Bestaansrecht basisschool in kleine kern garanderen Kleine zonder basisscholen kunnen problemen 'draaien' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vergadering adviescommissie voor onderwijs Aanrijding motor-auto ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 12 september 1985 Nr. 23793 3 ..Zeg maar niks, wat moet je niet in spraak?". Nee. dat is flauw. Inspraak kan wel degelijk zin hebben, als je maar goed beseft dat inspraak en ad visering geen synoniemen zijn voor besluitvormingdat voorkomt veel teleurstellingen. Inspraak wordt na tuurlijk niet altijd voorde volle hon derd procent gehonoreerd, maar dat wil niet zeggen, dat je dan ook maar koppig verder je mond moet houden en geen gebruik meer moet maken van de democratische wegen die open staan om voor je belangen op te komen. Dat er op Schouwen-Duiveland niet altijd even elegant met inspraak wordt omgesprongen is een andere zaak. maar ook dat mag geen reden zijn af te haken, omdat het allemaal toch geen zin zal hebben. Je moet in dit opzicht nou eenmaal een lange adem hebben om steeds maar weer je problemen en wensen onder de aan dacht van de bestuurders te brengen. Van goede bestuurders mag je im mers verwachten, dat ze in elk geval aandacht schenken aan de inspraak en dat ze met argumenten komen waarom ze je wensen wel of niet kun nen of willen honoreren. Hoewel je op dit punt ook weer niet te hoge ver wachtingen mag koesteren, want de truccendoos met dooddoeners lijkt hier soms onuitputtelijk. Het stemt soms droevig te zien dat bijvoor beeld bepaalde subsidieverzoeken om vageredenen worden afgewe zen. Als bestuurder zou je toch de moed moeten hebben dan ook inhou delijk met het waarom en het hoe op tafel te komen. Niet dat de subsidie aanvragers daar financieel iets mee opschieten, maar de discussie zou er in elk geval open en eerlijker door worden. Toen we in 1978 met z'n allen vol enthousiasme gestalte gingen geven aan het gedecentraliseerd welzijns beleid was er reden tot optimisme in dit opzicht. Op gemeentelijk niveau zoiiden welzijnsadviescommissies worden ingesteld, waarin naast raadsleden ook mensen vanuit het particulier initiatief zitting zouden krijgen. Toen werd er - terecht - hard getrokken om een gunstige verhou ding tussen raadsleden en die verte genwoordigers van het particulier initiatief. Je moest er geen wonderen van verwachten, want de welzijns- commissie adviseerde slechts en stippelde natuurlijk niet het beleid uit, maar tocher zouden eens ad viezen op tafel kunnen komen van mensen, die nauw betrokken waren bij het verenigingsleven en die los van welke politieke binding dan ook hun mening konden geven. Er is minder van terecht gekomen, dan aanvankelijk werd gehoopt. Dat is zeker niet alleen de schuld van de gemeenten geweest. Op rijksniveau werd de Kaderwet Specifiek Welzijn de nek omgedraaid en vele aanvan kelijke voorschriften ten aanzien van het gedecentraliseerd welzijns beleid kwamen op losse schroeven te staan. Het hoefde - voor de kleinere gemeenten - allemaal niet meer zo nodig, het was niet meer verplicht, dus waar zou je je verder druk om maken. In Bruinisse had men dat toch al niet gedaan, daar waren de vergaderingen van de welzijnscom- missie altijd al een deerniswekken de vertoning geweest en onlangs stel de men daar dan ook voor om de hele commissie maar botweg af te schaf fen. Een leuker voorbeeld van hoe een beter gebruik gemaakt kan worden van de inmiddels gezette stappen op de weg van het gedecentraliseerd welzijnsbeleid leverde - onder meer - de gemeente Duiveland. Er werd een 'wegingsinstrumentarium' ge creëerd voor de te verstrekken subsi dies. Voorafgaand aan de vergade ring van de welzijnscommissie krijgen de instellingen, die daar ter sprake zullen komen, een schriftelij ke uitnodiging en dat bleek de weg te openen tot zinvolle discussies tus sen commissieleden en betrokken. Het is maar hoeveel tijd en energie je er.in wilt steken blijkbaar. Bij vele bestuurders scoort de zachte sector' nou eenmaal niet zo hoog. Als de lan taarns branden en de straten goed begaanbaar zijn is het goed (bij wijze van spreken) Of vereniging zus en zo met exploitatietekorten of accom modatieproblemen kampt is van veel minder belang. In de gemeente Middenschouwen leeft het voornemen de welzijnsad- viescommissie samen met de com missie voor recreatie en toerisme te laten opgaan in een commissie alge