Dirk en Leen van Duivendijk nemen bedrijf van gepensioneerde vader over Buitenkansje! f 798,- f 998,- Laatste zoon van oprichter familiebedrijf uit roulatie Niet verzekerde auto in beslag genomen na schade 4 27 door CISSY VAN MARXVELDT buffet Jura 2 97 cm ook leverbaar op 140 cm 1e kwaliteit, laagste prijs Deurloo Intermeubel Meelstraat 31-33 - Zierikzee Telefoon 01110-2946 Thnte Melie klopte hem op zijn hoofd. „Zoet maar boy. Jij krijgt het grootste stuk cake. Daar komt Jane al aan." Jane, de mooiste goudgele cake ooit gewrocht, op haar handen balance rend, kwam aangewandeld. Jane, die doof en heel rond was, had de stem van een huzaar. Als ze uitging droeg ze een gehoorinstallatie mee, die tan te Melic voor haar aangeschaft had. Gerrit noemde het Janes radio. En hij zuchtte: „Het is gek, mij ver staat ze nooit, zelfs niet door de radio en tante Melie hoeft alleen haar lip pen maar te bewegen." „Daai vaart ze wel bij," zei Reep dan. „Wat uit jouw grote waffel komt, is toch nooit veel bijzonders." Maar Robbert zei: „Ze is de ene dag wel erger door dan de andere. Ik ge loof. dat het nauw met haar stemmin gen samenhangt." „Gelijk heeft ze," vond Reep. „Helpen dragen," stormde hij. Maar Jane had een onwillige schou derbeweging. „Kan ik alleen nog wel," stormde ze terug. Jane, die reeds het zilveren jubileum van trou we plichtsbestrachting bij tante ge vierd had, was niet direct een rustig element, als zc door jongelui om stuwd was. Zij - tante Melie - plaagde Janc er soms mee. En Robbert zei: „Jane is haar carrière misgelopen. Ze had marketentster moeten worden." Gerrit Jan vlijde zijn handen onder de handen van Jane. Hij liep dubbel gevouwen. „Gekke jongen," lachte Jane nu. Zo brachten zc de cake op ta fel. „Hij ziet erprachtig uit, Jane." Tan te Melie bewoog langzaam haar lip pen. „Als ik ooit trouw," bulkte Gerrit Jan, „mag mijn vrouw dan bij jou in de leer, Jane?" Jane schopte achteruit als een jolig paard. „Gerust," zei ze. „Is er nog wat nodig, juffrouw?" „Nee, dank je wel, Jane." Gerrit Jan bood haar zijn arm. „Mag ik je naar het kasteel begelei den?" Jane trapte weer achteruit. „Vooruit dan maar," zei ze. Ze keken allen de lange, dubbelge vouwen Gerrit Jan met de ronde klei ne Jane op haar stoffen pantoffels, glimlachend na. Ook Reep en Paul waren bij het verschijnen van de cake klaarwakker geworden. „Ik ben een stuk verder met Jane gekomen." zei Gerrit Jan. toen hij te rug kwam. „Dat kan nooit kwaad. Ik heb zelfs met haar gelispeld. O, tante Melie, ik krijg het grootste stuk cake. Hebt u zelf gezegd." „Hier jongen." Gerrit Jan tuurde verheerlijkt naar die goudgele, luch tige pracht op zijn bordje. „En wat hebben jullie vandaag ge daan?" vroeg Robbert. „Wij getennist. Ik heb hem reuze in gemaakt," zei Reep. (wordt vervolgd) BRUINISSE - De geschiedenis herhaalt zich. Vader Melis van Duivendijk is woensdag 65 jaar geworden en z'n zoons Dirk en Leen nemen het familiebedrijf, de scheepswerf Van Duivendijk, over. Zoals generaties lang is gebeurd, vanaf dat Pieter van Duivendijk in 1893 het familiebedrijf stichtte. Hiermee wordt in het toch al met veel tradities omhangen vissersplaats weer een rijke va riatie voortgezet. In wezen herhaalt de geschiedenis zich ook in materieel opzicht. Had opa Pieter te maken met „Den vree- selijken storm" van 1911, toen een groot gedeelte van de Bruse vloot ten onder ging en een botter van de Visse- rijpolitie dwars door de werkplaats stampte, de zonen Dirk en Leen zul len in het geweer moeten om financië le tegemoetkoming los te peutern voor de gevolgen van de Deltawer ken, die zeker nadelig voor de werf zullen zijn. Pieter van Duivendijk