NIEUWS OP WIELEN P O P c Grootse show van veel nieuws op wielen bij Ista Oosterland Middelburg zaterdag Jongerendag De speurtocht Wie kan de puzzel helemaal invullen? O R N E R The best of blues; over het ghettoleven Kabouter Piggelmee en vrouwtje Tureluur ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 13 september 1985 Nr. 23794 13 OOSTERLAND - Speciaal om de vaste klanten (en zij die dat wensen te worden) te laten zien, welk auto nieuws Austin-Rover en Subaru de af gelopen zomermaanden brachten, or ganiseert automobielbedrijf W. C. Ista en Zoon een groots opgezette show, die deze week nog duurt, maar ook de vol gende week door gaat. Maar liefst zes nieuwe modellen van de bekende mer ken staan in de showrooms in Ooster land, auto's die nog nimmer op Schouwen-Duiveland te zien zijn ge weest. Het sterke accent zal komen te liggen op de nieuwe Austin Montego Estate (stationwagen), maar ook de nieuwe Mi ni Ritz, de Rover 216 SE, nieuwe modellen Land en Range Rovers alsme de de nieuwste serie Su- baru's staan klaar om mogelijk kooplustigen te bekoren. Montego Estate De Montego Estate is afgeleid van de al eerder geïntroduceerde Austin Montego: een fraai- ogende, compleet uitge ruste en zeer betrouwba re auto. De Estate is het grotere 'broertje', spe ciaal ontworpen voor veel zakelijke kilome ters gekoppeld aan veel plezierige privé kilome ters. Bij de ontwikkeling van deze station-car zijn geen concessies gedaan aan de stijl van de auto. De Estate heeft een ba gageruimte voor maar liefst 1,7 m3 en een ge wicht van 540 kg. Maar niet alleen vracht kan uitstekend in deze nieu weling worden ver voerd, het is ook een auto voor grote gezinnen die de kinderbank bij zonder zullen waarde ren. De kinderbank is in de laadruimte aanwezig en gemakkelijk uitklap baar en daarmee biedt de Estate plaats aan ze ven personen. Een brede achterdeur met een pa noramische achterruit geeft toegang tot deze ruimte. Motor De Estate heeft niet al leen de wegligging en handelbaarheid van de Montego Sedan, maar ook de motor: een mo derne 1,6 liter kracht bron. Bovendien is de wagen uitgerust met een diagonaal gescheiden remsysteem, de remmen zijn bekrachtigd, schijf remmen voor en trom- melremmen achter. De voorstoelen hebben een verstelbare rugleu ning, zijn bekleed met tweed en voorzien van hoofdsteunen. De ach terbank kan in z'n ge heel worden wegge- klapt, waardoor de toeh al royale bergruimte nog groter wordt. De Estate is ook lever baar in een 1,6 LS uit voering, die naast de vele standaard voorzie ningen veel extra's heeft als een vijfversnellings- bak, moderne TD-ban- den en twee van binnen uit verstelbare buiten spiegels. Verder is er nog meer aandacht aan het interrieur besteed. Rover 216 SE De nieuwste Rover is de 216 SE, die eveneens op Ista's show staat te pron ken. Een exclusieve auto mobiel, een échte Rover. Getint glas, centrale deurvergrendeling en electrisch te bedienen zijruiten zijn 'normaal' bij deze klasse automo bielen. De neerklapbare armsteun midden-achter is ook typisch Rover. De wagen is uitgerust met een 1,6 S motor gekop peld aan een zuinige vijf versnellingsbak. Bij de 216 SE wordt zowel car burateur als ontsteking electronisch geregeld. Mini Ritz Gewoon een leuke auto om direct 'verliefd' op te worden is de leuk aange klede, maar o zo bekende Mini, voor deze gelegen heid met de toevoeging Ritz. Mini-liefhebbers (al meer dan 25 jaar op de markt!) zullen deze luxe uitvoering en bo vendien opvallend gestreept, best weten te waarderen. Verder heeft de Ritz alle eigenschap pen die de Mini tot een zo groot succes maakte. Subaru Justy De in het voorjaar geïntroduceerde Subaru Justy is eveneens te zien in Oosterland. Een 1- liter auto desgewenst met drie of vijf deuren leverbaar, met een dwars voorin geplaatste motor, ontworpen als een grote auto met de