streeknieuws Milde straffen voor dronken ordeverstoorders Stichting HVP al ruim vijftig jaar soort reizende school Afsluitende klanken in Brouwershaven SAMAN BV Kapsalon Lisière nu ook voor dames Kapitein Taklift schuldig aan vernieling brug Zitting- kantongerecht Zierikzee MIDDEN MIDDENSTAND 4 ZIERIKZEE - Het had iets weg van het aloude Monopo- lyspel: opgepakt wegens dronkenschap. De strafrechte lijke gevolgen van een rel in Renesse, tijdens één van de lange hete zomernachten in juli van het vorige jaar wer den donderdagmiddag voor het kantongerecht 'uitge vochten'. Twee verdachten tegelijk werden voor het hek je geroepen, maar ze hadden dan ook met z'n tweeën in 'kennelijke staat' over een auto gelopen om 03.00 uur op de Hogezoom. De verdachten waren D. A. H. en C. V. die voor het verstoren van de open bare orde en voor het verkeren in openbare dronkenschap zich moes ten verantwoorden. Van die dronken schap zou helemaal geen sprake zijn, want de een had maar zes glazen rum-cola op en de ander slechts twee van hetzelfde soort. Bovendien ont kenden beiden ook over een auto ge lopen te hebben. Trouwens de be wuste auto was eigendom van V. Het betrof hier een aangehouden zaak hetgeen betekende dat er getui gen moesten komen opdraven. Op perwachtmeester H. R. was de eerste die zijn't lezing gaf en een beeld schetste 'van Renesse bij nacht. R. was die nacht opper van dienst het geen betekent dat hij de verantwoor ding had die nacht in politioneel op zicht. Hij moest de openbare orde zien te handhaven, met zijn collega's. Die collega's hadden eerder die nacht een groep zeer luidruchtige jongelui gesignaleerd, die tegen de bewuste auto schopten, er over heen liepen of/en er op lagen. Bij het uitgaan van de bars had het groepje al een bekijks van enige honderden belangstellen den. Er hoeft dan maar iets te gebeu ren, zo leert de ervaring, of er breekt een massale vechtpartij uit. Opper R. verklaarde tegenover de kantonrechter, dat hij na overleg om 03.00 uur heeft besloten een einde te maken aan het luidruchtig spel en toog met twee politiewagens naar de plaats des onheils. De groep bleek in tussen in de menigte te zijn opgelost maar de twee gedaagden waren er nog: één van de twee op de auto, z'n eigen auto. Dronken werden ze afge voerd naar een politiecel. Mr Van Solinge wilde van opper R. weten wat hij onder 'kennelijke staat' verstaat. R:,,Als men het ge drag niet meer in de hand heeft, als men bloed-doorlopen ogen heeft, als men sterk naar sterke drank ruikt, als men onsamenhangende taal uit slaat, als men schreeuwt en zingt zo als in dit geval". Dat zingen kwam voor rekening van het feit dat een van de twee juist die dag jarig was, althans dat wilde verdachten doen geloven De tweede getuige, wachtmeester eerste klas F. G. J. v. d. W., was nog duidelijker dan zijn collega: hij kent de verdachten (kan dus niemand an ders zijn geweest), had eerder op de avond gezien dat ze over de auto lie pen, en wat de dronkenschap betreft: er was geen verklaring van het duo op te nemen en hij had ze al lallend met de politiewagen naar Zierikzee gebracht ter ontnuchtering. Officier D. v. d. Bel vond het zeer juist dat de politie heeft ingegrepen. Het over de auto lopen achtte hij be wezen, het laveloos zijn ook. Het feit dat verdachten niet precies meer wisten of ze over de auto liepen ter wijl de politie de Hogezoom betrad, weet hij aan het alcoholgebruik. Hij vond het overigens een vreemd ver maak om bij wijze van verjaardags feestje je eigen auto in elkaar te schoppen! Zijn eis was redelijk mild, volgens het landelijk tarief: beiden 60,— voor het verstoren van de