kreeg toentertijd achthonderd gul den van het opgerichte Rampen fonds, z'n achterkleinkinderen heb ben zelfs nog geen enkele toezegging dat ze in aanmerking komen voor een uitkering volgens artikel drie van de Deltaschade-wet. Dit in tegenstelling tot veel bedrijven meer landin waarts, tot zelfs in Dordrecht toe, die hun schade-claims wel gehonoreerd zagen. Werkgelegenheid „We hebben als eis gehanteerd dat we de schepen die nu op de helling kunnen, dit ook na het gereed komen van de Stormvloedkering nog kun nen," komt de jarige Melis op voor het voortbestaan van de werf voor z'n zoons. Feit is dat vooral de diepere sche pen tijdens hoog water maar kiele- kiele op de helling kunnen worden getrokken. Soms moet er zelfs op een tij worden gewacht omdat er dan meer water komt. Na het operatio neel worden van de Stormvloedke ring in de Oosterschelde, als de vloed gemiddeld 50 centimeter minder hoog komt, zal een belangrijk aantal kotters minder gebruik van de hel ling kunnen maken. Continuïteit van het bedrijf en werkgelegenheid komen dan in gevaar. Drie fasen in de scheepsbouw heeft Melis van Duivendijk in z'n leven als werfcompagnon met z'n drie broers mee gemaakt. Van houten kotters, via het klinknagelsysteem naar de gelaste schepen. Beide laatste van staal uiteraard. Vanaf 1893 bouwde Pieter van Dui vendijk houten hoogaarzen in de werkplaats binnendijks waar tegen woordig de smidse is van Bosman. Over lange balken werden ze de zee dijk overgetrokken, alles met hand werk. De balken werden vet gemaakt vanwege het glij-effect. Dat omhoog trekken duurde soms wel een hele dag. Naar beneden ging vlotter. Dat was een feest voor de werf en voor de schoolkinderen. Die mochten -inde boot plaatsnemen en dè' duik ih'het water meemaken. De eersteIhoogaars werd in opdracht'van Piet van Gilst gebouwd, de Bru 24. Voor 1800,— werd een hoogaars afgeleverd, geheel visklaar. Beruchte storm Maar het was natuurlijk veel .han diger, en economischer, om buiten dijks te werken en de van Van Wezel overgenomen werkplaats werd daar voor ingericht. Zoon Dirk belastte zich met de zaak. Tijdens de beruchte storm van 1911, toen een groot gedeelte van de Bruse vloot van 150 houten schepen ka- potsloeg, ging ook de buitendijkse werkplaats van Van Duivendijk ten onder. De losgeslagen botter van de Visserijpolitie ramde de loods en stampte er, gedreven door de ontke tende elementen, dwars door heen. Op 23-jarige leeftijd stond Dirk van Duivendijk er helemaal zelf voor om dat de grondlegger van het familie bedrijf, Pieter, niet oud werd. In die moeilijke tijd slaagde hij erin het be drijf in 1912 te herbouwen, groten deels met de 800 die hij kreeg uit gekeerd vanuit het Rampenfonds. Dirk kreeg vier zonen, Piet, Léen, Jan en Melis. Ze kwamen succesieve- lijk na hun lagere schooltijd bij vader in de zaak. Alleen Melis, dé jongste kreeg de gelegenheid de pas gestarte ambachtsschool te bezoeken. Kennis overdracht geschiedde op de klassie ke manier, op een degelijke en gron dige wijze van vader op zoon. Aan de degelijke kwaliteitsprodukten en het grote vakmanschap van de werf heeft nog nooit iemand getwijfeld. Dat stelt ook een trotse Melis: „Wat 'wc maken is goed en dat weten de Bruse mosselschippers. Wij plegen geen re volutiebouw. De schippers moeten op ons kunnen rekenen. De schepen moeten in orde zijn om het zware werk in weer en wind aan te kunnen". Die kwaliteitsnorm is de lijfspreuk van de laatst overgebleven firmant van het kwartet broers, Melis, die de overgang van houten schepen naar de stalen meemaakte. óbim Traditie Steldé'als een van de gebroeders 65 jaar kochten de anderen hem uit ert ^ifig de rest verder, tot Melis, als laatste Mohikanen, het röer weer a&h'-z'n Zóhen in handen geeft, alleg'geheel vqlgens traditie. IJzeren kotters heeft de werf ook nog gebouw, twee stuks. Dat waren 'dê-'Y'E 70 en de Bru 48 van Verspoor. 