MARKT het verhaal van de gulden en de daalder ZÏER1KZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 13 september 1!W5 Nr. 23791 11 ZIERIKZEE - Iedere donderdagmorgen voltrekt zich hetzelfde ritueel. Terwijl de ruime meerderheid van de Zierikzeese bevolking nog op een oor ligt, stallen de eerste marktkooplieden langzaamaan hun waar uit. Met een klein hamertje en een handvol spijkertjes worden de leuzen op de staande palen van de kraampjes vastgemaakt, om zodoende de aandacht van het publiek te krijgen. We schrijven ongeveer 06.00 uur. Het zal nog bijna twee uur duren voordat de eerste kopers de markt met een bezoek vereren. Al sinds het verdwijnen van de paardenmarkt- nu zo'n 30 jaar geleden - heeft Zierikzee wekelijks week opdagen, ondanks een regenbui of gladde wegen is een must. Van de Plasse:,,Jc bouwt een klantenkring op, die alleen met geregeld bezoek aan Zierikzee in stand te houden is. Zolang je waar in goede staat verkeert en je de mensen goed benadert ben je verzekerd van een redelijke omzet". De standwerkers, die maar enkele keren per jaar Zierikzee met een 'nieuw' produkt aandoen kennen geen vaste klantenkring en hebben daarom meer aan het bijelkaar roepen van de mensen. Het lijkt dat in tegenstelling tot vroeger steeds minder marktkooplieden in vervoering hun produkten aan de man brengen. Dat is voor velen jammer, want de verbale leuzen als 'prachtig en mooi en uiteraard voor een mooi prijsje' geven do markt toch een bepaalde charme. Maar ze zijn er nog wel. Zo trekt een jonge tassenverkoper de langstrekkende mensen met de leus:,,Dameees en Here, prachtige Rolls Royce-tassen voor de prijs van een lelijke eend, twee tientjes maar". De omstanders genieten zichtbaar van zijn verkooptechniek. Wanneer de handelaar echter de onbrandbaarheid van zijn tassen voorziet van een voorbeeld, dat gebascei-d is op de laatste vliegrampen, fronsen verschillende wenkbrauwen en lopen de bezoekers onopvallend verder. Vast gegeven in en rondom de Zierikzeese markt is marktmeester Jan de Masier, die er nu al 18 jaar op heeft zitten als vraagbaak, staangeld-inner en vooral onbudsman voor de plaatselijke ambulante handelaren. Iedere donderdag trekt hij langs de kraampjes, getogen in uniform en voorzien van een aktentas, met daarin zijn portemonnee. Om dit laatste voorwerp is hij echter niet minder populair bij de marktkooplieden. Allemaal betalen zij hem het verschuldigde bedrag en maken met hem een praatje over het weer. Maar ook alle klachten komen terecht bij De Masier, die zich op geheel eigen wijze opstelt tussen twee partijen bij een conflict. Koopman Van de Plasse beklaagt zich over de auto's die langs zijn kraam rijden en hierdoor de verkoop niet gemakkelijk maken. Hij is niet de enige die het betreurt dat de binnenstad niet voor het verkeer is afgesloten tijdens de marktdag. Precies tegenover de kraam van de sokkenhandelaar wordt een pand verbouwd en dat heeft tot gevolg, dat een grote wagen pal voor zijn stand staat geparkeerd. Aan de Masier de taak, om voor beide partijen een geschikte oplossing te vinden. ,,Je moet je kunnen verplaatsen in de schoenen van de klager en de beklaagde". Na een gedegen gedachtengang verliest Van der Plasse het en blijft de wagen staan. Ook komen er weieens klachten binnen bij de marktmeester, wanneer de kraampjes niet op de oude plaats staan. Bayens:„Er is niets zo erg, dan 's morgens aan te komen en te zien, dat je een andere plaats toegewezen hebt gekregen. Je klanten moeten je toch maar weer weten te vinden". ,,Ja", vertelt De Masier ,,dat soort dingen komt voor en ik probeer het dan zo goed mogelijk op te lossen, maar ieder een kun je nu eenmaal niet op de wenken bedienen". Wat betreft de vragen over een auto-vrije markt, daarin kan De Masier zich helemaal vinden. Als het aan hem ligt, komt geen auto meer op het marktterrein. Maar hij is niet de enige, die daar over gaat. De marktkooplieden moeten het in Zierikzee hebben van de zomermaanden. De opmerking, dat Zierikzee in de winter dood is, kun je aan de lopende band horen. Toch geeft dit voor de meeste handelaren geen aanleiding, om in de winterse periode maar weg te blijven. Al zakt de omzet dan bij sommigen tot eenderde; het warmhouden van de klanten blijft een vereiste. De Ridder:,,De marktkooplieden, die alleen bij zonnige dagen hun gezicht laten zien, moeten steeds weer bekendheid verwerven en dat gaat natuurlijk ten koste van de omzet, dat is logisch". Vanaf het moment - ongeveer 6 jaar geleden - dat de toeristenmarkt in Renesse zijn intrede deed zijn de omzetten voor de handelaren in Zierikzee iets teruggelopen. De Masier vertelt, dat Renesse iedere 'woensdag markt heeft en daarom een gezellige concentratie van mensen, die op vraag en