„Het is een hobby, die je niet meer loslaat" Laatste hoofdprijs zomerspel 'Ontdek Zierikzee' uitgereikt aan mevrouw Ad. van Velthoven Jeugdsoos Big S in Burgh-Haamstede opent zaterdag deuren weer Supermarkt Bruinisse BURGH-HAAMSTEDE - Jeugdsoos Big S uit Burgh-Haamstede opent zaterdag 31 augustus weer haar deuren. Het betekent de start van het zeventiende seizoen. In de voorbije weken werden veel vrije uren besteed aan het opknappen van het soosgebouw. Er was dit keer geen grote verbouwing, maar er werd wel een aantal kleinere aanpassingen verricht. Vooral aan de hinderlijke tocht is een einde gekomen. De iso latie van het gebouw was deze zomer het belangrijkste. Daarnaast zijn bepaalde mankementen verholpen en zijn enkele zaken logischer ge plaatst. Op de openingsavond wordL een normaal programma afgewerkt met muziek 'vanaf de draaitafels'. Tweeëneenhalve maand was Big S gesloten om even bij te komen van het vorige seizoen en om te genie ten van de zomer, althans wat de zomer had moeten zijn. Hiervan kwam immers niet zo erg veel te recht, maar iedereen is uiterst ge motiveerd voor het op beginnen staande seizoen. Aangezien de herstelwerkzaamheden meer tijd vergden dan aanvankelijk werd gedacht, is aan het programma nog niet al te veel tijd besteed. Ondanks dat is het toch gelukt om een topattractie binnen te ha len. Op 12 oktober komt de hard rockband 'Helloïse' naar Big S. Het is niet de eerste de beste band, want in de band zitten onder ande re twee leden van 'Highway Chile' en twee voormalige leden van 'Lemming'. De naam 'Helloïse' is nog nauwelijks bekend, maar daar komt zeker op korte termijn verandering in. De promotietoer van de nieuwe formatie start met het uitbrengen van de eerste elpee. Verder is er nog geen program ma bekend, maar hier wordt op korte termijn aan gewerkt. Jeugd soos Big S is ook weer blij met het feit, dat steeds meer jongeren zich in willen zetten voor de Burgh- Haamsteedse soos. Er zijn inmid dels enkele nieuwe bestuursleden gekomen, die stammen uit de soos voor de leeftijdsgroep van twaalf tot en met vijftien jaar. Deze soos begint weer op woensdag 4 sep tember. De jonge bestuursleden gaan zich in eerste instantie voor namelijk met dit onderdeel van Big S bezighouden. De activitei ten van de jongerensoos zullen dit seizoen danig worden uitgebreid. In de soos voor de leeftijdsgroep vanaf zestien jaar worden de le den het komende seizoen weer op tal van activiteiten getracteerd. Ideeën zijn er genoeg, maar de uit werking moet nog komen. Binnen afzienbare tijd legt de program macommissie van Big S het ver rassingspakket op tafel. De bands, die Big S gaan bezoeken spelen in de regel hardrock- muziek. De muziek, die op de ge wone avonden wordt gedraaid be vat alle muzieksoorten, want Big S draait niet alléén hardrock. Ook andere genres komen aan bod. Jeugdsoos Big S is in het week einde dagelijks geopend. Op vrij dag en zaterdag kan iedereen er te recht van acht tot twaalf uur en op zondag is de soos geopend van half drie tot zes uur. De soos voor jongeren van twaalf tot vijftien jaar is op de woensdagavonden ge opend van zeven tot negen uur. Treinenfanaat Frits Krikke denkt over modelspoorclub ven werd winnares met de slagzin: „Het silhouet van molen 'Den Haas': Van verre en op de ree, het gezicht van Zierikzee". Naar de mening was het misschien wel de beste slagzin van alle, die in de zeven weken werd ingestuurd, vanwege zijn bondig heid. Voor hen was de zevende en laatste prijsuitreiking om even vluchtig terug te blikken op de actie, die eigenlijk toch geen doorslaand succes werd. ,,De deelname was niet optimaal", meende Willem Gudde. „In totaal kwamen hooguit vierhonderd formu lieren ingevuld terug en dat mag je gerust een heel klein percentage noe men, als je bedenkt