L ÊL agraria Vorming' commissie 'algemene zaken' Middenschouwen Burgemeester Hekman opent zagerkwekerij "EZKO" - Bruinisse Holty's Young Shop Pleidooi huisvesting voor peuterspeelzaal ERIC DE NOORMAN Haha Geen overheids steun mestopslag Woensdag 2 oktober BRUINISSE - Burgemeester T. C. Hekman van Bruinisse zal op woensdag 2 oktober de zagerkwekerij "EZKO" aan het Nieuwlandje 7 nabij Zijpe, officiel openen. Hij zal dat doen in tegenwoordigheid van talrijke genodigden, onder wie vertegenwoordigers van het ministerie van Landbouw en Visserij, RIVO, Rijkswaterstaat en Deltadienst. Zo als bekend is de zagerkwekerij van het echtpaar Bakker-van Ophuizen, de eerste kwekerij van zagers op commerciële basis, nog nergens ter we reld werd iets dergelijks op touw gezet. Na jaren van experimenteren in Bakkers garagebedrijf is hij er in geslaagd om de Nereis Virens via kunstmatige bevruchting tot volle wasdom te brengen en daarbij ook nog een jaar-rond-kweek te realise ren. Op deze manier is het mogelijk om in elk jaargetijde het geliefde zee-aas beschikbaar te hebben, een feit waarvoor vooral in wetenschaps kringen grote belangstelling bestaat, maar ook van de zijde van sport vissers en handelaren in zee-aas. Een bijkomend (niet onbelangrijk) ver schijnsel is, dat de op deze manier gekweekte zagers mooier zijn van kleur dan hun natuurlijke soortgenoten en in het gebruik veel voordeli ger zijn omdat er geen afval (stukjes) gekocht worden. In het nieuwe be drijf staan 1060 bakken van 1 m3 met zagers in diverse stadia van ont wikkeling. Expositie Tegelijk met de opening van de kwekerij opent de burgervader een permanente expositie van de levensgemeenschap van de zager: zestig bakken met daarin alles wat leeft in de Oosterschelde, zowel planten als dieren. Anders dan gebruikelijk is deze expositie niet achter glas (aqua ria) te bewonderen, maar staan de bakken dusdanig opgesteld dat alles van bovenaf te zien is. Het is de bedoeling dat zowel groepen als particu lieren door deskundigen gedurende anderhalf uur worden rondgeleid. Een welkome aanvulling op de slechtweer-accommodaties in de regio. foorstel aan weIzijnscom missie: MIDDENSCHOUWEN - De gemeenteraad van Mid denschouwen en het college van b. en w. willen af en toe buiten de raadsvergaderingen om de gelegenheid hebben om intensiever en meer gedetailleerd over belangrijke gemeentelijke zaken van gedachten te wisselen. Advertentie s'1" Dam 15 - Zierikzee Sinds mensenheugenis liepen de buurtgenoten over het paadje langs het aardappelland van Hendrik-Jan. Toen de vader van Hendrik-Jan baas werd op de boerderij deden de va ders van de buren dat al. Het sneed ook een heel stuk af en de vorm van luiheid, die men economie noemt, be staat al zo lang als het mensdom zelf. Vandaar dat paadje, een smal geval, waar niemand ooit iets aan deed. De laatste tijd liep het verkeer niet meer zo vlot over dat pad. De buren hadden er al eens een mollenklem uitgehaald. Hendrik-Jan was er al eens met de ploeg doorheen geweest, de politie was al eens gewaarschuwd en bij een bruiloft in de buurt was Hendrik-Jan niet uitgenodigd. Dat laatste heeft veel meer kwaad bloed gezet dan de rest. ..Nu is het uit", zei Hendrik-Jan, en hij spande gaas voor het pad, zodat iedereen een paar bonder meter moest omlopen. Op een kieade dag liep een van de buren in die omgeving rond. Dat had hij bij nader inzien beter niet kun nen doen. Hendrik-Jan stoof naar buiten en gaf de buurman een klap in het gezicht, het resultaat daarvan was een rechtzaak, die Hendrik-Jan honderdvijftig gulden boete of tien dagen zou kosten. Hij kwam het zaaltje binnen stap pen als iemand, die al bij voorbaat het recht aan zijn zij had. Vanonder de zwartleren jas staken cwee rood- leren broekspijpen vandaan, zodat hij iets van een gelooide ooievaar weg had, Daar stond het barse kopje fier bovenop. ..Hij liep over mijn aar