Postkantoor Zierikzee half jaar in gebreke Jonge Stichting tot behoud van onderwaterschatten in Zeeland wil doelstelling snel aantonen Opening aardappel opslag Zierikzee mx DE ZIERIKZEESCHE COURANT AUTOBEDRIJF GILIJAMSE B.V. RENESSE Honda-dealer De „NIEUWSBODE" is er natuurlijk bij! "Zierikzeesche Nieuwsbode" Gewond bij aanrijding t ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Bibliotheek Het sfeerelement zal centraal slaan in de nieu we bibliotheek, die momenteel wordt gebouwd aan het Haringvlietplein in Zierikzee. (Pag. 2). .langs om een kijkje te nemen. Vijf jaar eerder was hij er ook. (Pag. 3). Koninklijk bezoek Landbouw De Oosterscheldewerken kregen Engels ko- De Zeeuwse landbouw zorgt voor 15% van het Nog nooit kreeg een professioneel wereldkam- ninklijk bezoek. Prins Andrew kwam even Nederlandse akkerbouwareaal. Een verbre- pioen bij de beroepsrenners zoveel sympathie ding van de produktstroom lijkt noodzakelijk. (Pag. 6). Wereldkampioen als nu met de 38-jarige Joop Zoetemelk ge beurt. (Pag. 8). DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1985 142.vtc jaargang Nr. 23789 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Een goed. doel kan slechts door goede middelen bereikt worden, en een doel dat daarmee niet bereikt kan worden moet slecht wezen. uw voor Schouwen en Duiveland Telefoon 01116-1370 b.g.g. 1585 of 1385 MM Neem een abonnement op die aktuele krant; wij maken het nu al heel aantrekkelijk; Een jaar lang de krant voor de prijs van 10 maanden! Uw voor deel bijna I 25,00. Vul snel onderstaande bon in en stuur die naar Antwoordnummer 12 4300 VB Zierikzee Een postzegel is niet nodig. Ja, ik maak gebruik van uw aanbod. Noteer voor mij een jaarabonnement, twee maanden zijn voor uw rekening; ik betaal dus geen I 147,80 doch slechts I 123,16. Naam Adres Plaats postcode Doeke Roos, voorzitter van de Stichting tot behoud van onderwaterschatten in Zeeland (midden) in gesprek met me dewerker P. Poortvliet en bestuurslid B. Roose. Het gesprek vindt plaats aan boord van 'De Wijtvliet'. De PTT-noodruimte op de Balie blijft een huif jaar. Nu de PTT definitief in het post kantoor aan de Poststraat blijft ge huisvest, zijn de verbeteringswerk zaamheden nu eindelijk in volle gang. Indertijd was er nog sprake van een mogelijke betrekking van de ou de school aan de Manhuisstraat, maar die wordt nu nog steeds door de RSG gebruikt. Temeer reden voor de PTT-directie om uitvoer te geven aan verschillende bouwplannen voor het postkantoor. ZIERIKZEE - De nieuwe opslagloods bij het sorteer- bedrijf van de Aardappel- aïzetorganisatie voor Zuid west Nederland BV in Zie rikzee, in landbouwkrin- gen beter bekend onder de verkorte naam Aardappel- BV, wordt op maandag 9 september om drie uur of ficieel geopend door loco burgemeester L. J. van Gastel van Zierikzee. Van af half vijf tot zes uur staat het bedrijf open voor ieder die belang stelt in de coö peratieve afzet van con sumptie-aardappelen. Een informatiestand toont de voor delen, die voor de telers verbonden zijn aan deze wijze van afzet - pooling - van hun produkt. Vooral de resulta ten van de aardappelpool oogst 1984 spraken sterk tot de verbeelding. Aan de aardappelpool kan worden deelgenomen door telers/leden van de Coöperatieve Thlersvereniging 'Schouwen-Duiveland' BA. Deze CTV (en daarmee ook het sorteerbedrijf) bereikte in 1984/1985 een totale ont vangst van ongeveer 45.000 ton aard appelen. De omzet van de Aardappel- BV beliep in die periode in het gehecf 180.000 ton. Doel van de nieuwbouw is tege moet te komen aan de vraag naar opslagruimte door telers, die op hun boerderij niet beschikken over moge lijkheden om een rendabele opslag voor aardappelen te realiseren. De nieuwe loods, die een opslagcapaci teit heeft van ongeveer 4.000 ton, zal bij de komende oogst al volledig in bedrijf zijn. Verwachting tot vrijdagavond: Buien Wisselend bewolkt en perioden met buien; minimumtemperatuur onge veer 10 graden; middagtemperatuur omstreeks 17 graden. Matige noord westelijke wind, kracht 4, aan de Waddenkust en op het IJsselmeer af en toe krachtig, 6. