miUii POSTZEGELRUBRIEK De opening van een damspel Discussiedag over het sportvissen Schaakclubs Zierikzee en TOG openen seizoen hengelen bridge schaken dammen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 12 september 1985 Nr. 23793 13 ZIERIKZEE - Op het menu van de karper staat een grote variatie aan voedsel. Maar hij heeft voorkeur voor allerhande diertjes, die op de bo dem rondzwemmen of kruipen. Jonge karpers beginnen hun eerste maaltijden met plankton, maar schakelen na verloop van tijd over op wat 'steviger kost', zoals insektelarven. Dat geldt ook voor grote kar pers, maar zij vullen hun maaltijd graag aan met wormpjes en slakken of soms ook zachte waterplanten. 'smaakknoppen', die zich op de vier draden aan de bek, op de lip pen, maar ook in de bek en in de keelholte bevinden. De eetbare delen slikt de karper door, maar als deze te groot zijn, worden ze eerst door de keeltan- den en het harde gehemelte, de zo genaamde steenplaat, fijngema len. Niet eetbare restanten spuwt de karper weer uit of worden via de kieuwen weer naar buiten 'gebla zen'. Dat opzuigen en weer uitspu wen van het vaak zachte bodem materiaal heeft tot gevolg dat het water op die plaatsen troebel wordt. Bovendien komen er bij dat omwoelen soms gasbelletjes vrij uit de bodem. De keeltanden van een karper. De karper zoekt zijn voedsel met behulp van zijn reuk- en smaakzintuigen. Het reukzintuig vertelt de vis op welke plaatsen voedsel te vinden is. Met zijn uit- stulpbare, onderstandige bek zuigt hij steeds een hap bodemma teriaal op. Vervolgens proeft hij met zijn smaakzintuig of er ook eetbare bestanddelen in zitten. Dat zintuig wordt gevormd door een groot aantal zogenaamde Die vertroebeling en het opbor relen van kleine trosjes belletjes zijn voor de hengelaar vaak een duidelijke aanwijzing dat de kar per op voedseltocht is. ZIERIKZEE - De Stichting Kritisch Faunabeheer houdt op 19 okto ber te Amsterdam een discussiedag over het sportvissen. In Nederland bedrijven onge veer twee miljoen mensen een sport, die mogelijk meer bevreem dend is dan het door velen zo ver foeide jagen. Is de sportvisserij ei genlijk wel een sport? Stilletjes aan het water zitten, hengeltje uit, haakje onder water en dan hopen op een vis die hapt. Het lijkt zo onschuldig en zo rustig. Schijn bedriegt. Is het niet hoog tijd dat natuurbeschermers in zien, dat vissen geen speelgoed zijn? Dat vissen behoren tot de in heemse fauna en hun plaats inne men in het ecosysteem? Net als vo gels en vissen mogen we vissen niet nodeloos in hun bestaan be dreigen. Is er verschil in het van gen van een torenvalk of het van gen van een snoek? Beide zijn roofdieren, maar de ene mag wel bejaagd worden, terwijl dat bij de andere niet het geval is. Vissen zijn tot op dit moment een verge ten diergroep. Toch zijn zij zeker de moeite waard. Sportvissen is niet alleen een gruwel voor het dier zelf, het pleegt tevens een aanslag op het onderwatermilieu. Een milieu waarin de mens niet met het blote oog kan waarnemen. Wat zijn de gevolgen van het uitzetten van tonnen karpers, of de faunaverval sing met regenboogforel en gras karper, de verstoring van vogels langs de waterkant.... Argumenten te over voor de Stichting Kritisch Faunabeheer om op te komen voor de vissen en ter "gelegenheid van haar tienjarig een discussiedag te organiseren over de gevaren van het sportvis sen en de bedreigingen voor de na tuur. Deze discussiedag voor dieren- en natuurbeschermers vindt plaats op 19 oktober 1985. Aan bod komen onder meer: het dierenbescermingsaspect, de wet en regelgeving, de waterecologie en de natuurbeschermingsaspec ten. Inmiddels hebben Midas Dek kers en Dirk Boon toegezegd een inleiding te willen verzorgen en mevrouw Annemarie Grewel zal de discussie leiden. ZIERIKZEE - De I.V. Philatelica, afdeling Schouwen-Duiveland houdt op maandag 16 september weer vergadering in het Huis van Nas sau te Zierikzee, aanvang 20.00 uur. Op de agenda o.a. kort verslag van de Algemene vergadering van I.V. Philatelica, een mini-veiling en een