dappelland", verkondigde Hendrik- Jan, nog voordat ook maar iemand anders iets had kunnen zeggen of vragen. ..Maar deze keer toevallig niet", sloot de rechter maar direct aan. Hij had het allemaal in geuren en kleuren uit laten zoeken en wist dus precies hoe de vork aan de steel zat. ..Toch sta ik in mijn recht", snauw de Hendrik-Jan terug en hij kneep zijn lippen op elkaar tot ze een dun recht lijntje werden. Volgens de in lichtingen bent u een lastig heer, een echte dwarsdrijverlas de rechter voor. ,,Dat kan wel zijn, maar ik zoek geen ruzie", zette de verdachte door. ..Maar ze blijven van mijn land". ..Man, man", riep de officier, ,,zoek toch zoveel mogelijk vrienden en zo weinig mogelijk vijanden. Anders sterf je nog eens als een heel eenzaam oud mannetje". ..Heb ik niks mee te maken", repliceerde de hoofdige boer. De rechter vervolgde met Hendrik-Jan erop te wijzen, dat hij zich ook tegenover de politiemensen allesbehalve fraai had gedragen. 'Al kwamen jullie met z'n tienen, dan nog trek ik me er niks vaii aanhad de uit zijn slof geschoten boer gezegd tegen de enigszins overblufte agen ten. ..En je hebt er nog smalend ha- ha aan toegevoegd ook", vervolgde de rechter. ,,Als ik. schik heb dan lach ik", antwoordde de boer, die het aan te zien was. dat hij nog nooit plezier had gehad. ..Maarwie het laatst ha-ha zegt, die lacht het best", zei de officier. ..Wat dacht je van honderdvijftig gul den boete of tien dagen". da's niks, dat heb ik er best voor over", aldus de niet uit het lood te halen verdachte. Noteer die eis dan met een maar als straf", verzuchtte de rechter, ..maar wee je gebeente als je nog eens hier komt". Hendrik-Jan keerde zich om en marcheerde het zaaltje uit. ,,Moet ik daar nou een halve dag voor van mijn land", mompelde hij. Hij zal vast nog wel eens terugkeren in het zaaltje, denk ik. Frederik bankrekening 70.70.70.554 jubileum-infolijn: 020-326272 Postbus 323, 3500 AH Utrecht nationaal revalidatie p96Q\A/"l985l fonds ïpjjsrp DEN HAAG Het Rijksinstituut voor Natuurbeheer gaat van half sep tember tot half mei volgend jaar een onderzoek instellen naar het effect van militaire activiteiten in het toe komstig militair oefenterrein Lau wersmeer op het gedrag van vogels. In die periode wordt met mitrailleurs geschoten om te zien hoe de vogels reageren op het lawaai. Tot nu toe werden de raadsleden vaak informeel nader van bepaalde zaken op de hoogte gebracht tijdens een 'onder-onsje' na afloop van de ge meenteraadsvergadering. Men wil dit overleg liever in wat formeler vorm gaan gieten en daarin tevens de 'stem van het volk' meenemen, door het publiek bij die gelegenheden spreekrecht te verlenen. In Midden- schouwen bestaat dat spreekrecht thans in geen enkele commissie. Gedacht wordt aan de instelling van een openbare, gemeentelijke commissie voor 'algemene zaken' die regelmatig - bijvoorbeeld om de twee maanden - vergadert. De com- missie zou volgens het college dienen te bestaan uit de raadsleden met de burgemeester als voorzitter en de ge meentesecretaris als secretaris. Overnemen De functies van de welzrjnsadvie- scommissie en de commissie voor re creatie en toerisme zouden, volgens b. en w., door de voorgestelde commis sie overgenomen kunnen worden. Dinsdagavond tijdens een openbare vergadering in het gemeentehuis te Scharendijke werd de welzijnscom- missie advies gevraagd over dit voor stel, dat uiteraard tevens inhield, dat de welzijnscommissie zelf binnen af zienbare tijd zal worden opgeheven. Commissielid mevrouw O. Immerzeel-De Munnik bleek grote problemen te hebben met dit voor stel, waar ze - naar haar zeggen- zeer argwanend tegenover stond. ,,Het wordt allemaal weer beslote- ner. Je zou dan beter raadsvergade ringen met spreekrecht kunnen in voeren", aldus mevrouw Immerzeel. De voorzitter was van mening, dat het de mensen op de publieke tribune veel meer bevrediging zal geven als ze