openbare orde en 45,— voor openba re dronkenschap. Verdachte H. zei hierop, dat hij reeds had aangeboden om te schik ken. Van Solinge: „Als u er van over tuigd bent, dat een ander over de auto liep, waarom wilde u dan schik ken?" H.: „Omdat je toch geen schijn van kans hebt met twee politieagen ten". Uiteraard wees Van Solinge er op, dat de rechtspraak zó niet in el kaar zit, maar dan moet je wel wat ander meebrengen dan gewoon ont kennen. Tegenbewijs vond Van Solinge niet maar wel een ambtsedig proces verbaal en twee onder ede afgelegde getuigenverklaringen. „De straf is zo erg niet, jullie moeten het meer zien als een correctie op een fout gedrag", en dat kon het duo wel begrijpen. Toen ze opgelucht al bijna de deur uit waren werd V. op de valreep terug geroepen, want hem wachtte ook nog een bekeuring voor een parkeerover- tredingmet dezelfde wagen. „Lo gisch, want die kon niet meer rij den!", zei V. Al lopend naar de deur werd deze zaak afgedaan: eis en von nis 60,—. Van Solinge: „Je kunt be ter dronken zijn, dat is goedko per Advertentie VERWARMINGSSERVICE Telefoon 01110-2647-3909 GRONINGEN - De afdeling Gro ningen van de WD heeft minister Neelie Smit-Kroes (Verkeer en Water staat) als 35e geplaast op de kandida tenlijst voor de komende kamerver kiezingen. De lijst omvat vijftig namen. „We hebben mevrouw Smit zo een zeker signaal willen geven", al dus dé Groninger WD-voorzitter L. Hardenberg. Ook in voorgaande jaren werd er veel werk gemaakt van het afsluitingscon cert in Brouwershaven. Tbr afsluiting van het concertseizoen 1985 is het een traditionele gebeurtenis geworden, dat er in de Grote of Sint-Nicolaaskerk te Brouwershaven een bij zondere uitvoering wordt gegeven. In de meeste gevallen treedt er een groot koor op, soms met medewerking van een orkest. Dit gebeurt ook deze keer en de kerk is tevens sfeervol verlicht met vele kaarsen. Zaterdag 14 september ge ven het Helvoets dameskoor en het Voornes mannenkoor acte de présence, ter wijl ook organist Leo Hans Koornneef en een koperensemble van de Shell- harmonie van de partij zijn. Het programma omvat onder meer Locus iste (Bruckner), Deutsche Messe (Schubert), Hebe deine augen auf (Mendelssohn; en tot slot Halleluja van Handel door koor, orgel en blazers. Het muzikale sa menzijn staat onder leiding van W. C. Meyboom. BROUWERSHAVEN - „De HVP is te beschouwen als een soort reizende school. Een school die naar de mensen toekomt", aldus de folder van de Stich ting Huishoudelijke en Consumentenvoorlichting waarvoor de letters HVP staan. Reeds vijftig jaar lang organiseert deze stichting in het kader van de volwassenen-educatie cursussen op huishoudelijke en consumentenvoorlich- tend gebied waarvan ook op Schouwen-Duiveland gebruik wordt gemaakt. Contactpersoon Corrie van Putte uit Brouwershaven herinnert aan de cursus sen brood bakken, het kweken van tuinkruiden, bloemschikken en zelf kle ding maken die tijdens het vorige seizoen werden gegeven. Om te laten zien dat dit wintersei zoen weer de mogelijkheden bestaat om via de HVP cursussen te volgen, organiseert de stichting twee voor lichtingsmiddagen die worden gego ten in de vorm van een plantenruil- beurs. De eerste werd gisteren gehouden in de Schutse in Burgh- Haamstede en de tweede plantenruil- beurs vindt donderdag 19 september Vergadering De Vereniging tot Bevordering van het Christelijke Schoolonderwijs te Zierikzee houdt maandag 23 septem ber om 19.30 uur haar jaarlijkse le denvergadering in de aula van de Christelijke Scholengemeenschap voor MAVO en LNHO. SCHARENDIJKE Collecte De collecte ten bate van het Konin gin Wilhelminafonds voor