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 9 sept.: Zaterdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: noordwest 4 Zondag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: west 3 Maandag: Af en toe zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 6 sept. Zon op 7.00, onder 20.16 Maan op 22.40 onder 14.49 Laatste Kwartier: 7 september (13.16) HOOG- EN LAAG. WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 6 sept. 8.07 20.15 1.46 14.00 Doodtij: 9 september HET WEEROVERZICHT DE BILT - Morgen komen er veel buien voor. Achter de depressie, die vandaag passeerde, wordt met noord westenwind koude lucht uit de omge ving van IJsland over de relatief warme Noordzee aangevoerd. Deze lucht is onstabiel van opbouw en er ontstaan gemakkelijk buien. De koude lucht wordt boven het zeewater wat aangewarmd, maar in ons land zal de temperatuur nauwelijks tot 17 graden oplopen. Advertentie ZIERIKZEE - De diensten van het postkantoor in Zie rikzee lopen het komende half jaar via een drietal nood- gebouwtjes op de Balie. In deze zes maanden gaat de PTT haar beveiligingssysteem optimaliseren, het kantoor herinrichten en het gebouw toegankelijk maken voor in validen. PTT-directeur C. Karremans wijst op de onge makken, die de klanten in deze periode tegemoet kun nen gaan, maar benadrukt tevens de voordelen na het gereedkomen van de verbouwing 'Aan de verbeteringen van de voor zijde van het pand zijn de nodige overlegprocedures voorafgegaan. De gemeente Zierikzee kent namelijk ve le bepalingen in verband met het mo numentaal karakter van de stad. Ge lukkig hebben we nu overeenstemming weten te bereiken', legt de directeur uit. Over de gehele breedte van het gebouw komen leu ningen voor minder-validen. Ook een helling met in het midden een egaal platform biedt voor rolstoelgebrui kers uitkomst. Karremans vertelt voorts, dat de helling ook voor kinderwagens voor delen heeft. Ook oudere mensen zul len met de aanpassingen minder moeite hebben, om het postkantoor te betreden. Tot op heden is het postkantoor ook alleen nog maar professorisch bevei ligd. Maar vanaf de ingebruikname over een half jaar is er een definitief systeem geïnstalleerd. Ten slotte staat er nog een extra loket op het bouwprogramma, zodat tijdens top dagen in het toeristenseizoen en kerst en nieuwjaar een vlotte afhandeling van alle postzaken gegarandeerd kan worden. Maar zoals gezegd ondervinden de bezoekers van de noodgebouwen in de komende tijd mogelijk enige hin der vanwege de bouw. De houders van een postbus kunnen voorlopig niet in het kantoor terecht, maar moeten naar het voorsorteercentrum aan het Haringvlietplein in Poort- Ambacht. 'We hebben alle betrokke nen hierover ingelicht, zodat ik hier bij weinig problemen verwacht. Het voornaamste is, dat we straks weer optimaal aan de slag kunnen en inva liden het postkantoor niet langer hoeven te wijken', stelt Karremans te vreden vast. ZIERIKZEE - De 'Stichting tot behoud van onderwa terschatten in Zeeland' werd in maart 1984 opgericht. De aanleiding om te komen tot de oprichting van deze stich ting was ondermeer de onrust weg te nemen van velen aan de Zeeuwse waterkant, die zich zorgen maken over het monument onder water. Zij wensen voor Zeeland te behouden wat er aan voorwerpen van de provincie uit een rijk maritiem verleden nog over is. In Zeeland zijn de activiteiten van een Engelse duikgroep bekend. Deze groep houdt zich bezig met de ber ging van het wrak van 't Vliegend Hert. Hoewel het bestuur van de stichting het betreurt, dat deze groep nog steeds graafwerk verricht op dit wrak en zich verbaast over het uit blijven van maatregelen van de over heid, is het de bedoeling dat de stich ting zich met andere zaken bezig houdt. ,,Het eerste