dat er in totaal veertigduizend formulieren aan de man werden gebracht". Opvallend was ook, dat het vaak iedere week weer dezelfde inzenders waren, die onder de ogen van de jury versche nen. ,,Dat zit hem waarschijnlijk in het feit, dat degenen, die de tocht een maal gelopen hadden, bij een volgen de gelegenheid het formulier pro bleemloos in konden vullen zonder daarbij weer rond te gaan. Overigens is een positief gegeven, dat veel men sen verbaasd waren over het feit, dat er in Zierikzee aanzienlijk meer win kels waren dan zij vooraf vermoed den". Vervolg van pag. 1 assortiment kruidenierswaren aan gevuld met de bekende non-food arti kelen. In de toekomst wil Van Veld huizen ook verse vis gaan verkopen. Verder komt er inpandig een slijte rij. Drie kassa's (mogelijk vier) zul len zorgen voor een snelle afrekening en, belangrijk voor Bruinisse: er wordt een werkgelegenheid ge creëerd voor vijftien man personeel (part- en fulltimers). Al met al een welkome aanvulling op het Bruse winkelbestand, al denkt niet iederéén er zo over. Van Veldhui zen wel, dat is zeker. Hij mikt vooral op de Bruse inwoners, die buiten het dorp hun inkopen doen bij concurre rende grootwinkelbedrijven. In zijn nieuwe zaak zullen derhalve alle da gelijkse levensbehoeften ruim voor radig zijn. Het inkopen wordt verder vergemakkelijkt door de aanwezig heid van ongeveer vijftig parkeer plaatsen voor auto's, die volledig voor rekening van de eigenaar zullen worden aangelegd. Tussen super markt en school komt een ruime groenstrook, zodat de school geen last zal hebben van de supermarkt. Geblokkeerd De periode van zes jaar touwtrek ken overziend zegt Van Veldhuizen .dat die tijdsduur voor een onderne mer veel te lang is'geweest.. „Zes jaar lang ben ik geblokkeerd in m'n ge dachten. Het 'Prijsknijper-debat' in de raad dus de vele publiciteit daar omheen, zal zeker ook niet gunstig werken op toekomstige klanten", denkt hij. Dat de raad hem ook nog een L- vormig gebouw dreigde aan te sme ren ging hem te ver en daar heeft hij zich tegen verzet. Het wordt nu een rechtoekig gebouw met rondom par keerplaatsen en groen. Half septem ber gaat de eerste paal de grond in, waarvoor waarschijnlijk burgemees ter Hekman in actie zal komen als hij die uitnodiging aanneemt. Vijf maanden later moet het gebouw er staan en heeft Bruinisse z'n grote su permarkt. Aannemer Boogert it Oosterland zal de bouw verzorgen. Van Veldhuizen verwacht niet alleen, maar weet het zeker, dat de super markt in een grote behoefte zal voor zien en een verrijking van Bru zal blijken te zijn, ook met het oog op de toekomst. TILBURG - Burgemeester en wet houders van Tilburg hebben donder dag verontwaardigd gereageerd op een onlangs genomen besluit van het bestuur van Beekse Bergen om in 1986 opnieuw superattracties te hu ren. In een brief aan Beekse Bergen schrijven b en w dat besluit „ten zeerste af te keuren", omdat dit in druist tegen het standpunt van, de Til- burgse gemeenteraad, de grootste aandeelhouder van Beekse Bergen. Voorzitter A. R. den Reijer van de Zierikzeese Ondernemers Centrale overhandigt de laatste winnares van het ZOC- zomerspel, mevrouw Ad. van Velthoven, bloemen vanwege haar gewonnen hoofdprijs, twintig waardebonnen ter waarde van totaal f 500,~. ZIERIKZEE - Het zomerspel 'Ontdek Zierikzee' is voor het seizoen 1985 weer verleden tijd. In de foyer van drukkerij Lakenman Ochtman bv in Zierikzee over handigde ZOC-voorzitter A. P. den Reijer de hoofdprijs, bestaande uit twintig waardebonnen van 25.