Algemene vergadering Waterschap blijft tegen voorstel van GS tot concentratie twee waterschappen diensten nran mi „Hoe is het met de kracht van bestuurlijk Den Haag?" dierenarts Verontruste brief personeel waterschap DE CONCERTZAAL mm MM wem VOORLICHTING IN DORPEN OVER ROLEMMERS 2 Hoofdingelanden laten duidelijk MEE horen ZIERIKZEE - Dijkgraaf M. J. Steur toonde zich woensdagmiddag uiterst tevreden over het feit, dat het algemeen bestuur van het waterschap Schouwen-Duiveland zich unaniem achter het dagelijks bestuur schaarde inzake de standpuntbepaling concen tratie van waterschappen in Zeeland. Evenals in de vorige algemene vergadering met de hoofdingelanden kwam dit punt aan de orde, toen evenwel naar aanleiding van een nota van de hand van griffier J. E. Overzet. Nu was de aanleiding een brief van Gede puteerde Staten van Zeeland van 1 augustus met ongeveer dezelfde strekking. Het college van GS heeft als voor lopig standpunt ingenomen dat een concentratie van waterschappen tot twee dient plaats te vinden. Is in fei te in meerderheid van mening dat ei genlijk één waterschap voor heel Zeeland gewenst is, maar ziet van die stelling af, louter vanwege de ligging van Zeeuws Vlaanderen. Als reden hier voor wordt opgegeven dat het waterkwaliteitsbeheer van zo over wegend belang is, dat de andere wa- terschapstaken daaraan volledig on dergeschikt dienen te zijn. Onderverdeeld in vier bezwaren: a. onvoldoende eenheid van beleid, b. te geringe bestuurskracht, c. te klein financieel draagvlak en c. te groot verschil in heffingen. De vier argumenten worden onvol doende onderbouwd, vindt het water schap en aan de gevolgen voor de tra ditionele taken wordt in de brief van GS in het geheel niet gesproken. Dit is in het kort de problematiek waar voor de hoofdingelanden zich gesteld zien, en waarover de gezworenen een uitspraak vroegen. Er ontspon zich een discussie over dit onderwerp tij dens een langdurige vergadering in 's Landskamer, ingeleid door dijkgraaf Steur in zijn openingsrede. All-in waterschappen Dijkgraaf Steur hield de hoofdin gelanden voor, dat tijdens gesprek ken over dit onderwerp met gedepu teerden Boersma en De Voogd duidelijk bleek, dat alleen aan de or de is het voorlopige standpunt van GS om te komen tot twee all-in water schappen in Zeeland. Daartegen heeft de algemene vergadering van 12 juni al een duidelijk 'nee' laten ho ren. Het dagelijks bestuur is echter van mening dat er mogelijkheden zijn voor een oplossing die bespreek baar moeten blijven, indien (met na druk gesteld: indien) GS toch beslui ten tegen de wens van het waterschap in tot concentratie. Steur: „Het moet u echter duide lijk zijn, dat GS daar niet om vragen. De mening wordt wel gevraagd, maar men is tevens vast voornemens het standpunt van twee waterschap pen voor te leggen aan Provinciale Staten, onverschillig hoe wij daar over denken. En het zijn de Provin ciale Staten die volgens de wet be sluiten tot het oprichten of opheffen van waterschappen. Zo zit dat in el kaar!" Hoofdingeland L. Goedbloed had in de stellingname van het dagelijks bestuur het argument 'persoonlijke betrokkenheid' gemist van zowel het dagelijks bestuur als de hoofdinge landen en bedrijven. Bij concentratie Advertentie vertoont zaterdag 13 september 20.00 uur zaterdag 14 september 20.00 uur Geprolongeerd A View to a Kill James Bond Zondag 15 september 20.00 uur Maandag 16 september 20.00 uur Van de maters vanThe Godfather' herleeft de Jazz Ineen tlfd ran romantiet en een spf|berhard Robert Evans presenteert bestaan, de Francis Coppola film MröMI itnOirflirtti'jram COfVJCOOOe FILfVl OT£3 MWJJT V-** □Dl'x^e^o] Leeftijd: 16 jaar Prijs: f 7,50 Reserveren: 01110-2670 is er helemaal geen sprake meer van enige betrokkenheid bij het water- schapsgebeuren. Dijkgraaf Steur had er geen