Halve eeuw fa. Braber Bru wordt gevierd met receptie voor hele Bruse bevolking INSCHRIJVEN DANSLES JANVIERC 4 BRUINISSE - „We zijn niet zo van die feestgangers," zeggen de drie Brabers, die desalniettemin toch een feest op touw zetten en daar maar liefst 3.000 mensen voor uit nodigen! In elk Bru's huis dwarrelde dezer dagen de uit nodiging op de deurmat met de aankondiging van het heugelijke feit: fa Braber viert op dinsdag 17 september het halve eeuwfeest met een receptie in het Nederlands Hervormd Verenigingsgebouw, waar iedere Bruenaar van harte welkom is. Het zal druk worden! Via dit bord dat aan duidelijkeheid niets te wensen overlaat, laten de drie Brabers (moeder. Jan en Nellie) weten, dat er binnenkort een feest te vieren is, waarvoor maar liefst 3.000 uitnodigingen zijn verstuurd. De Korte Ring van Bruinisse, omstreeks de eeuwwisseling. Rechts het oude pand met de smederij, waar Braber vijftig jaar geleden in begon. Op zich is het al een bijzonderheid dat in deze 'barre' economische tij den een bedrijf het vijftig jaar vol houdt, opmerkelijker is het, dat de oprichter er van nog steeds -en wel dagelijks- meewerkt in hetgeen vijf tig jaar geleden eenvoudig begon. Mevrouw C. C. Braber-v. d. Berge (73 jaar jong) is die oprichtster, die sa men met haar man op 12 augustus 1935 de smitse betrok. In feite is 12 augustus dus de officiële dag, maar vanwege het groot aantal toeristen en de daaraan gekoppelde drukke zo mermaanden (of wat daarvoor moet doorgaan is de jubileumviering verschoven naar een iets later tijd stip. Maar dan gaat het ook groots ge beuren. Voor de Bruse bevolking de al gemelde receptie, maar ook de kin deren worden niet vergeten. Alle la gere school (basisschool) kinderen worden die dag verrast met een zak snoep en een sinaasappel, op school bezorgd. Zelfs de Bruse leerlingen die buiten het vissersdorp op school gaan delen mee (Joh. Bogerman- school in Oosterland bijvoorbeeld, waar 53 Bruse leerlingen verblijven). Nellie en Jan Aan het hoofd van de onderneming, de zaak met de B (Braber Bruinisse) staan nu Nellie en Jan Braber, de bei de firmanten, die in 1975 het beheer overnamen van vader en moeder. Al lebei zijn ze in de zaak opgegroeid en mee-gegroeid, nadat vader en moeder Braber van de eenvoudige smitse van weleer een goed lopende winkel van hadden weten te maken. Het feit dat vader Braber het vijfigjarig jubileum niet meer mee mocht maken, betreu ren Jan en Nellie zeer, zoals ze dat in de uitnodiging verwoorden. Vooral het tijdstip van overlijden, Nellie's huwelijksdag, blijft in het geheugen gegrift. Desondanks heeft men toch gemeend aan dit jubileum enige festi viteiten te koppelen, zeker naar de klanten toe omdat zij het waren die het mogelijk maakten de vijftig jaar vol te maken. Mevrouw Braber- v. d. Berge is oor spronkelijk uit Rotterdam afkom stig. Nadat ze haar latere echtgenoot leerde kennen en Renesse haar eerste Zeeuwse woonplaats was, deed de mogelijkheid zich voor om de smitse van P. Meerman te kopen. Naast de werkplaats was een winkel in 'pot ten- en pannen': huishoudelijke arti kelen uit die tijd. Er werden ook fiet sen verkocht. Alleen die huishoude lijke artikelen zijn gebleven, al het andere verdween. Bij het mooie vak van smit hoorde uiteraard toen ook nog een travalje waar de paarden werden beslagen. Mevrouw Braber weet nog wel, dat dat niet altijd goed uit kwam, want er was altijd haast bij, het moest di rect gebeuren. Voor een paard rond om beslaan moest toch al gauw op een twee uur worden gerekend en als er weer een klus wachtte, vloog de smitshamer weieens door het bedrijf. Wielpit IJzeren banden om boeren karren leggen, ook zo'n vergane glorie dat zo z'n beslommeringen meebracht. Eerst gloeiend maken in het vuur, dan met een paar man naar de 'wiel pit', waar mevrouw Braber klaar stond met water: door snelle afkoe ling kromp het ijzer om het wiel en zat muurvast. Aan do landbouw was ook veel werk met het repareren van machines. Vader Braber ontwierp zelf een verstelbare wiedmachine en vroeg er octrooi op aan. Later bleek dat ergens in Amerika het: elfde prin cipe tegelijker tijd was uitgedacht