Sijtze Jan van der Heide heeft zijn bodebus afgelegd Militair, gevangenenbewaarder en daarna gemeentebode/deurwaarder ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag IB september 1985 Nr. 23795 5 ZIERIKZEE - Hij hoorde helemaal thuis in die prachtige, rustgevende entourage van het Zierikzeese stadhuis. Statig met gepaste bescheidenheid, maar toch ook met na drukkelijke aanwezigheid heeft hij er talloze gasten ontvangen en aangediend. Hij heeft zeer velen van koffie en drankjes voorzien en hij heeft heel wat stembriefjes op gehaald tijdens raadsvergaderingen in de afgelopen 21 jaren. Daar komt een einde aan. Sijtze Jan van der Heide, de man met de uitstraling van een magistraat, stopt met ingang van 1 oktober als hoofdgemeentebode/deurwaarder van Zierikzee. Zijn uni form hangt reeds in de kast, zijn zilveren bodebus uit 1773 heeft hij inmiddels afge legd. Hoe kwam die zoon van die rijks veldwachter uit het Drentse Norg ei genlijk in het Zeeuwse terecht en waarom ambieerde hij de taak van gemeentebode in de historische cen trumgemeente van Schouwen- Duiveland? De vraag levert een boei end verhaal op van deze man met zijn vaak stoïcijnse blik, die plots een vlot verteller blijkt te zijn. Voor Sijtze Jan van der Heide na la gere en technische school werkelijk kon gaan nadenken over een beroeps keuze, maakte de oorlog een krachti ge inbreuk in zijn jeugdjaren. Als ze ventienjarige werd hij in het voorjaar van 1943 bij de Assenvaartse brug door de Duitsers in de kraag gevat en bleek er geen onkomen meer aan te werkstelling in het land van de bezet ters. Ontvluchting tijdens het trans port naar Duitsland bleek onmoge lijk, de trein werd zeer zwaar bewaakt en zo kwam hij terecht in Delmerhorst bij Bremen in een fra- briek waar snelboten werden ver vaardigd. Kou Onder zeer slechte omstandigheden moest daar bijzonder hard gewerkt worden. Ontberingen kondigden zich vooral aan toen de kou in de winter van datzelfde jaar zich deed gelden. „We zaten er met onder meer Belgen, Polen en Italianen; sommigen kropen tegen de verwarmingsbuizen omhoog om nog een beetje warmte te voelen", aldus Van der Heide. Hij kreeg per missie winterkleren te gaan kopen, maar diende zich in kort tijdsbestek wederom in Delmerhorst te melden. Dat gebeurde echter niet. Zwak en ondervoed keerde hij in Norg terug en een grote zweer op zijn arm maak te zijn toestand er niet beter op. Veld wachter Van der Heide stelde vast, dat zijn zoon daaraan behandeld diende te worden. Via contacten met mensen in het verzet werd een onder duikadres bij de familie Van't Veer in het Friese Wijnjeterp gevonden. Sijt ze Jan verschool zich er tussen de ap pels en een dokter behandelde regel matig zijn arm. stamt zoals gezegd uit 1773. Ze wer den vroeger gebruikt voor het opber gen van kleine schriftelijke bood schappen. In mei dit jaar vond in Apeldoorn nog een tentoonstelling plaats van bodebussen uit het gehele land, gepresenteerd door de dragers zelf. In de woning van het echtpaar Van der Heide prijkt een fraaie foto als herinnering aan die manifestatie. Veranderingen De vertrekkend gemeentebode heeft in de afgelopen 21 jaren uiter aard wel enkele veranderingen zich zien voltrekken. Het toenemend dag- toerisme in Zierikzee bijvoorbeeld, hetgeen ook van invloed is op het stadhuisbezoek en het talrijker aan tal officiële ontvangsten. Bij zijn lcomst in 1964 stond burge meester Th. F. Dijckmeester aan het hoofd der gemeente Zierikzee. Verder maakte Van der Heide burgemeester D. D. W. J. Castelein mee en uiteraard huidig burgemeester Th. H. de Mees ter. In het begin van 1967 werd Van der Heides taak als gemeentebode uitge breid met de taak van deurwaarder. Hij diende ten behoeve daarvan een speciale opleiding te volgen en het lukte hem de 'acte van bekwaamheid van deurwaarder van de gemeentelij ke belastingen' te behalen. In die tijd waren de gemeentelijke belastingen vrij talrijk. Het was in de tijd van voor de onroerendgoed- belasting, dus belastingen als straat-, reinigings- en rioolrecht werden nóg afzonderlijk geïnd door de gemeente. Dat betekende dat Van der Heide tweemaal per jaar een volle la met dwangbevelen had. Zijn naamgenoot gerechtsdeurwaarder J. van der Hei de in Gouda vertelt er in het omsla gartikel van Elsevier deze week juist over, dat het soms niet zo'n pretje is met dat soort boodschappen bij de mensen aan de deur te komen. 