moeite mee deze stelling in te voegen. Verzetten Hoofdingeland Padmos zag in de plannen van GS duidelijk de lijn om „alles wat goed marcheert in deze re gio onder te brengen in een groter ge heel. Wij moeten ons hevig verzetten tegen de concentratie". Ing. H. Feenstra was het opgevallen dat GS géén argument aandragen •waarom er concentratie moet komen. „Het is dan ook moeilijk iets te be strijden als er geen argumenten zijn". J. Pomper vroeg zich af of hij het zich persoonlijk moest aantrekken dat GS vinden dat waterschappen een geringe bestuurskracht hebben en vond verder dat de waterschappen recht hebben op een 'financieel plaat je' als er geconcentreerd zou worden. De Duivelandse afgevaardigde JF, op 't Hof stelde de vraag: waarom twéé waterschappen en kreeg van de dijkgraaf het antwoord: omdat één te gek is! Hij voegde daaraan toe dat de wederzijdse besprekingen 'niet overlopèn van begrip'.„Nergens in den lande wordt iets dergelijks ver toond en het zou dus weieens kunnen zijn dat Zeeland als proefkonijn gaat dienen". „De gedeputeerde verzint en de ge dupeerde ondérvindt", was de een voudige stelling van hoofdingeland W. P. de Vrieze, die opriep om als Schouwen-Duivelands waterschap een vuist te maken en 'goed tegen te zijn'. „We zullen moeten gaan meebe talen aan anderen die hun zaken niet zo goed als wij voor elkaar hebben. ZIERIKZEE - De 58 personeelsleden van het Waterschap Schouwen- Duiveland hebben hun werkgever gevraagd hun belangen te beharti gen tot in de colleges van Gedeputeerde Staten en Provinciale Staten van Zeeland. Dit met het oog op de voorgestelde concentratie van wa terschappen. Op één na ondertekendén het personeel een brief, die in de algemene vergadering van het schap door dijkgraaf M. J. Steur werd voorgelezen. De tekst luidt: „Ik ben erkentelijk dat het dagelijks bestuur mij als werknemer vroegtijdig informeerde over de gang van zaken. Door een concentratie voel ik mij in mijn perSb'onlijke belangen aangetast, aange- zfen de mogelijkheid bestaat dat ik mijn huidige woon- en werkplaats niet behoud én dat 'voor de regio Schouwen-Duiveland eetriastenver- zwaring in het algemeen onvermijdelijk het gevolg zal zijn. Voor zover mij bekend zijn er voor concentratie geen steekhoudende zakelijke argunmenten aan te voeren en is het voorstel van GS geba seerd op politieke gronden waarvan niet een ieder is overtuigd, en ik als werknemer de dupe dreig te worden". De brief kreeg de volledige instemming van de algemene vergadering. Het kost altijd geld," zo waarschuw de hij. Optie De Voogd Tbt zover was iedereen het met el kaar eens: er moet een duidelijk 'nee' gezegd worden, maar dan. Goedbloed wilde een stemming forceren over de uitspraak 'nee, en niet verder gaan dan de 'optie De Voogd'. Gedeputeer de De Voogd neemt binnen GS een minderheidstandpunt in en vindt: de vorming van één of meer waterschap pen welke zich uitsluitend bezig hou den met waterkwaliteitsbeheer, met de inliggende (zeven) waterschappen die de traditionele taken (blijven) uit oefenen. Er zijn echter nog meer al ternatieve oplossingen en het dage lijks bestuur wilde wat dat betreft de deur op een kier houden. Zou het al gemeen bestuur zich uitspreken met 'nee, of de optie De Voogd', dan zou den eventuele andere alternatieven niet meer bespreekbaar zijn. Voor de schorsing vroeg en kreeg L. J. van Gastel het woord en stelde dat weer eens een politiek stokpaardje wordt bereden. „Ons waaterschaps- paard heeft vier poten. Als je die po ten door zaagt heb je geen poot meer om op te staan. Ik vind het dan ook een laakbaar voorstel van GS, om zonder de meningen te peilen daar toe te besluiten. Concentratie bete kent een verlies voor Schouwen- Duiveland. Een verlies van een vita le bestuurslaag. Ik vind dat we het voorstel van Goedbloed moeten