiegenoot J. J. Geleijnse te kennen, die zich als enige van zijn fractie ook tegen de huidige bouwplannen voor de Schou wenbank kantte. Discussie Al of geen formele of gevoelsmatige relatie, iecfere betrokkene zal de ver banden gelegd hebben zoals hij of zij ze zag. De raadsagenda werd echter niet gewijzigd en de voorstellen kwa men in de aanvankelijke opstelling aan de orde, hetgeen een levendige discussie opleverde, waarbij het pu bliek tussentijds blijk van enige emo ties gaf. Mevrouw M. A. Bij de Vaate- Rozendaal maakte reeds bij het voor stel betreffende bet beschikbaarstel len van een financiële bijdrage voor de bouw van de bejaardenwoningen, van de gelegenheid gebruik, haar standpunt en dat van de CDA-fractic uiteraard kenbaar te maken. Mevrouw Bij de Vaate zei niet tegen sociale woningbouw te zijn, maar wel tegen de bouwplannen zoals die voor de Schouwenbank gereed liggen. Zij betreurde het dan ook dat de overige fracties na uitvoerig overleg in de commissie ruimtelijk ordening geen gewijzigd standpunt hadden ingeno men. Zij liet evenals wethouder De Rijke weten moeite te hebben met de dichte bebouwing. Verder had ze twijfels over de behoefte aan de wooneenhe den, zoals 'Beter Wonen' meent deze aan de Schouwenbank te moeten bou wen, te weten: woningen voor één- en Ongegrond R.U.-fractievoorzitter W. F. Spren- gelmeijer vond dat de bezwaren, die bewoners van Schouwenbank en om geving tegen de bouwplannen hebben ingediend, ongegrond verklaard dienden te worden. Hij was het in de ze dus eens met de meerderheid van het college. Hij zei tot dit standpunt te zijn gekomen na uitvoerig overleg binnen de commissie ruimtelijke or dening. VVD-woordvoerder L. Bécu bleek het niet eens met de door de CDA- fractie aangedragen bezwaren ten aanzien van te dichte woningbouw. Hij was van mening, dat het ging om normale woningbouw met normale hoogte en met voldoende groen rond om. Verder wees hij erop, dat de aan vankelijk voor dit terrein geplande scholenbouw meer oppervlakte in beslag zou hebben genomen, dan de thans voorgenomen wopingbouw. Hij liet dan ook weten het meerder- heidsvoorstel van het college te zul len ondersteunen. Met zijn fractiegenoot Geleijnse was dat echter anders gesteld. Deze liet weten - formeel het betreffende raadsvoorstel volgend - niet tegen de toekenning van 2.000,— per te bou wen bejaardenwoning te zijn. Desal niettemin stemde hij tegen, omdat hij zich niet kon verenigen met de huidi- ge bouwplannen. Later - pas bij de behandeling van de partiële herzie ning van het bestemmingsplan - gaf' Geleijnse inhoudelijk zijn mening te kennen. Hij achtte het een goed alter- natief aan het braakliggend terrein' aan de Schouwenbank. de bestem ming woningbouw te geven, echter niet volgens het plan zoals dat thans is ontwikkeld. Geleijnse meende, dat een betere verdeling van de groen voorziening in Poortambacht in een eerder stadium de problemen van de huidige bewoners had kunnen voor komen. Contingent Pvd A-woord voerster mevrouw M. R. de Jong-Van Loo liet weten, dat haar fractie die bezwaren zeer serieus had genomen, maar dat de belangen van de 'ongelooflijk veel woningzoe kenden in Zierikzee' zwaarder moes ten wegen. Zij wees op de beperkte contingenten, die elk jaar voor socia le woningbouw beschikbaar komen en ging er vanuit, dat het contingent van elf woningen verloren zou gaan als ze niet aan de Schouwenbank ge bouwd zouden worden, omdat een an dere locatie in Zierikzee thans ont breekt. Een nog lager contingent volgend jaar zou, naar zij schetste, het gevolg kunnen zijn. Tegen het hui dige bouwplan stemmen zou volgens haar dan ook inhouden, dat geen recht werd gedaan aan de belangen van de bewoners van Zierikzee. Dit leverde geen open doekje, maar 'boe geroep van de publieke tribune op. Loco-burgemeester Van Gastel vond dat mevrouw Bij de Vaate ac- coord had moeten gaan met de be schikbaarstelling van genoemde 2.000,— per te bouwen bejaarden woning als zij inderdaad wel voor so ciale woningbouw was, zoals ze zelf had gezegd. M. A. Bij de Vaate-Rozendaal (CDA): ..Het is voor bejaarden toch een eind lopen vanaf de Schouwenbank". ,,Een simpele redenering van uw kant", kaatste mevrouw Bij de Vaate terug. Verder wees zij er de heer Bécu op, dat de bouw van een school, zoals aanvankelijk voorzien aan de Schou wenbank wel wat anders inhield dan woningbouw. Een schoolvoorziening mocht volgens haar dan meer opper vlakte vergen, het aanzien met schoolplein en groenvoorziening