doel van de stich ting is een verkennend en inventari serend onderzoek te doen naar wrak ken en wrakresten, die zich nog in de Zeeuwse wateren en de Scheldemon- ding bevinden", vertelt stichtings voorzitter Doeke Roos. Het ministe rie van Verkeer en Waterstaat heeft aan de stichting het meetvaartuig 'De Wijtvliet' afgestaan. Hiermee wordt in de weekeinden gevaren om onder zoek te verrichten. Inventarisatie .Naast de apparatuur, die zich aan boord van 'De Wijtvliet' bevindt, wordt een side scan-sonar gebruikt van de dienstkring Westerschei de", legt Roos uit. „Tevens zijn de duikers van de Zeeuwse duikverenigingen be reid indien een wrak wordt gelocali- seerd een nader onderzoek te doen. Op deze wijze ontstaat na een aantal jaren een unieke inventarisatie van alle nog aanwezige onderwatermonu menten in Zeeland". Het ministerie van Verkeer en Wa terstaat was in feite de eerste spon sor van de nog jonge stichting. Daar naast werden donateurs geworven. Ondermeer van de Slavenkas werd een donatie ontvangen. Verder werd ook het bedrijfsleven bereid gevon den de stichting financieel te steu nen. ,,Op korte termijn willen we aankloppen bij bet ministerie van WVC, maar ook bij de Provincie Zee land. We willen echter eerst laten zien wat we waard zijn", onderkent Doeke Roos. ,,Met behulp van sport- duikers moeten we in staat zijn onze doelstellingen te verwezenlijken. Daarna melden we ons bij de over heid. Een goed gedocumenteerde in ventarisatie van het onderwatermo nument moet de basis vormen, waar op het monumentenbeleid wordt ge voerd, meent het ministerie van WVC, eraan toevoegend, dat de roep om begeleiding van de sportduiker steeds groter wordt. Met beide wil len we bezig zijn en daarom zal er iets tegenover moeten staan". Minister Brinkman van WVC kon digde reeds aan. dat er meer aan dacht dient te worden besteed aan het monument onderwater. „Welnu, een Zeeuwse stichting is hiermee bezig: het antwoord is nu aan de minister", zegt Roos vol overtuiging. De stich- tings-voorzitter vindt het overigens triest, dat het mooie bronzen kanon uit het wrok van 't Vliegend Hert niet Stichting Behoud Onderwaterschatten in Zeeland secretariaat Rossinilaan 16 4384 MA Vlissingen tel. 01184-67869 voor Zeeland behouden is gebleven. Het werd aan de gemeente Vlissingen te koop aangeboden, maar b. en w. van de Scheldestad lieten het afwe ten. „Hoe mooi had dit Zeeuws erf goed niet blijvend tentoongesteld kunnen worden in bijvoorbeeld de hal van het stadhuis of elders in Zee land", voegt Roos er een beetje mee warig aan toe. Nu is het aangekocht door het Scheepvaartmuseum in Am sterdam, waar het is toegevoegd aan een aantal andere bronzen kanonnen, die in het bezit zijn van het museum. „Het is aan het bestuur van de stichting en een groot aantal mede werkers om te ijveren voor het be houd van ons Zeeuwse erfgoed. Van mij mag je wel aannemen, dat we be zig zijn met een goede Zeeuwse zaak", besluit Doeke Roos zijn ver haal. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Het meetvaartuig 'Dc Wijtvliet', dat door het ministerie van Verkeer en Wa terstaat ter beschikking werd gesteld aan de nog jonge stichting. BURGHSLUIS - De uit Zierikzee afkomstige J. v. B. werd dinsdagmid dag gewond na een aanrijding op dc Damaanzet bij het werkeiland Neel- tje Jans. Hij was daar bezig met het verrichten van metingen en had zijn VW-bestelwagen rechts van de weg geparkeerd. In dezelfde rijrichting naderde een vrachtwagen met daar achter de personenauto van C. F. M. W. uit Delft. De vrachtwagen stuurde om de geparkeerde bestelauto, maar de bestuurder van de personenauto zag te laat dat er een obstakel op zijn weg was en botste tegen de meetappa ratuur en J. v. B. op die per ambulan ce werd overgebracht naar het Zweed se Rode Kruisziekenhuis te Zierikzee. Na behandeling kon hij naar zijn gedeeltelijk vernielde auto terug.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1