on- dersteuen," aldus Van Gastel. Afgevaardigde J. Barendregt wilde nog kwijt dat in verband met de zoet watervoorziening hij als hoofdinge land (en anderen met hem) nog wat te zeggen wilde hebben en dat zal niet kunnen bij een geconcentreerd water schap. Eén overkoepelend orgaan en zeven zelfstandig funktionerende wa terschappen achtte hij aanvaardbaar als in de optie De Voogd neergelegd. Duidelijk nee Na de schorsing bleef het dagelijks bestuur in feite bij het eerder ingeno men standpunt, maar kwam met een .duidelijker stelling: in de eerste plaats duidelijk nee zeggen tegen de voorgenomen concentratie. Indien er voldoende argumenten worden aan gedragen om van gedachten te veran deren, dan moeten andere oplossin gen bespreekbaar zijn, waaronder de al genoemde optie De Voogd. Hier mee kon men zich unaniem verenigen en werd een stemming voorkomen. Dit tot opluchting van dijkgraaf Steur. Dijkgraaf M. J. Steur: ZIERIKZEE - „Vaak wordt de laatste tijd door sommi gen gezegd, dat de bestuurskracht in de Zeeuwse water schappen in de komende tijd niet voldoende zal zijn om een goed beheer te kunnen voeren. Wij beginnen ons ech ter af te vragen hoe het met die bestuurskracht in Den Haag gesteld is". Woorden van dijkgraaf M. J. Steur tij dens de algemene vergadering van het waterschap woensdagmiddag en doelend op de nota wegensanering die in april '82 mede werd ondertekend door de toenma lige minister van Verkeer en Waterstaat. Steuur in zijn vervolg: „Per 1 jau- nari zou deze sanering voltooid moe ten zijn, maar vandaag weten we nog minder dienaangaande dan in april '82 in de nota stond". Het 'budgettair-neutraal' verlopen van de saneringsoperatie was volgens Steur het breekpunt, waarbij de wa terschappen de lasten krijgen toebe deeld maar het beheer over de wegen zouden kwijt raken. „Een oplossing hiervoor zoeken valt blijkbaar niet mee. Het lijkt er op dat in 1985 geen nieuws meer te melden valt van het wegenfront". Een tweede 'Haags' punt dat de dijkgraaf aan de orde stelde was de correctiefactor bij de heffing per v.c. (vervuilings eenheid) bij onregelma tige lozingen van afvalwater. Dit is onder meer het geval bij rectroatiebe- drijven. Het waterschap heeft extra investeringen gedaan om deze grote hoeveelheden te transporteren en te zuiveren. De kosten worden via een vermenigvuldigingsfactor 2 verhaald op degene die de vervuiling veroor zaakt. Den Haag studeert nu op de vraag hoe een nieuwe correctiefactor er zal moeten uitzien meteen moge lijkheid dat die zal uitkomen op fac tor 1.5. „Wij verkeren nog steeds in onzekerheid en hopen op een beslis sing die vroegtijdig genomen wordt om er in 1986 mee te kunnen werken. Als dat niet het geval is verliezen wc KERKWERVE - De Reinigings dienst Schouwen-Duiveland houdt de komende maanden in de dorpen voorlichtingsavonden over de invoe ring van de rolcmmers. Dat schema ziet er als volgt uit: Kerkwerve (maandag 7 oktober. Verenigingsgebouw); Noordgou- we/Schuddebeurs (donderdag 24 ok tober, Verenigingsgebouw); Rencsso (woensdag 30 oktober. Dorpshuis); Burgh-Haamstede (maandag 4 no vember, De Schutsc Haamstede); Oosterland (dinsdag 12 november. Dorpshuis), Nieuwerkerk (maandag 18 november. Dorpshuis). Alle bijeenkomsten beginnen om acht uur. Kort na de voorlichtingsavonden worden de rolemmers in de betreffen de dorpen uitgezet. Volgend jaar komen de overige dor pen plus nog enkelè wijken in Zierik- zec aan de beurt, zowel wat de voor lichting als het uitzetten van de rolemmers betreft. Pas eind april 1986 zal het nieuwe systeem van vuilophalen op geheel Schouwen-Duiveland zijn doorge voerd. in 1986 570.000,— aan inkomsten", aldus de heer Steur. Ook over de zoetwatervoorziening is nog geen Haags besluit genomen, constateerde de dijkgraaf, die verder zei dat het waterschap niet met de ar men over