en het octrooi werd niet verleend. Alles aangepakt Als het druk was in de smitse, was moeder Braber vaak vroeg (6.00 uur) in de werkplaats bezig met kachels schoonmaken. Nu zegt ze:,,Ik heb al les aangepakt. Ik heb geleefd voor de winkel en m'n gezin. Nu vraag ik me weieens af of dat wel juist geweest is. Ik ben oud en alleen. Ik denk dat ik mij meer met de gemeenschap had moeten bemoeien. O, omdat ik nog steeds dagelijks in de winkel help, kom ik met voldoende mensen in aanraking voor een praatje, maar dat zijn' (och altijd zakelijke contacten". Maar aan de andere kant is me vrouw Braber best wel trots op het feit dat zij en haar man eertijds met lege handen begonnen en nu met een wijds armgebaar aangevend:,,Al wat er staat is van ons zelf," zegt ze tevre den, en ze geniet er van, dagelijks tussen tien en twaalf en van twee tot zes. Een hele prestatie voor een 73- jarige! Naast het werk leest ze graag even als handwerken en puzzelen. Na vijf jaar brék de oorlog uit en dat betekende in Bruinisse: alles on der water. Ongeveer anderhalf jaar verhuisde het gezin Braber tijdelijk naar Sliedrecht en kon bij terug komst opnieuw beginnen. Vlak bij de zaak kwamen drie bommen tot ont ploffing. De ramp deed dit nogeens dunnetjes over, zodat de Brabers net als zovelen. behoorlijk tegenslag heb ben gekregen in de achterliggende vijftig jaar. Smederij gesloten Jan kwam na de ambachtschool ook in de zaak als smit. Samen met zijn vader en knechts werkte hij in de smederij, later meer construktie- werkplaats en Nellie met moeder Braber 'deden' de winkel. Diverse uitbreidingen kregen gestalte en het Braber-bedrijf groeide. Onder in vloed van het tijdsbeeld werd in 1969 de smederij gesloten. De oliekachels en c.v. deden hun intrede ten koste van de smit, boeren kochten steeds meer hun machines rechtstreeks bij de leverancier, twee knechts gingen tegelijk naar een andere werkkring en er was ziekte in het gezin. Vader had hartklachten en moeder reuma. Er moest een keus worden gemaakt: of (meer) personeel aannemen of de smederij afstoten. Het werd het laat ste, het smitsvuur werd gedoofd. Even wennen Voor Jan Braber kwam toen even een moeilijke periode. Hij moest om schakelen van de smederij naar de handel in huishoudelijke artikelen en hij weet nog goed dat dat even wennen was. „Ik moest het af cn toe al eens proberen en dacht er niet veel van te bakken, maar als ik later de zelfde klant weer in de winkel zag, dacht ik: ik heb het kennelijk dus goed gedaan". Moeder Braber:,,Jan kon altijd al goed met mensen om gaan, dus ik wist wel dat die omscha keling zou lukken. Trouwens: hij moest kiezen. Of bij een baas gaan werken in hetzelfde vak of in de zaak blijven". Nellie verliet voortijdig de school op vijftienjarige leeftijd om voor goed in de zaak te trekken, tot op he den. Een kind nog, zegt ze nu, die in een eldorado terecht kwam: het nieu we artikel speelgoed. Ze woont nu boven de winkel, na dat het voorma lige woonhuis bij de winkel werd ge trokken en op de winkel een verdie ping werd gebouwd. De winkel zelf beslaat nu 200 m2. Was het voor de oorlog nog alleen 'potten en pannen', het assortiment onderging een sterke uitbreiding. Na de oorlog kwam het 'steengoed' (kop en schotels, theepotten vazen etc.), het speelgoed werd toegevoegd, de ar tikelen werden luxer, foto en lectuur Braber zich aan bij een grote inkoop organisatie in hun branche, maar bleef zelfstandig. Recreatie Een grote verandering bracht ook de recreatie met zich mee. Moeder Braber brengt niets van de bijna- voertaal Duits (in de zomermaanden) terecht zegt ze en roept Jan of Nellie er bij als ze er niet uit komt. De gasten zijn overigens meer dan welkom, „want," zegt Nellie, „zon der toeristen zouden we nu niet be staan. We hebben gelukkig veel vaste klanten in het dorp, maar het inko pen bij grote bedrijven als Macro met pasjes, neemt hand-over-hand toe. Ie dereen kan wel zo'n pasje bemachti gen tegenwoordig. Alleen van de Bruenaars kunnen we echt niet be staan, dus zijn de gasten meer dan welkom". Moeder vult aan, dat ze door de ei gen mensen (de drie Brabers) met één meisje in de winkel voordelig