voorafgaand aan een vastomlijnd raadsvoorstel in eerder stadium hun zegje kunnen doen. ,,Hct garandeert niks, wat komt er van die inspraak terecht", verzuchtte mevrouw Immerzeel. Heleboel ,,Er zal een heleboel van terecht kunnen komen", beweerde daarop de heer W. G. Renden, die een gloedvol pleidooi hield ten gunste van spree krecht en inspraak. Als voorbeeld noemde hij de thans actuele discussie rond de realisatie van een nieuw dorpshuis te Kerkwerve. Een zaak. die naar zijn mening een dergelijke behandeling in een commissie vooraf verdiend zou hebben. Commissielid mevrouw T. van Burg-Kooman, die evenals mevrouw Immerzeel vanuit het particulier ini tiatief zitting in de welzijnscommis sie heeft, zei grote twijfels te hebben ten opzichte van de voorgestelde commissie. Zij vroeg zich af of de in woners wel goed op de hoogte gesteld zullen worden van de vergaderingen van die nieuwe commissie en van de mogelijkheid tot inspraak. De heer Renden zag ten aanzien daarvan een taak weggelegd voor de hernieuwde 'Schouwsc Koerier', het mededelin genblad van de gemeente. „Wat houdt eigenlijk geregeld spreekrecht in. De ene keer wel en de andere keer niet?", informeerde nog mevrouw lm morzeel. De voorzitter lichtte toe, dat cén en ander in een verordening zal worden geregeld en vastgelegd. Mevrouw Immerzeel vroeg zich ook af, waarom uitsluitend raadsleden in de nieuw te vormen commissie zit ting zullen hebben en de opzet niet wat breder is gemaakt. Wie bepaalt Mevrouw Van Burg sloot daarop aan met de vraag wie gaat bepalen of een bepaalde kwestie al dan niet in de commissie 'algemene zaken' aan de orde zal komen. Ze informeerde hoe mensen vanuit het particulier initiatief moeten handelen als ze een bepaald probleem binnen die com missie nader uit de doeken willen doen. De voorzitter was van mening, dat groeperingen zich in eerste in stantie tot college en raad dienen te richten en dat binnen het college be paald dient te worden of de kwestie in commissieverband aan de orde zal komen. Mevrouw P. W. Berrevoets- Ringelberg, die haar plaats binnen de commissie als CDA-raadslid zal kunnen behouden, vond ook dat dit 'Middenschouwens Breed Overleg' best wat breder opgezet zou kunnen worden dan uitsluitend raadsleden. Hoewel hier en daar met duidelijke twijfel en argwaan ging de welzijns commissie ten slotte akkoord met het instellen van de nieuwe commissie volgens een nog nader vast te stellen verordening. Subsidieverzoeken De commissie kwam tijdens deze openbare vergadering verder tot een vlotte advisering ten aanzien van een aantal subsidieverzoeken. Zo was men het eens met de voorgestelde bij drage aan de Stichting Welzijn Oude ren en met een subsidie van in totaal 18.263,— aan de Federatie Maat schappelijke Dienstverlening, het geen een stijging van 0,03 per inwo ner inhield. ,,Als het past in het kader van de Rijksbijdrage regeling emancipatie activiteiten, stel ik voor om het te doen", zei mevrouw Van Burg over het subsidieverzoek van de Werk groep Vrouw en Geloof, waarin werd gevraagd om een bijdrage van 0,06 per inwoner. Mevrouw Berrevoets sloot zich daarbij aan en liet nog weten het jam mer te vinden, dat elk jaar nog een deel van het beschikbare bedrag voor emancipatie activiteiten niet wordt benut. De vraag of expliciet vrouwen in Middenschouwen het volle pond ervan zullen hebben, achtte zij in de ze minder relevant. Van belang achtte zij het wel het geld te besteden aan emancipatiezaken, waar vrouwen in de regio heel serieus mee bezig zijn. De overige commissieleden brach ten eveneens een positief advies uit. „Tegen Haar Wil Zeeland" kwam ook voor op de lijst van subsidievra gers aan de gemeente Middenschou wen. De voorzitter liet weten, dat door de Werkgroep Vrouwen tegen Seksueel Geweld verzocht werd om een subsidie van 0,03 per inwoner. „Het zal je maar overkomen", zei mevrouw Van Burg en ze meende, dat slachtoffers