verloting. HULST - De Vereniging van Postzegelverzamelaars ,,Het land van Hulst" organiseert ter gele genheid van het 40-jarig bestaan van de vereniging een gejureerde tentoonstelling op acht en negen maart 1986 in Hulst. Voor deze Grensstreektentoonstelling" zijn inschrijfformulieren beschikbaar bij de twee verenigingen Zierikzee en Bruinisse. ZWOLLE - Maar liefst 1000 ka ders zijn er te vullen in de tentoon stelling ..IJsselpost '86" die van 9- 11 mei in 't Heem in Hattem bij Zwolle wordt gehouden. Het is de Nationale Postzegeltentoonstel ling en de Bondsdagen die aan de afdeling Zwolle in handen zijn ge geven omdat de vereniging vol gend jaar 75 jaar bestaat. In schrijfformulieren eveneens bij beide Duivelandse verenigingen. SLUIS - Van 7 - 10 november worden in Sluis de wereldkam pioenschappen Biljarten- kunststoten gehouden. Naar aan leiding hiervan brengt de biljart vereniging uit Sluis een bijzonder poststempel uit met bijbehorende enveloppe. De enveloppe met daarop de twee zegels over de be dreigde dieren, is verkrijgbaar op het stadhuis van Sluis tijdens de biljartkampioenschappen. DEN HAAG - „Kind en ver keer" is het thema van een serie van vier kinderzegels die de PTT op 13 november uitgeeft. Het zin netje „Denk aan mij" op de zegel van 50 plus 25 cent van de serie geldt tevens als het thema van de kinderpostzegelsactie 1985. Tbge- lijk met de serie (a 3,40) geeft de PTT een velletje uit (a 5,-) en een postzegelmapje (a 40,-). 't Is niet veel als je het vlug zegt, maar voor een smalle beurs kleunt het er flink in. ^\_\STISC//£ 3 NOVEMBER 1985 STEMPELS - Voor de verzame laars van speciale poststempels ter gelegenheid van bijzondere evenementen breken drukken tij den aan. De PTT Filateistische Dienst in Groningen neemt deel aan twee internationale postzegel tentoonstellingen. Van 11-15 sep tember in Hamburg en van 25 ok tober tot 3 november aan de Italia '85 te Rome. Voor beide een bijzon der poststempel dat besteld kan worden bij genoemde Dienst. 2B - i1 Ook een bijzonder stempel ter gelegenheid van de postzegelten toonstelling '40 jaar Verenigde Na ties UNIFIL '85", waarvoor het postkantoor Den Haag Vredespa leis wordt open gesteld van 25-27 oktober. Te stempelen correspon dentie zenden aan Postdistrict 's- Gravenhage, Afdeling Loket diensten, postbus 99130 2500 NA 's-Gravenhage. Op de omslag ver melden „Poststempel UNIFIL 85". Verder tonen we u het stempel ff»re van de Eerste dag van uitgifte" dat gebruikt werd bij de serie van de bedreigde diersoorten. De af beelding, een otter, is ontleend aan het beeldmerk voor Zoogdier- kunde en Zoogdierbeseherming ZIERIKZEE - Elke sportclub vaardigt zijn sterkste le den af om zich te meten met andere clubs. Dat gebeurt in de diverse afdelingen, klassen of divisies. Deze eerse afle vering van de wekelijkse bridgerubriek van de Zierikzee- sche Nieuwsbode gaat over dit gegeven: viertallen bridge. Bij* bridge worden de twee beste paren afgevaardigd, een viertal genoemd. Daar de kaarten in de vier win drichtingen worden verdeeld, worden de paren later bij het spelen ook wel 'oost-west' en 'noord-zuid' genoemd. Om bij het spelen tegen een an dere club tot een vergelijk te ko men, wordt het spel twee keer ge speeld, waarbij een club een keer in de N-Z en een keer in de O-W een paar opstelt. De score, die ie der paar heeft behaald wordt met elkaar vergeleken en het verschil in scorepunten wordt uitgedrukt in Internationale Match Punten, afgekort IMP's. Ogenschijnlijk is dit moeilijk, maar via vaststaan de gegevens op voorgedrukte for mulieren van de Bridgebond, zijn de IMP's na het spelen in enkele seconden uitgerekend. Het verschil in IMP's bepaald de uitslag van een wedstrijd. Deze kan van 20-0 winst aflopen naar 19-1, 18-2 enzovoorts tot 0-20 ver lies, dus een gelijk spelen is 10-10. Sinds kort is hier een verandering in gekomen, vanwege de minpun ten, die bij toemooiuitslagen in artikelen, zoals in de krant, slecht tot uitdrukking waren te brengen. Bridgeclub Zierikzee werd het afgelopen seizoen kampioen van