zou er heel wat ruimer door gebleven zijn dan bij het nu ontwikkelde plan tot bouw van de 23 woningen. Verschuiving Met het verloren gaan van elf wo ningen in Poortambacht had me vrouw Bij de Vaate duidelijk minder moeite dan mevrouw De Jong. Zij wees op de mogelijkheid een contin gent gedeeltelijk naar een volgend jaar te verschuiven, waarvoor in het verleden al eerder met succes was ge vochten. Verder bleef zij erbij, dat de geplande elf bejaardenwoningen be ter in de binnenstad gebouwd kun nen worden dan aan de Schouwen bank omdat het voor bejaarden van daaruit toch altijd een heel eind lo pen isDat alles werd gehonoreerd met een tweede open doekje voor de CDA-fractie deze avond. Ten slotte kwam er ook nog een reactie van de publieke tribune toen wethouder Van Gastel opmerkte, dat de gemeente in de toekomst braak liggende terreintjes maar beter niet meer kan uitzaaien en maaien, daar ze die ruimten dan niet meer be bouwd kan krijgen, omdat de bevol king ze als blijvende speelweidjes is gaan beschouwen. Niet alleen de bewoners van Schou wenbank en omgeving bleken moeite te hebben met bouwplannen van 'Be ter Wonen', ook enkele omwonenden in de Lange Sint Janstraat gaven M. R. de Jong-van Loo (PvdA): ,,Ón- geloóflijk veel woningzoekenden in Zierikzee". door middel van een bezwaarschrift te kennen problemen te hebben met de voorgestelde bouw van negen wo ningen aan de zijde der tuinmuur in deze straat. Men kantte zich niet te gen de bouw op zich, maar zag de rooilijn graag enkele meters achter uit gebracht. Ter afdoening Het desbetreffende bezwaarschrift prijkte maandagavond op de lijst van ingekomen stukken en het college stelde de raad voor deze zaak ter af doening in handen van b. en w. te stel len. Dat was destijds ook gebeurd met het bezwaarschift der Schouwenbank-bewoners en met de afwikkeling daarvan toonden met name de CDA-raadsleden en VVD- woordvoerder Geleijnse zich in de vo rige raadsvergadering reeds niet ge lukkig. CDA-fractievoorzitter C. Bij de Vaate stelde dan ook voor het be zwaarschrift wel in handen van b. en w. te stellen, „maar niet ter afdoe ning". Hij kreeg steun van de heer Geleijnse in zijn verzoek de zaak eerst in de commissie ruimtelijke or dening te bespreken. Zowel bij PvdA-, als bij de RU- fractie leefde die wens niet. Zij lieten beide weten in dezen vertrouwen in b. en w. te hebben. Wethouder Groen vroeg zich naar aanleiding van de reactie van CDA en VVD af, of het hier een expliciet ge val betrof of dat nu alle beroeps kwesties eerst in de commissie r.o. aan de orde dienen te komen. De dis cussie word door Van Gastel besloten met de opmerking, dat daarover bin nen de commissie zelf verder zal wor den gesproken. Ten aanzien van het betreffende bezwaarschrift zal in b. en w. een nadere beslissing worden genomen. Vervolg van pagina 1 Na de woorden 'ik zorg eerst, dat je ook echt uit dienst kunt' overhandig de Karremans de scheidende ambte naar de beschikking van de directeur van het postdistrict, waarbij Bil per 1 oktober eervol ontslag wordt ver leend. Ook ontving Bil een oorkonde namens de directeur-generaal van de PTT, terwijl hij namens de PTT Schouwen-Duiveland een zaagmachi ne in ontvangst mocht nemen, het stoffelijke aandenken, waarvoor hij zelf een vorkeur had doen gelden. Als persoonlijke bijdrage bezorgde Kar remans zijn scheidende personeelslid een doos bonbons. ,,Je hebt je altijd ontpopt als een onverbeterlijk snoe per", voegde hij eraan toe. ,,Je zou De eerste burger in haar rede:,,Wij wisten dat de heer Roos aan een ern stige ziekte leed; een ziekte waarvoor genezingskansen zeer zeker aanwezig zijn, doch ook een ziekte die helaas in veel gevallen een afloop laat zien, zo als thans het geval is". Zij memoreer de, dat de belangen van Westerschou- wen en haar inwoners de heer Roos zeer aan het hart gingen. Tevens ver telde zij dat hij zich terdege in zaken verdiepte, die aan de orde kwamen in raads- en commissievergaderingen. „Gedurende elf jaar heeft hij zich in gezet voor de belangen van Wester- schouwen. Wij en de gemeenschap zijn hem daarvoor dank verschul digd", sprak Niemantsverdriet als slotzin uit. Hierna verzocht zij de aanwezigen een ogenblik stilte in acht te nemen. Het socialistische raadslid heeft inderdaad veel taken vervuld. Zo was hij lid van de commissies Straf verordeningen, Grond-en Pachtza ken, Openbare Werken en lid van de plaatselijke commissie voor het Ge organiseerd Overleg. Voorts verte- Advertentie speciaal van