de kanker bestrijding heeft in Ellemeet en Scharendijke 3052,25 gulden opge bracht. Meer Bewegen voor Ouderen Woensdag 18 september begint in Scharendijke „Meer Bewegen voor Ouderen". Iedereen van boven de zestig die onder vakkundige leiding de spieren een beetje los wil houden, kan terecht in de gymzaal van De Putmeet. Tijd: van 10.30 tot 11.30 uur. KERKWERVE WIK haalt morgen oud papier op De voetbalvereniging WIK haalt morgenochtend (zaterdag) na half tien oud papier op in Kerkwerve, Noordgouwe, Schuddebeurs en Se- rooskerke. DREISCHOR Opbrengst De geldinzameling ten bate van het Koningin Wilhelminafonds (kanker bestrijding) heeft in Dreischor 1358 gulden in het laadje gebracht. Dat is 140 gulden meer dan vorig jaar. BRUINISSE Opbrengst collecte De collecte van de Koningin Wilhel- mina Fonds voor de Kankerbestrij ding heeft in Bruinisse het prachtige bedrag van 4008,95 opgebracht. Al le gevers en collectanten hartelijk dank. RENESSE - Sinds september is herenkapsalon Lisière te Renesse, die op 14 juni van dit jaar pas werd geopend, een kapsalon voor dames en heren geworden. Eigenaresse Margareth van de Merwe, begon dit voorjaar in de nieuwe veel besproken winkels aan de Zoom te Renesse, haar zaak als herensalon. Ze besloot hiertoe omdat sinds jaren in Renesse geen herenkapper meer was en zij van mening was dat aan een dergelijke zaak wel degelijk behoefte be stond. Gelijk na de opening bleek haar modern ingerichte salon echter ook de aandacht van de dames te trekken. Zij konden er terecht voor wassen, knippen en föhnen, maar niet voor andere behande lingen omdat dat in een herensa lon wettelijk niet is toegestaan en omdat de salon voor andere be handelingen niet was ingericht. Snel werd duidelijk dat er bij de dames wel degelijk ook be langstelling bestond voor andere behandelingen dan welke in een herensalon geboden kunnen wor den. Vandaar dat mevrouw Van der Merwe besloot ook haar papieren voor dames kapster in haar zaak te steken. Er werd een extra stoel aangeschaft en een tweetal droog- kappen en vanaf dat moment werd de zaak een dames en heren kapsalon, waar zowel dames als heren terecht kunnen voor elke ge wenste behandeling en elk ge wenst kapsel. INDE 's Ochtends en 's zaterdags kan men zo de salon binnen lopen, 's middags wordt er op afspraak ge werkt. Overigens bestaan er nu reeds plannen om in het komend voor jaar de zaak nog verder uit de breiden met een drietal extra stoe len met kaptafel. ZIERIKZEE Opbrengst collecte De collecte van het Koningin Wil- helmina fonds voor de kankerbestrij ding heeft in Zierikzee het zeer fraaie bedrag van 9000,50 opgebracht. Ook dit jaar hebben velen zich als collectant ingezet om de collecte tot een succes te maken, tot dankbaar heid van het K.W.F.-comtié. Ken sfeerplaatje t>an de plantenruilbeurs in De Schutse in Burgh-Haamstede. plaats in het Jeugdgebouw te Brou wershaven. Iedere belangstellende is daar welkom met stekken van tuin- of kamerplanten als ruilobject. Te vens wordt er een verloting gehouden van niet alledaagse planten. Maar ook zonder dit groen goed is men welkom om kennis te komen ne men van de cursusmogelijkheden die het HVP biedt. Deze liggen op het ge bied van goed bewegen, waarbij aan dacht wordt besteed aan de juiste, manier van tillen, dragen, bukkon en een goede lichaamshouding, op het gebied van kleding en textiel waarbij men zelf kleding leert maken, haken of breien en op het gebied van tuin en planten waarbij de milieuvriendelij ke tuin, de moestuin, snoeien, kamer planten, bloemschikken en het kwe ken van tuinkruiden tot de curcusmogelijkheden behoren. De HVP organiseert