kun nen werken qua personeelskosten, hetgeen ook duidelijk ten voordele van de onderneming werkt. Werk is hobby Duidelijk tijdens het gesprek is in ieder geval, dat alle drie het bedrijf als grootste hobby beschouwen. Nel lie doet nog wat aan handwerken en heeft haar hond als grote liefhebbe rij. Jan Braber komt men buiten de winkel veelvuldig tegen: is 35 jaar lid van 'Nu met Hope' en speelt saxo foon, zit twintig jaar in het VW- bestuur, zit sinds anderhalf jaar ook in het bestuur van de middenstands vereniging en is sinds de oprichting in '76 secretaris van de Stichting Festiviteiten Bruinisse. Nog vijftig jaar De toekomst: „We hopen nog vijftig jaar door te gaan," klinkt het enthou siast door de twee firmanten. „Als m'n verstand goed blijft hoop ik nog lang in de zaak te mogen werken," be sluit mevrouw Braber, „al laten m'n benen wel eens verstek gaan". Overigens zal het vandaag (donder dag) al drukker zijn dan gewoonlijk in 'de dorpszaak met de stads- sortering", want vanaf vandaag heeft de zaak met de B een bijzonder ca deautje voor de vaste klakten: de eer ste honderd klanten die tenminste voor 25,— in de winkel besteden, krijgen een schitterende bloemen- vaas van wit keramiek. Verder in de week wordt dat een kop en schotel en een kwartetspel en nog tal van leuke aanbiedingen. De Brabers mogen dan geen 'feestgangers' zijn: ze weten wel dat er bij een feest cadeau's horen. Het zal druk worden in de Korte Ring en in het verenigingsgebouw, dat staat vast. Mevrouw Braber-v.d. Berge, de oprichtster van het bedrijf, is nog dagelijks in de winkel te vinden. ZIERIKZEE Voorlichtingsavond Dr. L. C. Jonker verzorgt op vrij dagavond 13 september een voorlich tingsavond in de zaal van de christe lijk gereformeerde kerk, Zevengetij- straat 11 in Zierikzee. Aan de hand van dia's vertelt Jonker over zijn werk als arts in het Donals Fraser Hospitaal, Venda-Zuid Afrika. Verde re medewerking wordt verleend door het koor „De Lofstem" onder leiding van Jaap Schouls. De leiding van de avond berust bij ds. B. de Graaf. De aanvangstijd is kwart voor acht. Rommelmarkt De afdeling Schouwen-Duiveland van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren houdt zater dag 28 september weer een rommel markt in de Beuze te Zierikzee. De opbrengst van het gebeuren komt ten goede aan het asiel te Zierikzee. Ook de jaarlijkse collecte staat weer voor de deur. In de week van 30 september tot en met 4 oktober (dierendag) trek ken de geldinzamelaars langs de hui zen. Verder is de afdeling driftig op zoek naar donateurs, leden en vrij willigers, die willen bijspringen bij het collecteren en het verspreiden van propagandamateriaal. BURGH-HAAMSTEDE Vogelwacht Zaterdag 14 september houdt de Natuur- en Vogelwacht Schou wen-Duiveland weer een excursie naar het strand van de Hoogeboom- laan (het zogenaamde Watergat). De natuurliefhebbers trekken er vanaf 10.00 uur op uit en niet zoals eerder vermeld 14.00 uur. RENESSE Opening bijkantoor Het accountskantoor „Schouwen- Duiveland" bv opent op vrijdag 27 september een nieuw bijkantoor te Renesse aan de Zoom 16. De officiële openingshandeling zal worden ver richt door de burgemeester van Wcstcrschouwen mevrouw J. L. Nic- mantsverd riet-Leenheer. SEROORKERKE Collecte De geldinzameling ten bate van de Kankerbestrijding door het Koningin Wilhelminafonds heeft in Seroosker- ke 378,95 gulden opgebracht. KERKYVERVE Collecte De collecte voor de Kankerbestrij ding door het Koningin Wilhclminn- fonds heeft in Kerkwerve het bedrag van 1567.50 gulden opgebracht DREISCHOR Slotconcert Crescendo" Muziekvereniging „Crescendo" on der leiding van interim dirigent W. van Wallenburg concerteert op zater dagavond 14 september in de mobiele tent aan de Ring. Het is de afsluiting van het zomerseizoen. Aansluitend volgt de traditionele lampionop tocht. De aanvang van het slotconcert is 19.30 uur. NIELYVERKERK Bejaardensoos In hot Nicuwcrkorkso Dorpshuis gaat op woensdag 18 september de plaatselijke bejaardensoos weer van start. De soos gaat om half drie open. Ouderen van zestig jaar cn ouder zijn van harte welkom in de soos. DUIVELAND Bijeenkomst NBvP De