buitenmaten van een kleine. De Justy staat voor: veiligheid, stabiliteit, confort en zuinigheid. Een auto zonder 'poespas' maar wel functioneel. Snel en wendbaar. Leverbaar in diverse uitvoeringen: als GL (ge zinsauto), SL (sportief), DL (vijfversnellings- bak, dus uiterst zuinig), VAN (bestelauto) of 4WD (vierwiel aandrij ving). Uiteraard zijn ook de overige modellen uit de Austin Rover serie en Subaru in ruime mate aanwezig. Inruilprijs Om het adspirant ko pers gemakkelijk te ma ken om tot aanschaf van een nieuwe auto over te gaan heeft Austin Rover een wel zeer aantrekke lijk aanbod: boven op de volgens de ANWB vast gestelde koers van de ou de auto komt nog eens 15% van de nieuwprijs van de aangeschafte nieuwe auto. Dat kan aardig oplopen, tot 4.545,— méér dan de gangbare inruilprijs. Al met al voldoende reden om al het nieuws op wie len in Oosterland te gfean bekijken. Slechts een deel van de grote show die garagebedrijf Ista dezer dagen organiseert. 'Was het hier, Mia? Ben je hier gestruikeld. 'Ja, kabouter Bijenko ning, hier was het. Ik viel met een klap over die boomtak. Hij lag he lemaal verborgen onder de afgevallen bladeren. Ik had hem eerst niet ge zien en 'boem', daar lag ik. Gelukkig bezeerde ik me niet zo heel erg, al leen een paar schram men. Maar m'n ring...ik denk dat die van m'n vinger is afgeschoten'. Kabouter Bijenkoning en z'n vriendin Mia do spin waren al de hele middag aan het zoeken, 's Morgens was Mia haar ring verloren en na het middageten waren ze meteen met het zoeken begonnen. En nu was het bijna half vijf. De ring was nog niet gevonden en ze waren allebei dood moe van het zoeken tus sen de bladeren. 'He, hallo daar', hoor den ze ineens boven zich. 'Wat zijn jullie daar aan het doen? Is dat een nieuw soort spelletje? Verbaasd keken de ka bouter en Mia naar bo ven. Ach, daar'zat Klap per de ekster op een tak. 'Nee, Klapper', ant- woorde Mia, we doen geen spelleltje. We zoe ken iets maar we kunnen het niet vinden". 'Oh, kraste Klapper, "Ik dacht al. Kom, ik ga weer naar m'n nest. Zeg, tot kijk en ik hoop dat je je ring vindt, Mia!'. 'Ja, dag Klapper. Be dankt en tot kijk'. Weer zochten ze alles af weer vonden ze alleen wat beukenootjes.die ze opa ten, omdat ze best trek hadden gekregen. Plotseling ging kabou ter Bijenkoning met een ruk rechtop staan. 'Mia,' riep hij uit, 'Mia, hoe wist Klapper dat we jouw ring zochten: Wij hebben het hem niet ver teld. Jij zei dat we ,,iets zochten". Mia, denk jij, wat ik denk? Juist, Klapper de ekster weet hier meer van. Kom op Mia, naar Klapper'. 'Klapper, Klapper!' riep de kabouter zo hard als hij kon. Daar ver scheen de pientere zwar te kop met de zwarte snavel over de rand van het nest. 'Zeg Klapper, zou je even beneden willen ko men? Ik heb iets met je te bepraten en ik kan zo moeilijk bij jou komen, 'riep de kabouter. Dat wilde de ekster best en even later stond hgij naast de kabouter onderaan de boom. On dertussen was Mia vlie gensvlug naar boven ge tippeld en begon meteen te zoeken in het nest. Nou, lang duurde dat niet. want onder het der de takje dat ze optilde lag haar ring, naast een kroonkruk en een glim mend stuk glas. 'Zo, vroeg Klapper in tussen aan kabouter Bij enkoning, 'en vertel eens, hebben julie Mia's ring al gevonden?" ,,Oh ja', kreeg Klapper te horen. 