'Zè °tóterdeh' gëböuWd 'op de onder- bernVJvan"dë*ÖljJt>ën!ihet een bok in het water gezet. Op de helling moes ten immers de reparaties normaal doorgaan. Dat repareren, verlengen en ombouwen nam zo'n grote vlucht, dat van verdere nieuwbouw werd af gezien. Vooral door de aanwezigheid van de twee machinefabrieken was aan werk geen gebrek. Immers, veel werk en reparaties aan de kotters gaat gepaard met las- en brandwerk- zaamheden aan de metalen delen van het schip en jüist dat werk wordt veelvuldig door de werf uitgevoerd. De bijzonder goede contracten en sa menwerking met de beide machine fabrieken staan bij Melis dan ook hoog in het vaandel, daarbij alert in springen op de behoefte van een scheepshelling van een vissersplaats in het algemeen en voor de machine fabrieken in het bijzonder De schroef wisselen, een schroefas trekken, de jaarlijkse inspectiebeurt door de Scheepvaart Inspectie of knippen en scheren, het kan allemaal in de eigen thuishaven plaats vinden. Tot nieuwjaar blijft Melis nog een beetje klussen op de werf, dan draagt hij de zaak officieel over aan Dirk en Leen: „Die jongens hebben het ook in de vingers dus die hoef ik niets moei te leren". Personeelsverloop kent het bedrijf ook niet. Al vanaf hun am- bachtsschooftijd werken de gebroe ders Jaap en Koos van Dommele bij hen. Een bedrijf dat hoort binnen de visserij{.eniêente en niet de dupe mag worden van de Deltawerken. Dat vond ook raadslid Van Liere, toen hij op de raadsvergadering van 30 au gustus pleitte voor een alert gèmeen- tebelejd, dat met de Deltaschadewet in handen de mogelijkheden van de scheepswerf nogmaals moet onder zoeken. Reep en Paul, die getennist hadden, openden even hun ogen. Paul vlijde een zijden zakdoek over zijn gezicht. Reep zei: „Schiet nou maar op." Fluitend liep Robbert het huis bin nen. Door de koele hal naar boven. De rust van zo'n groot buitenhuis deed beslist weldadig aan. Hij ging even in de vensterbank zitten. Zo had hij een mooi gezicht op de idylle on der de kastanje. Hij wreef zijn han den jongensachtig, hij zag al het bete snuit van Gerrit Jan, wanneer hij zijn avontuur vertellen zou. Die had wel direct een krankzinnige opmerking klaar. Hij sprong op de grond, liep naar de badkamer. Verfrist, in zijn lichtflanellen pak rende hij de trap pen af. „Zo dandy." zei Gerrit Jan. die er zelfs kans toe zag. om er in een nieuw pak slobberig uit te zien. „De orchi dee ontbreekt alleen nog in het knoopsgat." „Nu thee, Bobbie?" „Graag, tante. Zou je je lange stel ten van die stoel willen nemen, pro fessor?" De 65-jarige Melis van Duivendijk met zijn twee zoons Dirk eii Lee, die het bedrijf overnemen.. WOENSDRECHT - Tussen de 250 en 300 mensen hebben zondagmiddag in wocnsdrecht deelgenomen aan een manifestatie tegendc eventuele komst van kruisraketten. De mani festatie was georganiseerd door de gezamenlijke Zuidncderlandsc en Belgische vredesbewegingen en had als motto „In het grootste verzet te gen de kruisraket". TSUKUBA - Jacqueline Schuman, de 19-jarige Miss Holland 1984, is zon dag als derde geëindigd bij de verkie zing van het mooiste meisje van 1985 die in Tsukuba (Japan) is gehouden. Er waren 43 deelneemsters. VALKENBURG - Burgemeester Gilissen van Valkenburg heeft zater dag de heropening verricht van het eertijds landelijk vermaarde open luchttheater. Het werd in 1916 in het zogenaamde Rotspark van Valken burg aangelegd door bouwmeester