'Onze' Van der Heide heeft soortgelijke er varingen. Hij heeft in de afgelopen Het werd een bange tijd. Lang op één schuiladres blijven was te gevaar lijk. Later bleek, dat zeer fanatiek jacht op hem was gemaakt door een vroegere schoolvriend, die zich bij de club van Mussert had aangesloten en door wie hij hoog op het verlanglijst je was geplaatst. Van der Heide herstelde tijdens zijn onderduikperiode bij een imker, maar ook daar was het zaak snel weg te wezen toen op een naastgelegen adres een onderduiker werd opge pakt. Militair Toen in 1945 de troepen van de Bin nenlandse Strijdkrachten (B.S.) tot in Assen waren gevorderd, moest en zou Van der Heide daarbij zijn. ,,Je was jong en zeer gemotiveerd door het geen je de afgelopen jaren had meege maakt", luidt zijn verklaring. Min of meer vanzelfsprekend was voor hem dan ook zijn taak in het Nederlandse leger. Een basisopleiding kreeg hij in Zuid-Laren en van daaruit werd hij naar Haamstede gestuurd voor bewa king van de Duitse troepen, die zich hier nog bezighielden met de mijno- pruiming. Via zijn vriend Piet Oosterhof, die later naar Amerika emigreerde, kwa men de contacten met Zierikzee tot stand. Soldaten, die in Haamstede vertoefden togen uiteraard weieens naar de stad. Voor Van der Heide is één van die tochtjes vrij bepalend ge weest voor een groot deel van zijn verdere leven. In de Poststraat liep hij twee zusjes tegen het lijf. Met één ervan stond hij op 5 augustus 1952 voor ambtenaar van de burgerlijke stand de heer H.E.S. Sinck. Nog on wetend van het feit, dat hij in dit stadhuis nog bijna een kwart eeuw van zijn leven zou gaan doorbrengen. Na Haamstede volgde voor militair Van der Heide nog opleidingen in België en Engeland, waarna hij ver volgens werd uitgezonden naar Brits Indië (Malakka). Daarna volgden Ja va en Sumatra, waar hij nauw be trokken was bij de politionele acties. ,,We hebben er behoorlijk moeten knokken, onder meer bij het Tbga- meer op Sumatra", aldus onze woord voerder. Loopbaan Begin 1946 was hij vertrokken in september 1948 keerde hij terug in Nederland en werd hij onderscheiden met het militaire ereteken voor orde en vrede. Vervolgens koos hij voor een loopbaan in het gevangeniswe zen. In 1949 werd hij aangesteld als gevangenen bewaarder A in een proef- kamp voor gedetineerden in het Gro ningse Finsterwolde. Daarna werd hij groepsleider in de Rekkense in richting en die baan werd gevolgd door de taak van bewaarder in het jaren diverse honden op zich af gestuurd gezien. „Maar ja, als je daar direct voor terugdeinst, ben je- "na tuurlijk geen goede deurwaarder", vindt hij zelf. Niet direct Twee dagen na aflevering van het dwangbevel had hij de bevoegdheid tot parate executie, dat wil zeggen beslaglegging zonder vonnis. Meestal ging hij daar echter niet direct 'toe over. Vaak kwam het tot bijna- beslaglegging en kon ter elfder ure toch nog het geld op tafel gebracht worden. Met de invoering van de onroerendgoed-belasting in 1976 ver dwenen de bovengenoemde afzonder lijke belastingheffingen. Bovendien werd de invordering van de onroerendgoed-belasting, hoewel die aan de gemeente ten goede komt, overgedragen aan de Directe Belas tingen; een verlichting van de taak van de gemeentelijk deurwaarder derhalve. Hoewel er nog steeds wei eens flink achteraan gezeten moest worden om de instand gebleven ge meentelijke belastingen als honden belasting, havengeld, grafrechten, muziekbelasting en precariorechten geïnd te krijgen. Van der Heide is reeds lange tijd bestuurslid van de Bodenkring Zee land. „Een vriendenkring",, laat Hij weten: „geen belangenvereniging". De leden van de Bodehkring komen van tijd tot tijd bijeen om ervaringen uit te wisselen, maar ook om af en toe eens een reisje te maken. Medewerking In 1973 werd het tijd, dat zijn taak als gemeentebode met een tweede kracht gedeeld zou kunnen worden. Hij kreeg medewerking van de hèer •J. de Masier, die zich inmiddels ook voorbereidt op zijn aanstaand ver trek met ingang van 1 november dit jaar. Van der Heide benadrukt altijd