'Ja, en wat zo fijn is: jij hebt ons reuze geholpen. Nadat we even met jou hebben gepraat in het bos, wisten we bij na meteen waar hij was. Kijk maar, daar is Mia al met om haar vinger haar prachtig glimmende ring'. Mia bedankte Klapper ook nog en al lachend liep ze met haar kabou tervriend naar huis. Klapper bleef nog een hele tijd daar staan. Had hij geholpen? Hij be greep er niets van. Nou ja, hij had gelukkig nog meer glimmende dinget jes in z'n nest en met een luid 'ké, ké, ké vloog hij omhoog. Wie van jullie kent Piggelmee en zijn vrouwtje Tureluur niet. Deze kabouter is jarig en heeft inmiddels al 65 jaar lang de lezers ver maakt met zijn avontu ren. Misschien kennen jullie ouders het vrolijke kaboutertje ook nog wel. Om zijn verjaardag te vieren heeft de uitgever (dat is iemand, die de boekjes verkoopt) een nieuw boekje geschre ven, namelijk Piggelmee bij de eskimo's. Weten jullie wat eskimo's zijn. Nee? Dat zijn mensen, die op de Noordpool in huisjes van ijs wonen. Nou, Piggelmee brengt hen een bezoek en be leeft daar natuurlijk weer veel gekke en leuke dingen. Vroeger schreef L. Steenhuizen de verha len altijd, maar nu mag een jonger iemand het van hem overnemen. De boekjes die nu gemaakt zijn kun je niet in de winkel kopen. Nee, jul lie ouders kunnen zegel tjes sparen, die op pak ken thee en koffie van Van Nelle zitten. Dus als je belangstelling hebt voor de avonturen van Piggelmee, dan moet je je vader en moeder maar eens lief aankijken (mis schien helpt afdrogen wel). De Piggelmeeboekjes zijn altijd voorzien van mooie prenten en handgeschreven verhaaltjes. Van links naar rechts 1. ander woord voor va der 3. broer en 5. deel van een boom 6. wat legt een kip? 7. een boom in spanje 9. niet soms maar... 11. plus 13. voorzetsel 14. tegenovergestelde van iemand 16. voor kiespijn moet je naar de... 18. dat ze je als je iets vies vindt 19. voorzetsel 21. niet alleen maar... 25. als je ziek bent, moet je naar.... 27. voorzetsel 29. zij 31. 'of' in het Engels 32. reeds 33. plus 34. jongensnaam 35. lichaamsdeel Van boven naar bene den 1. een tafel heeft 4.. 2. speelgoed voor meisjes 3. zij 4. een uit, twee... 5. vak op school 8. een kwai*tje is een.. 10. op school zit je in een... 12. niets 15. iemand die dienst 17. niet slim 18. geen zus maar een.. 20. niet die maar... 22. slee 23. dat krijg je bij de geboorte 24. bijwoord 26. jongensnaam 28. berg in Zwitserland 30. plus 32. reeds. In de ghettowijken van de grote steden in Amerika, waarvan New Orleans een van de voornaamste is, zijn ze al sinds jaar en dag te vin den; mensen, voornamelijk kleurlingen, die de veel besproken boot hebben ge mist. Geen uitzichten op eni ge menswaardig toekomstperspectief en over gelaten aan de liefdadigheid van hen, die van een ruim in komen bereid zijn een (zeer) klein deel af te staan aan de ghettobewoners, zodat deze voor een heel gezin het goed koopste van het goedkoopste voedsel kunnen aanschaffen. Bovenstaande beschrijving zou een in leiding van een sociaal probleem kun nen zijn en dat is het in feite ook. Nie mand anders dan de bewoners weten zo goed te verwoorden welke ellende zij da gelijks meemaken. Luister daarom eens naar hun muziek, de onvervalste blues. Enkele artiesten, zoals de legendari sche Billy Holliday. zijn door welvaren de managers van de straat geplukt en ge bombardeerd tot ster. Maar alsof het noodlot niet te ontwijken valt. keert het merendeel van deze muzikanten na en kele jaren weer gedwongen terug in de Memphis Slim: een bleusbegrip. anonimiteit met alle gevolgen van dien. Ik wil naar de unieke verzameling van oude blues toe: The Best of the Blues, een drie-delige collectie van het Disques Festival-label en verspreid door Music- disc Europe. Hoogmoed waanzin Het zou van hoogmoedwaanzin getui gen wanneer door een redelijk welva rend iemand de vertolkte gevoelens op deze LP's zouden worden verwoord. Dat kan met geen mogelijkheid. Zangers als Lightning Hopkins, Roosevelt Sykes, Big Joe Williams en Memphis Slim zin gen of beter vertellen op een zeer treffen de wijze hun geschiedenis, waarin vro lijke momenten altijd teniet worden gedaim door drama's. Geen woord van de gesproken tekst is hierbij uit de lucht ge grepen. De Gettobewoners hebben triest genoeg voldoende gesprekstof en wij welvarenden genieten van de muziek. Voor hen die aanschaffing of beluiste ring van de LP's