dr. P. Cuijpcrs en raakte twintig jaar geleden danig in verval. DEN BOSCH - De nieuwe Brabant se kunst stichting heeft de Brabant Biënnale nieuw leven ingeblazen. De ze expositie, waarop werk wordt ge toond van in Noord-Brabant wonen de kunstenaars, werd in 1956 voor het eerst gehouden. Een in 1905 door scheepswerf Van Duivendijk gebouwde hoogaars voor schipper H de Koning, eveneens uit Bruinis- se. Gerrit Jan trok met een berustend gezicht langzaam zijn benen naar zich toe „Altijd als hij komt, is het mijn rust gedaan. En met mijn zielevrede. Want nu heeft tante Melie helemaal geen oog meer voor mij." Hij keek huilerig rond. SLUIS - Een felle brand in de ge meentelijke opslagplaats van Sluis heeft zaterdagavond voor ruim een half miljoen gulden schade aange richt. In de loods waren veel brand bare attributen, zoals verf, teer en kunststof, opgeslagen. Ook een vrachtwagen, een veegmachine en en kele maaimachines gingen in vlam men op. Volgens de brandweercom mandant is de brand aangestoken. HULST - Een felle brand heeft in de nacht van zaterdag op zondag een kapitale landbouwschuur in Hulst in de as gelegd. De schade bedraagt een half miljoen gulden. De vlammen grepen zo snel om zich heen dat de brandweer van Hulst niets meer kon redden. Ook een grote hoeveelheid stro en hooi en enkele landbouwma chines gingen verloren. De oorzaak van de brand is niet bekend. ZIERIKZEE - Wegens het veroorza ken van een aanrijding en het door rijden daarna en wegens het niet ver zekerd zijn van het betreffende voertuig, werd zaterdag de auto in beslag genomen van L. C. 'N. uit Zie rikzee. In de Volkerakstraat tegen over perceel 33 botste hij bij het ach teruit rijden tegen de auto van B. B. uit Donge. Na het veroorzaken van de schade vertrok N, zonder zijn identi teit bekend te maken. Omstanders noteerden het kenteken zodat de poli tie later op de dag de dader kon aan houden. Advertentie Dinsdag 17 september Nederland 1 09.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 10.30 uur Schooltelevisie 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.00 uur Skoalle-teleboerd: Minne de boarre 1. 14.30 uur Schooltelevisie. 15.00 uur Levensloop. Afl. 5: Werken 15.30 uur De Wereld in oorlog, serie over de Tweede Wereldoorlog. Alf. 15: De Bom febr.-sept. '45 (herh). 16.15 uur KRO's Tekenfilmfestival 16.30 uur Het Nestkuiken, jeugdse rie. Afl. 5: Nieuwe vriendschap. 17.30 uur Journaal 17.46 uur Alias Smith and Jones, Amerikaanse tv-serie. Afl. 16: De ge dwongen bankroof, (herb) 19.00 uur Natuur in eigehland, serie documentaires over dieren en land schappen in Nederland. Afl. 8: Het Geuldal. 19.25 uur Cijfers en letters, spelpro- gramma. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Waarom hebben ze het Evans niet gevraagd?, Engelse detec tiveserie naar het gelijknamige boek van Agatha Christie. Deel 4. 21.20 uur Brandpunt, actualiteitenru briek. 21.55 uur Een Verre Opdracht, docu mentaire over hulpverlening aan de Derde Wereld. Vanavond: De Sahel en Thailand. 22.40 uur Films en Fans, maandelijks filmmagazine met een kwis en film fragmenten, gepresenteerd door Hans van Willigenburg. 23.30 uur Journaal 23.35 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. Nederland 2 12.50 uur Prinsjesdag 1985. 16.00 uur Handelingen ter plekke. Afl. 13: Een getuige voor hoogge- plaatsen. (herh). 16.35 uur Het kleine huis, Ameri kaanse serie. Afl.: Een speciale zo mer. Ruthy Leiand brengt de zomer in Walnut Grove door. De kleine Jason gaat graag bij haar op bezoek, zelfs wanneer zijn moeder hem dit ver biedt. 17.23 uur Het verhaal van Petrus, Afl. 16: 't Is voor alle mensen. 