van seksueel geweld wer kelijk geholpen kunnen worden door mensen, die soortgelijke ervaringen hebben. Als met een bijdrage van 0,03 per inwoner geholpen kan wor den, moet dat worden gedaan, vond zij. Als het kan uit de reeds genoemde pot van de rijksbijdrage regeling, zo niet dan uit de gemeentekas. Versnippering Een positief advies gaf ook - even als de overige commissieleden - me vrouw Berrevoets. Blijkbaar was het nodig voor dit soort problematiek een nieuwe werkgroep te vormen, maar ze betreurde het wel dat dit soort problemen niet door de geves tigde instanties behandeld kunnen worden. De voorzitter was het met haar eens, dat die versnippering te betreuren is. Afwijzing Afwijzend stond de commissie, evenals vorig jaar, tegenover het sub sidieverzoek van 'Vrouwen bellen Vrouwen'. Hier gold die versnippe ring als belangrijkste argument om de subsidie niet toe te kennen, omdat men vond dat hier een taak was weg gelegd voor de Telefonische Hulp dienst Zeeland. De subsidie aanvraag van deze instantie werd wel positief beoordeeld, evenals die van het Gehandicapten Adviesbureau Zeeland. Eensgezind was de commissie ver der over het toekennen van een subsi die van 0,12 per inwoner aan het Vrouwenontmoetingscentrum en over het verzoek van het Senioren Orkest Zeeland om de waarderings subsidie van 25,— van vorig jaar om te zetten in een structurele bij drage. DEN BOSCH - Dc KRO-radio wil in de toekomst nauwere banden met regionale en lokale omroepen in de „achterbangebieden". Daarnaast spoelt de omroep met de gedachte vaste medewerkers in de overwegend katholieke provincies te stationeren en daar tevens vaste studio's in te richten ZIERIKZEE - Om de mestover schotten in de agrarische sector vijf tot zes maanden te kunnen opslaan is 650 tot 900 miljoen gulden nodig. Dit schrijven de ministers Braks (Land bouw) en Winsemius (Milieubeheer) aan de Tweede Kamer, die woensdag 11 september vergadert over het pro bleem van de overtollige mest. Der gelijke bedragen zijn nodig voor uit breiding van de huidige opslagcapa citeit, verduidelijken de bewindslie den. Geld voor de oplossing van het pro bleem van de mestoverschotten zal overigens niet door de Rijksoverheid beschikbaar worden gesteld. Braks en Winsemius verklaren in hun schrijven aan de Kamer dat de agrari sche ondernemers en de bedrijven die financieel belang hebben bij het weg werken van het teveel aan mest de nog te treffen maatregelen zelf zullen moeten betalen. Aan onderzoek naar mogelijkhe den om op een verantwoorde wijze van de mestoverschotten af te komen, heeft daarvoor de laatste tien jaar veertig miljoen gulden uitgetrokken. Milieubeheer heeft voor hetzelfde doel drie miljoen uitgegeven. Het be drijfsleven in de landbouw sluit de rij met 500.000 tot 800.000 gulden, al dus Braks en Winsemius. Vervolg van pagina 1 gevulde - ruimte moeten vertoeven. „Het is heel vies en eigenlijk onge schikt voor kinderen", aldus me vrouw Immerzeel. Termijn Mevrouw Berrevoets zag graag, dat de voorzitter een termijn noemde, waarop het bestuur van de peu terspeelzaal op nadere stappen kon rekenen. De heèr Den Boer hoopte dit najaar voor overleg aan de tafel te kunnen gaan zitten. De opmerking van mevrouw Berrevoets, dat het be stuur van de peuterspeelzaal aan het lijntje was gehouden, accepteerde hij niet, daar tot voor enige tijd duide lijk was uitgegaan van de mogelijk heid, dat het kleuterlokaal op Scha rendijke zou vrijkomen. Een ander punt ten aanzien van de peuterspeelzalen betrof de subsidië ring van de huisvestingskosten, waarin verlichting, verwarming en water van de peuterspeelzaal in Kerkwerve, die wel over eigen huis vesting beschikt. Dit bedrag was vastgesteld op een maximum van 2.300,-. Met een blik gericht op de toe komst, waarin ook de peuterspeel zaal in Scharendijke wellicht over ei gen huisvesting zal beschikken, signaleerde mevrouw Immerzeel pro