- elk aan mevrouw Ad. van Velthoven uit Zierikzee. Zij werd daar mee de zevende en laatste hoofdprijswinnares van het zomerspel, waarmee de Zierikzeese Ondernemers Cen trale gedurende het zomerseizoen de aandacht op Zierik zee tracht te vestigen. Overigens is het niet helemaal juist te stellen, dat mevrouw Van Veltho ven de zevende winnares werd, om dat de jury tijdens een van de weke lijkse afleveringen de hoofdprijs niet toekende. „Misschien schoten we toen evenwel het beste in de joos"> meent Den Reijer, daarbij dé. pn- dersteuning zoekend van zijn mede bestuurslid Willem Gudde. „In die week meenden we toch een bestem ming te moeten zoeken voor de prijs met een totaalwaarde van 500.-. We stelden ons daarom in contact met het Zweedse Rode Kruisziekenhuis. In overleg met vertegenwoordigers van .het ziekenhuis hebben we toen .twee pakketten speelgoed gekocht voor.de recreatie-afdelingen van het Zierik zeese ziekenhuis. Als we alles over zien, dan mogen we best stellen, dat dit het hoogtepunt werd van de hele actie". Ingenomen Winnares mevrouw Van Velthoven toonde zich bijzonder in haar schik met de door haar gewonnen prijs. „Ik heb eigenlijk nog nooit een prijs van enige importantie gewonnen, waar dan ook mee", vertelde zij. „Het eni ge wat ik me herinner ooit gewonnen te hebben is een blikje leverpastei". „Dan zit u nu in ieder geval een stuk beter", argumenteerde Den Reijer op haar verhaal. „Met deze waardebonnen kunt u in Zierikzee vast wel meer dan een blikje lever pastei kopen". Naast de genoemde waardebonnen ontving mevrouw yapVejthoven ook de traditionele bos bloemen en de gelukwensen van de beide A aanwezige ZOC- bestüursledeh. Mevrouw Vai BROUWERSHAVEN - De zolderverdieping van het huis van Frits Krikke in Brou wershaven lijkt wel wat op de treinenafdeling van een warenhuis. Naast de acht vier kante meter grote treinbaan (in verbouw), wordt de aandacht getrokken door tiental len locomotieven die staan uitgestald in glazen wandvitrines en stapels kartonnen doosjes waarin zich bouwpakketten, wagons, rails en andere treinbaanaccessoires be vinden. Het is net zoiets als postzegels verzamelen", verklaart de 44-jarige Brouwe- naar zijn meer dan 200 locomotieven en 400 wagons, waaronder zich heel bijzondere modellen bevinden die allang niet meer te koop zijn. „Ik mag er graag naar kijken. Het is een hobby die je niet meer loslaat". Krikke is dan ook al bijna twintig jaar 'met treintjes aan het spelen'. Hij heeft hierbij regelmatig contact met andere treinfanaten die zich vaak verenigd hebben in modelspoorclubs. Hij speelt nu met de gedachte ook op Schouwen-Duiveland een dergelijke club op te richten. ,,Ik ken veel mensen op het eiland die thuis bezig zijn met een mo delspoorlijn. Die probeer ik via zo'n club bij elkaar te brengen zodat ze hun technieken en ervaringen kun nen uitwisselen, want wat de een niet weet, weet de ander", aldus Krikke, die zelf contacten heeft met verschil lende van deze clubs buiten Schouwen-Duiveland. Als andere mogelijkheden van zo'n club noemt hij het gezamenlijk maken van een grote baan, waarvan ieder lid een ei gen stukje heeft en het onderling la ten verrichten van reparaties waarbij alleen de kosten voor onderdelen in rekening worden gebracht. Krikke hoopt zijn plannen voor een Schouwen-Duivelandse modelspoor club in oktober aanstaande te realise- Ruilbeurs krijgt hij via kennissen wel eens adresjes door van particulieren 'die ermee zijn gestopt'. „Wanneer het be taalbaar is, dan koop ik heel hun ver zameling op en anders gebeurt het in overleg met andere verzamelaars. Dan nemen we ieder een gedeelte van een grote partij", vertelt Krikke, die op een van deze manieren soms in het bezit komt van unieke modellen die al lang niet meer te koop zijn. Dat er soms het een en ander gerepareerd moet worden vindt hij niet erg. dat hoort bij zijn hobby. Wel jammer vindt Krikke het als de treinspullcn. die soms jarenlang in vergeten hoek jes op zolder liggen, soms erg geroest blijken te zijn vanwege de onzorgvul dige opbergwijze. Hij