overwegen is een 'waar schuwing' op zijn plaats. Verwacht ab soluut geen Elvis-blues of Bruce Springsteen-blues. De rasartiesten op de bluesschijven bezaten gewoonweg geen cent om een stevige bas of een pri ma drumstel te kopen. De luisteraar kan wel nummers verwachten, waarop de zanger of zangeres zichzelf professo- risch begeleid op piano of gitaar. Dat het effect hiervan de hedendaagse mu ziek, mits de oren de tekst aandachtig volgen, volledig overtreft is een per soonlijke mening, maar de collectie is zeker een aanrader. Ter aanvulling nog een greep uit de deelnemende muzikanten op The best of Blues: Sonny Boy Williamson, Jimmy Reed, Papa Lightfoot. Otis Spann, John Lee Hooker, Big Bill Bronzy. Brownie Mc Ghee en John Henry Baby. Uit de na men wordt snel duidelijk, dat zij door de musici zelf gefixeerd zijn. Welke redenen zij hiervoor hadden laat zich in vele ge vallen raden. Volop informatie in jongerengids ZIERIKZEE - De door de Zeeuwse Jeugdraad ingestelde werkgroep Zee land Jongerenjaar 1985 heeft een jonge rengids uitgebracht. De eerste oplage van 4000 stuks wordt deze weken ver spreid tijdens de vele regionale jeugdac- tiviteiten. Ook volwassenen, die dage lijks met jongeren werken, zoals schooldekanen. jeugdwerkers en hulp verleners krijgen een exemplaar toe gestuurd. Het boekje staat vol met adressen op allerlei terrein, waar onder cultuur, hulpverlening, kerk en sport. Meer informatie over de uitgave is te verkrijgen bij de Zeeuwse Jeugdraad te lefoon 01180-33224. Sosen- agenda BiS ..S". Burgh-Haamstede Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur; zon dag van 14.30 tot 18.00 uur. De Pul, Bruinisse Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 19.30 tot 24.00 uur; zon dag van 14.00 tot 17.30 uur. The Well, Noordwcllc Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur en zondag van 14.30 tot 17.30 uur. Brogum, Zierikzee Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 02.00 uur; zon dag van 15.00 tot 18.00 uur. Trace, Scharendijkc Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zoterdag van 20.00 tot 24.00 uur; zon dag van 14.30 tot 17.30 uur; woensdag van 19.00 tot 23.00 uur spellen- avond. De Kêête, Nieuwerkerk Vrijdag van 19.30 tot 23.00 uur. MIDDELBURG - Terwijl tal van afdelingen, ook op Schouwen-Duiveland een eigen bijdrage leveren aan het Jongerenjaar staat morgen - za terdag 14 september - Middelburg in het teken van de jeugd. De vele activiteiten, die om 09.00 uur van start gaan hebben een provinciaal karak ter en de organisatie ervan ligt in handen van de afdeling Welzijnszaken van de gemeente Middel burg. Plaats van handeling is het Middelburgse Damplein. 's Morgens om 09.00 uur start in zwembad Poe- lcndaele een heuse thriathlon, waarvan de deelne mers omstreeks 13.30 uur op het Damplein hopen aan te komen. Tegelijkertijd spelen de liefhebbers van volleybal en voetbal een toernooi in de gym nastieklokalen aan de Rotterdamse kaai. Voor de krachtpatsers uit de provincie is er om 14.00 uur een concours op het Damplein. In jongerencen trum Midgard-Kuiperspoort is de gehele dag een workshop over popmuziek. De deelnemende jon geren kunnen onder deskundige leiding iets opsteken. Voorts is daar ook Kijk-en-Doemarkt met onder meer de presentatie van diverse kraampjes, eetgc- legenheden, 'doe-kraampjes' en de provinciale jongerenkaravaan. Verschillende theatergroepen, waaronder het Werklozentheater brengen hun voorstellingen en in het filmbus Meccano wordt om 14.00 uur de rolprent De Oplossing getoond. Een van de hoogtepunten tijdens het festival is het optreden van Trafassi (wasmachine) en de con certen van diverse regionale bands. Voldoende re den om morgen eens een ritje naar de Zeeuwse hoofdstad te wagen, waar voor één keer de jeugd eens écht centraal staat. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 13