o Gemeentesecretaris J. W. de Jonge geraakt door grote belangstelling bij 40-jarig ambtsjubileum ik Technische problemen aan onderwaterdrempel oorzaak tegenvaller Oosterscheldewerken Open huis ISTA DE ZIERIKZEESCHE COURANT Inbraak WZM AUTOBEDRIJF GILIJAMSE B.V. RENESSE Honda-dealer LENING 1985 PER 1031/1095 De „NIEUWSBODE" is er natuurlijk bij! WA> m* ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Lezen en schrijven Afscheid Zesde klassers praten beter dan ze lezen en Het hoofd van de administratie van de Rijkspo- scbrijven. Meer dan de helft haalt geen vol- litie groep Schouwen-Duiveland Piet van IJs- doende voor schrijven. (Pag. 2). seldijke, werd hartelijk uitgewuifd. (Pag. 2). Nederlaag Laatste loodjes Het gemis door blessures en vakantie van na- De laatste loodjes wogen voor de herenploeg genoeg het complete middenveld kwam Zierik- van volleybalvereniging Mevo'80 te zwaar in zee duur te staan tegen Baronie. (Pag. 5). het toernooi van Kwiek uit Bruinisse. (Pag. 6). MAANDAG 9 SEPTEMBER 1985 142ste jaargang Nr. 23791 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Als hot regent in september, valt Kerstmis in december. Paul van Zummeren Aan aantal gemeenteraadsleden van Westerschouween feliciteert gemeente secretaris De Jonge. Van rechts naar links L. TielemanJ. van de Berge. J. C. Hendrikse en dr. H. J. van Zuylen. Zonder inflatie overschrijding van 700 miljoen DEN HAAG - Bij de Oosterscheldewerken is het kabinet opnieuw geconfronteerd met een flinke kos- tenoverschrijding. Het gaat dit keer om een bedrag van 132 miljoen gulden, zo blijkt uit het achttiende voortgangsrapport, waar het kabinet vrijdag over heeft beraadslaagd. De afgelopen twee voortgangs rapporten gaven geen overschrijdingen te zien, maar „nu is het weer mis", aldus premier Lubbers vrijdag op zijn wekelijkse persconferentie. Als gevolg van de overschrijding zal ten laste van de begroting van Verkeer en Waterstaat de post worden gebracht in verband met werken aan het Kanaal door Zuid-Beveland (wel een onderdeel van de Ooster scheldewerken). Het gaat daarbij om een bedrag van 60 miljoen gulden. Over blijft dan nog een bedrag van tussen de 70 en 90 miljoen gulden, aldus Lubbers, waar nog compensatie voor bevonden moet worden. De ze kwestie hoopt het kabinet te regelen bij de voorjaarsnota van volgend jaar. De kostenoverschrijdingen zijn vooral veroorzaakt door de werk zaamheden aan de onderwaterdrempel van de stormvloedkering. Als gevolg van technische problemen was er meer materieel en personeel no dig dan aanvankelijk was voorzien, zo blijkt uit de voortgangsrapporta ge- Uit de brief van minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat bij de voortgangsrapportage blijkt dat de belangrijkste oorzaak van de over schrijdingen sinds 1976, toen begonnen werd met de Oosterscheldewer ken, de inflatie is. Als de inflatie buiten beschouwing wordt gelaten bedraagt de kos- tenoverschrijding tot nu toe in totaal ongeveer 700 miljoen gulden, tien procent van de kosten van het hele Oosterscheldeproject. De minister gaat er van uit dat de stormvloedkering volgend jaar op 4 oktober in gebruik kan worden gesteld. Premier Lubbers vindt niet dat de nu weer aan het licht getreden kos- tenoverschrijding inhoudt dat het optreden van de Commissie-Le Blanc heeft gefaald. Deze commissie is vorig jaar ingesteld om de kosten van de Oosterscheldewerken in de gaten te houden. Lubbers zei niets te kun nen zeggen over kostenoverschrijdingen die de komende tijd nog zouden kunnen optreden. ZIERIKZEE - In de nacht van vrij dag op zaterdag werd ingebroken in het pand van de WMZ aan de Zand weg. Koper en andere artikelen waar in koper verwerkt is, voor een nog on