mene zaken, waar een breder scala uan onderwerpen aan de orde kan komen enwaar het publiek spree krecht zal hebben. Prima dat spree krecht natuurlijk, want het was een gemis, dat dit in de huidige welzijns commissie niet van kracht was. Jam mer echter dat die nieuw te vormen commissie nou uitsluitend uit raadsleden moet gaan bestaan. Waar om geen (ruime) plaats ingeruimd voor vertegenwoordigers van het particulier initiatief in die commis sie algemene zaken. Het zal onge twijfeld van invloed kunnen zijn op de advisering. Dat die advisering in de raad dan misschien niet volledig wordt opgevolgd, ligt voor de hand, maar je krijgt er wel duidelijk mee boven water, dat de adviezen van de mensen in het veld. weieens anders zijn dan die van gemeenteraadsle den. Dat is niet iets om bang voor te zijn of om uit de weg te gaan. Dat is ruimte geven aan inspraak en daar kun je als bestuurder met duidelijke argumenten toch heel integer op rea geren? A.P HARDERWIJK - In het Veluws mu seum in Harderwijk is van 14 oktober tot 9 november een expositie te zien van scheepsmodellen als kerkversie- ring. ROTTERDAM - De Rotterdamse politie heeft in samenwerking met de Economische Controledienst bij een inval in een pand aan De Nieuwe Bin nenweg in Rotterdam een grote hoe veelheid kleding, parfums, tassen en zonnebrillen in beslag genomen, die naar de politie aanneemt valselijk van bekende merknamen zijn voor zien. Gedeputeerde Barbé tijdens bijeenkomst Noordwelle bied voor velen en een verder gaande sociaal-economische ontwikkeling van gebieden met veel kleine kernen. Voldoende redenen dus om kleine kernen en de daarbij behorende schooltjes voor teloorgang te behoe den. „Kleine kernen zijn van huis uit niet hulpbehoevend; ze kunnen het worden door te weinig creatief en in tegraal beleid. De redenering dat dit gemis vooral te wijten zou zijn aan de rijksoverheid gaat voorbij aan de complexiteit van de materie", stelde Barbé. Hij benadrukte het belang van een versnelde investering in de vergroting van kwaliteit en effectivi teit van de samenwerking tussen ge meenten, provincie en rijk. In dit verband was de politicus blij met het rapport van de Stuurgroep Kleine Basisscholen Zeeland, waarin een aantal aanbevelingen staat te le zen voor de verdere ontwikkeling van kleine basisscholen. „De grootste be loning voor de stuurgroep zal zijn dat gemeentebesturen, schoolbesturen, ouders en leerkrachten in Zeeland de komende tijd blijk zullen geven dat zij terdege kennis hebben genomen van het rapport", sloot Barbé zijn speech af. NOORDWELLE - Het provinciaal bestuur van Zeeland blijft initiatieven aandragen, om het bestaansrecht van de basisscholen in de kleine kernen voor de toekomst veilig te stellen. Het politieke orgaan gaat extra energie steken in de stimulering van het creatief en integraal be leid, om de zogenaamde kleine-scholenproblemathiek op te lossen. Goede berichten uit de mond van Onderwijs-gedeputeerde drs. R.E.C. Barbé tijdens de laatste vergadering van de Stuurgroep Kleine Basisscho len Zeeland in het dorpshuis te Noordwelle. Gedeputeerde drs. R. E. C. Barbé krij de rapportage in handen. van Hans Schreurs (de Schelphoek) Barbé sprak daar in verband met de afronding van hot kleine scholen project van Serooskerke en Noord welle. In het verleden zijn kleinscha lige schooltjes nögalecns met ophef fing bedreigd, maar als het aan de politicus ligt komt hierin verande ring. Hij somde hiervoor een aantal argumenten op. Zo vergroot de aan wezigheid van een school de aantrek kelijkheid van een dorp en fungeert do voorziening tevens als ontmoe tingsplaats voor de inwoners. Het on derkomen biedt tevens ruimte aan andere activiteiten. ,;Kortom, een school in een kleine kern vervult een wezenlijke welzijnsfunetie", aldus de gedeputeerde. Spoor Volgens de gedeputeerde hebben de kleine-scholenprojecten, zoals die in Noordwelle en Serooskerke het pro vinciebestuur op het spoor gezet van de noodzaak van een bezinning op de mogelijkheden van florerende ker nen. Hij doelde hierbij met name op de verdere ontwikkeling en inrich ting van het landschap, de aantrekke lijkheid van regio's als recreatiege- Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocbt- man te Zierikzee. Direktie: D. L van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon. 01110-6551 Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (tussen 18.00-1900 uur): 01119-1941. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719. 01110-4669. 01110-5396 Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 38.70; per jaar f 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% BT.W. Verschijnt maandag, dinsdag. donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04 Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% BTW. BROUWERSHAVEN - Op maan dag 16 september wordt in het stad huis te Brouwershaven een openbare vergadering gehouden van de Ad viescommissie voor onderwijs die is samengesteld uit leden van de ge meenteraad. Men zal zich hierbij uitspreken over de arbeidsduurverkorting voor personeel aan de openbare basisscho len evenals de wijze waarop benoe ming, schorsing en ontslag voor dit personeel geregeld wordt nu de lage re school en kleuterschool samen ba sisschool zijn geworden. In verband hiermee komt ook de verbouw van de bijzondere basisschool te Zonnemai- re aan de orde, terwijl verder de huis vesting van alle basisscholen in de gemeente voor de planperiode 1987, 1988 en 1989 zal worden behandeld. De eventuele aanstelling van een groepslerares in het kader van het Werkgelegenheids Project Onderwijs en het onderdeel onderwijs van de ontwerp-begroting 1986 zijn andere agendapunten - die aan de orde ko men. Bij dé bespreking van dit laat ste punt zullen vooraf de financiële consequenties voor het schoolzwem men en de energiebesparing worden bekeken. Tenslotte buigen de com missieleden zich over het gebruik van de bovenzolder van het scholencom plex te Brouwershaven. Een agenda punt dat ontstond door de recente wisseling van schoolgedeelte tussen de openbare en bijzondere basis school te Brouwershaven. De vergadering die toegankelijk is voor iedere belangstellende begint om 20.00 uur. HAAMSTEDE - Een aanrijding tussen een motor en een auto bleef woensdagmiddag gelukkig zonder persoonlijke letsel. In de Noordstraat reed L. J. L. uit Rotterdam, ter hoogte van hotel-Bom, waar hij met zijn auto linksaf wilde slaan en daartoe ook richting aan gaf. De motorbestuurder I. o. d. B. uit Zierikzee zag deze ma noeuvre te laat en botste achterop de auto. Schade aan de motor: de voor zijde geheel vernield en de schade aan de auto: links achter plaatschade. In Noordwelle en Serooskerke Maar hoe kun je les geven aan een groep kinderen, waarvan er een in de derde, 1 in de vijfde, 3 in de zesde en 4 in de vierde klas zitten? Ook J. Smallegange van De Stove heeft zich dit weieens afgevraagd. „Ik heb in dertijd wel vraagtekens gezet bij het basisonderwijs, mede door mijn op leiding en leeftijd. Nu het project er op zit moet ik zeggen dat ik het als zeer prettig heb ervaren". Hij vult deze opmerking wel aan met „na- NOORDWELLE - Al levert de kleine personeelsbezet ting hier en daar nog wel enige problemen op, het is toch goed mogelijk om een kleinschalige basisschool door twee mensen te laten runnen. Dat is de voornaamste con clusie uit de eindrapportage Waar een wil is.... van het project Kleine Scholen in Serooskerke en Noordwelle. Ter gelegenheid van de beëindiging hiervan kwamen alle betrokkenen woensdagmorgen bijeen in het dorpshuis te Noordwelle, om voor de laatste maal nogeens te verhalen over hoe het allemaal begon. Het project startte in februari van 1982 en stelde zich tot doel om na te gaan in hoeverre kleine basisscholen voor vier- tot twaaljarigen naar beho ren kunnen -functioneren: Dat de scholen in-Serooskerke en Noordwel le uitermate geschikt zijn voor een dergelijk onderzoek moge blijken uit het aantal leerlingen. Serooskerke heeft 26 kinderen en Noordwelle slechts 19, Hierdoor zijn situaties ontstaan, waarbij bijvoorbeeld een vijfde of zesde klas uit slechts een of twee leerlingen bestaat. Dit riep als snel vragen op als 'is dit wel goed voor de kinderen' en 'hoe staat de be trokken leerkracht hier tegenover'. Hoewel het onderzoek in het kader van de studie naar de leefbaarheid van kleine kernen op gang is geko men, is het Schouwse project toch voornamelijk een onderwijskarakter gaan dragen. krijgen in het nieuwe systeem meer aandacht. De basisschool bestaat uit een on derbouw én een bovfenböuw. In dé eerste afdeling zitten kinderen van vier tot zeven jaar, terwijl dé overige leerlingen in de bovenbouw eèn plaats vinden. Deze indeling gaat voor iedere basissschool op en vormt hierdoor voor kleine schooltjes geen bijzonderheid. Maar de