elkaar zit te wachten op een uitspraak van het kabinet, maar daadwerkelijk bezig is om plannen te maken. Na notulen, ingekomen stukken en mededelingen kwam de overval Kou- dekerkc aan de orde. Er werd na de vergadering van 12 jurri opdracht ge geven om 4800 ton stortsteen aan te brengen om de reeds gestorte fos- forslakken vast te leggen. Een bedrag van 235.000,— was hiermee ge moeid. Inmiddels is komen vast te staan dat nog eens 29.000 ton gewenst is, waarvoor hot waterschap een claim indiende bij het Rijk voor 100'A van de kosten vergood te krijgen. Peilingen Bij het agendapunt peilingen kwam vast te staan dat deze in verge lijking met andere jaren niet on gunstig zijn uitgevallen. Zijpe: sta biel, Vierbannen: lichte aanzanding, Borrcndamme: rustig evenals Flau- wors, Schelphoek: in beweging. Kleefkruid Ten aanzien van de bestrijding van het kleefkruid merkte Steur op dat indien het waterschap zich (ook) hier mee moet bezighouden dit 20.000.— per jaar gaat kosten. Hij hield de hoofdingelanden voor dat dit a. te duur is en b. er andere methoden zijn het kleefkruid te bestrijden, ieder op zijn eigen terrein. Hij achtte dit over igens geen taak van het waterschap. Diverse hoofddingelanden wilden daarop weten of het kleefkruid mag worden dood gespoten in de aanplant van waterschapsgebieden, maar daar kantte Steur zich vierkant tegen en verbood het zelfs. Kleefkruid dood spuiten betekent ook dat de beplan ting het lootje legt, vandaar. Bestrij den mag. maar niet chemisch Zaterdag 14 september en zondag 15 september 'Aierikzee Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter Van Geer, dokter Visser en dokter Slcegers. Spreekuur voor dringende gevallen zaterdag- en zondagmorgen van 11.00- 11.30 uur. Westhoek, Brouwershaven Dokter Van Beek-Verbeek, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861. Dokter J. L. Flach, Jan van Renesse- weg 6, Renesse. Tel. (01116) 1280. Dokter L. A. M. Bruel, „De Waag", Markt Brouwershaven, tel. (01119) 1280. Dokter J. Ph. P. Stenger, Burghseweg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zaterdag als zondag. Buiten spreekuurtijden alleen dringende gevallen. Pokter H. Speelman, Oosterland, Molenweg 61. Tel. (01114) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Dorrestein. Tandarts mevr. H. A. Boom-Keizer, Westerbanweg 14, Burgh- Haamstede, tel. (01115) 3103, neemt waar voor geheel Schou wen-Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondagmid dag van 17.00-17.30 uur. Zuster T. de Ronde, Schoolstraat 20, Bruinisse, tel. (01113) 1729, neemt waar voor Zierikzee. Zuster P. v. d. Velde, Oosterland, Lan ge Achterweg 10, tel. (01114) 2050, neemt waar voor Bruinis se en Duiveland. Zuster C. Bos, Looperskapelle, Ka- pelleweg 17, tel. (01117) 1943, neemt waar voor Bruinisse en Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Dierenarts M. K. Buth, Hogezoom 9, Haamstede, tel. (01115) 2254, heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. Bel voor noodgevallen alarmcentrum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100) 14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. (Tel. 01110-4743). Nederlandse Multiple Sclerose, afde ling Schouwen-Duiveland. Contacta dres Laura v. d. Zande, Kapelleweg 4, Nieuwerkerk. Tel. (01110) 5017. Hodgin-contactgroep, contact-adres Elly Gebraad, Oude Moolweg 36, Re- nesse. Tel. (01116) 1602. Niet gewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder en kind Werkgroep „Laat Leven Schouwen-Duiveland", tel. (01114) 2131 of landelijke dienstencen trum VBOK (033) 620244. Buro Rechtshulp te Zierikzee. Iedere dinsdagmiddag van 14.15-16.15 uur spreekuur in het pand van het Leger des Heils (Poststraat 37). Iedereen kan terecht voor gratis juridisch ad vies en toewijzing van een advocaat. Informatie- en klachtenburo over de gezondheidszorg, tel. 01100-31594, op maandag, dinsdag, woensdg en don derdag van 9.00 tot 12.00 uur, op dins dagvan 13.30 tot 17.00 uur en op don derdagavond van 18.00 tot 21.00 uur. Tot en met 12 september op werkdagen Zierikzee NoordhavenpoortFototentoonstel ling Hiroshima en Nagasaki. 