bekend bedrag werd meegenomen en naar wordt aangenomen vervoerd op een tevens gestolen aanhangwagen met ook gestolen personenauto, alles eigendom van de WMZ. De auto (zon der aanhanger) werd zaterdag in de polder rond Oude Tonge terug gevon den. Advertentie uw voor Schouwen en Duiveland Telefoon 01116-1370 b.g.g. 1585 of 1385 Advertentie STAAT DER NEDERLANDEN Inschrijving op 10 september a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs RENESSE - „Ik ben bijzonder getroffen door het rid derschap in de orde van Oranje Nassau, dat de koningin mij heeft toebedacht. Het liefst zou ik de onderscheiding postuum aan mijn vrouw willen toekennen. Zij die haar hebben gekend weten wat voor steun ze in alle jaren voor mij is geweest". Aangrijpende woorden van J. W. de Jon ge uit Renesse, die vrijdag werd gehuldigd voor zijn 40- jarig jubileum als gemeentesecretaris van Westerschou- wen. Het dorpshuis in Renesse was gevuld met afvaardi gingen van vele gemeentebesturen, verenigingen, stich tingen en federaties. Voor de aanwezigen bleek al snel hoe veelzijdig De Jonge is, die - zoals uit de toespraken bleek - overal alles vanaf weet; „een wandelende encyclo pedie", zoals een van de bezoekers hem omschreef. Alle belangstellling deed de jubilaris duidelijk goed, maar in zijn bescheiden toespraak zei hij zijn inzet toch vooral aan zijn familie en collega's te danken te hebben. Burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer beet het spits af en ging in op de vele veranderingen bin nen de gemeente in alle jaren, dat De Jonge als gemeentesecretaris fun geert. „In de zeventigerjaren werden grote werken uitgevoerd, zoals het ri oleringsplan. Dit was voornamelijk achterliggende periode eigenlijk nooit afwezig geweest tijdens de VVV-vergaderingen. En als ie er dan eens niet was, dan hing hij de volgen de morgen vroeg aan de telefoon. Missen doet hij niets", memoreerde hij. Namens de vereniging van Burge meesters, Wethouders en Secretaris sen (BWenS) van Schouwen-Duive land nam burgemeester T. C. Hekman plaats achter het katheder. Deze wist nog een mijlpaal in het le ven van De Jonge te melden. ,,U bent ons oudste lid. Hoewel uit de notulen van vroeger blijkt, dat u het eerste jaar nu niet echt een geweldige be zoeker was, is dat in de loop der jaren wel veranderd. U levert nu een grote bijdrage aan onze vereniging", aldus Hekman. Hij bracht ook de felicita ties namens het Streekarchivaat Schouwen-Duiveland en Sint- Philipsland over. Namens het secretarissenberaad op het eiland nam collega De Groot, ge meentesecretaris in Bruinisse, het woord. Hij verhaalde over de grote verschillen in arbeidsomstandighe den voor zijn collega's 40 jaar geleden en nu. Voor een schamel loon verrich ten de secretarissen indertijd hun werk. Zo werkte De Jong in het begin in een „gemeentehuis" met twee ka mers; i voor de burgemeester en 1 voor het overige personeel. De voor ganger van De Jonge, de heer De Bruin, weigerde resoluut met een ty pemachine om te gaan. Een vreemd gegeven nu een gemeentesecretaris anno 1985 te maken heeft met auto matiseringsprocessen en een groot ambtenarenapparaat. Tussen de Burgemeester mevrouw J. L. Niemantsverdriet-Leenheer speldt „haar" gemeentesecretaris de versierselen op in Rid derorde van Oranje Nassau. voor recreatieve ontwikkelingen. U heeft hieraan een bijzondere bijdrage geleverd", aldus de eerste burger. Aan haar viel de eer de ridderonderschei ding bij de secretaris op te spelden, die de handeling zeker niet onemoti- neel onderging. Namens de gemeente kreeg hij bovendien een gouden hor loge aan een ketting met de inscrip tie; J. W. de Jonge, 40 jaar gemeente secretaris. Ook de dienst gemeente werken had