toont op deze wijze aangetaste rails waaraan niets meer te doen is. Krikke, die overdag bij de technische dienst van Dos- bouw werkt, besteedt per week zo'n tien a twaalf uur (onder andere met reparaticwerkzaamheden) aan zijn hobby. Tbch koopt hij ook regelmatig 'nieuwe' spullen in de winkel. Mo menteel staat het nieuwe computer systeem van Marklin op het lijstje, waarop hij zijn treinbaan wil aan sluiten. „Ik wil de techniek an te genwoordig namelijk ook een beetje bijhouden". Krikke schat dat het op nieuw inrichten van zijn baan en het aansluiten op het electronisch sy steem ongeveer 2 l/i jaar zal duren Hij heeft het geld, het werk en de tijd er echter graag voor over, omdat dan straks elke locomotief met een druk op de knop reageert op de wijze waar op Krikke hem heeft ingesteld. Tbch staat hij niet over alle vernieuwingen op treingebied te juichen. Met name het plastiek materiaal dat tegen woordig in treinwagons en locomotie ven wordt gebruikt, keurt hij af om dat het zo kan verkleuren. „Gelukkig komen de fabrikanten de laatste tijd weer terug op metaal". Ontstaan De interesse voor treinen ontwik kelde zich. nadat Krikke wegens ge zondheidsredenen moest ophouden met zijn oorspronkelijke hobby: voet ballen. Hij had toen al een 'baantje' gekocht voor zijn (kleine) kinderen, die daar echter nog geen interesse in toonden. „Tben heb ik het opgepakt en via contact met andere treinlief- hebbers is dit zo gegroeid", vertelt hij. Inmiddels is zijn zoon Sander, me de door het enthousiasme van zijn vader, wel geïnteresseerd geraakt. Hij gaat mee naar beurzen en heeft sinds een jaar ook zijn eigen baan met N-spoor op zolder. Bij vader Frits vind je locomotieven voor alle spoorbreedtes. Van een flink uit de kluiten gewassen treinstel, dat rond rijdt op spoor één (45 milimeter breed), tot de piepkleine Marklin mini-club locomotief die op een 6 millimeter spoor hoort. Met trots toont hij verder een achttien jaar ou de locomotief van de Nederlandse Spoorwegen, gekocht van een verza melaar, die er mee stopte en twee ge- lijkstroomlocomotievcn uit de perio de 1957/1958, nog in de originele verpakking, die hij bij toeval ont dekte in een winkeltje te Middelhar- nis. „Dit zijn unieke locomotieven die ik niet laat rijden omdat ze zo kwetsbaar zijn", aldus de verzame laar. Verder valt een twintig jaar oude uitvoering van de Marklin Krokodil op en een hele serie Duitse locomotie ven van hetzelfde type: de V-200. „Die staan klaar voor een onderhouds beurt", licht Krikke toe. Het mate riaal hiervoor staat (evenals alle an dere spullen op de zolder) keurig gesorteerd klaar. „Dat moet je doen. anders weet je niet wat je waar moet vinden", vindt Krikke. Hij is verder van mening dat belangstellende men sen hem altijd kunnen bellen. „Want als hobbyist moet dat kunnen", be sluit hij. Samen met een andere treinfanaat uit zijn straat, Nick van Vulpen, heeft de (uit Nijmegen afkomstige) Brou- wenaar verder het initiatief genomen om op zaterdag 4 januari 1986 een ru'lbeurs voor modelspoortreinen en miniatuurauto's tc organiseren in het Tbnnenmagazijn te Brouwershaven. Op deze beurs kunnen particulieren en eventueel winkelbedrijven hun treinspullen verhandelen, terwijl Krikke ook overleg voert met een fa briek over het opstellen van een treinbaan. waardoor de bezoekers nieuwe ideeën kunnen opdoen. Met zijn zoon Sander bekijkt Frits Krikke een fraai model Zelf bezoekt Krikke vaak dergelij ke treinbeurzen, snuffelmarkten en veilingen. Zo kwam hij aan een groot deel van zijn verzameling. Ook Frits Krikke kan urenlang bezig zijn met zijn modeltreinen. Hij heeft het plan opgevat om te trachten op Schou wen-Duiveland een club. gericht op zijn hobby van de grond te krijgen. t f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4