zeer vriendschappelijk mét het echt paar De Masier te hebben gewerkt, evenals met alle andere.collega's. ,,Ik heb 21 jaar op het stadhuis gèwerkt en daarin heb je toch banden gelegd. Dat zal wel even zeer doen als je daar afscheid van moet nemen", aldtis Van der Heide, die officieel, zoals gezegd .per 1 oktober vertrekt;, maar diemu reeds genietjvan.pqg ongebruikte va kantiedagen. Waarom heeft hij besloten om reeds nu - donderdag vierde hij zijn huis van bewaring te 's Hertogen bosch, waar Van der Heide zeven jaar werkzaam was. In 1958 vestigde het gezin Van der Heide zich in Middelburg in verband met de aanstelling als bode in het huis van bewaring in de provincie hoofdstad. Toen de gevangenis in Middelburg tijdelijk werd opgehe ven, ging onze woordvoerder eens wat nader bij zichzelf te rade. Detachering naar een grote gevan genis zoals in Rotterdam trok hem niet aan. Het Zeeuwse had hem reeds in de ban sinds de tijd, dat hij de Schouwse duinen voor het eerst had aanschouwd en hij wou zich er dan ook best definitief vestigen. Als ge boren en getogen Zierikzeese had zijn echtenote, mevrouw P. C. van der Heide-Van der Maas, daar geheel vre de mee. Er werd dan ook niet lang ge aarzeld toen in Zierikzee zich de va cature van gemeentebode voordeed. Heel verschil „Een heel verschil", erkent Van der Heide. De taak van gevangenenbe- waarder noemt hij observerend en bewakend binnen een besloten ge meenschap. Als gemeentebode krijg je juist met zeer afwisselend werk en met vele contacten met mensen te ma ken. Onze woordvoerder heeft zich duidelijk goed kunnen aanpassen aan dat verschil. Als gemeentebode volgde hij in 1964 de heren Bienefeld en Den Boer op. „Je hebt een representatieve taak",zegt hij over zijn werk en Van der Heide vindt het dragen van een uniform, bij vele gelegen heden gede coreerd met de historische bodebus, dan ook vanzelfsprekend. Hoewel dit onderwerp bij enkelen van zijn jon gere collega's in dit vak soms wel- eehs iri discusèïe is. Die bodebus vormt een sierraad op zich, een soort ambtsketen voor de gemeentebode. Die van Zierikzee 61e verjaardag - gebruik te maken 'van de VUT-regeling? „Omdat ik nu nog gezond ben eri niet weet hoe ik volgend jaar zal zijn, omdat ik nu nog van de vrijheid kan genieten". Maar hoe moet dat straks met al die vrije tijd. Als gemeentebode heb je immers heel vaak 's avonds dienst en dat betekent nauwelijks ruimte voor hobbies of het vereni gingsleven. Hij erkent, dat dat inder daad klopt. Alleen op kerkelijk ge bied is hij in de beginperiode van zijn loopbaan in Zierikzee nog wel actief geweest. Als diaken van de Gerefor meerde Kerk in Zierikzee en als ou derling. Door gebrek aan vrije tijd gaf hij die taak destijds op, maar vaak werd getracht door leden van de kerkelijke gemeente hem weer terug te krijgen. Inmiddels heeft hij dan toch maar weer gehoor gegeven aan het verzoek zich weer als ouderling te gaan inzetten. Volkstuintje Verder hoopt Van der Heide zijn tijd te benutten door in zijn nabij ge legen volkstuintje te werken en dan is er ook nog een knutselhoek in de schuur. Mevrouw Van der Heide is sinds enige tijd bezig met schilderen en tekenen. Niet zonder enige trots wijst haar man op de resultaten daar van aan de wand van de woonkamer. Hij vindt dat ze daar maar eens wat meer tijd aan moet gaan besteden, want hij kan ook best wat werk in de huishouden doen, zodat ze daar de ruimte voor krijgt. Het werk van Van der Heide als ge meentebode/deurwaarder zal wor den overgenomen door de heer H. Haag. Opvolger van de heer De Ma sier wordt zijn zoon G. L. de Masier en verder werd de heer N. van Mou- rik aangesteld als parttimekracht voornamelijk voor de avond vergaderingen en -bijeenkomsten. Hef officiële afscheid van zowel de heer Van der Heide als van de heer De Masier gaat plaatsvinden op dinsdag middag 29 oktober in het Zierikzeese stadhuis. Foto: Joh. D. C. Berrevoets Tekst: Ali Pankow Zo ook het gegoochel met de kracht van de bommen. Men zegt dat het oos ten meer kernraketten heeft maar vergeet te zeggen dat het westen per raket meer koppen kan vervoeren en in totaal meer kernkoppen bezit. •Over volksverlakkerij gesproken. U wilt ons doen geloven dat die 48 'kruisraketten' maar 