een ongeveer gelijke tekst uitgebeeld op een plateau met bloemen. De Wcsterschouwse bestuurders kregen ook de gelegenheid om hun zegje te doen. Zo wees wethouder J. C. de Feiter op de betrokkenheid van De Jonge bij het reilen en zeilen van de gemeente. „Waar hij ook in den lande was. nooit kon hij het nalaten een goed woordje voor Wcsterschou- wen te doen", lichtte de Feiter toe. Ook zijn collega A. J. Padmos weer De Jonge's verwantschap met de lo kale gemeenschap, in het bijzonder met die van Renesse. RU-fracticvoor- zitter J. van dc Berge, PvdA-man J. C. Hendrikse, de liberaal dr. 11. J. van Zuylen en de christen-democraat L. Tieleman benadrukten allen de bijzondere kennis, die de gemeente secretaris bezit. Deze karaktereigen schap werd kracht bijgezet door op merkingen als „hij weet werkelijk alles" en „De Jonge staat altijd voor ons klaar met de benodigde informa tie". De cadeaus ondersteunden de lovende woorden. J. Janse van dc WV-Renesse was ook van de partij. „De Jonge is in de Neem een abonnement op die aktuele krant; wij maken het nu al heel aantrekkelijk: Een jaar lang de krant voor de prijs van 10 maanden! Uw voor deel bijna f 25,00. Vul snel onderstaande bon in en sluur die naar "Zierikzeesche Nieuwsbode" Antwoordnummer 12 4300 VB Zierikzee Een postzegel is niet nodig. C y,J Ja, ik maak gebruik van uw aanbod. Noteer voor mij een I jaarabonnement, twee maanden zijn voor uw rekening; ik betaal dus geen I 147,80 doch slechts t 123,16. Naam I Adres Plaats postcode plechtige toespraken was de speech van de voorzitter van de personeels vereniging, S. L. de Feiter, een welko me afwisseling voor de genodigen- den. In plat Schouws - ANB-woorden werden snel verzeeuwsd - noemde de voorzitter hem „een goud mens", al leen jammer dat ie niet uit Burgh komt". Aandacht De Stichting Renesse werd verte genwoordigd door A. C. W. van der Vet. „Hoewel nooit kan worden nage gaan hoe het toerisme er uit zou heb ben gezien zonder de stichting - De Vervolg pagina 2 Advertentie op 12, 13, 14 en 16 september bij autobedrijf St. Joostdijk 41 Burg. v. d. Havestraat 48 4307 AR Oosterland, Dealer van Subaru, Austin Rover Land en Range Rover Dit nummer bestaat uit 8 pagina's PL Wtr Verwachting tot dinsdagavond: Perioden met zon In de nacht en ochtend enkele mist banken en minimumtemperatuur omstreeks 10 graden. Overdag droog en perioden met zon; middagtempe- ratuur ongeveer 19 graden. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 13 sep tember: Woensdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: variabel 2 Donderdag: Zonnig Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 22 graden Windkracht: zuid 2 Vrijdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 21 graden Windkracht: variabel 2 ZON- EN MAANSTANDEN 10 sept. Zon op 7.06, onder 20.06 Maan op 0.48, onder 18.45 Nieuwe Maan 14 september (20.20) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 10 sept. 12.02 - 5.41 18.09 Springtij: 16 september HET WEEROVERZ1CHT DE BILT - Het is deze week droog en rustig weer. Inmiddels worden dc nachten langer en hierdoor neemt bij dit rustige weer de kans op mist in de nacht on ochtend toe. Het rustige weer wordt veroor zaakt door een hogedrukgebied dat van Engeland naar de Noordzee en onze omgeving trekt. De temperatuur komt op voor deze tijd van het jaar normale waarden of zelfs iets hoger. Dat houdt in dat het 's middags 20 graden wordt of iets meer. Ook in Midden-Europa treedt een weers verbetering op. In Zuid- Duitsland wordt het deze week 25 graden. In Frankrijk is in het week einde de temperatuur al flink hoger geworden. In Zuid-Europa blijft het zonnig en warm.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1