vakantie terugkomen, als je wist dat er worstebroodjes uit gedeeld werden". Namens "de perso neelsvereniging sprak Marijke van As de scheidende collega toe. Ook zij haakte in op de snoepmanie van Jan Bil. Weemoedig „We zijn met z'n allen enigszins weemoedig, dat je gaat vertrekken, maar aan de andere kant werd het in derdaad tijd dat je ging", stelde Ma rijke van As lachend. De laatste toe voeging vond zijn oorsprong in een door Bil veroorzaakte rage. genwoordigde de fractievoorzitter de raad in het bestuur van de Stichting Dorpshuis Noordwelle en de Regio nale Brandweerkring Noord-en Mid den Zeeland. In een viertal commis sies was hij plaatsvervangend lid, zo ook van het algemeen bestuur van de reinigingsdienst Schouwen-Duive land en de Stichting Regionaal Peda gogisch Centrum Zeeland en de Bea- trixschool te Zierikzee. Emoties Fractiegenoot J. C. Hendrikse beet bij de raadstoespraken het spits af waarbij hij zeker niet van emotie's verstoken bleef. Hij noemde de heer Roos een stimulans voor de fractie en zei in hem een bekwaam voorzitter te verliezen. „Hij bracht vaak onder werpen naar voren, die betrekking hadden op landschap en ecologie. We missen hom erg", aldus Hendrikse. Namens de VVD-fractie nam dr. H.J. van Zuylen het woord, die de overle dene omschreef als iemand, wiens „Aanvankelijk hadden we de goe de gewoonte op iedere donderdag een versnapering bij de koffie te nemen, maar vooral door toedoen van Jan Bil werden de laatste jaren ook ande re dagen van de week tot donderda gen gebombardeerd, hetgeen de om vang van sommige collega's niet bepaald ten goede kwam", vertelde Marijke van As. Na nog eens gewezen te hebben op de populariteit van Jan Bil bij de postbushouders, sloot zij haar toespraakje af en overhandigde zij Bil een cadeaubon namens het personeel. Een platenbon ontving de scheidende functionaris vervolgens van de adjunct-directeur van het postdistrict Wolf. Hij onderkende bij die gelegenheid de betekenis van de VUT. „Bij de PTT in Zierikzee gaan heel veel mensen met pensioen. Ge lukkig kan dat eerder dan met 65 jaar. Toch moet worden gesteld, dat het jammer is, dat er een ervaren kracht verdwijnt. Hij was een schoolvoorbeeld van de klantgerich te opstelling, die we zo hoog in het vaandel voeren", erkende Wolf. hart aan Westerschouwen verpand was. Fractievoorzitter J. van de Berge van de Reformatorische Unie sprak zijn gevoelens uit ten aanzien van de achtergebleven familie, die hij alle sterkte toewenste. „Ondanks de vaak uitéénlopende meningen kenmerkte de heer Roos zich door zijn goede om gang", besloot Van de Berge zijn me deleven. Ook zijn CDA-collega L. Tie- leman vermeldde kort de politieke meningsverschillen tijdens de verga deringen. Hij noemde de heer Roos een vriend. „Mag de familie de kracht vinden, om dit verlies te dra gen", aldus Tieleman. Om persoonlijke redenen vroeg het VVD-raadslid J. Janse ook nog het woord. Hij nam gelijkertijd met de overledene zitting in de raad en ken de hem ook daarvoor al. „Wij praat ten vaak ook op andere vlakken dan alleen politiek. Het was een grote vriend en het was dan ook een grote slag, om over de heer Roos zijn over lijden te horen" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon; 01110-6551 Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (tussen 1800-19.00 uur). 01119-1941. Redaktie (na 1730 uur). 01110-6719. 01110-4669. 01110-5396 Fotograaf (na 17.30 uur); 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 38.70; per jaar f 147.80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6.04. Konlrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% BTW. dezer dagen heeft u, net als alle andere mensen von 15 jaar en ouder in uw omgevingeen brief ontvangen van de belastingdienst. Daarin werd u een belastingnummer, het fiscaal nummer, gegeven. Is het u met duidelijk of hebt u nog vragen 8el dan (gratis) 06-0543. De medewerkers van de BelastmgTelefoon helpen u graag. SEROOSKERKE - Ter nagedachtenis van het zaterdag overleden gemeenteraadslid S. Roos (58) uit Westen- schouwen hielden de Westerschouwse gemeentebestuur ders maandagavond een bijzondere raadsvergadering. In het dorpshuis te Serooskerke sprak burgemeester J.L. Niemantsverdriet-Leenheer over de heer Roos als een „bekwaam, doch ook een zeer minzaam raadslid". Op verzoek van de PvdA-fractie kwam de geplande raads vergadering te vervallen en werd deze verschoven naar maandag 23 september.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 3