eerste seizoenbijeenkomst van de afdeling Duiveland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen vindt plaats op donderdag 19 september in liet dorpshuis ..Oosterhof" te Ooster land. De aanvang van deze bijeen komst is vastgesteld op 19.30 uur. Op deze „doe-avond" zal onder leiding van mevrouw Scherpbier uit Ooster land de vaardigheid beoefend worden van het maken van een hoesje van stramien. Bij voldoende belangstel ling wil mevrouw Scherpbier een cur sus gaan geven in het werken met stramien OOSTERLAND Meer bewegen voor ouderen In verenigingsgebouw Oosterhof in Oosterland gaan op dinsdag 17 sep tember de activiteiten in het kader van „Meer bewegen voor ouderen" van start. Er wordt bewogen tussen twee en drie uur. Voor de activiteiten mogen zich gerust nog nieuwe deelne- mers aanmelden Zij zijn van harte welkom Reusachtige zonnebloem Bij de fam. Roks aan de Oud Heili- gowog bevindt zich een zonnebloem met een lengte van maar liefst 4.50 meter. Het produkt. dat met zorg is gekweekt, behoort tot de record hoogtes van zonnebloemen. Opbrengst collecte Kankerbestrijding De collecte ten bate van het Koning in Wilhelminafonds voor de Kanker bestrijding heeft het mooie bedrag opgeleverd van 2.505,55 De collecte werd ingezameld door de leden van de afdeling Duiveland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. De inzameling in het buitengebied werd mogelijk gemaakt door de medewer king van de plaatselijke bakkers. Collectanten, medewerkers en gevers worden heel hartelijk dank gezegd voor het bereiken van dit mooie re sultaat. Opbrengst collecte Mbuma-zending De maandcolloctes ten bate van de Mbuma-zending hebben in augustus en september het bedrag opgeleverd van respectievelijk 323,55 en 376,30. Do milde gevers cn geefsters worden hartelijk dank gezegd. De ij verige collcctantjes waren Jacqueline Pieper. Jolanda Verhoek, Elna Stecn- poorte, Cathy de Bruine. Miranda de Jonge, Barry Morks en Jonakc IJze len berg. Feestavond Sportvereniging Duiveland De Sportvereniging Duiveland viert dit jaar het 40-jarig bestaan. Dat betekent, dat in diverse vormen aan dit feit aandacht wordt besteed. Eén van de festiviteiten is een feest avond voor leden, ere leden, dona teurs, sponsors, supporters, die wordt gehouden op vrijdag 13 september in het dorpshuis ..Oosterhof" De aan vang is 21.00 uur. Advertentie 01100-20176 01100-30428 01100-14882 01180-38370 aparte cursussen Rock and Roll Inschrijven kan ook iedere woensdag van 16.00 tot 20.00 uur in het Huis van Nassau, Zierikzee. GOES Voorlichtingscentrum borstprothesen Iedere derde dinsdag van de maand wordt in een aparte ruimte op het bu reau van het Zeeuwse Kruis in Goes voorlichting gegeven over borstpro thesen. Tussen 14.00 en 16.00 uur kun nen vrouwen die een borstoperatie of -amputatie hebben ondergaan daar terecht om met lotgenoten (leden van after-caregroepen) van gedachten te wisselen. Hun ervaring met opgeda ne problemen kan te pas komen bij het zoeken naar de meest geschikte prothese. Bij het centrum is men de hoogte van de nieuwste ontwikkelin gen op dit gebied. Bovendien kunnen tips worden gegeven bij probleem pjes op het gebied van beha's, kleding en badmode. Het project wordt gerund door le den van de aftercare groepen in Zee land cn de Provinciale Vereniging Het Zeeuwse Kruis, dat te Goes zetelt aan de Beatrixlaan 24. Voor meer informatie kan iedere dinsdag tussen 11.00 en 12.00 uur wor den gebeld naar nummer 01100 - 21270. Folktour 1985 Drie bekende folk-musici verzor gen op dinsdag 1 oktober een concert in de Goese Bethel kerk. Aan het con cert, dat om half acht begint, wordt medegewerkt door Elly Rikkcrt uit Nederland, Rodney Gordner uit Ier land en Clemens Bittlinger uit Duits land. Kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij de WV-kantoren. ZIERIKZEE - Zaterdag 21 septem ber wordt op het politiebureau te Zie rikzee een „fietsenkijkdag" gehou den. Tussen negen en één uur kan men daar terecht om te kijken of er wel licht een vermist rijwiel zit tussen de door de rijkspolitie Schouwen- Duiveland aangetroffen partij.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4