Zeeland, maar kon bij de vervolg- wedstrijden geen vuist maken. Het komende seizoen zal daarom opnieuw het kampioenschap van de provincie behaald moeten wor den om een nieuwe poging te wa gen. Eerste vereiste Dat goed bieden en spelen een eerste vereiste is om kampioen te wor den blijkt uit onderstaand spel. Spel 9 N/OW (dit betekent Noord opent en Oost-West zijn kwetsbaar). AV4 T98762 6 B32 BT965 HVB HB 654 4 H8732 5 V9732 4 87 4 - A43 AT854 4 AHVT9 BIEDVERLOOP: N O Z W 2H pas 6H DBL OPEN KAMER pas pas pas N O W 2H pas 5H pas GESLOTEN KAMER pas pas De opening van 2 harten in beide kamers was de zwakke twee, een zo genaamde preemptieve opening. In de open kamer gokte de Zuid-speler vandaar dat West een gemakkelijk doublet had. In de gesloten kamer zat Zierikzee-speler Cor Blonk. Deze bood 5 har ten, daarmee aan zijn partner vragende 'Heb je een of twee honneurs?'. Omdat Matthieu van Hengstum er zelfs niet een had, paste hij. De score was dus +100 voor OW en 450 voor NZ. Totaal +550 is om gerekend in IMP's 11 punt. Wanneer over alle 28 spel het verschil 11 punt zou zijn geweest, dan hadden zij met 13-7 gewonnen. In werkelijk heid wonnen zij echter met 103-45: in IMP's 20-0. In onze volgende bridge-rubriek hebben we het over een opening. Wat opent u op de volgende hand: 4 BT632 AVB95 AH 4 V ZIERIKZEE - Vlak voor het nieuwe schaakseizoen start de Zierikzee- sche Nieuwsbode met deze nieuwe, wekelijkse rubriek. Uiteraard komt hierin het schaken aan bod, met name het schaken in de regio. Schouwen-Duiveland telt twee schaakverenigingen: TOG in Bruinisse en schaakvereniging Zierikzee. Deze laatste vereniging speelt met twee teams in de Zeeuwse competitie en TOG met een. De uitslagen van de huishoude lijke competities gaan een onder deel vormen van deze rubriek. Voorts zal wekelijks een partij of partijfragment wordt geplaatst. Partijen, die worden opgenomen, kunnen desgewenst van commen taar worden voorzien door de spe ler of inzender. De redactie neemt geen verantwoording voor even tueel foutief becommentarieerde partijen. Ook het plaatsen van twee- of driezetten behoort tot de mogelijkheden. Als opwarmertje een eenvoudi ge tweezet: D i a g r a m I Voor de niet-ingewijden: wit be gint en geeft met zijn tweede zet mat, uitgaande dat zwart na de eerste zet van wit voor de beste voortzetting kiest. Aardigheidje is bij dit diagram dat zwart in één zet mat geeft. SV Zierikzee Het seizoen begint voor Zierik zee op maandag 16 september. Maandag is overigens de vaste clubavond van Zierikzee. Het eer ste team trekt naar Goes om het daar op te nemen tegen Goes I. De spelers, die niet zijn opgesteld, spelen de eerste ronde van de huis houdelijke competitie. Voor scha kers die nog mee willen spelen in de nieuwe competitie: maandag avond half acht, Pannekoeken- huis, Appelmarkt, Zierikzee. TOG Bruinisse heeft zijn club avond op de vrijdag in het voor malige Raadhuis aan de Post- straat. Ook hier is de clubruimte vanaf half acht open. De junioren competitie start om kwart voor acht, de senioren beginnen om half negen. Competitie-spelers moeten voor die tijd aanwezig zijn. TOG houdt op vrijdagavond 13 september een 'Open Avond' voor belangstellenden. Gestart wordt om kwart voor acht. Iedereen, die wil kan een spelletje komen spe len met de leden van de club. Een kopje koffie wordt gratis aange boden. Na alle moeilijkheden, die er de voorbije periode bij TOG waren met de eigenaar van het clubge bouw, lijken deze nu voor goed achter de rug. Er is een contactper soon gevonden, die voor de clubs, die gebruik maken van het Oude Raadhuis, bemiddelt. Omtrent een aantal zaken werd inmiddels duidelijkheid verschaft. Eigenaar Backer hoopt, dat de misverstan den. die er bestonden, uit de weg zijn geruimd. Zijn toekomstplan nen voor het pand zijn mogelijk niet ongunstig voor de verenigin gen. De medewerking van de ge bruikers van het gebouw is dan wel een eerste vereiste. ANP-nieuws Naast het regionale schaak nieuws wordt ook regelmatig aan dacht besteed aan schaakgebeur tenissen, die via de