blemen door het vaststellen van een maximumbedrag. De peuterspeel zaal in Scharendijke draait namelijk drie ochtenden per week en die in Kerkwerve twee. Beide zou dan dus toch met hetzelfde bedrag aan huis vestingskosten moeten rondkomen. Beleid Welzijnsambtenaar de heer J. Pe- kaar putte zich daarop uit in de toe lichting, dat de raad vorig jaar reeds besloot een extra bijdrage van 1.700,— te verstrekken voor het draaien van een derde ochtend. Extra verwarring in de discussie vormde de onjuiste vermelding dat die extra bij drage uitsluitend betrekking zou hebben op de salariskosten der leidsters. De extra 1.700,— bleek echter bedoeld als bijdrage in de tota- •le exploitatiekosten. Burgemeester Den Boer benadruk te, dat het beleid van het college im mers ook gericht is op het inbouwen van een grens in dit soort subsidies. „Ja, maar dat is natuurlijk niet reëel", vond mevrouw Van Burg: „als er een derde ochtend wordt gedraaid, kan er dan niet gestookt worden?". Ze was het wel eens met het in acht nemen van een subsidiegrens, maar vond niet dat dat ten koste moest gaan van tien kleuters-. „Die huisvesting is nu toch nog niet ter sprake", voerde daarop de heer W. G. Renden aan, die de dames duide lijk wat te hypothetisch bezig vond. Hij stelde voor als welzijnscommissie thans een positief advies uit te bren gen ten aanzien van de huidige cijfers en te pleiten voor goed overleg en on derzoek naar de kosten ten aanzien van de verplaatsing van het noodlo- kaal uit Kerkwerve. Met dat advies konden de overige commissieleden het unaniem eens zijn. Kinderkoor De verdere ontwerp-lijst sociaal culturele activiteiten gaf de commis sie weinig aanleiding tot discussie en men kon het vrijwel volledig eens zijn met de voorstelde subsidiebedra gen. Ten aanzien van de subisidie aan het kinderkoor 'Hatikwa' te Kerk werve wees de voorzitter op het ver zoek die bijdrage van 300,— naar 500,— te verhogen. Dc begroting liet een totaal geraamd tekort van 872,— zien. Het college stelde voor de subsidie van 300,— te handha ven. Op voorstel van dc heer Renden adviseerde dc welzijnscommissie echter unaniem het bedrag op te trek ken tot 400,—. DE BILT - De woningbouwvereni gingen willen zes van de 58 miljard gulden aan leningen vervroefd aflos sen om met het rentevoordeel hun re serves te kunnen aanvullen voor on der meer groot woningondorhoud. Dit heeft het Nederlands Christelijk Instituut voor de Volkshuisvesting maandag meegedeeld, dc kleinste van de twee centrales van woningcor poraties in het land. I)e pelsjager 62. „Wel allemachtig," stottert Svein. een beetje in zijn wiek geschoten. „Het lijkt erop. of ik iets heel verkeerds gedaan heb." „Ulv vertelde je natuurlijk, dat ik de grote boef was." klinkt de stem van Leif Olavson. die langzaam overeind krabbelt. „Je bent in ieder geval een smokkelaar", snauwt de Noorman hem met toegeknepen ogen toe, „maar ik bied mijn verontschuldi ging aan voor het feit, dat ik beweerde, dat jij die houthakker vermoord had. Je bent mijn ge vangene, met al je mannen." Buitengekomen geeft Eric Ketill, die een beetje doelloos en verbaasd met zijn krijgers tussen de pelsjagers rondhangt, snel enkele be velen, waarna hij, Erwin, Svein en Thorfinn op Leifs beste paarden in snelle galop naar de plaats gaan, waar Svein Ulv achtergelaten heeft. „Die boef was in ieder geval gewond," gromt Svein onder het rijden. „Hoewel ik eigenlijk 't idee had. dat hij er een beetje veel lawaai om maakte. Een schrammetje, zogezegd." De Noorman knikt grimmig en zwijgend rij den zij voort tot ze tegen de avond van de twee de dag het kleine kamp bereiken. Daar zien ze al voor ze afgestegen zijn. hun vrees bewaarheid. Een eindje van de kleine tent vandaan liggen dc twee pelsjagers, die, om Ulv te beschermen, bij hem gebleven waren, dood in de sneeuw. De moordenaar is verdwe-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 6