aanbod hun waar aan de man/vrouw brengen. Luisterend naar de verhalen van de oude garde, die de markt al jaren bevolkt, lijkt er in alle tijd weinig veranderd te zijn. Voordat Zierikzee een echte markt kende, zoals die nu bestaat trokken marskramers langs de Schouwse boeren om hun produkten van de hand te doen. Dit gebeurde vaak tegen een behoorlijke prijs. Marktkoopman Van de Plasse uit Roosendaal, die al zo'n 30 jaar in Zierikzee meeloopt, benadrukt de vraag naar kwaliteit. Ik sta ook op de markt in Rotterdam. Als ik de klanten van beide plaatsen vergelijk, dan valt het op, dat de Zeeuwen veel meer waarde aan kwaliteit hechten en dat moet natuurlijk betaald worden". Hij illustreert deze opmerking met de sokken die hij verkoopt. ,,Ik verkoop kousen van de Duitse fabrikant Stapp, die zijn zo goed, dat de zakenman failliet is gegaan. Deze stelling vraagt om uitleg en die geeft Van de Plasse dan ook in overtuiging. ,,Kijk", zegt hij, „als je een produkt op de markt brengt dat jaar in jaar uit in tact blijft, dan moet je niet verwachten, dat de consument binnen afzienbare tijd weer sokken komt halen. Die Stapper-sokken zijn gewoon té goed. Met gepaste trots - hij zag het zeker aankomen - heeft Van de Plasse net voor het op de fles gaan van de fabriek een grote partij ingekocht. „De mensen blijven er om vragen". Het is inmiddels druk geworden op de markt en ook bloemenverkoper L. Bayens is druk bezig met het schrijven van de prijzen op de plastic stokjes, die na behandeling een plaats in een van de emmers met bloemen vinden. Samen met zijn vrouw praat hij vol lof over de bloemen, die snel een andere eigenaar vinden. Is de gulden op de markt dan toch nog een gulden waard? „Ik geloof er niets van. Vanzelfsprekend zijn we niet duurder dan de winkels, maar of we nou echt voor een lagere prijs kunnen leveren betwijfel ik", stelt Bayens vast. Maar deze stelling wordt zeker niet door alle collega's op dc markt gedeeld. Visboer A. de Ridder uit Arnemuiden vindt zijn produkten nog steeds goedkoper. „Ik kom hier al sinds 1968 en heb een goede vaste klantenkring opgebouwd. Naast kwaliteit zoeken ze toch ook een goedkoop adresje en dat vinden ze hier. Ik zeg niet dat alle waar hier in Zierikzee goedkoper van de hand gaat dan in de winkels, maar de meeste dingen toch wel", vertelt De Ridder, die tijdens zijn uitleg de klanten geen tel uit het oog verliest. Wanneer het echtpaar voor z.ijn kraam besluit toch maar niets te nemen vertelt hij nog snel, dat de markt in Zierikzee natuurlijk niet te vergelijken is met de grote broers in Rotterdam en Amsterdam. Maar dat het een hele gezellige is, staat voor hem buiten kijf. Over prijs en kwaliteit op de markt lopen de meningen uiteen, maar een ding staat voor allemaal als een paal boven water. Iedere veel mensen (vooral toeristen) de inkopen op donderdag al in huis hebben. „Het is wel zo, dat de Zierikzeese kooplieden een dag tevoren ook naar Renesse gaan, maar de.omzet moet dan toch in twee dagen gehaald worden in plaats van een dag". Dat dc markt van Zierikzee erg in trek is bij de ambulante handelaren blijkt uit dc wachtlijst, die De Masier nauwkeurig bijhoudt. In feite kan iedereen een kraampje krijgen, mits hij of zij is ingeschreven bij dc Kamer van Koophandel en bekend zijn is het Centrale Registratie Kantoor. Dit laatste betekent, dat de koopman voldoet aan de gestelde eisen voor het tc koop aanbieden van waren van alle soort. Enkele handelaren brengen te berde, dat de belangstelling voor de ambulante handel vooral onder jongere ondernemers steeds meer groeit. Hiermee wordt duidelijk, dat de markten nog steeds een zonnige toekomst tegemoet gaan. Hoewel met de intrede van vaste winkels en koopcentra in bijna alle steden de markt eigenlijk in belangrijkheid heeft ingeboet, blijft zij toch be staan. Waarschijnlijk niet zozeer voor de gulden, die een daalder waard zou zijn, maar vooral als een ontmoetingsplaats voor de plaatselijke bevolking, die naast kwaliteit en redelijke prijzen vooral gezelligheid zoekt. FOrO'S: JOHAN JUNIOR TEKST AAD VAN DER WOUDEN. Boven: Op de markt krijgt u de stoffen precies geknipt, zoals u het wilt. Enkele meters verder staat de groentehandelaar, die 's morgens in alle vroegte zijn waar uitstalt, om het de klant bij de keuze zo moeilijk mogelijk te maken(rechts). Aan agressieve verkoop doet sokkenhandelaar Van der Plasse niet, want .,ze vragen vanzelf om mijn Stapp-sokken, die onverslijtbaar zijn(midden). Ook bloemenkoopman Bayens heeft het prima naar zijn zin op de Zierikzee markt, zolang hij zijn eigen stekje maar krijgt (links). Visboer Dc Ridder (onder): zorgen voor betaalbare en goede visproduktendat bindt klanten

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 11