afwijking wordt snel zichtbaar, wanneer duide lijk wordt, dat slechts 1 leerkracht per bouw beschikbaar is. Tegelijk les geven aan verschillend ontwikkelde kinderen (immers tussen vier en ze ven jaar en acht en twaalf jaar be staan veel verschillen) raakt meteen de problemathiek in de kleine school. Een bezoekje Namens de gemeente Westerschou- wen deed onderwijswethouder J. C. dé Fciter nog zijn zegje. Hij sprak speciale dank uit aan het adres van de plaatselijke bevolking van Seroos kerke en Noordwelle. „Wij stelden geld beschikbaar op voorwaarde, dat de inwoners ook de handen uit de mouwen zouden steken. Nou dat is gebeurd ook Voor de school in Se rooskerke had de gemeente Wéster- schouwen 30.000 gulden uitgetrok ken, maar door de zelfwerkzaamheid van de inwoners is slechts 11.000 gul den nodig geweest voorde aanpassin gen van de school. Ook voor Noord welle gaat praktisch hetzelfde verhaal op. terwijl de inwoners van deze kcm de werkzaamheden zelfs in de vakantieperiode moesten uitvoe ren. „Hieruit blijkt overduidelijk de betrokkenheid van de inwoners met het wel en weé van het dorp en dat is een goede zaak", aldus De Feiter. Voorlopers Serooskerke en Noordwelle zijn ver voor de werkelijke invoering van de Wet op het Basisonderwijs (1 au gustus 1985) aan de slag gegaan met de nieuwe onderwijsvorm. Uit de rapportage blijkt als snel, dat door samenvoeging van kleuter-en lage- ronderwijs niet vanzelfsprekend een basisschool ontstaat. Dit vergt grote veranderingen en aanpassingen van zowel leerkracht als pupil. Anders dan het conservatieve lesgeven is on der meer dat de oude methoden vol gens het boekje' worden vervangen door eigen intiatief van de kinderen. Zij oefenen een bepaalde handeling, waarna de leerkracht verschillende manieren tot zijn of haar beschikking heeft het te controleren. Ook de con tacten tussen de kinderen onderling Om duidelijkheid te krijgen over de manier waarop de leerkrachten in Serooskerke én Noordwelle dit heb ben opgelost werkt een kijkjè in dé school verhelderend. Bij binnen komst zijn de kinderen in de ónder: bouw bezig met een zogenaamde, kringactiviteit. De pupillen oefenen zich bijvoorbeeld in het nut van ge wichten met behulp van eea. grote houten weegschaal. Na enige tijd (een vast urenrooster kent de school niet meer) splitst leidster Nelle Root- Koopman (Noordwelle) de kinderen op in een viertal groepjes. Gaat de ene groep lijmen of rekenen, de ande re legt zich toe op het schrijven.'De leerkracht wipt van de ene tafel naar de andere, om zo nodig informatie tè geven. Haar collega uit Serooskerke. Irene Veel belangstelling voor nieuwebasisschool in Serooskerke (links wethou- def J: C.'de Feiter)': Lammerts, vertelt-dat de omwente ling gepaard gaat met aanpas singsmoeilijkheden. „Eventjes vraag je je af of je niet ongestructureerd be zig bent, maar cjat went vrij snel. Ik heb mé neus vaak en hard gestoten, maar héb er wel van geleerd". Ze legt uit, dat een klein schooltje in een dorpskern eigenlijk het effect van een glazqn kooitje heeft. Als de men sen willen weten wat zich wérkelijk in het gebouwtje afs:peelt, dan ziet Irene een bezoekje als de uitkomst. tuurlijk moet nooit uit het ogen wor den verloren, dat de kinderen na het doorlopen van de school wel een goe de afstemming op het voortgezet on derwijs moeten hebben". Positief Vanuit de plaatselijke onderwijs wereld dus niets dan overwegend po sitieve geluiden. Als enig twijfelach tig punt droeg Smallegange het probleem van nieuwe leerkrachten aan, die zich nog helemaal moeten in leven in de specifieke eigenschappen van zijn kleine groep leerlingen. Ook H. Schreurs, begeleider van de boven bouw van De Schelphoek laat zich in het verslag optimistisch uit over de voortgang van de kleine basisscho len. De onderbouw van De Stove in Noordwelle met begeleidster Nelle Root-Koopman en J Deist, die een en ander ga deslaat Het project, waarvan de coördina tie in handen lag bij het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland, is echter niet helemaal ten einde. Zo blijven de leerkrachten van beide scholen regelmatig overleg voeren met elkaar en blijft het uitwisselen van ervaringen van groot belang. Smallegange verwacht weinig pro blemen bij de samenwerking, want zo zei hij „Toen beide scholen nog een-mansbedrijfjes waren zat er niets anders op dan overleg".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 3