'kleine' bom metjes zijn, maar ze vertegenwoordi gen wel een explosieve kracht die 3 x zoveel is als alles uit de Tweede Wereldoorlog. En dat in de achtertuin van het dichtstbevolkte land ter we reld. U vergelijkt deze wapens met judo en karate lessen, maar waar dit nog verstandig genoemd wordt, is het he le zaakje opblazen idoot. Als u verge lijkt moet u het goed doen. Gelukkig constateert u dat de V.V.D. destijds tien zetels won. Ik hoop dat u ook in do gaten hebt dat zc zc nu weer kwijt zouden zijn. U noemt enkele wandaden van de Sovjets. Deze ontken ik niet maar Ko rea, Vietnam, Zuid- cn Midden- Amerika en de A-bommon op Japan ook niet. De laatsten werden onnodig en met opzet op steden gegooid (het had net zo goed in onbevolkte streken kunnen gebeuren, als waarschuwing) terwijl Japan al praktisch verslagen was. (De man die dc atoombom op Hi- rosjima wierp, Paul W. Tibbets, be vestigt, dat zijn tocht met het kern wapen niet alleen een oorlogsmissie was. Hij omschrijft het als een weten schappelijk onderzoek, waartoe zijn vliegtuig door twee vliegende labora toria werd begeleid. Aanbod van hulp door het Rode Kruis werd ge weigerd om zelf in militaire zieken huizen onderzoekingen te kunnen doen.) Het is zeer begrijpelijk dat er con cessies van het westen moeten ko men. Washington weigert bijvoor beeld een stop op kernwapenproeven te accepteren. Het westen is militair gezien veel sterker dan het oosten. Er is bovendien een spraakverwarring die wel zeer hardnekkig is nl. dat het niet-plaatsen van kruisraketten het zelfde is als éénzijdig ontwapenen, zoals men maar steeds iedereen pro beert aan tc praten. Er wordt weieens gezegd dat wanneer Nederland in 1940 goed bewapend was geweest dat het Hitler had kunnen tegenhouden. Wat er werkelijk gebeurd zou zijn, is dat behalve Rotterdam ook Amster dam, Middelburg, Bruinisse enz. in puin hadden gelegen, de oorlog veer tien dagen langer geduurd had cn er 80.000 doden meer waren gevallen. Welke waarden zijn zo kostbaar dat wij om ons tc verdedigen miljoenen ons onbekende mensen mogen ver nietigen en de aarde onleefbaar ma- kon? Tot slot: er zijn nu ongeveer 50.000 atoombommen beschikbaar. Gelooft u ook niet dat er wel eens te weinig doelen voor zouden kunnen zijn! P.s Uw leukste grap is niet die over Gorbatjsow maar uw laatste zin: 'Met dank voor plaatsing', maar dat had u zelf niet door denk ik.' J. van Houdt Noordgouwe De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent met dal de nhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge- tonden stukken zi|n buiten verantwoordelijkheid van je redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver. waarvan naam en adres b<i de redactie bekend moeten zijn Volkspetitionnement De heer Fciko Postma maakt in zijn ingezonden brief in Z.N van 13 sep tember jl. de indruk enigszins te heb ben nagedacht overde problematiek van de kernwapens. Bij nadere be schouwing blijkt zijn brief weinig meer te zijn dan een opsomming van dc algemene westerse propaganda stokpaardjes. Alle bla, bla van de koude oorlog wordt weer uit de kast gehaald. Kom nou heer Postma. het westen doet veel meer aan propagan da dan het oosten. Ze heeft daartoe ook veel meer mogelijkheden. Op het Pentagon bijvoorbeeld is er een spe ciale afdeling voor media-beïnvloe ding. Daar zitten reclame-vaklui die termen verzinnen als 'nucleaire uit wisseling' en 'kruisvluchtwapens' voor resp atoomoorlog cn atoom bommen En een groot gedeelte van de pers1 Die neemt het klakkeloos over. Beroepen te Delft: A. W. van der Plas te Bergambacht. Gereformeerde Kerken Beroepen te Drogeham: S. Hoge- boom, kand. aldaar die dit beroep heeft aangenomen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Kralingscheveer- Krimpen a d. IJssel: G. Gunnink te Mussel; te Byford (w. Australië): C. van den Berg te Assen-Noord. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Veen: Chr. v. d. Poel te Ycrseke; tc Emmeloord: J. W. Vorwcij te Ridderkerk; te Leerdam: A. Bac tc Bodegraven. Oud Gereformeerde Gemeente in Nederland BRUINISSE - Woensdag 18 septem ber, 19.30 uur, ds. A. v. d. Meer, St. PHilipsiand. Nederlandse Hervormde Kerk

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 5