14.00- 17.00 uur. donderdagavond 19.00-21.00 uur. Zaterdag 7 september t/m zaterdag 28 september Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie tramlijn Burgh-Brouwershaven. Dagelijks met uitzondering van de zondagen van 13.30-16.30 uur. Van 8 september tot en met 13 oktober Zierikzee Oude Haven 48. Expositie Gcrrit van der Ven Van vrijdag tot en met zon dag tussen 11.00-17.00 uur en na tele fonische afspraak. Van vrijdag 20 tot en met zondag 22 september Aardenburg Van Eegherenhuis. Start weekeinde Jongerenbeweging vanaf 19.00 uur. Donderdag 12 september Zierikzee Stadhuis. Fractievergadering P.v.d.A. 19.30 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. Plantenruilbeurs. Vanaf 13.45 uur. Nieuwerkerk Algemene leesbibliotheek „Reho- borth". Uitlenen van boeken. 18.30 tot 19.15 uur. Vrijdag 13 september Zierikzee Chr. Ger. kerk. Voorlichtingsavond dr. L. C. Jonker. 19.45 uur. Zaterdag 14 september Zierikzee UV V-gebouw. WHSD-avond. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Dorpshuis De Schutse. Muzikale Jeugd Play-In. 10.00-16.00 uur. Strand Hoogeboomlaan (Watergat). Excursie Vogelwacht. 10.00 uur. Brouwershaven St. Nicolaaskerk. Afsluiting concert seizoen met Hellevoets Dameskoor en Voornes Mannenkoor. 20.00 uur. Dreischor Ring. Slotconcert „Crescendo" met lampionoptocht. 19.30 uur. Bruinisse Muziektent. Sluitingsconcert en lam pionoptocht. 19.30 uur. Wilhelminadorp De Wilhelminapolder. Ploegkam- pioenschap 1985 voor Zeeuwse titel. Vanaf 12.30 uur. Maandag 16 september Zierikzee Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Brouwershaven Stadhuis. Adviescommissie onder wijs. 20.00 uur. Dinsdag 17 september Zierikzee Wijkgebouw Jannewekken 10. Start bejaardengymnastiek le groep om 15.15 uur, 2e groep om 16.15 uur. Burgh-Haamstede NCVB-vrouwen, bijeenkomst met ds. M. Dijkstra over gebed. Aanvang 19.45 uur. Woensdag 18 september Kerkwerve Verenigingsgebouw. Ledenvergade ring N.C.V.B. 19.45 uur. Donderdag 19 september Brouwershaven Het Jeugdgebouw. Plantenruilbeurs. Vanaf 13.45 uur. Zaterdag 21 september Zierikzee Politiebureau. Fietsenkijkdag. 9.00- 13.00 uur. Burgh Ring. Openbare verkoop van peren. 9.30 uur. Dinsdag 24 september Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw. Bij eenkomst van Christelijke Platte landsvrouwen, afdeling Zierikzee. Vanaf 19.30 uur Burgh-Haamstede De Schutse. Ned. Ver. v. Huisvrou wen. Ikebena. 14.00 uur. Woensdag 25 september Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw. Be jaardenbijeenkomst N.C.V.B. om 14.30 uur. Donderdag 26 september Burgh-Haamstede 't Zecpe. Ledenvergadering P.v.d.A. Westerschouwen. 20.00 uur. Vrijdag 27 september Middelburg Zeeuwse Bibliotheek. Bijeenkomst parapsychologie vanaf 20.00 uur. Zaterdag 28 september Zierikzee In de Bcuze. Rommelmarkt van die renbescherming. Dreischor Landbouwmuseum. Excursie Drei schor Stad en Lande. 14.00 uur. Dinsdag 1 oktober Burgh-Haamstede De Schutse. Ned. Ver. v. Huisvrou wen. Start poppen maken. 14.00 uur. Woensdag 2 oktober Burgh-Haamstcdc Recreatiecentrum Krayestein. Senio rendag, 10.00-16.30 uur. Maandag 7 oktober Verenigingsgebouw. Voorlichtings avond Reinigingsdienst over rolem mers. 20.00 uur. Dinsdag 8 oktober Burgh-Haamstede De Schutse. Ned. Ver. v. Huisvrou wen. Mosselmiddag. 14.00 uur. Donderdag 10 oktober Brouwershaven Verenigingsgebouw Volksdansen. 20.00 uur. Vrijdag 11 oktober Zierikzee Reisje naar Rotterdam van NBP, af deling Schouwen. 0 l V

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 2