verder allerlei kookcursussen onder andere voor mannen, maar ook met de nadruk op goedkoop en gezond eten of gezond heid en goed gewicht. Op het gebied van de huishouding zijn onderwer pen mogelijk als energiebesparking thuis, reparaties in huis, stoelen op knappen en de veiligheid in Luis. Tenslotte worden geld- en consumen tenzaken aan de orde gesteld in de cursussen Kritisch consument zijn en Waar blijft je geld. Year gehandicapten heeft de HVP een specifiek cursusaanbod beschik baar. Verder organiseert de stichting, die door de overheid wordt gesubsi dieerd ook themabijeenkomsten en quizen over educatieve onderwerpen. De deelname aan deze verschillende activiteiten staat voor iedereen open. Nadere informatie kan worden verkregen bij C. van Putte (telefoon 01119-1367) en E. van de Stadt (tele foon 01115-1618). Vervolg pagina 1 anker te halen. Direct toen hij de ka bels boven water zag komen heeft hij het hoofdkantoor in Rotterdam van het feit in kennis gesteld. De RP te water heeft later proces-verbaal op gemaakt. Over het feit dat hij op een verbo den ankerplaats lag kon hij kort zijn: brugwachters vragen altijd om met een dergelijk groot gevaarte zo dicht mogelijk bij de brug te komen lig gen, om de passage zo vlot mogelijk te laten verlopen. Dicht bij de brug betekende in dit geval: op een plaats waar kabels liggen, vandaar ook het ongeluk. Kapitein S.:,,Natuurlijk ben ik ver antwoordelijk, maar ik ben ook af hankelijk van anderen. Je moet kun nen vertrouwen op je mensen. Ik had m'n aandacht bij de brug en heb niet kunnen constateren dat het anker nog niet helemaal gelicht was. Het moet wel gesleept hebben anders had dit niet kunnen gebeuren. Als er ge zegd wordt: het anker is er uit, dan Is het er voor mij uit". Bewijs boven water Officier van justitie mr. D. v. d. Bel achtte het bewijs geleverd al was de verklaring van de kapitein ter zitting iets anders dan in het p.v. stond opge tekend. Via een duiker die de schade heeft geconstateerd achtte de officier het bewijs boven water gehaald, maar hij voegde er iets aan toe dat de kapitein helemaal niet zinde. Van de mannen van de Rijkspolitie te water had de officier te horen ge kregen, dat met een slepend anker varen de gewoonte is bij dit soort vaartuigen. Het schip is dan beter te manoeuvreren en zo spaart men een tweede sleepboot uit. Deze bewering wierp weer een heel ander licht op de zaak. De officier achtte de schipper zon der meer schuldig, vond het een ern stige overtreding met grote gevolgen. Hij wenste niet te volstaan met een symbolische boete en eiste 500,— of tien dagen vervangende hechtenis. Nooit met opzet Verdachte S. zei hierop, dat hij zich zeker verantwoordelijk voelde voor het ongeluk, maar herhaalde zijn af hankelijkheid van anderen. Over wat de RP te water beweerde was hij iets verbolgen, omdat iedereen weet dat er bij elke brug kabels liggen en hij nooit met opzet om een sleepboot uit te sparen met een slepend anker door een brug vaart. „Dat is trouwens ook niet nodig, omdat de Thklift twee keer 250 PK motoren heeft en daar kun je best wel wat mee doen! Boven dien is het niet de eerste keer dat we zoiets meemaken, we kennen de ge volgen". Blaam op kapitein Kantonrechter Van Solinge vond het achteraf jammer dat de mannen van de RP te water niet met de be manning hebben gesproken, omdat nu alle blaam op de kapitein wordt gelegd die wel verantwoordelijk is, maar er in feite niets aan kon doen. Zelfs als de kapitein al slapend te kooi had gelegen, dan nog zou hij ver antwoordelijk zijn voor het ongeluk, hetgeen S. ook beaamde. „Maar je voel je er niet lekker mee. De prak tijk