17.30 uur Open Universiteit. Miljoe nennota II. (Curus: Economie van de collectieve sector). 18.00 uur Prinsjesdag 1985. Samen vatting van de Troonrede en de rij toer. 18.25 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.20 uur Paspoort voor Italianen 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal 19.12 uur Anders is ook gewoon, serie over kinderen uit andere landen. Afl. 12: Met nieuwe ogen bekeken. Dit maal een reportage over kinderen op een eiland in de Stille Oceaan. 19.37 uur De Gletsjer expres, docu mentaire over de sneltrein die dwars door het Zwitserse Alpenlandschap rijdt. 20.20 uur Van U wil ik zingen. Christelijk Gemengd Koor Deo Can- temus uit Rotterdam o.l.v. Arie Pronk. 20.50 uur Metterdaad. Dorp van de hoop - Haïte. 21.10 uur God verandert mensen. Gespreksprogramma. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Tijdsein, actualiteiten magazine. 23.00 uur Den Haag vandaag 18.05 uur Plons, kleuterprogramma. Afl. 10: Plons en de speelgoedauto, (herh). 18.10 uur Prikballon, kleutermagazi ne over het maken van allerlei voor werpen, afgewisseld met leuke ani matie. Presentatie: Fransic Verdoodt. 18.25 uur Candy, Candy, Japanse te kenfilmserie over de lotgevallen van een weesmeisje. Afl. 19: Na een moei lijke reis. 18.45 uur Juke Box 18.55 uur Uit je doppen. „De Tbp 7". Sinds enkele jaren kan van geen en kele hogere studierichting beweerd worden dat de kans op tewerkstelling optimaal is. Men mag echter niet alle diploma's op een hoop gooien, (herh). 19.10 uur Veilig en zuinig autorijden, achtdelige serie. Afl. 1: het omzetten van brandstof in beweging. Presenta tie: Jessie de Caluwé en Emiel Goe- len. (herh). 19.40 uur Lotto-winaars, mededelin gen en programma-overzicht. 19.45 uur Journaal 20.10 uur Weerbericht. 20.15 uur Kunstzaken. 20.25 uur I.Q.- kwis met denk- en weetvragen gepresenteerd door Her man Van Molle. 20.55 uur Labyrint. Tsukuba: De stad van het brein. De Japanse regering heeft in Tsukuba de eerste „Weten- schapsstad" gebouwd, waar Japan in tientallen laboratoria aan de 21e eeuw werkt. Het meest vooruitstre vende onderzoek is geconcentreerd in wat de Japanners „Brain-City" noe men. 21.45 uur Proms '85: An American Evening (deel 1). De Sinfonietta van Londen o.l.v. Simon Rattle: 1. Ouver ture „Strike up the Band", Gershwin. 2. Appalachian Spring, Copland. 3. „Centraal Park in the Dark" en „Three Places in New England", Ives. 22.55 uur Journaal en Coda: „Duet ten en Intabulaties" van Dowland uitgevoerd door Lieven Misschaert en Marianne Buisseret, luit. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische tv-serie. Afl. 8. Met: Rowena Walles, Brian Blair, Tom Richard e.a. John denkt dat zijn vriend Bill hem zal helpen de dader op te sporen. Bill weigert echter en brengt de politie zelfs op de hoogte van Johns schuil plaats. 19.25« uur Tijdrover. Doe-het-zelf. Vandaag: Tuinvijvers aanleggen. Pre sentatie: Paul de Bolle. 19.42 uur Mededelingen en programma-overzicht. 19.45 uur Journaal 20.10 uur Weerbericht 20.15 uur Videomatch. Videospellet jes gepresenteerd door Marleen Cordts. 20.25 uur De kleine Waarheid, tv- serie nar de trilogie van Jan Mens. Afl. 3. Met: Willeke Alberti, Emmy Lopes Dias, Jacques Commandant e.a. (herh). Vader Jacobus blijft conse quent doormokken over alles en nog wat. Marleen vertelt hem de waar heid. 21.20 uur De Octopus, Italiaans tv- serie van Damiano Damiani over de mafia. Met in de hoofdrollen: Michele Placido, Nicole Jamet en Cariddi Nurdulli. Deel 3. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. Afl. 34. 17.00 uur Schooltelevisie 17.55 uur Journaal

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4