ANP-nieuws- voorziening arriveert. Korte partij Als afsluiting een korte partij. I. e4 e5; 2. Pf3 Pc6; 3. Lc4 Lc5; 4. c3 d6; 5. d4 exd4; 6. cxd4 Lb4+; 7. Ld2 Lxd2t; 8. Pbxd2 Lg4; 9. Db3 - Tb8?; 10. Lxf7f Kf8; Df6; 12. Lxg8 Txg8; 13. e5 dxe5; 14. dxe5 De7; 15. Thcl Pxe5; 16. Pxe5 Dxe5; 17. Db4+ Dd6; 18. Dxg4 Dxd2. D i a g r a m II Na het slaan door zwart op d2 gaf hij meteen op. Ziet u de zet van wit, die het opgeven van zwart rechtvaardigde? ZIERIKZEE - Bestudering van de openingen van een damspel kan nooit bestaan uit het uit het hoofd leren van bepaalde zettenreeksen. Het gaat erom begrip te krijgen voor het doel dat men een bepaalde se rie zetten wordt nagestreefd. Het doel is als regel niet afhankelijk van één bepaalde beginzet. Het is heel vaak mogelijk na een aantal zetten over te schakelen op een opbouw die vaker door een andere serie begin- zetten wordt verkregen. Iemand, die de openingen goed kent, kan ver geleken worden met iemand, die goed de weg weet in een grote stad. Als hij naar het andere eind van de stad wil, is hij niet gebonden aan één bepaalde weg. Hij weet waar hij heen wil en welke weg hij zal nemen zal afhangen van aller lei bijkomstige redenen. Al weet men in een dampartij wat men zelf wil, dan kan het onder be paalde omstandigheden voorde len hebben de tegenstander zo lang mogelijk in het onzeker te la ten. Oudhollands 1. 33-28. Deze inleidingszet is gebaseerd op twee principes. Direct wordt een begin gemaakt met het bezet ten van het centrum onder het motto: op het midden sta je beter dan aan de randen. Volgens de the oretici uit het begin van deze eeuw was de rechtervleugel de 'zwakke' vleugel. Er wordt dus tevens een begin gemaakt met een aanval op zwarts 'zwakke' vleugel. 1... 18-23. Alle negen zetten, die voor zwart speelbaar zijn. worden in de praktijk gebruikt, de een wat meer. de ander wat minder. De gespeelde zet berust op dezelfde overwegingen als de eerste zet van wit. w W W 2. 31-27. Een oud advies is: ruk op in ge sloten gelederen. De gespeelde zet heeft een positief doel. De erva ring heeft geleerd dat in de Hol landse partij gevaar bestaat voor een slechte ontwikkeling van de lange vleugel. De schijven 46 en 41 komen niet gemakkelijk in het spel. 2.... 20-24. In het handhaven van de sym metrie in deze opening zag men vroeger een voordeel voor zwart. Voor 17-21 voelde men niet veel wegens verzwakking van de rech tervleugel. En 13-18 deed men ook niet graag. De basisschijven in het centrum handhaafde men het liefst zo lang mogelijk. 3. 34-30. Dc zet 37-31 kan niet en 36-31 herbergt de vrees voor opsluiting van de lange vleugel. Aan 27-22 werd zelfs niet gedacht. 3.... 17-21. 4. 39-33, 12-18. Het centrum wordt aangevuld. Waarom daarmee niet wordt door gegaan, maar eerst de linkervleu gel wordt ontwikkeld, komt weer bij de zesde zet ter sprake. 5. 37-31, 7-12. Met de laatste zet wijkt zwart af van de symmetrie. De oude theo retici beschouwden deze zet als een soort positionele valstrik. Men hoopte dat wit zou vervolgen met 6. 44-39 om dan door 14-20 de symmetrie te kunnen herstellen. En dat onder gunstige omstandig heden. Daarom geeft dc theorie in de diagramstelling aan: 6. 31-26 om de linkervleugel te ontwikke len. Zwart doet dit ook door: 6.... 14-20; 7. 26x17, 11x31; 8. 36x27, 20-25; 9. 44-39, 25x34; 10. 40x20, 15x24. Hiermee is de opening feitelijk afgelopen. Beide partijen hebben hun vleugels goed ontwikkeld. Diagram De oude theorie bepleitte nu een wit stuk op 30 te brengen (voor zwart dus op 21) ter bescherming van deze vleugel. Bij achterlopen op 25 dan steeds te dekken door 39x30. men speelde dit stuk dus bewust niet naar 25, omdat zwart het dan door 14-20 uit zou kunnen ruilen en vrij spel op deze vleugel zou hebben. Men zou in het algemeen kun nen zeggen dat de oude Hollandse opening meer is gericht op een goede ontwikkeling en een veilige verdediging dan op het doen van een aanval of een poging om de te genstander op een andere manier voor problemen te stellen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 13