is nu eenmaal anders", aldus S. Mr Van Solinge vond voldoende be wijs geleverd. Het punt verwijtbaar heid lag volgens hem bij anderen waarvoor de schipper nu eenmaal verantwoordelijk is. „We hebben voor zoiets geen standaard tarief. We kunnen met de strafmaat alleen maar een signaal geven: het mag niet en er wordt op u gelet. De boete zou net zo goed lager of hoger kunnen zijn, maar ik kan me helemaal vin den in de eis van de officier. Mijn vonnis is gelijkluidend", zo sloot Van Solinge deze opmerkelijke zaak. ROTTERDAM - Het nieuwe huur- aanpassings- en woningwaarde- ringsstelsel dat staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting wil in voeren, zal in 1986 wel degelijk tot ex tra huurverhogingen leiden. De be woners van meer dan een miljoen woningen zullen hierdoor getroffen worden. LONDEN - In de twaalf maanden tot en met maart dit jaar hebben veertien miljoen toeristen Groot- Brittannië bezocht, een recordaantal. De toeristen gaven een recotdbedrag uit van 5,3 miljoen pond sterling, te-' gen de huidige koers ongeveer 23 mil jard gulden, zo staat in het jaar verslag van British Tourist Authority (BTA). DEN HAAG - Het zal in de toe komst steeds minder aanvaardbaar worden dat niet-westerse samenle vingen van buitenaf worden geanaly seerd in westerse begrippen, of dat nu gebeurt door economen, sociolo gen of anthropologen. ROTTERDAM - De Reinigings dienst in Rotterdam gaat vanaf 1 ok tober een proef nemen met een op haaldienst voor klein chemisch afval. In een aantal wijken in he,t noord westelijk deel van de stad komt de speciaal uitgeruste „Chemocar" vol gens een vaste dienstregeling een maal per maand langs. In de wijken zullen speciale haltepalen worden ge plaatst met daarop de dienstregeling. De „Chemocar" blijft ongeveer een uur bij de halte staan. Er komen in totaal dertig ophaalplaatsen. De prijswinnaars van de puzzel van vrijdag 6 september zijn: De eerste prijs Erica Butler Rooiedal 3 4328 PZ Westenschouwen De tweede prijs C. I. Jumelet H. J. Doelemanplein 7 4301 GC Zierikzee De sleutelwoorden waren luchtko ker en kwartsglas. DE NIEUWE PUZZEL HORIZONTAAL: 1. stof; 6. geeste lijke; 11. uiting van bezwaar; 12. boksterm (afk.); 13. onstekingskoord; 14. telwoord; 15. lidwoord; 17. stoom schip (afk.) 18. bijwoord; 20 wild zwijn; 23. benaming v.e. boek; 27 loon van scheepsvolk; 29. krijgsmacht; 31. kloosterlinge; 32. vervaardiger; 33. saldo ten gunste; 34. gebakken eier- pannckoek; 35. vogel; 36. Europeaan; 38. verouderde benaming van kali- umcarbonaat; 40. in iets; 41. gezel schapsspel; 43. balspel te paard; 44. regiment infanterie (afk.); 45. Groot- Brittannië (afk.); 47. bolgewas; 48. watervogel; 50. land in Azië; 51. vo- gelprodukt; 53. roofvogel; 55. blaas instrument; 56. berisping. VERTICAAL: 1. toorts; 2. klein kind; 3. heldendicht; 4. gemeendheid; 5. loterijbriefje; 6. hoofddeksel; 7. toevluchtsoord; 8. hemellichaam; 9. uitroep van verbazing; 10. spreek trompet; 16. kleurlinge; 19. soort pa pegaai; 21. rijgsnoer; 22. vorm van neerslag; 24. land in Azië; 25. tegen over (afk.) 26. bijzonder groot; 27. springloop; 28 combinatie van cijfers; 30. manier van zingen v.e. kanarie; 32. klap; 35. oude dans; 37. oude lengte maat; 39. degelijk; 41. wijfje v.h. hert; 42. hard gesteente; 44. plantesoort v.h. geslacht kool; 46. koude, anticy- clonale valwind; 49. onderdeel v.e. tennispartij; 50. ingezet stuk; 52. mu zieknoot; 54. en dergelijk (afk.). Welke 2 sleutelwoorden vormen de letters uit de vakjes 19, 51, 13, 52, 3, 10, 55, 44, 42, 11, en 48, 54, 16, 24. 4, 12, 9, 22, 38f, 56?

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4